31- B. en W. van Haarlem wensen meer subsidie voor schoolvoorstellingen •n GROENTJE Ex-KNIL-militairen eisen achterstallige soldij Omvangrijk project voor sodafabriek bij Delfzijl Nieuw gebouw voor ministerie O. K. en W. 1.49 3.95 1.65 6.50 5.95 1.89 9.75 12 De staat ontkent juridische aansprakelijkheid Generaal Foulkes bezocht Wageningen Spuitje uit 1930 kon boerderijbrand niet blussen Planologische commissie voor de rampgebieden Hunter-straaljagers voor de luchtmacht? Mercedes-Benz 170 S1951 Woningruil Arnhem-Haarlem Waarschuwing voor rassenhaters in Rusland Cricket ACG zonder Sanders Scheepvaart Plaats SCHOONMAAK PRIJZEN Van der MEER Schagchelstraat (2j HAARLEM N. - Rijksstraatweg 39 - Tel. 22735 VRIJDAG 17 APRIL 1953 Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die op Woensdag 22 April gehouden zal worden, zullen wederom enkele vraagstuk ken, die betrekking hebben op het onder wijs in de Spaarnestad aan de orde komen. Het op de tweede verdieping van de vijfjarige H.B.S. A aan de Zijlvest gelegen tekenlokaal, dat in gebruik is bij de Ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs verkeert in zodanige staat, dat er dringend voorzieningen nodig zijn. B. en W. stellen de raad dan ook voor een bedrag van f 3.300 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een boardbekle ding, het schilderen van het houtwerk en het verbeteren van de kunstverlichting. In verband met het toenemend aantal leerlingen, dat gebruik maakt van een fiets voor het bezoeken van de Dagopenlucht- school aan de Middenweg is het noodza kelijk de fietsenstalling bij deze school uit te breiden. De kosten hiervan worden ge raamd op f 650. Voorts delen B. en W. de raad mede, dat door het toepassen van een progressief leerplan aan de Linnaeusschool, deze school uitgebreid dient te worden. B. en W. stellen de raad voor het bedrag van f 41.000, dat nodig is voor de aanbouw van een serre, de vergroting van drie leslo kalen en het aanschaffen van de beno digde meubelen, beschikbaar te stellen. Speelplaats De kleuters van de in de Spaarneschool gevestigde kleuterklas hebben dringend behoefte aan een zandbak. B. en W. stellen de raad nu voor, voor het inrichten van een speelplaats en een zandbak een over eenkomst met de Kerkeraad van de Ne derlands Hervormde gemeente aan te gaan om te komen tot de huur van het aan de kerkeraad toebehorende en aan de Spaar neschool grenzende terrein. De huurprijs is f 50 per jaar. Voorts stellen B. en W. de raad voor, voor het uitvoeren van be doelde werkzaamheden en voor het aan schaffen van een leermiddelenkast ten be hoeve van de kleuterklas een bedrag van ten hoogste f 1.650 beschikbaar te stellen. Betere verlichting Uit een naar aanleiding van vele ont- vangen klachten ingesteld onderzoek naar de kunstverlichting in het gebouw van de H.B.S. A aan de Zijlvest is gebleken, dat de lichtsterkte van de lampen in de lo kalen ver beneden de als minimum te stellen waarden liggen. Ondanks de hoge daaraan verbonden kosten achten B. en W. het gewenst dat de verbetering zo spoedig mogelijk wordt aangebracht. Deze kosten worden geschat op f 17.000. B. en W. stellen de raad voor het aan het bestuur van de R.-K. Vormschool voor kleuterleidsters, Herensingel 75, ten be hoeve van de opleiding voor 1953 toege kende subsidie ad f 1.370 met ten hoogste f 910 te verhogen. Voor het maken van een rijwielberg plaats aan de bijzondere school voor ge woon lager onderwijs aan de Ambacht straat 1 (de dr. H. Bavinckschool) zijn B. en W. bereid een bedrag van ten hoog ste f 2300 beschikbaar te stellen. Zij ver zoeken de raad met dit voorstel accoord te gaan. B. en W. vragen de raad aan het R.-K. Kerkbestuur van de parochie van O. Ii. Vrouw van de H. Rozenkrans en van de H. Dominicus in Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het onder wijs in handenarbeid aan de St. Canisius- school voor gewoon lager ondenvijs aan de Linschotenstraat 23. Voor dit doel wil len B. en W. een bedrag van ten hoogste f 850 beschikbaar stellen. B. en W. stellen de raad voor ten be- Is de Staat der Nederlanden verplicht aan de ex-KNIL-militairen, die van 1942 1945 in Japanse krijgsgevangenschap ver toefden, het soldij over die periode alsnog uit te betalen? Dit was de principiële vraag, welke ter beantwoording werd voorgelegd aan de Haagse rechtbank. Eiseres was de Stichting tot Opeising Militaire Inkomsten van Krijgsgevangenen 19421945, voor wie mr. J. Bouma als pleiter optrad. Ge daagde in dit civiele proces was de Staat der Nederlanden, vertegenwoordigd door mr. J. R. Hoogewegen. Mr. Bouma betoogde dat in geen der scldijregelingen krijgsgevangenschap wordt genoemd als een der factoren, die de aan spraken op soldij opheffen. Door de leger- administratie is vastgesteld, dat de tijd in krijgsgevangenschap doorgebracht als wer kelijke dienst moet worden aangemerkt. Voorts voerde mr. Bouma aan dat andere groepen krijgsgevangenen wel achterstallig salaris hebben ontvangen, ook die KNIL- militairen, die kans zagen naar Australië te ontvluchten. De ex-KNIL-militairen, die zich thans in de stichting hebben verenigd, zijn de enigen die tot dusver met lege han den zijn blijven staan. Door de rehabili tatie-uitkeringen zijn de aanspraken op salaris en soldij geenszins vervallen. Mr. Bouma zei voorts, dat de werving van KNIL-militairen een aangelegenheid was van de Staat der Nederlanden, niet van Nederlands-Indië. Ook al stoot men een gebiedsdeel af, dan blijft de aansprakelijk heid van de Staat ten opzichte van de crediteuren bestaan, zo zei hij. Mr. Hoogewegen betoogde daarentegen dat Nederlands-Indië een rechtspersoon was, vertegenwoordigd door de gouver neur-generaal of de minister van Koloniën. De begroting van Nederlands-Indië was strikt gescheiden van die van het moeder land. De rechten en verplichtingen van dit gebiedsdeel zijn overgegaan op Indonesië. Sinds 1946 heeft het parlement grote be langstelling getoond voor de kwestie der achterstallige salarissen van overheids dienaren in Nederlands-Indië. De regering is niet blind voor de belangen der betrok kenen, hetgeen blijkt uit de instelling van de commissie achterstallige betalingen, die onlangs haar rapport heeft voltooid. De regering is voornemens de vertrouwelijk heid van dit rapport op te heffen. Zij geeft nu reeds te kennen, dat zij de morele zijde van de zaak zwaar zal doen wegen, maar zijn ontkent tegelijkertijd enigerlei juri dische aansprakelijkheid. Hij was van mening dat het aanvaarden van rehabili tatie-uitkeringen betekende, dat de betrok ken KNIL-militairen van achterstallig salaris hadden afgezien. Op 12 Mei zal de rechtbank vonnis wijzen. hoeve van de culturele vorming van de leerlingen van de scholen voor voortgezet onder\v\js een bedrag van 1 9.550 ter be schikking te stellen. Dit bedrag zal voor f 5820 bijeengebracht worden door ontvang sten aan entrèegelden en de bijdragen van omliggende gemeenten. De rest, f 3.730 zal verkregen worden uit de verlaging van de Post voor Onvoorziene Uitgaven. Men wil met dit bedrag trachten de kosten, zoals zaalhuur bij concerten en toneeluitvoerin gen, te dekken. Ook zullen in de toekomst goede films voor de schooljeugd vertoond worden. B. en W. stellen de raad voor mejuffrouw J. J. Dirksen met ingang van 17 Augustus 1953 over te plaatsen van de Linnaeus school naar de Jan Gijzenschool. Tevens wensen B. en W. tot tijdelijke lerares aan het Coornhertlyceum alhier: mevrouw M. J. Radstake-Daansen uit Oegstgeest aan te stellen. Deze benoeming wordt geacht te zijn ingegaan op 24 Maart 1953. Op een persexcursie, die door het mi nisterie van Economische Zaken is geor ganiseerd om een indruk te geven van het werk dat door de overheid wordt verricht ter bevordering van de industrialisatie in ons land, is medegedeeld dat de plannen voor de vestiging van een „sodaproject" te Delfzijl reeds in een vergevorderd stadium verkeren. Voor dit project, waarbij de Ko ninklijke Nederlandse Zoutinausirie be trokken is, zal een eerste bedrag van 50 a 60 millioen gulden nodig zijn, en wel voor een sodafabriek, een deel van het project. De bouw van de sodafabriek zal ongeveer 3 jaar duren en in de fabriek zullen onmiddellijk 350 a 400 man werk kunnen vinden. De oprichting van dit bedrijf zal vooral van belang zijn voor de totstandkoming van een moderne chemische industrie, ge baseerd op dit nieuwe bedrijf (fabricage van zoutzuur, vlakglas, kunstmest en der gelijke. Van de omvang van dit nieuwe be drijf kan men zich enigszins een beeld vormen als men weet, dat de electrische centrale voor dit bedrijf veel groter zal worden dan die der Koninklijke Neder landse Zout industrie, welke alleen reeds meer vermogen heeft dan de centrale voor geheel Zeeland. De omzet van het sodabe- drijf zal aanvankelijk 20 a 25 millioen gul den per jaar bedragen. Ook. uit het oogpunt van deviezenbesparing zal de nieuwe fa briek belangrijk zijn daar thans voor on geveer 12 millioen gulden aan soda per jaar moet worden ingevoerd Eenzelfde bedrag als nodig voor de bouw der fabriek en wel 50 tot 60 millioen gul den, zal vereist zijn voor de uitvoering van de nodige publieke werken, waartoe onder meer zal behoren een kanaal omlegging, waarbij de monding van het Eemskanaal te Delfzijl zal worden verlegd en nieuwe bredere sluizen zullen worden gebouwd, hetgeen tevens betekent, dat een deel van de scheepsbouwmdustrie in Groningen een ruimere armslag zal krijgen, want de breedte der tot dusverre gebouwde coasters wordt bepaald door de breedte van cie huidige sluis. Deze kanaalomleg ging stond reeds op het programma en zal nu in plaats van over een langere pe riode, in een versneld tempo geschieden. Buitenlandse investeringen Het aantrekken van buitenlandse investe ringen, een doeltreffend middel voor het verschaffen van werk aan onze Nederland se beroepsbevolking, heeft de laatste tijd wel succes. Op het ogenblik zijn er bij voorbeeld 30 Amerikaanse a an wagen in behandeling, waarvan 10 met zeer goede mogelijkheden. 9 Dezer dagen is een nieuw gebouw voor het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag in gebruik genomen. Het is een schepping van rijks bouwmeester ir. G. Friedhoff en zijn mede werker, de architect ir. M. Bolten. Het nieuwe, gebouw aan de Nieuwe Uitleg sluit aan op het oude gebouw van de topogra fische inrichting aan de Prinsessegrach't, dat in de oorlog gedeeltelijk werd ver nield. Op de plaats, waar de oude kanon- nengieterij heeft gestaan aan de Nieuwe Uitleg is thans een gebouw van brede al lure verschenen, dat met verbindingsvleu gels aan het j»erstelde en gewijzigde ge bouw aan de Prinsessegracht verbonden is. De entrée van het nieuwe gedeelte is in de geest van de oude ingang van de kanon- nengieterij: een poort met een wapen in zwaar relief. Dit is het werk van Albert Termote. Het smeedijzeren hek, dat deze toegang afsluit, is een ontwerp van Nico Witteman. Achter de ingang vindt men een grote hal, die via een glazen wand aansluit op een lichthof, welke tussen de verbin dingsvleugels met het oude gebouw aan de Prinsessegracht gelegen is. Deze hal, die in een eenvoudige grijze kleur gehouden is en de opgang naar de verdiepingen met een grote galerij om var, kan tevens ge bruikt worden als ontvangst- en feesthal. Bij de bouw van dit ministerie is men er op uit geweest het kunstonderwijs bij het verrijken van enkele onderdelen te betrek ken. De ingang van de ministerskamer boven de galerij is gesierd met een goud- mozaiek, vervaardigd door J. Bouhuis en Nel Klaassen. Het meubilair van de mi nisterskamer is een ontwerp van ir. Fried hoff.Het eikenhouten plafond is door Doeve geschilderd. Met de bouw van het repre sentatieve deel is in Juli 1950 begonnen. De bouwkosten bedroegen bijna 1.6 mil lioen gulden. Gisteren heeft generaal Charles Foulkes, voorzitter van het Canadese comité van staf-chefs in het gemeentehuis van Wa geningen aan het gemeentebestuur van deze stad de originele documenten aange boden van de onvoorwaardelijke overgave op 5 Mei 1945 van de Duitse troepen in Nederland aan het Canadese leger, dat toen onder zijn bevel stond. Na de over dracht van deze documenten maakte de generaal een rondrit door de stad, waar van hij ereburger is. Hij legde een krans bij het Bevrijdingsmonument dat in het hötel „De Wereld" als hulde aan de Ne derlandse ondergrondse is opgericht. Na de rondrit door de stad, waarvan de inwoners ter gelegenheid van de erebur ger alom de vlaggen 'nadelen uitgestoken, gebruikte hij de lunch in het thans geheel gerestaureerde hótel „De Wereld". Wantoestand in Wychen In de buurtschap De Noord in Wychen bij Nijmegen is een grote boerderij tot de grond afgebrand. Een groot gedeelte van de inventaris en enkele stuks vee gingen verloren. De brand kon niet geblust wor den, daar de Wychense brandweer sinds jaren geen deugdelijk materiaal meer heeft. Men beschikte slechts over een spuitje uit 1930. dat, na enkele ogenblikken gebruik; te zijn, verder dienst weigerde. Toen de Nijmeegse brandweer arriveerde, viel er niets meer te redden. Wychen heeft geen sluitende begroting en derhalve kunnen Gedeputeerde Staten van Gelderland niet besluiten een post goed te keuren, die al jaren op de begro ting staat en die beoogt de brandweer deugdelijk materiaal te verschaffen. De brandweercommandant heeft een jaar ge leden verklaard, geen enkele verantwoor delijkheid voor de toestand te kunnen aan vaarden. De minister van Wederopbouw en Volks- huisvestig heeft in het gebouw van de Rijksdienst voor het Nationale Plan een planologische werkcommissie voor de rampgebieden geïnstalleerd. Deze commis sie krijgt lot taak de structurele proble men, die reeds bestonden en de ontwik keling dezer gebieden tegenhielden, op te lossen. In deze opdracht is het bestuderen van planologische vraagstukken, die na een eventuele afsluiting van een of enige der Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten zullen ontstaan, inbegrepen. Er zal nauw samengewerkt worden met de Delta commissie, die de mogelijkheden tot het afsluiten der zeegaten bestudeert. Tot voorzitter van de commissie is be noemd mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, en tot secretaris mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Als opvolger van de Gloster Meteor zal de Nederlandse luchtmacht waarschijnlijk de beschikking krijgen over de Britse Hawker Hunter jager, zo verneemt het ANP van betrouwbare zijde. Reeds lang zijn er besprekingen gaande over het vliegtuig, dat de thans verouderde Meteor zou vervangen. De Meteor werd in licentie gebouwd bij de Fokkerfabrieken, met dien verstande, dat de motoren in België vervaardigd werden. Waarschijnlijk zal de Hunter op hetzelfde schema gebouwd worden. De Hunter waarover nog weinig offi ciële gegevens bekent zijn is een eenmo- torige straaljager, met een snelheid groter dan die van het geluid, die als jager voor de R.A.F. met zeer grote voorrang in En geland in aanbouw is. Het toestel biedt plaats voor een bemanningslid, heeft te rugwijkende vleugels en een Rolls Royce Avon-motor. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. Op Woensdag 29 April 1953 des voormiddags 11 uur zul len Burgemeester en Wet houders van Heemstede in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" te Heemstede aanbesteden: Het maken van een hoofd riolering ter lengte van 2500 m. in de Sportpark- laan, Glipperweg en Prin senlaan, het leggen van nevenriolen, het leggen van duikers door de van Merlenvaart en de Glip- pervaart te Heemslede. Bestek en tekeningen wor den, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar gesteld aan het bureau van Open bare werken, Wipperplein 12. tegen betaling van f 8, of zullen na ontvangst van een postwissel groot f 8.25 franco worden toegezonden. Te koop aangeboden: Sedan, kleur grijs. In on- berisp. staat. Garage van Wijk. Overveen. Telef. no. 10503. \angeb. te Arnhem, pracht jtage-woning, 3 grote kamers badkamer, keuken, grote zol der, tel. Huur f 20.55 p. m. Gevr. soortgelijke of grotere voning in Haarlem of om geving, huur tot pl.m f 50 p. n. Br. aan T. J. van Dries- sen, Kastanjelaan 29, te Arnhem. MOSKOU (United Press). In de „Prawcla" van vandaag laat procureur- generaal K. Gorsjenin de krachtige waar schuwing horen dat iedereen die rassen haat predikt of op andere wijze de wette lijke regels van het land schendt, de volle gestrengheid van de Sovjetwetten zal voe len. „De Sovjet regering zal van niemand schending van de Sovjetwetten dulden. Het werk van het gehele staatsapparaat is ondergeschikt aan de belangen van het Russische volk'en de Sovjet-regering geeft onverschrokken de tekortkomingen in de s'aat aan de openbaarheid prijs, gepleegd door ambtenaren individueel", aldus Gor sjenin, die niet alleen eerste openbare aan klager des lands is, maar ook de hoogste functionaris die krachtens de grondwet belast is met de taak de naleving van de Sovjetwetten te controleren. Gorsjenin herinnert in zijn artikel aan de zaak der vijftien artsen die onlangs uit de gevangenis zijn ontslagen en consta teert in dit verband dat hoogs'aande Rus sische geleerden onderworpen zijn geweest, aan smerige provocaties en lugubere laster. Volgens een mededeling in het officieel orgaan van de N.C.B. zei P. Sanders het aan staande seizoen niet voor ACC uitkomen. De fastbowler van de Amsterdamse Cricket Club vertoeft namelijk gedurende de zo mermaanden in het buitenland. Akkrumdljk, 16 v. Suez n. Aden. Alblasserdijk, 14 v. Havanna n. Vera Cruz. Almdijk, IS v. New Orleans n. Port Arthur. Alpherat. pass. 15 Fernando Norotjha n. Santos Albireo, 15 v Buenos Aires n. Rotterdam. Alchiba 15 v. Recife n. Bahia. Aigenib. 16 Pto Alegre verwacht. Arendskerk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Averdijk, pass. 16 Vlissingen. Alphard, 15 v. Bahia n. Antwerpen. Amerskerk, 15 v. Port Said n. Genua. Amstelpark, 15 v. Amsterdam n. Montreal. Andijk, 16 te Antwerpen. Alderamin,, 15 v. Bahrein n. Koewait. Alphacca, 15 200 m. NW. Bermuda. Altair, pass. 15 EUbe. Arkeldijk, 15 440 m. W.t.Z. Valentia. Aagtedtijk. 19 Rio de Janeiro verw. Amsteldijk, 17 Havana verwacht. Appingedijk, 17 v. Bremen te Rotterdam. Aalsdijk, 16 v. Boston te New York. Aardij'k, 15 te Houston. A-Insta, 15 v. Rottendam te Buenos Aires. Axelddjk, 17 te Antwerpen. Aalsum, 17 v. Aden n. Karachi. Arnedijk, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Aagtekerk, 16 v. Sydney te Brisbane. A'Cfinida, 16 v. Bangkok n. PI ado u. Alamak, 16 v. Ohittajgong n. Colombo. Alcyone, pass. 16 ten W. Kanarische ell. Alioth, 16 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alwaki, 17 Pa-ran agua verw. An.nenkerk, 17 Bangkok verwacht. Argos, 17 te Hamburg. Batoela, 16 v. Parakalpinang n. Blinjoe. Bloemfontein, 15 160 m. W.NW. Kp. St. Vincent Blommersdijk, 15 125 m. NO. Kp. Hatteras. Blijdendijk, 15 340 m. Z. Kp. Race. Breda, 15 620 m. ZW. Bermuda. Baarn, 16 v. Port of Spain n. Curasao. B i n tang, 15 te Priok. B-l'itar, 17 Tanga verwadht. Bonaire, 17 v. Georgetown te Paramaribo verw. Bosohfontein. 17 te Antwerpen. Caltex Nederland, pass. 15 Kp. Bon. Cronenburgh 15 v. IJmuiden n. Bilbao. Caltex Delft, 15 t.h.v. Oporto. Ciavella. 15 130 m. Z. Flores. Ce-ram, 17 Bremen verwacht. Ooryda, 16 v. Hull n. Curasao. Caltex Leiden, 16 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, 16 v. Lake Charles n. Newpoit News. Chama, 17 v. Singapore te Madras. Delfland, pass. 15 Kp Frio n. Bahia. Delfshaven, 17 v. Rotterdam te Buenos Aires verwacht. Duivend-recht. 15 200 m. ZO. New Orleans. Delft. 16 v. Chili te Amsterdam. Drente, 16 8 u. te Genua. Donigedijk, 16 tc Corinte. Eos, 15 v. Lissabon n. Rotterdam. Eendracht. 16 ten anker Samsun. Erinna, 16 110 m. O. Ceylon. Eemdijk, 15 190 m. ZW. Lands End n. Havana. bsso Den Haag, 15 dwars Startpoint. Edam, pass. 17 Vlissirugen. Elmina, pass. 17 Vlissingen n. Bordeaux. Enggano, 16 v. Karachi n. Port Soedan. Esso Amsterdam, 19 ca. 19 u. v. A rub a aan de Hoek van Holland verwacht. Friesland (SSM), 15 v Setubal n. Nederland. Felipes, 15 v. Singapore n. Pladju. Friesland (KRL), 17 v. Colombo n. Aden. Gadila, 16 v. Madras te Calcutta. Garoet, 15 v. Rotterdam 16 te Antwerpen. Gaasterland, pas. 16 Kanarische eil. Ganymedes, pass. 15 Wight n. Madeira. Groote Kerk, pass. 17 Vlissingen. Hydra, 16 700 m. O. ten N. Bermuda. Helder, 15 880 m. W.t.Z. Lands End. Hector, 16 v. Tel Aviv n. Haifa. Hecuba, 16 te Vlissingen. Habhor, 16 v. Gibraltar n. Algiers. Indrapoera, 15 120 m. O. Massawa n. Suez. Japara (KRL), pass. 16 Key West. Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 110 m. O.t.Z. Malta. Kedoe, pas. 15 Gibraltar n. Marseille. Kota Baioe, pass. 15 ten Z. Socotra n. Belawan Kota Gede, 16 te Basrah. Kalabahi, 15 rede Makian. Kalimantan, 15 v. Singapore n. Soerabaj a. Kasimbar, 15 v. Lhoseumawe n. Cleh Oleh. Kertosono, 17 te Halifax v. Priok n. N. York. Liseta, 15 v. Pladju n. Bangkok. Larenberg, 16 v Curasao n. Cartagena. Leuve-kerk, 17 haven Madras verwacht. Linge, 15 v. Hamburg te Newport Mon. Lissekerk, 16 v. Suez n. Muscat. Luna, 15 v. Djidjel 11 n. Palermo. Lo-ppersum, 16 dwars Kreta. Laertes, 15 v. Liverpool n. Avon'houth. Le Maare, 15 v. Tj. Priok n. Penang. Lutterkerk, 17 v. Perz. Golf te Rotterdam. Laagkerk, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Lieve Vreuwekerk, 16 v. Beyrouth n. Genua. Limburg, 16 v. Singapore n. Sambuangan. Lindiekerk, 16 v. Londen te Amsterdam. Lekkerkerk, verm. 17 v. Antwerpen n. Bremen. Murena, 15 v. Singapore n. Sambu. Mataram, 14 v. Rotterdam te Tj. Priok. Meerkerk, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Mitra, pass. 15 Sombrero eil. Mirza, 15 300 m. Z. ZW. Flores. Modjokerto, 17 v. Semarang te Soerabaja verw. Murena, 16 v. Singapore n. Adelaide. Maasdam, 16 v. New York n. Rotterdam. Mariekerk. 15 v. Dar es Salaam te Port Amelia. Mentor, pass. 16 ten N. Malta. Noordwijk, 16 v. Baltimore n. Santa Lucia. Notos, 15 v. Tarragona n. Valencia. Nestor, 15 990 m. NO. Barbados. Nigerstroom, pass. 16 Las Palmas n. Le Havre. Nieuw Amsterdam, 17 660 m. W.t.Z. Valentia. Oberen, 13 v. Pto Cabello te Houston. Orion, 16 te Rotterdam Oron, 15 v. Amsterdam 16 te Rotterdam n. Mtd- dellanse Zee. Orestes, 15 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Oindlna, 16 v. Curasao n. Vado. Oranjestad, 16 v. Aruba n. Curasao. Oranjefontein, 17 v. O. Afrika te Amsterdam. Ootmarsum, it te Antwerpen. Prins Joh. W. Friso, 15 v. Quebec. Prins Maurits 11 te Montreal. Prlns Fred. Hendrik. 13 v. Montreal. Prins Willem V, 16 v. Rotterdam te Montreal Prins Alexander, 15 275 m. O. Kp. Race. Pygmalion, 15 600 m. W.ZW. Lands End. Polyphemus, pass. 17 v. Gibraltar n. Halifax. Prins Willem IV, pass. 17 Vlissingen n. Bremen. Parkhaven. 16 v. Pto Alegre n. Santos. Papendrecht, pass. 16 Bizerta. Poelau Laut, 15 v. Penang n. Port Swettenham Polydorus, 16 diwars Kp. Corbelin. Poseidon 16 te Arab. Rotti, 15 v. Djibouti n. Djeddah. Rijndam. 15 v. Southampton n. Cobh. Rem pang, pass. 16 Wight. Rijnkerk, 15 660 m. Z.t.W. Kp. Palmas. Ruys, 15 te Singapore. Rijnland, pass. 16 Kp. San Thome. Salatiga, 15 v. Penang n. Singapore. Saparoea, 15 v. Lome n. Cotonou. Slamat, 16 te Belawan. Straat Malakka, 16 te Brisbane. Stad Amsterdam. 16 v. Narvik te Middlesbro. Salawati, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Soestdijk. 16 100 m. W.ten N. Minicoy. Sunetta, 16 180 m. W NW. Port Said. Soherpendrecht, 15 dwars Recife. Schiedijk, IS 280 m. NW. Flores. Stad Alkmaar, 15 420 m. ZO. Kp. Race. Stad Schiedam, 15 100 m. NO. Newcastle. Stad Vlaardüngon, 15 130 m. O. Flambrohead. Stanvac Benakat, 14 v. Sungeigeronig n. Belawan Swartenhondt, 15 v. Gorontalo n. Menado. Sliedirecht, 17 v. Sheerness te Mena al Ahmadi verwacht. Sommelsd'ijik, 16 v. Djeddah n. Belawan. Straat Makassar, 16 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Schie, 17 v. Calbarien te St. Marc Haiti. Slotendiijk. 16 v. New Orleans te Mobile. Stad Dordrecht, 18 v. Almeria te IJmuiden verw. Sarpedon, 16 v. Maracaibo n. Baltimore. T.iitjalengka, 15 v. Durban n. Amrutlus. Tiberius, pass. 15 Key West. Tomori. pass. 16 Kp. Bon. Tara verm. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Themisto, 15 360 m. O. IJsland. Teiamon, pass. 17 Vlisedngeti. To-sa-ri, pas. 16 22 u. Algiers. Titus, 16 v. Volos n. Thessaloniki. Tegelberg, 15 te Kobe. Tiba, pass. 16 Key West. Trompenberg, 15 v. Gulfport n. Jacksonville. Utrecht, 17 v. Colombo te Madras verwacht. Van Riemsdijk, 15 v. Makassar n. Ambon. Van Heutsa, 18 Mirt verwacht. Willem Barendsz, 15 Dakar gepass. Woensdrecht, 16 v. New York te Pta Cardon. Winsum, pas. 16 Finisterre. Waibalong, 15 v. Tj. Priok n. Pheribon. Waterman, pass. 16 Start Point. Westland, pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Willemstad, 17 v. Dover n. Madeira. Winterswijk, 19 3 u. v. Kingston aan de Hoek van Holland verwacht. Waal, 17 ca. 16.30 u. v. Bremen aan de Hoek van Holland verwacht. Warwick Castle, 15 te Durban. Willem Ruys, pass. 17 Kp. Bon n. Southampton IJsel, 17 Limasol verwacht. Zuiderkruis, pass. 15 Wight n. Las Palmas. KLEINE VAART Atlas, 15 v. Barcelona n. Genua. Actinia, 15 v. Helsingbong n. Randers. Att, verm 16 v. Ballina n. Swansea. Aldo, pas. 16 Texel. Banka, 14 v. Antwerpen te Londen. Barracuda, 15 v. Heroen te Kalrnar. Bierum, 14 v. Odensë te Londen. Bomrif, 15 v. Caen n. Rotterdam. Bab-T, 15 te Rotterdam van Amsterdam. Betty Anne, 16 v. Rotterdam n. Grangemouth. Brem, 15 v. Lissabon te Oporto. Catharina, 15 v. Leith te Cuxhaven. Claes Compaen, 14 16 u. v. Barry n. Pasages. Carpo, 15 v. Fowey n. Amsterdam. Citadel, 15 v. Nantes n. Bordeaux. Continental, 16 v. Antwerpen n. Cork. Crescendo, 16 nog te Briegewater. Cornells b, 16 v. Rotterdam te Londen. Daviena Goekoop, pass. 16 Lizard Head. Dorinda, verm. 16 v. Koping n. Westhartlepool. Duiveland, 15 v. Bremen naar Goole. Deni, 15 v. Liverpool te Dublin. Dil-igentia, pass. 15 Oporto. Depa, 15 v. Middlesiboro n. Amsterdam. Emergo, 16 v. Rotterdam n. Hull. Frans, 17 v. Rotterdam te Newcastle verw. Glashaven, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Hast IV, verm. 16 v. Hull n. Parijs. Hast V, 14 v. Londen te Guernsey. Henrica b, verm. 15 v. Goole n. Roterdam. Hcnriëtte, 15 v. Antwerpen te Londen. Hondsrug. 15 v. Rostock te Skutskar. Henrica, 15 v. Leixoes n. Manchester. Harold, 15 v. Seydisfjord n. Hamburg. Helvetia, 16 v. Kilkeel n. Bristol. Ilias, 16 te Rotterdam n. Barcelona. Ibis, 16 v. Rotterdam te Manchester. Ida Jacoba, 15 v. Skieve n- Randers. Import, 15 v. Antw. te Lissabon. Ingeborg, 15 v. Sandefjord n. Hamburg. Inspecteur, pass. 16 Algiers. Joost, 14 Gibraltar gepass. n. Manchester. Jan Kreumer. 15 v. d. Limfjord n. Colchester. Java, 15 v. Caen te Dublin. Jokurma, 15 v. Antwerpen n. Gent. Josien. 16 v. Nantes te Rotterdam. Joost, pas. 16 Burlings. Kemphaan, 16 te Rotterdam. Keyser. 15 v. Seaham n. Roterdam. Kortenaer, 15 v. Ayr n. Lorlënt. Kemphaan, pass. 16 Westhinder. Leemans, 15 v. Liverpool te Partington. Leuvehaven, veim. 18 v. Malmö n. Rotterdam. Maartje, 16 .v. Cort te Portland. Markab, 16 v. Rotterdam te Le Havre. Mies, 15 v. Kalmar n. Visfay. Mirach, 14 v. Rouaan te Casablanca. May Mere ,15 v. Londonderry te Newport Mon May Star, 15 v. Livorno te Genua. Maasym, verm. 16 v. Roterdam n. Hamburg. Markab, 16 v. Casablanca te Nemours. Marne, 15 v. Stockholm n. Gefle. Meres, 15 v. Port Lyautey n. Safi. Meuse. 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Missouri, 16 South Rock. Muphrid, verm. 16 v. Gdansk n. Theems. Noorderlicht, 14 v. Skutskar n. Amsterdam. Nieuwehaven, verm. 17 v. Gothenburg n. R'dam Netta, verm. 16 v. Hull* n. Bilbao. Noorderhaven, 16 in Swillybaai. Noord, 16 v. Bill.ingham n. Shelbaven. Pavo, 14 van Antwerpen n. Stockholm. Ponto, 14 v. Sete naar Torrevieja. Palma, 15 v. Lofoten n. Bergen. Pieter Hubert, 15 v. Teignmouth n. Genua. President Roosevelt, 15 v. Port Talbot n. A'dam Prins Bern-hard, 16 80 m. N. Finisterre. Rema, pass. 16 Kp. La Hague. Rika, 14 v. Par n. Utersen. Servus, 16 v. Loriënt te Nantes. Strijpe, 15 v Vilvooi-d-e te Ballina. Sirius, 15 v. Duinkerken te Londen. Spora, 15 v. Bayonne te Garston. Spurt, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tilly, 14 v. Hull n. Rotteidam. Twee Gebroeders, 14 v. Casablanca n. Tonnay Charente. Ton, 16 16 u. v. Cardiff te Rotterdam verw. Taurus, 16 v. Rotterdam n. de Humber. Timor, 15 v. Cardiff naar Rotterdam. Tyro, 16 v. IJmuiden n Antwerpen. Urmajo, 15 v. Brugge naar Goole. Vrede, 15 v. Methil n. Cuxhaven. Venus, 15 te Norwich. Virgo, 16 v. Londen naar Boston. Vivo, 15 v. Randers te Dieppe. Vrouwepolder, 16 v. Oporto te Antwerpen. Wim, 15 v. Oscarshamn te Gdansk. Westerschelde, 17 v. Antw. te Waterford verw. Westlaan, 15 v. Hamburg naar Roterdam. Westepolder, vertr. 16 v. Koterdam n. Lissabon Westropa, 16 v Rotterdam te Antwerpen. Plusfour pakjes van alléén goede kwaliteiten, in grote sortering, leeftijd 7 jaar Slaapkamer schalen Ganglantaarns vanaf 60 Watt Keukenbol Mod. glasver lichting. crème. groen, rose Koperen wand lampje met zij den kapje Zijden kapje voor kronen en wandlampje v.a. Perka kap met glasplaat Grote sortering niers voor salon en eetkamer Kappen en Kronen wor den GRATIS geplaatst Alléén bij Let op het juiste adres: GEEN FILIALEN Tel. 11157 plafon- On2c verrassend voordelige aanbiedingen in Heren- en Jongens-kleding leveren het afdoende bewijs, dat Uw belang bij ons vóórop staat! Verzekert U van de beste Heren- en Jongens-kleding voor de laagst denkbare prijs! Wij garanderen U: Prachtige stoffen Prima afwerking Populaire prijzen 100°/» wollen kamgarén COSTUUMS, in moderne dessins, vanaf Nummerbrieven. die volgens >ns oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Niet afgehaaine nummer ji leven worden oa 14 dagen vernietigd kleine stijging ptr maat

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14