Schaumburger Marchenchor op bezoek Ondeugdelijk vlees aan destructie onttrokken en in handel gebracht Haarlemse Nutsspaarbank tevreden over het verstreken jaar Heemstede kocht vanmorgen reeds vierduizend liter erwtensoep Westfriezen dansten op Keukenhof en in Haarlemse Vleeshal BISCOVITE Hillegomse wethouder niet herkiesbaar „Kopvlees" werd niet in de afvalton gedeponeerd Bloemendaal donderdag s april 1953 VERKADE-ARTIKELEN Fa. M. HOOGENDIJK HaarlemDen Bosch automatisch Voormalig boekhouder tot een jaar veroordeeld Motorclub Haarlem HAARLEMSE ECONOMISCHE RECHTER Belangrijke collecte loopt gevaar Inleggerstegoed tot bijna 25 millioen gestegen Engels amateurtoneel in Minerva-Theater Stoptreinen naar de bollenvelden Inschrijvingen op spaar bankboekje zonder storting Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlems dagblad - oprechte haarlemsche courant Het internationaal contact dat „Inter Nos" (het jeugdkoor van de dirigent Jan Böoda) reeds enkele jaren onderhield met Zwitserland, is nu verlegd naar West- Duitsland. Op de voorjaarsuitvoering van Woensdagavond had „Inter Nos" het Schaumburger Marchenchor te gast. Uit gaande van het beginsel der wederkerig heid betekent dit, dat het Haarlemse jeugdkoor voor de komende zomer een concertreis naar Schaumburg in het voor uitzicht heeft. Booda kwam deze avond met „Inter Nos" uitstekend voor de dag. Men voerde de Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken uit in een rustig beheerste klank met zinrijke schakeringen, rhylh- mische verzorging en warme muzikaliteit, waardoor de frisse compositie op een voor naam niveau kwam te staan. De grote meisjes ontwikkelden een ongeforceerde volle klank en de kleintjes zongen schattig zuiver. De trompetnarcissen schetterden net sterk genoeg om het beoogde effect te bereiken en de regenbui - wat een vondst van de componiste! - kwam karakteristiek tot haar recht. Als soliste trad Rie Denijs uit het meisjeskoor naar voren om aan de partij van de.zon de glans van haar lief stemmetje te geven. Emmy van Eden zorg de voor een prima begeleiding. Het Schaumburger Marchenchor is to taal anders van instelling, omvang en be zetting dan „Inter Nos". In verhouding heeft het maar een beperkte bezetting en met behulp van bescheiden - want onvol groeide - mannenstemmen vormt het een gemengd koor, dat bovendien in de mees te gevallen begeleid wordt met contrabas en guitaar. Maar een bijzonder kenmer kend verschil met onze Hollandse jeugd koren is de wijze van zingen, die het spon tane élan mist, doch daarentegen een ver doorgevoerde stemcultuur verraadt en ge karakteriseerd wordt door een koordisci pline die tot geraffineerde samenzang aan leiding geeft. In het zuiver a capnella zingen was het koortje minder gelukkig, maar in een lichter genre, waarin de rhythmische stuwing meehielp, 'werden verrassende effecten bereikt. We moesten wel eens een ogenblik denken aan de wel overwogen samenklank van het vooroor logse Meistersextet.t, dat ook van het ba naalste niemendalletje iets belangwek kends wist te maken. Doch hier zijn het kinderen en jonge mensen, die er op afgericht zijn de sim pelste dingen met geraffineerde middelen op te fleuren. Een indruk van spontani teit krijgt men er niet van, maar men is wel verbaasd over het kunstmatige effect. Men hoort in ieder geval een zeer be heerst zingen, zelfs van de allerkleinsten, die ook solistisch mochten optreden. Tot de merkwaardige opgaven van de jeugdige vocalisten behoort ook de colo ratuur, waarvan aardige staaltjes gehoord werden in een cantate van Max Möller naar het sprookje „De Nachtegaal" van Andersen. Muzikaal is dit alles nogal goedkoop, maar men weet het zo te ma ken dat de kwaliteit van de uitvoering liet geheel dekt. Een paar gecostumeerde dreumesen wisten door hun geacteerd zingen de spanning op te voeren. De diri- gente Edith Möller leidt haar ensemble op soepele en doeltreffende wijze. Men kan ADVERTENTIE Uitsluitend Zo juist ontvangen een luxe bus inh. 1 rol beschuit 95 ct. 99 99 gevitamineerd, per rol 60 ct. Gen. Cronjéstraat 123 - Haarlem-N. J. v. Goyenstr. 17 Heemstede - Tel. 34339 De Partij van de Arbeid hield Woens dagavond een ledenvergadering met als be langrijkste agendapunt het vaststellen van de candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing. De heer Fijma, die op het ogen blik wethouder is, was op de groslijst op de negende plaa4s geklasseerd en zag zich nu wel opschuiven naar de vijfde plaats, maar ook op die plaats moet verkiezing uitgesloten worden geacht. Het bestuur was tot die plaatsing gekomen omdat het de heer Fijma te oud achtte. Hij legde dan ook na afloop van de ver kiezing een verklaring af, waarin hij dank bracht aan die leden, die hem toch nog hun vertrouwen hadden geschonken, zodat hij niet helemaal onder aan de lijst was geplaatst. Hij achtte zijn politieke loopbaan nu afgesloten, hoewel hij zich niet te oud achtte hiervoor. Spreker wees in dit ver band op de uitspraak van het partijcongres, waar met grote meerderheid van stemmen werd besloten geen leeftijdsgrens te stel len. Hij meende zich thans echter genood zaakt te zien zich geheel terug te trekken en verzocht zijn naam van de candidaten lijst te schrappen. De heer Fijma sprak de wens uit, dat de partij hiervan geen na deel zal ondervinden. Door het terugtrek ken van de heer Fijma werd de candidaten lijst thans als volgt: 1. Th. Keyzer; 2. J. Degenaar; 3. J. v. d. Vecht; 4. J. Paase; 5. J. de Jong; 6. C. Delft; 7. W. Meyer; 8. H. V. 4. Vijver en. 9. H. Everts. Woensdagmiddag zijn de Schaumburger Marchensanger met de leidster Edith Möl ler officieel op het stadhuis ontvangen en toegesproken door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. De kinderen zongen na de toespraak enkele liederen. Een foto van het koor met de burgemeester. respect hebben voor de degelijkheid van haar werk. Tot slot zongen beide koren gecombi neerd, met directeur Jan Booda aan de vleugel, de Donauwals van Johann Strauss. JÜS. DE KLERK Vandaag is de bestaande AZZ-koppeling tussen de technische telefoondistricten Haarlem en 's-Hertogenbosch vervangen door een volledige koppeling. De aangeslo tenen van het telefoondistrict Haarlem kunnen dan alle nummers in de geauto matiseerde netten van het technische district 's-Hertogenbosch doorlopend kie zen. De bestaande AZZ-koppeling met het technische district Tilburg blijft nog ge handhaafd. De netnummers van de in dit district gelegen centrales zijn als volgt ge wijzigd: Tilburg van 04150 in 04250; Uden- hout van 04141 in 04241; Oisterwijk van 04142 in 04242; Moergestel van 04143 in 04243; Middelbeers van 04144 in 04244; Es- beek van 04146 in 04246; Goirle van 04147 in 04247; Riel van 04148 in 04248; Uleco- ten 04249; Enschot van 04151 in 04251; Diessen van 04154 in 04254; Hilvarenbeek van 04155 in 04255; Baarle Nassau van 04157 in 04257; Alphen N.B. van 04158 in 04258; Lage Mierde van 04159 in 04259. De 37-jarige vertegenwoordiger D. H. van V. uit Amsterdam, die als boekhouder 'bij een Haarlemse silicaat- en verfindus trie in de periode tussen 1948 en 1951 in totaal ongeveer 40.000 gulden verduisterde, is vanochtend door de Amsterdamse recht bank, die hem veertien dagen geleden op de zitting in hechtenis liet nemen, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de verdachte had de Officier anderhalf jaar geëist De uitslag van de Paasrit van de M. C. Haarlem en Omstreken luidt: 1. N. Turken burg (M. C. Bloembollenstreek); 2. R. Jan sen (M. C. Haarlem); 3. J. van Heerden (M. C. Haarlem). De Haarlemse economische politierech ter mr. J. A. Bletz heeft zich Woensdag geruime tijd beziggehouden met de vraag of het geoorloofd is „kopvlees" en „huiden vlees" aan de destructie te onttrekken en of men dit kopvlees mag verhandelen. „Ja", zeiden de verdachten B. A. S. uit Amsterdam en A. D. uit Zaandam. „Nee", concludeerde de officier van Justitie, mr. J. Wiarda. En de politie rechter gaf beide partijen tenslotte ge deeltelijk gelijk. Wat het tweede tenlastegelegde feit betrof, het verkopen van kopvlees, achtte hij wel bewezen maar niet strafbaar. Hij sprak de verdachten ten aanzien van dit feit dan ook vr. Het eerste gedeelte van de tenlaste legging was echter volgens hem wel dege lijk in strijd met de wet en hij veroordeelde de beide mannen dan ook tot een geldboete van vijfenzeventig gulden en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De zaak was in 1952 aan het rollen ge bracht in het slachthuis voor de Zaanstreek te Zaandam. In het slachthuis aldaar wer den de daarvoor bestemde dieren geslacht en de huiden gingen naar een aangrenzend gebouw, de „Huidenclub" gehe-en. Hier werden de huiden aan de binnenkant schoon gemaakt en de stukjes vlees wer den in de afvalton gegooid. Dit was althans de bedoeling, maar de mannen, die met dit werk belast waren achtten het winst gevender wanneer zij de vleesres*en zelf bewaarden om later aan slagers te verkopen. De directeur van het slachthuis voor de Zaanstreek, de 49-jarige J. F., die Woens dag als getuige optrad, waarschuwde de mannen op het aanwezige besmettingsge vaar en hij beval hen het vlees in de daar voor bestemde ton te deponeren. De man nen wilden echter van hun bijverdienste, die ongeveer tien gulden per week be droeg, geen afstand doen en bleven het vlees aan de destructie onttrekken. Wel zeiden zij, dat het alleen als „honden"- vlees dienst zou doen. De directeur vertrouwde deze verklaring echter niet en liet on een dag de koppen inspuiten met naftaline. Ogenblikkelijk begonnen enkele mensen in Zaandam en omgeving te klagen, dat hun gehakt zo vreemd smaakte en toen was het vrij ge makkelijk om de oorzaak daarvan vast te stellen. De verdachte S. verklaarde Woensdag op de zitting, dat hij altijd wist welke hui den hij te behandelen kreeg. Het vlees dat van de huiden van afgekeurde dieren af kwam deponeerde hij inderdaad in de af valton. maar het vlees van de huiden van goedgekeurde dieren bewaarde hij. De officier van Justitie mr. J. Wiarda. meende echter dat het vlees, zodra het in het. lokaal van de huidenclub kwam, verontreinigd was en dus beslist niet meer voor de consumptie bestemd was. De offi cier meende, dat door deze handelingen de volksgezondheid in gevaar werd gebracht. Later bleek immers duidelijk, dat sommige slagers het vlees tot gehaktballen hadden verwerkt.. Mr. Wiarda sprak tenslotte zijn verwon dering uit over het feit dat de directeur niet direct ingegrepen had en hij deelde mee. dat in het slachthuis te Amsterdam al het kop- en huidvlees direct ongesch'kt gemaakt werd voor de consumntie. Hij nam het de verdachten dan ook bijzonder kwalijk dat zij ondanks de waarschuwin gen doorgedaan waren met het onttrekken van de vleesresten aan de destructie. De officier eiste te*en beide verdachten een geldboete van viifenzevenHg gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. A. J. van Waarden, was van mening, dat er nergens in de wet staat, dat het goede vlees zodra het in een besme'te ru<m4e komt. nog afgekeurd kan worden en tevens wees hij op het feit, dat in vrijwel alle vleeshallen in Nederland het vlees van afgekeurde dieren met de zelfde messen werd behandeld als het goedgekeurde vlees. Tenslotte herinnerde mr. Van Waarden er aan tijdens de oorlog het „kopvlees" gewoon voor de consumptie vrijgegeven huidenkoopman en een veerman terecht, die er van verdacht werden het vlees, dat op slinkse wijze aan de destructie was ont trokken, vervoerd en lot gehakt verwerkt te hebben. Uit het politie-onderzoek bleek, dat bij de slager P. R. S. uit Zaandam nog enkele koeienharen in het vlees zaten. De officier van Justitie eiste tegen hem een geldboete van vijftig gulden. De Politie rechter veroordeelde hem tot een boete van veertig gulden, subsidiair twintig da gen hechtenis. De slager J. S., uit Assen delft werd veroordeeld tot dezelfde straf. Slager J. J. H- uit Zaandam kreeg slechts twintig gulden boete, omdat niet was ko men vast te staan, dat hij een gelijke hoe veelheid kopvlees als de vorige verdachten tot gehakt had verwerkt. De huidenkoopman (J. B. uit Oostzaan die het kopvlees met een auto vervoerd had werd conform de eis tot vijfentwintig gulden boete veroordeeld en de veerman J. H., die met zijn bootje het vlees over een sloot gebracht had werd conform de eis tot een voorwaardelijke geldboete van dertig gulden veroordeeld met een proef tijd van een jaar. Bereidwillig Haarlem voor! Dat weet het bestuur van de samenwer kende kinderbeschermingsorganisaties, waarvoor Zaterdag 11 April een straat collecte in Haarlem zal worden gehouden. Het is namelijk zo dat de duizenden, die zich op de straten van Haarlem begeven, best bereid zijn een speldje te kopen voor de Heldringgestichten. Hoerderloo, Mar- thasiichting, Ned.-Mettray, Weesinrichting Neerbosch en Valkenheide. Men voelt mee met het lot van 2500 kinderen, die na ve lerlei teleurstellingen een veilig tehuis heb ben gevonden in genoemde inrichtingen. Toch loopt deze collecte gevaar te misluk ken, doordat er te weinig collectanten en collectrices komen. Moet het .geld op de straat blijven liggen of zijn er ouderen en jongeren, die iets over willen hebben voor dit goede doel en Zaterdag a.s. een paar uurtjes mee gaan helpen? Bussen zijn Vrij dagavond van 5-8 uur en Zaterdag de ge hele dag verkrijgbaar in het clubhuis „Naast d'Appelaer", Damstraat 19. Heden verscheen het jaarverslag over 1952 van deNutsspaarbank te Haarlem. Aan hét algemeen overzicht ontlenen wij het volgende: Door het achterwege blijven van ern stige schokken op internationaal politiek terrein kon de economische toestand van ons land zich in het verslagjaar gunstig ontwikkelen. De gevolgen van het Ko reaanse conflict en de daaruit voortgeko men kooplust van het publiek die in de tweede helft van 1950 en de eerste helft van 1951 bij de Spaarbank een groot te- rugbetalingsexcedent veroorzaakten, zijn in 1952 van weinig of geen invloed meer geweest. Het inleggersverkeer kon zich in het af gelopen jaar dan ook weer normaal ont wikkelen, zodat 'n bedrag van 572.158.92 meer werd ingelegd dan terugbetaald, te genover een negatief saldo van 1.116,515,31 in 1951. Aan inleggersrente werd een bedrag van 535.693,68 ver goed, waaVdoor het inleggerstegoed steeg tot 24.929.124,21. De inleggingen bedroegen in totaal 10.794.172,84 en de terugbetalingen 10.222.013.92, waardoor de omzet het tot nu toe ongekende bedrag van ƒ21.016.186,76 bereikte. De inleggingen en terugbeta lingen waren in het eerste halfjaar vrijwel in evenwicht, zodat het inleg-overschot in het tweede halfjaar v/erd verkregen. Het aantal behandelde posten was even eens grofer dan ooit en bedroeg, met uit zondering van de jcugdspaarbank, voor de inleg 224.625 en voor de terugbetaling 75.362, dit is in totaal 299.987. In het afgelopen jaar werden 4875 nieu we spaarbankboekjes uitgereikt, terwijl 3076 boekjes geheel werden afbetaald, zo dat het aantal spaarders steeg met 1799. 973 nieuwe jeugdspaarders werden inge schreven en 1167 werden afgeboekt, waar door het aantal verminderde met 194. Het totaal aantal spaarders steeg door een en ander van 64.085 tot 65.690. De resultaten gedurende het eerste kwartaal van 1952 waren slechter dan in dezelfde periode van de voorafgaande ja ren. Vooral het verschil in de maand Ja nuari is frappant. Voor een belangrijk deel is dit te verklaren door de zogenaamde burgerzinlening, welke in Januari 1952 door de gemeente Haarlem werd uitgege ven. Met zekerheid kon namelijk worden vastgesteld, dat voor een bedrag van 80.000.aan spaargeld is opgevraagd voor inschrijving op deze lening, doch on getwijfeld mag worden aangenomen, dat het werkelijke bedrag aan opvragingen voor dit doel nog groter is geweest. Van ontsparing in de maand Januari mag dus eigenlijk niet worden gesproken. Het is niet onmogelijk dat deze burgerzinlening ook in Februari nog invloed heeft uitge oefend op de inleggingen en terugbeta lingen. De resultaten in de tweede helft van 1952 zijn voortdurend gunstiger geweest dan in de overeenkomstige periode van de voorafgaande jaren. De effectenportefeuille steeg met ruim f 1 millioen en het in hypotheken belegde bedrag nam toe met ongeveer f 270.000. De overige beleggingscategorieën onder gingen slechts geringe wijzigingen. Voor een gedetailleerd overzicht moge naar de bijlagen bij het verslag worden verwezen. Het financiële resultaat was eveneens gunstiger dan in 1951. Na de gebruikelij ke afschrijvingen kon een bedrag van 105.559,28 naar de reserve worden over geboekt. Door de waardestijgingen van de effecten en de onderhandse leningen werd bovendien een bedrag van 118.182,45 overgebracht naar de reserve, waardoor deze steeg tot 1.772.810,07. Gezien de resultaten van het afgelopen jaar en de verwachtingen voor het thans lopende jaar werd besloten de inleggers rente te verhogen tot 2Vfe procent. Jeugdsparen Het aanfal jeugdspaarders bedroeg op 1 Januari 1952 6741, nieuw ingeschreven deelnemers 973, afgeschreven deelnemers 1167, aantal jeugdspaarders op 31 Decem ber 1952 6547. Het totale spaartegoed van de jeugd spaarders bedroeg op 1 Januari 1952 63.235,46; in totaal werd ingelegd 32.571,41, de bijgeschreven en uitbetaal de rente bedroeg 1.216,55, totaal 97.023,42. In totaal werd terugbetaald 34.881,98. Het spaartegoed bedroeg dus op 31 December 1952 62.141,44. Militairen bedienen huisvrouwen. Vanmorgen zijn de vrachtwagens van de Aan- en Afvoertroepen onder de volle mu ziek van de drumband van de Kouden- hornkazerne Heemstede binnengerold, waar voor het raadhuis reeds een tafel met kop pen gereed stond om met de erwtensoep voor Puttershoek te worden gevuld. Het volledige adoptiecomité voor de ge troffen gemeente stond tezamen met het werd. Hij concludeerde dan ook vrijspraak. College van Burgemeester en Wethouders Vervolgens stonden enkele slagers, een reeds aangetreden en nadat mr. A. G. A. ridder van Rappard een speech had afge stoken nam hij de lepel ter hand en schep te de kommen vol met de dampende soep. Vervolgens deden de dames en heren zich tegoed aan dit traditioneel Neder landse gerecht, dat uitstekend smaakte. Vanmiddag om twaalf uur waren al vier duizend liter erwtensoep verkocht. Men hoopt vandaag tot zesduizend liter te komen. In deze gegevens is niet begrepen het sparen door middel van spaarbusjes, het welk mede door een groot aantal kinderen wordt beoefend. Het aantal deelnemers aan de Ophaal dienst steeg in 1952 van 4308 tot 4378. In 143.433 posten werd een bedrag van 515.360,80 ingelegd (v. j. 457.185,56 in 140.014 posten). In het voor zulke gelegenheden uitmun tend geschikte Minerva-Theater gaf de toneelclub van de British Society of Am sterdam gisteravond voor leden van de af deling Haarlem van het Genootschap Ne derlandEngeland een aardige voorstelling van het blijspel „Travellers' Joy" van Ar thur Macrae, die zeer veel hilariteit ver wekte. Het is in al zijn pretentieloosheid een bijzonder plezierig stuk, dat een jaar of vijf geleden in Londen (met Yvonne Ar- naud in de hoofdrol) een langdurig succes heeft geboekt. De schrijver geniet vooral als acteur bekendheid en kent dan ook alle kneepjes van het vak om betrekkelijk een voudige incidenten als lachwekkende ver rassingen te lanceren. Dat hij nu en dan wel wat lang van stof is, vergeeft men hem gaarne omwille van de talrijke grapjes, die zo typisch van Engelse huize zijn en der halve ook door het thans aanwezige publiek gretig werden gewaardeerd. De inhoud wordt gevormd door de we derwaardigheden van een Engelse million- naire in een luxueus hotel in Zweden, die al spoedig de steeds pijnlijker wordende ervaring opdoet, dat zij met haar deviezen- toewijzing van 35 pond in de verste verte niet kan rondkomen. In een geestige af wisseling van „understatements" en over drijvingen breiden de moeilijkheden zich steeds verder uit, als blijkt dat al haar in het vaderland gefortuneerde kennissen, haar vroegere echtgenoot incluis, in dezelf de zorgelijke toestand verkeren, zodat zij tenslotte zelfs gedwongen zijn één thee met vier kopjes te bestellenOnnodig te zeggen, dat de belangstelling verder gaan de wordt gehouden door enige verwikke lingen op het gebied van het gevoelsleven. Over het algemeen werd er met voort varende humor toneel gespeeld door het groepje amateurs, dat terdege heeft ge profiteerd van de regie van mevrouw Daphne Tromp, die in Engeland een be roepsopleiding genoot. In het bijzonder moet het optreden van Zara van Wichen als de tegelijkertijd boven en beneden haar stand levende Beatrice Pelham (wat een leuke rol voor Mary Dresselhuys zou dit zijn geweest in een tijd, dat dit gegeven nog wat actueler was!) en van Oliver Bauderr als haar secretaris worden genoemd. D. K. Op Zondag 12, Zaterdag 18, Zondag 19 en 26 April en Zondag 3 Mei zullen ten dienste van bezoekers aan de bloembollen- velden extra stoptreinen rijden tussen Am sterdam en Den Haag. Deze treinen vertrekken uit Haarlem om 10.34, 11.34, 12.07, 13.08, 14.08 en ver volgens vier minuten over het halve uur tot en met 19.34 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. van MeeterenBallast, zoon. ONDERTROUWD: A. Y. R. Robert en E. S. Scholten; H. van der Kamp en E. E. Klatte; J. Boersma en A. Schaap; Chr. F. Meesters en E. van Oldenborgh; H. Broo- mans en A. Hekman. GEHUWD: P. J. M. Uittenbosch en P. H. M. Schilte; H. J. Boekhoven en A. J. Thijssen. OVERLEDEN: Wed. H. A. van Leijden— Krijn, 81 j.; Mw. S. ter WeeVerheul, 58 j. Gistermiddag heeft de Schermer dans groep uit Oterleek en andere Westfriese gemeenten een voorstelling gegeven op een vlonder in de vijver voor het restau rant op Keukenhof in Lisse. Er waren ook achttien burgemeesters van Westfriese ge meenten meegekomen, die konden toezien hoe hun ambtgenoot mr. Th. M. de Graaf van Lisse tijdens de laatste dans met de snaakse titel „Waarmee maken ze Keesje vet?" uit een pot met boerenjongens moest happen. De voorzitter van Keukenhof, de heer T. van Waveren, deed het hem vervolgens bij herhaling na, maar dat was werkelijk al leen maar om de fotografen te gerieven. De Nederlandse Radio-Unie maakte een reportage van de demonstratie die, be gunstigd door het fraaie weer, vele buiten landers in de gelegenheid stelde unieke filmopnamen te maken welke reportage 's avonds op het Haarlemse Stadhuis, waar de Westfriezen eveneens te gast waren, werd beluisterd. Het gezelschap ging daar na naar de Hyacinth, waar eveneens een korte voorstelling werd gegeven. Postambtenaar stond voor Haarlemse rechtbank terecht De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een gevange nisstraf van een jaar, waarvan vier maan den voorwaardelijk geëist tegen een vier entwintigjarige vroegere ambtenaar bij de posterijen, verdacht van valsheid in ge schrifte, oplichting en verduistering, sub sidiair diefstal. De ambtenaar was enkele malen naar Amsterdam en een keer naar Utrecht ge gaan, om bij bijkantoren van de posterijen een boekje van de Rijkspostspaarbank aan te vragen. Hij gaf een valse naam op en legde een bedrag van 1.of 2.50 in. Als postambtenaar was hij voor zijn werk zaamheden in het bezit van een stempel en daardoor was het hem mogelijk inlagen van 500 op de boekjes in te schrijven. Stortingen deed hij echter niet. Later ging hij naar de bijkantoren terug en haalde be dragen er af. In totaal heeft hij ongeveer 1700 uitbetaald gekregen. Toen hij in De cember van het vorig jaar probeerde een bedrag van 500 te halen van een bijkan toor in Utrecht en een kwitantie getekend had, verzocht de ambtenaar, die er van op de hoogte was, dat er boekjes in omloop waren, waarop bedragen vermeld waren, waarvoor geen storting geschied was, hem te wachten. De deuren van het postkantoor werden gesloten en de politie gewaar schuwd, waarna aanhouding volgde. Verdachte gaf toe de bedragen van de bank gehaald te hebben. Hij verklaarde in financiële moeilijkheden verkeerd te heb ben doordat hij zich tegenover zijn ver loofde groter wilde voordoen dan hij kon doen. Een referendaris van de Rijkspostspaar bank deelde mee, dat handelingen, zoals verdachte gepleegd heeft, in de oorlog vaak voorkwamen. Thans is de controle van dien aard, dat spoedig malversaties ontdekt worden. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Hij noemde ze zeer ernstig, omdat ze gepleegd zijn door een ambtenaar van de P.T.T. Verdachte heeft op een aller schandaligste manier misbruik van vertrouwen gemaakt en ging met groot raffinement te werk. Het betreft hier een jongeman, die nooit eerder ver oordeeld is en uit een gunstig milieu komt. De officier kon zich verenigen met de con clusie van het voorlichtingsrapport en eiste een gecombineerde straf (acht maanden onvoorwaardelijk met aftrek en vier maan den voorwaardelijk). De verdediger, mr. J. Roggeveen meende dat op de dagvaarding, zoals de officier van justitie die heeft uitgebracht, geen veroordeling kan volgen. De delicten in de dagvaarding genoemd zijn niet aan de or de. Verdachte heeft administratief geen bedragen in de kas gestort en heeft valse namen opgegeven om in het bezit te komen van spaarbankboekjes. Deze feiten zijn hem echter niet ten laste gelegd. Voorts ging pleiter de motieven na, hoe verdachte lot de feiten gekomen is en hij drong aan op een gecombineerde straf, waarvan het onvoorwaardelijk deel gelijk is aan het voorarrest. HAARLEM. 8 April 1953 ONDERTROUWD: 8 April, P. G. J. Heems en P. J. Bollerman; J. Alkema en G. Attema; A. Smit en M. C. A. A. Augustinus; J. H. van Amersfoort en A. L. M. Eldering; A. J. Aerts en G. Hoekstra; J. H. G. Rose en J. Boeree; J. A. Bleeker en J. F. I-I. van Hon- schoten; M. Visbeen en A. Derogee; Chr. J. G. Tollenaar en M. E. van Gelder; C. P. Koster en E. H. van Veen; R. Osinga en W. Erdtsieck; K. F. Sparnaay en C. Klijn; A. E. Bakker en R. Visser. GEHUWD: 8 April, W. Mathot en I. C. van Maris: A. H. J. van Lierop en C. H. San- berg; C. P. van der Ploeg en M. Snijder; C. A. van den Heuvel en G. A. van de Griendt; A. P. Barnhoorn en J. C. Spigt; G. Th. A. Lansdaal en R. J. Goedemans; J. H. Bijster en N. List; P. A. Brandsma en Th. A. M. Heesterbeek; A. J. Klitsie en M. C. M. van Amerongen; H. L. van Beurten en A. M. C. Rosekrnns; P. Appel en C .van Leeuwen; P. van Hillo en C. M. Steenman; Th. Re- deker en J. J. van Dam. BEVALLEN van een zoon: 3 April, H. W. C. Wijkhuizen—Nolet; 6 April, H. Keizer— van Dijk; 8 April, C. H. Meinema—Bakker; P. DiekstraAnraad. BEVALLEN van een dochter: 3 April, H. M. van der Vossen—van Ruiten; 4 April, D. Chr. Terra—Mooijekind; 6 April, M. M. van Woerkom—Csenteri; 7 April, J. B. Horstman —van Ophem: 8 April, D. W. Brem—van Geelen; G. SchouwBooij. OVERLEDEN: 6 April, F. J. C. Cremer, 73 j„ Julianastraat: J. Valk—de Nijs, 80 j.. Zuidpolderstraat: P. Kooij—Cornet, 80 j., Hagestraat; W. H. Hoogeboom, 80 j„ Spaarn- rijkstraat; G. Snoeks, 89 j„ Wilhelminastraat; 7 April, .T. Schroeder, 81 j., Jansstraat; J. Weiter—Schnell, 82 j„ Westerhoutpark; J. M. W. Nieuwenhuizen—Hoogestijn, 79 j„ Westerhoutpark; S. van den Bos, 61 j„ Gast- huisvest; H. C. van der Zwan, 53 Maerten van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7