1 SOLO SHAG c De moordenaar „Taboe" .Clowntje Rick Kort en bondig Fa. B. ENGELENBERG Heemstede In Heemstede inenting tegen kinkhoest Ruim 120 winkeliers nemen deel 1 Zandvoort Grote zege Triniteits- lyceum op HBS-B Amsterdamse Beurs DONDERDAG 9 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Etalagewedstrijd in Heemstede FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Amerikaanse interesse voor Zandvoort Schoolvoetbal in Haarlem Wereldomroep maakte drie Lichtstad-reportages Onvoorzichtige kinderen in Haarlems verkeer Scheepvaart Voor de kinderen OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Tot dusver konden kinderen in Heem stede van gemeentewege kosteloos worden ingeënt tegen pokken en diphtherie. In enting tegen kinkhoest viel daar buiten. Al bestond de wens deze toe te passen, de be handeling stuitte vaak af op de daaraan verbanden kosten. Thans is aan dat be zwaar tegemoet gekomen. Het Rijk stelt gratis een gecombineerd diphtlierie-kink- hoest-vaccin ter beschikking van de ge meenten. Op hun beurt kunnen die voor kosteloze inenting met dat vaccin zorg dragen. De inenting bestaat uit een serie van drie injecties, die met een tussenruimte van vier weken gegeven worden, omdat juist de zeer jonge kindere%bij het krijgen van kinkhoest, groot gevaar van complica ties lopen en de onvatbaarheid zich niet direct ontwikkelt, maar eerst geruime tijd na de laatste injectie op peil is, verdient het aanbeveling om zeer vroeg met de be handeling aan te vangen. Het beste eigent zich daartoe de leeftijd van 45 maanden. Eén maand voor de eerste en één maand na de laatste inspuiting kunnen dezelfde kin deren tegen pokken worden ingeënt. Voor de gecombineerde diphtherie-kink- hoest inenting komen alleen de kinderen beneden het jaar in aanmerking. Voor oudere kinderen wordt dit vaccin van rijks wege niet verstrekt. Zij kunnen, indien de ouders dat wensen, particulier door de huisarts worden behandeld. Voor de kleuters van boven het jaar be staat, evenals voorheen, de gelegenheid tot kosteloze inenting uitsluitend tegen diph therie, door middel van twee inentingen. Voor kinderen, die reeds langer dan twee jaar geleden hun injecties gekregen hebben, is het zeer gewenst dat door middel van één injectie hun weerstand" tegen diphtherie weer voor enige jaren op peil gebracht wordt. Het ligt in de bedoeling om in Heem stede tweemaal per jaar gelegenheid te geven tot de bovenaangegeven inentingen, en wel in het vroege voorjaar en in het laie najaar. Deze keer krijgen alle kinderen hun eerste inspuiting volgens detze regeling op 24 April a.s. De aanmelding daarvoor staat open tot uiterlijk 20 April. Van medische zijde wordt grote waarde gehecht aan de onvatbaarmaking van de jeugd voor diphtherie en kinkhoest. Dat is niet alleen in het belang van de kinderen persoonlijk, doch ook van de volksgezond heid in het algemeen. Het gemeentebestuur vertrouwt daarom dat op grote schaal van de gelegenheid tot kosteloze inenting ge bruik zal worden gemaakt. De laatste dagen viel er bij de Heem- steedse winkeliers een zekere geheimzin nige bedrijvigheid te constateren, myste rieus in zoverre, dat zij hun verrichtingen zorgvuldig achter neei'gelaten gordijnen en opgehangen voordoeken trachtten te ver bergen. Slaagde de voorbijganger er even wel in een vluchtige blik achter deze bar rière te werpen, dan ontwaardde hij meestal één of meer bezige heren en soms een dame die zich op hun knieën te midden van een chaotische hoeveelheid étalage-attributen, kleurig papier, lampen, stoffen en verder artikelen van de meest uiteenlopende aard voortbewogen, om na veel wikken en wegen, passen en meten tenslotte hun uitstalkast die vorm te kun nen geven, /aarvan het idee misschien ge durende vele slapeloze nachten was ont staan en gegroeid. De Heemsteedse middenstand maakt zich op voor de étalage-wedstrijd! Tot heden avond is hun nog tijd vergund de laatste voorbereidingen te treffen; daarna is de termijn gesloten en moeten de schermen worden gehaald, om de jury in de gelegen heid te stellen de ruim 120 deelnemende étalages aan de toets der critiek te onder werpen. Zij zullen daarbij worden beoor deeld, uiteraard op de artistieke aankleding en de algemene indruk, maar ook de ver koopwaarde en de daaraan voor het pu bliek verbonden suggestieve invloed, zal bij de toekenning der bekroningen van grote betekenis zijn. Zoals bekend, heeft het gemeentebestuur van Heemstede het houden van een jaar lijkse étalage-wedstrijd sterk gestimuleerd en hiervoor cok de verschillende prijzen beschikbaar gesteld. In de eerste plaats een fraaie wisselbeker voor de mooiste étalage van geheel Heemstede en verder nog een aantal prijzen aan de winnaar wordt de keuze gelaten tussen médailles, bekers of geld waarvoor de gemeente in vier sec toren is verdeeld. Voor elke van de vier wijken, Heemstede- ADVERTENT1E 27) Maar ze waren stomdronken, toen we afscheid van ze hebben genomen, mijn heer de rechter! Dit keer knipperde Ségan met zijn ogen. Hij had dit antwoord niet voorzien. Luister eens, zei hij, het lijkt me toch onwaarschijnlijk. Gelooft u ook niet? La ten we ons tot het waarschijnlijke beper ken. De meter was open, dat geeft u nu toe? Ik veronderstel het. En die handle is opengevonden, ter hij gesloten was op het ogenblik, dat het bruidspaar naar bed ging. Veronderstelt u dat? Ik veronderstel het. omdat het tegen deel me ongelooflijk voorkomt, zoals ik al heb gezegd! antwoordde Ségan, wat opge wonden. Goed! De misdad:ge aanslag waaraan u Centrum, Heemstede-West, Heemsgtede- Zuid en de Jan van Goyenstraat, is naar verhouding van het aantal deelnemende winkeliers een bepaalde hoeveelheid prij zen uitgeloofd, waarbij het publiek even min vergeten werd. Zij zullen namelijk hun voorkeur voor een étalage door middel van een stembiljet kenbaar kunnen maken, en wanneer deze inderdaad ook door de jury werd bekroond, komen zij in aanmerking voor een waardebon, die bij alle deel nemende winkeliers in natura kan worden omgezet. Zij kunnen deze biljetten tot Don derdag 16 April inleveren, waarna 'de jury de officiële uitslag bekend zal maken. Het ligt in de bedoeling hiervoor een speciale avond te bestemmen, waarop zowel de winkeliers als het publiek gaarne toe gang wordt verleend en bij welke gelegen heid een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur niet alleen de uitslag be kend zal maken, maar ook de prijzen uit reikt. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft ten einde van een volkomen neutrale beoor deling verzekerd te zijn, de heer B. W. Las- schuit te Haarlem verzocht, zich met de samenstelling van de jury te willen belas ten. Deze verklaarde zich hiertoe onmid dellijk bereid en bracht de volgende jury bijeen: W. B. Lasschuit, voorzitter; mevrouw A. HamakerWillink, secreta resse en als leden de heren J. J. van Galen, A. C. Kroner, P. Tork en J. Th. A. v. d. Wal. De jury zal Vrijdag 10 April reeds direct een aanvang maken met haar bij zonder omvangrijke taak. Naar wij nu pas van de stichting „Tou ring Zandvoort" vernemen, werden tijdens de Paasdagen besprekingen gevoerd tussen captain W. West van het Am. bezettings leger uit Duitsland en de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van de S'iehting Touring Zandvoort. Captain West bezocht Haarlem en omgeving, zoals wij reeds meldden, teneinde indrukken op te doen omtrent dit gebied en de mogelijkheden die zich voordoen het als leave-centre voor de Amerikaanse bezettingstroepen in West- Duit sland te bestemmen. Uitvoerig werd ingegaan op de vele mogelijkheden tot sport en recreatie die Zandvoort biedt. De besprekingen hadden een gunstig verloop en verwacht mag worden dat in het ko mende seizoen vele G.I.'s uit West-Duits- land hun verloven in Zandvoort zullen ko men doorbrengen. Woensdag werden de sehoolwedstrijden voortgezet. Thans kwamen ook de elftallen in afdeling A in actie, waar het Triniteits- lyceum met een klinkende zege op HBS B begon. Het Lorentzlyceum deed het niet minder tegen het Kennemer Lyceum, maar dat lag meer aan de onvoltalligheid van het Kennemer Lyceum. Ook al min of meer ver rassend was de overwinning van de Da Cosfakweekschool op het Coornhertlyceum. In afdeling B was wat meer spanning. Twee van de vier wedstrijden eindigden gelijk, in de andere was het verschil even min groot. Afdeling C zag twee uitschieters. Lorentz lyceum 2 won met niet minder dan achttien nul en ook het derde elftal van het,Trini- teitslyceum liet geen twijfel bestaan over haar plannen, het zo ver mogelijk te bren gen in dit tournooi. Afdeling D had nog enige achterstallige wedstrijden. De RK ULO 5 had geen spelers genoeg en werd dus wegens niet opkomen uitgeschakeld. De uitslagen waren dan: Afd. A: Triniteitslyceum 1HBS B 1 71; Kennemer Lyceum 1Lorentzlyceum 1 27; Coornhertlyceum 1De Costakweek- school 12. Afd. B: Th. M. Ketelaarschool 1A. H. Gerhardschool 1 00 (Th. M. Ketelaarschool wint); KL de Vriesschool 1St. Henricus- school 1 31; RK ULO 1 (Oude Gr.)Bron- steeschool 1 01; Triniteitslyceum 2Pr. Ireneschool 1 11 (Pr. Ireneschool wint). Afd C: Ambachtsschool 3Coornhert lyceum 3 32; 1ste Chr. Lyceum 1KL de Vriesschool 2 05; Ambachtsschool 2A. H. Gerhardschool 3 23; Lorentzlyceum 2 Th. M. Ketelaarschool 3 18—0; HBS B 3— Ambachtsschool 4 3—2; Kon. Wilhelmina- school 1Th. M. Ketelaarschool 2 11 (Th. M. Ketelaarschool 2 wint); RK ULO 3 —Triniteitslyceum 3 012; St. Bernardus- scheo]St. Jeroenschool 2 25. Afd. D. Verliezersafd.: RK ULO 5St. Henrinisschool 5, RK ULO 5 niet opgeko men; St. Jeroenschool 3St. Henricusschool 4 21; HBS B 4Kon. Wilhelminaschool 3 11—0; Pr. Ireneschool 3Ambachtsschool 5 1—3. Winnaarsafd.: St. Henricusschool 6St. Alovsiusschool 1 3—0; RK VGLO 2—St. Canisiusschool (H'stede) 12; A. H. Ger hardschool 5Gerrit Bargerschool 2 53; Chr MULO (Bl'daal)lste Chr. Lyceum 2 10—0. Programma Het programma voor Vrijdag luidt: Afd. A: Triniteitslyceum 1—Lorentz lyceum 1, 2 uur RCH; MTS 1Da Costa- kweekschool, 2 uur RCH. Afd. B: Th. M. Ketelaarschool 1Kl. de Vriesschool 1, 2 uur EDO; Bronsteeschool 1 Pr. Ireneschool 1, 3.15 uur EDO. Afd. C: Ambachtsschool 3Kl. de Vries school 2, 2 uur HFC; A. H. Gerhardschool 3 Lorentzlyceum 2, 3.15 HFC; HBS B 3Th. M. Ketelaarschool 2, 2 uur Kleverparkweg: Triniteitslyceum 3St. Jeroenschool 2, 3.15 uur Kleverparkweg. Drie verslaggevers van Radio Nederland Wereldomroep hebben gisteravond een be zoek aan Haarlem-Lichtstad gebracht en hun indrukken daarvan vastgelegd in voor Zuid-Afrika, voor Zuid- en Midden-Ame- rika en voor de Nederlandse Antillen be stemde reportage. Zij wei-den rondgeleid door de heren D. J. A. Geluk en C. S. Th. van Gink, voorzitter en directeur van Haarlems Bloei. Tussen zeven en elf uur werden het Frans Halsmuseum, de hal van het stad huis, de Grote Kerk, de Vleeshal en de Poesjesnellenkelder bezichtigd. Dank zij de aanwezigheid van een reportagewagen konden de gesproken commentaren worden geïllustreerd met levende stadsgeluiden, zoals het spelen van de Damiaatjes en de muziek van het marionettentheater. Zo enthousiast waren deze radioreporters, dat zij zich slechts node aan de hun gestelde tijdslimiet konden onderwerpen. De Zuid-Afrikaanse verslaggever heeft nog kans gezien een afzonderlijke uitzen ding van enkele minuten aan het orgel van Muller in de Grote Kerk te wijden, waar in hij tevens de betekenis van Haarlem als orgelstad toelichtte. Drie Haarlemse kinderen zijn gisteren het slachtoffer geworden van onvoorzich tigheid in het verkeer. In de Wilhelmmastraat liep een vier- lairig meisje plotseling de weg op en te gen een passerende tankauto aan. Het was Fientje Witjes van het Wilsonsplein, die een hersenschudding en een snij wond op liep en naar de Mariastichting moest wor den gebracht. De vier-jarige Ronnie Verzijlberg uit de Spaarnhovenstraat gooide aan de Kamper- singel een stok in het water en rende toen weer terug. Gevolg: aangereden door een personenauto eu met een hersenschudding, een vleeswond en een gebroken sleutel been naar het St. Elisabetihsgasthuis. De elf-jarige Leentje Ruichvok tenslotte verleende op het Kennemerplein geen voorrang aan een andere fietser en moest met een gebroken enkel naar huis worden gebracht. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft tot lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland benoemd verklaard de heer D. J. van Zoest (Vrede en Brood) te Aalsmeer, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de heer B. S. Polak te Amsterdam. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3VS Nederl.'47 95,3/ic 95»/K A.K.U 159% 159 134 184 Va Philips Gloeil 154% 155 ^on. Petroleum 309 Vi 310% Vdam Rubber 89 88 doll. Amer Lijn 145 145 N. Scheepv Unie 126 125 -1 V.A 100 100 Va 85 J-a 85 'Vmsterd. Bank 158 153 Med Handel Mij 153 112% Rotterd. Bank 155H» 155% Twentsche Bank 152 152 Anaconda Coppei 38 K 39% Bethlehem Steel 49 50% Republic Steel 47% 48% Shell Union 67% 67 Tidewater 24 Vi 24% U. S. Steel 38 38% Al'blasserdfk, 7 te Havanna. Amor, 7 v. Yerakini n. Messina. Averdijk. 7 v. Bremen. Aardijk, 9 v. Rotterdam te New Orleans verw Alcyone, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Aludra. 9 Dnbai verwacht. Arnedijk, 7 te Antwerpen. Aldegonda, pass. 7 ten Oosten eil. Linga. Almkerk, 7 v. Rotterdam te Bremen. Alphacca, pass. 7 Kaap San Roque. Amerskerk, 7 290 m. W.ZW. Anderhalfgraadskan. Amsteipark. 7 200 m. W. Scilly's. Amstelstad, 7 80 m. Z.7.O. Christmas eil. Amstelveen, 7 120 m. Z. Ceylon. Andi.ifc, 7 420 m. O.NO. Bermuda. Ariadne, 10 te Ciudad Trujlllo verwacht. Axeïdijk, 7 220 m. O.ZO. Bermuda. Abbekerk 9 te Ilo llo. Akkrumdijk, 9 te Genua. Alpherat, 9 te Las Palmas. Aunenkerk, 8 Hongkong n. Manilla. Aalsdijk, 8 te Alexaivdrië. Alhena. 8 v. Baihia n. Antwerpen Alp'hard, 8 te Santos. Amsteldijk, 7 te Galveston. Arendsdijk, 8 v. New York te Buenos Aires. Argos, pass. 9 Finisterre 12 Rotterdam verw Arkeliddjk, 10 v. Bremen te Rotterdam verw Altoireo, 5 te Buenos Aires. Alehiba, 8 v. St. Vincent n. Recife. Alioth, 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alnati. pass. 8 Rio Grande n. Montevideo. Appimgedijk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. Arnedijk, 9 v. New York te Rotterdam. Averd'ijk. 8 v. New Orleans te Rotterdam. Bonaire, 7 v Barbados n. Port of Spain. Baarn, 7 170 m. N.NO. San Miguel. Biduk, pass. 7 Str. Madoera. Blijdendijk, 7 55 m. Z.ZW. Scilly's. Bontekoe. 7 v. Soerabaja n. Makassar. Bintang, 9 v. Ho Ilo te Tarakan. Boissevain, 9 te Buenos Aires. Bonaire, 8 v. Barbados te Port of Spain. Boschfontein. 9 te Genua. Breda, 8 v. Curagao n. Tampa. Blitar, 7 v. Beira n. Dar es Salaam. Bloemfontein, pas. 9 Vlissingen Bantam, 9 v. Indonesië te Rotterdam. Bfirendrecht, 8 Safoang gepass. n. Suez. Caltex The Hague, 7 v. Sidon n. Rotterdam. Ceram, 7 v. Genua n. Antwerpen. Cumulus, 7 v. Rotterdam n. Atlantische Oceaan Callisto. 7 440 m. NW. Flores. Caltex Nederland, pass. 7 ten Z. Kp. Matapan. Camphuys. 8 v. Makassar te Soerabaja. Ceronia, 9 v. Yokohama te Kobe. Cleodora, pass. 8 ten N. Flores. Congostroom. 9 te Dakar. Caltex Utrecht, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Cronenburgh. 8 v. Castro ürd'ialis n. IJmuiden. Coryda, 8 v. Purfleet te Rotterdam. Diemerdijk. 7 v. San Francisco n. Portland. Drente, 7 v. Djibouti. Delft, pass. 8 Lands End n. Antwerpen. Delfland, 9 te Bahia. Erinna, 8 v. Mirt te Singapore. Esso Rotterdam. 7 v. Bay town te Antw. Edam. 7 450 m. ZO. Kp. Race. Eemdijk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Fairsea, 7 130 m. N. Diego Garcia. Friesland (SSM) pass. 7 Cherbourg. Friesland (KRL). 8 v. Singapore n. Penang. Gaoymedes, pass. 8 V lis sin gen. Gadila, 7 100 m. o. Sabang. Groote Beer. 8 v. Rotterdam n. Halifax. Hera. 7 v. Hamburg te Amsterdam. Hoogkerk, 10 v. Rotterdam te Yokohama verw. Hersilia, 8 v. Guayaquil te Mnnta. Helicon, 8 v. Baltimore te New York. Hermes, 8 v. New York te Port au Prince. Heel sum, 8 te Charleston. Hydra. 8 v. Port au Prince n. Rotterdam. Ittersum. 7 v. Marseille. Indrapoera, pass. 8 12 u. Ceylon n. Aden. Japara (KRL), 8 v. Charleston te Galveston ver wacht. Kota A-goenig, 8 te Belawan. Kota Baroe, 3 te Dieddah. Kota Gede, 9 te Bahrein. Kertosono, pass. 8 23 u. Gibraltar n. Halifax. I.ekkerkerk, 7 v. Caronte n. Antwerpen. Loppersum, 8 v. Brindisi te Karavostassi. Le Maire, 8 v. Kalir.nget te Soerabaja. Lemsterkerk, 7 nog te Basrah. Laertes, pass. 8 Finiisterre n. Liverpool. Leopoldskerk 8 v. Hamburg. Luna, pass. 8 Finisterre n. Algiers. Linge. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Laagkerk. 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 9 v. Aden n. Port Said. Lutterkerk, pass. 8 Finisterre n. Hamburg. Modlokerto, pass. 7 Sabang n. Padang. Marke'o. 7 v. Rotterdam n. Lidkobing. Merwede, 7 v. La Pnllice n. Houston. Marisa, 8 v. Djibouti n. Aden. Mellskerk, 8 v. Suez n. Aden. Musi, 8 te Plad.iu. Maas, 9 te Famagusta. Maasdam, 8 v. New York n. Bermuda. Maashaven. 9 v. Freetown te Bathurst. Mirza. 8 v. Liverpool n. Puerto La Cruz. Myonia, pass 8 Azoren. Maetouyoker. 3 v. Fremantle te Singapore. Mariekerk. 6 te Dar es Salaam. Metula. 3 v. Pladiu te Singapore. Noordwijk, 7 v. Santiago de Cuba te Baltimore Nigerstroom, 8 v. Casandra n. Monrovia. „Ik heb maar 'n flinke hulp aan jullieV', vond Pilon. „Nu ben ik straks eens zo gauw klaar met het werk!" Steeds meer blokjes stapelden zich op; en de hele voorraad dikke takken werd zo langzamerhand klein gezaagd. „Ziezo, dat is gebeurd!", zei Pilon tevreden, toen de takken op waren. Nou de blokjes nog even doorhakken, en dan is 't klaar". „Mogen we daarmee ook helpen?", vroeg Bunkie. „Nou.zei Pilon. „Dat is wel wal gevaarlijk. De bijl is erg scherp, die heb ik er extra voor geslepen; en ik zou niet graag willen, dat je er 'n ongeluk mee kreeg. Maar als we 't zo doen, dat jullie de houtjes op het hakblok leggen en ik ze doorhak, dan help je me toch ook!" En dat ging best. De jongens legden de blokjes klaar en Pilon zwaaide de blinkende bijl door de lucht. Pang! Dan vlogen de blokjes in tweeën. De middag vloog om met dat werk, maar ze konden dan ook de hele voorraad brand hout netjes in de schuur opstapelen. „Ik ben blij, dat jullie me zo geweldig geholpen hebt!", zei Pilon tevreden. „En nu gaan we ons binnen warmen en 'n kopje lekkere chocolade drinken. Kom maar mee!" Toen zaten de jongens in Pilons kamer en Pilon bracht een grote chocoladeketel binnen vanmorgen niet twijfelde in de badkamer door de moordenaar. Dat is onmogelijk, mijnheer de rech ter! De deur was door Victor gesloten, en de sleutel was aan de binnenkant in het slot gebleven. Dat heeft u niet verhinderd om hem vanmorgen met een tang te openen, in aanwezigheid van brigadier Godard. Pardon! Ik heb de sleutel juist ge noeg laten draaien om de baard in de rich ting van het sleutelgat te krijgen en ik heb hem er toen uitgeduwd. Ik heb daarna mijn sleutel genomen om de deur te ope nen. Het is volkomen onmogelijk om de sleutel tweemaal om te draaien door het uiteinde met een tang vast te klemmen. Men kan daarvoor niet voldoende kracht zetten. In de hypothese van moord is er dus maar één moordenaar mogelijk, hij die de reservesleutel heeft: u! Maurice sprong uit zijn stoel overeind: Ik? II durft mij te verdenken mijn broer vermoord te hebben? Bewijst u maar van niet, zei Ségan. Het is aan u een dergelijke gemeen heid te bewijzenEn dan? Hoe zou ik het slot dubbel hebben kunnen sluiten aan de buitenkant, met de sleutel van Victor er aan de binnenkant in? Dat is kinderlijk eenvoudig. Staat u er werkelijk op, dat ik u dat uitleg? Een touwtje wordt aan de baard van een der sleutels bevestigd, die men aan de binnen kant tegen de deur legt. Men haalt het touwtje door het sleutelgat. Men gaat de deur uit, en trekt deze dicht. Men sluit hem met de tweede sleutel, ervoor zor gend, dat het touwtje het draaien niet ver hindert. Dan h_alt men die sleutel er uit, trekt het touwtje naar zich toe, waardoor aan de andere kant de sleutel voor het sleutelgat komt. Men heeft dan alleen nog maar het touwtje los te maken en de sleu tel met een tang op zijn plaats te brengen. U bent toch ijzerwarenhandelaar? U moet me uw sortering tangen eens laten zien. Dat is idioot! Waarom zou ik mijn broer gedood hebben? Ik stel hier de vragen, zei Ségan. Maar ik wil daar wel een antwoord op ge ven. Om een zeer belangrijke reden: „Zoek wie voordeel heeft van het misdrijf". Waarom zou ik dan op zijn huwelijk hebben gewacht? Omdat u tot op het laatste ogen blik gehoopt hebt, dat hij het niet zou doen. U wantrouwde en haatte uw toe komstige zuster. Moet ik u er aan herinne ren in wat voor termen u vanmorgen over haar sprak'* Onnodig, niet waar? Dat zijn kletspraatjes, laster van ja loerse mensen! Het zijn uw eigen woordenJa loers op wat? Die boerenkinkels, die lui van hier? jaloers op ons fortuin, alle duivels! Waar komt dat fortuin vandaan? We hebben zaken gedaan. Grote za ken zelfs! U moet me later maar eens verklaren wat voor zaken dat waren. Uw beschuldiging is absurd, volko men gek! De brigadier heeft het gezien dat het sluiten van de meter mijn eerste bewe ging is geweest! Uw eerste woord was te bevestigen dat u hem gesloten gevonden had. Ik heb me gebrand toen ik probeerde door het brandende raam naar binnente springen! Nogal slecht gespeelde comedie. U deed net of u in die vuurzee wilde dui ken, zodra u op straat een getuige zag. Terwijl u de sleutel van de deur in uw zak had. In de zak van mijn jacquet, dat nog in mijn kamer was! Ik was radeloos. De aanklacht zal zeggen, dat u dat expres gedaan hebt om tiid te winnen. En dat u zich voor de nacht niet eens uit gekleed hebt, was, omdat u de ontplof fing verwachtte. Maurice zat verwilderd en ineengekrom pen op zijn stoel. Maar het kan toch een zelfmoord zijn! bracht hij er met schorre stem uit. Het is weinig waarschijnlijk, maar mogelijk, zei Ségan rustig. Als de schou wer bijvoorbeeld zou bewijzen, dat Rosie plotseling gestorven is, zou u een kans hebben, dat men u gelooft. Ik ben er zeker van dat dit zal gebeu ren trachien aan te tonen, dat geen an der dan ik zogenaamd het gedaan zou kunnen hebben. Maar ik ben volko men onschuldig. Bijgeval is het zelfmoord! Noordam, 8 330 m. N.NW. Flores. Notos, 8 v. Barcelona n. Genua. Oranjestad, 8 v. Curagaó te Aruba verw. Ondina, 8 v. Curasao te Kingston. Ovula, 9 v. Portokha te Mena al Ahmadi. Orion, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjefontein, 8 v. Teneriffe n. Southampton. Parkhaven, 7 v. Buenos Aires n. Pto Alegre. Prins Maurits, pass. 8 Kp. Race n. Montreal. Polydorus, 7 v. Aden n. Suez. Prambanan. 7 te Belawan. Prins Fred. Hendrik. 7 160 m. O.ZO. Kp. Race. Prins Joh. W. Friso, 7 660 m. W. Lands End. Prins Willem III, 7 te Cuxhaven. Prins Willem V, 7 300 m. W. Lands End. Polyphemus, 6 v. Aden. Pygmalion. 9 v. Antwerpen te Amsterdam. Prins Alexander, 6 te Montreal. Rijnland. 7 v. St. Vincent n. Montevideo. Reael, 8 v. Padangbaai te La Buanhadji. Radja, 8 v. Frederikstad n. Hamburg. Raki. 8 v. Singapore n. Tj. Prick. Rijndam, 8 250 m. W. Lands End. Rotti, 9 v. Colombo n. Djibouti. Rljnkerk, 9 v. Teneriffe n. Kaapstad. Sliedrecht, 8 v. Sheerness te Aden. Stad Vlaardirgen, 7 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Dordrecht 7 v. Palermo n. Almerla. Sumatra, 7 v. Belawan n. Colombo. Samarinda, 3 te Bombay. Saidja, 6 v. Pladju h. Singapore. Sarpedon, 7 150 m. N. Curagao. Sibigo, 7 v. Soeraabja n Tjilatjap. Sigli, 7 v. Palembang n. Tj. Priok. Sommelsdijk. pass. 7 Bizerta n. Alëxandrië Stan vac Djirak, 7 120 m. N. Anamba eil. Swartenhondt. 7 te Menado. Scherpendreeht, pass. 8 Trinidad. Schie, nacht 8-9 v. Barranquilla te Kingston. Saparoea, 8 v. Abidjan te Cape Coast. Stad Alkmaar. 10 Bermuda verw. Stad Schiedam. 8 v. Narvik te Middlesbro. Sloterdijk, 9 v. Vera Cruz te Tampa verw. Soestd'ijk, 9 v. Penang op rede Belawan. Tarakan. 8 v. Makassar te Soerabaja. Trompenberg. 7 v. Houston te Galveston. Teiresias, pass. 7 Vlissimgen. Titus, 7 v. Oran n. Tunis. Tomini, verm. 9 v. Gothenburg n. Rotterdam. Tosari, 7 10.30 u. v. Djeadah n. Port Said. Trajanus. 7 v. Paramaribo n. Trinidad. Tegelberg, 4 v. Z. Amerika teKobe. Tankhaven III, 7 v Bangkok n. Sungelgerong. Tjisadane, 6 v. Yokkaichi n. Hangkong. Tjiangi, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Ta wall, 9 te Halifax. Tomori, 8 v. Southampton n. Port Said. Tabian, 8 v. Suez n. Colombo. Tiibodas. 5 rede Mombasa Tamo. pass. 8 17 u. Finisterre n. St. Vincent. Tara, 11 v Buenos Aires te Rotterdam verw. Tero. 9 te Marseille. Utrecht. 8 v. Khorramshar n. Colombo. Veendam. 7 930 m. O. ten N. Kp. Race. Winterswijk, 19 v. Kingston te Rotterdam verw Waibalong, 8 v. Sumba te Sumbawa. Waiweramg, 7 2C0 m. O.ZO. Billiiton. Waterland. 7 150 m. O. Madeira. Winterswijk, 7 900 m. W.ZW. Flores. Waterman, 8 760 m. W. Lands End. Westerdam. 8 480 m. O. ten Z. Kp. Race. Willem Barendsz, 8 780 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Wonosari, 8 v. Singapore n. Madras. Warwick, 6 te Kaapstad. Willemstad, 9 Amsterdam verwacht. Willem Ruys, 8 560 m. O.7.O. Socotra. Zaan. 9 v. Rotterdam n. Gefle. Zonnewijk. 9 v. Baltimore te Kaapstad verw. Zeeland (KRL), 3 v. Houston te New Orleans. KLEINE VAART Albergen, 7 rede Requejada n. Calais. Aldebaran 8 v. Vlissingen n. Hamburg. Anna b, 7 v. Durban te Kaapstad. Algarve, vertr. 8 v. Belfast n. Cardiff. Att, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Annie, 6 te Morlaix. Annie. 6 v. Beckton te Nantes. Arnoudspolder, 7 v. Oporto te Lissabon. Bab-T, 5 te Cork v. Barcelona. Beekbergen, 8 v. Propriano te Bastia verw. Barracuda, 7 v. Rotterdam te Oslo. Batavier III, pass. 8 Kp. St. Vincent. Binnenhaven, pass. 7 Finisterre. Blue Boy, 7 v. Portsmouth te Roscoff. Born rif, 7 v. Brest naar Par. Bernisse, 7 v. Pomaron n. Rotterdam. Betty-Anne, verm. 8 v. Rouaan n. Bristolkan. Bill, 8 te Londonderry. Claes Compaen, 9 v. Bordeaux te Port Talbot verwacht. Catharina, 7 v. Loriënt n. Antwerpen. Dorinda, verm. 8 v. Kiel. Daje Bohmer, 6 v. Casablanca te Marseille. Daviena Goekoop, 8 v. Roscoff n. Portsmouth. Denj, 8 v. Dund'alk n. Liverpool. Duiveland, 7 v. Goole te Lubeck. Eljo, 7 van Antwerpen n. Bremen. Elsenburgh, pas. 8 Dungeness. Km erg o, 8 v. Grangemouth n. Zwijndrecht. Evertsen, 7 v. Galway te Par. Fedala, 8 v. Boulogne te Rotterdam. Fid'ucia, 8 v. Maassluis te Boston verw. Gerry, vertr. 9 v. Guersey n. Swansea. Goote. 8 v. Rouaan te Casablanca verw. Geert Bodewes, 10 v. Londen te Caronte verw. Hartel, vertr. 8 v. Antwerpen n. Breinen. Henrica, vertr. 8 v. Lissabon n. Leixoes. I-Iarold, 9 v. Manchester te Reijkjavik verw. Hast III, verm. 8 v. Hamburg n. Antw. Hast V, 6 te Guernsey. Ilias, 7 v. Gothenburg n. Odense. Ida Pieter, 7 v. West Hartlepool n. Goole. Import, 8 v. Rotterdam n. Oporto. Joost, 5 te Sete v. Partington. Jo, 8 v. Cochester n. Enschede. Jokurma, 7 v. Leith n. Grangemouth. Jorina, 7 v. Gothenburg n. Greenbithe. Josien, 6 v. Rotterdam te Port Talbot. Koningin Juliana, 6 v. Bremen n. Belfast. Kortenaer, pass. 8 Vlissingen. Lydia, 6 v. Silloth te Newport Mon. May Mere, 10 v. Hamburg te Londonderry verw. Marcella, 8 v. Londen n. Vlaardingen. Menkar, 5 v. Casablanca te Agadir. Meres, 5 v. Nantes te Bordeaux. Mirach, 7 v. Casablanca te Rouaan. Markab, 8 te Antwerpen. Myfem, 7 te Liverpool. Mypuck, 8 v. Lenden n. Antwerpen. Markab, verm. 8 v. R'dam n. Casablanca. Mirfak, 8 v. Amsterdam n. Rotterdam. Muphrid, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Neeltje b, 7 v. Brest te Bayonne. Noorderhaven, pass. 8 Vlissingen. Noord. pass. 7 Flambrohead. Nassauhaven, vertr. 8 v Falkenberg n. R'dam Nieuwehaven, 8 te Antwerpen. Noorderlicht 7 v. Delfzijl te Sundsvall. Nijenburgh, 7 te Middlesbro. Nieuwland, 9 v. Grangemouth te R'dam verw. Njord, verm. nacht 8-9 v. Rotterdam n. d. Tyne. Noorderhaven. pass. 8 Vlissingen. Nottingham, 7 v. Hartogen n. Goole. Oise, 7 v. Parijs n. Rotterdam. Pavo, 7 v. Swansea n. Rotterdam. Ponza, 7 te Newport Mon v. Bordeaux. Palma, 7 van Hamburg n. Lofoten. Peter, 6 v. Zithinker te Lyndiane. Rapid, pass. 7 Brunsbüttel. Robert, 8 v. Avonmouth n. Swansea. Strijpe, vertr. 8 v. Amsterdam n. Vilvoorde. Sambre, 7 v. Rotterdam te Parijs. Servus, 7 v. Liverpool n. Ayr. Sirius, 8 v. Duinkerken n. Londen. Theodora, 8 buiten de Tees. Triton, pass. 8 Vlissingen. Ton, 8 v. Lissabon te Guernsey. Toos, 7 te Dieppe. Van Brakel. 7 v. IJmuiden n. Londen. Van Gelder, 7 v. Goole te Guernsey. Vecht, 7 v. Vlaardingen te Kingslynn. Vindicat Atque Polit, 7 in Firth of Forth. Vrouwepolder, 9 v. Rotterdam te Oporto verw Westerschelde, 9 v. Kingslynn te R'dam verw. Westlaan, 8 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpolder, 7 v. Oporto n. Roteröam. SLEEPVAART Oceanus, 7 v. Port Soedan n. Massawa. Schelde, met kraan 8 v. IJmuiden te R'dam. BINNENLAND De oud-minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck heeft Woensdagavond enkele ogenblikken op vaderlandse bodem vertoefd. Prof. Lieftinck was per vliegtuig op weg naar Washington ter bijwoning van de vergadering van de Wereldbank. Het op onthoud op Schiphol was van korte duur. Een dochter van de oud-minister kwam haar vader even begroeten. Prof. R. Douglas Laurie van de Univer sity of Wales is te Amsterdam plotseling overleden. Prof. Laurie was algemeen secre taris van het internationaal genootschap van hoogleraren, dat tot en met Zaterdag een congres houdt in de gemeente-universiteit te Amsterdam. De Nederlandse territoriale bevelheb ber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, zou in Den Haag voor de Vereni ging ter beoefening van de Krijgsweten schap een lezing houden over de territo riale verdediging. Hij heeft hiervan echter afgezien, nadat de chef van de generale staf hem had medegedeeld dat hij de behande ling van dit onderwerp in een openbare vergaderinig ongewenst acht. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 April 1953 1.766.369 tegen 1.753.201 on 1 Maart 1953. Op 1 Maart 1953 waren er 485.778 aangeslo tenen op het rijksradiodistributienet tegen 487.875 op 1 Februari 1953. De heer J. Nolet (R.K.), adviseur bij het departement van Economische Zaken, is benoemd tot burgemeester van Boxmeer <NBr)- „TT, V Tot burgemeester van Eethen (N.Br.) is benoemd de heer J. Slot (A. R.), ge meente-ontvanger te 's Gravenzande. Ir. J. A. de Jong is benoemd tot tijde lijk hoogleraar in de turbinebouw aan de Technische Hogeschool te Delft. Prof. De •Tong is sinds 1 Mei 1Ö29 verbonden aan de N.V. Koninklijke machinefabi'iek gebroeders Stork en Co. te Hengelo (O.), waar hij chef is van de turbine-afdeling. Bij Maastricht is gistermorgen de 39- jarige L. D. tijdens werkzaamheden met een sproei machine in zijn boomgaard omgeko men. Door onbekende oorzaak viel de man op de wentelende as tussen tractor en sproeier. Over Delftse plannen voor verkeers- tunnels onder de spoorbaan te Defft een der belangrijkste problemen in de gemeente is thans volledige overeenstem ming bereikt tussen het gemeentebestuur en andere bij de aangelegenheid betrokken plaatselijke instanties. In dit stadium heeft het gemeentebestuur van Delft het plan de directie van de N. S. uit te nodigen voor een „ronde Tafel-conferentie". Te Steentil in de gemeente Aduard is een boerderij, bewoond door de landbouwer J. Dijkstra, in de as gelegd. Slechts het woonhuis bleef gespaard. Ook het vee, de landbouwgereedschappen en het meubilair uit de boerderij konden worden gered. De brand is ontstaan doordat het vierjarig dochtertje van de bewoner in de schuur met een doosje lucifers het hooi in brand had gestoken. De schade is zeer aanzienlijk. Het laboratorium van de Koninklijke Shell te Delft, waar ongeveer 200 personen werken, bestaat 25 jaar. Het we-d een kwart eeuw geleden door ir. G. D. Boerlage, lector aan de T. H. te Delft, ongericht als „proef station Delft van de B. P. M.". Sinds 1 April worden inreisvisa voor Duitsland aan personen beneden de leeftijd van 25 jaar kosteloos verstrekt. Een groot deel van het publiek verkeert thans ten on rechte in de mening, dat er in het geheel geen visa nodig zijn voor personen die onder de bedoelde categorie vallen. Een visum is nog steeds vereist, zij het dat aan het ver strekken daarvan geen kosten zijn verbonden voor personen beneden 25 jaar. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. Breederveld te Bloemendaal zal Woensdagmiddag 22 April ter verkrij ging van de graad van doctor in de tech nische wetenschap in de aula der Techni sche Hogeschool te Delft een proefschrift en stellingen verdedigen, beide goedgekeurd door de promotor prof. dr. ir. H. I. Water man. De titel van het proefschrift luidt: „Bijdrage tot de kennis der organische siliciumverbindingen". Ds. G. Kroes te Zaandam heeft het be roep naar de Evangelisch Lutherse Ge meente te Haarlem aangenomen. Op 10 April hoopt de heer R. J. Rama kers, thans werkzaam als chef van de Roto- gravure-Etserij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag te herden ken waarop hij vóór 25 jaar bij deze ven nootschap in dienst trad. Voor de Haarlemse Weer- en Sterren kundige Kring, afdeling van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde zal Dinsdagavond 14 April in het Lorentz lyceum spreken de heer C. Zwaan uit Doorn over „De zoneclips-expeditie naar Khar toem'. De Haarlemse rechtbank heeft de vier- envoertigjarige kinderjuffrouw A. P. K. S., verdacht van diefstal van geld bij families te Heemstede en Aerdenhout, waarbij zij in dienst is geweest, tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vier maanden, voorwaardelijk. ADVERTENTIE llorlslnial 3» - Haarlem - Tel. 132 ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis, Auto en Industrie U hebt een aanklacht ingediend voor moord. Ik trek hem in, daar het zelfmoord is. U hebt verdachten aangewezen. In het wilde weg! Goed, zei Ségan terwijl hij opstond Ik neem er nota van, dat u uw aanklacht tegen een onbekende dader intrekt, waar bij ik u er echter opmerkzaam op maak, dat dit niet betekent, dat het onderzoek wordt stopgezet. Blijft over uw aanklacht voor de brandstichting gistermiddag in uw kippenhok. Die trek ik ook in. Ik moet u echter mededelen, dat een getuige een man iets over de muur heeft zien gooien, een ogenblik voordat het riet in brand vloog. Heeft men die man herkend? Neen. De getuige was te ver af. En hij heeft slechte ogen. Maurice haalde zijn schouders op: Natuurlijk! Ik had dat wel kunnen denken! Iedereen is tegen ons. Ik laat het vervallen! Dat wil zeggen? Ik trek mijn aanklacht betreffende het kippenhok in. Het zal wel een kort sluiting zijn geweest. Het is een van uw gasten, een zekere Fernand Castel, eigenaar van een bar in Monlmarlre, die in het steegje windluci- fers heeft gevonden. We zullen hem laten verhoren. Ik zeg u, mijnheer de rechter, dat ik mijn aanklacht intrek, ook voor het kip penhok Geheel vrijwillig? Geheel vrijwillig! Best. TJ moet uw vingerafdrukken aan de specialisten van het laboratorium ge ven. Ik? Ja. En u zult u tot mijn beschikking moeten houden. Maurice gaf een schreeuw: U arresteert me! Neen, u blijft bij u thuis, met het verzoek niet uit te gaan tot het onderzoek van de vingerafdrukken in het bijzon der van de kraan in de badkamer me in staat stelt over u een beslissing te ne men. Maar zoals iedereen heb ik ook aan die kraan gedraaid, mijnheer de rechter! Ik wil heel eenvoudig weten, wie er het laatste aan heeft gedraaid, zei Ségan. Omdat dat was om hem te openen. U kunt gaan. Toen de deur gesloten was, rekte Ségan zich uit, ging achterover in zijn stoel zit ten, die hij op twee poten liet balanceren. Hij keek op zijn horloge hoe laat het was, nam het rapport van Godard en las het nog eens door. Mijnheer Roux, zei hij tegen de grif fier, ik zal het hierbij laten voor vandaag. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6