Drie debutanten in voorhoede: v. Ede, v. Beurden, Bleyenberg Dansfilm met Marika Rökk begint op de Keukenhof STOFZUIGERS BANDEN Meesterserie van de H.O.V. begonnen met Stefan Askenase als solist Chefarine 4 .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Meespelen van Lenstra nog niet zeker Van der Kuil in B-elftal; De Voogd nu reserve Met Jan-Leo Zielstra als haar partner Viervoudige werking! WOENSDAG 15 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 4 HET NEDERLANDS ELFTAL TEGEN BELGIë Hockey Jo Jurrissen geblesseerd B-hockeyteam naar Brussel Zondag tegen België B Engelse scholieren tegen adspiranten van Haarlem H. J. MAERTENS N.V. Dezelfde finalisten als verleden jaar in afdeling G J. H. Lemmink 40 jaar bij N.V. Stork Hijsch Voor de kinderen Veel figuranten gevraagd voor „Holland-Madel" Flora brengt voorjaars- drukte in jeugdherberg Faillissementen Verkoop van tabaks artikelen in Haarlems Stationsgebouw Vrouwen uit Puttershoek defileren in Heemstede WITSfiWlT] 'jMJffil Ml? MUg FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) De Keuzecomniissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands elftal, dat aanstaande Zon dag in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen België uitkomt, als volgt samen gesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven); midden: Klaassens (V.V.V.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.); voor: Van Ede (Sparta), Van Beurden (B.V.V.), Bleyenberg (Rigtersbleek), Lenstra (Heeren veen), aanvoerder en Luiten (D.O.S.). Reserves zijn: Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (S.V.V.), Alberts (Vitesse) en Schmidt (Eindhoven). Het is nog niet zeker dat Lenstra Zondag zal kunnen spelen. De Heerenveenspeler heeft gisteravond niet getraind. Hfj is Zondag in de wedstrijd tegen Leeuwarden uitgevallen door een dij beenblessure. De Keuzecommissie zal vóór Zondag een beslissing nemen of hij zal meespelen. Biesbrouck Indien Lenstra niet van de partij zal zijn, zal de Keuzecommissie zich nader be raden over zijn vervanging. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat Van der Kuil in dat geval zijn plaats zal innemen. Bleyenberg, een van de debutanten in dit elftal heeft men gekozen gezien zijn spel in de oefenwedstrijd tegen Wacker. De Keu zecommissie heeft zich bij - de verkiezing hoofdzakelijk laten leiden door de ervarin gen bij de oefenwedstrijd tegen de Weners opgedaan, hetgeen duidelijk bij de samen stelling van het Nederlands elftal tot uit drukking is gekomen. Men vertrouwt dat Bleyenberg zijn schutterscapaciteiten in de wedstrijd tegen de Rode Duivels zal demonstreren. Dat hij een doorzetter is en uitstekend kopwerk verricht heeft men in de ontmeoting tegen Wacker wel kunnen constateren. Debuterende vleugel Ook van de jeugdige Van Beurden ver wacht men een behoorlijk debuut, evenals van Van Ede. Tijdens de laatste training van de spelers in het Olympisch Stadion heeft de keuzecommissie de verwachting uitgesproken, dat de spelers hun uiterste best zullen doen om de tweehonderdste wedstrijd van het Nederlands elftal in een overwinning om te zetten. Men mag aannemen dat de blessure van Luiten (enkel) volkomen geheeld zal zijn als hij Zondag in het veld komt. Mocht dat niet het geval zijn of zou hij tijdens de wedstrijd moeten uitvallen, dan wordt hij vervangen door de Eindhoven-speler Schmidt. Biesbrouck heeft men in het elf tal weer opgesteld, omdat de Keuzecom missie hem in verde digend opzicht een sterk speler acht en liever een gerouti neerde speler op die plaats tegen de Bel gen ziet opereren dan een minder ervaren halfspeler. De Rode Duivels Het Belgisch voetbalelftal is als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S.K.). Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F.C.) Voor: Lembereehts (F. C. Mechelen), Mermans (Anderlecht), Coppens (Beer schot), Straetmans (White Star), en Jans- sens (Union St. Gilloise). Reserves zijn: Daeneh (Tilleur), Diricx (Union St. Gilloise), Blaise (Standard) en Anoul (F. C. Luik). Indien Diricx, die last heeft van een blessure, niet tijdig zal zijn hersteld zal Van Boven (B.A.C.) zijn plaats als reserve innemen. Sedert de laatste officiële wedstrijd van het Belgisch elftal op 19 Maart in Bar- Het Nederlandse dameshockey elftal, dat Zaterdag 18 April in het Wagenerstadion in Amstelveen uitkomt tegen Schotland, heeft gisteravond in dit stadion een nuttige oefenpartij gespeeld tegen een herenelftal van de hockeyclub Amsterdam. Kort na het begin van deze wedstrijd, waarin voor het eerst in de nieuwe samen stelling werd gespeeld, liep doelverdedig- ster mej. J. Jurrissen bij een aanval van de Amsterdammers een blessure op, die haar het meespelen in de tweede helft onmoge lijk maakte. Haar meespelen Zaterdag in de Oranjeploeg is thans onzeker. Zij zal zich zo spoedig mogelijk onder behandeling van een arts stellen, maar pas tegen het eind van deze week zal een beslissing worden genomen. De wedstrijd eindigde in één-één. De Nederlandse B-ploeg (heren), die Zon dag 19 April a.s. in Brussel tegen België B speelt, is als volgt samengesteld: doel: Anjema (Togo); achter: Terlingen (Be Fair) en Garrels (HHYC); midden: Wagener (Hil versum), Gerrits (Venlo) en Zeelen (Ven- lo); voor: Hillenius (Togo), van Gasselt (Venlo), Ubbens (HHYC), Couvret (HDM) en Van Beaumont (Togo). celona tegen Spanje is de ploeg op een drietal plaatsen gewijzigd. De rechtsback plaats zal voor het eerst sinds lange tijd niet worden ingenomen door Diricx, doch door Dries van Berchem Sport. Het staat echter niet vast of de Belgische Keuze commissie Diricx heeft laten vallen omdat zijn vorm achteruit gegaan is of omdat hij niet geheel fit is. De rechtsachter van Union Sf. Gilloise heeft last van een bles sure en het staat zelfs te bezien of hij Zon dag wel zover zal zijn hersteld, dat het ver antwoord zal zijn hem reserve te la*en zijn. Ook Van der Auwera is niet fit. Hü wordt op de rechtshalfpïaats vervangen door Huysmans van Beerschot. In de voor hoede heeft men Mermans en Coppens weer naast elkaar geplaatst. De rechter vleugel van de Rode Duivels, gevormd door de weer in oude vorm zijnde Lembereehts eh Mermans zou de Oranje-defensie wel eens voor zeer grote problemen kunnen plaatsen. De linkervleugel bestaat uit Jans- sens en Straetmans, een snel duo. Van het elftal uit de laatste ontmoeting tussen Nederland en België op 19 October van het vorig jaar in Antwerpen, toen Boo- gaerls in het doel stond en Maertens in de middenlinie was opgenomen, zijn in de aanval alleen Mermans en Lembereehts over gebleven. Mermans leidde toen de aanval en Lembereehts stend bij die ge legenheid linksbuiten, terwijl Reyniers van Racing Mechelen de rechtsbuiten- plaats bezette. Binnenspelers van het elf tal, dat toen een moeizame tweeeen over winning op Oranje behaalde, waren Anoul en Bensch. De samenstelling van het Nederlands B- elftal, dat Zondag 19 April in Brugge tegen België B uitkomt, ziet er als volgt uit: doel: Steiger (PSV); achter: Cools (RBC) en Boskamp (Ajax); midden: Wiertz (DWS), aanvoerder, Hendriks (Vitesse) en Bennaars (Dosko); voor: De Jong (Willem n), De Bruyckere (Willem II), Van der Ley (Leeu warden), Van der Kuil (VSV) en Louer (Noad). Reserves zijn Theo Janssen (NEC) doelman en de spelers E. Jansen (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Van Melis (Eind hoven). Indien Wiertz door werkzaamheden ver hinderd is de trip naar Bi ugge mee te ma ken zal de Keuzecommissie zich nog bera den wie zijn plaats als speler en aanvoërdèi* zal innemen. Het opstellen van Bennaars op de linkshalfplaats is bedoeld als proefne ming, aangezien men niet al te ruim in de halfspelers zit en men gaarne ei sterking op dat punt van jongere spelers wil hebben. De Belgische B-ploeg Het Belgische B-elftal is als volgt samen gesteld: doel: Gernaey (Oostande); achter: Saeren (F. C. Luik) cn Schroyens (Beei'schot); midden: Dodet (F. C. Luik), Bare (Olympic Charleroi) en Maertens (Antwerp F. C.); voor: Van Gestel (Lyra), Bollen (Water schei Thor), Willems (La Gantoise), Van Huffel (La Gantoise) en Orlans (La Gan toise). Reserves zijn Geerts (Beerschot), Van Ginderen (Antwerp F. C.), De Groote (Ber chem Sport) en Peeters (Lyra). Jeugdelftal Het Nederlands jeugdelftal, dat Zaterdag 18 April in Roosendaal op het RBC-terrein tegen het Belgisch jeugdelftal speelt, is als volgt samengesteld: doel: Feyt (Woerden); achter: Brandse (Sparta) en Claus (Helmondia)midden: Dahrs (Blauw Wit), Van der Hoek (Feyen- oord) en Van Woerden (Feyenoord); voor: De Wit (De Valk), Brusselers (PSV), Schu- man (PEC), Huiberts (Vitesse) en Rijnvis (ADO). Een keurteam van Haarlem-adspiranten speelt Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen een elftal van Engelse scholleren van de Ainthort School uit Huil. Deze scholieren zullen hier drie dagen blijven. Zij verblijven dan in de jeugdherberg Jan Gijzen in Haarlem. De wedstrijd wordt gespeeld op het Haarlem-terrein in Haarlem- Noord. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Schoolvoetbal in Haarlem In afdeling C van de schoolvoetbaleom- petitie werden de halve eindstrijden al weer gespeeld. Veel krachtsverschil was er niet en beide winnaars konden hun meer derheid dan ook maar met één doelpunt verschil uitdrukken. De A. H. Gerhardschool 3 klopte de KI. de Vriesschool 2, terwijl de Th. Ketelaar- school 2 het Trinlteltslyceum 3 uitschakelde. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat de beide finalisten dezelfde zijn als die van het vorig jaar. Toen won de A. H. Ger hardschool 3 met drie—een. Of de Ketelaar- school 2 daar weer genoegen mee wil ne men, zullen we Zaterdag aanstaande op het EDO-terrein zien. Deze eindstrijd begint om kwart vóór twee. De uitslagen waren: KI. de Vriesschool 2 A. H. Gerhardschool 3 12; Th. M. Kete- laarschool 2—Triniteitslyceum 3 1—0. Dinsdag was het veertig jaar geleden dat de heer J. H. Lemmink in dienst trad bij de N.V. Stork Hijsch in Hengelo. Bij de fusie in 1932 met de werf Conrad werd hij over geplaatst naar Haarlem en nog steeds is de 54-jarige magazijnbeheerder bij het bedrijf aan de Waarderwcg werkzaam. Gisteren werd hij ter gelegenheid van zijn jubileum door de directie ontvangen en hierbij werd hij toegesproken door de directeur ir. C. H. Holgen, die de jubilaris een geschenk over handigde. Hierna werd de heer Lemmink in de fa- briekscantine door het personeel gehuldigd en vele collega's gaven van hun belangstel ling blijk. Namens het jubileumfonds werd hem een fiets overhandigd en voorts ontving hij c«-der meer nog een tas en een electrisch scheerapparaat. 's Avonds was er voor zijn vele kennissen nog gelegenheid hem te feli citeren in zijn huis bij het fabrieksterrein aan de Waarderweg. Als het weer meewerkt zullen op Maan dag en Dinsdag 27 en 28 April op de Keu kenhof te Lisse de opnamen worden ge maakt voor het in Nederland spelende deel van een kleurenfilm naar de operette „De gescheiden vrouw" van Leo Fall, waarin Marika Rökk en Johan Heesters de hoofdrollen vervullen. Tevens zal het bloe mencorso van de bollenstreek op 25 April op de gevoelige band worden vastgelegd. De rolprent wordt vervaardigd door de Oostenrijks-Duitse combinatie Ciné-Al- lianze en geregisseerd door Georg Jacobi, een bekende specialist op het gebied van dansfilms. Leo Fall was één der vermaardste van de latere Weense operettecomponisten, die zich met de uit het begin dezer eeuw da terende zangspelen „De Dollarprinses" en „De fidele boer" een internationale repu^- tatie wist te verwerven na enige misluk kingen op het gebied der érnstige opera. Ook „Die geschiedene Frau" van 1908 werd zeer populair, dank zij de gracieuze melodieën en de goede orchestratie. In de zeer vrije filmversie verloopt het verhaal zo, dat een revuester van een oom een in Holland gelegen landgoed erft, waar bloembollen worden gekweekt en dat verklaart, waarom de keuze op Keu kenhof is gevallen. Overigens ligt het kas teel, uit een raam waarvan men te zijner tijd Marika Rökk op het witte doek over de prachtig bloeiende omgeving zal zien kijken, in de omgeving van Düsseldorf, want alleen de buitenopnamen worden in Nederland gemaakt. De camera zal ook langs de Amsterdamse grachten dwalen. Voor de volledigheid diene. dat een ander deel van de ingewikkelde geschiedenis zich in Parijs afspeelt. De op de Keukenhof te verfilmen scènes,- betreffen 'een bruiloftsfeest, waarop boe rendansen in costuurns van Volendam en Marken worden uitgevoerd. Hiervoor is speciale muziek gecomponeerd met ge bruikmaking van bekende volkswijsjes. De van geboorte Hongaarse filmster Marika Rökk. De danstechnische leiding berust bij de uit Rusland afkomstige Sabine Ress, die vroe ger ook aan de films van Lilian Harvey meewerkte en die aan het hoofd van een klassieke balletschool in Berlijn staat. Zij heeft de medewerking ingeroepen van de sinds de vorige zomer in Haarlem geves tigde Nederlandse danser Jan-Leo Zielstra, die in dit tafereel ook als partner van Ma rika Rökk zal fungeren. Hij heeft voor deze gelegenheid een groep van manlijke en vrouwelijke dansers uit diverse Neder landse gezelschappen, \vaarondec opk enige leerlingen van de Kenncmcf Ballet studio, samengesteld. Bovendien zullen "er onder zijn leiding ongeveer twintig kinde ren van oms'reeks tien jaar aan dit dans feest meedoen. De repe'ities worden op 24, 25 en 26 April gehouden. c En gezellig werd die avond, hoor! Na het eten maakte tante Liezebertha thee en chocola; ze zaten met zijn allen om de tafel. De kachel snorde lekker, en ze hadden het best naar hun zin. Tante Liezebertha gaf lekkere speculaasjes bij de chocola. Wat hadden ze 't goed! Vol verwachting klopt ons hartJa, zo was het hier ook. Want al zaten ze dan ook te lezen of te praten, onder alles door zaten ze toch stilletjes te denken, wat die nacht hun brengen zou. Vannacht zou Sinterklaas wel komen, en wie weet, wat hij voor hen zou neerleggen! „Ja, Bunkie", zei oom Tripje. „Vannacht rijdt de Sint op zijn witte paard over de daken, en Zwarte Piet is bij hem met een grote zak vol verrassingen. Als hij nou jullie maar niet overslaat of vergeet, hè?" Maar daar waren ze niet zo heel bang voor. Er zou best iets voor hen overschieten, meenden ze. Alleen akelige en erg ondeugende kinderen gaat hij voorbij! En hun geweten was heus niet zo slecht, al wisten ze heel goed, dat ze ook niet altijd van die brave Hendrikken waren geweest.... Zo ging de avond prettig en gezellig voorbij. Buiten was het koud. maar binnen was het fijn warm. Hoeveel kinderen zouden nu niet overal in de stad en het land denken aan de grote avond, net als zij, met harten, die klopten vol verwachting? Nu moesten ze naar bed. Maar morgenochtend.... dan mochten ze gaan kijken, of de Sint zijn bezoek had gebracht! ADVERTENTIE RIJWIEL MOTOR In plaats van de gebruikelijke Beetho ven-cyclus als verlengstuk van het concert seizoen geelt de H.O.V. dit jaar een zoge naamde Meesterserie, waarvan ieder con cert aan een andere meester gewijd is en waarop dan een solist optreedt die met zijn reputatie de meestertitel „honoris causa" verworven heeft. Gisteravond werd deze reeks geopend met een Beethoven-programma. Toon Ver- hey had des leiding over het orkest en Stefan Askenase was solist in het Piano concert no. 4 (in G grote terts). Men kent hem, deze beweeglijke Pool, vooral door zijn bloeiende en brillante Chopinvertol- kingen, die ook gekenmerkt worden door de grilligheden van de spontane opwelling. Een zakelijk overwogen interpretatie kan men van deze virtuose pianist en gevoels mens niet verwachten; een copie van deze of gene collega evenmin. Zo doorleefde hij deze avond de muziek van Beethoven ook op zijn eigen manier en ze klonk vol gloed en warmte, maar op het capricieuze af. De milde vriendelijkheid van het eerste hoofddeel ging onder zijn sterke innerlijke stuwing nagenoeg verloren, maar wat hij er voor in de plaats gaf was toch weer zo echt en zo overtuigend, dat men er geboeid naar luisteren kon, al raakte in het forte- spel het evenwicht met de orkestklank wel enigszins twijfelachtig. Maar in het tweede deel, de ontroerende dialoog tussen solist en strijkorkest, mocht het evenwicht ideaal heten. Met dat al hoorden wij van het ly rische Beeth.ovenconce.rt een levendige en bezielde herschepping, die niet naliet het publiek geestdriftig te stemmen. Verhey was de avond begonnen met de ouverture Leonore II, die door het onza lige lot achterhaald werd, toen Beethoven met het thematisoh materiaal nog een Derde Leonore-ouverture componeerde, die alles in de schaduw stelde wat tot dan toe als openingsstuk voor een opera was ge schreven en een der glansnummers van het klassieke concertrépertoire geworden is, Zoals wij reeds in ons blad van Maan dag hebben bericht, komt een Oostenrijks- Duitse maatschappij binnenkort in de om geving van Haarlem opnamen voor de film „Holland-Madel" maken. Op 23 en 24 April beginnen de nodige voorbereidingen en op 2 Mei zullen, als alles meeloopt, de camera's draaien, productieleider is Harry Dettmann, met de regie is Hubler Kahla belast. De voornaamste rollen worden ver vuld door Hans Moser, Theo Lingen, Paul Kemp, Rudolf Platte, Sonja Sieckmann en Grethe Weisse. Voor deze film is een groot aantal figu ranten nodig, te weten t-wintig dames van 18-30 jóar, tien heren van 18-50 jaar, hon derd dames en heren van allerlei leeftijden en een groep kinderen van 6-15 jaar. Zaterdagmiddag wordt in Cinema Palace gelegenheid geboden zich hiervoor aan te melden. Belangstellenden, die een kans willen maken, dienen er „gewoon" uit te zien en hun dagelijkse kleding te dragen, dus geen bijzondere maatregelen te treffen teneinde zich opvallend te maken. In de jeugdherberg „Jan Gijzen" is het als gevolg van de grote belangstelling voor de Flora in de afgelopen weken drukker geweest dan andere jareri. Op de Vrijdag voor Pasen zochten reeds 95 jongelui logies in dezê jeugdherberg en in de week daar op dagelijks gemiddeld 55. Het laatste weekeinde was het aantal voor „Jan Gij zen", die 110 bedden telt, reeds te groot en moest de jeugdherberg in Heemskerk het restant opnemen. Het overgrote deel van de logés wordt gevormd door buitenlan ders. Bij beschikking van de Rechtbank van Dinsdag is de op 22 Januari 1952 aan H. Dil, handelaar in stofkolen, Dampad 5, Zaan dam, verleende surséance van betaling in getrokken en is H. Dil voornoemd in staat van faillissement verklaard, met benoe ming van mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocate en procureur te Wor- merveer, tot curatrice, en van mr. J. P. Pe tersen tot rechter-commissaris. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van mevrouw F. C. Ott, echtgenote van L. Baron de Smeth, handelende onder de firma „Wilca" en wonende te Haarlem aan het Veenbergplein 24. Rechter-commis saris: mr. N Smits. Curatrice: mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. toen ze als inleiding voor de opera te ge wichtig bevonden werd, zodat er nog een vierde ouverture voor Fidelio ontstond. Het gevolg van dit alles is, dat de Tweede een stiefkind werd, dat slechts zelden op het podium komt. Door de goede zorgen van Verhey werden de onmiskenbare kwa liteiten in een zeer gunstig licht geplaatst. Ten slotte dirigeerde Verhey de Pasto rale symphonde, dit eeuwig-frisse natuur tafereel, waarvan Beethoven naar zijn leerling Schmidler vertelt gezegd moet hebben, dat de wielewaal, de kwartel, de nachtegaal en de koekoek geholpen heb ben bij het componeren. Hij had evengoed kunnen zeggen dat heel het landschap in de buurt van Heiligenstadt, met de bevol king erbij, aan de samenstelling van de symplionie meewerkte. Want alles in de muzikale schildering van de „Pastorale" getuigt ervan, dat de componist naar „le vend model" gewerkt heeft, zij het dan met poëtische verbeelding. Verhey bereik te een treffend resultaat; hij had nauw contact met de compositie, met zijn execu tanten en met het publiek, dat bijzonder dankbaar reageerde. JÜS. DE KLERK Geen sprake van strafbaar feit Het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen de Haarlemse sigarenhandelaar C. S. van alle rechtsvervolging ontslagen. Het achtte het ten laste gelegde (verkoop van sigaren in het gebouw der Nederlandse Spoorwegen op Dinsdagmiddag) wel be wezen, doch niet strafbaar. Op Dinsdag 11 November had de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat C. S., die een zaak heeft in de hal van de uitgang van het Haarlemse station, sigaren verkocht. Er bestaat een bepaling in Haarlem, dat er op Dinsdagmiddag geen tabaksartikelen verkocht mogen worden. De politierechter voor economische zaken veroordeelde de sigarenhandelaar tot een hechtenis van een dag voorwaardelijk. Van dit vonnis was S. in hoger beroep gegaan er: veertien dagen geleden eiste de procu reur-generaal ontslag van rechtsvervolging. Vandaag deed het hof uitspraak en ver nietigde het vonnis. Wel achtte het het ten laste gelegde bewezen, doch niet strafbaar. In artikel 15. d van de Winkelsluitingswet 1951 staat, dat winkels in stationsgebou wen, waar tabaksartikelen verkocht wor den, van de bepalingen zijn uitgezonderd. Aangezien de winkel in een stationsgebouw gevestigd is, kan volgens het hof geen ver oordeling volgen. Als advocaat trad op mr. H. J. M. Tonino. De berichten over de grootscheepse ac ties, welke te Heemstede voor het geadop teerde Puttershoek worden ondernomen, zijn in deze gemeente met een bijna ont roerende dankbaarheid ontvangen. Uiter aard zijn de bewoners nog niet in staat hun bijzondere erkentelijkheid tot uit drukking te brengen, maar zij wensten hiervan toch reeds op enige wijze blijk te geven. De driehonderd huisvrouwen uit Puttershoek, die zoals bekend morgen de gasten van het adoptiecomité zullen zijn, gaven daarbij de wens te kennen voorbij het gemeentebestuur te defileren, waarbij zij enige spandoeken zullen meevoeren, waarop hun dank aan Heemstede tot uit drukking wordt gebracht. Dit défilé zal omstreeks kwart voor twee plaats vinden, voorbij het raadhuis. ADVERTENTIE De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mens! 'n jtQlje doet wonderen/ 32) Behalve in een kwestie van leven of dood? Natuurlijk. Maar, voorzover ik weet, bent u niet in levensgevaar! Toch wel. De glimlach van Bachou verstarde. Zij vervolgde op een toon, als gold het een alledaags gesprek: „In de zesendertig uur, dat u in Courty bent, heeft men u dat wel te verstaan ge geven, denk ik? Bachou streek met een hand door zijn gezicht. Hij mompelde: Ja, men heeft mij verteld, dat u be dreigd werd. Met de dood? Ik. ik meende, dat eruit te moeten begrijpen! Maar hier riskeert u niets! Vannacht ten minste. Toch wel. Vooral vannacht. Zij boog zich voorover, trok een la van de tafel open en haalde er een grote re volver uit. Zij herhaalde op dezelfde kal me en onverschillige toon: Vooral vannacht loop ik kans, net als mijn zuster, vermoord te worden. Als u me de biecht niet wilt afnemen, Monseig neur, ga dan naar uw kamer, sluit u op en beweeg u niet, wat er ook gebeurt. Of ga eventueel weg. Dat is nog voorzichtiger. Bij die belediging sprong Bachou over eind. Juffrouw, zei hij, u zweert me, dat u werkelijk, oprecht, meent vannacht in doodsgevaar te verkeren? Ja. Dan zal ik uw biecht aanhoren. Dank u, Monseigneur. Terwijl hij zich een kruis sloeg en zich een ogenblik met zijn hoofd in zijn han den concern reerde, stond zij op, pakte een kussen en legde het bij de fauteuil neer. Toen hij zich weer oprichtte en zijn han den liet zakken, lag zij op haar knieën voor hem. Mijn vader ik beschuldig mij! Ik luister naar u, mijn kind. Ik beschuldig me vannacht een man gedood te hebben. En met hem maar on vrijwillig, zijn vrouw. De enige reactie van Bachou was een lichte zucht: Met voorbedachten rade? Ja. Maar ik was er niet zeker van •e zullen slagen. Maar u verlangde het? Ja. Verder, mijn kind7 Dat is alles. Hebt u er, diep ïh uw hart, oprecht spijt van? Neen. Neen? Neen! Ik beschouw dat niet als een zonde. Dan kan ik u geen absolutie geven mijn kind! Jammer, mijn Vader. Uw biecht is ten einde, u kunt weer opstaan! zei Monseigneur kortaf. Isabelle gehoorzaamde, pakte het kussen en legde het weer in de stoel waaruit zij het had gehaald. Waarom deze comedie, juffrouw? zei Bachou ernstig. Haar ogen hadden een narde uitdruk king aangenomen. Ze leken er helderder, bijna staalgrijs, door. Het is in het geheel geen comedie. U hebt me de absolutie geweigerd, maar u hebt me de biecht afgenomen. Waar dient dat toe? Om te verhinderen, dat u zult spre ken. Als u tegen de rechter zou vertellen, dat u mij de afgelopen nacht het kasteel hebt zien verlaten zou ik ernstig veront rust zijn. Niets verhindert me het hem te ver tellen! Toch wel: het biechtgeheim. Ik heb het met mijn eigen ogen ge zien! Ik heb dat niet door middel van de biecht vernomen! Ik heb u zien weggaan! Maar daar u. door de biecht weet wat ik vannacht gedaan heb, zou u onwillekeurig door het ge-luid van uw stem, door uw gelaatsuitdrukking, door uw hou ding, verraden, wat ik na dat vertrek ge daan heb. Dus het geheim. Denkt u na! Het is zeker. Ziet u zich al tegen uw vriend Ségan zeggen: „Bij nader inzien, herinner ik het me: in de nacht van de aanslag is juffrouw de Lernon om drie uur met haar auto uit gegaan", op die luch tige toon, die u zoudt gebruiken, als u dacht dat ik een minnaar op een kasteel in de omgeving heb? Op luchtige toon! herhaalde Mon seigneur bitter. Ik heb dat gedacht. Of lie ver, ik heb geprobeerd dat te denken. Met grote droefheid. Wees gerust. U hebt volkomen gelijk wat het biechtgeheim be treft. Daar ik voor Ségan de waarheid moet verbergen, zal ik niets zeggen, wat riskeert dat hij op het juiste spoor komt, of wat hem aan de waarheid kan doen twij felenMaar, ik ben diep bedroefd, als ik aan uw ziel denk! Wat zou ik niet wil len geven om die te genezen van de haat, van dat verschrikkelijke gif! Als verstijfd in een uitdagende houding, staarde Isabelle naar hem. Doch langzaam maar zeker ontspanden haar opeenge klemde lippen zich, kwam er meer leven in haar gezicht. Zij zag twee dikke tranen glanzen in de blauwe ogen van Bachou. Zij mompelde: Monseigneur.... vergeef me! Dat verschrikkelijke gif. herhaalde Monseigneur terneergedrukt. Zij begreep. Hij dacht al niet meer aan haar kleine heiligschennende fopperij. Noch aan de moord, noch aan de gevolgen voor haar: Maar aan haar zielstoestand. Dat alleen was de oorzaak van zijn verdriet. Zij slaakte een kreet: Monseigneur ik ben niet schuldig! U zult het inzien, zodra u alles weet! Ik heb alleen maar zelf een moordenaar terecht gesteld, eèn misdadiger, die de justitie zelfs niet kon beschuldigen! Het was Vic tor Lefort, die hier mijn zuster Marcelle heeft vermoord om het kasteel te plunde ren op 10 September 1944, twee weken na het vertrek van de Duitsers. Dat was mede om zich schoon te wassen, om zich te beveiligen. Want die zogenaamde Lefort was een renegaat uit de Elzas, in dienst van de Gestapo uit de Avenue Foch! Ohh! zei Monseigneur. En u hebt niet kunnen. Men kan niets tegen een zogenaamde „verzetsman", die zich als zodanig op een gemeentehuis heeft laten inschrijven en zich, met gestolen geld. protectie verschaft heeft Men kan zelfs niet bewijzen, dat hij nooit ïllegaai geweest is! Uw bewijzen wor den geweigerd. Hij is heilig! Taboe! Er zijn er van dat soort, dat is zeker, mompelde Bachou. Er lopen er verschillenden in Frank rijk trots als een pauw rond: hun straf kwijtgescholden, schoongewassen, te mid den van hun onmachtige slachtoffers. Maar die daar, die Lefort-Schwartz, die heb iik zelf berecht! Arm kind! zuchtte Monseigneur. Na zijn kippenhok in brand gestoken te hebben om hem wat op te winden. Wat? Deed u dat ook? Ja. Ik heb vier advocaten geraad pleegd. De laatste heeft me gezegd: Nooit zult u recht kunnen krijgen, noch zelfs de rehabilitatie van uw zuster, wier herin nering oog altijd bezoedeld wordt door die bandiet. Als u die zaak absoluut in het volle licht der openbaarheid wilt krijgen, zou u hem indirect moeten ophalen. De moordenaar in een val lokken „Maar wat voor val? heb ik gezegd'. Hij heeft zijn schouders opgehaald: „Tiet is een hero- isch en erg gevaarlijk middel, want nie mand kan zeggen of u daarna al dan niet vrijgesproken zult worden. Wettelijk zal het zelfs onmogelijk zijn u vrij te spreken, omdat de door Leiort begane moord vol gens ue Wet niet bestaat". Ik heb verder aangedrongen. Ten slotte heeft hij gezegd: „Veronderstel, dat u brand sticht bij die Lefort. Hij zal een aanklacht tegen u in dienen. Brandstichting, dat behandelt het gerechtshof. Daar, voor de jury en het pu bliek, zullen u en uw advocaat beiden kunnen spreken!" „Wel, Monseigneur, die advocaat vergiste zich. Ik heb gisteren bij de Leforts brand gesticht. Vanmiddag ben ik het aan Ségan, de rechter van instructie, gaan vertellen. Hij is er vandoor gegaan, terwijl hij zich Oostindisch doof hield. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6