Koningin Mary, een symbool van statige Britse traditie JLYER Zwitsaletten Mayer naar Washington na „dolle Dinsdag" in Parijs Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Toespraak toteenchimpa nsee Pa!^ia'!f ort fnaar- Top Naeff ereburgeres van Dordrecht Engeland treurt om een dappere, •vitale en vertrouwde vorstin bedankt de V.S. PERIODIEKE PIJNEN? Engeland komt vrij Arrestaties van communisten en portefeuillekwestie vlak voor vertrek Frankrijk herziet importbeperkingen Van Gogh-herdenking te Auvers-sur-Oise Succes van Nederlandse delegatie Huishoudbeurs Proef-liggeii Engeland aanvaardt Russisch voorstel WOENSDAG 25 MAART 1953 Van onze correspondent in Londen) Koningin Mary, die alom in hoge mate geliefd was. is een vorstin geweest van grote allure. In karakter en ook in uiter lijke houding was zij ten zeerste majestei telijk. Haar persoonlijkheid en levenswijze vertolkten datgene, wat er standvastig is in het Britse volksbestaan. In zoverre was er grote overeenkomst tussen haar en Churchill, die ook lot haar generatie be hoort. Zij vormde in de Koninklijke fami lie de laatste schakel tussen het Victoriaan se tijdvak van rijtuigen en crinolines met de eeuw van de atoomkracht. Koningin Mary was. bejaard op 26 Mei zou zij 86 worden maar eigenlijk had. niemand in haar omgeving het gevoel dat zij oud was. Al trad zij uiteraard hoe langer hoe meer op de achtergrond, acti viteit bleef tot op het laatste moment haar kenmerk. Nooit stond zij terzijde. In de eigen familiekring bleef zij de verstandige, wijze raadgeefster. De abdicatie-crisis om haar oudste zoon Edward greep haar sterk aan. Zij be schouwde de staatkundige plicht van haar zoon als iets heiligs, zoals zij zelf alles ondergeschikt aan de eigen plicht maakte. Zij heeft het aftreden van Edward moei lijk kunnen verwerken. Pas in 1945 heeft zij de Hertog van Windsor weer ontmoet. Zijn echtgenote heeft Koningin Mary ech ter nooit willen ontvangen. Dubbelzwaar was dit alles voor haar, omdat de hertog haar lievelingszoon was. Koningin Mary, die na de dood van George V weigerde de titel van Koningin moeder te dragen, was een sterke vrouw naar lichaam en geest. Van haar principes week zij niet af. Maar toch was zij ook weer niet ouderwets in de bekrompen zin al kon zij formalistisch zijn. Haar vrouwe lijke familieleden moesten voor haar steeds een révérence maken. Toen de Koning vorig jaar stierf, wachtte Koningin Mary haar kleindochter in haar woning op, toen deze terugkeerde uit Kenya. Bij het be treden van het vertrek was het toen Konin gin Mary, die een révérence maakte voor de jonge vorstin. Koningin Mary is voor Koningin Eliza beth die ook uiterlijk op haar lijkt, altijd het grote voorbeeld geweest. Koningin Mary beschikte over een ijzeren wil en een grote veerkracht, die haar behoedden bij de slagen die op haar neerdaalden: haar gemaal George V, die haar in 1936 ontviel, en haar zoon, de charmante Her tog van Kent, die in 1942 bij een militair vliegongeluk om bet leven kwam, en het verscheiden van haar andere zoon, George VI, iets meer dan een jaar geleden. Niemand zal vergeten hoe zij, toen de begrafenisstoet haar woning passeerde, zich voor het raam oprichtte uit haar stoel om wuivend een laatste groet aan de dode te brengen. Vitaliteit Koningin Mary leek iemand die zich nooit liet terneerslaan. Plet geheim was haar grote vitaliteit, die zich uitte in een voortdurende belangstelling voor de men sen en dingen om haar heen, die haar geen tijd liet pm in zichzelf te verzinken. Van haar dagelijkse routine week zij nooit af. Ze beantwoordde in de vroege ochtend haar omvangrijke post zelf. Ook bemoeide zij zich tot in finesses met haar huishou ding en financiën. Als het weer het enigszins toeliet, ging ADVERTENTIE Pure Gold Leaf Virginia zij er met de auto op uit. Zij hield dolveel van Londen, dat zij als weinigen kende. Zij ging naar parken en tentoonstellingen en 'kwam veel in de schouwburg. Want naar toneel ging haar grote liefde uit. Koningin Mary was een verwoed ver zamelaarster van antiek, op welk gebied zij onmiskenbaar een expert was. Ze las veel of liet zich voorlezen. Vooral naar historie ging haar belangstelling uit. Haar kennis op het gebied van de heraldiek was groot. Zij heeft vele heraldische fi guren geborduurd. In de oorlog borduurde zij stoelzittingen die dollars opleverden en toen in 1949 de export-campagne naar de V.S. begon, bood Koningin Mary dadelijk haar dien sten aan. Zij vervaardigde het beroemd geworden kleed dat een millioen steken bevat en waarvan het patroon gevormd wordt door bloemmotieven in zachte kleu ren. Het leverde 120.000 dollar op en werd aangeboden aan het nationaal museum van Canada. Dapper In de laatste oorlog was zij haast niet te bewegen het onder een bommenregen liggende Londen te verlaten. Zij ging ten slotte naar Badminton en werkte hard aan haar oorlogstaken. Urenlang zong ze op ontspanningsavonden met de soldaten mee. Ze zaagde bomen cn verzamelde brandhout. Iedereen werd door haar door tastendheid en opgewektheid aangemoe digd. Koningin Mary beschouwde het als haar voornaamste levensdoel haar nakome lingen voor te bereiden op hun latere taak. Zij prentte hen in dat het hun eni ge voorrecht van hun positie was het Brit se volk te dienen. Koningin Mary be lichaamde in menig opzicht de opvoed kundige tradities van de vorige eeuw. Hoe wel ze - al raakte ze dan nooit een tele foon aan, omdat ze er een hekel aan had - natuurlijk met haar tijd meeging. Ze rookte soms zelfs een sigaret. Het was het waardevolle en niet het verstard-conventionele uit een afgesloten tijdperk, dat ze wilde overdragen aan de nieuwe generaties in haar familie, waar van zij tot het laatst het centrum heeft ge vormd. Vertrouwde figuur Engeland zal haar vertrouwde, statige figuur missen, zoals zij zich kaarsrecht al tijd met het karakteristieke schuin oplo pende toque-hoedje op en met haar para sol of wandelstokje op de grond tikkend onder het publiek bewoog. Soms prikte zij er op straat een stuk papier mee op, want ook wat netheid op de openbare weg betreft wilde zij een voorbeeld geven. Haar hartewens om nog getuige te mo gen zijn - zij het dan via de televisie - van de kroning van haar lievelingsklein- dochter, die in zovele opzichten haar in spiratie van Koningin Mary ontving, is niet in vervulling mogen gaan. WOENSDAG 25 MAART Stadsschouwburg: „De nacht van de 16e Januari", (voorstelling HTC ten bate van adoptie-comité Oude Tonge), 8 uur. Cultura: Ned- Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualis tisch Centrum ,.De grotere wereld", 8 uur. Rembrandt: „Diplomatic Courier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur.. Palace: „Drie uit de infanterie" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scar let", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbied waardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 MAART Zuiderkapel: Spreker zendeling W. Köne mann, 8 uur. Minerva: H. H. V. Cabaret „De toverlantaarn" (ten bate ven het Rampen fonds) 8.15 uur. Rembrandt: „Diplomatic Cou rier", 14 jaar, 2, 4.15 en 7 uur. Haarlems Kunst Gemeenschap, vertoning der film „Les dames du Bois de Boulogne", 9.15 u. Palace: „Drie van de infanterie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco" 14 jaar, 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichte kooi", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Leger des Hcils, Schagchelstraat: Paasspel „Van kribbe tot kruis", 8 uur. WASHINGTON (AFP/Rcuter). Prins Bernhard heeft Dinsdag bij een plechtig heid in de Nederlandse ambassade te Washington'ter afsluiting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bekend ge maakt, dat in het geheel 2.253.287 dollar bijeen is gebracht. Op het hoofdkantoor van „Holland Flood Relief inc." te New York werd een bedrag van 765.401 dollar ontvangen. Plaatselijke comité's elders in hef land zamelden 1.055.689 dollar in. Daarenboven maakten andere organisaties in de V.S. een bedrag van 432.196 dollar over. In een rede, die werd uitgezonden via radio en televisie, zeide de Prins, dat de hulp van het Amerikaanse volk een „in spirerend betoon van edelmoedigheid en menselijke saamhorigheid" is, dat nooit door het Nederlandse volk zal worden ver geten. De actie toont aan, zo zeide de Prins, dat overal de mensen, onafhanke lijk van ras of godsdienst, verbonden zijn met door God gegeven banden. In dit ver schrikkelijk uur van nood werden wij ver warmd en bemoedigd door de spontane hulp, die ons onmiddellijk door duizenden Amerikanen werd gezonden. Ik geloof dat het nauwelijks mogelijk is, in woorden uit drukking te geven aan de dankbaarheid van mijn volk", zo besloot de Prins. PARIJS (Reuter). Deskundigen ver klaarden gisteren in Parijs dat Frankrijk waarschijnlijk op de verzachting van de Engelse invoerbeperkingen zal antwoorden door zijn plannen voor een soberheidspro gramma, voor de invoer in de komende zes maanden, te verzachten. Deskundigen op het gebied van de bui tenlandse handel zijn Dinsdag begonnen het Franse invoerprogramma voor de zes maanden na 1 April te herzien in het licht van de Maandag door Engeland gedane mededelingen. De eerste golf van optimis me is verdwenen. Deskundigen menen, dat de Franse sterlingpositie de eerste drie of vier maanden door de Engelse verzach tingen niet kan verbeteren. Tenzij Frank rijk zijn invoer inmiddels zou beperken, zou zijn nadelig saldo in de Europese be talingsunie gevaarlijk toenemen. Zaterdag 28 Maart zal op het kerkhof van Auvers-sur-Oise in het Franse depar tement Se:ne-et-Oise een eenvoudige plechtigheid plaats vinden ter herdenking van het feit, dat de schilder Vincent van Gogh op 30 Maart 1853 te Zundert in Noord-Brabant geboren werd. De schilder ligt te Auvers begraven, waar hij op 20 Juli 1890 overleed. .Een Nederlandse delegatie, onder leiding van de ambassadeur en de culturele atta ché te Parijs, zal zich in gezelschap van persoonlijkheden uit de streek en uit kunstenaarskringen naar het graf van de schilder begeven, waar een Nederlandse predikant een rede zal houden. De Commissaris der Koningin vooor Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft Dinsdagmiddag een toe spraak gehouden tot een chimpansee. Deze chimpansee „Olga" hing om de hals van de oppasster mejuffrouw Mulder en droeg een boeketje gele tulpen in haar hand. Tegenover haar stonden dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester en mr. A. de Roos en mr.-F. van Wijck, wethouders van Amster dam, prof. dr. L. F. de Beaufort, plv. voor zitter van het bestuur van Artis, dr. J. A. Bierens de Haan, voorzitter van het Artis- fonds, dr. A. L. Sunier, de scheidende en Gr. E. F. Jacobi, de nieuwe directeur van Artis. „Een drievuldige raad wil ik je geven," aldus de Commissaris der Koningin tot „Olga". „Ten eerste, blijf goede vriendjes met je bestuur en diens personeel. Ten tweede, als ik je straks een hand geef, blijf dan van mijn ring af want.al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelijk ding. Ten derde zorg er voor dat In een bijzondere zitting van de Dordtse gemeenteraad is de schrijfster Top Naeff met algemene stemmen tot ereburgeres van deze stad benoemd. Burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen zei in zijn toespraak dat mevrouw A. van Rhijn-Naeff zich als schrijfster en dichteres een grote plaats in de Neder landse letterkunde verworven heeft en dat haar roem er mede toe bijgedragen heeft dat Dordrecht in het culturele leven van ons land een plaats is blijven innemen. De bijdrage van deze schrijfster is wel zeer positief geweest, aldus de burgemees ter, door de aandacht welke zij steeds op de stad harer inwoning heeft gevestigd. De figuren uit haar romans komen de lezer als levende wezens tegemoet en de sfeer van Dordrecht heeft daar een belangrijke invloed op gehad. De vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. H. L. Schölvinck wenste namens de regering mevrouw Van Rhijn-Naeff van harte geluk met de onderscheiding. Hij noemde haar een groot romancière en een scherp doordringende critica, een vrouw van hoge geestelijke beschaving en een vol ijverig commissielid, op wie de regering ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: nimmer tevergeefs een beroep had gedaan. Daarna was het woord aan de ere-bur- geres zelve, die een overzicht gaf van haar leven in Dordrecht, de stad die haar zo na aan het harte ligt. Zij eindigde haar rede met hulde te brengen aan de nage dachtenis van Vincent van Gogh, die vele voetstappen in Dordt heeft liggen. De plechtige raadszitting werd ook bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kes- per, en door een aantal bekende letterkun digen. Top Naeff schreef onder meer de vol gende toneelstukken: De Genadeslag, Aan Flarden, Het Weerzien en Zie de maan schijnt..... Van haar romans zijn vooral De stille getuige, Voor de poort, Offer-s en Een huis in de rij bekend geworden. Ook schreef zij enige novellenbundels. Veel opgang maakten haar meisjesboeken: Schoolidyllen, De tweelingen, Het veulen en In den dop. Van haar hand verschenen verder Dramatische Kroniek (vier delen), Charlotte von Stein, Sarah Bernhardt, Eleonora Duse en Willem Royaards. Na haar benoeming tot ereburgeres bood de gemeente Dordrecht mevrouw Van Rhijn-Naeff een diner aan. Bij deze gele genheid werd het woord gevoerd door An ton van Duinkerken (prof. dr. W. Assel- bergs). Dirk Coster, Anthonie Donker (prof. dr. H. A. Donkersloot), dr. P. H. Rit- ter, drs. F. P. Huygens en Kitty de Josse- lin de Jong. Tijdens het diner werd de ere burgeres een serenade gebracht door de Postharmonie. Het dessert werd opgediend door meisjes in costuums, die aan de tijd van „Schoolidyllen" herinnerden. Enkele dagen geleden heeft een delegatie, bestaande uit dr. A. J. Vex-hage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten, prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse, W. Maarse, secretaris en A. N. Ballego, bestuurslid van de Neder landse Dahlia-vereniging, zich naar Londen begeven teneinde besprekingen te voeren, v/elke ten doel hadden te komen tot op heffing van het embai-go op de export van Nederlandse dahlia-planten en -knollen naar Engeland. Thans vernemen wij dat deze onderhan delingen met succes zijn bekroond. De Ne derlandse delegatie is er in geslaagd de bezwaren der Engelsen, als zouden deze gewassen zijn aangetast door een virus ziekte, te ontzenuwen. Aan het einde der bijeenkomst hebben de deskundigen van het Britse ministerie van Landbouw, als gevolg van de overtui- gende Nederlandse argumenten, in het bij zonder van prof. Van Slogtei-en, hun aan vankelijke bezwaren als onjuist erkennen. Zij verklaarden zich bereid de opheffing van het embargo voor te bereiden. als ik over een poosje tei'ugkom, ik kan Daar het voor dit jaar geldende quotum zeggen: Aap wat heb je mooie jongen." j reeds is verdeeld, komen de dahlia's dit Met deze toespraak opende dr. J. E. baron jaar nog niet voor export naar Engeland in de Vos van Steenwijk het nieuwe jonge j aanmerking. Het volgend jaar mag met mensapen-verblijf in het Amsterdamse stelligheid worden verwacht dat zij in de Artis. contingentering zullen worden opgenomen. (Van onze correspondent in Parijs) Aan het vertrek van premier Mayer en zijn drie ministeriële adjudanten naar Washington is gisteren te Parijs een soort „dolle Dinsdag" voorafgegaan. De eerste emoties kwamen al vroeg in de ochtend toen een nieuwe reeks ar restaties van communistische leiders werd aangekondigd, en daarna volgde tot laat in de nacht een kamerzitting, die in de par lementaire annalen wel als historisch te boek zal staan en waarbij een paar uur voor zijn vertrek, de premier een voor schot van 80 millard francs aan papier geld vroeg om de lopende uitgaven te kun nen dekken. Een verzoek, dat eerst door de financiële commissie werd afgewezen en dat de Kamer tenslotte met 260 tegen 221 stemmen inwilligde nadat Mayer had gedreigd zijn Amerikaanse reis op het laatste moment nog af te zeggen en zijn portefeuille ter beschikking van president Auriol te stellen. Bij het nieuwe offensief tegen de com munisten waren gisteren meer dan dui zend agenten en 35 inspecteurs betrok ken. Deze actie leverde de arrestaties op van een vijftal leiders uit partij en vak beweging, terwijl een paar andere nog voortvluchtig zijn. Onder de gearresteerden bevindt zich de hoofdredacteur van het communistische partijblad l'Humanité, André Stil, die een vorige maal ook al werd opgepakt, doch daarbij bij ge brek aan bewijs weer moest worden losgelaten. De hoogste functionaris van de com munistische vakbeweging, de C.G.T Bénoit Frachon. over wie de laatste maanden juist geruchten circuleerden, dat hij in ongenade zou zijn gevallen, heeft de militaire justitie niet in handen kunnen krijgen. Wanneer u soms denkt, dat een huis houdbeurs een portemonnaie is waarin het huishoudgeld wordt bewaard, moet u maar eens in het RAI-gebouw in Am sterdam gaan kijken. Daar wordt name lijk de jaarlijkse Huishoudbeurs gehou den en die is heel wat groter dan het beursje waarvan u de touwtjes maar nooit aan elkaar kunt knopen. De tegen stelling tot het huishoudbeursje en de Huishoudbeurs moet ge trouwens wel bitter gevoelen, wanneer ge daar de menigvuldige zaken ziet opgesteld staan, die een wei-geordend huishouden moet omvatten. Maar als het dat wil doen, moogt ge uw huis wel laten uitbouwen, want zelfs de RAI is nog te klein om alles te hei-bergen. En dat is toch een halletje, dat er wezen mag. We zijn daar op een avond naar bin nen geschuifeld temidden van een baaierd van begerig-kijkende vrouwen, die zorgelijke mannetjes op sleeptouw hadden en we hebben ons mee laten drijven op de bezoekersstroom, die langs de stand spoelde. Ach, ach, wat was daar een hoop te zien: visconserven. bleekwater, ijskasten, wasmachines pressure-cookers, bouclé-tapijten, be- i-ubberd canvas, comfoi-en, custard, diamant-vet, sponzen, fornuizen, haar- crème, knackebröd, limonade-siropen. W.C.-reinigers, vleesmachines en zig zagnaaimachines. En nog duizend dingen. V/e hebben nooit geweten, dat men al die dingen in huis moest hebben. Vooral niet al die machines. Daar waren rasp- machines en was-machines, kluts- machines en buts-machines, snij machines en bi'ei-machines. En die stonden maar te hakken en te feston neren en te bakken en te stikken, dal het een lieve lust was. En er om heer stonden de dames zó te watertanden dat hun echtgenoten automatisch naai het restaurant wegdreven. We moeten wel zeggen, dat we van alle kanten vriendelijke invitaties kregen om onze handigheid in het huishouden te demonstreren. Eerst mochten we onze vaardigheid tonen in het breken van tien borden tegelijk in een afwas machine groot-model, daarna legden we een Teddy-beertje zó handig een nieuw model luierbroekje om, dat al het zaag sel eruit liep en tenslotte beproefden we de efficiënte werking van een sinaas appelpers door er onze linkerwijsvinger lussen te leggen. Dit bleek een uit stekende methode te zijn om sinaas- ippel-limonade met frambozenkleur te /erwekken. En tenslotte kookten wij in •en pannetje van zeventig gulden in drie minuten tijd een maal aardappelen zo mooi gaar en vooral zo bloemig, dat de Hora er niets bij was. We hebben er wel echt onze ogen uit gekeken. Er was een dame achter een microfoon, die een verhandeling hield over treksluitingen, zoals ritssluitingen tegenwoordig jammer genoeg heten. Het was een hooggestemd betoog, waarin zij het feit gispte, dat er op het terrein van de treksluitingen een gebrek aan serieuze voorlichting was. Om daarin te voorzien nodigde zij ons uit een instruc tieve film te komen zien, waaraan enige mooie mannequins deelnamen. „Echt iets voor de mannen," zo lichtte zij ons voor. „Nee, dank u," zeiden wij serieus En dan was er een heer bij een stand lie volgestapeld lag met matrassen van schuimrubber. Hij nodigde ons uit even te komen proef-liggen. Wij zagen ons al. Alles ging er wel echt persoonlijk toe, want bij de schoonheidsstand, waar een aantal van de knapste meisjes die wij ooit zagen zich stonden te nivelleren door grijze modder op hun wangen te smeren, zei een dame op de stand in eens beschuldigend in onze richting wijzend: „Waarom bent u zo dik." Ge lukkig trok de mevrouw, die achter ons stond, het zich nog -eer aan. Ook de afdeling huisdieren mocht er zijn. Er waren een paar grijze dwerg geitjes die misprijzend naar de drukte staarden, vier hoogbenige flamingo's die al zo in de sfeer waren geraakt, dat zij elkaar met vrouwelijke beminnelijk heid de veren uit de hals pikten, een paar apen die zakelijk in e-^t boompje klommen en een Mexicaan. hond in de microfoon van Eddie Christiani, die met het orkest van Frans Poptie levens liedjes stond te distribueren. Hij zong het elegante chanson: ,,'k Zie liever je rug dan je gezicht" en aangezien dat een toestand was, die ook óns uitermate beviel, hebben wij niet langer naar hem geluisterd. Sterker nog, we zijn meteen wegge gaan, want we hadden wat je noemt meteen gegeten en gedronken. Ver schrikkelijk, wat hadden wij daar ge geten en gedronken. Eerst een bordje tomatensoep en toen een toastje met jam. En daarna een borrel worstje, een bonbon, een zandtaartje en een kopje kippenbouillon. Bij ongeluk zijn we daarna op een schoenzooltje gaan kluiven, maar dat werd ons door een boze verkoper weer uit de kiezen ge rukt. Een vriendelijke dame troostte ons daarna met een bordje corn-flakes en even later kwam daar een laagje spaghetti bovenop. Een glaasje bessen- genever leste toen de dorst, zodat wij weer vrolijk door konden gaan met een gebakken salamander, een geroosterd broodje met kaas. Toen kregen we echt 'rek, die we zijn gaan bestrijden met een hapje pudding, een bordje erwten soep, een lepeltje hagelslag, een soep balletje en een glaasje limonade. Alles gratis. Tenslotte hebben we nog een slokje Jiampoo genomen en daarna schuim bekkend het perceel verlaten. BOEDA Over de motieven van deze arrestaties laat men zich in militaire kringen slechts met discretie uit. Vijf maanden geleden heeft men een andere C.G.T.-leider, Le Léap, opgepakt en de instructie van zijn zaak zou nu overtuigend materiaal tegen een aantal van zijn geestverwanten heb ben opgeleverd. Het wetsartikel, waarop men zich be roept, heeft evenals bij vorige gelegen heden weer betrekking op de veilig heid van de staat en op demoralisatie van het leger. Het heeft de algemene aandacht getrokken, dat juist vandaag de speciale commissie van Kamerleden zou moeten beslissen of de vorige arrestaties die bijna alle weer teniet zijn gedaan grond wettelijk gerechtvaardigd zijn geweest. Bij diezelfde gelegenheid zou de parlements commissie eveneens een voorlopige uit spraak moeten doen over de wenselijk heid of de mogelijkheid om een aantal communistische Kamerleden van hun on schendbaarheid te ontheffen. In politieke kringen vraagt men zich wel af waarom de regering nog niet even heeft gewacht alvorens tot nieuwe ar restaties over te gaan, zulks in verband met de beslissing van genoemde parle mentscommissie. Verschillende kramen, en niet alleen uit. de ultra-linkse hoek alleen, hebben in dat verband dan ook al een relatie ge zocht met de reis van Meyer en de zijnen naar Washington. Nu de Franse ministers weinig tastbare bewijzen van hun Europese gezindheid kunnen overleggen, zouden zij volgens die opvattingen met deze arrestaties althans hebben willen demonstreren dat zij de eigen communisten nu best onder de duim kunnen houden. De portemonnaie Hoe hot zij, mocht die opzet, waaraan men loch liever niet gelooft, inderdaad hebben bestaan, dan dreigt het even tuele effect er van op de Amerikaanse re gering door de discussie in de Kamer wel weer volkomen geneutraliseerd te zullen worden. Was de inzet van die debatten niet zo ernstig dan zou men hier van een ech telijke klucht willen spreken, waarbij de echtgenoot met verschillende listen de gezinsportemonnaie in handen probeert te krijgen. In ernst moet de situatie aldus zijn geweest: Vrijdag zou premier Mayer hebben gemerkt, dat de kasmiddelen on toereikend waren om gedurende de parle mentaire Paasvacantie, die nu begint, aan de staatsverplichtingen te kunnen vol doen. Er zat-niets anders op dan een nieuw voorschot van bankbiljetten te vragen, de derde maal in een tijdsverloop van één jaar. Toen Mayer echter gistermiddag dat verzoek, dat een officiële erkenning van het feit inhoudt dat de inflatie nog steeds voort gaat, bij de financiële commissie in diende, weigerde deze met een grote meer derheid daaraan gevolg te geven. Het mo tief van die weigering was, dat Mayer zich niet duidelijk genoeg had uitgespro ken over de oorzaken van deze deplorabele financiële situatie, oorzaken die een groot deel van de commissie toeschreef aan het experiment-Pinay, dat een achteruitgang van de productie teweeg zou hebben ge bracht. In de Kamerzitting daarna begon de premier toen al vrij gauw met zijn porte feuille te rammelen en daarbij stelde hij terecht het parlement voor zijn verant woordelijkheden. „Indien gij, anderhalf jaar geleden", riep Mayer uit, „in een geringe belastingverhoging had toegestemd dan zouden daarna alle ministers van Financiën niet achter die ontbrekende 150 milliard francs hebben hoeven rennen". Dit argument, en nog sterker het ge noemde dreigement president Eisenhower vergeefs te laten wachten, scheen de Ka mer tot rede te brengen en zo kreeg de regering uiteindelijk dan toch haaf zin. Dat de ministers, na deze huiselijke scènes in het Palais Bourbon, in Washington erg serieus zullen worden genomen, waagt men niettemin in twijfel te trekken. LONDEN (AFP en Reuter). Premier Churchill heeft Dinsdag in hef. La eerhuis medegedeeld, dat Engeland het Sovjet- voorstel voor besprekingen over maatrege len ter vèrmijding van incidenten, zoals het jongste neerschieten van een Britse Lincoln-bommenwerper boven Duitsland, zal aanvaarden. De besprekingen zullen uitsluitend tus sen Engeland en de Soviet-TJnie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw con tact blijven met de Amerikaanse en Franse autoriteiten in Duitsland,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5