Helios op lichtmonument gesneuveld Heemsteeds Flor at ooi bezweken Kort en bondig J Adoptie van bejaarden verloopt naar wens Partijraad KVP verwerpt beroep van mr. Roolvink Australië nam na 1945 750.000 emigranten op Amsterdamse Beurs MAANDAG 30 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Stormschade valt overigens bijzonder mee Frans Habnit gehuldigd Mislukte roofoverval op kruidenierswinkel Sport in 't kort Betaling abonnementsgeld per giro Schifting van vroegere* militairen in Indonesië Thans geen acuut tekort aan werkkrachten Roet- en meelbombarde- ment op Kroningsstoet Nederlandse ambassadeur gispt „koloniale' G. Beers ontving een koninklijke onderscheiding tfonn wacht nog met deponeren van ratificatie Scheepvaart eis Bende vermoordde en brandde in Tjiparaj; 27 doden De storm van het afgelopen weekeinde heeft de versieringen in Haarlem-Lichtstad hier en daar wel gehavend, maar tot een catastrofale verwoesting is het gelukkig niet gekomen. Uiteraard hebben de wimpels en het latwerk het hier en daar hard te ver duren gehad, zoals in de Anegang, de Spaarnwouderstraat en de Grote Houtstraat, waar alle plastic „lampekappen" zijn gescheurd. Op het ogenblik bieden die straten een nogal verfomfaaide aanblik, maar dat zal morgen al weer in orde zijn, want de opdrachten tot het herstel zijn al verstrekt. Het latwerk in de Spaarnwouderstraat werd over een grote afstand weggeslagen, een schade van meer dan duizend gulden, die door de bewoners moet worden gedragen. In dat opzicht is de Grote Houtstraat gelukkiger, want de aannemer van de versiering daar is verzekerd tegen dergelijk? inconveniënten. De totale schade in de stad is met tienduizend gulden aan de ruime kant geraamd en het leeuwendeel ongeveer zes mille komt op rekening van het lichtmonument op het Houtplein, waarvan de machtige Helios die de Zuilen be kroont, Zaterdagavond is gesneuveld. Zaterdagavond omstreeks zeven uur werd de brandweer door de politie gewaar schuwd, dat de Zonnegod op het lichtmonu ment gevaar voor het verkeer opleverde, omdat éeh groot aantal kabels, waarmee het uit plexiglas vervaardigde ornament werd vastgehouden, was stuk geslagen. De Helios lag toen al op een kant. Enkele brandweerlieden zijn toen met behulp van een ladderwagen naar de top van het mo nument geklommen en hebben de metalen buis, die het plexiglas omringt, doorgevijld. Het bleek toen al niet meer mogelijk het ornament onbeschadigd te strijken: het bleek al geheel verwrongen en kapot. Om streeks half negen was de brandweer klaar met slopen. Het slechte weer is natuurlijk van on gunstige invloed geweest op het vertier in Haarlem-Lichtstad. De directie van Flora verklaarde desondanks niet ontevreden te zijn geweest, vooral het aantal buitenlan ders was groot. Onder hen bevond zich de Franse mode-ontwerper Hubert de Given- chy, die Zondagmiddag de tentoonstelling bezocht. In het algemeen gesproken is men over de eerste twee weken van Haarlem-Licht stad niet ontevreden: de Poesjenellenkelder onder het Stadhuis is nu zo in trek, dat er Zoterdag- en Zondagmiddag reeds een kwartier voor de voorstellingen queue wordt gemaakt. De hal van het Stadhuis wordt iedere avond door zes- tot achthonderd personen bezocht. De rondritten van de N.Z.H. zijn een on verdeeld succes. Woensdagavond bijvoor beeld werd er met twintig bussen gereden om alle belangstellenden te vervoeren. De directie heeft de route nu nog iets uitgebreid: in Heemstede zal ook langs het verlichte Floracomplex worden gereden en langs het Spaarne, zodat men ook de molen de „Eenhoorn" zal kunnen zien. De grote stroom vreemdelingen komt. zoals al meer is gezegd pas wanneer liet bollenseizoen goed is begonnen. Zo heeft eer. kring West-Duitse reisbureaux reeds contracten lopen voor een wekelijks contin gent van drieduizend personen. Bovendien heeft het bezoek van de Europese reisbureauxdirecteuren waarover wij Zaterdag berichtten reeds tot resultaat gehad dat Haarlem zal worden opgenomen in een schema van ..kunstreizen", die door West-Duitse reisbureaux worden georgani seerd. De faam van Haarlem is thans reeds in bet buitenland zover doorgedrongen dat Eerste Paasdag een vertegenwoordiger van het Amerikaanse bezettingsleger een bezoek aan de stad zal brengen om te zien of het mogelijk is Haarlem in te schakelen bij dc Europese verlofcentra van de Amerikaanse soldaten in dit werelddeel. Het bestuur en de subcommissie van de onlangs opgerichte Adoptie Commissie Be jaarden hield gisteravond in het gebouw van de Sociale raad een gecombineerde vergadering. Nadat de subcommissie de aanvragen voor adoptering had onderzocht, werden verscheidene bejaarden toebedeeld aan hen die wensten te adopteren. In de vergadering werd besloten over drie maanden aan beide groepen een rapport ie vragen, met de resultaten welke de adop tie hebben opgeleverd, terwijl tevens een voorstel werd aangenomen, te zijnertijd alle geadopteerden en zij die geadopteerd heb ben een gezamelijke gezellige avond te be zorgen. Voor zover het werk van de commissie tot heden kon worden beoordeeld werd vastgesteld, dat alles naar wens gaat. Mogelijk dat bejaarden die tot op heden door een zekere schroom werden weerhou den zich alsnog tot de commissie willen wenden. Het adres van de secretaris is H. Cordes. Terheidenstr. 5 te Haai-lem en alle aanvragen worden strikt vertrouwelijk be handeld. Aangezien er echter bij de commissie ook aanvragen binnenkomen van ouden van dagen die ziekelijk of slecht ter been zijn, heeft het bestuur gemeend, dezen door de Adoptiecommissie zelf te laten adopteren. Voor dit laatste is natuurlijk enig geld nodig en het doet de commissie buitenge woon veel genoegen dat er al verscheidene bedragen op het gironummer 56918 ten name van de penningmeester, de heer JR. van Beek, Van Hogendorpstraat 5, zijn ge stort, Op aanvragen uit andere steden, die zijn binnengekomen, heeft de commissie evenwel afwijzend moeten beschikken; zij kan alleen maar vertrouwen dat het Haar lemse voorbeeld ook in andere steden zal v/orden gevolgd. ADVERTENTIE Door de benoeming van mej. dr. A. de Waal tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is onlangs een vacature ontstaan in de Tweede Kamer. Het Centraal Stembureau heeft in deze vacature benoemd verklaard rhr. A. G. M. Roolvink te Almelo, die inmiddels zitting heeft genomen. Het bestuur van de KVP heeft in zijn ver gadering van 7 Februari de kwestie der op volging besproken. Het kwam tot de con clusie, dat volgens de reglementen der partij mej. dr. De Waal in de Tweede Ka mer opgevolgd had moeten worden door mej. dr. mr. H. de Vink. Mr. Roolvink, die zich niet kon vereni gen met het bestuursbesluit, ging in beroep bij de partijraad. Dit beroep is Zaterdag in een vergadering van de partijraad behan deld. Nadat de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen het standpunt van het be stuur had belicht en verscheidene leden van hun opvatting hadden doen blijken, heeft de partijraad met 65 tegen 22 stem men het beroep van mr. Roolvink verwor pen. Twee stemmen waren blanco. Mr. Roolvink heeft de vergadering niet bijge woond. De heer Andriessen verklaarde dat het bestuursbesluit inhield, dat mej. mr. dr. De Vink mej. dr. De Waal moest opvolgen. Dit steunt op artikel 16 van het kiesregle ment. Er is geen twijfel over geweest, zo betoogde de heer Andriessen, dat de plaatsvervangers zouden opvolgen als er een kwaliteitszetel openviel. Dergelijke ge vallen hebben zich trouwens in de praktijk reeds voorgedaan, waarbij prominente can_ didaten moesten worden gepasseer-d, omdat het reglement dit voorschreef. Een der oudste Nederlandse luchtvaart journalisten, de heer Frans Habnit, reci pieerde Zaterdagmiddag in Den Haag ter gelegenheid van zijn 30-jarig journalistiek jubileum. De receptie werd door vele auto riteiten uit de burger- en militaire lucht vaart bezocht, o.a. door de chef lucht machtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler. Gesproken werd onder meer door gene- raal-majoor vl. J. Bach, die destijds met Habnit het luchtvaartblad „Vliegwereld" heeft opgericht. Namens vele vrienden bood deze de jubilaris een geschenk aan. Verscheidene instanties en particulieren hadden bloemen en telegrammen gezon den. Een poging tot een roofoverval heeft Zaterdagmiddag de Brinklaan in Apeldoorn in rep en roer gebracht. Op een ogenblik dat er geen klanten in de winkel aanwezig waren, kwam een man een kruidenierszaak binnenstappen en vroeg de vrouw des hui zes, die hem hielp, om een rolletje peper munt. Terwijl zij zich omdraaide om het gevraagde te pakken, trok de man plotse ling een revolver, waarmee hij de vrouw bedreigde. Hij trachtte toen een snelle greep in de kassa te doen, doch had nau welijks gelegenheid, want de vrouw begon te gillen. De overvaller nam toen de vlucht, doch werd door de kruidenier per fiets na gezet. Spoedig kreeg de luid schreeuwende kruidenier assistentie en toen duurde het niet lang of de overvaller werd in zijn kraag gegrepen en aan de politie overge geven. Het bleek een dertigjarige Apel- doornse bankwerker L. W. te zijn. De revolver, die hij tijdens zijn vlucht had weggegooid, is later gevonden; zij was on geladen. De bijzonder krach tige storm van afge lopen Zaterdag en Zondag heeft niet al leen een funeste uit werking op het be zoek aan de Flora ge had, doch is boven dien het grootste ge deelte van de in Heemstede aange brachte versiering noodlottig geworden. Reeds Zaterdagmid dag heeft de tele foon op het politie bureau bijna geen rust gekend, door de vele binnenkomende meldingen over door de storm vernielde spandoeken. Ten einde persoonlijke ongelukken te voor komen werden deze terstond verwijderd van de plaatsen waar enig gevaar dreigde, of zo nodig steviger bevestigd. Uiteraard werd ook de grote boog over de brug aan de Zandvoortse- laan aan een inten sieve controle on derworpen, waarbij kwam vast te staan dat de mogelijkheid van instorten hier geenszins denkbeel dig was. Onmiddel lijk werd getracht door het aanbrengen van stutten de ver siering nog te behou den, maar.toen in de loop van de nacht verscheidene vijftien centimeter dikke spanten als lucifers af knapten, gaf ir. E. A. Bierdrager last de gehele boog te verwijderen, omdat er anders ongetwijfeld ongelukken zouden zijn gebeurd. Personeel van Openbare Werken en de brandweer hebben daarop 's nachts de overgebleven spanten doorgezaagd en op geruimd, welke werkzaamheden Zondag ochtend om vijf uur geëindigd waren. Alle kleurige bloemen, lampen en linten zijn thans als een vormloze massa bij de vuil nisbelt opgeslagen De brug over de Leidsevaart levert nu een troosteloze aanblik op. Langs de leu ningen bevinden zich alleen nog de half- verwijderde witte bogen, terwijl de grote Biedermayer bloemenmand, die geen ge vaar oplevert, van alle luister ontdaan thans een vreemdstoortig staketsel lijkt. De vernieling is zo grondig, dat herstel onmogelijk moet worden geacht; tenzij het gemeentebestuur besluit op deze plaats een nieuwe versiering te doen aanbrengen. De bloemenkraampjes aan de Binnen weg hebben de storm beter weerstand ge boden, evenals de Bieclermayermanden De sportcommissie van de Duitse Wie lerbond" heeft bekend gemaakt dat zij de Berlijnse zesdaagse, die van 3 tot en met 9 Maart zou worden gehouden, heeft verboden. Het is alle binnen- en buitenlandse gelicen- seerde renners verboden aan weze wedstrijd deel te nemen. In het communiqué zegt de Duitse sportcommissie het verbod „met het oog op de internationale reglementen" te hebben uitgevaardigd. xrico^ncor>-rx)norx**xxxxxxx3000onooi-« r- U kunt hel Uzelgemakkelijk maken door Het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is 16 10 pos /bonnes I 6.60 U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische girobetalinger. het allergemakkelijkste) zijn inrmu ieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Van Jan Apetz' charmante visitekaartje bleef slechts een rafelig en verwrongen karkas over. aan de Heemsteedse Dreef en de Jan van Goyenstraat; hoewel zij door de losge waaide linten hun statige allure eveneens geheel verloren hebben. Daarbij werden ook de libellenvleugels op de Blauwe Brug door de storm krom getrokken en verbo gen. Maar hier is tenminste herstel nog mogelijk. Overigens heeft deze vernieling voor de gemeente geen financiële schade meege bracht, daar de gehele versiering tegen storm verzekerd is. DJAKARTA (Aneta). Naar mr. AIwi Sutan Usman, onderhoofd van de immigra tiedienst en lid van de Schiftingscommis sie, aan „Indonesia Raya" heeft medege deeld, heeft het werk van deze commissie reeds resultaten opgeleverd. Tegen ver schillende ex-militairen, zowel van de K.L. als van de K.N.I.L., die geacht werden de veiligheid in gevaar te brengen, zijn maat regelen genomen. Nauwkeurige cijfers kon mr. Alwi echter niet geven. Mr. Alwi deelde voorts mede, dat vóór de instelling van de commissie de schifting van de voormalige Nederlandse militairen misschien niet zo nauwkeurig geschiedde, doch dat deze thans van verschillende zij den bezien wordt. Behalve dat wordt na gegaan, of de betrokkenen gevaar opleve ren voor de veiligheid, wordt een onderzoek ingesteld naar hun deskundigheid, opvoe ding, levensloop, werkzaamheden, de maat schappij waar zij werken, in hoeverre hun deskundigheid door Indonesië gebruikt kan worden, of deze deskundigheid gebruikt kan worden voor opvoedkundige doelein den en dergelijke. Indien dit onderzoek een gunstig resultaat oplevert krijgen de be trokken toestemming in Indonesië te blij ven of, als zij met verlof zijn. om naar Indonesië terug te keren. De Australische econoom Sir Douglas Copland maakt op het ogenblik een reis door Europa om zich op de hoogte te stellen van rie verschillende vraagstukken der emigratie. Sir Douglas, die een belangrijke weten schappelijke en diplomatieke loopbaan achter de rug heeft en thans lid is van de Australian Immigration Planning Council vertoeft na een bezoek aan Italië, Duits land en Frankrijk in ons land, waar hij een bespreking heeft gevoerd met de mi nister van Sociale Zaken. In een persconferentie verklaarde hij dat geen land na de oorlog zoveel immi granten heeft opgenomen als Australië. Het aantal kan gesteld worden op onge veer drie kwart millioen. Daarvan kwa men 370.000 immigranten uit Engeland en uit de andere Europese landen naar schat ting 400.000. De mogelijkheid en noodzakelijkheid voor Australië immigranten op te nemen, moet gelijke ti-ed houden met de verwe zenlijking van het ontwikkelingsprogram ma van het land. Dat programma moet worden gehandhaafd en de levensstand aard moet op hetzelfde peil blijven. Na 1950, toen Australië 190.000 immi granten opnam, liepen de cijfers terug tot 150.000 in 1951 en tot 80.000 in het vorig jaar. Dit was een gevolg van de economi sche moeilijkheden, de slechtere toestand van de betalingsbalans cn de geld- schaarste. Zij veroorzaakten een teveel aan werkkrachten, zodat de immigratie niet op dezelfde schaal kon worden voort gezet. Voor de economische ontwikkeling van het land zijn echter belangrijke investe ringen noodzakelijk, zei Sir Douglas. De ontwikkeling schrijdt voort. Zo is er een uitbreiding van het agrarische ontwikke lingsprogramma. Men is echter afhankelijk van de wereldprijzen. De wolprijzen, welke voor Australië van groot belang zijn, heb ben grote schommelingen in de economie veroorzaakt. Er bestaat op het ogenblik geen acuut tekort aan arbeidskrachten in Australië. Men richt de aandacht thans op het in evenwicht brengen van de immigratie, wat de beroepen, de sexe en de gezinnen be treft. Sir Douglas noemde de Nederlanders zeer goede immigranten. Men kan zeggen, dat zij voor 95 pet. succes hebben. De vele Europese Australiërs 3/4 millioen op een bevolking van 9 millioen zullen zeer zeker invloed hebben op de levens wijze in zijn land. Schotse plannen LONDEN, (AFP). Volgens het Britse weekblad „Reynolds News" bereidt het Schotse „republikeinse leger" plannen voor om de kroningsoptocht met roet en meel te „bombarderen". Een van de „generaals" van het Schotse „republikeinse leger" heeft tegenover een verslaggever van het blad verklaard, dat deze aanval slechts een onderdeel zal zijn in een reeks van ongeregeldheden, die in de weken voor de kroning veroorzaakt zullen worden. Het bombardement zou uitgevoerd wor den met een klein vliegtuig, dat in staat is zeer laag te vliegen. Volgens de „generaal" heeft genoemde organisatie in Glasgow en Edinburgh reeds 6.000 leden, in Londen vijf cellen en sym- pathiserenden in het gehele land. Zij zcu ook beschikken over sleutelposities bij de spoorwegen, electriciteitscentrales en der gelijke. Het gehele Noorden van Groot- Brittannië zou verlamd kunnen worden „en wij zullen het Noorden verlammen als dat nodig is", zei hij. Voor men echter zo ver zou gaan zou men de ruiten inslaan van winkels, die kroningssouvenirs ver kopen en de voorwerpen vernielen, die de initialen van de Koningin, E. R. II, dra gen. Dit alles zou echter niet geschieden, als de Koningin zou afzien van haar titel van „Elizabeth II van Schotland". Vele Schotten zijn van mening, dat Ko ningin Elizabeth de eerste Elizabeth van Schotland is. Elizabeth I was namelijk geen Koningin van Schotland. Indonesië en Irian" Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3Nederl.'47 95% 95% A.K.U 165% 166 190 189% Philips Gloeil. 160 160 Kon. Petroleum 321% 318% Vdam Rubber 92% 92 Holl Amer Lijn 146 IK 146 W Scheepv Unie 3 30% 129 H.V.A 104% 104 85% 85% Amstercl. Bank 162% 162% Med. Handel Mij. 159% 159% Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank 159% 160 Anaconda Copper 41% 41% Bethlehem Steel 53% 53% Republic Steel 50% 50% Shell Union 70% 70% 28% 26% U. S. Steel 40% 40% Vandaag is de heer C. Beers,' voorman- kantonnier bij de Haarlemmermeerpolder, wonende aan de Cruquiusriijk, veertig jaar bij het polderbestuur werkzaam. Ter ge legenheid daarvan is hij vanmorgen in zijn woning gehuldigd. De dijkgraaf, mr. K. J. G. baron van Har- denbroek van Bergambacht, heeft de jubi laris toegesproken en hem meegedeeld, clat de Koningin de jubilaris had toegekend de eremédaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van het polder bestuur ontving de jubilaris een geschenk onder enveloppe en een oorkonde van de Haarlemmermeerpolder voor veertigjarige trouwe dienst. BONN, (Reuter) De West-Duitse regering heeft thans medegedeeld dat zij de ratificatiedocumenten van het verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeen schap en de conventies van Bonn niet zal deponeren alvorens de andere onderteke nende staten tot ratificatie zijn overgegaan, tenzij het constitutionele hof te Karlsruhe de grondwettigheid der verdragen erkent vóór de ratificatie door de andere staten. Het deponeren der ratificatiedocumen ten is het laatste stadium in het formele proces der ratificatie van verdragen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. PERTH (West-Australië) (Reuter-A.F.P.) „De Nederlandse regering is niet voor nemens van Nederlands-Nieuw Guinea een ruilobject te maken voor het vestigen van goede betrekkingen met Indonesië," ver klaarde de nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur te Canberra, de heer A. M. L. Winkelman, Zondag bij een aankomst met de „Oceania" in de Australische haven Freemantle. „Indien Indonesië zijn eis, om Nieuw Gui nea bij zijn gebied te voegen, handhaaft, geeft het blijk van een grotere koloniale geest dan de Nederlanders, die het juist daarvan beschuldigt," vervolgde hij. De Nederlandse ambassadeur legde er onder meer de nadruk op dat Australië en Nederland in Nieuw Guinea tegenover de zelfde moeilijkheden staan en dat zij zoveel mogelijk zullen samenwerken bij het tot ontwikkeling brengen van het eiland. Ambassadeur Winkelman besloot met te zeggen dat de Nederlanders in Nederlands- Nieuw Guinea wensen te blijven, om dit gebied, voor het welzijn van de inheemse bevolking, tol ontwikkeling te brengen. De heer Winkelman is op reis naar Can berra, waar hij zijn geloofsbrieven zal overhandigen. DJAKARTA (Aneta) Een bende, be staande uit 300 tot 500 man, heeft bij een overval op het plaatsje Tjiparaj ten Z.O. van Bandoeng, 27 dorpelingen vermoord. De bende heeft bovendien een aantal wo ningen in brand gestoken. De overval op het dorp geschiedde om half een 's nachts. De aanvallers drongen het plaatsje schie tend en moordend binnen. Onder de slacht offers waren verscheidene vrouwen, kin deren en bejaarden. Zeventien personen zijn gewond geraakt en 31 huizen gingen in vlammen op. De bandieten gebruikten flessen benzine waarmee zij de woningen overgoten. Blijkens een officiële mededeling van het leger gebruikte de bende vrouwen en kin deren als schilden, toen zij stuitte op een legerafdeling. De bende werd direct door deze eenheid achtervolgd en verloor zeven man. De achtervolging wordt voortgezet, i Alblasserdijk, 28 v. Lissabon n. Havanna. Aldegonda, 30 v. Pladju te Bangkok. Algenib, pass. 29 Fernando Noronha. Alhena, 28 v. Montevideo n. Santos. Alkaid. 29 v. Santos te Rio de Janeiro. Almdijk, 29 v. Tampico n. Mobile. Altair, 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amor, 29 v. Alexandrië te Beirouth. Amipenan,, 29 rede Tj. Priok. Amstelkroon, 29 v. Djibouti n. La Buan. Amstelpaik, pass. 29 Sable eil. Annenkerk, 30 v. Nagoya te Kobe. Appingedijk, 29 te Antwerpen. Arendskei k, 30 Antwerpen verwacht. Argos, 28 v. Savona n. Burriana. Amedijk, 29 v. New York n. Rotterdam. Axeldijk, 30 v. Tampa te New Orleans. Aalsdijk, 28 v. Rotterdam n. New York. Aalsum, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Ak kram dijk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Aludra, 28 v. Suez n. Muscat. Arendsdijk. 30 te Rio Janeiro. Aalsdijk, 29 te Antwerpen. Albireo, 28 v. Rotterdam te Porto Alegre. Alchiba, pass. 28 Vlissingen n. St. Vincent. Alderami'n, 30 Aden verwacht. Alnati. 30 Rio de Janeiro verwacht. Alphard, 29 v. Pto Alegre n. Rotterdam. Alwaki. 29 te Santos. Arkeldijk, pass. 29 Scilly's n. Antweipei. Averdijk, 3 April Le Havre venvacht. Bengkalis, 29 v. Singapore n. Tj. Priok. Blommersdijk, 29 te New York. Boissevain. 29 te Kaapstad. Bonaire, 29 Flores gepass. n. Barbados. Boschfontain, pas. 29 Perim n. Suez. Boskoop. 29 v. La Guaira te Pto Caibello. Breda, 28 v. Huacho n. Salaverry. Baarn, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Blijdendijk. 29 v. St. John te Rotterdam. Bloemfontein, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Pernis, pass. 29 Pantellaria. Cleodora. 30 v. Miri te Singapore. Congostroom, 29 v. Antwerpen n. Bordeaux. Caltex Nederland, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, 29 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes, 29 v. Baltimore n. New Orleans. Ceram, 28 v. Port Soedan n. Suez. Drente, 29 v. Belawan n. Aden. Duivendrecht, pass. 30 Azoren. Dalerdijk, 29 v. Vancouver te Rotterdam. Eendracht, v. Piraeus n. Saloniki. Esso Den Haag, 30 v. Rotterdam te Aruba. Fell pes, 29 v. Pi ad ju n. Saigon. Gouwe, pass. 29 Kp. Palmas n. Portgentil. Gari, 23 te Cartagena. Gene, 21 v. Cartagena n. Curagao. Graveland, 23 v. Las Palmas. Gordias, 29 v. Gdynia te Amsterdam. Groote Kerk, 30 v. O. Afrika te Amsterdam. Heelsum, 29 Azoren gepass. n. Charleston. Heemskerk, 28 te Antwerpen. Hera, 29 v. Antwerpen naar Amsterdam. Hecuba, pass. 29 Key West. Hathor, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Hector, 30 v. Hamburg te Amsterdam. Jagersfontein, 30 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 29 Ouessant. Kieldrecht, 29 v. Penang n. Colombo. Kota Gede, 29 te Daman. Kota Inten, 29 ten anker bij Tj. Priok. Kertosono, 29 v. Djibouti n. Suez. Laurenkerk, 29 te Port Said. Lawak, 29 v. Bombay n. Damman. Leersum, 29 v. New Orleans n. Mobile. Lekhaven, 29 v. Port Soedan n. Aden. Lemsterkerk, 30 v. Bandarhapur te Bushire, Leopoldskerk, pass. 29 Finisterre n. Hamburg. Leuvekerk, 30 v. Karachi n. Bombay. Lieve Vrouwenkerk, 29 te Karachi. Lissekerk, 29 Ouessant gepass. n. Genua. Loosdrecht, 30 te Madras. Luna, 29 v. Kpenhagen n. Amsterdam. Laagkcrk, 29 v. Adelaide te Rotterdam. Malvina, 28 v. Singapore te Miri. Manoeran, 30 v. Tjilatjap te Makassar. Mapia, 29 te Singapore. Meerkerk, 29 v. Aden n. Suez. Meliskerk, pass. 29 Gibraltar n. Genua. Mentor, 29 v. Algiers te Napels. Mitra, pass. 29 Gibraltar. Modjokerto, pass. 29 ten Z. Socotra. Muiderkerk. 29 v. Colombo n. Aleppa. Maasland, 29 v. Rio Grande do Sul n. Itajai. Marisa, pass. 29 Malta. Marpessa, 26 v. Yokohama n. Miri. Mataram, pass. 28 Minicoy n. Penan. Maasdam, 29 v. Southampton n. Cobh. Nieuw Amsterdam. 29 620 m. W.ZW. Valentia. Noord wijk, 28 v. Pto La Cruz n. Santiago Cuba. Noordam, 30 ca. 21 u. v. New York aan de Hoek v. Holland verwacht. Omala. 29 v. Berre te Le Velatta Malta. Ootmarsum, 2.9 te Le Havre. Oranjestad, 28 870 m. W.ZW. Madeira. Orion, 29 te Gibraltar. Overijsel, pass. 29 Biak. Oberon, 27 v. New York n. Curagao. Polydorus, 28 v. Penang n. Colorhbo. Polyphemus, 28 laat v. Colombo n. Calicut. Prins Alexander. 29 v. Halifax n. St. John. Prins Philips Willem, pass. 29 Kp. St. Vineent Prins Fred. Willem. 23 v. Candia n- Ceuta. Prins Maurits, 28 v. Rotterdam n. Chicago. Pygmalion, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Raki, 29 v. Calcutta n. Rangoon. Ridderkerk. 30 v. Rastanura te Bushire. Roebiah, 28 te San Francisco. Roepat. 29 v. Port Said n. Aden Rotula. 29 v Curacao te Freeport. Radja, pass. 30 Ouessant n. Frederikstad. Saparoea, 30 te Freetown. Saroena, 330 v. Miri n. Balikpapan. Schiedijk, 28 v. Charleston te Norfolk. Sloterdijk, 28 te Tampico. Soestdijk, 30 -v. Tj. Priok te Singapore. Schie, 29 v. Port of Spain n. Pta Cardon. Sibajak, 30 v. Wellington te Rotterdam. Stentor. 30 v. Amsterdam te Antwerpen. Salawati. 30 v. Mackay via Dundee te A'dam. Tabian 29 te Genua. Tarakan, 30 te Soerabaja. Tegelberg. 29 te Hongkong. Toiresias, 28 v. Indonesië te Amsterdam Thalatta, pass. 29 Ouessant. Trompenberg, pass. 29 Key West n. Houston. Taria. 23 v. Kopenhagen n. Kotterdama. Titus, 28 v. Rotterdam n. Ceuta. Tjitjalegka, 29 v. Rio Janeiro n. Kaapstad. Van Heutsz. 29 v. Zanzibar te Mauritius verw. Waterman. 20 360 m. O. ten Z. Kp. Race. Weltevreden. 29 in Golf v. Suez. Westerdam, 30 v. Rotterdam te New York. Westland, 28 v. Montevideo n. Santos. Wieldrecht, 30 laat te Melbourne verwacht. Willemstad, 29 860 m- NO. Barbados. IJsel, 23 v. Rotterdam n. Lissabon. Zuiderkruis, 30 Finisterre gepass. n- South ampton. KLEINE VAART Actinia. 27 v Swansea n Loriënt Albergen 28 v. Goo'.e n. Aviles. Algarve. pass. 28 Vlissingen. Alpha, pass. 28 Vlissingen. Anna b, 28 v. Whitehaven te East London. Arnoudspolder, 28 v. Rotterdam n. Oporto. Barracuda, 27 v. Maassluis te Boston. j BINNENLAND In Schiedam is een vijfjarig 'jongetje, dat op straat had gespeeld, kort na zijn thuiskomst overleden. Volgens een voor lopig onzerzoek van de politie heeft het knaapje uit een op straat gevonden medi cijnflesje gedronken. De soldaat Holla, die bij de ontploffing in de Generaal dc Bonskazerne te Grave ernstig werd gewond, is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overleden. De an dere gewonden maken het naar omstan digheden goed. Bij dc scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam is tc water gelaten het motortankschip „Wirakel", dat in aanbouw is voor Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam. Na de oplevering zal het schip worden overgedragen aan de rederij A. Wihuri te Helsinki. Het draagvermogen is 14.500 ton. Dc in Het Prinsenhof tc Delft gehouden tentoonstelling van werken van de Haar lemse schilder Kees Verwey, is met een week (tot 8 April) verlengd. Men heeft dus nu ook tijdens de Paasdagen gelegenheid deze alom bijzonder gunstig beoordeelde expositie te bezoeken. Onder zeer gote belangstelling, in het bijzonder van Friese zijde, is Vrijdag mr. M. P. van Buytenen, archivaris van het rijks archief in Friesland tc Leeuwarden, aan de Amsterdamse gemeente-universiteit gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „De grondslag van de Friese vrijheid". De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een com missie ingesteld welke opdracht heeft voor stellen te doen met betrekking tot de titu latuur van niet academisch gevormde tech nici. Voorzitter is mr. ir. M. Goote, inspec teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. De heer W. Thorn Leeson, hoofd ambtenaar van het ministerie van Economi sche Zaken, is benoemd tot eerste handels secretaris aan de Nederlandse ambassade te Washington. Dr. J. Kaufmann, thans eerste handelssecretaris te Washington zal in ge lijke hoedanigheid aan het Nederlandse ge zantschap te Mexico worden verbonden. De minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft aan de Commissie Bedrijfsregelingen advies gevraagd, of er aanleiding bestaat op grond van het Kartel- besluit op te treden tegen de door de Ver eniging van Groothandelaren in Sanitaire Artikelen (Gisa) met de raad van bestuur in het loodgieters-, fitters- èn sanitair in stallatiebedrijf gesloten regelingen, aange zien deze bepalingen- inhouden, waardoor de handel in en de verwerking van sanitaire artikelen zoveel mogelijk aan bepaalde groe pen worden voorbehouden. De minister van Verkeer en Water staat heeft de Nederlandse Spoorwegen toestemming gegeven, de reizigerstreindienst op het baanvak ZuidbroekStadskanaal met ingang van 17 Mei en de reizigerstrein dienst op het baanvak LoolaanSchéve- ningen, met ingang van 4 October te staken. De heer W. Reitsma is op 1 April 40 jaar werkzaam dij het advertentie-bureau Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam, sinds 1945 als directeur. Hij bekleedt verschillen de functies in de organisatie van het reclamewezen en is onder meer bestuurslid van de Vereniging van Erkende Adverten- tie-bureaux en plaatsvervangend lid van de Raad van Orde en Tucht voor het Advertentiewezen. Woensdagmiddag reci- pieert de heer Reitsma in het Groot-handels gebouw te Rotterdam. Het rebuscomité van het Erefonds voor Oud-verpleegsters heeft aan prinses Beatrix en haar vriendinnen een grote ton aangebo den, gevuld met veertien kleine siertonne- tjes, als symbool van het bedrag, dat de rebus-prijsvraag, die ontworpen werd door prinses Beatrix en haar klasgenoten, heeft opgebracht. In ieder siertonnetje was een lepeltje geborgen, dat men had gekleed in de uniform van een verpleegster. De prijs vraag heeft ruim f 100.000 opgebracht. Het bestuur, de commissarissen en de directie van de coöperatieve melkproducten- fabriek „De Ommelanden" te Groningen hebben gisteren vergaclerd. De directeur van ,.De Ommelanden", dc heer F. de Boer, deelde mede dat na de uitspraak der arbitragecommissie de staking thans als ge ëindigd kan worden beschouwd. Niettegen staande deze staking van zeven maanden, die ongeveer 190 van de ruim 200 arbeiders om vatte, zullen de financiële resultaten over het op 30 April eindigende Soekjaar zeer gunstig zijn. HAARLEM EN OMGEVING De speeltuinvereniging Weltevreden gaf Zondagmiddag in De Leeuwerik een met veel succes bekroonde opvoering van de operette „Roza, de schone slaapster in het bos" onder leiding van mej. Mulder. Vele ouders en bestuursleden van zustervereni gingen waren hierbij aanwezig. De brievenbus, welke voorheen was geplaatst op de Jan Gijzcnkade hoek Roer dompstraat, is thans aangebracht in de Roer dompstraat tegen het perceel Batavieren plantsoen 2. De bus, welke voorheen was bevestigd tegen de muur van het perceel Amsterdamsevaart 192, is verplaatst naar de Bakhuizen van den Brinkstraat tegen de muur van 't perceel Amsterdamse vaart 176. Ds. J. A. de Klerk, Ned. Hervormd predikant, heeft het beroep naar Heemstede voor de geestelijke verzorging der patiën ten van Meer en Bosch aangenomen. Ds. De Klerk is reeds enige tijd als zodanig werk zaam. Batavier lil, 27 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Beilatrix, 27 v. Vlissingen n. Alloa. Borniïf, 28 v. Partington n. Brest. Galand, 27 v. Galway n. Ballina. Catharina, 27 v. Hamburg n. Avonmouth. Douro, 27 te Palermo n. Algiers. Claes Compaen, verm. 28 van Londen. Confiance, 27 v. Ballina te Eremerhaven. Cornelia b, pass. 27 Holtenaü. Corsica, pass. 27 Vlissingen. Deneb, 27 v. Whitehaven n. Ellesmereport. Deo Duce, pass 2R Brunsb'üttel. Deo Gloria, 28 v. Vlissingen n. Londen. Domburgh, pass. 28 Burling?. Emergo. 28 v. Stettin n. Grangemouth. Ecaut. 27 v. Boston n. Rotterdam. Ida Pieter, 28 v. Gyon te Bordeaux. Jan Kreumer, pass. 28 Brunsbüttel. Jo, 28 nog te Gothenburg. Jorina, 27 v. Londen n. Rostock. Kemphaan, 27 v. Liverpool te Cork. Kotga. pass, 27 Vlissingen. Leendert b, 28 v. Dakar te Lyndiana verw. Larix, 27 v. Boucau n. West Hartlepool. Maine. 28 v. Antwerpen te Rotterdam daarna Stockholm. Meeuw, 27 v. Vlissingen n. Middlesboro. Myfem, 28 v. Glasgow te Parijs. Mypuck, vertr. 28 v. Bergen n. Warnemuende. Myson. verm. 30 v. Kiel n. Rotterdam. Nassaühaven, pass. 28 Vlissingen Navis, pass. 27 Vlissingen. Neeltje b. 28 v. Calais n. Londen. Oise. 23 v. Le Havre te Amsterdam. Poseidon, pass. 28 Vlissingen. Pavo, 26 v. Port Lyautey n. Liverpool. Regina, pass. 28 Vlissingen. Robert, 27 v. Oddense n. Avonmouth. Sarnbre, 27 v. Parijs n. Rotterdam. Servus, 27 v. Newcastle to Aviles. Silviaplana, 27 v. Gothenburg n. Rotterdam. Silvretta, 27 v. Wiek n. Rotterdam. Sirius. verm. 28 v. Duinkerken n. Londen. Soemba. pas 28 Wight. Taurus, pass. 27 Vlissingen. Timor. 23 v. Rotterdam te Stralsiind verw. Tromp, pas. 28 Vlissingen. Trompenburgh, 27 v. Stockholm n. Paskalavik Tilly, 27 v. Brest n. RoscoIX. Veenenburgh, 27 v. Middlesboro n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 27 v. Warnemuende te Stettin. Vlieland. 27 v. Kopenhagen te Parijs. Vrede. 27 v Rotterdam te Wa rnar. Vrotiwepolder v. viso tp Aritw verw- Vrijburgh. 27 v Rouaan te Londen. Wilpo, 26 te New Port Men Garston. Walenburgh, 27 v. Bordeaux n. La Pallice. Willem Barendsz, 27 v. Bordeaux n. Casablanca Willy, pass. 28 Vlissingen. Zwerver, verm. 28 v. Guernsey n. Middlesboro.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10