Amnestie in Sovjet-Unie voor „kleine politieke delinquenten' Koningin Juliana doet een beroep op Eisenhower Mayer vraagt inwisselbaarheid voor alle Europese valuta Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ernstige toestand in Kenya na grote terreur-actie der Mau Mau Alle vrouwelijke veroordeelden zullen worden losgelaten Prins Bernhard bezocht Eisenhower Dank voor Amerikaanse hulp Naguib eist vertrek der Britten Het vluchtelingen-probleem Politieke commissie verwerpt Sovjet-voorstel Scotland Yard zoekt waanzinnige moordenaar Bohlens benoeming door Senaat bekrachtigd Het woord is aan... Thans 86,7 millioen in het Rampenfonds Frans voorstel om Britse plannen de wind uit de zeilen te nemen 67e JAARGANG No 221 ZATERDAG 28 MAART 1953 297e JAARGANG No 68 Amerikaanse journalisten mogen Rusland binnen Onze foto-wedstrijd „Flora 1953 en Lichtstad Verantwoordelijkheid van allen voor allen Geen Chinezen en Koreanen in bacteriologisch debat Hij moet voor de volgende volle maan gevonden worden Twee Tsjechische soldaten gevlucht Voor Nationale Rampenfonds Nieuwe aardschokken in Turkije Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN ("Reuter) Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet-Russische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle gevangenen, dje zijn veroordeeld wegens „misdrijven, die geen groot gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd". De tekst van het besluit is heden op de voor pagina's van alle Russische dagbladen ge publiceerd. Er wordt in verklaard dat de Opperste Sovjet „het in verband met de consolida tie van het maatschappelijke en politieke stelsel der Sovjet-Unie en de hogere wel vaart en het culturele ontwikkelingspeil van de bevolking niet noodzakelijk acht nog langer personen gevangen te houden, die misdrijven hebben begaan die geen ernstig gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd". Hieraan wordt toegevoegd dat het de be doeling is betrokkenen in staat te stellen weer eervol werk te verrichten en nuttige leden der maatschappij te worden. In het besluit worden de volgende cate gorieën gevangenen genoemd, die speciaal voor vrijlating in aanmerking komen: Personen, die gevangenisstraffen tot vijf jaar uitdienen. Personen, die zijn veroordeeld wegens het begaan van misdrijven op ambtelijk, economisch en militair gebied. Vrouwelijke veroordeelden, ongeacht de haar toegemeten strafmaat. Voorts wordt in het besl.uit bepaald dat personen, die tot meer dan vijf jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld, kwijtschel ding zullen ontvangen voor de helft der opgelegde straffen. Het amnestiebesluit geldt ook voor ver scheidene andere groepen veroordeelden, die hetzij op vrije voeten worden gesteld, hetzij kwijtschelding van straf krijgen voor de helft van de hun opgelegde straffen. Niet onder het amnestiebesluit vallen personen, die tot meer dan vijf jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld wegens „tegen- revolutionnaire bedrijvigheid, het op grote schaal beschadigen van publieke eigen- dómmen, roof of moord". In het besluit wordt tenslotte nog ge zegd dat het wetboek van strafrecht der Sovjet-Unie zal worden gewijzigd. Inzendtermijn met tien dagen verlengd Enkele lezers schreven ons, dat zij de termijn van inzending voor onze -foto wedstrijd „Flora 1953 en Lichtstad" gaarne wat ruimer gesteld zouden zien, omdat zij hun fotografische hoop geves tigd hebben op de later bloeiende bloe men in de vollegronds-afdeling van de Flora. Hoewel dit voor ons bepaalde technische moeilijkheden schept, heb ben wij toch besloten om aan hun wen sen tegemoet te komen en de inzend termijn met tien dagen dus tot en met 21 April a.s. - te verlengen. Verder kun nen wij echter beslist niet gaan en foto's die na die datum binnenkomen, vallen dan ook onder geen voorwaarde in de termen voor een eventuële bekroning. Mogen wij er verder nog even aan her inneren, dat er ook in het dorp Heem stede vele fraaie illuminaties en versie ringen te bewonderen zijn en dat daar dus ook dankbare motieven voor de deelnemers aan onze foto-wedstrijd liggen? ooooooooocoooocooo WASHINGTON (AFP). Prins Bern hard heeft Vrijdagmiddag een bezoek ge bracht aan president Eisenhower op het Witte Huis. De Prins arriveerde enkele minuten voor half een, vergezeld door am bassadeur Van Royen. Na hartelijk door de president te zijn begroet, begaf de Prins zich met zijn gastheer naar diens studeer kamer waar fotografen foto's van de Prins en de president mochten nemen. Het on derhoud duurde ongeveer twintig minuten. Na afloop verklaarde de Prins, dat het hem bijzonder verheugd had, de president op het Witte Huis te bezoeken. Hij zeide dat hij de president de dank van het Ne derlandse volk had overgebracht voor „de schitterende Amerikaanse hulp bij de over stromingsramp" en voor zijn persoonlijk initiatief om de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en het hoofd van het program voor wederzijdse beveiliging, Stassen, als persoonlijke vertegenwoordi gers van de president voor de coördinatie van de Amerikaanse hulpverlening bij de ramp aan te stellen. Daarnaast had de Prins de persoonlijke groeten van de koninklijke familie overgebracht. De Prins vertrok vervolgens naar het departement van Defensie in gezelschap van de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, om als gast van deze de lunch te gebruiken. Mede aanzittenden waren de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Bradley en de bevel hebber van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg. Voorts overhandigde de Prins aan pre sident Eisenhower een schrijven van Ko ningin Juliana. Prins Bernhard zal geheel volgens het oorspronkelijke plan, aanstaande Dinsdag terugvliegen naar Nederland en dus niet de begrafenis van Koningin Mary bijwo nen. Van het Russische consulaat te Londen wordt vernomen, dat aan tien Amerikaan se-journalisten een visum voor een bezoek aan de Sovjet-Unie is verstrekt. Het zijn tien leden van de groep van 33 Amerikaanse journalisten, die onder lei ding van James Wiek uit Niles in Ohio een bezoek aan Europa en het Midden-Oosten brengt. Alleen deze tien hadden een visum aangevraagd. Het is hun verstrekt door de Russische ambassade te Londen. De tien zijn hoofdredacteuren of eige naars van kleine plaatselijke kranten. Zij hopen over enkele dagen per vliegtuig naar Rusland te vertrekken, via Wenen en Praag. Hun visa zijn geldig voor een ver blijf van een week. Wiek heeft namens de groep in April van het vorige jaar Stalin schriftelijk vier vragen gesteld, waarvan de antwoorden in de gehele wereldpers zijn gepubliceerd. Een lid van de groep Amerikaanse jour nalisten, die een visum ontvangen hebben voor een bezoek aan de Sovjet-Unie, heeft verklaard, dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden tegenover de jour nalisten de waarschuwing heeft laten horen, dat zij „geen onjuiste betekenis moeten toekennen aan de tekens, die er op wijzen, dat de Sovjet-Unie kennelijk streeft naar een vermindering der span ning tussen Oost en West". Men dient voorzichtig te zijn bij de be oordeling van het uiterlijke aanschijn der gebaren van Moskou, aldus Eden. Reuters vroegere correspondent te Mos kou, Don Dallas, schrijft: „Georgi Malen- kov, de nieuwe Russische premier, heeft een stap gedaan om het vertrouwen van het Russische volk te winnen, die bijna zonder weerga in de geschiedenis der Sov jet-Unie is. Het is het grootste clementie- gebaar in Rusland sinds zeer vele jaren. Zelfs na de oorlog was er geen algemene amnestie, ook niet na Lenins dood in 1924. Zonder twij fel zal de maatregel van gewel dige psychologische invloed op het volk zijn en Malenkov helpen bij de bevestiging van zijn regiem." (Reuter). Naar in de Egyptische hoofdstad werd verklaard, zou premier Naguib heden aan de Britse minister van Staat, Llyod, de eis stellen, dat de Britse troepen onvoorwaardelijk cle Suez-kanaal- zêne ontruimen. Naguib had reeds bij zijn tocht door Opper-Egypte in een 25-tal redevoeringen aangedrongen op deze eva cuatie, hierbij l'uide toegejuicht door de bevolking. Minister Lloyd zal Cairo aandoen op de terugreis uit de Soedan, waar hij gepoogd heeft, de Brits-Egyptische meningsver schillen over de nakoming van het onlangs gesloten verdrag over de toekomst van dit gebied uit'de weg te ruimen. ff Prins Bernhard heeft in Washington een brief van Koningin Juliana overhandigd over het vluchtelingenprobleem. De Koningin zegt in deze' brief onder meer: „Het Amerikaanse volk heeft op prach tige wijze zijn warme sympathie getoond voor diegenen in ons land, die door de watersnood hun tehuis hebben verloren. Medeleven met in nood verkerenden is een van Amerika's grote tradities. Ik voel mij daarom gerechtigd uw warme belangstel ling te vragen voor het probleem van hen die dakloos geraakten door vervolging. Ik doe een beroep op u om persoonlijk de leiding te nemen bij het oplossen van dit steeds groeiend wereldprobleem. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat dit vraagstuk één van de gevaarlijkste en meest tragische factoren is in een onzekere toekomst. Vrijdag is op het vliegveld Soesterberg een wapenschouw gehouden, waarbij bekend werd gemaakt, dat aan de Luchtmacht het predicaat Koninklijkewas verleend. Foto: Terwijl een formatie van 25 Metcor-straaljagers door het luchtruim klieft, legt generaal Aler een krans bij het vliegermonument. NAIROBI (Reuter) Na de terreur actie van de Mau Mau in de nederzetting Lari is een groot aantal Kikoejoes van de streek bijeengedreven. De politie is van mening, dat de actie is uitgevoerd door plaatselijke Kikoejoes. Zij gelooft het me rendeel in handen te hebben „daar de Ki- koejoevrouwen eindelijk het stilzwijgen verbreken en de mannen bij tientallen aan geven". Er zijn door de Mau Mau in Lari aan vallen uitgevoerd op hutten van alle in heemse hoofden, voormalige hoofden, le den van de Afrikaanse burgerwacht en andere inheemsen, die de Mau Mau bestrij den. Schattingen van het aantal slacht offers variëren van 150 tot 200. Overal pasten de Mau-Mau-leden de zelfde methode toe: zij grendelden en blokkeerden de deuren van de hutten van hun slachtoffers en staken de hutten daar na in brand. Degenen, die uit de hutten konden ontsnappen, werden met messen en dolken om het leven gebracht. De nederzetting Lari werd omstreeks middernacht door een groep van 300 tot 500 inheemsen aangevallen. Een uur later stond de gehele nederzetting in brand. Mensen die zich dood hielden slaagden er later in de bossen in de omgeving te be reiken, maar het merendeel van de bewo ners viel ten offer aan vuur of zwaard. Een andere groep Kikoejoes drong met voertuigen de stad Naivasja binnen, 85 km ten Noorden van Nairobi. Zij bestormden het politiebureau, doodden vijf inheemse politiemannen en roofden ruim vijftig ge weren, twaalf of meer machinepistolen en karabijnen en duizenden patronen. Soldaten en hulppolitiemannen uit de omtrek werden in boten en vrachtauto's naar de geteisterde gebieden gevoerd. Iedere beschikbare man van de veilig heidsdienst, blanke of inheemse, werd op geroepen om politiebureaux, versterkte punten en voorposten te bezetten of om te patrouilleren. Te Londen is vernomen, dat Maandag een aanvang zal worden gemaakt met het overbrengen van 1,200 tot 1,300 Britse soldaten van Groot-Brittannië naar Kenya. Het vervoer zal per vliegtuig geschieden. In Europa wonen nog meer dan 400.000 vluchtelingen in kampen. Tienduizenden vluchtelingen vluchten uit de Oost-zóne van Duitsland naar West-Berlijn. Het pro bleem der vluchtelingen kan alleen wor den opgelost indien hun de gelegenheid wordt gegeven zich opnieuw te vestigen in andere landen, of indien zij geassimileerd worden in de landen, waar zij thans ver blijven. De uitvoering hiervan wordt tegenwoor dig evenwel ernstig belemmerd doordat in verschillende immigratielandenaan de vluchtelingen niet genoeg economische mogelijkheden worden gegeven. Boven dien laat in zekere Europese landen, waar onder mijn eigen land, de druk van de overbevolking weinig gelegenheid, om hen volledig op te nemen. Daarom is een nieuwe benadering van dit probleem noodzakelijk, die grote mo gelij kheden voor immigratie opent en te vens economische voorwaarden schept tot assimilatie van vluchtelingen in de landen van hun huidig verblijf. Particuliere organisaties beschikken niet over de nodige middelen. Een regerings actie zal noodzakelijk zijn om crediet-faci- liteiten te verlenen. Millioenen ontwortelden, verstrooid over de gehele aarde, gevoelen zich ontevreden, miskend en zelfs wanhopig. De vrije we reld kan zoveel leed in haar midden niet dulden zonder daar zelf onder te lijden. Hóe zouden vluchtelingen ooit de vrije maatschappij kunnen vertrouwen, indien deze slechts belangstelling toont voor ge oefende spieren of hersenen, maar eerbied mist voor de hogere waarden van het le ven. Het is mijn overtuiging, dal binnen de kortst mogelijke tijd het vluchtelingenpro bleem dient te worden aangevat in zijn totaliteit. Nederland zal gaarne zowel aan het opstellen van plannen als, binnen de practische grenzen van zijn kunnen, aan elke constructieve poging om tot resulta ten te geraken zijn medewerking verlenen. Ik heb deze kwestie van steeds groeiend belang aan u voorgelegd, bewust van de verantwoordelijkheid van allen voor allen, een verantwoordelijkheid, die de ganse wereld aanvaardde tijdens de benarde si tuatie van Nederland en op zo'n indruk wekkende wijze in de praktijk bracht. Ik ben vol vertrouwen, dat u de juiste benadering tot dit probleem zult vinden. Moge het u gegeven zijn het op te lossen. De vrede in de wereld zal daarbij win nen". NEW YORK. (Reuter). De politieke commissie van de^ algemene vergadering van de UNO heeft Vrijdag met 40 tegen 15 stemmen bij vijf onthoudingen een voorstel verworpen van de Sovjet-Unie om verte genwoordigers van de Chinese communis ten en Noord-Koreanen uit te nodigen, aan een debat over beschuldigingen omtrent bacteriologische oorlogvoering deel te ne men. Voor de stemming was een debat ge opend over een Amerikaans verzoek om een onpartijdig onderzoek van de beschul digingen, dat de strijdkrachten van de UNO in het Verre Oosten zich van bac teriologische wapenen hadden bediend. Het Russische voorstel kreeg, behalve van de communistische landen, de steun van Argentinië, Indonesië, India, Birma en andere leden van de Arabisch-Aziatische groen. Onder de onthouders bevond zich Joegoslavië. De Amerikaan Gross daagde de commu nisten uit, alle Amerikaanse militaire ge vangenen, wier verklaringen waren ge bruikt om de beschuldigingen inzake bac teriologische oorlogvoering te staven, naar een neutraal gebied te brengen om te wor den ondervraagd door een onpartijdige commissie van de UNO. Gross diende namens de 16 landen die troepen in Korea hebben, een resolutie in, die de algemene vergadering verzoekt, een commissie van onderzoek in te stellen uit vertegenwoordigers van vijf landen. De re solutie dringt er bij de betrokken autoritei ten op aan, de commissie in staat te stel len zich vrij in geheel Korea, China en Ja pan te bewegen en de commissie toegang te verlenen tot personen, plaatsen en be scheiden, die voor haar van belang zijn. Wysjinski afwezig Het hoofd van de Sovjet-Russische dele gatie bij de UNO, Andrei Wysjinski, heeft gisteren de vergadering van de politieke commissie niet bijgewoond. Zijn zetel werd ingenomen door zijn plaatsvervanger Va lerian Zorin. LONDEN, (Reuter) De Britse politie zoekt thans met alle haar ten dienste staande middelen naar de moordenaar van de vier vrouwen wier lijken zijn aange troffen in een huis in een Londens arbei dersdistrict. Zij houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de moordenaar door waanzin overmeesterd, bij volle maan toe slaat. Dit leidt men af van de data, waarop de moorden naar men vermoedt zijn ge pleegd. Maandag is het weer volle maan. Hoewel de Britse wet publicatie van foto's van verdachten, voordat zij voor het gerecht verschijnen, verbiedt, is in ver band met het gevaar, dat de moordenaar voor zijn omgeving kan opleveren, in alle Britse bladen de foto afgedrukt van de verdachte, John Christie, kantoorbedien de bij een vervoersbedrijf, wiens echtge note tot de slachtoffers behoort. De politie onderzoekt thans het huis, waar Christie gewoond heeft, opnieuw om te zien of het nog een vijfde slachtoffer bevat, mogelijk de 21-jarige Margaret Boyle, die sinds zes weken uit haar nabij gelegen woning vermist wordt. Een vrachtautobestuurder heeft inmid dels aan de politie meegedeeld, dat hij Dinsdagavond te Preston (Noord-West Engeland) een man heeft laten meerijden, die aan het signalement van de gezochte beantwoordde. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur te Moskou. De stemverhouding was 74 tegen 13. De uitslag komt neer op een motie van ver trouwen in president Eisenhower, aange zien deze, toen er tegen de benoeming van Bohlen bezwaren werden ingebracht, had verklaard, dat Bohlen zijn persoonlijke ktuze was en dat hij hem de geschiktste persoon achtte voor de post in Moskou. Het verzet tegen de benoeming werd vooral geleid door de senatoren McCarthy en McCarran, die twijfelden aan Bohlens betrouwbaarheid. Een speciaal onderzoek door de senatoren Taft (republikein) en Sparkman (democraat) van het dossier over Bohlen, bijeengebracht dpor de fede rale recherche, bracht echter niets aan het licht, dat niet reeds aan de Senaat bekend was. Bohlen is 48 jaar oud. Hij is reeds lang in diplomatieke dienst en spreekt vloeiend Russisch. Bohlen volgt George Kennan op. die vorig jaar door de Sovjet-Unie „persona non grata" werd verklaard. Aanleiding hiervoor was de critiek, die Kennan te Berlijn had geuit op het feit, dat de Russen de bewe gingsvrijheid van de buitenlandse diploma ten te Moskou beperkten. Twee volledig uitgeruste en bewapende Tsjechische soldaten zijn gisteren in Duitsland aangekomen. Zij vertelden dat zij om politieke redenen zijn uitgeweken L i s z t Er is muziek die tot iemand komt en er is muziek die verlangt, dat men tot haar gaat. J. K. C. v. B. 10,—; Carel 1,—; Een oude dame 175,„Marion Highschool" U.S.A., geschonken aan Coornhert Lyceum voor Rampenfonds ƒ666,23; Opbrengst concert ten bate van het Rampenfonds gegeven op 25 Mrt '53 door „de Kennemer Muziekstuden ten" ƒ100,Suze v. N. ƒ5,R. J. ƒ3, J. te A. ƒ3,50; Drie vriendjes Gerie, Wim en Atië ƒ1,d. V. ƒ5, De hierboven genoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op gisteravond 86,7 millioen. Dit is tep opzichte van Donderdagavond een stijging van 300.000, In de vandaag te Laren gehouden jaar vergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Boekverkopers is medegedeeld, dat van het boek „De Ramp" 550.000 exem plaren zijn verkocht. Hiervoor is 200.000 kilo papier nodig; 24 drukkerijen zijn bij de vervaardiging ingeschakeld. In April hoopt men de gehele oplaag gereed te hebben. Door het personeel van de provinciale Limburgse Electriciteits Maatschappij te Maastricht is 11.540,afgestaan aan het Nationale Rampenfonds. De directie van de P.L.E.M. verhoogde dit bedrag met 10.000, zodat op de rekening van de provinciale griffie 21.540 werd gestort. Dit komt neer cp 40,per personeelslid. Het Centraal Bureau van de Diaconieën der Gereformeerde Kerken meldt ons, dat voor zover tot op heden bekend is, 711 Ge reformeerde Kei-ken naar aanleiding van de watersnood bijeenbrachten een bedrag van 1.154.716 gulden met bestemming voor die doeleinden, welke door de kerken zelf werden aangegeven. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders heeft besloten 7.500 uit de bondskas be schikbaar te stellen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnoodramp. De directie van Lips' fabrieken Dordrecht heeft van een Amerikaanse relatie (Yale en Fowne, New York) een chèque van 200 dollar ontvangen voor het Nationale Ram penfonds. LONDEN, (Reuter). Naar radio- Ankara meldt, hebben zich Donderdag nacht wederom krachtige aardschokken voorgedaan in Anatolië, waarbij nieuwe schade veroorzaakt is in het reeds geteis terde gebied van Jenidje. Het aantal doden tengevolge van de vo rige aardbevingen wordt thans officieel geschat op 268. Meer dan 12.000 huizen in Noord-West-Anatolië werden verwoest of zwaar beschadigd. In het Zuidelijk deel va« Anatolië hebben ongeveer 3.000 hui zen ernstige schade opgelopen. WASHINGTON, (Reuter) De Franse premier, René Mayer, heeft Vrijdag, op de tweede dag van de Frans-Amerikaanse besprekingen te Washington, voorgesteld, dat „het vrije deel van de wereld spoedig een economische en monetaire conferentie zal houden om de inwisselbaarheid van de Europese valuta tot stand te brengen". Hij zeide tot verslaggevers, dat dit nodig is om verder te kunnen gaan „op de weg naar een harmonische ontwikkeling van de internationale handel". Het doel van een dergelijke conferentie zou zijn „de beginselen vast te stellen, die de staten, die deelnemen aan organisaties voor internationale samenwerking, kunnen volgen teneinde hun vermogen tot beta len te kunnen herstellen met het uiteinde lijke doel het tot stand brengen van de inwisselbaarheid der Europese valuta". Mayer zeide, dat geen van de Europese landen, die aan de tweede wereldoorlog hebben deelgenomen, inwisselbaarheid van zijn valuta kan bereiken, zonder steun van de Verenigde Staten, wier economisch en financieel overwicht in het centrum van de vrije wereld een feit is, aldus Mayer. Frankrijk zelf lijdt van de gevolgen van de onevenwichtige handel tussen de Euro pese wereld en het dollargebied, zo ver klaarde Mayer, die krachtig aandrong op Amerikaanse dollarinvesteringen voor het scheppen van goedkope woningen en het tot ontwikkeling brengen van grondstof- fenbronnen in zijn overzeese gebieden. Mayer beklaagde zich erover, dat er niets werkelijk systematisch gedaan was voor de ontwikkeling van de productie van be paalde grondstoffen, die nodig zijn voor de Noord-Atlantische coalitie. Wat de Amerikaanse investeringen voor de financiering van een uitgebreid pro gramma voor de bouw van goedkope wo ningen betreft, beloofde Mayer vrije over making van rente en kapitaal-aflossingen in dollars, wanneer dergelijke investe ringen zouden plaats hebben. Mayer zeide verder, dat de Franse re gering verontrust zou zijn over elk voor stel, dat de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Europese Betalings Unie zou kunnen verzwakken, daarmede naar het schijnt een indirecte toespeling makende op de Franse veront rusting. dat Engeland misschien zou trach ten de inwisselbaarheid van het pond ster ling onafhankelijk van andere valuta tot stand te brengen. i In officiële kringen te Washington is verklaard, dat Dulles en Bidault het er Vrijdag over eens zijn geworden, dat de huidige Russische „vredesvoelhorens" geen afwijking betekenen van het communis tische streven naar wereldbeheersing. Dul les en Bidault besloten Sovjet-Russische voorstellen met de nodige scepsis te behan delen. Dulles zou verklaard hebben, dat de Russische politiek wordt voorgeschre ven door de communistische leer en niet zozeer door personen. Het Saarvraagstuk De Verenigde Staten hebben er op aan gedrongen, dat Frankrijk en West-Duits- Iand zo spoedig mogelijk overeenstemming zullen bereiken over het geschil betref fende het Saargebied. Naar voorts gemeld wordt is men bij de Frans-Amerikaanse besprekingen tot over eenstemming gekomen over Indo-China en de Europese verdedigingspolitiek. JGCOvOCCOOCOC000002CO:XDCOCXXX>OCÖCOCOOOC)C©OOOOOOeOCOOOOOOC HARDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of regenbuien. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht minder koud. morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 29 Maart Zon op 6.23 uur. onder 19.08 uur. Maan op 18.25 uur. onder 5.42 uur. 30 Maart Zon op 6.20 uur. onder 19.10 uur. Maan op 19.35 uur, onder 5.53 uur. (Volle maanj Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 Maart Hoog water: 3.00 en 15.13 uur. Laag water: 10.45 en 23-07 uur. Zondag 29 Maart Hoog water: 3.29 en 15.40 uur. Laag water: 11.19 en 23.38 uur. Maandag 30 Maart Hoog water: 3.55 en 16.08 uur. Laag water: 11.51 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1