Overeenkomst in Panmoendjom over uitwisseling ondertekend Hammarskjoeld beëdigd als secretaris-generaal van UNO Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Buenos Aires Eerste stap naar vrede in Korea gezet, volgende uitwisseling alle gevangenen Spanning stijgt om Guatemala Vrouw vergiftigd? „Russische" studenten ontvangen in Rouaan Poolse resolutie vindt geen genade Het woord is aan Thans f 102,1 millioen in het Rampenfonds Wellicht morgen nog droog Duarte begraven Haring voor Sovjet-Unie Joegoslavische voetballers wilden niet naar huis terug Proefvaarten „Zeven Provinciën" „Strijdig met nieuwe politiek" De Derde Weg keert zich tegen E.D.G.-verdrag Franse onderscheidingen roor Nederlandse chirurgen 67e JAARGANG No 231 ZATERDAG 11 APRIL 1953 297e J-AARGAN'G No 78 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Daxniate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STORMT OPNIEUW in de grote hoofdstad van het schone en geweldig uitgestrekte land Argentinië, dat na de oorlog in zo rijke welvaart verkeerde en sindsdien in steeds groter economische moeilijkheden is geraakt. Een rijk land, een avontuurlijk land, met grote hulpbron nen, dat een prachtige positie op de wereld markt bezat vooral door zijn graan- en vleesexport en die in weinige jaren heeft vei-speeld. Président Perón en zijn schone jonge gade Eva Duarte, die hem verleden jaar ontviel, hebben het geen geluk ge bracht. Toen zij stierf, Evita, pas 33 jaar oud en onder uitbundige demonstraties van nationale rouw ten grave werd geleid, scheen de emotionele beroering het régime Perón een nieuwe levenskans te geven. Die verwachting is maar lijdelijk bewaar heid. Het ontwrichtingsproces in den lande was kennelijk al te ver gevorderd. President Juan Perón is nu ruim zeven jaar aan het bewind. Hij heeft zich op den duur slechts met toepassing van dictato riale methoden, met aantasting van de vrijheid der verkiezingen en van de pers vrijheid, kunnen handhaven. Verkeerde beoordeling van Argentinië's mogelijk heden op de wereldmarkt, zich uitend in een hoge prijzen-politiek die de gi-aan- en vleesexport fnuikten en de productie on dermijnden, een mislukte industrialisatie waarbij gebrek aan vaktechnici niet over wonnen werd, dalende ax-beidslust, de on derdrukking van het in de gehele wereld bekende dagblad La Prensa, arrestaties van politieke tegenstandersdat zijn enige der voornaamste verschijnselen van het peronistisch bewind geweest. De export van graan was ten tijde van Evita's dood (op 27 Juli 1952) al tot een fx-actie gedaald en toen at men in dit land dat overvloed gekend had, dit geweldige land met een bevolking van maar zeventien millioen mensen, zelf al het brood van grauv/e tint dat wij in West-Europa als oorlogsbrood gekend hebben en al schier weer vergeten zijn. Perón heeft met zijn mislukte industria lisatie een aantal mensen aan de landbouw onttrokken, die hij later niet weer naar het land terug heeft kunnen krijgen. Het is nauwelijks mogelijk de trek naar de steden, eenmaal begonnen, te stuiten; het schijnt onmogelijk haar door een terugkeer te doen volgen. Dat hebben ook Europese landen al veel eerder ervaren. Mijn ge dachten gaan terug naar Lloyd George's Terug naar het land-actie van een dertigtal jaren geleden en dat is maar een enkel voorbeeld. Maar de Europese landen heb ben eertijds hun industrie geleidelijk en met kennis van zaken doen groeien en de volksontwikkeling en vorming van vak technici hielden er gelijke tred mee. Een algemeen inzicht in de mogelijkheden en in de factoren die de toestand beheersten heeft bij Perón's bewind kennelijk ont broken. In zijn toenemende moeilijkheden heeft hij tenslotte de soldaten uitgestuurd om het land te bewerkën. Hij heeft een nieuw vijfjarenplan ondernomen en daar mee getracht op zijn weg terug te keren. Hij is een paar maanden geleden over de Andes naar Chili getrokken, dat ook niet in rooskleui-ige omstandigheden verkeert, en heeft met veel misbaar en tam-tam voorlopige verdragen met dat nabuurland gesloten ter inleiding van een economische unie. Maar het schijnt te laat te zijn voor zijn bewind, om de begane grote fouten te herstellen. Argentinië's handelsbalans is totaal verstoord; het gaat gebukt onder grote schulden aan het buitenland. Inflatie is ingetreden en prijsopdrijving aan de orde van de dag. Pogingen tot onderhan deling met de oppositie, die haar ure ziet dagen, hebben niet tot resultaat geleid en de jongste gebeurtenissen in Buenos Aires duiden ex-op, dat de president in eigen kx-ing aanhang verliest. Want zijn jongste maatregelen om de pi-ijsopdrijving tegen te gaan hebben verscheidene ministers te drastisch geacht en een drietal hunner, op belangrijke posten, heeft ontslag genomen. Waarop Perón, met bitterheid gewagend van tekort aan mannen om mee te re geren, zijn eigen mogelijk vertrek al heeft geopperd. Zijn zwager, Evita's broe der Juan Duax-te, die sinds jax-en zijn secretaris was, heeft eveneens ontslag genomen en een paar dagen later zelf moord gepleegd: een vooiwal dat te denken zal gegeven hebben in Argentinië, dat de verdwenen invloed van de Duarte's ken merkt en de positie van de president onge twijfeld nog stei-ker in het geding heeft gebracht. Het bewind-Pei'ón, dat zo lang geduurd heeft, lijkt zijn einde nabij. Als de oppositie eenmaal haar beurt krijgt zal het nieuwe bewind een buitengewoon zware taak voor zich vinden in een volk, welks vertrouwen en wex-klust zijn onder mijnd, dat lange tijd ontzien en gevleid is en dat voor een gi-oot deel het inzicht mist om te begrijpen, in welk een crisis het eertijds zo rijke land is komen te ver keren. Dat zich alleen door jarenlange harde arbeid zal kunnen hex-slellen. R. P. BUENOS AIRES. (Reuter). De zwa ger van de Argentijnse president Perón, Juan Duarte, is Vrijdag ter aai'de besteld op de begraafplaats van Recoleta. President Perón ging aan het hoofd van de begi-afenisstoet. Vijfduizend pei-sonen en 150 auto's en 21 koetsen, beladen met kransen, volgden de lijkwagen van Duarte, Peróns vroegere secretaris. De voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden, Hector J. Campox-a. sprak een grafrede uit, waarin hij de trouw van Duarte prees. Hij zeide dat Duarte het slachtoffer was geworden van kuiperij. De ochtendbladen bewezen alle hulde aan Duartes trouw. Enkele maakten open lijk melding van zelfmoox-d. Te Buenos Aires zijn Vrijdag 350 slagers en kruideniers gearresteerd. Dertig winkels zijn op last der autoriteiten gesloten. Deze maatregelen zijn genomen bij de tenuit voerlegging van de nieuwe regeringsbeslui ten, waarbij maximum-prijzen zijn vast gesteld voor eerste levensbehoeften. Gisteren zijn tussen de Sovjet-Unie en de redersvereniging van de Nederlandse hax-ingvisserij opnieuw enige contracten tot het leveren van 15 a 20.000 vaten ha ring teelt 1952 afgesloten. TOKIO (Reuter). De vei'bondenen en de Noordelijken te Panmoendjom hebben vandaag de overeenkomst voor de uitwis seling van zieke en gewonde krijgsgevan genen getekend. Schout-bij-nacht John Daniel tekende namens het opperbevel van de UNO, generaal-majoor Lee Sang Tsjo van Noord-Korea voor de Noordelijken. De Noordelijken zullen 450 Zuid-Korea- nen, 120 Amerikanen, 20 Engelsen en 15 Canadezen, Turken en Nederlanders terug zenden, de verbondenen 5100 Noord-Ko- reanen en 700 Chinezen. De onderhandelingen over de overeen komst waren Maandag begonnen, nadat de Noordelijken nieuwe besprekingen hadden voorgesteld, teneinde de stagnatie in de bestandsbesprekingen, die zes maanden heeft geduurd, op te heffen. Generaal Nam U, het hoofd van de Noordelijke onder handelaars, stelde Vrijdag een nieuwe conferentie voor over het enige vraagstuk, dat een wapenstilstand nog in de weg staat: de uitwisseling van alle gevangenen. In een schrijven aan het hoofd van de geallieerde delegatie, generaal-majoor Harrison, verklaarde Nam II, dat de Noor delijken bereid zijn, alle krijgsgevangenen, die naar huis willen, onmiddellijk na een wapenstilstand te repatriëren en de overi gen aan een neutrale staat over te dragen. Hij voegde er echter aan toe, dat de Noor delijken niet erkennen, dat er krijgsgevan genen zijn, die niet gerepatrieerd willen worden. De voorbereidingen voor de uitwisseling van zieken en gewonden zijn in volle gang. Aan geallieerde zijde staan zestig ambulan ces klaar om teruggezonden gevangenen naar Moensan, het hoofdkwartier van de geallieerde onderhandelaars en hun staf, te brengen. Moensan ligt ongeveer 22 km van Panmoendjom verwijderd. In het ge bied van Fanmoendjom worden tenten op geslagen voor de ontvangst van Noordelijke gevangenen. Overgcdx-agen geallieex-de ge vangenen zullen door pex-soneel van het Amerikaanse Rode Kruis verzorgd worden. Volgens de overeenkomst, die vanmor gen is getekend, zullen alle zieke en ge wonde gevangenen binnen dex-tig dagen uitgewisseld worden. A.F.P. meldt, dat van Noordelijke zijde is vernomen, dat de Noor delijken zouden kunnen overwegen om de krijgsgevangenen die niet gerepatrieerd willen wox-den, naar verscheidene neutrale landen in plaats van naar één neutx-aa) land te zenden. Generaal Mark Clark, de opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten, heeft berichten, volgens welke hij instructies zou hebben ontvangen om de operaties der ge allieerden te matigen, volkomen ongegrond genoemd. Van ambtelijke zijde te Washington is het nieuws van de ondertekening te Pan moendjom „zeer goed" genoemd. Zodra de uitwisseling zou zijn voltooid, zou het op perbevel van de UNO waarschijnlijk het Noordelijke voorstel voor de uitwisseling van alle gevangenen in overweging nemen, zo zeide men. Nieuw verzoek Na de ondertekening verklaarde schout bij-nacht Daniel tegenover verslaggevers, dat de Noordelijken vandaag hadden ver- zocht de volledige bestandsbesprekingen te hervatten. Zij noemden echter geen datum. Een antwoord op dit verzoek zou door het UNO-opperbevel te Tokio moeten worden gegeven, zo zei hij. Schout-bij-nacht Daniel verklaarde na aflcop der ondertekening tegenover de pers, dat de onderhandelingen „niet moei lijk" waren geweest. Klaarblijkelijk was de Noordelijken vex'teld, wat zij doen moes ten. „Zij waren geheel objectief", zo voeg de Daniel hieraan toe. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat de Sovjet-Unie hulp heeft toegezegd bij het verkrijgen van de invrijheidstelling van dertien Amerikanen die in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noord- Koreanen zijn gevangen genomen. De Rus sische regering heeft dit in het afgelopen weekeinde in antwoord op een desbetref fend Amei-ikaans verzoek beloofd. De Noord-Koreaanse autoriteiten ver klaarden, dat zij slechts zeven van de Ame rikanen gevangen houden. Van de zes an deren verklaarden zij niets te weten. Er werden in Denemarken 100.000 exem plaren verkocht, met een opbrengst van 200.400,70 kronen. NEW YORK. (Reuter). Dc 47-jarige Zweedse diplomaat Dag Hammarskjoeld is Vrijdag in de vergaderzaal van de Alge mene Vergadering plechtig geïnstalleerd als secretaris-generaal van de UNO. In het felle licht van schijnwerpers werd de nieuwbexioemde door de scheidende secre taris-generaal, de Noor Trygve Lie, naar het verhoogde deel van de zaal geleid, waar hij in handen van de voorzitter der Algemene Vergadering, de Canadees Lester Peai-son, de eed aflegde. De formule luid de: „IK zweer plechtig naar trouw, vermo gen en geweten de functies uit te oefenen, die mij als internationaal dienaar van de UNO zijn toevertrouwd, mij van deze taak te kwijten en mijn gedrag alleen te laten bepalen door de belangen van de UNO en niet van welke regering of andere gezags orgaan buiten de organisatie dan ook instructies te aanvaarden ten aanzien van de uitoefening van mijn ambt". In zijn eerste rede tot de algemene ver gadering zeide Hammarskjoeld: „Ik ben hier -om u allen te dienen. Hierbij zal ik rekenen op uw begrip, uw raad en op uw wil om aan hetgeen ik te zeggen heb de aandacht te schenken, die het wellicht vex-dient. Ik ben bezield door de wens om alle vraagstukken met een open geest tege moet te treden. Het is aan u te beoordelen, in hoeverre ik slaag. Het is aan u mij te verbeteren, indien ik faal. Ons werk is er Chinese soldaten hepben Dinsdag in Korea een gewonde Amerikaanse Marinier tot. binnen 50 meter van de geallieerde linies gebracht. Daarna deelden zij door middel van luidsprekers mede, dat de Amerikanen hun gewonde wapenbroeder konden ophalen. De gewonde, die goed verzorgd was, wordt door vier strijdmakkers uit het niemandsland gehaald om zo snel mogelijk naar een der hospitalen achter het front vervoerd te worden. SAN SALVADOR (Reuter) Het leger van de Midden-Amerikaanse republiek San Salvador is in paraatheid gebracht langs de grens met Guatemala. Alle verloven zijn ingetrokken. Met de tweede Zuidelijke buurstaat van Guatemala, Honduras, heeft dc regering van Salvador besprekingen ge voerd over de mogelijkheid van sluiting der grenzen, teneinde Guatemala van de rest van Midden-Amerika af te sluiten. Officieel is nog niet bekend, of deze stap zal wor den genomen, of dat de diplomatieke be trekkingen zullen worden afgebroken. Sedert de uittreding van Guatemala'uit de organisatie van Midden-Amerikaanse staten aan het begin van deze week is de spanning gestegen. Guatemala trad uit de organisatie wegens „buitenlandse inmen ging" in zijn binnenlandse aangelegen heden. De minister van Buitenlandse Za ken van San Salvador ontkende Vrijdag in een nota aan de linkse Guatemalaanse regering, dat San Salvador zich aan inmen ging had schuldig gemaakt. De Dominicaanse ambassadeur in de stad San Salvador vex-klaarde Zaterdag met nadruk, dat ook Dominica zich niet met de Guatemalaanse binnenlandse aangelegen heden heeft bemoeid en geen hulp heeft verleend aan opstandelingen in Guatemala. Hij prees de anti-communistische houding van San Salvador in de organisatie van 'Midden-Amerikaanse staten. Op 5 April is te Hengelo de 36-jarige mevrouw G. G. van der S.U., moeder van vier kinderen, overleden. Naar aanlei ding van geruchten dat zij geen natuur lijke dood zou zijn gestorven, stelde de politie een ondex-zoek in op gx-ond waarvan de 39-jai-ige echtgenoot en de 36-jarige mej. A. W. H., die bij het echtpaar inwoon de, werden aangehouden. Mej. H. heeft bij haar verhoor verklaard dat zij met Van der S. het plan had beraamd mevrouw Van der S. van het leven te bex-oven. Sectie heeft uitgewezen dat mevrouw Van der S. aan vei-giftiging is overleden. De man ontkent alle schuld. Hij is, even als mej. H., ter beschikking van de justitie gesteld. Vier spelers van de Joegoslavische voet balclub „Sisak", die met hun vereniging enkele wedstrijden in Oostenrijk hebben gespeeld, hebben besloten niet meer naar hun land terug te keren. Toen de ploeg op het station van Graz stond om de trein naar huis te nemen, lie ten zij verstek gaan. Bovendien ontbrak nog een lid van het team, de doelman, die met een vriend naar Salzburg was vertrokken. De vier voetballers, die te kennen gaven niet naar Joegoslavië terug te gaan,, ver klaarden naar de Verenigde Staten té wil len emigreren. ..Wij keren niet naar huis terug in verband met de moeilijke levens omstandigheden in ons land voor niet- communisten", zo zeiden zij. een van verzoening en realistische opbouw. Dit werk rnoet gebaseerd zijn op eerbied voor de wetten, waai-op de menselijke be schaving is gegrondvest. Het vereist ook een strikt in acht nemen van de regels en beginselen, die zijn neergelegd in het Handvest van deze organisatie. Mijn werk zal worden geleid door deze wetenschap". Hoezeer de volkeren ook kunnen ver schillen in geloof en overtuiging, zo ver volgde Hammerskjoeld, er is een waai-heid, eens tot uitdrukking gebracht door een Zweedse dichter toen hij zeide, dat het grootste gebed van de mens niet vraagt om de overwinning, doch om de vrede, In zijn inleidende toespraak had Pear son tevoren verklaard dat „onze secreta- i-is-generaal zich niet van zijn verant woordelijkheid zal kunnen kwijten, tenzij wij hem op alle manieren steunen". Vervolgens betuigden vertegenwoordi gers van de V.S., Engeland, de Sovjet- Unie en Frankrijk hun instemming met de benoeming van de nieuwe secretaiis-gene- raal. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) zeide dat men geen betere keuze had kunnen doen. Wysjinski sprak de hoop uit, dat Ham marskjoeld „zijn plicht ais secretaris-ge- nc-gal op waardige wijze zal vervullen, 'w ij verzoeken hem onze beste wensen te aanvaarden". Handdruk Nadat de nieuwe secretaris-generaal was beëdigd, werd hij door zijn voorganger Trygve Lie aan de voorzitter en de zeven ondex-voorzittex-s der Algemene vergade ring voorgesteld. Een dezer onder-voorzittex-s is de leider der Russische dedegatie en tevoren Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinski. Nadat Wysjinski Hammers kjoeld de hand had. geschud en hem enige woorden ter gelukrwensing had toegevoegd, drukte hij Trygve Lie de hand. Dit gebaar leidde onmiddellijk tot een applaus der aanwezige afgevaardigden. De Russen hebben sinds 1950 geweigerd Trygve Lie als secretaris-generaal te er kennen, daar hij het optreden van de UNO in Korea had onderschreven. Zij hebben hem sindsdien volkomen genegeerd. Twee „Russische studenten" aan wie Donderdag een grootse ontvangt door de burgemeester en de bewoners van de Franse stad Rouaait was bereid, hebben bekend dat zijn een grap hebben uitge haald. Twee Sovjet-studenten waren uitgeno digd voor het Franse studentencongres, dat Maandag te Rouaan werd geopend. Zij kwamen niet opdagen, maar de oi-ganisa- toren bleven hopen, dat zij vroeger of later alsnog zouden vex-schijnen. Dondex-- dag stopte voor het stadhuis een imposan te auto met nummerbox-dexx van het corps diplomatique, waaruit een meisje en een jongeman stapten, die door een begelei dend „functionaris" werden voorgesteld als de 20-jarige Zoia Toumanova en de 21- jarige Alexei Smirnof, beiden studenten uit Moskou. Burgemeester Chastellain organiseerde inderhaast een receptie voor de gasten. Verslaggevers van de plaatselijke bladen en studenten afgevaardigden verdrongen zich om de „Russen" voor nieuws over het studentenleven achter het „IJzeren Gor dijn". Binnen een uur of twee wist geheel Rouaan, dat premier Malenkov wex-kelijk vrede wenst. De gasten schudden een ieder de hand en deden de journalisten verbaasd staan door de mededeling, dat 70 procent van de Russische studenten Engels spreekt en 30 procent Frans. Er was echter één lichtelijk verwarrend incident: de „Russen" weiger den de Joegoslavische afgevaardigden op de conferentie te ontmoeten. „Wij zouden elkaar heel weinig te zeggen hebben", zo zeide het meisje. Deze opmerking was let terlijk waar. De Joegoslavische ver tegen- woox-digers spreken Russisch, een taal die de „Russen" xxiet machtig waren.Men spreekt weinig Russisch waar wij vandaan komen, Perpignan, aan de Spaanse grens", zo bekenden de gasten tenslotte. De kruiser „De Zeven Provinciën" zal op 14 April voor het eerst voor enkele da gen zee kiezen. De officiële proeftochten vangen aan op 1 Mei en zullen tot half Juni dux-en. De Zeven Provinciën is een zusterschip van de kruiser „De Ruiter". Het verschil in beide schepen is gelegen in de voorsteven. NEW YORK, (Reuter) De Ameri kaanse afgevaardigde Ernest Gross heeft Vrijdag in de politieke commissie der UNO verklaard, dat de onderhandelingen te Panmoendjom vorderen en dat er reden is te hopen, dat de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen spoedig kan be ginnen. Hij verwierp de door Polen inge diende resolutie, waarin wordt aange- drongen op een vermindering van de be wapening en de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde, het onvoor waardelijk verbieden van atoomwapens en andere wapens voor massale vernietiging, bekrachtiging van het Geneefse protocol inzake verbod van bacteriologische wapens en het sluiten van een vredesverdrag tus sen de „grote vijf". Deze resolutie werd Donderdag door de Russische afgevaardigde Wysjinski ten volle onderschreven. De Amerikaanse afgevaardigde was verder van mening, dat de Poolse resolutie niets bijdraagt tot het streven naar „eer volle overeenkomsten". „Het is verrassend, dat ons zelfs gevraagd wordt, de punten opnieuw te behandelen, die uit de toon vallen bij de jongste stap pen van het Sovjet-blok, welke een nieuwe buitenlandse politiek der Sovjets schenen te beloven" aldus Gross. De wereld heeft niet aan nieuwe vredes verdragen, doch aan nieuwe vredesdaden behoefte, zo besloot de Amerikaanse ver tegenwoordiger. Ook de Belgische afge vaardigde Van Langenhoven zag weinig nieuws in de Poolse voox-stellen. De commissie komt Maandag weer bijeen. William Saroyan: Alles is anders en beter dan wat het werkelijk is. Rabindranath Tagore: Het werkelijke met zijn verkeerd begrepen betekenis en misplaatste nadruk is het onwerkelijke. In het Nationaal Rampenfonds is tot gis teravond een bedrag gestort van 102,1 mil lioen gulden. Sinds Donderdagavond is er dus weer 400.000,bijgekomen. De minister van Buitenlandse Zaken van Venezuela heeft dezer dagen een cheque van 30.000 Amerikaanse dollars overhan digd aan de Nederlandse gezant te Caracas, dr. H. Riemens, als bijdrage in de hulp voor de getroffenen uit het watersnoodge- bied. Reeds eerder was uit Venezuela een be drag overgemaakt van 538.000,waar van meer dan de helft was bijeengebracht door de bevolking van Venezuela en de rest door daar woonachtige Nederlanders. Ten bate van het Rampenfonds is in Spanje in totaal 1.250.000 pesetas inge zameld. De Finse Quakers hebben een barak ge geven, bestemd voor het Quaker-centrum Oude-Tonge. De Deense gezant in Den Haag, de heer Fin^Lund, heeft ten kantore van het Natio naal Rampenfonds een chèque overhandigd ten bedrage van 109.951,55 gulden. Dit be drag vox-mde de opbrengst van de verkoop door de Deense bladen van het speciale watersnoodnummer van het dagblad „Het Vaderland". De ruim 600 schoolkinderen van Zierikzee hebben een primeur gehad. Zij waren de eersten aan wie het Jeugd-Rode Kruis de speelgoedpaketten uitdeelde, die werden samengesteld met de hulp van de jeugd-leden van het Rode Kruis over de gehele wereld. De centrale wex-kgroep van de „Vredesbe weging De Derde Weg" heeft een adres ge zonden aan de leden van de Staten-Gene- i*aal waarin zij zich keert tegen de Euro pese Defensie-Gemeenschap, die naar haar mening de herbewapening beoogt van West-Duitsland en zijn inschakeling in een gewapend Europees blok onder de politiek- militaire leiding van de Verenigde Staten. De voorstelling dat zodoende een Verenigd Europa nabij wox-dt gebracht noemt De 'Derde Weg vals en onwaarachtig; ratifica tie van het verdrag, zo verklaart zij, zou bovendien het afbreken van de laatste brug met het neutrale Indonesië betekenen. In het adres wordt voorts gezegd dat de Amerikaanse regeringspolitiek zowel in Europa als in Azië de fascistische en reac tionaire oorlogsavonturiex-s nieuwe moed heeft gegeven, dat zij de verdeeldheid van Europa verscherpt en dat zij in West- Duitsland, Frankrijk en Italië een diepe politieke verdeeldheid teweeg brengt. Deze verdeeldheid zou na ratificatie van het E.D.G.-verdrag ertoe leiden dat nog verder dan tot dusver van de democx-atische weg wordt afgeweken. Volgens „De Derde Weg" zal een her bewapend West-Duitsland de hereniging van Duitsland door verovering willen for ceren en zullen de Duitse Democratische Republiek en de Sovjet-Unie zich door de scherpste tegenmaatregelen hierop voor bereiden, zodat de Europese Defensie- Gemeenschap de kans op een derde wereld oorlog vergroot. Nederland moet aan deze politiek niet medewerken door het E.D.G.- verdrag te ratificeren, zo wordt in het adres gezegd, waarin tenslotte een beroep wox-dt gedaan op de leden van de Staten- Generaal, met klem aan te dringen op een viermogendheden-conferentie ter voorbe reiding van een herenigd en geneutraliseerd Duitsland. Het adres is ondertekend door prof. dr. N. A. Donkersloot, C. Houwiard, dr. P. J. Meertens, dr. O. Noordenbos, ds. P. J. de Ridder, J. W. E. Riemens, A. M. Schilt- meyer, ds. Kr. Strijd en dr. J. Süys. In de slotbijeenkomst van het te Airxster- dam gehouden driedaags internationale chirurgencongres heeft de Franse voorzit ter. prof. R. Darget uit Bordeaux, mede gedeeld dat de Franse regering twee Ne derlandse chirurgen heeft onderscheiden. De Nederlandse voorzitter van het congres, de orthopaedisch chirurg dr. G. Chapchal uit Utrecht, is benoemd tot Officier de la Santé publique; de Amstex-damse uroloog dr. D. van (Sappellen is onderscheiden met de „Palmes académiques". Vandaag hebben de congressisten in Den Haag de Van Gogh-tentoonstelling en in Heemstede de Flora bezichtigd. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wissel vallige en buiïge weertype van de Paas dagen kwam ons land meer onder invloed te staan van hogedrukgebieden, waardoor het weer een geleidelijke verbetering on- dex-ging. Weliswaar veroox-zaakte een sto ring boven Frankrijk Donderdag veel be wolking en in het Zuidoosten van het land zelfs enige regen, maar deze trok gisteren snel weg naar het Middellandse Zeegebied, zodat gistex-middag in het gehele land de zon weer verscheen. De temperaturen ble ven echter nog vrij laag tengevolge van de schrale Noordoostenwind, die koude lucht uit Scandinavië aanvoerde. Het gebied van hoge luchtdruk dat ons nu fraai weer bezorgt, verplaatste zich in de afgelopen nacht naar Duitsland hetgeen een dx-aaiïng van de wind naar Zuidoost of Zuid tengevolge had. Hierdoor komt aan de aanvoer van koude lucht tijdelijk een einde, zodat de temperaturen weer ge leidelijk hoger worden. Het mooie weer wordt echter bedreigd door een actieve depressie ten Westen van de Britse eilanden, die in de richting van Midden-Noorwegen trekt. De storingsfron ten van deze depressie bereikten vanmor gen de Ierse kust. Zij zullen in de loop van vandaag en mox-gen over de Britse eilanden naar het Oosten trekken, maar ons land naar alle waarschijnlijkheid niet vóór mor genavond bereiken, zodat ook voor morgen nog droog weer verwacht mag worden. De wind zal echter uit het Zuiden gaan aan wakkeren en ook de bewolking zal gelei delijk toenemen. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Toenemende bewolking maar tot het einde van de middag nog overal droog weer. Matige, later krachtige Zuidelijke wind. Vannacht veel minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 April Zon op 5.51 uur. onder 19.32 uur. Maan op 4.55 uur. onder 18.10 uur. 13 April Zon op 5.49 uur, onder 19.34 uur. Maan op 5.11 uur. onder 19.40 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 April Hoog water: 1.38 en 14.00 uur. Laag water: 9.26 en 22.02 uur. Zondag 12 April Hoog water: 2.24 en 14.45 uur. Laag water: 10.17 en 22.45 uur. Maandag 13 April Hoog water: 3.09 en 15.29 uur. Laag water: 11.05 en 23.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1