Huisvesting van kleuterschool in O ver veen nijpend probleem Twee wensen ter verfraaiing van de stad Haarlem Architectuur, spel van aesthetisch voelen en practisch doen Eerste huizen aan Hamelinkstraat Cremer speelde „De Familie Kegge" Kort en bondig Bloemendaal Amsterdamse Beurs 15 IJzer en gewapend beton luidden nieuw tijdperk in Ambtenaar Havendienst met pensioen Ds. J. P. E. G. Eerhard gaat 1 Mei met emeritaat Parochie Schoterkwartier bestaat vijftig jaar Bloemendaalse raad vergaderde Plannen voor woningbouw in vergevorderd stadium Krotopruiming vertraagd Plaatsing van een molen en verbetering van het monument in de Hout Duinbrand bij Kraantje-Lek Enige Haarlemse trekhond in uitstekende conditie AMATEURTONEEL OP ZIJN BEST Uitbreiding ruimte gebouw Openbare Werken Congres Humanistisch Verbond in Haarlem De rondritten door Haarlem-Lichtstad Stopverbod in drie winkelstraten VRIJDAG 17 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond hield de architect Allert Warners uit Amsterdam voor de leden van de federatie van woningbouwverenigingen voor Haarlem en Omstreken in een der zalen van „Brinkmann een^ lezing met als onderwerp „Moderne architectuur als uiting van een democratische samenleving". De spreker schetste in grote trekken de ontwikkeling van de architectuur en wees er op, dat met de industrialisatie een streven naar nieuwe architectuur merkbaar wordt. De toepassing van ijzer en ge wapend beton bracht een grote omwenteling in de vorm van de woningen teweeg. Natuurlijk moeten alle architecten reke ning houden met de heersende sociale om standigheden en de beroemde architecten als Le Corbusier en Wright, Berlage, Male- witsch, Van Doesburg en Van Eesteren, hebben dit begrepen. De heer Warners waarschuwde de aan wezigen er voor, dat de architectuur niet alleen bestaat uit het bouwen van de hui zen zoals de klanten dat willen, maar dat er wel degelijk bij nagedacht moet worden of de gemaakte huizen wel goed bewoon baar zijn. En een ieder zal dan ook begrij pen dat het architect-zijn een bijzonder ge compliceerde bezigheid is, waarbij altijd overeenstemming gezocht moet worden tussen het aesthetisch voelen en het prac tisch doen. Voorts verklaarde de heer Warners, dat Amsterdam kan bogen op een lange steden bouwkundige traditie, die heeft geleid tot de hergeboorte van de architectuur en die dan ook meestal de „Amsterdamse School" genoemd wordt. Deze school houdt in, dat de huizen gebouwd worden met een over vloed aan ruimte, dat de straten en lanen breed zijn en dat er plaats is voor vele plantsoenen en bomen. Toch heeft de architectuur, volgens ar chitect Warners, geen gelijke tred kunnen houden met de sociale toestanden. Immers men moet tegenwoordig bij de bouw van nieuwe huizencomplexen rekening houden met diverse problemen: Hoe ver woont de toekomstige bewoner van zijn werk af? Is de man getrouwd? Heeft hij kinderen? Hoeveel? Enzovoort. Nu is het natuurlijk wel waar, dat de uitbreidingsplannen, in Nederland althans, redelijk snel uitgevoerd worden, het is toch zo, dat de woningen verrijzen als er al weer andere nieuwe ideeën ingang hebben ge- Op Woensdag 22 April zal de heer F. Boone wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de gemeente dienst verlaten. Voor belangstellenden be staat er die dag gelegenheid tussen 11 en 12 uur op het Havenkantoor aan de Kou- denhorn van deze verdienstelijke ambte naar, die ruim 33 jaar aan de Havendienst is verbonden en aan het Spaarne en in scheepvaartkringen geen onbekende is, af scheid te nemen. Aan ds. J. P. E. C. Eerhard, Ned. Herv. predikant te Hillegom, is om gezondheids redenen tegen 1 Mei eervol emeritaat ver leend. Ds. Eerhard werd 18 Juli 1895 te 's-Gra- venhage geboren. Hij bezocht het Christelijk gymnasium in zijn geboorteplaats en stu deerde aan de Universiteit te Leiden. In 1922 werd hij candidaat in Zuidholland en na in 1925 bij wijlen prof. dr. A. Eekhof doctoraal examen gedaan te hebben, aanvaardde hij 21 Juni d.o.v. zijn ambt te Kethel en Spaland, waar J. P. de Bie van 's-Gravenhage hem bevestigde. In 1930 vertrok hij naar Workum welke standplaats in 1933 met Hillegom ver wisseld werd. Ds. Eerhard die o.m. voor be roepen naar Leiden en Amsterdam bedankte behoort tot de confessionele modaliteit. In 1950 heeft ds. Eerhard onder grote belang stelling zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. vonden. Eigenlijk moest het zo zijn, aldus de heer Warners, dat de ideeën vooruit lopen op de uitvoeringen. Architect Warners besloot zijn lezing met op te merken, dat de hedendaagse archi tectuur de uitdrukking kan zijn van de democratische gemeenschap, indien men maar rekening houdt met allerlei sociale en economische toestanden. Na deze voor vakmensen interessante lezing, vertoonde architect Warners nog talrijke lichtbeelden aan de hand waarvan hij zijn woorden toelichtte. Zondag zal het vijf tig-jarig bestaan ge vierd worden van de parochie H.H. Elisa beth en Barbara aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord. Des morgens zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem een pontificale hoogmis opdragen, daarna volgt een receptie en de dag wordt besloten met een lof, gecelebreerd door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal in het bisdom Haarlem. Op 28 Januari 1903 kreeg kapelaan Meeuws opdracht een zelfstandige paro chie in het Schoterkwartier te stichten en op 27 Februari van dat jaar volgde zijn be noeming tot pastoor. Na enige jaren van voorbereidend werk werd op 14 Maart 1907 de kerk ingewijd. Later werden in de naaste omgeving scholen gebouwd. De heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie in ons land, zal tot 30 Juni van dit jaar zijn functie blijven vervullen. In Januari, toen de Nederlandse regering verklaarde dat zij geen beroep meer zou doen op de Amerikaanse hulpverlening voor het fiscale jaar 1952/53, diende de heer Hunter zijn ontslag in. Wie gedacht mocht hebben, dat de nota van de commissie ad hoc over de raadhnis- bouw, de brief van de Nederlands Her vormde Diaconie over de bebouwing van „De Rijp" dan wel de nota over de open bare kleuterschool in Overveen de Bloe mendaalse raad Donderdagmiddag veel stof tot spreken zou geven, kwam bedrogen uit: die punten leverden slechts enkele opmer kingen op. Verreweg het belangrijkst waren de mededelingen die wethouder H ij s z e 1 e r deed in antwoord op de naar aanleiding van het voorstel tot toetreding tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten door de heren De Jong Schouwen burg, Lagendijk (beiden Prot. Chr.) en Van Holten (V.V.D.) gestelde vra gen. De heer H ij s z e 1 e r deelde mede, dat de Planologische dienst van de provincie bereids toestemming verleende om in Vo gelenzang le gaan bouwen. Er wordt een plan klaar gemaakt voor bouw met bouw- kasgeld en een gedeelte huurhuizen. Voor de Juliana van Stolberglaan is een verkavelingsplan klaar voor tien midden- stands-bouwkaswoningen. Binnenkort hebben B. en W. nog een be spreking met de Planologische dienst over de woningbouw aan de Klapheklaan en Dompvloedslaan. Tenslotte zijn er plannen voor 64 bouw kas- en huurhuizen in Bloemendaal-Noord. Ook werd met de hoofdadministrateur van het Provinciaal Ziekenhuis de overdracht aan de gemeente van de terreinen tegen over de instelling en de bouw daarop van dertig woningen besproken. De financiële risico's voor de gemeente achtte wethouder Hijszeler betrekkelijk Op beschuldiging van massamoord hebben negenenzestig Kikoejoes onlangs terecht gestaan. Een aantal hunner ziet men hier tijdens de zitting van het gerechtshof in Kenya. Zoals wU reeds gemeld hebben, zal de Haarlemse raad Woensdagmiddag een voorstel behandelen voor de bouw van vijf eengezinshuizen en twintig flatwoningen door de woningstichting „Het Oosten" op een terrein aan de Graafschapstraat en de J. J. Hamelinkstraat. De eengezinshuizen zijn bestemd voor gezinnen van zeven personen, terwijl de flatwoningen voor vier of zes personen ge schikt zijn. De huren zullen vermoedelijk 9,05 per week en per woning bedragen, te verhogen met een bedrag van 62 cent voor afschrij ving en onderhoud van de geysers. De bouwkosten belopen met inbegrip van de geysers een bedrag van bijna ƒ275.000. B. en W. stellen de raad voor dit voor schot aan „Het Oosten" te verstrekken. Het is de bedoeling dat de grond in erfpacht zal worden uitgegeven. Voorts stellen B. en W. voor een bedrag van ruim 22 mille ter beschikking te stellen van de Haarlemse Stichting voor woning verbetering voor het verrichten van repa raties aan het complex van 74 midden- Tijdens de openingsplechtigheid van de tentoonstelling „Het oude Haarlemse stadsbeeld" in het gebouw „De Hoofd wacht", uitgaande van de Vereniging Haerlem, ziin twee wensen geuit. De heer D. J. A. Geluk, die als voorzitter van het comité Haarlem-Lichtstad de tentoonstel ling officieel opende, zeide in zijn toe spraak, dat de nieuwe molen voor de stad Haarlem „panklaar" ligt. Hij hoopte, dat door samenwerking tussen het gemeente bestuur, de Stichting Haarlems Bloei en de Vereniging Haerlem het mogelijk zal zijn de molen uit Alblasserdam spoedig in Haarlem te doen verrijzen. Dr. C. Spoelder, voorzitter van Haerlem, had ook een wens. Dezer dagen liep hij door de Hout en zag, dat de toestand bij het gedenkteken van Lourens Coster slecht is. Het bestuur van de Ver eniging Haerlem is bereid voor de helft in de kosten bij te dragen. „Als de licht jes op een avond minder fel branden, dan heeft de gemeente het bedrag voor de an dere helft spoedig bijeen", voegde dr. Spoeider er aan toe. Dan ziet het er in de Hout weer gunstig uit. De heer Geluk vond het verheugend, dat het mogelijk is thans ook een bezoek te brengen aan de Hoofdwacht, waardoor nog meer oude gebouwen op de Grote Markt voor het publiek geopend zijn. Stadgeno ten en vreemdelingen kunnen daardoor een indruk krijgen hoe de inrichting van oude gebouwen in vroeger tijden was en in de Hoofdwacht kunnen zij zien hoe de stad er vroeger uitzag. De tentoonstelling brengt immers een beeld van de toestand van een aantal punten in de stad Haar lem. De openstelling van het gebouw sluit aan bij het streven van Haarlem-Licht stad om stadgenoten en toeristen te tonen, wat Haarlem aan stadsschoon bieden kan. De stad heeft prachtige gebouwen, bezit vele kunstschatten en heeft een bijzondere sfeer. Het is de moeite waard aan toe risten duidelijk te maken, dat het aanbe veling verdient een bezoek aan de stad te brengen. Ook stadgenoten zullen vooral als de gebouwen des avonds verlicht wor den, steeds wat nieuws ontdekken. Spre ker hoopte, dat er belangstelling b'j de jeugd gewekt zal kunnen worden voor de schone stad Haarlem. Dr. Spoelder dankte de heer Geluk en haalde herinneringen op uit het verleden der stad. De tentoonstelling is tot 13 Mei geopend op Maandagavond, Woensdagmiddag en Zaterdagmiddag. Te zien is een groot aan tal foto's, in 't bijzonder uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. On getwijfeld zullen de Haarlemmers er be langstelling voor hebben. standswoningen aan de Brederodestraat, Jan Steenstraat, Tetterodestraat, Ver- spronckweg en Wouwermanstraat, dit ten behoeve van het later uit te voeren buiten- verfwerk aan die woningen. De gemeenteraad krijgt andermaal een grondverkoop villabouw in het Zuiderhout- park ter goedkeuring aangeboden. Deze keer gaat het om een terrein van 740 vier kante meter aan de Zuidzijde van de Mid denlaan op de hoek van de Anna van Bu- renlaan, waarvoor de heer S G. Crol ge- gadigd is. De prijs bedraagt, zoals gewoon lijk, twaalf gulden per vierkante meter. Geen woningen voor krotbewoners Uit een ander voorstel van B. en W. blijkt echter dat het met de krotopruiming in de oude stadswijken minder naar wens gaat ten gevolge van de woningnood. Op 4 Juni van het vorige jaar besloot de raad namelijk zes woningen aan Amster damstraat, Vogelkoopsteeg en Zuidpolder straat onbewoonbaar te verklaren. Op 28 Januari van dit jaar moest de ont ruimingstermijn van die huizen met zes maanden worden verlengd, doch thans komt het College met een voorstel om die ontruimingstermijn nogmaals te verlengen en wel met een jaar, omdat het nog steeds niet is gelukt voor de bewoners andere passende woonruimte te vinden en ook niet gezegd kan worden wanneer dat dan wel het geval zal zijn. De Zandvoorlse brandweer werd Don derdagmiddag om kwart over vieren ge alarmeerd voor een zware duinbrand op een terrein achter de Corodexf abri eken. Het bleek echter, dat dit terrein lag langs de spoorbaan, ter hoogte van Kraantje Lek. Toen de brandweer na veel moeite het punt had bereikt, hadden wandelaars het vuur reeds bedwongen. Alle beplan ting langs een groot deel van de spoor baan en het daarachter gelegen duinter rein werd een prooi der vlammen. Naar schatting is ongeveer 600 m2. jong hout en duinbegroeiïng verloren. De vermoedelijke oorzaak is, dat vonken uit een kort voor het uitbreken van de brand gepasseerde locomotief in de duinen zijn gevallen. gering en hij verwachtte dat zij ook met trekhond gekeurd^ krijgt om haar woningen aan de Alb. Thijmlaan te vergroten, dat er in het voor lopig vastgestelde partieel uitbreidingsplan „Bentveldsweg" plaats is voor zeven wo ningen. „Meer is op grond van een servi tuut niet mogelijk", zo antwoordde wet houder Van Geluk naar aanleiding van een vraag van de heer Tirion (V.V.D.) dat voor de kop van de Zeeweg een sei zoensregeling voor de winkelsluiting werd getroffen, dat er zeven mille werd gevo teerd voor de verbetering van de centrale verwarming in het politiebureau te Over veen (waarbij wethouder Van Geluk de heer Van Holten (V.V.D. antwoordde dat er drie keer over dat onderwerp ge praat was, omdat B. en W. zelf ook niet precies bleken te weten over welke ketel het ging). De heer Van Holten stelde bij de rondvraag nog een vraag naar aanleiding van onze publicatie van het rapport der deskundigen in de onteigeningsprocedure van Zandvoort contra Bloemendaal, maar wethouder R o h 1 i n g zei, dat hij daar over niets zeggen kon. „Maar is er dan geen officieel antwoord?" hield het raads lid aan. „Jawel", zei de voorzitter, „maar dat luidt: Ik zeg niks". De vergadering was begonnen met een door applaus van de raadsleden onder streepte wens van de heer Rohling voor een spoedig herstel van de burgemeester en met een eveneens met bijval begroete gelukwens aan de secretaris, de heer G. van Eek, die voor het eerst na zijn ziekte weer aanwezig was. ff» Gistermiddag is in Haarlem de enige het oog op de komende premieregeling niet in de verkeerde hoek zat. Inzake de raadhuisbouw ging de Bloe mendaalse raad accoord met de verlenging van de werktermijn der commissie ad hoe met drie maanden. Wethouder VanGeluk stipuleerde nog even, dat voor een eventuele opdracht aan de architect tot uitwerking van een tweede ontwerp de goedkeuring van het daartoe nodige crediet afhankelijk van Gedepu teerden is. De brief van de Nederlands Hervormde Diaconie over „De Rijp" wordt in handen van het college om prae-advies gesteld. Kleuterschool Ter aanvulling van de nota over de kleuterschool in Overveen, deelde wet houder Rohling, die bij ontstentenis van burgemeester Den Tex de ambtsketen droeg en de voorzittershamer hanteerde, mede, dat B. en W. zullen pogen op korte termijn tot de bouw van een nieuwe kleu terschool te geraken, een onderneming die hij niet geheel hopeloos achtte. De moeilijkheid is echter, dat de raad beslist heeft dat de nieuwe kleuterschool niet aan de Prins Hendriklaan zal komen, zoals B. en W. hadden voorgesteld, maar J aan de Vrijburglaan op de plaats waar nu de bollenschuur met de Tinholtcollectie staat. Die bollenschuur zal als tijdelijk onder komen voor de kleuterschool worden in gericht, nu het Kennemer Lyceum de huur van hei gebouw, waarin de openbare kleu terschool thans is gehuisvest, per 1 Augus tus heeft opgezegd. Het Kennemer Lyceum heeft die ruimte namelijk zelf nodig voor de middelbare meisjesschool, nu de fusie met ,,'t Kopje" een feit is geworden. De kwestie is dus, zo zei wethouder Roh ling, dat tijdens de bouw van de nieuwe school er in het geheel geen onderdak is voor de 155 kleuters, zoals trouwens ook nog geen oplossing is gevonden voor het onderbrengen van de Tinholt-collectie. Voorts antwoordde de heer Rohling op een vraag van mevrouw Dalmeyer (Arbeid) dat het niet mogelijk is, dat de meisjesafdeling van het Kennemer Lyceum voorlopig nog in het gebouw van ,,'t Kopje" blijft, omdat dat reeds in andere handen is overgegaan. De rekening over het afgelopen en de begroting voor het lopende jaar van het Openluchttheater werden op verzoek van de heren De Jong Schouwenburg en Schulz (Arbeid) aangehouden tot de volgende vergadering, opdat ook het stich tingsbestuur zich over die stukken zou kunnen uitspreken. Hamer punten De overige punten van de agenda wer den na korte of zonder discussie aangeno men. Wij vermelden, dat de woningbouw vereniging „St. Benedictus" de gelden Toen Henk Bakker van de letterlievende vereniging Cremer de opdracht aanvaard de een toneelbewerking te maken uit Hil- debrands veelgelezen Camera Obscura en hij daarvoor „De Familie Kegge" uitver koos, stond hij voor een lang niet eenvou dige taak. Op het eerste gezicht lijkt alles heel gemakkelijk. Het gegeven is er. De sfeer, de persoonsomschrijving, de dialoog, het schijnt allemaal voor het grijpen. Met wat flair speelt de auteur, die van wanten weet, het wel klaar.... Maar pas op! In onze verbeeldingswereld hebben de figu ren uit de Camera reeds gestalte gekregen. De ideale schimmen, die zij erin zijn, ver dragen geen afwijking, wensen tot in de détails niet te worden aangerand Hen tot schepselen van vlees en bloed transforme ren is een levensgevaarlijk werk. Zij im mers (en tot op zekere figuurlijke hoogte de auteur) kunnen er het leven bij laten wanneer zij niet in overeenstemming zijn met de gedaante, die wij hen gaven, wan neer zij geen ziel hebben, maar ledepoppen en caricaturen zijn. En vervolgens: drama tiseer eens „De Familie Kegge". De intri gue is er in de vorm van de charmante be drieger van der Hoogen, die aast op het geld van de rijke Henriëtte Kegge en op de eerbaarheid van Suzanne Noiret en op het laatst ontmaskerd wordt. Nochthans moet die intrigue op een verantwoorde wijze dramatisch worden verwerkt. Daar voor moet de auteur zich vrijheden ver oorloven zo goed als hij dat bij de uitwer king der karakters doet. De vrijheden moeten binnen de perken blijven. Even over de schreef en men herkent Hilde- brand in de bewerking niet meer' Het is een oprecht complicment aan Henk Bakker waard, dat hij de sfeer van de Camera, de sfeer van het gezin Kegge uit de dertiger jaren van de negentiende eeuw zo zuiver behield. Hij adopteerde de figuren en mismaakte hen niet. H:j liet ze zijn wat ze voor Hildebrand waren: zo im mers kennen wij ze. Hij liet ze tegelijk to neelfiguren zijn, dat wü zeggen speelbaar. Hij plantte niet alleen hun woorden over, maar liet die woorden voortkomen uit de handeling en niet louter omgekeerd. Daar mee bereikte hij de dramatische vormge ving, die het stuk deed leven. Het waren niet louter plaatjes, hoe schil derachtig de taferelen ook. die hij schiep. Een voorbeeld daarvan was het verguld avondje, waarin hij zijn fantasie de vrije loop liet en ons een kostelijk half uur be zorgde vol jolijt en genoegen. De familie Kegge en haar aanhang herkende men uit elk der figuren. Zij waren gelijk men het zich wenste en zij werden gespeeld en geregisseerd op de voorzichtige en berede neerde wijze, die opnieuw bewees dat de letterlievende vereniging Cremer to neel speelt voor zijn plezier hetgeen bete kent, dat zij het toneel warmhartig au se- rieux neemt. Er waren persoonlijke vertolkingen bij, die de zaal enthousiast maken. Jan Adam Kegge was Jan Adam Kegge, la waaierig, gul, breedsprakig, opscheppend, plezierig in de creatie van Joop van Doorn. Het kleine „ingehouden" rolletje van Lucie Rinkel-Spijer als Kegge's echtgenote vormde een waardige tegenhanger. De Henriëtte van Anneke de Wilde was wel heel goed getypeerd. Precies dat tikje bla sé en verfijnd als zij u uit de regels in de Camera voor de geest komt. Een van toon treffende grootmama volgt dan van Eki Oostwald-Bouwer. Hoe knap vermeed zij alles wat zweemde naar de caricatuur. En hoe listig omzeilde ook Aad Stroman die klip in zijn hoofse en galante vertoning van „de charmante". Zijn adieu was per fect al vond ik de scène tussen hem en Hildebrand in IV wat zwak. Dat bedrijf neigt toch al tot een anti-climax. Sterker spel is hier wel geboden. Hildebrand heeft mij uitermate voldaan op de wijze waarop Wim Rijke de Onsterfelijke bescheiden en zeer meelevend speelde. Ook Kegge's be diende Tom was een figuur apart (Arie Mourik). Een bijzonder staaltje toneelspel gaf Jan H. Boon weg als de bloemistknecht Barend. Wat een prachtig gekarakteriseerd mannetje en hoe verdiend de bijval, die hij er voor verwierf! De familie de Groot handhaafde het niveau uitstekend, Saartje als vlag voerend voor de goede lading (Rollen van Fons Cornet, Rie de Nooyer en Annerie Swaneveld). En dan nog van de kleinere rollen Suzette Noiret, heel lief en hulpeloos, de jolige meisjes van het verguldavondje en de heren met de pe dante vleermuis-fladder-vlotte Karei de Riet (Jacq. Timmerman) aan het hoofd. Décor en costuums zorgden voor een juiste entourage. De directie der stads schouwburg hield in het tweede bedrijf een nieuwe kamer ten doop die het heel wel deed. Allemaal plezierige dingen dus om te vertellen; een dankbaar publiek, verheugde spelers, een blij auteur en een trotse directie gisteravond in de stads schouwburg. P. W FRANSE Er is reeds menig woord gevallen over het trekhondenprobleem en de wet die er mee verband houdt. De laatste tijd wordt weinig meer gerept over het probleem, zo dat men over het algemeen zal aannemen dat het aantal trekhonden in ons land niet de moeite waard is om aandacht aan te besteden, en het toezicht dat op het geringe aantal wordt uitgeoefend in goede handen ligt. Deze veronderstelling is gedeeltelijk juist. In Noord-Brabant en andere plattelands- delen worden nog te veel honden als trek- dieden gebruikt. De trekhondenwet houdt echter in dat het verboden is een hond als trekdier en een voertuig als hondenkar te gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege de houder zijn onderworpen aan een uitgeschreven keuring of herkeu ring en daarbij voor gebruik onderschei denlijk als trekdier en hondenkar geschikt zijn verklaard. Zo'n keuring, die jaarlijks gehouden wordt, had gisteren plaats op de binnen plaats van het gebouw aan de Lange Wijn gaardstraat waar de Verkeerspolitie is ge vestigd. Er verscheen één hond en één kar. Het was een zwaar dier, dat wat grootte betreft kon wedijveren met een jong kalf. Een bouvier, de enige trekhond in Haar lem, waarvoor men tussen de laadbak en de as van de tweewielige kar een verhoging heeft moeten aanbrengen. Het dier werd door een rechercheur aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, doch er was niets op zijn lichamelijke gesteldheid aan te merken. De bouvier was uitstekend gevoed en het tuig zat soepel om zijn lijf. Zodat hond en kar en eigenaar onder een goedkeurende knik van de inspecteur huns weegs konden gaan. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat het ruimtegebrek, waarmede het bedrijf van openbare werken in het per ceel aan de Jacobijnestraat 24 reeds lang te kampen heeft, in steeds ernstiger mate zijn stagnerende invloed doet gelden op de vlotte gang van zaken bij het bedrijf. Een gevolg van deze toestand is onder meer, dat het aanstellen van nieuw perso neel, dat in verband met de vele opdrach ten, welke het bedrijf in uitvoering heeft, dringend noodzakelijk is, tot nu toe moest worden uitgesteld. Een ander gevolg is dat het archief thans op onoverzichtelijke wijze door het gehele gebouw is verspreid, hetgeen eveneens een stagnerende invloed uitoefent. De vrijwel enige mogelijkheid om in deze toestand verbetering te brengen wordt geboden door de ruimte in het per ceel aan de Jacobijnestraat 26, welke thans als rijwielstalling ten behoeve van het Gymnasium in gebruik is, bij het perceel 24 te trekken. Alsdan kan een nieuwe tekenkamer worden gemaakt, terwijl voorts nog ruimte overblijft voor een cen traal archief en een spreekkamer. Boven dien kan dan door een reorganisatie in het hoofdgebouw nog enige verbetering wor den verkregen. Voor de rijwielstalling ten behoeve van de leerlingen van het Gymnasium kan een oplossing worden gevonden door uitbrei ding van de achter deze school reeds aan wezige stalling. De uitbreiding en verbouwing van het gebouw van openbare werken dient ge paard te gaan met het aanschaffen van en kele tekentafels, een ladekast en een nieuw waterpasinstrument. Met de werkzaamheden aan het gebouw, waarin begrepen de uitbreiding van de rij wielstalling achter het Gymnasium, zal ge moeid zijn een bedrag van 32.400,met de inrichting en aanschaffing van het nieuwe meubilair 14.000,In totèal derhalve een bedrag van 46.400, B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Morgenmiddag begint in Haarlem het jaarlijks congres van het Humanistisch Verbond. De deelnemers worden om half drie door het gemeentebestuur op het stadhuis ont vangen, waarna zij zich naar het Krelage- huis begeven, waar het congres wordt ge houden. Behalve de gebruikelijke formele pun ten staat een discussie over een door de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. v. Praag, te houden inleiding „Het humanisme en de brede massa" op het programma. Zondagmorgen zal het strijkkwartet van mevrouw Renate Zwaardemaker-Weis concerteren. BINNENLAND Op 18 Februari ging een grote em- ballageloods van Wilco's conservenfabriek te Warffum (Gr.) in vlammen op. De onder directeur van de fabriek, W. J. W. uit Assen, werd aangehouden, verdacht van brand stichting. Korte tijd later werd hij echter in vrijheid gesteld. Thans is hij wederom gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. In de Betuwe, die jaarlijks in de bloe- semtijd duizenden bezoekers trekt, staan de pruimen hier en daar reeds open. De volle bloei is tegen Zondag te verwachten. De vroege kersen zijn aan het opengaan en zul len bij zacht weer in het weekeinde geheel geopend zijn. De Meikersenbloei kan pas tegen het midden van de volgende week worden verwacht. De peren staan op opengaan. Tegen een 32-jarige banketbakkers- bediende uit Dordrecht is vier jaar gevange nisstraf geëist wegens het plegen van een roofoverval op een postagentschap in Rot terdam-Noord. Hij ontrukte de yrouw van de kantoorhouder een geldzakje met f2000 en fietste weg, maar werd een half uur later reeds aangehouden. Op 30 Mei zal in Den Haag het huwe lijk worden voltrokken tussen jonkvrouwe C. Sickinghe, tot nu toe verzorgster van de prinsessen, en jhr. mr. A. J. de Beaufort, burgemeester van Markelo. Door de Westerschelde tussen Borssele op Zuid-Beveland en Hoofdplaat in Zeeuws- Vlaanderen is een 50.000 Volts-kabel ge legd van 7,5 km. lengte. Het is de eerste van de vier, die de verbinding zullen vor men tussen de centrale te Vlissingen en de centrale te Westdorpe. In het Stedelijk Museum te Amster dam worden Zaterdag vier exposities ge opend: grafiek en enige kleine bronzen plastieke van Pablo Piasco, Terracotta's van de Russische beeldhouwer M. Kogan. Pen tekeningen van de Nederlandse graficus J. H. Gosschalk en kunstnijverheid van 1890 tot heden. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een interdepartementale commissie voor de exportpolitiek, die tot taak heeft de behandeling van de zich bij de exportbevordering voordoende beleidsvra gen te coördineren en hierover de regering van advies te dienen. Voorzitter is mr. S. Th. J.Teppema, directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkingen. HAARLEM EN OMGEVING Gistermiddag omstreeks vijf uur vulde een bewoner van een huis aan de Paul Kru- gerkade zijn kachel bij. Enkele minuten laten werd het gezin echter opgeschrikt door een ontploffing. Roet en kalk kwam door de pijp naar beneden en bij een onder zoek bleek, dat een gedeelte van de schoor steen op het dak weggeslagen was. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een gedeelte van de Waar- derweg aan het openbaar verkeer te ont trekken. De verkoop van industrieterreinen en de daarmee verband houdende ophogings werkzaamheden maken het thans noodza kelijk het verkeer naar de terreinen om te leiden langs een gedeelte van de Nijver- heidsweg. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van f1200 be schikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan de dienstwoning van de bewaarder van het stadhuis. Het Donderdagmorgen even ten Zuiden van de Rotonde te Zandvoort aangespoelde lichaam van een manspersooon, is Donder dagmiddag geïdentificeerd. Het bleek een 43-jarige Amsterdammer te zijn. De afdeling Haarlem van de Neder landse Bond van Oud-Onderofficieren houdt Zaterdagmiddag 18 April in „De Leeuwerik" een receptie ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan, 's Avonds is er in hetzelfde hotel een feestavond. Te beginnen met Maandag 20 April zul len met het oog op het lengen der dagen de tijden der rondritten door Haarlem- Lichtstad worden gewijzigd. De N.Z.H.-bussen vertrekken dan- om 20.30 en 21.30 uur van Stationsplein, Soen- daplein en Tempeliersstraat. Bovendien is er een aparte rondrit inge last met bezoek aan het Frans Halsmu seum. Deze bussen vertrekken om 21 uur van het Station. Gedurende enkele drukke uren B. en W. hébben vandaag bekend ge maakt, dat zij een stopverbod hebben vast gesteld voor enkele gedeelten van de Grote Houtstraat, de Gierstraat en de Bar- teljorisstraat, dat van kracht is gedurende de uren 12 tot 14 en van 16 tot 18 uur. Het betreft hier het gedeelte van -de Groote Houtstraat tifcsen Gierstraat en Korte Houtstraat, het gedeelte van de Gierstraat tussen de Breestraat en de Grote Houtstraat en het gedeelte van de Bartel- jorisstraat tussen Schoutensteeg en Grote Markt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. L. H. Roersch—Kampf, z.; W. A. J. PostAriërs, z. ONDERTROUWD: W. Vcttewinkel en L. J. Kruijt; K. F. Meijer en W. de Haan. GEHUWD: G. L. Beusen en J. F. Ruigrok. OVERLEDEN: Wed. A. M. C. Brans—Dys, 81 j.; G. H. Bührman, 73 j.; Wed. H. Rijp- kema—Machielsen, 70 j.; M. Monnier— Vader, 83 j.; Wed. P. J. K. de Meijerevan Dam, 78 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 NederL'47 97 96% A.K.U 162 162% 186/-* 187 Philips Gloeil. 155 155 Kon. Petroleum 315)4 318% A'dam Rubber 89 89% Holl. Amer. Lijn 146 146 M. Scheepv. Unie 128 127% rl.V.A 100% 99 Deli Mij 83 83% Amsterd. Bank 159 159 tfed. Handel Mij. 157 157 Rotterd. Bank 157 157 Twentsche Bank 155)4 155% Anaconda Copper 38% 38% Bethlehem Steel 51% 51% Republic Steel 49 48% Shell Union 66% 67 23»/.. 23% 39% 38%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15