Eerste wervingsweek van B.B. leverde pover resultaat op Adoptiecomité Oudenhoorn in Bloemendaal geïnstalleerd Agenda voor Haarlem Amateurs zongen in de Vleeshal Mary Dresselhuys als Helena in blijspel van Roussin Kort en bondig Heemstede Autobotsing op Rijksweg Amsterdamse Beurs Overzicht van lege en thans bezette plaatsen Aanvraagformulier MAANDAG 23 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANTJ Beroep op de bevolking om snelle hulp-in-natura Burgerlijke Stand van Haarlem Ballonnen wedstrij d voor Puttershoek Wagen ruïne inzittenden ongedeerd „Pantoffelconcerten" Indonesische plaatsen in Heemsteedse straatnamen Haarlemmer benoemd tot econoom van gemeente Utrecht Geen reclamedrukwerk in straten om Flora Marine-officier verloor gouden armband Goederen op zicht ontvangen en verkocht In het raadhuis van Bloemendaal heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex Zaterdag het coqjité van ingezetenen ge ïnstalleerd, dat de hulpverlening aan de geadopteerde noodgemeente Oudenhoorn ter hand zal nemen. Direct daarna heeft dit comité dat voortgekomen is uit de kern groep kledinginzameling rampgebieden zich gesplitst in een dames- en een heren- groep, die beide zonder verwijl begonnen zijn met het berajnen van hun hulpacties voor de adoptie-gemeente. Richtlijn voor die acties was een uiteenzetting van de burgemeester over een bezoek dat hij, ver gezeld van. 'mevrouw Den Tex, wethouder A. van Geluk en de heer IJ. E. Dijkstra, directeur van publieke werken, Vrijdag aan de getroffen gemeente bracht. Uit ziin ooggetuigenverslag bleek, dat de toestand aldaryh werkelijk allertreurigst is. Nog steeds is het dorp slechts wadend door slib en water te bereiken en wat de elementen ia Oudenhoorn zelf aangericht hebben, tart tedere beschrijving. In de gelijkvloerse vertrekken van vrijwel ieder huis of ge bouw is de ganse inventaris ofwel meege sleurd door de vloedslroom ofwel volkomen onbruikbaar geworden tengevolge van de inwerking van het zoute water en de mod der, die elk voorwerp met een soms vuist dikke laag van kwalijk-riekende viezigheid bedekt. Wethouder Van Geluk, 's burge meesters verhaal aanvullend, vertelde, dat zelfs hechte gebouwen de gecombineerde aanval van slijk en zeewater niet hadden weerstaan: verschillende dubbelsteens bui tenmuren waren dusdanig aangetast, dat men er met de hand een deuk in kon druk ken! De kom van Oudenhoorn is nu vrijwel drooggevallen en de eerste taak is nu het verwijderen van de modderlaag, waarbij de pompen, die Bloemendaal zond, goede diensten bewijzen. Ook de Bloemendaalse overalls komen uitstekend van pas voor de hulpploegen uit Borculo, Angerlo en andere plaatsen, die hier schoon schip komen maken, en van wie vooral de vrouwelijke hulpkrachten zich met grote geestdrift op de vieze slijk- brij storten. Grote bewondering had de Bloemendaai-deputatie ook voor de reeds uit de eva.cuatie teruggekeerde Ouden- hoorners zelf, die ondanks hun zware ver liezen rdet bij de pakken gaan neerzitten maar energiek meehelpen om hun dorp weer "bewoonbaar te maken. Dat zal echter nog -heel wat tijd, geld en moeite kosten, w?,nt zelfs met het taxeren van de schade h'eeft men nog slechts een begin kunnen knaken. Ook dat is een moeilijk en tijdro vend werk, waarbij de assistentie van de door Bloemendaal gezonden technische ambtenaar Oudenhoorn zeer te stade komt. Bovendien zullen een dezer dagen enige Bloemendaalse middenstanders gaan hel pen bij de taxatie van de schade, die door hun Oudenhoornse standgenoten geleden is. Het ligt dus voor de hand dat er nog op geen stukken na te zeggen valt, wat de totale omvang van de verwoestingen in de adoptiegemeente is, noch welke hulp er nog verleend zal moeten worden, maar wel is het duidelijk, dat zelfs voor die noden, die Bloemendaal wil lenigen, aanmerkelijk meer geld nodig zal zijn dan de vijftig mille die de gemeente gevoteerd heeft. Hier moet het particulier initiatief bijspringen met geld en goederen en daartoe willen de beide adoptiecomité's reeds nu een beroep op de Bloemendaalse burgerij doen. Nu Oudenhoorn droog begint te vallen en er steeds meer inwoners terug zullen keren, is er in de eerste plaats behoefte aan la kens en slopen en aan kachels voor het droogstoken der nog habitabele woningen. Wie dus een salamandertje of wat bedde- goed te missen heeft, die wende zich en liefst zo snel mogelijk tot het dames comité. Voorts zijn als bijdragen-in-natura zeer dringend schoonmaak-artikelen nodig voor 220 gezinnen in Oudenhoorn, waartoe het dames-comité schoonmaak-pakketten zal inzamelen en gereedmaken, die bestaan uit afwasbak en -kwast, kastpapier met punaises, bont schort, boender, schuurmid del, zeem, spons, luiwagen, stoffer en blik, wasmiddel, soda, zeepbakje, zeep, schoen poetsartikelen, stofdoeken, dweil, vaatdoek, pannespons en emmers. Zulke pakketten zullen „straatgewijze" door de Bloemen daalse huisvrouwen bijeengebracht kunnen HAARLEM, 21 Maart 1953 ONDERTROUWD: 18 Mrt, Th. W. Westarp en H. F. A. van Noort. BEVALLEN van een zoon: 18 Mrt, H. A. van den Bos—Kramer; 20 Mrt, C. H. Jorna Zuurendonk: A. BeekKok: J. W. Leschot —Coster; 21 Mrt, C. M. Smithuijzen—Naes- sens; C. Peters—Stam; J. Trommelen—van Oorschot. BEVALLEN van een dochter: 20 Mrt. M. J. van der PuttenAdelaar: P. F. J. Kuit Le Sollièce; L. J. G. M. van der Vooren—van Kimmenaede. OVERLEDEN: 19 Mrt, J. Dekker, 83 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 20 Mrt, J. de Block, 77 jRomolenstraat; R. Boerma, 83 j„ Tempeliersstraat: J. Uittenbogaard, 2 j., Oranjeboomstraat; H. J. Stroes, 20 j.. Zaa- nenlaan; A. F. Doing, 76 j., Meester Corne- lisstraat; C. J. Maas—Duwel, 73 j., Kam perlaan. Verbetering. De heer F. E. Brouwers, Deckerstraat, die dezer dagen overleden is, bereikte niet de leeftijd van 89 jaar, maar van 69 jaar. MAANDAG 23 MAART Nassauplein 8: Mevrouw J. van Ingen— Jelgersma spreekt over „De ontwikkeling van de geest", 8 uur. Rembrandt: „Diploma tic Courier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie uit de infanterie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans- Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Serenade van Tosselli", alle leeft., 8.15 uur. Concertgebouw: Stalin-herdenking, open bare vergadering, 8 uur. DINSDAG 24 MAART Concertgebouw: Piano-duo Vityia Vronsky en Victor Babin, 8 uur. Rembrandt: „Diplo matic Courier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie van de infanterie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. City: „Achtervol ging in Frisco" 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lich tekooi", 18 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Frans- Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. worden, waarna zij tot 31 Maart ingele verd kunnen worden bij mevrouw A. C. den Tcx-baronesse Bentinck, Potgieterweg 3. mevrouw H. M. Gijsberti Hodenpijl- Buhrmann, Ter Hoffstedeweg Overveen, mevrouw H. Barnaart-Timmerman, Huize Vogelenzang, mevrouw M. C. van Schaar denburg-Gips, mr. Enschedéweg 5, mevr. J. C. van Wessem, Pinellaan 6, Santpoort en mevrouw G. Hulsebosch-Diesbergen, Iepenlaan 72. Een en ander moet inderdaad zo snel mogelijk bijeengebracht worden, omdat het tempo van droogvallen van üudenbos sneller is dan aanvankelijk voorzien was. Dat geldt ook voor de overige facetten van de Bloemendaalse hulpverlening, die op korte termijn ook voorzien zal in de be hoefte aan een tweetal grote directieketen, welke eerst als opslagplaatsen voor hulp goederen en later als noodwoningen ge bruikt kunnen worden, waarbij met de in deling dezer keten rekening gehouden wordt. Voorts zond Bloemendaal reeds 100 butagastoestellen ter waarde van 3000, die uitstekende diensten bewijzen als ver vangers voor de uitgevallen electriciteits- en lichtgasvoorziening in Oudenhoorn. Acute behoefte bestaat er verder aan keu kengerei van allerlei aard en ook daarin zal Bloemendaal voorzien. Later zal men dan bezien, in hoeverre het mogelijk is ook de verloren gegane leermiddelen en inven tarisstukken van Oudenhoorns school, kerk, raadhuis en overige gemeenschapsgoede ren te vervangen, maar op het ogenblik moet men helpen waar de nood het hoogst is, namelijk in de genoemde „huishoudelijke sector". De beide actie-comité's het damescomité staat onder leiding van mevr. Den Tex-baronesse Bentinck - vertrouwen dan ook, dat de Bloemendaalse ingezetenen dit eerste beroep op hun medewerking gul en snel zullen beantwoorden. De feestvereniging „Jan van Goyen- straat", die zoals bekend reeds verschil lende acties voor de wederopbouw van het in de oorlog zo zwaar geteisterde plaatsje Putten heeft ondernomen, gaat deze activiteit thans aanwenden ten bate van Puttershoek, de gemeente in het Rampgebied, die onlangs door Heemstede is geadopteerd. Als eers'e daad voor Puttershoek werd Zaterdagmiddag in de Jan van Goyen- straat een ballonnenwedstrijd gehouden, waarvoor zich enige honderden jeugdige deelnemers een ballon hadden aange schaft. De aanwezigheid van het Heerp- steeds Fanfarecorps „Excelsior", dat een aantal vrolijke melodieën ten gehore bracht,'verleende deze middag een feeste lijk karakter, waarvan het hoogtepunt, werd bereikt toen om half zes, na het spe len van het Wilhelmus, de kleurige wolk van broze hem'elvaarders zich. langzaam verhief en statig in de richting van de Noordzee afdreef. Het was soms vermake lijk te .zien hoe vele kinderen de bedoeling van dit alles niet begrepen en blijk gaven hun ballon liever te behouden, dan deze aan de wind prijs te geven. Daarvoor had een aantal bestuursleden zich reeds enige uren onledig gehouden met de ballonnen van gas te voorzien, waarop zij op jacht naar de diverse prijzen drij- "vende moesten blijven. Zoals gebruikelijk waren hieraan adreskaarten bevestigd, die zullen uitmaken welke jeugdige eigenaar voor de hoofdprijs van vijfentwintig gul den, of anders een der tien waardebonnen in aanmerking komt. Bij de laatste ten bate van Puttershoek gehouden wedstrijd, heb ben sommige exemplaren zelfs Denemar ken bereikt. De opbrengst van Zaterdagmiddag be droeg ongeveer tweehonderdvijftig gulden, welk bedrag aan het comité voor Putters hoek zal worden afgedragen. Dit fraaie re sultaat is voor een gedeelte ook aan enige padvindsters te danken, die de verkoop van een groot aantal ballonnen voor hun rekening namen Het bestuur heeft zich voorgenomen de binnenkomst der even tueel geretourneerde adreskaarten tot Woensdag 15 April af te wachten en dan de uitslag bekend te maken. Zaterdagmiddag werd een kleine Renault op de Rijksweg AmsterdamDen Haag bij het viaduct over de Lisserweg in Haarlem mermeer door eén melkauto in de flank aangereden en tegen de leuning van het viaduct gesmakt. Desondanks kwamen de drie inzittenden (een echtpaar met een kind uit Amster dam) er vriiwel zonder letsel af. De oorzaak was, dat de bestuurder van de Renault plotseling naar links uithaalde. Van de auto bleef niet veel meer dan een ruïne over. Hendrik Andriessen kreeg opdracht tot symphonie Professor Hendrik Andriessen heeft van de Johan Wagenaarstichting opdracht ge kregen een symphonie te componeren ter ere van het 50-jarige bestaan van het Resi dentie-Orkest in 1954. Opdrachten tot het schrijven van korte muziekwerken voor dit orkest ziin aan Kees van Baaren en Guillau- me Landré verleend. Al deze componisten hebben de opdrachten aanvaard. Slotkoers Vrijdag 3-3% Nederl.'47 953/ io A.K.U 163% Jnilever 185% Philips Gloeil. 158% Kon. Petroleum 314% Vdam Rubber 92 Holl Amer Lijn 146 N. Scheepv Unie 131% iV.A 103 Deli Mij 82% Amsterd. Bank 161% Sled. Handel Mij. 159 Rotterd. Bank 160% Twentsche Bank 166 Anaconda Copper 41lR/1, Bethlehem Steel 55 Republic Steel 51% Shell Union 70% 25®/i3 U. S. Steel 42 Openings koersen 953/io 164% 189% 159 A 313 pi 94 146 131% 104% 82pi 161pa 159 160% 157 ex d 42 54 50% 69% 25 Vs 41 In de taveerne De Hyacinth in de Haar lemse Vleeshal zijn Zaterdag en Zondag amateurs in de gelegenheid gesteld kunst zinnige prestaties ten beste geven. Het is de bedoeling een dergelijke proefneming bij tijd en wijle te herhalen, temeer omdat de eerste resultaten veel redenen tot tevredenheid gaven. Voor mevrouw Tonny Verschoor werd het Zaterdag zelfs een bijzonder gelukkige avond, want zij behaalde met haar operet te-aria zoveel succes, dat John de Mol, de leider van het trio dat dagelijks de dans muziek speelt, een vertegenwoordiger van één der Nederlandse radioverenigingen uit nodigde eens naar haar te komen luisteren. En zo verscheen zij de volgende avond wederom op het podium, met als gevolg dat zij binnenkort een proef-auditie in de Hilversumse studio mag afleggen. Mevrouw Verschoor studeert reeds zes jaar zang kunst. Zij genoot haar opleiding bij Olga Ongena en andere paedagogen. De belangstelling voor de Vleeshal taveerne is zo groot, dat de directie een portier in uniform heeft moeten engageren, teneinde de orde bij de ingang te bewaren. Zondagavond namen talrijke bezoekers met een staanplaats genoegen om van de ge zelligheid te genieten. John de Mol heeft er goed slag van enige afwisseling te bren gen door van tijd tot tijd als conférencier op te treden bij kleine wedstrijden in het verslinden van nogablokken en het zoge naamde sinaasappeldansen tot grote hilari teit van de omzittenden. En Zaterdag, zag men prominente Haarlemmers van middel bare leeftijd als zangkoor optreden, met een bestuurslid van het comité Haarlem- Lichtstad als dirigent. Ook andere café's druk Ook de meeste andere Horecabedrijven (vooral die wat werk maken van muziek en vermaak) in de binnenstad hadden niet te klagen. Niet alleen Haarlemmers, maar ook tal van Amsterdammers hadden de weg naar Haarlem-Lichtstad gevonden en ont dekten dat er in de Spaarnestad heel wat te beleven viel. De exploitant van „Le moulin rouge" zag Zaterdagavond tot zijn vreugde dat zijn tent in een grote behoefte voorziet: het was er namelijk stampvol. Ook De Waag had vrij veel aanloop. Vishal (Philips Wondertuin) en Poesje nellen kelder trokken ook heel wat belang stelling. De winkels trekken nu nog maar weinig profijt van de Lichtstad-activiteit (er zijn er ook niet zoveel 's avonds geopend), maar dat zal met Pasen wel beter worden, omdat dan pas de grote stroom vreemdelingen voor de bollenvelden komt. Ook de Grote Kerk met de „pantoffel concerten" wordt druk bezocht: iedere avond komen er ruim 150 belangstellenden. Daarentegen schijnt het Frans Hals museum minder in trek te zijn: er komen hoog uit honderd mensen per avond, het geen te betreuren valt, niet alleen wegens het prachtige geheel van schuttersstukken, maar ook om de fraaie belichting van de binnenplaats en enkele zalen. OCOOOC)OOOCXX>CCOOC>CCOCOCOOOCkX»X)OOOOOCXJOCOCOOO>COOCOCOOC Het rooster voor deze week van de pantoffelconcertenin de Grote Kerk fiedere werkdag van 21-22r uur) luidt als volgt: Maandag: Jan Schouten, Dinsdag: Jacob Bijster, Woensdag: Bob Engels, Donder dag: mej. Annie Offenberg, Vrijdag: mej. Bets Nederkoorn en Zaterdag: Jan Boeke. DCOOOOOOOOTOOOOOOOC André Roussin, wiens blijspelen „Nina" en „Bobbeltje"' reeds met veel succes in ons land werden vertoond, respectievelijk met Mary Dresselhuys en Guus Hermus in de titelrollen, heeft zich in betrekkelijk korte tijd een vooraanstaande plaats onder de populairste figuren van het Parijse bou levardtoneel veroverd. In zijn dubbele kwaliteit van schrijver en acteur (door gaans met Elvire Popesco als tegenspeel ster) vestigde hij na enige minder geslaag de pogingen 'n jaar of 3 geleden zijn repu tatie met de amusante pikanterie „De klei ne hut", waarvan Comoedia op 4 April de première in Amsterdam hoopt te geven. Intussen heeft de Nederlandse Comedie een veel jonger stuk op het répertoire ge nomen, dat hij in samenwerking met Ma deleine Gray ontleende aan een uit de twintiger jaren daterende roman van John Erskine, die zich onder de titel „Het in tieme leven van Helena van Troje" ook te onzent bekendheid verwierf, al kon deze triviale interpretatie van een episode uit de Griekse mythologie niet halen bij de beko ring, dde er van zijn ironische beschrijving in „Lilith" (oorspronkelijke titel: „Adam and Eve") van de amoureuze verhoudin gen in het Paradijs uitgaat. De boeken van Erskine zijn wat men „typisch Engels" pleegt te noemen en daar in schuilt voor vertalers een grote moei lijkheid. Want zomin als men voor het begrip „understatement" gelijkwaardige equivalenten kan vinden, zomin bestaat de mogelijkheid om volkomen de geest te be waren van een parafrase, die tot in alle onderdelen op dit thema is gebouwd en daar zijn licht-humoristische toon aan dankt. Erskine waarschuwt zijn lezers in een korte aantekening vooraf- „Na haar Trojaanse escapade vestigde Helena zich weer in haar echtélijke woning. Men zal bemerken dat zij, afgezien van haar god delijke schoonheid en haar onvoorwaarde lijke openhartigheid, een conventionele vrouw is". Ergens laat hii Menelaos uit weiden over haar bijna hemelse kuisheid, haar koele onaantastbaarheid, die haar even mooi maar ook even moeilijk te om helzen maakt als maanlicht op een rivier. Roussin verdedigt Heiena's onschuld door hem (in een gesprek met hun dochter Bij de opzet van de Bescherming Be volking heeft men zich nooit ontveinsd, dat de werving in de steden vèruit het moeilijkst zou zijn. Die verwachting is in de eerste week van de werving in Haar lem wel bewaarheid. Een slordige vijftig aanmeldingen per dag is afgezien van het feit, dat na twee weken werving met intensieve propaganda uiteraard volop ge legenheid tot aanmelding blijft bestaan zeker niet het tempo, dat in verband met de noodzakelijke instructie zo dringend gewenst is. Er zijn wijken, waarin de resultaten al leszins redelijk waren, zoals ten Noorden van de Jan Gijzenkade (wijk 10) of de Amsterdamse buurt (wijk 16) maar daar tegenover was de oogst bijvoorbeeld in de omgeving van het Soendaplein (wijk 9) of van de Harmenjansweg (wijk 5) maar heel pover. Hierbij moet echter wel rekening worden gehouden met de grootste toeloop, die men ten stadhuize ondervond, waar onder ongetwijfeld ook gegadigden uit die wijken waren. Er waren gevallen bij, die velen tot voorbeeld strekken, zoals dat van jongelui, ingeschreven in de lichtingen 1914, 1942 en 1943 die vrij waren gebleven van militaire dienst en door zich te melden voor de B.B. daar iets tegenover wilden stellen. Wanneer in deze categorie dit be wustzijn algemener was, dan zou dat de B.B. zeer welkom zijn, want juist jonge krachten kan men daar volop gebruiken. „Vacatures" In totaal heeft men voor Haarlem nodig 781 „vaste noodwachters", waarvan 104 reserves en 4619 „oproepnoodwachters", waarvan 1422 reserves. Voor de zelfbescherming, de wijken en blokken dus, zijn 2600 oproep-noodwach- ters nodig en 32 vaste noodwachters: 11 wijkhoofden, 11 plaatsvervangende wijk- hoofden en 10 administratieve krachten. Van deze 32 ontbreken nog alleen 5 plaats vervangende wijkhoofden. Voor de overheidsdiensten zijn de nodige aantallen als volgt onder te verdelen (v.n. noodwachters; o.n. oproepnoodwach- ters); geneeskundige dienst: 104 v.n. en 52 o.n.; opruim- en reddingsdienst: 106 v.n. en 112 o.n.; brandweer behalve de aanwezige beroepskern en vrijwilligers: 89 o.n.; politie: 238 v.n. (in dit geval: reserve- oolitie); commandopost: 53 v.n.; verbin- dings- en verkenningsdienst: 60 v.n.; so ciale verzorging: 491 o.n. „Reflectanten" In de bovengenoemde vacatures heeft men na een week werving en natuurlijk ook reeds in de periode daarvoor de vol gende aantallen voorlopig kunnen indelen: Bij de zelfbescherming: 345 o.n., waarvan 113 blokhoofden, 43 plaatsvervangende blokhoofden en 199 blokploegleden. Van de vaste noodwachters (wijkhoofden, hun plaatsvervangers en administratieve krach ten) noemden wij het aantal reeds. Bij de overheidsdiensten: geneeskundige dienst 5 v.n. en 74 o.n.; opruim- en red dingsdienst: 1 v.n. en 46 o.n.; brandweer 34 o.n.; politie: 127 v.n.; commandopost: 10 v.n.; verbindings- en verkenningsdienst: 65 v.n. en 2 o.n.; sociale verzorging: 108 o.n. Voor de laatstgenoemde dienst hebben zich voornamelijk vrouwelijke vrijwilli gers aangemeld. Onder de 788 personen, die zich tot Zaterdagmorgen hadden ge meld waren 123 vrouwen. Wat de voorlopige indeling van de blokken betreft zal de verhouding 113 blokhoofden, 199 blokploegleden, wellicht enige bevreemding wekken en voor dit ogenblik wat topzwaar aandoen, maar daarbij dient men te bedenken, dat hierbij de lijn die van het begin af bij de organi satie is gevolgd consequent wordt doorge zet: die van het „sneeuwbal-systeem". Ook alle wijkhoofden waren reeds bij elkaar toen de officiële werving dus de „onderbouw" nog moest beginnen. Dit werd zo opgezet omdat dit de figuren zijn, die de wijksgewijze werving konden sti muleren en bij de indeling een belangrijke invloed zouden moeten hebben opdat er in elke wijk een zo harmonisch mogelijk geheel tot stand zou komen. Dit geldt bijna in nog sterkere mate voor de blokhoofden. Het zal vooral ook van de bereidheid van de 113 blokhoofden af hangen om anderen om zich heen te ver zamelen, of het enorme hiaat, dat er nu nog is spoedig opgevuld zal worden. En het hangt natuurlijk ook af van de gemeenschavszin van de Haarlemmers. Die is ongetwijfeld aanwezig. Maar de daad. die er aan toegevoegd moet worden, wordt maar al te vaak verhinderd door die ge dachten sprongen. die we in deze tijd alle maal maar al de graag maken, wanneer wii. de krant dichtvouwende, opmerken: ..Och, och. iaat een rommeltje in de we reld. vrouw, waar blijft de koffie?" La ten we onder het nuttigen van die koffie eens dóórdenken. En eens informeren om mogelijke misverstanden over de B.B. bijvoorbeeld ingegeven door een wrevelige herinnering aan de oude luchtbescherming uit de weg te ruimen. De B.B. ontvangt u met open armen en zoals u hebt ge zien: met open plaatsen. Zaterdag: 37 Zaterdag meldden zich in Haarlem 37 vrijwilligers voor de B.B., waardoor het totaal aantal op 825 is gebracht. Mary Dresselhuys, Kitty Janssen en Hans Kaart als Helena, Hermione en Menelaos in het nieuwste stuk van André Roussin, dat dit weekeinde in Haarlem voor het eerst werd vertoond. Hermione) te laten zeggen: „Ze was alleen ontrouw met schaduwbeelden" en daar een lange bespiegeling over de onbestaanbaar heid van de ideale minnaar aan toe te voe gen. Dit is misschien een kleine accentver schuiving, maar met vérstrekkende gevolgen. We zouden' echter de betekenis van dit luchtige verzinsel overschatten door hier over diepzinnig te gaan filosoferen. Per slot van rekening wordt de aantrekkelijk heid in hoofdzaak bepaald door de onge dwongen toon van huiselijkheid, door Mary Dresselhuys in haar Nederlandse versie dank zij menige leuke vondst uitmuntend behouden, waardoor men over de helden van het oude Griekenland hoort spreken op de manier waarop Wim Kan in zijn cabaret met de ministerraad confereert. Het geconfronteerd worden met verheven figuren op pantoffels in hun alledaagse omgeving laat zelden na od iemands ge voel voor humor te werken en het was dan ook vooral hieraan te danken, dat de Zaterdag en Zondag voo- een talrijk pu bliek in de Haarlemse Schouwburg gege ven voorstellingen van „Welkom thuis, Helena!" zoveel hilariteit verwekten, dat de spelers zich na afloop met hartelijke bijval hoorden beloond. En inderdaad: men kan zich met deze opvoering uitbundig amuseren, zodat wel niemand spijt van de kennismaking zal hebben. Maar als men nu vraagt of deze vertoning aan de geest van het oorspron kelijk model beantwoordde, dan moet dit zo goed als volledig worden ontkend. Hele na is immers voor alles de vrouw, die haar gelijke nooit zal vinden, omdat Haar onde- finieerde schoonheid haar od een ander niveau dan de gewone stervelingen plaatst. De charme van Mary Dresselhuys, voor de meesten wellicht veel verkieselijker, is een mengsel van vitale verstooidheid en lieve aanhankelijkheid, die ons de vrouw in haar gewone doen laat zien, telkens ver rassend door schijnbaar grillige uitlopers van een vastberaden karakter. Door haar zal nooit een tweede oorlog om Troje ont staan. En al maakt zij door haar toneel- persoonlijkheid de mensheid dan ook wel zo gelukkig, voor deze rol is zij nu een maal het type niet, hoe kostelijk zij ook haar tekst vertolkte. Bovendien werd Kitty Janssen nu door de omstandigheden gedwongen met een donkere pruik te ver schijnen, hetgeen haar toch al ondankbare rol van de rustig haar eigen weg kiezende dochter er niet aantrekkelijker op maakte. Hans Kaart, een van onze voortreffelijkste acteurs, vond als Menelaos evenmin een hem passende rol. Deze opbruisende krijgs man mag dan simplistisch en bruut zijn, men denkt zich de echtgenoot van de mooiste vrouw van de wereld toch minder als een domme ridder van kluchtig allooi. Kostelijk zijn overigens zijn scènes met Mairy Dresselhuys, waarin deze laatste haar eigen zin weet door te drijven door aanvankelijk begrip te tonen voor het standpunt van de ander en hem listig ge lijk te geven. Regisseur Jan Teulings, die zelf de ge moedelijke poortwachter en verteller bij de pantomime aan het slot is, heeft het geheel sterk in de richting van het bur leske getrokken, waardoor de fijnere nuan ces menigmaal verloren gingen. De décors van Doeve dragen er veel toe bij, dat men ondanks dit alles een vrolijke en fleurige avond beleeft. DAVID KONING B. en W. van Heemstede hebben de'raad voorgesteld de drie straten die worden aangelegd op het terrein bij het Oude Slot respectievelijk Floresstraat, Riouwstraat en Sabangstraat te noemen. Het College heeft daarbij overwogen dat de oriëntatie vergemakkelijkt wordt indien de straat namen aansluiten bij de in een vorige periode gebouwde Indische buurt. BINNENLAND De ere-promotie tot doctor in de rechts geleerdheid van de heer E. H. Ebels, Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen en voorzitter van de Zuiderzeeraad, is bepaald op Woensdagmiddag 20 Mei in het universiteitsgebouw te Groningen. Zaterdag is het door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij gebouw de 18.500 ton metende motortankschip „She- ratan", bestemd voor Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaartmaatschappij N.V. te Rotterdam, te water gelaten. HAARLEM EN OMGEVING Architect B. J. J. M. Stevens te Haar lem heeft namens de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort aan besteed het bouwen van zestig woningen aan en nabij de Dr. C. A. Gerkestraat te Zandvoort. Ingekomen waren negentien bil jetten. Laagste inschrijver was F. H. Pcn- nings te Den Haag met f 625.000 en hoogste H. de Boer te Sneek met f800.800. Het wiikcomité Oud-Schoten houdt Vrij dagavond 27 Maart weer van 20 tot 21 uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tes- selschadestraat. De Kennemer Oratoriumvereniging, directeur Piet Halsema, geeft Zaterdagmid dag 28 Maart een uitvoering van de Mat- theus Passie van H. Schütz in de Neder lands Hervormde Kerk te Bloemendaal. De Emmabloemcollecte voor de t.b.c.- bestrijding zal, behoudens goedkeuring van B. en W.'s van Haarlem en Bloemendaal, ge houden worden op Woensdag 22 April. De hoofdingenieur van het Provinciaal Waterleidingbedriif Noordholland ir. K. W. H. Leeflang houdt op Dinsdag 31 Maart in Brinkmann een tezing met lichtbeelden over „Het wondere water" voor het Algemeen Nederlands Verbond. Aan deze voordracht gaat een ledenvergadering vooraf. B. en W. van Heemstede vragen een crediet van 1100 gulden voor het aanbrengen van een linoleumvloerbedekking in de eerste kleuterklas van de Voorwegschool. De Heemsteedse raad vergadert weer op Donderdagmiddag 26 Maart om vier uur. Drs. S. H. M. van Lier te Haarlem is met ingang van 15 April benoemd tot econoom van de gemeente Utrecht in de rang van referendaris A. De functie van econoom is een geheel nieuwe creatie in het ambtelijk apparaat der gemeente Utrecht. Drs. Van Lier werd in 1922 in Haarlem geboren, werd opgeleid op de H.B.S. B en studeerde aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam economie. Van 1 Augustus 1948 tot 1950 was hij werkzaam op de afdeling statistiek en eco nomie van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij te Amsterdam. Daarna specialiseerde hij zich nog op enkele economische onderwerpen, waarna hij op 1 Augustus 1952 assistent-export manager werd van de Nederlandse Ford fabrieken te Amsterdam. De heer Van Lier is gehuwd en heeft twee kinderen. Om verontreiniging door allerlei reclame drukwerk te voorkomen in de nabijheid van het tentoonstellingsterrein van de Flora 1953 stellen B. en W. van Heemstede een aanvulling voor van de politieverorde ning. Daarbij wordt dan verboden tot reclame dienende gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen op door B. en W. aange geven straten en wegen onder het publiek te verspreiden. Gedurende de Flora vallen onder die be paling: Herenweg, Sparrenlaan. Glipper- weg, Sportparklaan, Valkenburgerlaan en -plein. Raadhuisplein, Van Merlelaan, Mo lenlaan, Herfst-, Zomer- en Lentelaan, To renlaan, Groenendaalkade en Vrijheida- dveef. Een marine-officier uit Den Haag, die in het afgelopen weekeinde in Haarlem logeer de, is tot de minder plezierige ontdekking gekomen dat hij Zaterdagavond in de stad zijn gouden armbandhorloge met gouden schakelband. ter waarde van f 600.—heeft verloren. Hij was bij het Stuyvesantplein in de autobus gestapt en naar de Nassaulaan gereden. Vervolgens heeft de officier een wandeling gemaakt naar de Dreef en terug, waarna hij per autobus de terugreis naar Haarlem-Noord heeft aanvaard. De Hagenaar heeft zich in verbinding ge steld met de politie met de vraag of het hor loge reeds als gevonden voorwerp was aan gegeven. Dit was niet geschied. Vermoe delijk volgt de aangifte nog. De acht en veertig-jarige vertegenwoordi ger A A S. bezocht in de afgelopen weken Haarlemse zaken en zocht goederen uit, die hij naar hij steeds verklaarde aan zijn vrouw ten geschenke wilde geven. Hij vroeg dan of hij de goederen op zicht kon mee- ne ■•en. om die aan zijn vrouw te laten zien, alvorens hij ze kocht. Zo bestelde de ver tegenwoordiger een handtasje, twee Smyrna- kleedjes, een strijkbout enzovoort. Gebleken is echter dat S de goederen verkocht heeft en dat hij ongetrouwd was. Als verdacht van verduistering en oplichting is de vertegen woordiger Zaterdag door de Haarlemse po litie aangehouden en in arrest gesteld. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 ƒ6.10 per kwartaal//0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren ontvangen de nummers tol en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe cwartaalabonnés dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen -

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3