„Door de poort van het schone, het land van de kennis binnen" „De Spaarnestad" ondervond gevolgen groter concurrentie der weekbladen .Clowntje Rick Kort en bondig Nieuw Leven speelde „Van ander ras" Stoet van het prinselijk huwelijk te Luxemburg 1 PAAS-DINER Aerdenhout Propagandabijeenkomst stichting A.V.A.K. Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 4 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Congres neutraal bijzonder onderwijs met rede van mr. M. L. Stibbe gesloten Schoolfilm een vooruitgang? HAARLEM - LICHTSTAD Vacantie-attracties voor de jeugd Ex-Koning Carol overleden Ernstig verkeersongeluk op het Soendaplein Staatkundig Gereformeer den weer op lijst C.H.U. Heleentje naar Parijs Amateurtoneel Ds. J. W. Siertsema Vrijdag vrij onverwachts overleden Max Dooyes thans hoofd van balletschool Kraak speelt weer Voor de kinderen TRIO KREITER Ouden van dagen zagen de verlichte stad Militaire assistentie hij snertdag voor Puttershoek Tweehonderd huisvrouwen naar Heemstede Ballon in Puttershoek gedaald Een heitje voor een karweitje Op de tweede vergadermiddag van het Paascongres van de Bond van Scholen voor neutraal bijzonder onderwijs in de Ke gelbond werd het woord gevoerd door mr. M. L. Stibbe, leerkracht aan de Rudolf Stéinerschool in Haarlem, over de paeda- gogische aspecten van de aesthetische vor ming. Hij koos Schillers woord „alleen door de poort van het schone komt men binnen in het land van de kennis" tot motto van zijn toespraak, waarin hij de drie stadia, die het kind tot de volwassenheid door maakt, beschreef. Het grote kenmerk van de kleuterleeftijd noemde hij de enorme wilsinspanning, welke daarin wordt ge demonstreerd om de volwassene te kunnen nabootsen. Na het zesde en zevende jaar blijft die wilsinspanning zich in een sterke bewegingsbehoefte manifesteren maar daarnaast treedt vooral het gevoelsleven op tie voorgrond. Nog ligt het accent in het lager onderwijs teveel in het opleiden van het intellect, terwijl het eerst nodige de opvoeding van de wil en 't gevoel is. En dat laatste is de aesthetische vorming. Immers, het gevoel van het kind staat open voor alles wat beeld, kleur, klank en rhythme is. Ongetwijfeld is de leerdrift er ook, maar de behoefte aan alles wat mooi is, is on eindig veel groter. Deze aesthetische vor ming moet niet naast het onderwijs staan, maar er in worden opgenomen: lezen, schrijven, rekenen, aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkunde en scheikunde, al deze vakken kan men een aesthetische in houd geven. Spreker gaf uit zijn praktijk een paar voorbeelden van de mogelijk heden om de kinderen al deze dingen via beweging, beeld, klank en rhythme bij te brengen. Een vak als meetkunde mag geen instampen van axioma's zijn, maar is ple zieriger en ook beter te leren door bewe ging; een vak als rekenen kan men uit stekend passen in muziek en rhythme en zo zijn er nog veel meer mogelijkheden. „Juist bij de aesthetische vorming gaat het cm de diepste krachten van het kind," zo zei mr. Stibbe, „bij muziek gaat het kind zijn plaats in het geheel van de klas, in de gemeenschap, zien en bij het beeldend leren ontplooit het zich individueel." Overgang Dit kunstzinnige element bij het on derwijs achtte spreker van het groot ste belang voor de overgang in dp pu berteit. In die periode verandert het beeldend denken van de mens in ab stract denken. Hoe beter nu daarvóór de fantasie door beeldend, dat is zelf standig denken, ontwikkeld is, hoe beter ook het abstract denken is. „Hoe komt het dat zovelen, ook studenten, vaak zo moeilijk zelfstandig kunnen denken?", zo vroeg mr. Stibbe, ant woordend: „omdat men ze nooit beel dend heeft leren denken." Een vijand van de aesthetische ontwikke ling noemde hij de moderne techniek. Het is volgens hem gewenst, dat een kind daar tot de puberteit zo weinig mogelijk mee in contact komt. De film achtte hij een groot gevaar omdat zij het eigen, creatief bezig zijn van kinderen kan maken tot naboot singen. „Kinderen die een tekenfilm als Sneeuwwitje hebben gezien en die een sprookje moeten tekenen komen veelvuldig met dwergen van Walt Disney op de prop pen en kinderen, die die film niet zagen, moeten ze zélf bedenken en komen geluk kig met eigen figuren. De invloed van de film op de nog weke, plastische kinderziel kan funest zijn voor zijn verdere vorming", aldus de spreker. Ook de invloed van de schoolfilm op kinderen zou hij graag eens in alle détails nagaan. De naderende drukte van Paasdagen en boilentijd werpt haar schaduwen vooruit. Zowel de directie van de Flora als van Haarlem-Lichtstad hebben maatregelen getroffen om een groot bezoek te kunnen verwekken en aan te trekken. Zo heeft het comité Haarlem-Lichtstad aan de jeugd van speeltuinvereningen en weeshuizen speciale attracties aan te bie den in de vorm van een reductie op de enti'éeprijzen voor de Diepzeeshow en Wondertuin in de Vishal en voor de voor stellingen van Don en Ly Vermeire in de Poesjenellenkelder van het Stadhuis. Van 10—13 uur wordt de entréeprijs voor de Vishal gesteld op vijftien cent voor kinderen in groepsverband van speeltuinverenigingen en weeshuizen. In de Poesjenellenkelder zullen tijdens de Paasdagen extra voorstellingen voor deze jeugd worden gehouden om 14 uur 's mid dags met als entréeprijs vijftien cent. Er zijn besprekingen gaande om in de taveer ne „De Hyacint" in de Vleeshal een spe ciale kindervoorstelling te geven op Vrij dagmiddag 19 April. Voorts is reeds een plan uitgewerkt, waarbij in de komende weken de kinde ren van alle Haarlemse lagere scholen de Flora kunnen bezoeken. Dit is een geste van het bestuur van „Bloembollencultuur", dat dit bezoek be langeloos mogelijk maakt. Vanmorgen hebben veertig directeuren van reisbureaux met hun informatrices een bezoek aan Flora gebracht, waarbij zij door de directie van de tentoonstelling werden ontvangen en rondgeleid. Vanmiddag en vanavond is het gezel schap de gast van Haarlem-Lichtstad. LISSABON, (Reuter). Ex-Koning Carol van Roemenië is om half een in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Estoril bij Lissabon aan een hartaanval overle den, aldus maarschalk Urdarianu, een voormalige hoogwaardigheidsbekleder aan het Roemeense hof. Prinses Helena van Roemenië, de echt genote van ex-Koning Carol, bevond zich aan het sterfbed van de ex-Koning. Zij is de vroegere Madame Lupescu. Maarschalk Urdarianu zeide, dat do ex-Koning Vrijdagavond om half twaalf plotseling ziek werd. Tevoren had hij zich heel goed gevoeld. Onmiddellijk werd een ai-ts geroepen, maar deze kon ex-Koning Carols leven niet meer redden. „We hebben de schoolfilm wel enthou siast binnen gehaald en het betekent voor ons misschien een groot gemak, maar is zij werkelijk wel aan te bevelen. Men projec teert bijvoorbeeld in enkele ogenblikken de groei van een plant. Het kind zal het mooi vinden, daar hoeft u niet bezorgd over te te zijn, het kind vind alles mooi. Maar ver gelijk deze wijze van leren nu eens met het kweken van een plantje door het kind zelf. Dat is een voortdurend ontdekken en waar nemen. Daar is het hart bij. Wel een be langrijk waardeverschil met het beeld van de film", aldus mr. Stibbe. Na een korte discussie werd het congres, dat deze middag ook werd bijgewoond door wethouder Geluk, gesloten. Donderdagmiddag heeft omstreeks vijf uur op het Soendaplein een ernstige aan rijding plaats gevonden. Een personen auto, die bestuurd werd door de 19-jarige Haarlemmer A. v. d. K. wilde op dit plein draaien. Op hetzelfde moment naderde ech ter een motorrijder, de 59-jaxüge C. v. d. H. uit Haarlem, die tegen de personenauto op reed. Met een schedelbasisfractuur werd de motorrijder naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis overgebracht. Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich te mel den bij de Verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat. Evenals bij de gemeenteraadsverkiezingen ix 1949, zal ook dit jaar de Staatkundig Ge reformeerde Partij uitkomen op de lijst der Christelijk Historische Unie. De candidate"! der S. G. P. zijn: H. Hovius, A. Jansen en D. Felix. Van Schiphol vertrok naar Parijs Heleentje van Capelle. Het meisje, dat heel Ne- derland kent als het zangeresje van „Naar de speeltuin", gaat er vacantie houden. Een goed Paasrapport be zorgde haar dit uit stapje. Heleentje spreekt geen woord Frans, maar de Fran se zangers Varnet en Bailley bij wie ze lo geert hebben een Hol landse huisknecht, die het meisje wel ter zijde zal staan. Van Heleentje worden weer twee nieuwe liedjes uitgebracht, die men morgenavond in het Avro-program- ma kan horen. Het zijn „Papa's tuintje" en „Naar het vuur werk". Heleentje zal zichzelf in Parijs wel horen. Aan het verslag over 1952 van de N.V. „De Spaarnestad" te Haarlem is het vol gende ontleend: De toegenomen concuiTentie op het ge bied van familie- en damesweekbladen en de door de regering gevolgde loon- en be- lastingpolitiek waren oorzaak, dat bij enkele van de weekbladen een teruggang van het aantal abonnementen moest wor den vastgesteld. De drukkerij wgs in 1952 volbezet. Na de rotatiemachine met acht drukwerken en twee vouwapparaten begin Mei in gebruik genomen werd, kon tot het werken in twee ploegen worden teruggekeerd. Na de vol tooiing van het investeringsprogram volgde een herstel van de kaspositie. Het bedrijf van de N.V. Internationale clichéfabrieken Pax-Holland leverde behoorlijke resultaten op. Het courantenbedrijf te Amsterdam Het bekende tendenzstuk „Van ander ras" van Arnaud d'Usseau en James Gow is de laatste jaren nogal eens door amateur gezelschappen gespeeld De Haarlemse Ge heelonthouders-toneelvereniging Nieuw Leven gaf er op 30 en 31 Maart en pp 2 April opvoeringen van in de Stadsschouw burg en bij een vergelijking met die van anderen komt haar onbetwistbaar het hoogste cijfer toe. Zij blijkt over spelers te beschikken voor wie de in dit stuk lang niet gemakkelijke karaktertyperingen geen grote bezwaren opleveren. Zo kwam bij Nieuw Leven de centrale figuur, de neger-officier Brett, behoorlijk gaaf over het voetlicht, een prestatie waar voor Chris Sluiters alle lof verdient. Hij had zich goed ingeleefd in de rol van de ge- emancipeerde neger, die meent de schei dingsmuur tussen blank en zwart in het gezin van de verstokte kleurlingenhater senator Langdon te kunnen doorbreken. Een verrassing was ook het voorbeeldige spel van Inge Troost als Langdons jongste dochter, voortreffelijk van mimiek en ge baren, fel en toch niet onbeheex-st; in de scènes, waarin haar liefde voor Brett haar in verzet doet komen tegen de opvattingen van haar vader en haar zuster. Tonny Hagebout speelde de rol van deze oudere zuster soms wat te vlak in het derde bedrijf, toen zij in de dramatische hoogte punten teveel dezelfde Alice bleef ondanks alle schokkende ervaringen en onthullin gen. Haar verloofde Howard (Jaap Trak- sel) was meer het type van een Engelse gentleman dan van een Yankee, maar hij gaf uitstekend tegenspel. In de scène, waar in hij het schandelijk bedrog van zijn aanstaande schoonvader .onthult, was hij op zijn best. Van de overige medewerkenden verdie nen Rie Hazevoet een compliment voor haar uitbeelding van de negervrouw Belle en Thea Hiemstra voor de manier waarop zij het negermeisje Honey speelde. Lo van V-'eene legde het er als de advocaat wel wat te dik op; zijn te grote beweeglijkheid werkte op sommige momenten storend. De politiemannen Cor Pater en Wim Schouten hadden met hun bescheiden rolletje weinig moeite. Regisseur Jaap Kuyper mag zeer tevreden zijn over de resultaten van zijn werk, want hij heeft zich van zijn dubbele taak bij deze opveeringen wij zagen die van 2 April uitstekend gekweten. Behalve regisseur was hij ook acteur; zijn creatie van de onsympathieke senator Langdon maakte een sterke indruk, mede door de goede grimering. S. K. kon, wegens de sterk gestegen kosten en papierprijzen, de exploitatie over 1952 niet zonder verlies sluiten. Voor het jaar 1953 wordt een verbetering verwacht. De exploitatie v,tin de tweede druk der Katholieke Encyclopedie door de N.V. Uit geversmaatschappij „Joost van den Von del" vordert, wegens de gedaalde koop kracht, slechts langzaam, doch gestadig. De dochteronderneming, waarin de Duitse „Libelle" wordt geëxploiteerd, vorderde in de aanvang van het verslagjaar nog enige investering. De verbetering in de exploi tatie is in 1952 ingetreden. Als gevolg daar van konden aflossingen op het geïnvesteer de bedrag plaats vinden. De reserve tegen over dit belang bleef gehandhaafd. De kosten van verbouwing en uitbreiding van de gebouwen groot 184.668,42 en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inventaris ad 740.793,05 werden ten laste van de daarvoor gekweekte reserve geheel afgeschreven, zodat de balansposten „grond en gebouwen" en „inventaris", beide voor 1,te boek staan. De tegenwaarde van de bonusaandelen ten bedrage van een millioen gulden wei'd aan de debetzijde van de balans opgenomen in de rekening „over waarde activa". Het voor uitdeling be stemde bedrag van 250.000,en de kos ten van de herkapitalisatie ad 50.000. werden ten laste van de winst- en verlies rekening gebracht. Voor betaling van de verschillende belastingaanslagen over 1952 werden in de „reserve voor diverse doel einden" de nodige voorzieningen getroffen. De exploitatierekening wijst een voor delig saldo aan van 676,778 (vorig jaar 741.731). Er resteert een v/instsaldo van 375.925 (onveranderd). Voorgesteld wordt 7 procent dividend (onveranderd) op de pref. aandelen en 10 procent (onveranderd) op de gewone aandelen. De dividenden zullen op 20 April 1953 betaalbaar zijn. De op grond van de her kapitalisatie beschikbaar gestelde bonus aandelen zullen van 20 April 1953 af wor den uitgereikt. Nog vry onverwacht is Vrijdag in de ouderdom van 63 jaar overleden ds. J. W, Siertsema, emeritus-predikant bij de Ge reformeerde kerk te Haarlem. Om gezond heidsredenen werd hem met ingang van 1 Januari 1951 emeritaat verleend. Het be richt van het overlijden zal in brede kring on speciaal by de Gereformeerde kerk met leedwezen vernomen worden. De thans overledene is op 17 Februari 1890 te Hijken (bij Smilde, Dr.) geboren, waar zijn vader px-edikant was. Hij be zocht het Chx-istelijk Gymnasium te Zetten, dat later naar Arnhem werd overgeplaatst. Na zijn eindexamen zette hij zijn studie voort aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Op 1 October 1916 deed ds. Siertsema zijn intrede als predikant bij de Gerefor meerde kerk te Gi-amsbergen, vanwaar hij op 10 Apxtil 1921 naar Zeist vertrok. De kerk van Zeist diende hij tot Juni 1926. Op 17 Juni van dat jaar deed ds. Siertse ma zijn intrede in de Wilhelmina kerk te Haarlem. Als tekst had hij gekozen Jesaja 62 vers 1 „Om Sions wil zal ik niet zwij gen en om Jei'uzalems wil zal ik niet stil zijn, totdat hax'e gex-echtigheid voortkome als een glans en haar heil als een fakkel die brandt". Bijna vijfentwintig jaar heeft hij de Haarlemse kerk gediend. In December 1949 werd hij ziek en hij was daairna niet meer in staat zijn ambtswerk te verrich ten. Dat ambtswerk is niet gering ge weest. In het bijzonder tijdens de oorlog werd veel van hem gevergd. Zijn krach tige houding in 'de bezettingstijd werkte stimulerend bij zijn gemeente. De illegale activiteit, zowel van hem als van zijn gezin, bracht hem enige tijd in de gevan genis. In het tijdens de bezetting func- tionei-ende Interkerkelijk Overleg nam hij een vooraanstaande plaats in. In de loop van de ambtsperiode van de predikant heeft het Gex-eformeex-de kerke lijke leven zich zeer uitgebx-eid. Toen ds. Siertsema zijn intrede in Haarlem deed wax-en er alleen de Wilhelminakerk en de kerk aan de Ridderstraat. Later zijn de Kloppersingel (de kerk aan de Ridder straat werd gesloten), de Noord-Schoter- kerk en de Zuid-Oosterkerk in gebruik ge nomen. Het aantal predikanten breidde zich uit. Hij werd om zijn persoon en zijn arbeid niet alleen bij de Gereformeex-de kerk ge waardeerd, maar ook in andere kringen. Na de bevrijding maakte hij deel uit van het bestuur van Volksherstel en van de Stichting 1940/'45. Dinsdagmiddag om een uur zal in de Kloppex-singelkex'k een rouwdienst worden gehouden. De tex-aardebestelling is bepaald op die middag om half drie op de Noor derbegraafplaats. Het programma voor de vorstelijke stoet na de kerkelijke voltrekking van het huwe lijk van Prins Jan van Luxemburg en Prinses Joséphine van België, naar Le Soir vermeldt, is als volgt ontworpen: onmid dellijk achter het jonge paar zal de kleine Prins Alexander (liaar stiefbroertje; name lijk het zoontje uit het huwelijk van haar vader met de vroegere mejuffi'ouw Liliane Bnels, die thans de titel van Prinses van België voert), als bruidsjonker volgen, mogelijk begeleid door Prinses Maria-Pia, dochter van ex-Koningin Marie José en ex- Koning Umberto. Na deze eerste groep zal de tweede groep bestaan uit de Groot-Her togin van Luxemburg begeleid door Koning Leopold III, daarna diens moeder Koningin Elisabeth begeleid door Prins Félix van Luxemburg, vervolgens Prinses Ingeborg van Zweden, moeder van wijlen Koningin Astrid, begeleid door Koning Boudewijn, daarna Koningin Juliana met de Kroon prins van Noorwegen aan haar zijde. Ver der volgen diens echtgenote Kroonprinses Martha, zuster van wijlen Koningin Astrid, begeleid door Prins Axel van Denemarken, dan de gemalin van deze, Prinses Margrid, ook een zuster van wijlen Koningin Astrid begeleid door Prins Karei Bernadotte. De daarop volgende groep bestaat uit Prinses Liliane van België begeleid door Prins Bernhard, gevolgd door Koningin Marie José, zuster van Léopold III. Achter deze komen dan nog de Pxünses van Lich- tenstein en Prinses Elisabeth van Luxem burg, begeleid dcor Prins Albert van Luik, broer van Koningin Boudewijn. Max Dooyes heeft met ingang van heden zijn functie als artistiek leider van het Ballet der Lage Landen neergelegd. Hij staat nu aan het hoofd van de onlangs op gerichte Amsterdamse Balletschool. Hedenmoxgen vernamen wij, dat doel man P. Kraak onder de Stormvogels-lat. zal staan in de wedstrijd tegen „Vitesse" op Tweede Paasdag. Nee, erg op hun gemak waren ze niet, terwijl ze aan tafel zaten en de heerlijke stamp pot aten. Allemaal verlangden ze er naar, dat oom Tripje zou verschijnen, want het was vreemd, dat hij maar niet kwam. Maar eindelijk.daar ging de deur open! En daar stapte oom Tripje binnen, vrolijk, maar koud. „Zo, zijn jullie alvast met eten begonnen?", lachte hij. „Mooi, ik kom er gauw bij, hoor. Als er tenminste nog wat voor me over is!" Nou, dat was ook wat! Er was volop, en oom Tripje kon de lekkere stamppot op zijn bord scheppen. Daar hield hij zoveel van! „Jongens, wat 'n verschrikkelijk weer is het builen!", zei hij. „Het regent alsof het met bakken ïiit de lucht komt. En koud is het ook!" „Was het door 't slechte weer, dat je zo verlaat was?", vroeg tante Liezebertha. Neeof eigenlijk toch wel!", vertelde oom Tripje. „Toen ik van Pilon wegging, regende en stormde het heel erg. Ik had gelukkig gauiv de bus. Maar midden in het bos moest de chauffeur opeens remmen; er was een grote boom omgewaaid, en die lag precies dwars over de weg. Daar konden we dus niet verder, en de chauffeur moest terug en een heel eind omrijden over een andere weg. Nou, dat kostte heel wat tijd, en zo komt hetdat ik zo laat was!" ADVERTENTIE §jP& Een extra verzorgd nli ^6 §J HILLEGOM Gaarne reserveren wij een tafel voor U. Telefoon K 2520 - 5347 In acht autobussen zijn oxiden van da gen, die in gemeentewoningen gehuisvest zijn, in de gelegenheid geweest de ver lichting van Haarlem en Heemstede te zien. Per bus van de N.Z.H. maakten zij de tocht langs de voornaamste punten. Op de Grote Markt werd gestopt voor een be zoek aan de Vishal. Daar ontvingen zij een versnapering. De bejaarden hebben een prettige avond beleefd. Mevrouw M. C. van Schaardenburg-Gips uit Aerdenhout, die met een klein aantal dames in haar omgeving werkt voor de stichting A.V.A.K., (actie voor het asthma- tische kind) had de Haarlemse arts voor longziekten G. J. J. Veening gevraagd te spreken op een propaganda-avond ten nut te van het sociaal-medische werk van de stichting. Het was jammer, dat op deze Woensdagavond in restaurant „Boeken rode" te Heemstede-Aerdenhout gehouden bijeenkomst slechts een handjevol belang stellenden vele interessante bijzonderheden over een vaak voorkomende ziekte, aan hoorden. In de leeftijd van zes tot veertien jaar wordt het aantal asthmalijdex-s op vijftien tot twintigduizend geschat; dp ziekte komt gemiddeld voor bij twee jongens tegen één meisje. Dokter Veening vertelde, dat de asthma- lijder bij de ademhaling te veel spanning van de spieren vergt zonder tot een ont spanning te kunnen komen. Kinderen, die bijvoorbeeld meer dan eens last hebben gehad van bronchitis worden vaak te veel ontzien, waardoor zij juist vatbaarder wor den. En op de duur wordt de ziekte erger, de aanvallen talrijker en heviger. Pas sedert de laatste oorlog heeft men meer beseft dat asthma voor een groot deel ook voortkomt uit psychische afwijkingen of moeilijkheden bij de patiënt. Wordt zo iemand te veel onder de duim gehouden, dan ontstaan spanningen die leiden tot kx-amptoestanden in'de luchtwegen. Eerst in de laatste twee jaar heeft men ontdekt, dat sommige stoffen bij inspuiting wel, maar bij inademing geen aanleiding tot kx-ampen geven, terwijl het omgekeerde eveneens het geval kan zijn. Asthma-pa- tiënten doen hun overgevoeligheid vaak schuil gaan achter een prikkelbaarheid, ook weer het gevolg van zich niet vol doende van aggressiviteit te kunnen ont lasten. De kinderen missen bovendien de mogelijkheid de eigen waarde tot ontplooi ing te brengen. De stichting A.V.A.K. be staat ongeveer twee en' een half jaar en exploiteert het tehuis „Heideheuvel" in Hilversum. Het is gebleken dat daar de zelfde x-esultaten worden bereikt als vroe ger bij de kinderuitzendingen naar Zwit- sex-land. Van de opgenomen kinderen blijkt tien tot dertien px-ocpnt vooralsnog beter te worden. De helft van het aantal patiëntjes is bijna vrij van aanvallen, ter wijl zij kort daarvoor in eigen omgeving toch ten minste eens per vier dagen een schooldag vex-zuimden. Vervolgens heeft de heer Th. J. Klaren- beek, propagandist van de stichting A.V. A.K., bij een groot aantal lichtbeelden nog het een en ander over het werk van de stichting verteld. Om het werk op de hui dige voet te kunnen voortzetten is per jaar minstens een bedrag van twee ton nodig. Door de propaganda-avonden hoopt men bij het Nederlandse volk meer begrip voor het werk van A.V.A.K. te verkrijgen. Het bestuur van het adoptiecomité Heem- stede-Puttershoek, dat zoals bekend Don derdag onder het motto „Eet soep voor Puttershoek" zal trachten in Heemstede vierduizend liter erwtensoep te verkopen, heeft bij de organisatie van deze „Snert dag" een vex-heugende medewerking ont vangen van de militaire autoriteiten van de Koudenhornkazerne. Overste C. M. J. van Drommelen en majoor Van Wester hoven hebben voor deze dag 24 militairen ter assistentie bij de verkoop aangewezen, terwijl eveneens de benodigde gamellen wei'den toegezegd, die deze respectabele hoeveelheid erwtensoep kunnen bevatten. Bovendien wox*dt de militaire drumband van de Koudenhoi-nkazerne ingeschakeld, die onder leiding van wachtmeester Loenen enige muzikale wandelingen door Heem stede zal ondernemen, waardoor de animo moet worden gestimuleerd. De verkoop van de erwtenspep zal Donderdag om tien uur een aanvang nemen. Tijdens de besprekingen over de orga nisatie van het uitstapje naar de Flora van ongeveer tweehonderd huisvrouwen met haar helpsters uit Puttershoek werd even gediscussiëerd over de vraag, of deze uitgave eigenlijk wel verantwoord is op een ogenblik dat er in Puttershoek nog zo vele materiële voorzieningen getroffen moeten worden. Maar de overweging, dat het bericht met een bijna ontroerend enthousiasme ontvangen was en de mo rele uitwerking voor deze onversaagde huisvrouwen ruimschoots tegen de uitga ve opweegt, gaf spoedig de doox-slag; zodat werd besloten de vrouwen van Put tershoek op Donderdag 16 April een har telijke gastvrijheid in Heemstede aan te bieden. Het gezelschap kan omstreeks tien uur worden vex-wacht, waarbij een bezoek aan de Flora uiteraard het hoogtepunt zal vormen. Verder wordt een koffietafel aangeboden, waax-na 's middags de thee op de Flora zal worden gebi-uikt. Wanneer de tijd zulks veroorlooft, zal zo mogelijk in de loop van de middag nog een rondi-it in de omgeving op het programma staan. Met de algehele organisatie hiervan werd de sub-commissie Genoegens en Vexwoer belast. Daarnaast staat nog een ontspannings middag voor de kinderen van Puttershoek op het programma, maar omdat het we gens dp onvermijdelijk hoge kosten vrij wel uitgesloten zal zijn, ook de kinderen naar Heemstede te laten overkomen, is het comité voornemens enige artisten naar Puttershoek te zenden HAARLEM EN OMGEVING Het wykcomifcé „Oud Schoten" houdt op Vrijdagavond 10 April een openbare verga dering in de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. By de Chr. Gereformeerde Kerk van Haarlem (Centrum) is beroepen ds. J. P. Geels te Rotterdam. De heer K. C. van der Myc Pzn., Zandvoort, candidaat-deurwaarder is be noemd tot deurwaarder bij de rechtbank te Haarlem. Paasmorgen zal de Christelijke Muziek vereniging „Sursum" onder leiding van de heer J. A. Meng Paasliederen ten gehore brengen op het Kei'kplein te Bloemendaal van half negen tot negen uur vóór het Her vormd kerkgebouw. In de vacature H. W. Eigeman werd tot diaken der wijkgemeente Overveen der Hervormde gemeente Bloemendaal benoemd de heer W. J. van der Werff te Overveen. Op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donder dag 9 April om acht uur des avonds wordt in de Remonstrantse kerk te Haarlem een op voering gegeven van „De dag des Heren", een Paasspel van M. Nijhoff. Op 2 April slaagden aan de Universiteit van Amstex'dam voor het Kerkelijk examen de heren J. W. Jongbloed en G. J. Bosman, beiden uit Overveen. Op Eerste Paasdag, des morgens om kwart over acht, wordt in de Hervormde Kerk aan de Ramplaan in Overveen een Paasgezinsdienst gehouden. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer zal spreken over: „Pasen toch maar een droom?" De heer Ch. H. de Beus te Ovei*veen is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het candidaats-examen in de medi cijnen. ADVERTENTIE Zoals bekend heeft het bestuur van de Jan van Goyenstx-aat Vex-eniging onlangs een ballonnen-wedstrijd georganiseerd, waarvan de opbrengst geheel voor de ge adopteerde gemeente Puttershoek is be stemd. Hoewel de definitieve uitslag pas op 15 April bekend zal worden gemaakt, kan als aardige bijzonderheid reeds wor den gemeld, dat het bestuur de verrassende mededeling ontving, dat één der ballon netjes is terecht gekomen inPut tershoek! BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. A. Hulsbosch en M. E. Luiten; G. Goossens en H. Ch. van Es- veld; J. A. Ros en E. G. M. Landman; H. A. Holtman en C. F. J. Graaman. GETROUWD: K. Suijk en A. H. van Ale- wijk; A. van Rosmalen en T. C. de Lang. GEBOREN: Lisette Anca, d. van J. H. Nij- huis en T. G. van Hoewijk; Johanna Elisa beth, d. van A. F. de Raadt en G. Dellebeke. OVERLEDEN: J. M. Dekker, 3 j.; A. Potjer, 56 j.; J. M. P. van Wijnen, 46 j., echtgenote van Hekers; G. Veende Haas, 67 j.; A. Rietdijk, 77 j. ZONDAGSDIENSTEN Eerste Paasdag Dr. A. G. Dagenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, tel. 35008; dr. A. J. van Ravens- zwaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zr. Mantz, Camplaan 17. Tweede Paasdag Dr. P. M. van der Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903; dr. A. L. C. van Liex-, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: Zr. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Beide Paasdagen Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg tel. 38197. Voor een goed vex-loop van de landelijke actie „Een heitje voor een karweitje" van alle Nederlandse Padvinders en Padvind- slers hebben de padvindsters van de Ca- prera-groep in Bloemendaal de volgende regeling gemaakt: In de week van 711 April willen deze Padvindsters graag een karweitje komen opknappen, bijvoorbeeld zilver poetsen, een fiets schoonmaken, boodschappen doen, helpen bij de schoonmaak en der gelijke. Bij één van de volgende adressen kan men zich aanmelden: voor Santpoort: mevr. H. M. Kuiper, Alb. Thijmlaan 1; voor Bloemendaal: mevr. J. M. Bource- Eversen, tel. 25753, van Riebeecklaan 28, Haarlem; voor Overveen: mevr. Roder- kerk, Militairen weg 4; voor het Ramp- laankwartier: mevr. Van IJsseldijk, Dick- mansstraat 50. DIENST MET DE PAASDAGEN De dienst met de Paasdagen van de dok toren in Bolemendaal-dorp wordt van he denmiddag twee uur tot Dinsdagmorgen acht uur waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloe mendaal, telefoon: 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10. Bloemendaal, telefoon: 25769, b. g. g. 10920. De avond- en nachtdienst en de dienst met de Paasdagen voor de apotheken in Over veen, Bloemendaal en Santpoort-dorp wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 11 April alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalse weg 341. telefoon: 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon: K 2560 8249. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: P. v. d. Raad—Brouwer, z.; C. W. E. M. Th. Faase—Langenegger, z.; N. Heringa—Ghijsels. z.: C. D. Oosterhof— Groen, d.; C. G. Bakker—v. d. Wolf, z. ONDERTROUWD: G. L. Beusen en J. F. Ruigrok; P. W. Hiddinga en F. v. d. Berg; M. G. Paulus en J. M. Redeker. GEHUWD: H. Wildeboer en Y. van Eist; J. W. A. M. Duijnstee en F. Heijdex-. OVERLEDEN: J. A. Pennings, 75 j.; P. H. Barnhorn, 66 j.; Mej. A. J. Lemei, 81 j.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13