Tsjoe En Lai opent weg naar een wapenstilstand in Korea Vrije landen bemoedigd door Moskou's concessies Investering van f 9 milliard nodig in komende vijf jaar i Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Massamoord Chinees compromis-voorstel in de moeilijke krijgsgevangenenkwestie Christie gevat Krachtige industriële ont wikkeling sinds midden 1948 Russische wenk Tsjoe's verklaring Twintigduizend vaten haring naar Rusland Het woord is aan... VIERDE INDUSTRIALISATIENOTA Aan onze adverteerders 67e JAARGANG No 223 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 31 MAART 1953 Haarlems Dagblad 2^e-J»AA.RGANG No 7 0 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN WEEK na de ontdekking van vier vrouwenlijken in een benedenhuis op Ril- lington Place, Notting Hill, West-Londen, heeft de Engelse politie de laatste bewoner van dat huis aangehouden. Hij heet John Reginald Christie, is 55 jaar oud en van beroep kantoorbediende. Een van de vier lijken is dat van zijn vrouw, die tien jaar jonger was dan hij. De andere drie waren die van jongere vrouwen, allen onder de dertig. Men had ze inmiddels geïdentifi ceerd. In de laatste paar dagen had men behalve die vier lijken trouwens ook nog verspreide resten van twee of drie geraam tes gevonden: ten dele in een oude vuilnis bak, anderdeels door opgraving in het tuin tje. En men groef (en graaft) nog steeds ijverig door, terwijl intussen signalement en portret van John Reginald Christie zo wijd en zo veelvuldig in den lande ver spreid waren als maar mogelijk was en tal loze aanwijzingen nagespeurd werden van mensen, die meenden de gezochte ergens gezien te hebben. Politieverloven in het district Londen werden' ingetrokken en het onderzoek toegespitst. Uit de gepubliceer de portretten bleek intussen wel, dat men zich gemakkelijk in de gezochte vergissen kon, want zij beeldden een geenszins op vallend type uit: een ietwat slordig geklede man van gemiddelde lengte, kaalhoofdig, met een onbeduidend gezicht. Zijn aan houding blijkt op cle eenvoudigst-denkbare wijze te zijn geschied: te Putney, een dicht bevolkt stadsdeel aan de Theems, dat pas weer „in het nieuws" is geweest omdat de jaarlijkse Boat. Race tussen Oxford en Cambridge daar pleegt te starten, is een politieagent hem tegengekomen en heeft hem prompt herkend. Christie heeft blijk baar niet gepoogd zich voor een ander uit te geven en is gedwee meegegaan. Het kon waarlijk niet gemakkelijker gaan, na al de spanning die er geweest is en al de onge rustheid omtrent mogelijke voortzetting van de inoorden-reeks. Uit de wijze waar op de moorden gepleegd waren had men voorlopig afgeleid dat de dader een sadist, wellicht een krankzinnige moest zijn. Intussen staat nog geenszins vast dat Christie de dader is. Wel zijn de voorlopige aanwijzingen tegen hem sterk, omdat hij vijftien jaar lang dat huis bewoond heeft en zijn vrouw onder de slachtoffers is. Maar het voornaamste deel van het onder zoek moet nog plaatshebben en in Enge land wordt niemand, in welke omstandig heden ook, als dader aangeduid eer hij ver oordeeld is. Zodat de politie-autoriteiten dan ook alleen, 'in de gebruikelijke vorm, de onsporing en aanhouding van John Re ginald Christie hebben gelast „omdat zij menen dat hij kan helpen bij een on derzoek omtrent de vondst van vier lijken in een huis in Rillington Place". Een beklemmende omstandigheid in het geval-Christie is, dat hij anderhalf jaar ge leden als getuige is gehoord in een moord zaak tegen zekere Evans, die toen. ter dood is veroordeeld en gehangen. Die moord was in hetzelfde huis gepleegd. Evans bleef tot het laatst toe hardnekkig ontkennen en hield vol dat de getuige Christie de dader was. Als dit achteraf waar zou blijken zou dus blijken dat toen een onherstelbare justitiële fout is begaan a miscarriage of justice, heet dat in het Engels en dat zou de vele tegenstanders van de doodstraf opnieuw in hun streven sterken. Vrouwenmoordenaars, die een reeks moorden bedreven hadden, zijn in de laat ste tientallen jaren in verschillende landen voorgekomen. Het meest geruchtmakende geval was dat van Landru, die in April 1919 te Parijs gearresteerd werd. Het bleek dat deze beroeps-oplichter, die uiterlijk met zijn eigen vrouw en zoon een onop vallend bestaan leidde, de gewoonte had oude juffrouwen-met-spaarduitjes het hof te maken en haar huwelijksbeloften te doen. Hij lokte ze dan naar een eenzaam villaatje buiten Parijs, dat hij bezat, ver moordde daar zijn slachtoffers en ver brandde de lijken in een fornuis. Er werd zo weinig gevonden en het bleek zo moei lijk enig afdoend bewijs te vinden tegen Landru, die bovendien buitengemeen in telligent in zijn ontkennings-methodcn was, dat men aan zijn schuld ging twijfe len. De tegen hem gevoerde instructie duurde meer dan anderhalf jaar. Er wer den meer dan vierhonderd mensen in ver hoord. Maar tenslotte vond men toch vol doende bewijs in de ongeveer de helft van de veertien hem ten laste gelegde moorden en hij stierf onder de guillotine. In dezelf de tijd werd de Amerikaanse vrouwen moordenaar Watson gegrepen en tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. Wat son, die in verschillende staten achtentwin tig maal getrouwd was en zes van zijn vrouwen had vermoord, verklaarde „dat Landru geen gentleman was omdat hij zijn trouwbeloften niet was nagekomen", het geen een der Parijse dagbladen (in 1920) vermeldde onder de titel: „Le Landru américain méprise notre Landru" de Amerikaanse Landru veracht de onze. Merkwaardigerwijze bleek zowel de uiter lijke gelijkenis als de overeenkomst in lichaamsbouw en „levendige maar abnor male intelligentie" tussen de beide misda digers opvallend groot te zijn. Weinige jaren later werd de Duitse vrouwenmoor denaar Peter Kürten, die ook een reeks slachtoffers op zijn geweten had, te Düs- seldorf gegrepen en tenslotte ter dood ver oordeeld. Tijdens het vooronderzoek in die moordenreeks meldden ettelijke uit het lood geslagen lieden zich als „de dader aan: telkens bleek dat de zelf beschuldigers niets met de moorden uitstaande hadden. De lugubere Londense affaire is dus geenszins een nieuw verschijnsel; als ge val van massamoord sluit zij helaas ook aan bij „een reeks". R- p- „De Sovjet-Unie zal het beleggen van een viermogendhedenconferentie over Duitsland en hereniging van dit land toe juichen", aldus schrijft het hoofd van de Russische controlecommissie in Berlijn, generaal Tsjoeikov, in het orgaan van de West-Duitse communistische partij „Freies Volk" Loodsdiensten gestaakt en hervat De aanwakkerende wind van gistermid dag dwong de loodsdiensten van Hoek van Holland en IJmuiden wederom tot op geven: te 14.50 hield De Hoek er mee op en te 15.30 volgde IJmuiden. Óm half zes konden de beide diensten hervat worden. LONDEN, (Reuter). Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft Maandagavond een compromisvoorstel gedaan ter regeling van de krijgsgevangenenkwestie, het voornaamste struikelblok op de weg naar een bestand in Korea. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht daarop concrete vooi'stellen in te dienen te Punmoendjom, de plaats van de bestandsbesprekingen in Korea. Tsjoe En Lai stelde voor alle krijggevangenen, die willen repatriëren, naar hun land van herkomst terug te zenden en de anderen ter beschikking te stellen van een neutrale staat, teneinde een rechtvaardige oplossing van de kwestie van repatriëring van deze gevangenen te verzekeren. Dit voorstel werd gedaan twee dagen fiadat de Noordelijken voorstellen der verbondenen, dat zieke en gewonde gevangenen dienden te worden uitgewisseld, hadden aanvaard. De Noor delijken stelden toen tevens hervatting der besiandsbesprekingen voor. Een woordvoerder van het achtste leger heeft te Seoel medegedeeld dat een geallieerde en een Noordelijke verbindingsofficier hedenmiddag om twee uur plaatselijke tijd te Panmoendjom samen zouden komen. Volgens „Nieuw China" heeft Tsjoe En Lai gezegd, dat een regeling van de krijgs gevangenenkwestie zou leiden tot het beëindigen van de vijandelijkheden en tot het sluiten van een wapenstilstand. Tsjoe En Lai verklaarde letterlijk: „Er is geen sprake van een prijs geven van ons beginsel, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstilstand in Korea op vrije voeten gesteld en naar hun landen van herkomst teruggezonden moe ten worden. Wij geven niét toe, dat er onder onze krijgsgevangenen zijn, die niet teruggezonden zouden willen worden. Doch wij hebben deze nieuwe stap ge daan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de gehele wereld verbonden is met een beëindiging van- de bloedige Koreaanse oorlog en een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil. Indien de UNO opi-echt naar het tot stand brengen van vrede streeft zal dit voorstel worden aanvaard". Aldus de premier en minister van Buiten landse Zaken van communistisch China. Tsjoe En Lai zeide verder, dat „na het staken der vijandelijkheden diegenen der door de geallieerden gemaakte communis tische krijgsgevangenen, die onder intimi datie en druk. bevreesd zijn huiswaarts te keren, naar het grondgebied van een neu trale staat moeten worden overgebracht, waar zij in de gelegenheid zullen worden gesteld verklaringen van afgevaardigden van beide partijen aan te horen. Hierdoor zou het vraagstuk van hun terugzending op juiste wijze worden geregeld en het zou niet langer een hinderpaal blijven voor het sluiten van een wapenstilstand in Korea". En de Chinees-communistische premier en minister van Buitenlandse Zaken be sloot als volgt: „Wij zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe, door de regeringen van de Chinese volksrepubliek en der Kore aanse volksrepubliek genomen stap ter be ëindiging van de vijandelijkheden in Korea in volledige overeenstemming is niet de vitale belangen der volken, wier zoons in Korea strijden. Zij is tevens in volledig ac~ coord met de fundamentele belangen van alle volken ter wereld". Wat te doen? Leden der geallieerde onderhandelings delegatie zijn Maandag in Tokio bijeen- gekomen.ten einde de thans ontstane po sitie, te bespreken en te beslissen wat nu onverwijld moet worden gedaan. Op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark wilde men nog niet dirèct een officieel commentaar geven. Op de Japanse beurs deed zich Maandag, ten gevolge van vredesgeruchten, de scherpste val voor van na de oorlog, waar bij vooral de aandelen van bedrijven, be trokken bij de vervaardiging van ammu nitie, scherp daalden. Uit New York wordt gemeld, dat de eerste reactie onder de afgevaardigden der verschillende landen bij de UNO omtrent het Chinees-communistische voorstel ter regeling van het Koreaanse krijgsgevange- nenvraagstuk was: „uiterst bemoedigend". Men hoopt thans allerwege, dat een middel zal worden gevonden om de impasse te doorbreken, die tot nu toe liet sluiten van een wapenstilstand heeft belemmerd. Twee vragen De twee voornaamste vragen, die de af gevaardigden zich stelden, waren: Aan welk land dacht Tsjoe En Lai, toen hij sprak over de „neutrale staat", waar heen de krijgsgevangenen zouden moeten worden gebracht, die niet naar hun landen van herkomst terug gezonden willen wor den? Zou het aan deze neutrale staat worden overgelaten „een juiste oplossing voor dit vraagstuk te vinden"? spoosooooooospooooop ccccccr: cosooooo ccccocco oocccocc -cxxx Op Vrijdag 3 April, Goede Vrijdag, ver schijnt ons blad niet. Daar om deze reden voor het nummer van Donderdag 2 April een grote toevloed van adver tenties wordt verwacht, verzoeken ivij vriendelijk er rekening mede te houden, dat alleen voor vroegtijdig ingezonden- advertenties garantie van plaatsing op Donderdag gegeven kan worden. DE ADMINISTRATIE. K»DOOOCOCOCIfXX>D03CCOCOOOC<XXDOOOOCOCXXXCCCOCOC»OOCCOCOOOC Gisteren is een contract gesloten tussen de Sovjet-Unie en cle Redersvereniging voor de Ned. Haringvisserij voor cle levering van 20.000 vaten ijle haring. Door deze order is de vangst van het seizoen 1952 vrijwel geheel uitverko ht. De eerste afgevaardigde, die door de verslaggevers werd aangeschoten, was de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, Va lerian Zorin. Deze zeide: „Interessant, maar ik heb geen commentaar". Krisjna Menon, de opsteller van het In dische plan voor een uitwisseling der Ko reaanse krijgsgevangenen, dat indertijd door de Algemene Vergadering met grote meerderheid is aanvaard, doch door de communisten werd verworpen, zeide: „Dit is groot en goed nieuws". Hij voegde hier aan toe: „Het voorstel van premier Tsjoe En Lai opent vooruitzichten voor een be tere toekomst voor de wereld". Het feit, dat de Chinees-communistische premier en minister van Buitenlandse Za ken juist uit Moskou is teruggekeerd, wordt in kringen van de UNO beschouwd als een aanwijzing, dat Tsjoe En Lai zijn voorstel heeft gedaan met volledige instemming van de nieuwe heersers van het Ki-emlin. Zweden Men acht het in Londense diplomatieke kringen mogelijk, dat Zweden de neutrale mogendheid zal worden, naar wier gebied de krijgsgevangenen zullen worden over gebracht. Rust aan front Uit de berichten die hedenochtend van het front in Korea te Seoel werden ont vangen, blijkt dat de gevechtsactiviteit na het omroepen van het voorstel van Tsjoe En Lai door radio-Peking, sterk is afge nomen. De Amerikaanse eerste mariniersdivisie die sedert Vrijdag harde gevechten lever de, meldde Dinsdag voor het eerst sedert verscheidene dagen: „Alles rustig". (Reuter) Het voorstel van Tsjoe En Lai is het jongste van een reeks welwillende gebaren van communistische zijde, die be gon na het overlijden van Stalin, nu drie weken geleden. Malenkov begon met zijn bij Staling ter aardebestelling gehouden grafrede in de meest verzoenende bewoordingen, die te Moskou zijn gesproken sinds het begin van de „koude oorlog", te verklaren dat er géén geschil tussen Oost en West bestaat dat niet cloor onderhandelingen zou kunnen worden opgelost. Daarop volgden concessies van Russische zijde, zoals het openen van besprekingen over toezicht op het luchtverkeer boven Duitsland, de heropening van een naar Berlijn voerend kanaal en de belofte om hulp te verlenen bij het op vrije voeten stellen van in Ncord-Korea geïnterneerde geallieerde burgers. Deze concessies waren welkom, doch zij waren niet veel meer dan oplossingen voor technisch te regelen vraagstukken, of men- selijk-welwillende gebaren. Het Westen heeft immer Korea en Duits land als de punten beschouwd, waaruit zou moeten blijken of de communisten inder daad vrede wensen. Vrede in Korea zou de grootste ontspan ning in de door de „koude oorlog" teweeg gebrachte internationale spanning zijn, die zien sinds het beëindigen van de Russische blokkade van Berlijn heeft voorgedaan. A.F.P. meldt uit Washington dat uit Tokio is vernomen, dat de staf van generaal Mark Clark, de Amerikaanse opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, van mening is dat, indien de jongste voorstellen van Tsjoe En Lai „welgemeend" zijn, het einde van de Koreaanse oorlog zeer waar schijnlijk moet worden geacht. De perssecretaris van het Witte Huis verklaarde, dat president Eisenhower thans de berichten over Tsjoe En Lai's verkla ring bestudeert. „Wij willen niets zeggen, voordat wij precies weten wat de verkla ring inhoudt," verklaarde hij. Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dagavond te Parijs verklaard dat het voor stel van de Chinese premier „het beste en meest veelbelovende" is, dat tot dusverre door zijn regering is gedaan. De van een bezoek aan de Verenigde Staten teruggekeerde burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, ver klaarde op een West-Berlijns vliegveld tegenover verslaggevers: „Er is iets in de huidige Russische politiek, dat er tevoren niet was." Wilhelm Meilies, waarnemend voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische partij, noemde Tsjoe En Lai's voorstel Maandag „één van de stappen om de inter nationale spanning te doen afnemen, die het mogelijk zullen maken met kans op slagen een vier-mogendhedenconferentie te hcuden." Verkoopsgolf Als gevolg van de berichten over vre- desstappen van communistisch China ont stond in Wall Street gisteren een verkoops golf, er gingen ongeveer 2.74 millioen aan delen in andere handen over, het grootste aandeel sedert 2 jaren. De noteringen van de voornaamste aandelen zagen tot 4 dol lar verloren gaan, in het bijzonder aan delen van vliegtuigmaatschappijen. Bij opening ontstond slechts een bescheiden koersdaling, maar later zakten de noterin gen door verkopen in. Ook op de goede renmarkten ontstond een sterke prijsda ling. De graanprijzen werden het sterkst getroffen. Marie E b n e r-E s c h e nbach: Er zijn meer naïeve mannen dan naïeve vrouwen. LONDEN. (Reuter). De Londense po litie heeft vandaag de 55-jarige kantoor bediende John Reginald Christie, de voor malige bewoner van het huis in de Lon dense wijk Notting Hill, waar vorige week de stoffelijke resten van tenminste zes vrouwen zijn gevonden, aangehouden. Christie werd naar een politiepost te Putney (West-Londen) overgebracht. Christie werd door een politieman ge arresteerd die hem op zijn ronde herken de van de foto's die door de politie waren verspreid. Christie volgde het bevel om naar een politiepost mee te gaan rustig op. Hij wordt thans door de recherche onder vraagd. De jacht op de kantoorbediende heeft zeven dagen geduurd. Hij werd gevonden, terwijl de politie nog bezig was met een nauwkeurig onderzoek in de woning en in de tuin in Notting Hill, waar de stoffelijke resten der vermoorde vrouwen zijn ge vonden. Duizenden inlanders zijn in Kenya door de Britse politie gearresteerd, nadat een groep van de terreurorganisatie Mau-Mau een bloedbad had aangericht onder de bevolking. De moorden door Mau-Mau-leden gaan intussen in onverminderd tempo door. De gearresteerden worden nauwkeurig ondervraagd, om him eventuele medewerking aan de Mau-Mau vast te stellen. In een met prikkeldraad omheind kamp wachten de gearresteerden op hun beurt van ondervraging. De minister van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer een vierde nota over de industrialisatie aangeboden, waarin hu constateert dat in de afgelopen 4Vi jaar de industrialisatie belangrijke vorderingen heeft gemaakt. In deze periode werd ruim f 5'/2 milliard (in prijzen van 1948) door de Nederlandse industrie geïnvesteerd in gebouwen, machines en dergelijke kapitaalgoederen. Op basis van de thans gel dende aanzienlijk hogere prijzen van deze productiemiddelen is de waarde van deze investering op ruim f 7 milliard te stellen. Deze aanzienlijke investering heeft het mogelijk gemaakt, dat de werkgelegenheid in de industrie belangrijk werd vergroot. Van midden 1948 tot eind 1952 steeg het aantal tewerkgestelde personen volgens globale berekening met 135.009, dit is met 9 pet. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat thans niet alle in de industrie beschikbare arbeidsplaatsen zijn bezet. Aangenomen mag worden, dat de thans beschikbare apparatuur de plaatsing van nog 30.000 arbeidskrachten toelaat. Deze krachtige industriële ontwikkeling, waarmede een aanzienlijke stijging van de arbeidsproductiviteit die het vooroor logse peil bereikte gepaard ging, leidde er toe dat de productie-index van de Ne derlandse industrie aan het eind van 1952 134 bedroeg ten opzichte van 1948. Voor een groot deel van de productievergroting werd afzet in het buitenland gevonden. Het volume van de industriële uitvoer steeg in 1352 tot circa 280 pet. van het in 1948 bereikte peil. In de nota zijn ramingen opgenomen be treffende de omvang van de industrialisa tie, die voor het tijdvak 1952 tot en met 1957 noodzakelijk geacht moet worden. Uitgaande van een natuurlijke aamvas van het aantal beroepsbeoefenaren ter grootte van 240.000 personen moet na dat rekening is gehouden met de te ver wachten emigratie en met hetgeen bulten de industrie kan worden geplaatst aan genomen worden, dat voor bijna 75.000 personen nieuwe investeringen in de in dustrie plaats zullen moeten vinden. Hier bij moeten nog worden geteld de omvang rijke investeringen, die .nodig zullen zijn om bij de zeker 1e verwachten verdere stijging van de arbeidsproductiviteit de werkgelegenheid voor de thans reeds aan wezige personeelsbezetting van de nijver heid te kunnen handhaven. Voeg- men hier nog bij hetgeen ter vervanging en moder- njiecirtg van het bestaande apparaat moet worden gedaan, dan zal naar schatting in de komende vijf jaar vermoedelijk een investering in industriële gebouwen en ap paratuur van ongeveer f 9 milliard nodig zijn, gerekend tegen de prijzèn van mid den 1952. Zware taak Het over 5 jaar handhaven van de in vesteringsactiviteit op het peil van 1951 betekent een zware taak voor ons land, zo verklaart de minister. De afzet van industriële producten moet thans in het algemeen op de binnen- en buitenlandse markten belangrijk grotere weerstanden overwinnen. Het gevolg hier van is, dat de rendementsverwachtingen voor nieuw te verrichten investeringen la ger worden gesteld en de daaraan ver bonden risico's daarentegen hoger worden aangeslagen dan tevoren. Deze wijziging in de situatie kan niet zonder gevolg blijven voor het. beleid, dat de regering ten aanzien van de bevorde ring der industrialisatie voert. Voor de thans aangebroken periode zul len verdergaande maatregelen nodig zijn, teneinde de bereidheid bii het bedrijfs leven tot het uitvoeren van nieuwe pro jecten op een voldoende peil te houden. Deze maatregelen zullen er in de eerste laats op gericht moeten zijn de vooruit- Ver; voor nieuwe investeringen in de industrie, wat afzet der verhoogde produc tie, rentabiliteit en risico betreft, te verbe teren, voorzover dit in de macht der over heid ligt. Een belangrijk middel hierbij zullen naar t oordeel van de minister ver schillende faciliteiten van fiscale aard moe ten vormen. Deze faciliteiten maken deel uit van de wijzigingen in de belastinghef fing, waaromtrent onlangs door de rege ling de indiening van wetsvoorstellen is aangekondigd. Zij zullen de bedrijven in staat stellen enerzijds tot een hoger netto- rendement te komen, anderzijds de risico's van nieuwe investeringen te verminderen, waardoor de rendementsverwachtingen evenzeer worden verbeterd. Van groot belang is voorts, dat de tot standkoming van waardevolle industriële projecten niet wordt tegengehouden door financieringsmoeilijkheden. Dit zal naar het oordeel van de minister zowel door de fiscale faciliteiten als door andere maat regelen bevorderd moeten worden. Ten derde zal het te volgen beleid bij zondere aandacht dienen te besteden aan alle andere factoren, die er toe kunnen bijdragen nieuwe industriële initiatieven te bevorderen en de concurrentiepositie van nieuwe, zowel als bestaande bedrijven zo gunstig mogelijk te maken. De nota heeft verscheidene bijlagen. Eén daarvan bevat de resultaten van een stu die. die door het Centraal Instituut voor industrieontwikkeling op verzoek van de minister, maar overigens geheel onder eigen verantwoordelijkheid is verricht om trent de ontwikkeling van de industrie sinds de bevrijding en in het bijzonder in het. tijdvak 1948 tot en met 1952. In een afzonderlijk hoofdstuk is de nood zakelijk geachte industriële uitbreiding in de jaren 19521957 uitvoerig uitgewerkt. Aangegeven wordt hoe de toeneming der personeelsbezetting en productie op grond van de huidige inzichten over de verschil lende bedrijfstakken kan worden ver deeld. Animo tot investeren is verflauwd Met de eis dat in de komende vijf jaar in doorsnede het invësteringstempo van 1951 moet worden volgehouden wordt de ernst van het industrialisatieprobleem voor de naaste toekomst voldoende gekenschetst. Sinds begin 1952 vallen symptomen waar te nemen, die op een zekere verflauwing an de investeringsactiviteit wijzen. Hier- io.or bestaai dé kans dat de jaarlijkse in vestering vrij belangrijk onder het peil van 1951 en daarmede beneden het voor de toekomst noodzakelijke volume zal komen. De minister ziet als voornaamste facto ren, waaruit de x-erflauwing van de par ticuliere investeringsactiviteit, moet wor den verklaard: de minder gunstige afzet en de toegenomen risico's bij het investe ren: de afnemende mogelijkheid tot finan ciering uit de winst, alsmede de krappe markt.- voor risico-aanvaardend kapitaal; de grenzen tin bepaalde gevallen) gesteld door cle beschikbare technische, commer ciële en organisatorische kennis, en de nei ging tot consolidatie bij bedrijven, die reeds sterk zijn uitgebreid. De minister is voornemens bij een an dere gelegenheid nader op het exportbe leid in te gaan. De minister geeft een uiteenzetting van de reeds aangekondigde belastingmaatre gelen. Hij is voornemens voor de financie ring van industriële ontwikkelingsobjecten een aanmerkelijk hoger bedrag aan te vra gen dan f 1 millioen, dat thans op de be groting staat. Voor practische toepassing der resultaten van het technisch speur werk zullen gelden uit de tegenwaarde rekening worden aangevraagd. In een slotbeschouwing maakt de mi nister nog een opmerking over de beleids maatregelen op fiscaal terrein. „Aan de ene kant bestaat soms de neiging bij concessies van deze aard de regering te verwijten, dat zij tegenover het bedrijfsleven een te tegemoetkomende houding aanneemt. Aan de andere kant wordt haar echter even min critiek bespaard, die cle gedane con cessies niet ver genoeg vindt gaan. De maatregelen, waartoe cle regering inzake de industrialisatie heeft besloten, zijn er op gericht hier het juiste midden te houden". De minister is er zich intussen volkomen van bewust, dat hiermede niet het laatste .woord over het industrialisatiebeleid voor de eerstkomende jaren is gezegd. y vv^nnr>ryYYx»0r*xoDry^0r«0000000CX*D0000DC0Ci0000000e 8 WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 1 April Zon op 6.16 uur. onder 19.13 uur. Maan op 22.03 uur, onder 6.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 Maart Hoog water: 4.24 en 16.36 uur. Laag water: 0.08 en 12.25 uur. Woensdag 1 April Hoog water: 4.51 en 17-04 uur. Laag water: 0.37 en 12.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1