Vietminh-rebellen lanceren een offensief tegen Laos Desnoods wordt in dijkgat schip tot zinken gebracht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Elysée Generaal R idgway bezoekt de Keukenhof en de Flora Britse ambassadeur trof Molotov in welwillende bui Fransen ontruimen Sam Neua, ministerraad in speciale zitting Deel van Bruinisse weer ontruimd Order van 25 millioen ontgaat Philips Morgen verkiezingen in Zuid-Afrika Het woord is aan... Dulles liet een proefballonnetje op Luchtdekking voor gevangenenconvooien 67e JAARGANG No 233 DINSDAG 14 APRIL 1953 Thans 103,9 millioen in het Rampenfonds Rijkswaterstaat: Zuiderzeewerken een jaar vertraagd Ontwonen militaire zender vol deed niet aan de verwachtingen Beide blanke partijen verdedigen apartheid Resolutie socialistische internationale Overval in Kenya Markt- en vervoerverbod voor varkens ingetrokken Onze foto-wedstrijd Flora 1953 en Lichtstad Verkiezingen in Tunesië Massa-arrestatie van Argentijnse winkeliers Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 80 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per posl 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EER DIT JAAR TEN EINDE IS zal een nieuwe president der Franse republiek moeten zijn gekozen. Het huidige staats hoofd, Vincent Auriol, nadert het einde van zijn zevenjarige ambtstermijn. Her kiezing die mogelijk is, maar in de historie der republiek maar zelden voor gekomenwenst hij blijkbaar niet. Zijn opvolger zal in December moeten wonden gekozen en in Januari in functie treden. Tot dusver zijn nog maar twee namen van mogelijke candidaten voor het president schap genoemd, namelijk die van de hui dige minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en van zijn onmiddellijke voorganger Robert Schuman, die 41/2 jaar aan de Quai d'Orsay heeft gezeteld. De laatste is ongetwijfeld, ook afgezien van zijn Europees streyen, een groter persoon lijkheid. Dat bewijst geenszins, dat hij voor deze benoeming een betere kans zou maken. Frankrijks ervaringen der negen tiende eeuw, vooral die met de president der Tweede Republiek, prins Louis Napo leon Bonaparte, die'door een staatsgreep keizer Napoleon III werd, hebben de re publikeinse politici een ware schrik voor al te krachtige figuren in het president schap bezorgd. Ofschoon de bevoegdheden van het staatshoofd zeer beperkt zijn en de man in het presidentiële paleis," het Elysée, niet veel meer dan een decoratie ve en representatieve taak vervult, kiest men voorzichtigheidshalve toch maar lie ver een politicus van het tweede plan, liefst op leeftijd, die het hoge ambt als een waardige bekroning van zijn loopbaan beschouwt. Het mag overigens twijfel achtig heten of men Bidault als een bij uitstek geschikte candidaat zal beschou wen: noch zijn leeftijd, noch zijn uiterlijke waardigheid schijnen er hem voor te ken merken. Hij is veeleer een der slimme nieuwe mannen in de politiek. Maar in acht maanden tijds kunnen nog allerlei andere candidaten aan bod komen, zelfs tot op het laatste moment. Ervaring heeft de meeste strevers naar eervolle ambten doen inzien, niet alleen in Frankrijk maar ook in andere landen, dat men zijn can- didatuur niet al te vroeg moet stellen en zich vooral niet begerig topen. Enig ver toon van afkeer, althans van bescheiden afwijzing, heeft vaak tot het gewenste re sultaat geleid. Werkelijke populariteit is een president der Franse republiek zelden ten deel ge vallen. Men kan erkennen dat hij zijn functie op achtenswaardige wijze vervult, maar het grote publiek ziet in hem een eerzame burger die geen macht bezit en voor een korte spanne tijds tot een plech tige functie geroepen is. Het is bereid tot beleefde erkenning, met de glimlach die in Parijs nooit ontbreekt, maar niet tot geest driftige toejuichingen. Het interesseert zich bij openbaar vertoon meer voor be zoeken van buitenlandse vorsten, die ster ker tot zijn verbeelding spreken. Het heeft daar eigenlijk voortdurend belangstelling voor, hetgeen niet wil zeggen dat het zelf het moderne constitutionele koningschap zou wensen, dat Frankrijk in zijn histori sche ontwikkeling heeft overgeslagen. Maar de aantrekkingskracht is onmisken baar; die is de laatste tijd dan ook weer duidelijk gebleken in de grote belangstel ling voor de nabije kroning van Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië. Zo dui delijk, dat het dagblad Le Monde er in een pittige korte commentaar op is ingegaan en daarin heeft verklaard dat ofschoon het koningschap zijn oude betovering van bo vennatuurlijke zending verloren heeft, wel blijkt dat een volk te allen tijde „behoefte heeft aan iemand om van te houden" hetgeen een voortreffelijk-menskundige opmerking lijkt. De president der Franse republiek wordt niet, zoals het Amerikaanse staats hoofd dat wèl grote bevoegdheden bezit, door het volk gekozen maar door het par lement. Hij wijst kabinets-formateurs aan, hetgeen in Frankrijk een paar maal per jaar voorkomt, vaker dan in enig ander democratisch land. Maar volgens de grond wet van de huidige, Vierde Republiek moet de president dan nog afwachten of de Na tionale Vergadering zijn formateur verlof geeft om een kabinet te vormen. Soms presideert het staatshoofd de ministerraad: dat is gisteren juist weer eens gebeurd toen de toestand in het Verre Oosten aan leiding gaf tot het houden van een specia le spoedzitting. Verder ontvangt de presi dent buitenlandse staatshoofden en brengt hun bezoeken. Hij houdt bij zulke gele genheden officiële redevoeringen. Dat doet hij eveneens bij de vele openingen van tentoonstellingen, gebouwen, kanalen, de tewaterlatingen van schepen en de ont hullingen van monumenten, door hem ver richt. Hij houdt recepties in het Elysée. Hij wordt trouw en onafgebroken terzijde gestaan door die onmisbare functionaris, die als „chef van het protocol" bekend staat en die ieder ceremonieel met alle bijbehorende détails uit zijn hoofd kent en met onwrikbare ernst en overtuiging handhaaft. Het mag verwonderlijk heten dat steeds weer, in ieder land en in ieder tijdvak, mensen geboren worden voor wie zulk een taak een roeping schijnt te zijn en die er zich dan ook met inzet van hun ganse vormelijke persoonlijkheid aan wij den. Ondanks hun zeer beperkte machtsbe voegdheden is het voorgekomen dat pre sidenten der Franse republiek door moor denaarshand vielen. President Sadi Carnot werd in 1894, toen zijn ambstermijn bijna verstreken was, door een Italiaan te Lyon vermoord toen hij daar een tentoonstelling opende. President Doumer werd in 1932 bij de opening van een tentoonstelling te Parijs vermoord toen hij nog maar kort in functie was. Een Russische emigrant, die daarmee in het openbaar demonstreren wou tegen het lot van zijn vaderland, loste het schot op een man, die vier zoons in de eerste wereldoorlog verloren had. Dat waren allebei misdaden van gekken. Niet omdat hij zoiets vreest zal presi dent Vincent Auriol het einde van zijn ambtstermijn allicht met genoegen tege moet zien. Maar wellicht wèl omdat hij genoeg heeft van „la cage dorée", de ver gulde kooi, zoals het Elysée vaak is aan geduid. En omdat hij met veel dankbe tuiging voor de hem bewezen diensten, ook wel afscheid zal willen nemen van die trouwe metgezel: de chef van het protocol. R.P. (Van onze correspondent in Parijs) Een kleine week voordat de Fransen het verwachtten, is in Indochina een nieuw offensief van de communistische rebellen ontbrand, waardoor zowel een aantal mi litaire als politieke vragen van groot be lang worden opgeworpen. Een onafhankelijke deelstaat van Indo china, Laos, een land met een oppervlakte van half Frankrijk, en een bevolking van nog geen twee millioen zielen, waar tot dusverre betrekkelijke rust had geheerst, wordt nu bedreigd, en een der grootste steden, Sam Neua, hebben de Fransen al moeten ontruimen. Victminh-troepen ter sterkte van veer tigduizend man zouden bij het offensief be trokken zijn. Omdat het weer grote operaties in de lucht, waar de Fransen nog altijd meester zijn, bemoeilijkt, en het land zich verder hoofdzakelijk voor guerilla-methoden leent, waarin de Fransen de minderen van hun tegenstanders zijn, is de situatie niet ongevaarlijk. Hedenmorgen kwam in Parijs de mi nisterraad onder leiding van president Auriol speciaal bijeen om te bepalen wel ke houding de regering aan moet nemen tegenover deze nieuwe schending van de grenzen van een onafhankelijk land, dat tot de Franse unie behoort. Een beroep op de U.N.O. wordt in diplo matieke kringen niet bij voorbaat uitge sloten. (Reuter). De Franse strijdkrachten die Sam Neua hebben ontruimd trekken terug naar het plateau van Tran Ninh, on geveer 160 km naar het Zuiden. Tot dusver is er geen contact geweest met strijdkrach ten van de Vietminh. Van Franse zijde werd enige dagen ge leden te kennen gegeven, dat Sam Neua als onverdedigbaar werd beschouwd tegen een krachtige en vastbesloten aanval van de Vietminh. Gezegd werd, dat de Franse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op een sterkere verdedigingslinie op het cen trale plateau van Laos in het Zuiden waar goede vliegvelden en wegen zijn. In Franse kringen was men van mening, dat een ge slaagd offensief van de Vietminh in Laos in de richting van Thailand en de Birmese grens ernstige gevolgen zou kunnen heb ben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Franse bolwerk Nasam, buiten de grens van Laos, dat de Vietminh blijkbaar wilde neutrali seren omdat het een bedreiging vormt van haar verbindingen voor de invasie van Laos. Nasam en Sam Neua zijn 90 km. van elkaar verwijderd. Tot gistermiddag was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van 103.9 mil lioen binnengekomen, dat is 1.4 millioen meer dan de laatste opgave. Achthonderd kinderen uit Fijnaart zul len vandaag de goede gaven van het Jeugd Rode Kruis in ontvangst nemen. Behalve speelgoed worden ook Canadese thermos- tassen uitgereikt, die geschikt zijn om er een maaltijd tijdens vervoer in op warmte te houden. Verder zijn er nylon boodschap- pennetten, Amerikaanse „gift-boxes" en versnaperingen. Al deze goederen zijn ge kocht van gelden, die het Jeugd Rode Kruis in het buitenland bijeen heeft gebracht voor de kinderen in de overstroomde ge bieden in Nederland. Nog steeds wordt in Bruinisse hard ge- land en Zuidholland 141 hulpgemalen in Het ministerie van,Oorlog heeft besloten een voor de N.V. Philips in uitzicht ge stelde order voor de bouw van voertuig radiozenders voor het leger niet te plaatsen. Vorig jaar werd voor deze order uit de tegenwaarde-rekening een bedrag van 25 millioen gulden gereserveerd. Philips was reeds in 1949 bezig met de ontwikkeling van deze zender. Onder ver antwoordelijkheid van het rijk zijn de proefnemingen voortgezet en toen het eer ste type midden 1952 gereed was, bleek het niet te voldoen aan de verwachtingen die I die bij Schelphoek, in de havendam van het ministerie er aan had gesteld. Het Serooskerke en die in de havendam van ministerie heeft daarom besloten de order werkt om het gat in de Oude Dijk met zandzakken te dichten. Tweehonderd mannen uit Noord-Bra bant, veertig van Sint Philipsland en ze ventig uit Zeeuwsch Vlaanderen hebben gisteren meegeholpen. Gisteravond kwam de uit Bruinissers bestaande nachtploeg weer aan de beurt. De Zeeuwsch-Vlamin- gen bleven in Bruinisse. Zij wilden beslist het gat helpen dichtmaken. Dikwijls moet men vijftien a twintig zandzakken in een net bij elkaar doen en zo in het gat rollen, om de stroom de baas te kunnen blijven. Indien men daar niet in slaagt, zal een schip in het gat tot zinken worden gebracht. In het dorp staat het water veertig a vijftig centimeter hoog en vele inwoners vertrekken uit eigen beweging naar hoger gelegen delen. Ir. A. G. Maris, die gisteren in Den Haag een overzicht gaf van het herstelwerk aan de waterkeringen, deelde mede, dat 127.000 hectaren van de 145.000, die door de storm vloed werden overspoeld, thans weer droog zijn. Ruim 9300 hectare op Schou wen, bijna 2800 op Zuid Beveland en ruim 5000 op Duiveland, Flakkee en andere plaat sen staan nog blank. Zevenenzestig stroomgaten moesten na 1 Februari worden gedicht. Hiervan zijn nog elf over, namelijk zeven op Schouwen- Duiveland en vier op Zuid-Beveland. Op Schouwen zijn de voornaamste gaten niet te plaatsen. Eenzelfde beslissing zou zijn genomen met betrekking tot een soort gelijke order tot een bedrag van acht mil lioen gulden voor de marine. De regering had voor de ontwikkeling van de zender een millioen gulden beschikbaar gesteld. Zierikzee. Aan binnendijken is thans 182 kilometer hersteld. Aan materieel is ingezet: 2 hop perzuigers, 12 zuigers, 19 perszuigers, 6 profielzuigers, 7 baggermolens, 150 drag lines, 15 bulldozers, 5 kranen en 3 drijven de kranen. In totaal zijn in Brabant, Zee- Vanmorgen heeft generaal Matthew B. Ridgway, opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten, in gezelschap van zijn vrouw, zijn aide major Ray en enkele an dere officieren van zijn staf een onofficieel bezoek gebracht aan de Keukenhof-ten toonstelling in Lisse. De generaal, die be geleid werd door de minister van oorlog ir. C. Staf en diens dochter, en door brigade generaal Griethuysen, hoofd der Neder landse S.H.A.P.E.-liaison mission bij het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Parijs, werd aan de ingang van het expositieterrein ver welkomd door de voorzitter van Keuken hof, de heer T. M. H. van Waveren en diens echtgenote en door de burge meester van Lisse, de heer T. M. de Graaf, waarna hofdames van Jacoba van Beieren mevrouw Ridgway en mej. Staf tulpen aanboden. De generaal zelf ontving een boeket prachtige langstelige gele tul pen, een nieuwe variëteit die door haar Nöordwijkse kweker naar hem vernoemd is. gebruik of gebruikt. Als gevolg van het veelomvattende werk dat het herstel der geschonden waterkerin gen vergt, zullen de Zuiderzeewerken een vertraging van ongeveer een jaar onder vinden. Bij Zierikzee wordt de waterkering her steld door het opwerpen van een dijk bui ten het gat om, die 1150 meter lang zal worden. Niet voordat deze Zierikzeese dijk gesloten is, kan men met het moeilijkste gat van 340 meter bij Schelphoek begin nen. Het plan is om achter dit gat een lange dijk van de in aanbouw zijnde werk- haven af, onder de provinciale weg bij Serooskerke door, naar een punt Westelijk van het gat te leggen. Hiertoe zullen drie dijkstukken worden gebouwd. De sluit gaten van anderhalve kilometer daartus sen zullen op het maaiveld met zinkwerk worden verdedigd. Daarna zal men ver moedelijk de gaten dichten met opzinken, zoals bij Burghsluis is geschied, alsook met caissons. Er is een redelijke kans, dat in dien het zinkwerk niet meer dan twee maanden neemt en het plaatsen der cais sons met tenminste 100 meter lengte per dag kan geschieden, de zeedijk van Schou wen voor het einde van de zomer dicht zal zijn. Het leegpompen van deze enorme pol der zal daarna binnen enige maanden ge reed kunnen zijn. De tracee van de nieuwe binnendijk staat reeds voor 95 percent vast. De polder Klinkerland onder Nieuwe Tonge is thans van overstromingswater vrijgekomen. Hierdoor is weer 700 hecta ren land beschikbaar. Men zal trachten nog een gedeelte van de polder in te zaaien. Uitblijven schaderegeling Het hoofdbestuur van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft een tele gram gezonden aan de minister-president, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uit spreekt „over het nog steeds uitblijven van mededelingen van de regering omtrent de schaderegeling voor de slachtoffers van de watersnood." Het verzoekt „dat op de kortst mogelijke termijn van regeringszijde mededelingen zullen worden gedaan, die een einde kunnen maken aan de pijnigende onzekerheid waarin duizenden zo zwaar getroffen landgenoten verkeren." Het hoofdbestuur dringt er tevens op aan, dat de geleden schade integraal door de over heid zal worden vergoed. JOHANNESBURG, (Reuter) Morgen zullen in Zuid-Afrika verkiezingen voor een nieuwe volksraad, met een zittings periode van vijf jaar, worden gehouden. In de ontbonden volksraad bezette de natio nale (regerings) partij van dr. Malan 86 zetels, de verenigde partij (oppositie) 64 zetels. Afgevaardigden van de inheemsen bezetten 3 zetels. Premier Malan heeft Maandagavond in zijn laatste verkiezingsrede, uitgezonden via de radio, de komende verkiezingen Zuid-Afrika's laatste kans om een land van blanken te blijven genoemd. De apart heidspolitiek van de regering zou de weg kunnen wijzen naar redding van de blanke gemeenschappen van de Kaap tot Kenya, aldus Malan. Volgens hem brengt dit be leid de twee groepen blanken in Zuid- Afrika dichter bij elkaar dan ooit tevoren en de verkiezingen zouden de doelmatigste manier kunnen zijn om stevige, duurzame nationale eenheid te vestigen. De apartheidspolitiek, zo zei de premier, behoeft niemands geweten of Christelijk gevoel te kwetsen. Apartheid betekent niet verwaarlozing of onderdrukking. De oppositieleider Strauss verklaarde in zijn laatste verkiezingsrede, eveneens via de radio, dat de inheemsen in Zuid-Afrika het feit moeten aanvaarden, dat zij, als massa, onvolwassen en ongeschikt zijn voor elk aandeel in het beheer van de politieke en economische ontwikkeling van het land. De inheemsen zouden, aldus Strauss, de lange, zware weg der evolutie moeten gaan, zoals de blanken dit in de afgelopen eeuwen hebben moeten doen. Zij zullen moeten leren, dat beschaving niet slechts voordelen brengt, doch ook offers eist, zo zei hij. PARIJS, (Reuter) De algemene raad der socialistische internationale, die ge durende drie dagen te Parijs heeft verga derd, heeft een resolutie aangenomen, waarvan de volgende punten worden ver meld. De welgemeendheid der Sovjet- Russische vredesstappen moet blijken uit de bereidheid van het Kremlin om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog, het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk en hereniging van Duitsland op basis van vrije algemene verkiezingen. De resolutie dringt verder aan op een regeling voor het Middenoosten en het tot stand brengen van vreedzame betrek kingen tussen Israël en zijn buurlanden. Tenslotte wordt aangedrongen op het op stellen van een plan onder toezicht van de UNO voor hulpverlening aan onvoldoende ontwikkelde landen in het Verre Oosten. NAIROBI (Reuter). Ongeveer hon derd. met automatische vuurwapens be wapende verzetslieden, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag in het district „Fort Hall" een aanval gedaan op een pe loton van het Kenya-regiment. Vier Euro pese leden van het regiment zijn hierbij gesneuveld. Met ingang van heden is het voor het Westelijk-centrale deel van ons land gel dende markt- en vervoerverbod voor var kens ingetrokken. Ferdinand Hiller Het publiek is een natuurmacht; men moet het nemen zoals men het weer neemt. COCOOOOCOOCOOOOOOOCXDCXXXXX)OOOCOOOOOOOCCOC>OOOOOOOOOOC>OOCO \\7~IJ herinneren de amateur-fotogra- VY jen onder onze lezers er nog even aan, dat hun nog slechts een week rest om hun foto's voor onze prijsvraag „Haarlem Lichtstad en Flora 1953" in te zenden. De foto's die later dan Dins dag 21 April in ons bezit komen, dingen niet meer mee naar de prijzen. OOC«OOCOCCOOOOCXXX)OC^XXXXODCOOOOTCOCOOOOCCOOCOCOOOCO Glimlachend neemt de NATO-opperbevel- hebber van een van Jacoba van Beierens hofdames de naar hem genoemde Darwin- tulpen in ontvangst. Links van de generaal kou, die in 1948 door een Sovjet-Russische LONDEN (A.F.P.). In een voorlopig rapport aan de Britse regering over zijn onderhoud met de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, zou Sir Alvary Gascoigne, de Britse ambassa deur te Moskou, mededelen, dat Molotov bereid is faciliteiten toe te staan wat be treft de bewegingsvrijheid van de buiten landse diplomaten, aldus wordt in politieke kringen te Londen gezegd. Molotov zou voorts de wens geuit hebben, voortaan per soonlijk de buitenlandse vertegenwoordi gers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te bespreken, zulks in de plaats van notawisselingen. Men speculeert thans op Russische tus senkomst ten bate van Edgar Sanders, de Britse zakenman die in 1949 te Boedapest tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld werd, en van George Bundock, een employé van de Britse ambassade te Mos- mevrouw Ridgway. Vervolgens bezichtigde, filmde en foto grafeerde het gezelschap met geestdrift de talrijke mooie plekjes die de Keukenhof rijk is, terwijl minister Staf, die tengevolge van een verstuikte voet niet aan de rond gang kon deelnemen, in de bestuurskamer op de Keukenhof zijn gasten afwachtte. Vooral de prachtige parkiettulpen in de kassen, waaronder een zeldzame, bijna zwarte tulp, oogstten veel bewondering van de bezoekers. Tegen half een werd in de bestuurskamer de lunch gebruikt, waar na de generaal en zijn gezelschap de Flora zouden bezoeken. In de loop van de middag keren de Amerikaanse bezoekers via Schiphol naar Parijs terug. rechtbank veroordeeld werd en sedertdien onder bewaking is gebleven. Sir Alvary zou verder de kwestie van de met Britse burgers gehuwde Russische vrouwen te berde gebracht hebben, de eventuele toelating van Westelijke jour nalisten in de Sovjet-Unie, verzachting van de censuur op de berichten van bui tenlandse correspondenten, de mogelijkheid van bezoeken aan Rusland door niet-com- munistische personen en uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van „U.S. News and World Report" heeft de Joegoslavische president, maar schalk Tito, gezegd dat de nieuwe houding van de Sovjet-Unie tegenover het Westen een verwerping betekent van Stalin's hou ding doch geen verzachting van de koude oorlog inhoudt. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsje- choslowakije de zwakste punten in het va zallen-front van de Sovjet-Unie in Oost- Europa. Naar zijn mening zou de Sovjet- Unie zich op Azië gaan concentreren. Communistisch China kan geen echte vazalstaat van de Sovjet-Unie genoemd worden. Het autoritaire optreden van Sta lin had wrijving tussen beide landen ver oorzaakt. Nu Stalin dood is, zouden China en Azië een vrijere hand krijgen. Het Wes ten moet met China, en niet met de Sovjet- Unie over Chinese aangelegenheden praten om de Chinese trots te ontzien. TUNIS (Reuter). In Tunesië zijn Maandag verkiezingen voor 36 districts raden begonnen, die tot 23 April zullen duren. Zij vormen een onderdeel van het Franse plan om Tunesië een grotere mate van zelfbestuur te geven. De nationalisten hebben hun volgelingen opgeroepen de verkiezingen te boycotten, omdat deze ge houden worden tijdens een staat van be leg, die volgens hen vrije meningsuiting onmogelijk maakt, en omdat veel nationa listische leiders nog zijn geïnterneerd. Tot op heden werden de leden van de districtsraden benoemd door de Bey. De benoemingen behoefden goedkeuring door de Franse autoriteiten. De nieuwgekozen districtsraden zullen de plaatselijke begrotingen kunnen opstellen en in zekere mate administratieve en eco nomische bevoegdheden bezitten. (Van onze correspondent in Washington) Het is beslist niet toevallig, dat op het zelfde moment vrijwel alle belangrijke Amerikaanse couranten zijn gaan schrij ven over wat acceptabel zou kunnen zijn voor de Verenigde Staten, indien het in het Verre Oosten tot wapenstilstand en tot reëele vredeskansen zou komen. Het is vooral daarom niet toevallig, om dat iedere courant zij het met meer of mindere nadruk dezelfde punten naar voren bracht waarover de leiders van Amerika's buitenlandse politiek het in grote trekken eens zouden zijn. Die leiders zouden er voor voelen de grens tussen Noord- en Zuid-Korea 90 mijl naar het Noorden te verleggen (tot het slanke middel van het schiereiland), zij zouden een voogdijschap van de UNO over Formosa overwegen en zij zouden de strijd in Indo-China in verband willen zien met oorlog of vrede in Korea. Al deze problemen zouden zij bereid zijn te bespreken op een conferentie over het Verre Oosten, die zou moeten volgen op het sluiten van een wapenstilstand in Korea. Thans kan wel worden onthuld hetgeen in geïnteresseerde kringen te Washington een publiek geheim is. Zoals wel vaker ge beurt, hebben een beperkt aantal zeer vooraanstaande Amerikaanse journalisten en commentators een vertrouwelijke be spreking'gehad met de leider van Ameri ka's buitenlandse politiek. John Foster Dulles, wiens naam overigens niet ge noemd werd. Maar goed, de niet genoemde hoge woordvoerder heeft op die bijeenkomst zijn gedachten hoorbaar laten gaan over wat er na een wapenstilstand mogelijk en wenselijk was. Vooral het artikel wat daarna in de New York Times verscheen, heeft sensatie veroorzaakt. Dit artikel was zeer positief en wekte de indruk, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek reeds was gekristalliseerd. De hoge woordvoerder heeft zich echter wel vager en voorzichtiger uitgelaten dan Amerika's voornaamste courant. Gelijk bekend, heeft het Witte Huis later ontkend, dat de oogmerken, genoemd in de verschillende Amerikaanse bladen, de politiek van de huidige Amerikaanse re gering zouden weergeven. TOKIO. (Reuter). Amerikaanse straal jagers zullen boven het eerste convooi vlie gen, dat zieke en gewonde krijgsgevange nen uit een streek, vijftig kilometer ten Zuiden van de Jaloe, waar zich een aantal krijgsgevangenenkampen der Noordelijken bevindt, naar Kaesong, het basiskamp der Noordelijken, ongeveer tien kilometer van Panmoendjom, in de neutrale zóne, over brengt. Deze luchtdekking, die direct bij het vertrek van het convooi begint, wordt uitgevoerd om te verzekeren dat de Noor- welijken niet zullen kunnen zeggen, dat het convooi onderweg door geallieerde vliegtuigen is aangevallen. Het uit twintig voertuigen bestaande convooi zal drie dagen over de reis naar Kaesong doen. De eerste honderd man sterke groep van zieke en gewonde krijgs gevangenen, zal twintig dezer aan de ver bondenen worden overgegeven. Overeen is gekomen dat op elk der vrachtauto's met verf een groot rood kruis zal zijn aange bracht. De voertuigen zullen voorts rode vlag gen voeren. Nader werd gemeld, dat een grondnevel hedenmorgen het waarnemen van het convooi uit de lucht zeer bemoei lijkte. De vliegtuigen zouden het convooi vermoedelijk niet voor de middag kunnen ontwaren. BUENOS AIRES (Reuter). Ruim vijf honderd Argentijnse kruideniers en slagers zijn Maandag in hechtenis genomen omdat zij zich niet hadden gehouden aan de nieu we door de regering vastgestelde prijzen. Vorige week stelde de regering nieuwe prijzen vast voor de belangrijkste levens middelen om te trachten de kosten van levensonderhoud te verlagen. Verscheidene honderden huisvrouwen verzamelden zich Maandag met foto's van president Perón en zijn overleden echtge note, Eva Perón, voor het gebouw van de regering om de president dank te zeggen voor de nieuwe maatregelen. £COOOOOOOOOCXOOCCCOOOCOOOOC» OVERDAG OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk enkele buien maar mor gen overdag opklaringen en tot het einde van de middag droog weer. Aan vankelijk matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en' Noord. Later matige tot zwakke wind draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 15 April Zon op 5.44 uur, onder 19.37 uur. Maan op 5.52 uur, onder 22.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 April Hoog water: 3.50 en 16.09 uur. Laag water: 11.52 en uur. Woensdag 15 April Hoog water: 4.30 en 16.50 uur. Laag water: 0.12 en 12.36 uur. xcreeeeecoa

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1