Generaal Ridgway zag de Flora en vond het „a beautiful show" /T\ Burgemeester d'Ailly critiseert trage hulp aan rampgebieden Minister Suurhoff accoord met strekking van rapport PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws fietsen Staten van Holland op de Flora Bevolking klaagt over de onzekerheid waarin men haar laat S.E.R.-advies inzake loonpolitiek De radio geeft Donderdag Keer ten goede in het werkloosheidscijfer 2 Schoolstaking in Dinxperlo KV Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Spoor- en busverbinding met Vlissingen Aannemer veroordeeld Prins en twee prinsessen in ons land terug School voor emigranten TccU ió het zo K Over 50 milliard jaar WOENSDAG 15 APRIL 1953 In het kleine dorp Dinxperlo is onder het Rooms-Katholieke deel van de bevol king een schoolconflïct uitgebroken. Van de ruim honderd leerlingen van de nieuwe R.K. school verschenen er gisteren slechts veertig in de klassen. De overige kinderen worden door de ouders thuis gehouden. Men is het niet eens over de houding van het schoolbestuur tegenover de onderwij zeres, die zeer bij de ouders in de gunst staat, maar die nog steeds geen vaste aan stelling heeft ontvangen. Men verwacht dat als de staking lang zal duren, dc ouders hun kinderen naar de openbare school van Dinxperlo zullen zen den. ADVERTENTIE stellen alles in de schaduw De RS lentecollectie biedt U een uitgebreide serie, van 't traditionele, eenvoudige model tot de meest exclusieve sportfiets In prachtige kleu ren. Vraag Uw rijwielhandelaar naar de sier lijke, lichtlopende fietsen I Prijzen van f 144.- af. R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Gistermiddag hebben generaal en me vrouw Matthew B. Rid'gway vergezeld van enkele aides, generaal Griethuysen van de Nederlandse verbindingsstaf bij het NAVO- hoofdkwartier in Parijs en de dochter van minister Staf een bezoek aan de Flora-ten toonstelling in Heemstede gebracht, waar zij aan de ingang bij het molentje verwel komd werden door jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de heren H. A. G. de la Mar en H. J. Voors, directeuren van de Flora. Ondanks het gure weer was het vrij druk op de Flora, en daar niemand zich de kans wilde laten ontgaan, om nu eens een echte Amerikaanse „four starred general" in levende lijve te zien, vormden zich overal dikke hagen van nieuwsgieri gen, die zich echter nergens hinderlijk- opdringerig gedroegen. Generaal Ridgway en zijn vrouw poseerden zelfs een paar maal gewillig voor de persfotografen en filmden en fotografeerden er ook zelf lus tig op los. Mevrouw Ridgway, die haar camera met kleurenfilm geladen had, vond het alleen jammer, dat het zulk somber weer was, waardoor zij verschillende mooie hoekjes van de tentoonstelling „onver - eeuwigd" moest laten. „But maybe we'll come back later on", zei zij hoopvol en zo dachten ook de drie adjudanten van de generaal erover, die allen kennelijk getrof fen waren door de bloemenpracht en de aanleg van de Flora en ons dan ook ver telden, dat zij spoedig nog eens voor een wat langer bezoek terug hoopten te keren. Na een rondgang van bijna drie kwartier Dinsdagmiddag omstreeks half drie brachten de Commissaris van de Koningin in Zuid holland, mr. L. A. Kesper, met zijn echtge note en de leden der Provinciale Staten van Zuidholland, eveneens met echtgenoten, een bezoek aan de Flora 1953, waar het ge zelschap door de directie officieel in de Erehal is ontvangen. Na een rondleiding door het Bloemen- paleis, waar momenteel de prachtige Bos- koopse cultures worden geëxposeerd, werd onder leiding van de directie een rondwan deling gemaakt over de terreinen en door de kassen, waar momenteel de tulpen in talloze variëteiten in volle bloei staan. Het gezelschap was opgetogen over de kleurrijke bloementuin, waarin het wan delbos Groenendaal is herschapen. Donderdagmiddag zal de wnd. Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland met de leden der Provinciale Sta ten de Flora 1953 komen bezichtigen. ADVERTENTIE Haarlem Terwijl mevrouw Ridgway glimlachend toeziet, legt een charmante „Flora-Volen- damse" de generaal zijn nieuwste onder scheiding een krans van bloeiende narcissen om de schouder. over de vollegronds-tentoonstelling bracht het gezelschap nog geruime tijd in de ere hal door, waar Boskoop thans zijn sierteelt producten exposeert. Aan het einde van het bezoek zorgde de carillonist de heer Van Ewijk nog voor een gewaardeerde at tentie door op zijn electronische klokken spel twee coupletten van de „Star spangled banner" het Amerikaanse volkslied ten gehore te brengen, die door de gasten stram in de houding werden aangehoord. En dat was tevens de enige keer, dat wij Ridgway het militaire saluut zagen bren gen, want wanneer hij burgers groet, dan licht hij keurig zijn generaalspet van het hoofd, alsof het een doodgewoon burger manshoedje is en ook dat grappig-civiele gebaar veroverde stormenderhand de sym pathie van de andere bezoekers, die de generaal en zijn vrouw dan ook met een hartelijk applaus uitgeleide deden toen zij tenslotte tegen half vier lang na de „scheduled time" met de armen vol bloemen afscheid van deze .beautiful show" en van hun gastheren namen. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft Zondag en Maandag een bezoek ge bracht aan Schouwen en Duiveland. De hoofdstad heeft dit deel van de getroffen gebieden geadopteerd. Vele Nederlandse gemeenten veertig in getal hebben dc plaatsen en plaatsjes op deze eilanden hulp toegezegd. Over zijn bezoek aan het rampgebied zei de burgemeester: „Ontstellend is nog steeds de toestand, die men daar aantreft. Onbegrijpelijk, ver ontrustend en onduldbaar is wat ik lieb geconstateerd, namelijk dat gedurende de Zaterdagen en Zondagen niet wordt ge werkt. Wel worden de nog gevaarlijke plaatsen onafgebroken bewaakt, wel wordt als de noodklok luidt zoals Zondag terstond met man en macht gewerkt, maar de toestand eist toch een dag en nacht doorarbeiden. Voorts uitte mr. d'Ailly de vrees dat het herstel, voorzover dat door de getroffenen zelf moet geschieden, wordt geremd dooi de nog steeds bestaande onzekerheid over de vorm en de mate van hulp in. de par ticuliere sector. Thans opnieuw getroffenen, die als oor logsschade ongeveer tweevijfden van hun HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Vierhandig pianospel. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Banjo-orkest. 18.30 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerde muziek. 21.45 Pla ten. 22.00 Commentaar verkiezingsuitslagen Unie van Zuid-Afrika. 22.15 Zang en piano. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Palten. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Om roepkoor. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.50 De vrouw in gezin, maatschap pij en staat, gesprek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro- pole-orkest. 14.00 Désirée, hoorspel. 14.50 Platen. Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.15 Regeringsuitzending: Ontwikkelings plannen in Zuid-Oost Azië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Causerie over Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Mededelingen. 21.20 Mijnheer Tik-Tak, hoorspel. 22.15 Pla ten. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. 23.40—24.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.40 Bariton en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Omroep orkest. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Omroeporkest en solisten. 17.00 Nieuws. 37.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Vrije poli tieke tribune. 19.50 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.50 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224, 49 en. 42 m.). In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over zijn begroting heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, medegedeeld, dat hij zich in het algemeen kan verenigen met de strekking van het advies van de Sociaal Economische Raad over wijzigingen in het tot dusver gevolgde systeem van loonbe- heersing. De minister is van mening, dat een aan vankelijk bewerkstelligde loondifferentia- tie tussen de verschillende bedrijfstakken spoedig weer zal blijken te vervagen. In dien op een gegeven ogenblik de financieel- economische positie van het land enige verhoging van het loonpeil zou toelaten, dan dient naar de mening van de minister deze ruimte in de eerste plaats te worden gebruikt voor het opruimen van het res tant van de consumptiebeperking. Het aanstonds overgaan tot differentiatie zou in dit geval immers betekenen, dat sommi gen, die indertijd evenzeer het consumptie offer hebben gebracht, niet zouden delen in het ook door hun offer tot stand geko men resultaat. De regering heeft herhaaldelijk getuigd van haar erkentelijkheid en haar bewon dering voor de door de Nederlandse orga nisaties van werkgevers en werknemers aan den dag gelegde zelfbeheersing. De minister zou geenszins willen beweren, dat d% wil tot zelfbeheersing zou verminderen indien een ruimere armslag zou worden verkregen. Hij is er echter van overtuigd, dat dan per bedrijfstak of per onderneming de opvattingen omtrent wat wel, of wat niet kan, scherper tegenover elkaar zullen komen te staan, met als wel zeer onge wenst gevolg een grotere kans op het ont staan van conflicten. De minister betwijfelt ten sterkste of het mogelijk zal zijn het vraagstuk van de be loning der middengroepen van de loonzijde uit op te lossen. Bij de betrokkenen leeft in het geheel niet het verlangen dat de overheid zich met hun salarisvaststelling via het College van Rijksbemiddelaars zal gaan bezighouden. Een bemoeiing overi gens die, ook als men haar zou willen, zou afstuiten op practische onmogelijkheden. Voor zover het mogelijk en raadzaam zou blijken dat van overheidswege maatrege len worden voorgesteld of genomen, meent de minister daarom, dat deze niet op het terrein van de salariëring, doch op ander gebied moeten liggen. Betreffende de werkgelegenheid zegt mi nister Suurhoff dat er naar zijn mening onder de huidige omstandigheden (over schot op de betalingsbalans, gestegen ni veau der werkloosheid) geen aanleiding meer bestaat tot beperking der investerin gen, behoudens voor zover nodig met het oog op het herstel in de getroffen gebieden. Enigszins anders staat het met de beper king der consumptie. Opheffing van de consumptiebeperking kan slechts overwe ging verdienen en kan in dat geval on getwijfeld nuttig zijn wegens haar stimu lerende invloed op de productie voor de binnenlandse vraag voorzover zij onze internationale concurrentiepositie niet noe menswaard schaadt. In de ontwikkeling van het werkloosheidscijfer valt reeds sedert enige tijd een keer ten goede waar te nemen. Er was in het vorige jaar een vertraging in het tempo van de stijging der werkloosheid te constateren. In totaal zal, naar verwacht wordt, de invloed op de werkloosheid van de gevolgen van de watersnood niet opwegen tegen de gunstige invloed van de herstelwerkzaam heden. De regering besteedt grote aandacht aan het vinden en openleggen van emigratie mogelijkheden voor Indische Nederlanders, doch het zou niet van werkelijkheidszin getuigen, indien de minister de verwach ting uitsprak, dat op dit gebied binnen korte tijd grote resultaten bereikt zullen worden. Voor Indische Nederlanders, die beschikken over een goede algemene emi gratiegeschiktheid, een voldoende ge schooldheidsgraad in een industrieel beroep bezitten en een redelijke kennis van de Portugese taal hebben, bestaat thans moge lijkheid tot emigratie naar Brazilië. Inmid dels is tevens gelegenheid geopend dat zij, die emigratiegeschikt zijn doch onvoldoen de vakbekwaamheid bezitten, scholings cursussen kunnen volgen. verlies vergoed hebben gezien, aarzelen nu zich ernstig in te spannen bij hun lier- installatie. Zij vrezen dat het uit eigen initiatief bereikte in mindering zal worden gebracht van een overigens naar ailgemene normen vastgestelde vergoeding. ,Over bijna geen ander onderwerp dan dit gaan de gesiprekken in de rampgebie den", zei mr. d'Ailly. ,De geteisterde bevolking klaagt over de paperassen („gebruikte u een molton of een wollen deken?"), over de onzeker heid waarin men hen laat of de rampen fondshulp spoedig komt en of de over heidshulp daarna of daarnaar wordt be paald. De adopterende gemeenten aarzelen even eens, als gevolg van die onzekerheid. Am sterdam heeft schoolmateriaal, waarom gevraagd was, niet gezonden, omdat de hoofdstad er weinig voor voelt op deze wijze mogelijk de regering te subsidiëren. De Nederlandse Spoorwegen zullen op Dinsdag 21 April de verbinding met Vlis singen via Zuid-Beveland en Walcheren herstellen. De uur-dienst met treinen uit de richting Roosendaal zal van Bergen op Zoom worden doorgetrokken tot Krabben- aijKe, waar aansluiting zal bestaan op een autobusdaenst naar Goes. In aansluiting op deze busdienst zal tussen Goes en Vlis singen een uurdienst met afwisselend trei nen en autobussen worden onderhouden. De Arnhemse rechtbank heeft de Nijmeeg se aannemer W. P. veroordeeld tot een boete van f 100 wegens valsheid in ge- sohrifte. Hem was ten laste gelegd dat hij de inschrij v'ingssom voor de aanbesteding van Openbare Werken te Nijmegen na af spraak met andere inschrijvers had ver hoogd met een bedrag ter bestrijding van gemaakte kosten door deze aannemers. Op het desbetreffende inschrijvingsformulier had hij evenwel verklaard dat in het in schrijvingsbedrag geen kosten ten behoeve van derden waren begrepen. ADVERTENTIE Slecht weer en motorstoring hielden hen op in Nice Even na negen uur gisteravond is Prins Bernhard met de oudste twee prinsessen op het vliegveld Soeslerberg geland. Zij hebben een bezoek van enkele dagen aan Venetië gebracht. Naar Reuter mededeelde moest de Prins kort nadat hij te Nice was opgestegen, opnieuw op het vliegveld van Nice landen met het oog op het slechte voer. Na het noenmaal met vrienden genuttigd te heb ben, vertrokken de Prins en zijn dochters om enige minuten later terug te keren daar een van de motoren van het vliegtuig niet goed werkte. Het euvel was spoedig verholpen. Tien minuten na de tweede, onverwachte landing, steeg om 15.00 uur het vliegtuig van de Prins weer op. ADVERTENTIE Op de terreinen van het kampeercen- truim „De Dikketnberg" bij Bennekom zal een emigrantenschool worden gesticht, waar jongelui uit diverse beroepen na nauwkeurige voorafgaande selectie in de gelegenheid worden gesteld een kosteloze opleiding te ontvangen die hen geschikt zal maken voor emigratie als landbouwer naar Canada of Australië. Daar de rege ring zich sterk interesseert voor dergelijke opleidingen, zal deze nieuwe school rijks subsidie genieten. De leerlingen zullen overdag practisch werk doen op grote landbouwbedrijven in de omtrek. De avonduren zijn bestemd voor studie. De sohool zal beginnen met dertig leerlingen, die intern op „De Dik- kenberg" zullen verblijven. De opleiding duurt een half jaar. ADVERTENTIE WINDJACKETS - SWEATERS Deining. In kringen van het Britse parle ment dreigt deining te ontstaan naar aanleiding van een voorgenomen bezoek aan Engeland van twee speciale afge zanten van de Amerikaanse senator Joseph McCarthy. Het zijn Roy Chon en David Schine, die de opdracht heb ben na te gaan wat er waar is van de beweringen, dat de Amerikaanse voor lichtingsdiensten door vijandige elemen ten worden ondermijnd. Zij willen stu die maken van de wijze waarop de uit zendingen van de BBC voor overzee worden gedaan. Het Labourlid George Wigg wil vragen, op welke grond het ministerie van Buitenlandse Zaken toe stemming heeft gegeven tot een derge lijk onderzoek. Einde. De ongeveer 17.000 inwoners van de Britse Scilly-eilanden zullen voor het eerst inkomsten- en winstbelasting moeten gaan betalen. De Britse minis ter van Financiën, Butler, verklaarde Dinsdag, dat tot op heden door „ondoel matige" administratie de bewoners van deze eilanden deze belasting niet be taalden. Deze „gelukkige stand van zaken" zal worden beëindigd, zo ver klaarde de minister. Intrekking. In Washington is gisteren be kendgemaakt, dat de Amerikaanse re- gering om redenen van nationale veilig heid heeft besloten de door de vorige regering bij de strafrechter ingediende aanklacht tegen de grote oliemaat schappijen in te trekken. In plaats hier van zal op 21 April een civielrechtelijk proces tegen de maatschappijen aan hangig worden gemaakt. Zoals men weet, worden de maatschappijen be schuldigd van overti-eding van de Ame rikaanse anti-trustwetten. Verkoop. President Eisenhower heeft het Congres verzocht goed te vinden, dat de industrie van synthetische rubber, die eigendom van de staat is, en waar van de waarde wordt geschat op 550 millioen dollars, wordt verkocht aan particuliere ondernemers. De industrie wordt thans voor rekening van de re gering geëxploiteerd door rubbermaat schappijen, oliemaatschappijen en che mische maatschappijen. Intimidatie. Reed Harris, een leidende functionaris van de internationale in lichtingendienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft zijn ontslag ingediend. Harris verscheen vorige maand voor McCarthy's senaatscom missie, die een onderzoek instelt naar communistische infiltratie. Hij ontkende toen communist te zijn. Tegen. De republikeinse leider in de senaat, Senator Taft, heeft verklaard, tegenstander te zijn van iedere vei-la- ging van de Amerikaanse tarieven, die naar hij zeide reeds lager zijn dan die van 1913. Hij verklaarde, dat de Euro pese landen niet geholpen zouden zijn met een lager tarief, aangezien de hoog ste ramingen omtrent een grotere han del, waarvan hij gehoord heeft, 500 millioen dollar zijn. Bovendien zouden 'door tariefverlaging velen in de V. S. zónder werk komen. Giftig. Noorse walvisjagers- uit Steihhamn Noorwegen) gaan deze week proeven nemen met curare het dodelijke, snel werkende gif, waarin Indianen hun pijlen dopen. Hoewel Indianen het wild dat zij met giftige pijlen schieten, schij nen te eten, zal het vlees van de wal vissen, die op deze wijze worden ge dood, eerst nauwkeurig worden onder zocht, alvorens het voor consumptie wordt vrijgegeven. Fanatici. Op het bergachtige eiland Loe- bang, ten Zuiden van Luzon (Philip- pijnen), bevinden zich nog steeds 15 Japanse soldaten uit de tweede wereld oorlog, die weigeren zich over te geven. Op 4 Juli 1945 verklaarden Amerikaan se strijdkrachten het eiland voor ge zuiverd van tegenstanders. Uit een overval op een Philippijnse boerderij op Zaterdag blijkt echter, dat de 15 fanatici zich nog op vrije voeten be vinden. Sabotage. Het Oost-Duitse nieuwsagent schap A.D.N. heeft Dinsdag gezegd, dat Amerikaanse agenten verantwoordelijk zijn voor de ontwrichting van de voed selvoorziening in Oost-Duitsland door het verspreiden van duizenden valse bonnenkaarten. Het persbureau meldde dit in een verslag van een rechtsgeding te Leipzig tegen zeven mannen en een vrouw, die worden beschuldigd van sabotage „van de grondslagen van het socialisme, de strijd voor de hereniging van Duitsland en de vestiging van een langdurige vrede". DE aantrekkingskracht van de maan de aarde te draaien. Beide hemellichamen veroorzaakt op onze planeet de ge- kunt u zich in dat geval indenken als de 17. Nog steeds rinkelden overal in het museum de alarmbellen, tot groot ongerief van Joris. „Hoogst onwelluidend", mom pelde hij, „deze schrille klanken zijn in staat om iemand nerveus te maken". Plot seling stormden enkele zaalwachters om de hoek van de gang. Zodra zij zagen, wat Joris in de armen hield, hieven zij een wild krijgsgehuil aan. „De handvis! Hij heeft de kostbare vis gestolen! Blijf staan, schelm!!" „Dit kan onmogelijk tegen mij gericht zijn", mompelde Joris, „dus zal ik niet blijven staan!" En op zijn lange benen stormde hij met bekwame spoed voor de wachters uit. Trap op, trap af, door zalen en gangen ging de wilde achtervolging. Vergeefs trachtte Joris door listige zwen kingen in donkere zijzaaltjes de achtervol gers van zich af te schudden. De handvis scheen het allemaal prachtig te vinden, maar Joris kon deze toestand minder waar deren. „Thans moet ik snel iets bedenken", hijgde hij. Inmiddels was ook de grote de tective de achtervolging begonnen. Met zijn vergrootglas onderzocht hij de vocht- druppels, die door de gangen voerden. „Luister", zei hij, „dat dief draagt een natte vis; dus als ik de druppels volg, vindt ik dat natte vis en daarmee weer dat dief. Goed deduceren en combineren, dan krij gen wij hem wel". „Ja", zei Panda, „maar het gaat wel wat.... eh,langzaam!" tijden van de oceanen en in mindere mate van het vasteland. De hierdoor veroorzaakte wrijving heeft een remmen de invloed op de rotatiesnelheid van de aarde, hetgeen tot gevolg heeft dat onze planeet steeds langzamer zal gaan draaien. Eén omwenteling van de aarde noemen we een dag, of etmaal. Wanneer de aarde zich dus langzamer om haar as draait, betekent dit dat de dagen langer worden en elke dag die we meemaken is dus langer dan de voorgaande. In het gewone dagelijkse leven kan de mens daarvan echter niets merken, want alleen de preciese metingen der astro nomen hebben kunnen aantoiien dat zich een tijdsverschil in de lengte der dagen voor doet. Per eeuw bedraagt deze verlen ging van de dag dan ook niet meer dan 1/1000 seconde! Niet iets om ons directe zorgen over te maken. Dit lengen van de dagen afhankelijk dus van de tragere draaiing der aarde brengt niet met zich mede een verlenging van het jaar (dat immers berekend wordt naar de omlooptijd van de aarde om de zon). Tussen deze beide bewegingen be staat geen enkel verband, zodat wijziging van de tijdsduur van de dag, de lengte van het, jaar onberoerd laat. De conclusie, waartoe sterrekundigen zijn gekomen, is deze: de wrijving der ge tijden veroorzaakt een steeds langzamer aswenteling der aarde en deze wrijving zal eerst ophouden te bestaan wanneer de aarde in dezelfde tijd om haar as draait als de maan nodig heeft om éénmaal om knoppen van een halter die door een stang worden samengehouden. Hieruit volgt dat beide planeten steeds dezelfde zijde naar elkaar toegekeerd zullen houden (hetgeen met de maan t.o.v. de aarde nu reeds het geval is. Op dat hemellichaam is de rem der getijdenwerking dus reeds uitgewerkt; met de aarde moet dit nog gebeuren) Maar, als de aarde één maal om haar as draait in de zelfde tijd dat de maan om de aarde loopt, is de dag even lang geworden als de maand! En omdat (door andere oor zaken) de maand ook langer wordt en volgens berekenin gen van sommigen zal uit groeien tot 55 dagen, zullen de'dagen dus lengen tot een tijdsduur van 55 van onze tegenwoordige dagen. Een jaar zou dan ruim 6/2 maand, maar ook 614 dag gaan tellen! Een vreemde geschiedenis, die al leen nog maar op papier staal en die geen onzer zal beleven, want volgens bereke ningen zal dit gebeuren eerst over 50 mil liard jaren tot voltooiing zijn gekomen. Hoewel er thans met 1/1000 seconde per eeuw reeds hard aan gewerkt wordt! Mogen wij u nu ook eens aan het werk zetten? Wil dan voor deze keer eens de moeite nemen dertig willekeurige getallen van twee cijfers onder elkaar te zetten en het papiertje dat u hiervoor heeft gebruikt tot morgenavond te bewaren. Misschien ia er dan sprake van een merkwaardige coïw* cidentie. Dat zal morgen moeten blijken. H. PéTILLON, (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2