Geen overeenstemming met Russen over de ontwapeningsresolutie Conferentie in Panmoendjom blijft gunstig verlopen Eivolle hoofdstad was getuige van een sprookjesachtige plechtigheid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoge posten Amendement van Wysjinski met grote meerderheid verworpen Adenauer daagt Sovjet-Unie uit Corso in bollenstreek een week uitgesteld Perón windt zich op Rampenfonds nadert de f 100 millioen Het woord is aan... PRINSELIJK HUWELIJK IN LUXEMBURG Praal van Europese adel in het Hertogdom Nieuw defensieplan voor West-Europa Negen doden bij botsing in Londense ondergrondse Westelijke reactie op Russische stappen Uitsmering militaire lasten over 20 tot 30 jaar 67e JAARGANG No 229 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 9 APRIL 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 76 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per posi 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN DE ZWEED Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjoeld, oud zevenenveertig jaar, plotseling benoemd op de zeer hoog ver heven diplomatieke post van secretaris generaal van de U.N.O., had de wereld tot dusver weinig vernomen. In zijn vaderland heeft hij weliswaar al een indrukwekkende carrière gemaakt en geldt hij als een man van bijzondere cjualiteit, maar Zweden al is het een hoog ontwikkeld land is door zijn geografische ligging altijd een uithoek van Europa gebleven. Ook heeft het zich buiten de wereldoorlogen kunnen houden en daardoor niet de beproevingen ervaren die andere landen ten deel ge vallen zijn. En tenslotte houdt het nog immer vast aan een neutraliteitspolitiek, die het evenals Zwitserland buiten het streven naar Europese eenheid doet ver keren. De Noor Trygve Lie, Hammar- skjoeld's voorganger als secretaris-generaal van de U.N.O., scheen alleen al door het feit dat zijn land in de oorlog betrokken is geweest nauwer verwant te zijn metWest- Europa en men kon van hem gemakkelijker aannemen dat hij het begreep. Misschien is die gedachte onjuist: men vergist zich licht als men een persoonlijkheid ver enigt met de gevoelens en opvattingen die in een bepaald tijdvak in zijn volk leven, en bijna altijd als men zijn verwachting van de man beperkt tot het standpunt van zijn regering. Omtrent Hammarskjoeld is sinds zijn verkiezing door de Veiligheidsraad, die in middels door de Assemblée van de U.N.O. definitief bevestigd is, meer bekend ge worden en daaruit blijkt dat hij, de jongste zoon van een vroegere conservatieve Zweedse ministerpresident, zelf geen par tijpoliticus is maar wel een man met mo derne sociale inzichten en bovendien overtuigd voorstander van een politieke ontwikkeling boven het gezag der nationale staten uit. Maar in Stockholm heeft hij de bijnaam verworven van ,,de welwillende oester" en die duidt op een zij het dan uiterlijk beminnelijke gesloten natuur. Dat schijnt hij dan ook te zijn en dat tekent wel een gans andere persoonlijk heid dan die van zijn joviale, spraak zame Noorse voorganger, die tenslotte voornamelijk tengevolge van zijn conflict met de Russen het veld heeft moeten ruimen. Toen de Veiligheidsraad Hammarskjoeld aanwees was hij zelf zo verrast, dat hij ondanks de hem toegeschreven oester- natuur zekere ontsteltenis niet kon ver bergen. Hij wilde zich er nog op bezinnen. Als hij toen de neiging heeft gehad voor de eer te bedanken zal hem dat zeker niet gemakkelijk gemaakt zijn: de plotselinge aanvaarding door de Russen van zijn candidatuur verloste de U.N.O. van een netelig probleem hetgeen haar zelden overkomt en de op hem uitgeoefende aandrang moet dan ook wel sterk geweest zijn. Intussen staat deze man, die zich bij voorkeur achter gesloten deuren beraadt, die achter de schermen zijn invloed en zijn idealistisch stfeven wil doen gelden, nu plotseling in het volle licht der open baarheid. Ware de tegenwoordige Volken bond in Europa gevestigd, dat licht zou nog minder schel zijn. De Engelsman Sir Eric Drummond, eert ijds secretaris-generaal van de oude Volkenbond en van nature ook een gereserveerd, zelfs ietwat verlegen man kon zich in Genève nog wel wat aan de openbaarheid onttrekken. De Ameri kaanse publiciteit kent evenwel geen mededogen: de felste schijnwerpers zullen voortdurend op de secretaris-generaal der U.N.O. blijven gericht en al behoeven zijn mededelingen en verklaringen zijn geheim ste diplomatieke gedachten niet te ont hullen, hij zal zich onmogelijk tot de rol van welwillende oester kunnen blijven beperken. Ook zal hij er niet slagen, de ingewikkelde en duistere formuleringen toe te passen waarop hij zijn landgenoten, vol gens Stockholmse getuigenis, blijkbaar veelvuldig heeft onthaald. Het bekleden van zijn nieuwe hoge post zal voor de tweede Scandinaviër, die daartoe geroepen is, tenminste in de aanvangstijd dus zeker een moeilijker taak worden dan het voor zijn welgedane en opgewekte voorganger was. Zijn begaafdheden en zijn roeping hebben hem blijkbaar naar een top ge dreven, die niet zijn persoonlijke voorkeur had. Anders is het gesteld met een sinds lange jaren prominente Britse politicus: de minister van Buitenlandse Zaken An thony Eden. Reeds jarenlang ziet men in hem Winston Churchill's op volger. Maar nu opnieuw geruchten lopen, dat het aftreden van de 78-jarige premier na de aanstaande kroningsfeesten wel eens zou kunnen komen zijn doofheid neemt blijkbaar toe en men wordt een beetje bezorgd over hem schijnen Eden's pa pieren te dalen. De hoofdoorzaak is dat hij inzake het Nabije Oosten de ene con cessie na de andere heeft moeten doen en nu in de Suezkanaal-kwestie opnieuw in moeilijkheid verkeert tegenover de Egyp tische eisen. Zijn populariteit is gedaald; men verwijt hem het prijsgeven van de ene Engelse positie na de andere. Hij is in de rol van zondebok beland en nog onlangs heeft het Lagerhuis hem, toen hij zich in een ministerieel antwoord in vaag heden hulde, met honende interrupties be stookt. In de Engelse Pers is een neiging merkbaar geworden om andere candidaten voor het toekomstige leiderschap der Con servatieve Partij en daarmee allicht voor het premierschap te noemen. Vooral de naam van Sir David Maxwell-Fyfe, tegenwoordig minister van Binnenlandse Zaken, is daarbij naar voren gekomen. Hij geldt niet alleen als een bijzonder begaafd jurist maar is bovendien zeer gezien in het Lagerhuis, ook bij de oppositie, en wordt extra gewaardeerd omdat men hem wars acht van eerzucht en „Streberei". Maar het zou kunnen wezen dat ook hij, gelijk Hammax-skjoeld, al is hij geen een zame vrijgezel die liefst achter de scher men blijft, de hoge top met zekere schrik beschouwt en weinig animo gevoelt om hem te beklimmen. Intussen heeft Eden, wiens gezondheid al sinds geruime tijd nogal wankel was, gisteren een galblaas-operatie ondergaan en heeft hij dus zijn taak voor een paar maanden moeten neerleggen. Dat komt op een ogenblik, waarop de minister van Buitenlandse Zaken in Engeland moei lijk gemist kan worden. Misschien komt NEW YORK (Reuter) De algemene vergadering van de UNO heeft Woensdag de resolutie van de 'politieke commissie, waarin de ontwapeningscommissie van de UNO wordt verzocht haar onderzoek op basis van de door de Westelijke mogend heden gegeven richtlijnen voort te zetten, met 52 tegen vijf stemmen aangenomen. Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Russische afgevaardigde, Wysjinski, stemde tegen. Eerder werd gestemd over een door Wysjinski ingediend amendement op de resolutie. Dit amendement, waarbij werd voorgesteld de bevestiging van de vorig jaar door de Algemene Vergadering aange nomen resolutie over de ontwapening te schrappen uit de nieuwe resolutie, werd verworpen. De oude resolutie hield in dat de com missie voort moest gaan met haar werk ter bestudering van de mogelijkheid tot verbod van bacteriologische en atoom-wapenen en de telling der strijdkrachten. Voor de stemming had Wysjinski zijn standpunt uiteengezet. Hij zeide onder meer, dat de Sovjet-Unie twee amende menten indiende, waarvan het eerste de schrapping van de lof aan de ontwape ningscommissie beoogde uit de door de politieke commissie aanbevolen resolutie betreffende de ontwapening. Het tweede amendement betrof de schrapping van de bevestiging van de resolutie van vorig jaar. Bij de toelichting van de amendementen zeide Wysjinski, dat de Sovjet-Unie bereid is haar tegenstanders in de ontwapenings kwestie halverwege tegemoet te komen bij een poging om tot overeenstemming te ge raken. Wysjinski zeide voor de resolutie te zullen stemmen indien zijn amendementen zouden worden aangenomen. Jebb, de Britse afgevaardigde, verklaarde dat de vorig jaar aangenomen resolutie beginselen inhoudt, waaraan Groot-Brittannië veel waarde hecht. Indien die resolutie niet in de nieuwe resolutie zou worden bevestigd zou zij feitelijk onaangetast blijven, maar het zou de indruk wekken dat die begin selen zijn verlaten. De Amerikaanse afgevaardigde Gross zeide dat aanneming van het tweede amen dement „eenvoudig de klok zou terug zetten." Het eerste amendement werd zonder stemming door de Aigemene Vergadering aangenomen. Het tweede amendement werd verwor pen met 33 stemmen tegen en tien voor. Dertien afgevaardigden onthielden zich van stemming. Over de resolutie werd, op verzoek van Wysjinski, artikelsgewijze gestemd. Bij de stemming over de resolutie als geheel stem den alleen de Sovjet-Unie en haar bondge noten tegen. Birma, Argentinië en China onthielden zich van stemming. Voor de stemming zei Wysjinski in een tweede toespraak tot de vergadering, dat de Westelijke landen herhaaldelijk hebben gezegd, dat men de Sovjet-gedelegeerden wel kon horen spreken over hun bereid heid om tot overeenstemming te komen, maar dat deze landen dan vroegen hoe het met de daden stond. Wysjinski vroeg of er in de afgelopen maand niet enkele daden zijn geweest en hij vroeg de Westelijke mogendheden waar haar daden zijn. Wysjinski zeide, dat hij trachtte de ver gadering te bewegen de Russische amende menten aan te nemen omdat het er op aan komt een kalme sfeer vol vertrouwen te scheppen, waarin de UNO vorderingen kan maken zoals het een zichzelf respecterende internationale organisatie betaamt. Na de stemmingen werd de zitting ver daagd. Commissie van onderzoek De politieke commissie heeft met 52 tegen vijf stemmen, bij drie onthoudingen, een door zestien delegaties ingediende reso lutie goedgekeurd, die voorziet in het in stellen van een uit vijf leden bestaande commissie, die een onderzoek zou moeten (Reuter). Over de jongste Russische vredesstappen heeft de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer in Washington ver klaard: „Ik geloof dat wij moeten doorgaan met een politiek van versterking van onze defensies. Dan zal er een tijd komen, dat de Sovjet-Unie bereid is, het Westen aan de conferentietafel te ontmoeten voor rede lijke onderhandelingen". De bondskanselier daagde de nieuwe Sovjet-regering uit, de oprechtheid van haar politiek te bewijzen door vrije ver kiezingen in geheel Duitsland toe te staan en door de 300.000 Düitse krijgsgevangenen die zich nog in haar handen bevinden, vrij te laten." LONDEN (Reuter). Twee treinen van de Londense ondergrondse zijn Woensdag avond in een tunnel nabij het station Strat ford in Oost-Londen op elkaar gereden, vol met mensen, die in de binnenstad werken en naar huis terugkeerden. Negen personen kwamen hierbij om het leven. Vijftig wer den gewond, van wie acht ernstig. Het on geluk geschiedde tijdens de spitsuren op een der drukste lijnen. De treinen rijden dan met tussenpozen van een mniuut. Volgens de eerste gegevens is het onge luk te wijten aan een niet-functionneren van het signalensysteem. het voor hemzelf niet zo slecht uit. Het spel der hoge posten blijft grillig in deze wereld, maar- toch ook wel boeiend. R. P. instellen naar de Russische beschuldigin gen jegens de Verenigde Staten, dat deze zich in Korea aan bacteriologische oorlog voering schuldig zouden hebben gemaakt. In de resolutie is bepaald dat de com missie zich de steun van geleerden van in ternationale faam moet verwerven, om zich zo goed mogelijk van haar taak te kwijten. De politieke commissie heeft Brazilië, Egypte, Pakistan, Zweden en Uruguay als de landen aangewezen, die in de commissie vertegenwoordigd zullen zijn. Op de betrokken regeringen wordt een beroep gedaan de commissie in de gelegen heid te stellen vrijelijk door Noord- en Zuid-Korea, het Chinese vasteland en Japan te reizen. Het Sovjet-blok (vijf landen) stemde tegen de resolutie. De delegaties van India, Birma en Indonesië onthielden zich van stemming. Nu de Russen zich tegen dit besluit der politieke commissie verzetten, is het weinig waarschijnlijk dat aan de ingestelde „com missie van onderzoek" zal worden toege staan China en Noord-Korea te bezoeken. Verworpen resolutie De algemene commissie van de UNO heeft Woensdag met veertig tegen vijf stemmen en veertien onthoudingen een Tsjechoslowaakse resolutie verworpen, die de veroordeling beoogde van de „inmenging van de Verenigde Staten in de binnenland se aangelegenheden van communistische landen." PARIJS (Reuter). Twee prominente Franse politici de radicale ex-premier Da- ladier en de voormalige socialistische mi nister van Defensie Moch hebben aange drongen op het houden van een vier- mogendhedenconferentie om de Russische bedoelingen te peilen. James Reston, de diplomateike corres pondent van de New York Times, schrijft, dat de plannenmakers van de regering als gevolg van het Russische vredesoffensief de handen vol -werk hebben. Toen de internationale spanning nog groot was, aldus Reston, hadden de Weste lijke landen voor al hun mensen werk. Zeven jaar lang hebben de Russen gepoogd ons naar isolatie en inflatie te drijven. Nu ziet het er volgens deskundigen naar uit dat zij ons met een glimlach tot ontwape ning, deflatie, werkloosheid en depressie willen brengen. Het is niet waarschijnlijk, aldus het blad, dat de verandering van tactiek Amerika en zijn hondgenoten zal dwingen tot wijzi ging van nun politiek, maar zij zullen moe ten zorgen een antwoord klaar te hebben op een groot aantal vragen. Naar wij vernemen is het Bloemencorso, dat op Zaterdag 18 April in de bollenstreek zou worden gehouden, uitgesteld tot Za terdag 25 April. De reden is, dat men vreest, dat er vol gende week Zaterdag nog te weinig bloe men zullen zijn tengevolge van het aan houdende koude weer. Mocht het in de komende dagen warmer worden, dan zullen de voor het Corso be stemde bloemen tijdig naar de koelkassen worden gebracht. BUENOS AIRES. (Reuter). Woens dagavond heeft de Argentijnse president, Juan Perón, in een radiorede „de stelsel matige campagne" van geruchten-versprei ders gehekeld, die regeringsambtenaren van omkoperij en corruptie hadden be schuldigd. President Perón verklaarde, dat hij een onderzoek had gelast, ,,te beginnen bij mijzelf". Hij had de ministers opgedra gen hetzelfde te doen in alle ministeries. President Perón deed een beroep op het volk, zich aaneen te sluiten, daar het land zich geplaatst ziet voor een grote aanval van binnenlandse vijanden op economisch, politiek en sociaal gebied. „Wanneer ik van gevoelen ben, dat ik niet langer door werkelijke mannen gesteund wordt, zal ik heengaan", aldus voegde Perón er aan toe. De Argentijnse president waarschuwde, dat indien de maatregelen der regering te gen de duurte en de prijsopdrijving niet het gewenste resultaat zouden hebben, het leger hem ie hulp zou komen. „Als gij be stolen wordt, is dat niet mijn schuld. Ik kan niet als politieman toezicht houden op 18 millioen mensen". President Perón ver zekerde zijn gehoor, dat de „dieven" naar de gevangenis zouden gaan, „zelfs mijn eigen vader, als hij onder hen zou worden aangetroffen". In het Nationaal Rampenfonds was tot gistermiddag in totaal 99.8 millioen gul den bijeengebracht. De dag daarvoor was de stand 97.9 millioen. L o d e w ij k XIV Elke keer dat ik een post te ver geven heb maak ik honderd onte vredenen en één dankbare. TOKIO (Reuter). De Noordelijken hebben vandaag te Panmoendjom voorge steld, 100 zieke of gewonde gevangenen per dag uit te wisselen. Woensdag verklaarden de Noordelijke onderhandelaars dat zij slechts 600 zieke en gewonde geallieerde gevangenen heb ben, van wie 150 nict-Koreanen. De Noordelijken verklaarden zich bereid 500 gevangenen per dag van de verbon denen te ontvangen. De aanvangsdatum voor de voorgestelde uitwisseling is nog niet vastgesteld. Schout-bij-nacht John Daniel, het hoofd van de geallieerde delegatie, heeft ver klaard, dat het ,.zeei goed mogelijk" is, dat de UNO en de Noordelijken morgen een overeenkomst zullen tekenen voor de uit wisseling van zieke en gewonde krijgsge vangenen De Noordelijken hebben te kennen ge geven, dat zij bereid zouden zijn met de uitwisseling fe beginnen, 'ïen dagen na de ondertekening van een overeenkomst, al dus Daniel Het opperbevel van de UNO heeft de benoeming bekend gemaakt van kolonel Edward L. Austin tot leider van de organi satie voor de repatriëring, voor de duur van de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen. Hij is de zoon van Warren Austin, voormalig hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de UNO. De Noordelijken zullen morgen antwoor den op vragen, die de verbondenen van daag hebben gesteld over het Noordelijke voorstel om honderd gevangenen per dag uit te leveren en vijfhonderd per dag van de verbondenen te ontvangen. De eigenlijke vergadering duurde 29 minuten. Er was 'een onderbreking van 52 minuten op verzoek van de verbondenen. Hoge beambten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben Donderdag te Washington verklaard dat het officiële doel der Amerikaanse politiek biijft de totstandkoming van een verenigd Korea te bevorderen. Zij voegden hieraan toe, dat deze poli tiek zal worden bepleit op de politieke conferentie die, zoals reeds met de Noor delijken werd afgesproken, negentig dagen na het sluiten van een wapenstilstand op i Korea zal worden gehouden. Heden is in de gotische kathedraal van Luxemburg met de schitterende, sprookjes achtige praal van Middeleeuwse allure het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen Prins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België. Talrijke gasten uit binnen- en buitenland, onder wie niet minder dan 150 persoonlijkheden van ko ninklijken of prinselijken bloede woonden de plechtigheid bij en verleenden door hun indrukwekkende uniformen en toiletten een kleurrijke en Imposante stijl aan de stoei en de ceremoniën. Luxemburg-stad was vandaag een gonzende bijeenkorf prop vol tot letterlijk op de daken, met als lichtend middelpunt het jonge paar dat temidden van dit sprookje van kleur en sier in het huwelijk werd verbonden tijdens een kerk dienst, die geleid werd door de Pauselijke nuntius in Luxemburg, mgr. Cento. Koningin Juliana en Prins Bernhard arriveerden Woensdag om kwart voor vijf op het vliegveld Finkei nabij de stad Luxemburg. Prins Bernhard bestuurde de Dakota zelf. Ter begroeting van de Hol landse koninklijke gasten waren aanwezig de prins-gemaal van Luxemburg, Prins Felix, en zijn dochter, Prinses Elisabeth. Zag Prins Bernhard er vrij vermoeid uit en leek hij nog niet geheel hersteld te zijn van zijn lichte maagaandoening, Koningin Juliana straalde toen zij de jonge Prinses Elisabeth omhelsde. Voordat de koninklijke gasten van het vliegveld wegreden, bood een jonge Ne derlander, Milaan Spierenburg, zoontje van het Nederlandse lid van de Hoge Auto riteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, Koningin Juliana een ruiker rozen aan, welke deze niet een dankbaar gebaar aan vaardde. Helaas begon het juist te rege nen toen het koninklijk gezin vertrok naar Prins Jean van Luxemburg en Prinses Joséphine-Charlotte van België, die vandaag te Luxemburg in het huwelijk zijn getreden. het grootherhogelijk paleis, waar het te gast is bij de groothertogin. Een bloemstuk, dat de Koningin had meegenomen was van dusdanige afmetin gen, dat het niet geplaatst kon worden in een bestelauto. Men moest zijn toevlucht nemen tot een grote legerauto. Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean hebben gistermiddag nog vele en vaak kostbare geschenken ontvangen. De Duitse, Franse en Italiaanse regeringen boden praktische cadeaux aan, terwijl de Zwit serse regering het jonge paar verblijdde met een gouden chronometer. De Neder landse regering schonk een staande klok. Wat het geschenk van Koningin Juliana is, weet men echter nog niet. De vorstin heeft het zelf meegenomen om het per soonlijk aan het vorstelijk paar te geven. Iedereen sprak er gisteravond over, maar niemand wist wat dit geschenk nu wel was Aan het gala-diner, dat gisteravond in het groothertogelijk paleis werd gegeven, zaten niet minder dan 150 personen van koninklijke bloede aan. Het huwelijk De dienst in de kerk was vol plechtig heid door grote eenvoud. Nadat Koning Leopld III zijn dochter en Groothertogin Charlotte haar zoon, binnen hadden ge leid, volgde een eenvoudige ceremonie. De Prinses geleek op een figuur uit een sprookje. Haar gewaad bestond uit faille, organza en tulle. Haar sluier, een pronk stuk van Vlaams kantklossen, werd in het kapsel vastgehouden door een kostbaar diadeem, dat flonkerend gesierd werd door 850 Congolese diamanten. De Pauselijke nuntius, monseigneur Cen to, stelde de traditionele vraag in het Frans: „Jean van Luxemburg, ik vraag u in naam van de Almachtige God, of het uw vrije en weloverwogen bedoeling is, op dit ogenblik Josephine-Charlotte van Bel gië, hier aanwezig, tot uw vrouw en wet tige echtgenote te nemen, en of gij bereid zijt haar in alle opzichten de trouw te be loven, zoals een trouwe echtgenoot tegen over zijn echtgenote verplicht is volgens het bevel van God". Met heldere stem antwoordden de hu wenden op de trouwformule met: Ja, mon seigneur. Nadat de Luxemburgse Prins Charles en Albert, Prins van Luik, broeders van de jong-gehuwden, de huwelijksacte hadden getekend, werd de koninklijke stoet ge vormd. Prins Bernhard bood de arm aan de ex- koningin van Italië, Marie José, een zus ter van Koning Leopold, terwijl Koningin Juliana begeleid werd door Koning Bou- dewijn van België. De echtgenote van Koning Leopold, Prinses Lilian de Rethy, werd vergezeld door prins Carl Bernadotte, die de Koning van Zweden vertegenwoor digde. Het burgerlijk huwelijk werd in de ochtend vóór de kerkelijke plechtigheid door burgemeester Hamilius niet ten stad- huize, doch ten paleize geregistreerd. Beperkte amnestie Groot-Hertogin Charlotte heeft Woens dag bij een besluit ter gelegenheid van het. huwelijk van de Luxemburgse erfprins een'!| beperkte amnestie afgekondigd. Van de genen die zijr. veroordeeld tot gevangenis straffen van een week of minder of boeten tot drieduizend franc, wordt de straf kwijt gescholden. NEW YORK (Reuter) Vogens berich ten uit Wrashington in de Amerikaanse pers heeft de Amerikaanse regering een nieuwe oplossing uitgewerkt voor de verdediging van West-Europa. Hierbij zou niet meer gestreefd worden naar een maximale mili taire paraatheid voor een bepaald critiek jaar in de naaste toekomsttot dusver werd 1954 als dit critieke jaar beschouwd), maar naar verdeling van de militaire voorberei dingen over een periode van 20 tot 30 jaar. Verwacht wordt, dat minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, dit plan ter tafel zal brengen op de bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad, die 23 April te Parijs begint. Hij zou dan tevens meedelen, dat Amerika van plan is de raming van de uitgaven na oplossing van het Koreaanse conflict te verlagen. Volgens diplomatieke functionarissen be staat al twee jaar de neiging om van de „crisis-politiek" af te stappen. NAVO- functionarissen te Parijs zouden van oor deel zijn, dat Amerika en de NAVO-bond- genoten beter niet kunnen streven naar een zodanige militaire kracht, dat een commu nistische invasie in West-Europa kan wor den afgeslagen. Wel practisch uitvoerbaar zou zijn een strijdmacht op te bouwen die, gesteund door een vastbesloten burgerbe volking, voldoende is om het Kremlin te doen beseffen dat een invasie te kostbaar zou worden. Op grond van de huidige aanwijzingen zou het verantwoord voorkomen, dat Ame rika zijn militaire voorbereidingen omscha kelt op lange termijn, hetgeen een vermin dering van de kosten betekent. Dinsdag verklaarde de republikeinse senator Styles Bridges na een bespreking met president Eisenhower, dat de militaire en andere uitgaven van de regering verlaagd konden worden zonder dat de nationale veiligheid in het gedrang komt. Sommige functionarissen zijn van mening, dat de omstandigheid dat Amerika in geval van een nieuwe wereldoorlog on middellijk met atoomwapens en andere wapens voor de lange afstand terug kan slaan, een krachtiger beletsel voor aggressie zou zijn dan de strijdmacht die de NAVO- bondgenoten in het veld zouden kunnen brengen. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk, hoofd zakelijk in de Zuidelijke helft van het land wat lichte regen. Overwegend ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht nergens nachtvorst. Overi gens weinig verandering in tempera tuur. 10 April Zon op 5.55 uur. onder 19.29 uur. Maan op 4.24 uur. onder 15.11 uur Hoog en laag water in Umuiden Donderdag 9 April Hoog water: 11.45 en uur. Laag water: 6.42 en 19.47 uur. Vrijdag 10 April Hoog water: 0.34 en 13.05 uur. Laag water: 8.15 en 21.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1