Molotov onderschrijft Chinese voorstellen namens zijn regering Feitelijke aanvaarding van de Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westelijke ontwapeningsresolutie Wij Europeanen Adenauer naar V.S. Westelijke landen, hoopvol gestemd, handhaven toch hun voorzichtigheid Verzoenende stappen Russen ontbieden ook Amerikanen en Fransen Hoopgevend Russisch amendement Het woord is aan... Vijfde Mei blijft Bevrijdingsdag Thans f93.1 millioen in het Rampenfonds Dag Hammarskjoeld aanvaardt candidatuur DONDERDAG 2 APRIL 1953 Nieuw lid van de Kamer van Koophandel Deserteur mt legioen van vlot gehaald Christie voorgeleid Overleg lucht-veiligheid Gevonden granaat spotte hij experiment uit elkaar Intensieve vervolging van henden in Indonesië Gevecht in Kenya Halve dag vrij alleen op Koninginnedag Duitse hulp bijna tien millioen mark 37 e JAARGANG No 225 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soondaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 2 9'7'ö J'AARGANG No 7 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman INDIEN HET LICHT, dat schijnt te dagen in de duistere verhouding tussen Oost en West, waarlijk grote heldex-heid zou brengen en een tijdperk van meer rust en dus ontwikkeling en opbouw aankondi gen, beduidt dat geenszins, dat daarmee de noodzaak van Europese eenheid ver dwenen zou zijn. Ik vrees dat menigeen nog steeds in de mening verkeert, dat die alleen wordt nagestreefd om een sterk- weerbare macht te vormen tussen twee zwaarbewapende machten in. Sommigen gaan verder, maar niet ver genoeg, door er nevens het militaire belang tevens het economische voordeel in te zien. Ook daar blijft het niet bij. Het belang reikt veel verder dan militaire en economische over wegingen. Het geldt de ontwikkeling in groter volkengemeenschappen, waarbij wij Europeanen achtergebleven zijn. Niet nu, niet pas in de naoorlogse jaren, maar al eerder. Ruim twintig jaar geleden consta teerde Ortega y Gasset in zijn essay „Wie oefent de heerschappij uit?" het al toen hij poogde te verklaren, waarom men in het begin der dertiger jaren zoveel sprak over het verval van Europa en over de toen heersende gedrukte stemming in het oude werelddeel. Hij schreef dat die onmisken baar gedrukte stemming niet voortkwam uit het feit dat men zich minder tot produ ceren in staat voelde, maar integendeel uit de overtuiging, dat men zich tot krachtiger werkzaamheid in staat achtte en door nood lottige slagbomen weerhouden werd te ver wezenlijken, wat men zou kunnen verrich ten. „Deze slagbomen zijn de politieke grenzen van de vei'schillende landen. De werkelijke moeilijkheid is dus niet gelegen in het een of andere economische probleem, dat te berde is gebracht, maar in het feit dat de vorm van het openbare leven, waar in zich de productieve krachten moeten bewegen, niet overeenkomstig is met haar omvang. Mijns inziens komt het gevoel van afbreuk, van onmacht, dat in deze jaren onloochenbaar de Europese vitaliteit neer drukt, voort uit de wanverhouding tussen de grootte van de tegenwoordige Europese productiekracht en de omvang van de po litieke organisaties, waarin zij moet wer ken. De aandrift om de ernstige, dringende vragen op te lossen is nu even sterk als te voren, maar die aandrift wordt in al zijn eerste uitingen belemmerd door het net werk van bepalingen, veroorzaakt door het samenstel van kleine staten dat tot heden toe Europa heeft uitgemaakt. Het pessi misme en de moedeloosheid, die de gemoe deren drukken, gelijken veel op de ter- neergcslagenheid van een vogel van grote vlucht, die bij het uitslaan van zijn mach tige wieken zich wondt aan de tralies van zijn kooi. Het bewijs van deze bewering vindt men in het feit, dat de neerslachtig heid en dat pessimisme zich ook laten gel den op de andere levensterreinen, die ogenschijnlijk zeer verschillend zijn van het economische". Ortega zette dit nader uiteen op intellec tueel gebied en op dat der binnenlandse politiek, het laatste samenvattend in deze scherpe formulering: „Het zijn niet de in stellingen die als instrumenten van het openbare leven gebrekkig werken, maar de taak waarvoor zij bestemd zijn is gebrek kig. Er zijn geen programma's die over eenkomen met de werkelijke afmetingen, die het leven in iedere enkeling van Euro pa heeft gekregen. De Europeaan heeft begrepen dat Engelsman, Duitser of Frans man te zijn wil zeggen: provinciaal te zijn. Hij heeft dus ontdekt dat hij minder is dan tevoren, want vroeger waren de Engels man, de Fransman en de Duitser ieder voor zich van mening dat zij het heelal waren. Dit is, dunkt mij, de waarachtige oorzaak van het gevoel van verval, dat de Europeaan neerdrukt. De oorsprong ligt in hem zelf en is paradoxaal, want de ge waarwording van minder te zijn geworden komt juist voort uit de toeneming van zijn capaciteit en uit het feit dat hij in botsing geraakt met de organisatie, waar hij uit gegroeid is. Zo analyseerde Ortega twintig jaar ge leden de toestand waarin de Europeaan verkeerde en niemand zal durven beweren dat zijn critiek op het netwerk van bepa lingen in het samenstel van kleine staten, dat de Europeaan in zijn actie belemmert, nu minder gegrond is dan toen. Oneindig veel meer mensen dan toen zullen nu de wijsheid en het scherpe inzicht van zijn analyse zonder enige twijfel beamen. De drang naar Europese eenheid is trouwens in deze naoorlogse jaren niet uit de parle menten, niet uit regeringskringen maar uit de volken gekomen, uit de Europese Be weging. En die drang blijft voortduren. Men zou Ortega's woorden, die zo scherp omschreven en de kern zozeer raakten toen reeds nogmaals willen voorhouden aan die politici, die onder druk van een verantwoordelijkheid die hen blijkbaar zwaar belast telkens weer aanvoeren dat de volken er niet rijp voor zijn, dat zij niet Europees voelen en denken, dat bij in voering van een Europese grondwet er voorlopig nog maar niet aan directe ver kiezingen gedacht moet worden en zo meer. Het is juist uit de volken dat de drang is gekomen. Het is juist de kracht die al lang onder de oppervlakte leefde, die zich steeds sterker doet gelden. Men zal dat, in toenemende mate, blijven ervaren. Dit grote vraagstuk blijft dringen naar zijn oplossing. Men zal er geen afscheid meer van kunnen nemen. BONN, (Reuter) Kanselier Adenauer is per vliegtuig naar Le Havre vertrokken, op weg naar Amerika en Canada. Hij maakte gebruik van een Amerikaans militair vliegtuig. Deze reis is de eerste van de kanselier buiten de grenzen van Europa. Zijn bezoek is tevens het eerste van een Duitse kan selier aan Amerika. Bij zijn vertrek zeide hij onder meer dat hij midden Mei met Frankrijk de be sprekingen over de toekomst van het Saargebicd zou hervatten. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken is tot lid dezer Kamer benoemd de heer H. J. Peeters te Santpoort, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. W. Schaeffer. 300000000000000000000cc000cc30c00000000000c00c000000000c< PARIJS. (AFP en Reuter) Radio- Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Molotov, het eens is met de re geringen van China en Noord-Korea, over de voorstellen tot uitwisselen van krijgs gevangenen. Minister Molotov zeide in zijn door Radio- Moskou omgeroepen verklaring, dat hij namens zijn regering sprak. De Sovjet-Unie is bereid met de Chine zen en N'oord-Koreancn volledig samen te werken bij de verwerkelijking van de Clii- nees-Noord-Koreaanse voorstellen. „Ik vertrouw er op", zo vervolgde Molotov, „dat de Amerikaanse regering het initia tief van China en Noord-Korca op de juiste wijze zal begrijpen". De UNO zou veel gemakkelijker tot een oplossing zijn gekomen, als Noord-Korea en continentaal China vertegenwoordigd zouden zijn geweest. Deze kwestie dient zo spoedig mogelijk geregeld te worden. Dit zou het aanzien van de UNO doen stijgen en in het belang zijn van alle landen der wereld, aldus de verklaring. Hij vervolgde met te zeggen, dat de Russische regering „niet heeft afgelaten te streven naar het sluiten van een recht vaardig bestand, opdat een einde zou ko men aan de Koreaanse oorlog". „De eerste stap in deze richting deed wijlen maar schalk Stalin, in zijn in Juli 1950 gegeven schriftelijke antwoord op een brief van de Indische minister-president Nehroe", zeide hij. Molotov bracht voorts in herinnering dat het „de toenmalige Sovjet-afgevaardigde bij de UNO Malik is geweest, die in Juni 1951 een verklaring voor radio-New York heeft afgelegd, die tot basis heeft gediend voor het openen der wapenstilstandsbe sprekingen te Panmoendjom". „Het zijn deze besprekingen geweest, die tot een bijna algehele overeenstemming hebben geleid. Het enige, nog niet geregelde punt, was dat betreffende de terugzending dei- krijgsgevangenen en ook hiervoor kan thans, aan de hand van het voorstel der Chinees-communistische en Noord-Ko- reaanse regeringen, dat ten volle door de Sovjet-Russische regering wordt onder schreven, een oplossing worden gevonden", verklaarde hij. Zeer gunstig Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken noemde Molotov's verklaring „een belangrijke ont wikkeling, die door Frankrijk a.ls zeer gunstig wordt beschouwd". Volgens hem was het moeilijk om uit te maken, of de jongste Sovjet-stappen een fundamentele wijziging in de Sovjet-doelen betekende. Het was mogelijk, zo zei hij, dat de hui dige Russische politiek een knap diploma tiek spel is om het verdrag voor een Euro pees ieger en andere pogingen om de Westelijke landen te versterken, te tor pederen. Hij meende, dat ratificatie van het E.V.G.-vei-drag door het Franse parle ment nog moeilijker zou zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Amerika de verklaring toe juichte. Molotovs verklaring is echter slechts een herhaling van de Chinese en Noord-Koreaanse. Het was volgens hem „nonsens" om te zeggen, dat de commu nisten het „initiatief" hadden genomen. Het Westen heeft jarenlang getracht de Koreaanse kwestie, evenals de kwestie Oostenrijk en Duitsland, te regelen. Hoopgevend In Sovjet- en Westelijke kringen in Mos kou is men van gevoelen, dat Molotovs verklaring bepaaldelijk uiterst hoopgevend was. Men ziet het als veelbetekenend, dat Molotov, terwijl hij het Westen herinnerde aan de kwestie van toelating van commu nistisch China tot de UNO, hiervan geen voorwaarde voor regeling van de Koreaan se kwestie maakte. Volgens Reuters correspondent in Wash ington is de Amerikaanse regering krach tig gekant tegen toelating tot de UNO van communistisch China en Noord-Korea on der de huidige omstandigheden. Als daar om dit lidmaatschap wel een voorwaarde voor een bestand in Korea zou zijn, zou de oplossing der Koreaanse kwestie nog even ver verwijderd zijn als een week ge leden. Minister-president Chui'chill heeft Woens dag in het Lagerhuis vei-klaai'd, dat de Britse regexdng vei-welkomt hetgeen „ge lijkt op een wens der Sovjet-Russische re gering om de betrekkingen met het Westen te verbeteren". Hij ried het Huis aan af te wachten hoe de verdere diplomatieke ontwikkeling zal zijn, alvorens aan te di-ingen op di-ie- mogendheden-bespi-ekingen. Churchill ant- woox-dde ontkennend op een vraag, of hij stappen had gedaan bii president Eisen hower en de Russische premier Malenkov, om tot besprekingen te komen. Hervatting der besprekingen De Noordelijke verbindingsofficieren hebben Donderdag te Pandmoendjom een brief voor generaad Clai'k, de oppex-bevel- hebber van de strijdkrachten van de UNO in Korea overhandigd, waarin de Noord- Koreaanse autoriteiten verzoeken om een bijeenkomst waarop de datum kan woi'den vastgesteld van de hei-vatting van de on derhandelingen over een wapenstilstand in Korea. In de brief woi-dt voorgesteld dat de ver bindingsofficieren op 6 April voorberei dende besprekingen te Fanmoendjom zul len voeren over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. SINGAPORE (AFP/Reuler). Door een Brits schip is te Singapore een uitge mergelde jongeman aan land gebracht, een Fins lid van het vreemdelingenlegioen, die op 27 Maart ten Oosten van Ceylon werd opgepikt van een vlot, waarop hij meer dan dertig dagen heeft rondgezwalkt. Hij zeide Tiira Ensio te heten. Naar uit zijn mededelingen aan de kapitein van de Bx-itse boot bleek, was hij tezamen met een ander, de Zweed Fred Eriksen, in zee ge sprongen van het Noorse schip Skaugum, dat onder Fi-ans charter leden van het vreemdelingenlegioen naar Saigon ver voerde. Zij konden de „verschrikkelijke toestanden" in het legioen niet meer har den, aldus vertelde Ensio. De Zweedse ka meraad was na achttien dagen gestorven. Toen zij van boord spi-ongen, meenden zij in de buux-f van Sumati-a te zijn doch zij waren de koers kwijt geraakt. Toen Ensio, die geen zestig pond meer woog, door de Brit aan boox'd werd ge haald, zag men dat zijn rood en wit ge schilderd vlot door een troep haaien werd gevolgd. Bij het aan boord hijsen was de man, doordat hij uitgleed, bijna nog te midden van de haaien terecht gekomen. De twee mannen hadden, toen zij op het vlot gingen, wat brood in een plastic zakje bij zich. De zak was vei-der gebruikt om er regenwater in op te vangen. Op een van Ensio's armen was het woord „Suomi" (Finland) getatoueerd. Hij had slechts een paar kledingstukken aan. Zijn lichaam was vel over been, door de zon verbrand en overdekt met door het zoute water verooi'zaakte zere plekken. LONDEN (Reuter/AFP) John Regi nald Christie is Woensdag voor een hof in West-Londen verschenen, waar hem for meel moord op zijn vrouw Ethel ten laste is gelegd. Op verzoek van de politie be paalde de rechter, dat de beklaagde voor lopig een week in hechtenis moet blijven. Volgens de tenlastelegging zou Christie op of omstreeks 14 December in zijn wo ning aan de Rillington Place in de Londense wijk Notting Hill zijn vrouw van het leven hebben beroofd. Een politiefunctionaris uit genoemde wijk deelde de rechter mee, dat de be klaagde Dinsdag een verklaring heeft af gelegd, die op schrift is gesteld en door hem ondertekend. Toen hem bij deze ge legenheid voor het eerst de tenlastelegging werd voox-gelezen, heeft Christie geen ant woord gegeven, aldus de inspecteur. De zaak voor het hof in West-Londen, dat gewoonlijk slechts met geringe kwes ties te maken heeft, was in acht minuten afgehandeld. (Reuter). Sedert Stalins overlijden op 5 Maart zijn de communistische ver zoenende gebaren jegens het Westen geweest: 9 Maart: Malenkov verklaart bij Stalins baar. dat Oost en West naast elkaar kunnen bestaan. 15 Maart: Malenkov verklaart, dat alle vraagstukken door onderhandeling kunnen worden opgelost. 17 Maart: De Russische autoriteiten ma ken bekend, dat het kanaal van Berlijn naar West-Duitsland wordt heropend. IS Maart: Molotov belooft te bemidde len voor vrijlating van Britse bur gers, die in Noord-Korea worden vastgehouden. 19 Maart: De Russen stellen voor be sprekingen te houden ter regeling van vraagstukken van het luchtver keer boven Duitsland. 27 Maart: Moskou verleent visa aan tien Amerikaanse journalisten voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. 27 Maart: Molotov belooft bemiddeling voor vrijlating van Franse burgers in Noord-Korea. 28 Maart: Noord-Korea aanvaardtV.N.- voorstellen voor uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen. 30 Maart: China doorbreekt de impasse, waarin de bestandsbesprekingen te Panmoendjom waren geraakt, door voor te stellen een neutraal land verantwoordelijk te maken voor krijgsgevangenen, die niet gerepa trieerd, willen worden. 31 Maart: De Sovjet-Unie stemt toe in benoeming van de Zweed Ham- marskjoeld tot secretaris-generaal van de UNO. 1 April: Molotov schaart zich achter het Chinese voorstel ter regeling van de krijgsgevangenenkwestie in Korea. Namens de Duitse Bondsregering heeft dr. R. Mazar, die de Duitse hulpactie aan het Nederlandse rampgebied leidt, zich op de hoogte gesteld van1 het werk van de Duitse steenzettei's, die sedert drie weken aan de afsluitdijk werken. De dijk heeft tijdens de storm van 31 Januari1 Februari voor enige millioenen guldens schade geleden, door dat de basaltwand over een lengte van ruim vijf kilometer werd losgerukt. BERLIJN, (Reuter/D.P.A.) Tot deel neming aan de conferentie van Britse en Sovjet-Russische luchtvaartdeskundigen over de veiligheid in de luchtcorridors naar Berlijn zijn thans ook Amerika en Frankrijk uitgenodigd. De uitnodiging is vervat in brieven van generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Sovjet-Russische Con trolecommissie in Duitsland, aan de hoge commissarissen van Amerika en Frankrijk. De Russisch-Engelse besprekingen zijn twee dagen geleden te Berlijn begonnen. Tot dusver zijn er geen bijzonderheden over uitgelekt. De besprekingen zijn voort gekomen uit een voorstel van generaal Tjsoeikof na 't« neerschieten van een vier motorige Britse bommenwerper boven de Brits-Russische zönegrens op 12 Maart. Het doel van de onderhandelingen is, een nieuw reglement voor de luchtveilig- heid boven Oost-Duitsland op te stellen. De bestaande bepalingen zijn vervat in een viermogendhedenovereenkomst, die na de oorlog is gesloten. De reglementen kunnen slechts door een nieuwe ovei-eenkomst tussen de vier bezettende mogendheden in Duitsland veranderd worden. Ncgenjarige jongen omgekomen vriendje ernstig gewond De negenjarige jongen Van der P. werd gistex-middag gedood en zijn vriendje ern stig gewond bij het ontploffen van een handgranaat, die zij hadden gevonden en waarmee zij aan het experimentelen wa ren in de omgeving van het Openlucht theater te Velden in Limbux'g. Een dex-de jongen werd door rondspat tende scherven van de ontplofte granaat niet geti'offen, maar x*aakte ernstig over- sluux\ DJAKARTA (Aneta). De compagnie van de „Bantengraidci's", welke in Mid- den-Java met succes terroristen bestrijdt, heeft een schuilplaats van een bende, be staande uit 100 man, ten Noordoosten van Bumiaju overvallen. Bij deze actie werden 28 leden van de bende gedood en 2 ge vangen genomen. De compagnie leed zelf geen verliezen. Bij zuiveringsacties in Zuid- Celebes zijn in het Pare Pare-gebied 60 leden van een bende gedood. Bij andere zuiveringsacties in Zuid-Celebes werden in totaal nog 64 bendeleden gedood. Vele wapens werden in beslag genomen. In de omgeving van Semai'ang bij het Bandjii-- kanaal kon de leider van een bende met 24 volgelingen gevangen worden genomen. Hedenmorgen is de „Oranje", die na haar aanvaring met de „Willem Ruys" ernstige averij opliep van een nieuwe neus voorzien. Foto: het gevaarte van 60 ton wordt door een drijvende bok op zijn plaats gebracht. NAIROBI (Reuter). Te Naii'obi is vernomen, dat enige kilometers ten Noox-- den van de hoofdstad van Kenya woi'dt gevochten tussen Mau Mau-leden en rege- ringsstrijdkx-achten. Volgens de ecx'ste be richten zijn 24 Mau Mau-leden gesneuveld. Onder hen bevond zich Njonjo, een berucht leider der Mau Mau. Naar hem is reeds verscheidene weken gezocht. Njonjo's lijk stak in vrouwenkle ren. De verzetslieden werden opgespoord door regeringsgetrouwe Kikoejoe-burger- wachten, die een afdeling Britse soldaten van ongeveer twintig man op het spoor der Mau Mau bi-acht. De soldaten stieten op meer dan honderd Mau Mau-leden. Er ontspon zich een ge- .vecht, dat twee uur duurde. Gisteren heeft de Sovjet-Unie voor een nieuwe verrassing gezorgd op het gebied van de vredelievende initiatieven, waarvan zij de laatste dagen het monopolie schijnt te hebben: Zij heeft door indiening van een amendement in de politieke commissie van de UNO laten blijken, dat zij het in grote lijnen eens kan zijn met een ontwapenings resolutie, die indertijd door de Westelijke mogendheden is opgesteld en door de poli tieke commissie (met toenmalige tegenwerking van de Sovjet-Unie) is aangenomen. Het huidige Russische amendement laat alle belangrijke punten dezer i-esolutie in tact en zwijgt over Russische eisen, die in dex-tijd als onvoorwaardelijk golden. Zij verzoekt slechts uit de resolutie de lof tuiting op de ontwapeningscommissie te schrappen, doch verzoekt wel het rapport dezer commissie aandacht te schenken en haar uit te nodigen haar werk voort te zetten. De Russische delegatie diende haar amendement in zonder bijzondere aan dacht ervoor te vragen. Tegen de tijd dat waarnemers het bestudeerd hadden, wa ren de Russen en de meeste anderen reeds vertrokken. De vroegere Russische voorstellen hiel den in: Vermindering met een derde van de bewapening der grote mogendheden, onvoorwaardelijk verbod van atomatische en bacteriologische wapenen en andere wapenen voor massa-vernietiging en in stelling van strikte internationale controle op naleving van deze verboden. De politieke commissie verwierp inder tijd dit voorstel en keurde een resolutie van de Westelijke mogendheden goed met 50 tegen 5 stemmen (het Sovjet-blok) bij 5 onthoudingen. De Westelijke resolutie verzocht de ont wapeningscommissie haar wex-kzaamheden voort te zetten voor de ontwikkeling van uitgebreide en gecoördineerde plannen, voox-ziend in: Telling, beperking en even wichtige vermindex-ing van alle strijd krachten en bewapening, verbod van wa pens voor massa-vei-nietiging en doelma tige contx-öle van atoomenergie om het verbod van atomatische wapens te verze keren, het geheel onder doelmatig inter nationaal toezicht. Over de waarde, die aan deze nieuwe Russische daad moet worden gehecht, lo pen de meningen voorshands nogal uiteen. Amex-ikaanse functionarissen bij de UNO, die zich reeds enige tijd als de sceptici bij uitstek doen kennen, hebben ook nu ge- waai-schuwd voor overschatting van de strekking van het Russische amendement. Engelse waarnemers menen dat er niet veel nieuws in staat, omdat ook bij de vo rige behandeling van de ontwapenings voorstellen de Russen enkele détailpunten van de Westelijke resolutie aanvaardden. Tenslotte zijn er nog UNO-afgevaardigden die vrezen dat de Sovjet-Unie bij de be handeling van het amendement mogelijk terug zal vallen op haar vroegere eisen. In Franse kringen te Lake Success vindt men de nieuwe situatie hoopgevend. Nauwkeurige bestudex-ing van het Russi sche amendement zal echter nodig zijn om te weten waartoe het zou kunnen leiden. Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zijn. >cr.coooocooooooooooooooooooooooocooooocooooi Een Russisch spreekwoord: Een lege molen draait ook zonder wind. In de afgelopen jaren heeft het College van Rijksbemiddelaars vergunning gegeven om aan de werknemers op 5 Mei na 13 uur vrij te geven, zonder dat deze halve dag op het totaal aantal vrije dagen in mindering werd gebracht. Tegen deze regeling zijn verschillende bezwaren gerezen. In belang rijke delen van het land hadden de wei-k- nemex-s op 5 Mei geen halve dag vrij. Waar de regeling wel toegepast is, heeft die niet beantwoord aan de verwachtingen, die men koesterde omtrent de stimulering van de viering van de nationale bevrijding. Na deze ervaring is bij de Stichting van de Arbeid de gedachte gerezen de vergunning om een middag vrij te geven boven het gewone aantal vrije dagen niet meer voor 5 Mei te doen gelden, maar voor Koningin nedag op 30 April. De Stichting van de Arbeid heeft een advies hieromtrent aan het College van Rijksbemiddelaars uitge bracht. Aangenomen kan worden, dat dit college zal toestaan, dat in het vervolg op 30 April een werknemer na 13 uur vrij wordt gegeven in plaats van op 5 Mei. Van de zijde van de regering wordt er nadrukkelijk op gewezen dat hier mede weliswaar een sterker accent wordt gelegd op de feestviering op 30 April, maar dat de 5de Mei als de nationale bevrijdingsdag zal blijven worden gevierd. Op die dag zal dan ook worden gevlagd. Voorts zal worden gevraagd, dat de radio een spaciaal programma zal uitzenden. Voor 5 Mei voorbereide feestelijkheden kunnen doorgaan. Het Nationaal Rampenfonds heeft t t gisteravond een bedrag van 93.1 millioen ontvangen. Sinds de vorige dag is er dus weer 300.000 bij gekomen. De Nederlands Hex-vormde Kerk heeft thans aan het rampenfonds een bedrag overgemaakt van 1.594.208,70 zijnde de opbrengst van de collecte, die op 8 Febru ari in de kei'ken is gehouden. Rechtsti-eeks werd door de gemeenten oen som van 96.743.91 overgemaakt, zodat in totaal de bijdrage van de Nedex-lands Hervormde Kex-k aan het Nationaal Ram penfonds 1.690.952,61 bedraagt. Uit een artikel, verschenen in het offi ciële bulletin van het Pers- en Informatie bureau van de West-Duitse regering blijkt dat de hulp, die Nederland bij de over stromingsramp van Duitse zijde heeft on dervonden in geld uitgedrukt al bijna 10 millioen Duitse mark is. In dit artikel wordt onder meer gezegd: „De vijand van gisteren is de Nederlan der plotseling in een ander licht versche nen. En er kan nu geen twijfel meer aan bestaan dat de hulpactie van de Bonds regering veranderingen in de Duits-Neder landse politieke en economische betrekkin gen teweeg heeft gebracht, die kortgeleden nog nauwelijks voor mogelijk werden ge houden en die bijvoorbeeld ook de niet ge ringe verwachtingen van de Duitse am bassade in Den Haag nog verre hebben overtroffen". Uit het buitenland komen nog steeds diverse berichten binnen van hulpaanbie dingen voor de slachtoffers van de waters nood. De hulpactie in Argentinië heeft ruim andei'half millioen Argentijnse pesos opge bracht. Uit alle lagen der Argentijnse be volking kwamen grote en kleine bedragen binnen. Op Nederlandse ondernemingen schonk het Argentijnse personeel een dag salaris. Een firma in België heeft ruim twee duizend vierkante meter houtvezelplaten geschonken ter waarde van 3000 en een andere Belgische firma duizend ton graniet- blokken. Een filmvoorstelling in Santiago en Chili ten bate van de Nederlandse rampslacht- ofefrs, heeft 400.000 Chileense dollars op gebracht. Het personeel van de luchtvaartmaat schappij „Air France" heeft 450.000 Franse francs geschonken. Het Comité d'Entreprise van de Société Nationale d'étude et de construction de moteurs d'Avion te Parijs zal een millioen Franse francs overmaken aan een nader aan te wijzen getroffen ge meente. In Italië hebben de 230 leerlingen van de Rijkshuishoud- en Nijvex-heidsschool „Ca- tarina da Sienna" in Milaan diverse ge schenken vervaardigd, welke onlangs aan de consul-generaal der Nederlanden te Mi laan zijn overhandigd ter doorzending aan het Nederlandse Rode Kruis. STOCKHOLM, (Reuter) Dag Ham marskjoeld heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij de post van secretaris generaal van de UNO zal aanvaarden. In een telegram aan de Veiligheidsraad zegt Hammarskjoeld, dat hij zijn persoonlijke capaciteiten onvoldoende acht en daarom aarzelt de candidatuur te aanvaarden. Hij zegt echter niet te kunnen weigeren de taak op zich te nemen, als de Algemene Vergadering van de UNO ingaat op het advies van de Veiligheidsraad, „waardoor ik mij zeer geëerd gevoel". Hammarskjoeld verklaarde nog, dat hij niet gelooft, dat zijn benoeming een ver slapping van de koude oorlog betekent. Hij zal ontslag nemen uit het Zweedse ka binet, zijn zaken regelen en dan naar New York reizen. Totdusver heeft hij slechts „zakelijk" met de Russen te maken gehad en hij kent Wysjinski, de Sovjet-afge vaardigde bij de UNO, niet persoonlijk. Hij besloot de benoeming te aanvaarden na een bespreking van drie uur met de Zweedse pi-emier, Erlander. In het algemeen is in de Stockholmse bladen Hammarskjoelds benoeming toege juicht als een uitdrukking van vertrouwen in Zwedens neutraliteitspolitiek. Hammarskjoeld is vrijgezel. Hij staat bekend als afkerig van publiciteit. Dit en zijn glimlachende weigering om ooit iets over zijn werk te vertellen, behalve in voor de leek onbegrijpelijke bewoordingen, hebben hem in Stockholmse hogere kringen de bijnaam van „de innemende oester" bezorgd. ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige Zui delijke wind Zachter. 3 April Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur. Maan op onder 7.03 uur. 4 April Zon op 6.09 uur. onder 19.18 uur. Maan op 0.32 uur. onder 7.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 April Hoog water: 5.19 en 17.35 uur. Laag water: 1.05 en 13.26 uur. Vrijdag 3 April Hoog water: 5.50 en 18.08 uur. Laag water: 1.33 en 13.55 uur. Zaterdag 4 April Hoog water: 6.24 en 18.46 uur. Laag water: 2.05 en 14.29 uur. XCCtjCOQCCCO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1