Hoogoveningenieur onderzocht vondsten van 20 eeuwen oud Polen trekt zijn resolutie in, accoord tussen Oost en West Oranjeboom PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws „Uitwijzing mevrouw Führi geen wonder Beeld graaf Willem I in gemaal te Katwijk Knap óp die kale schutting met **u't.enb'-its< oclt ió het zo VRIJDAG 17 APRIL 1953 2 IJZER VAN DE GERMANEN De Nieuwsgier: L/C radio lICCtt ^atcrüaö te stoken tegen de Nederlanders in Indo- Rijnland vergaderde Ministers bestuderen Europese grondwet POLITIEKE COMMISSIE Communisten betogen in Teheran Amerikaans dementi Branden in Chicago eisen 18 doden De „Noord Holland" naar Mexico Taalgrens Zoals al in een vorig artikel werd verteld kwamen in de plaatselijk onderzochte heuvel te Santpoort uit de derde woonlaag van onderaf enige brokken ijzererts te voorschijn. Reeds eerder was er een eigenaardig gevormd ijzeren mesje gevonden en tenslotte werd er ook een stuk ijzerslak ontdekt, in de vorm van een grijsgroene steenklomp, die kennelijk gesmolten was geweest. Nu weten wij uit andere vondsten, dat onze Germaanse voorouders ongetwijfeld de kunst van ijzer smelten en bewer ken verstonden maar veel is hierover nog niet bekend. Daarom namen wy een be vriende ingenieur van de Mekog in de arm, die met zijn assistenten welwillend be reid was, het erts nader te onderzoeken. •Het bleek van goede kwaliteit te zijn: het ijzergehalte bedroeg bijna 55 •/•- Ver der werden er nog, behalve wat zand, cal cium, magnesium, aluminium en titaan in aangetroffen. Prof. ir. Forbes te Amster dam, die een beroemd boek over de me taalindustrie in de oudheid heeft geschre ven, was zo vriendelijk ons verder in te lichten. Naar zijn mening is dit ijzererts reeds eenmaal bewerkt; het is „geroost", waarbij door verhitting ongewenste bij producten, zoals zwavel, eruit zijn verwij derd. Als uitgangsmateriaal hebben de Germanen vrijwel zeker ijzeroer gebruikt, veel voorkomend in het Oosten van ons land. Het gerooste erts wordt „loep" of „wolf" genoemd. Bekend is, dat dit half fabrikaat omtrent onze jaartelling en de eeuwen daarna ook werd verhandeld, o.a. door de Romeinen, die het ijzer nodig had den voor oorlogsdoeleinden (toen al!). Maar de gevonden slak vertelt ons, dat men in Santpoort aan het smelten is ge weest. Dit gebeurde in cylindervormige oventjes in de grond, waarvan de binnen wand met een laag klei was aangestre ken. Ook die ronde stukken oven-klei zijn gevonden, o.a. in de nederzetting bij Schoonenberg.' Als brandstof werd houts kool gebruikt. Vrijwel zeker waren bij dit pfocédé blaaspijpen nodig - dergelijke van klei gebakken pijpen heeft men in Friesland ontdekt, doch de mogelijkheid bestaat dat zij dienst deden bij de potten bakkerij. Over het algemeen was de hitte van deze primitieve ovens niet groot ge noeg om werkelijk gesmolten ijzer te ver krijgen, al wijst weer onze slak erop, dat wij de temperatuur, die zij konden berei ken, niet moeten onderschatten. Wat men vprkreeg was een soort sponsijzer. Door telkens opnieuw verhitten hiervan en langdurig hameren werden de laatste bij mengsels hieruit verwijderd. De voorwer pen die van dit ijzer werden gesmeed, wa ren echter te zacht voor het gebruik. Pas toen men de moeilijke techniek van het harden onder de knie kreeg, in hoofdzaak bestaande uit verhitten en onderdompe len in een vloeistof, verkreeg men metaal van betere kwaliteit, dat kon wedijveren met het reeds lang bekende brons. In elke Romeinse vesting van enige be tekenis bevond zich een grote smidse, waar het in de handel zijnde sponsijzer opnieuw werd bewerkt. Talrijke slakken, o.a. op het Domplein te Utrecht gevonden, ADVERTENTIE wijzen op deze industrie. Zou dit mogelijk in het castellum dat bU Velsen moet heb ben gelegen (in het weiland tegenover „Waterland") ook het geval zijn geweest? Kn zouden onze Santpoortse Germanen mogelijk hun ijzererts daar vandaan heb ben gehaald, of door ruilhandel verkre gen? Ook hier staan nog vele vraagtekens. Maar, de gevonden ijzerslak schijnt dit toch te weerspreken. De bijgaande afbeel- 11 Microfoto van het gevonden ijzererts, waar de stukjes kool duidelijk op te zien zijn. ding geeft een microfoto weer, die bij honderdmalige vergroting van het Sant poortse erts werd gemaakt. Duidelijk zijn de regelmatig geplaatste witte ijzerkris tallen te zien, zoals zij in „denneboom- vorm" afsteken tegen het grijze ijzer- oxyde. De onregelmatige, zwarte stukjes zijn houtskooldeeltjes. Deze foto werd voor ons op de Mekog vervaardigd. Dat dit ijzer zo kon uitkristalliseren, wijst er op dat het langzaam, bijvoorbeeld in een oven, is afgekoeld. Zo zijn wij, dank zij de moderne tech niek, toch wel iets meer te weten geko men van de ijzerindustrie uit de" eerste eeuw. Eigenaardig is het te zien, hoe de weg langs het heuveltje is verhard met recente hoogovenslakken! Wat thans hier in het groot gebeurt, werd negentien eeuwen geleden al in onze gemeente ge daan! H. J. CALKOEN Het in Indonesië verschijnende blad „De Nieuwsgier" heeft in een artikel over de uitwijzing van mevrouw FühriMierop, hoofdredactrice van het „Nieuw Suraba- jaasch Handelsblad" te kennen gegeven dat het zich over deze uitwijzing niet verbaast. „Ook als Nederlander kunnen wij niet rouwig zijn om deze beslissing", aldus het blad, „zij heeft de Nederlanders in Indo nesië wij willen graag aannemen geheel tegen haar bedoeling in in aanzienlijke mate gecompromitteerd door de typische koloniale kankerstemming in leven te hou den. Zien wij dus geen enkele reden om in dit geval in het krijt te treden voor de pers vrijheid in het algemeen, of voor mevrouw Führi in het bijzonder, nochtans betreuren wij de beslissing op principiële gronden en om de gevolgen, want mevrouw Führi wordt nu in zekere kringen in Nederland natuurlijk martelares. Dit wordt in Neder- I land ongetwijfeld een welkome aanleiding I om allerlei naars over Indonesië en de In donesiërs te zeggen, zoals het geval Chairul r\ J' f, 7 J Saleh hier aanleiding is om nog eens flink nesië". De weigering van de Nederlandse rege ring om het visum van Chairul Saleh te verlengen heeft inderdaad tot woedende Ofldoi* 'fit. ..liatmiliri' Hat Vorstelijk glam bterl HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus 12.03 Platen. <12.30—1233 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.15 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.50 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 Promenade-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Ham mondorgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht *op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19 20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De geewone man. 20.30 Licht baken, causerie. 22.55 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusements muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bas- bariton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accor deonorkest. 13.50 Weekjournaal. Dansmuziek. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Harmonie-orkest. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de Jeugd 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Orgel. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 BRUSSEL. 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14.00 Mu- ziekkroniek. 15.00 Symphonie-orkest. koren en solisten. 15.40 Engelse les. 18.00 Sympho nie-orkest, koren en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. 17.45 Accordeonmuziek. 18.00 Platen. 18.15 Accordeonmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, en pers overzicht. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.0024.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen Deel 6. (op 224, 49. 42 en 31 m.). 22.00—22 30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal (Op 224, 49 en 42 m.). commentaren in de Indonesische pers ge leid. „Indonesia Raya" schrijft onder meer: „Wij hopen, dat de Indonesische regering op haar beurt de Nederlanders naar huis gaat sturen op grond van hun politieke verleden. Laat zij bijvoorbeeld die oud ambtenaren uit de koloniale periode, die een duister verleden in Indonesië hebben en nu doodleuk in Indonesië blijven zitten op staande voet hun boeltje doen pakken. Vooral de Nederlandse oud-militairen moest zonder pardon en zonder uitzonde ring reeds lang de deur zijn gewezen". Ook „Merdeka" beveelt représailles aan. De Verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap Rijnland is Woensdag te Leiden bijeen geweest. Er kon medegedeeld worden, dat de commissie voor de bestudering ener cen trale afvalwaterzuivering voor Rijnland thans aldus is samengesteld: mr. J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, voorzitter; mr. S. Naayen, hoogheemraad van Rijnland; de heer E. Ch. Witschey. burgemeester van Alphen a/d Rijn; mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; de heer B. Ike, secretaris der gemeente Noord wijk; mr. H. Fortuin, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam; dr. J. C. Derksen, directeur van de Kon. Ver. Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda- Apolio" N.V. te Gouda; ir. P. de Gruyter, ingenieur van Rijnland; mr. S. J. Fockema Andreae, secretaris van Rijnland, lid- seeretaris. Deze commissie hoopt binnenkort met haar werkzaamheden te beginnen. Het werd goedgevonden, dat aan ir. De Gruyter, ingenieur van Rijnland, een nieuw verlof voor werkzaamheid in Irak voor de duur van één jaar zou worden verleend. Het herstel van de door de stormvloed beschadigde buitenzijde der duinen en de noodzakelijke verbetering van de IJseldijk bij Gouda zullen aanzienlijke bedragen vergen. Er is evenwel besloten in dit ver band geen beroep op het Rijk te doen, daar het geval van Rijnland, naar het oordeel der vergadering, niet valt binnen de termen van de in behandeling zijnde Noodwet Dijkherstel. De vergadering was unaniem van oordeel, dat het aanbeveling verdient, in eigen behoeften zoveel mogelijk zelf te voorzien. Over de maatregelen die ten aanzien van de waterkering voor de stad Gouda zullen moeten worden genomen is het bestuur van Rijnland nog met het gemeentebestuur in bespreking. Een voorstel tot het aangaan ener geld lening werd verworpen, daar er, naar ge meend werd, gunstiger voorwaarden zou den zijn te bedingen. Nadat nog enige formele besluiten waren genomen heeft de dijkgraaf medegedeeld, dat aan prof. Wenckebach opdracht is ge geven een beeld te vervaardigen van Graaf Willem I, welk beeld aan het nieuwe ge maal te Katwijk zal worden aangebracht. Graaf Willem I is als de belangrijkste Oma Qoose van de Rose Farm, in Martham nabij Great Yarmouth (Engeland) Zij telt 103 jaar, maar wanneer zij zich een hoedje aanschaft, bekijkt zij het met critische blik in de spiegel. Na afloop van het winkelen gebruikte zij de lunch met de directeur van de hoedenzaak. figuur in de wording van het hoogheem raadschap te beschouwen en heeft in het algemeen voor de waterstaat van Holland grote betekenis gehad. Ter gelegenheid van de onthulling van dit standbeeld zal hierbij een historische toelichting worden gegeven. Deze onthulling, te combineren met de in gebruikneming van het nieuwe gemaal, zal o.o.v. in Maart 1954 plaats hebben. Bovendien kon de dijkgraaf mededeling doen van de hulp door Rijnland verleend aan enige getroffen waterschappen (Schou wen en de Hoeksche Waard), waarvan de vergadering met instemming kennis nam. Na afloop der vergadering heeft ir. De Gruyter een toelichting gegeven aangaande het in aanbouw zijnde gemaal te Katwijk BONN (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van Klein-Europa zullen op 10 Mei te Straats burg hun oordeel geven over het ontwerp voor een Európese grondwet, zo'heeft de West-Duitser Von Brentano Donderdag te Bonn meegedeeld. Hij verklaarde dit na afloop van de eer ste tweedaagse bijeenkomst van het 14 le den tellende werkcomité, dat de reacties van de zes regeringen op het ontwerp, dat en de nieuwe inmalingsinstallatie aan het reeds door de ad-hoc-Assemblée te Straats gemaal te Gouda (deze laatste op kosten van Delfland gemaakt), waarna de leden deze werken gezamelijk zijn gaan bezich tigen. burg werd aanvaard, moet bestuderen. Het comité vergadert 6 en 7 Mei weer te Straatsburg. ADVERTENTIE Wil FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND NEW YORK (Reuter) Tolen heeft gisteren besloten niet aan te dringen op een stemming over zijn ontwerp-rcsolutie betreffende maatregelen tot afwending van een nieuwe wereldoorlog en in plaats daar van de Braziliaanse resolutie te steunen. De Poolse resolutie wilde de Algemene Vergadering laten aanbevelen de ontwape ningsmaatregelen toe te passen die door de Sovjet-groep waren voorgesteld, onder meer een onvoorwaardelijke verbod van atoomwapenen. De Braziliaanse resolutie wil de Alge mene Vergadering na afwerking van haar huidige agenda op reces zenden. Zij zou echter weer bijeen moeten komen als de ontwikkeling in Korea dat nodig maakte. De intrekking van de Poolse resolutie betekende, dat er in de commissie geen verzet was tegen de Braziliaanse resolutie. Zij werd met algemene stemmen aange nomen. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, antwoordend op een verzoek van India om dat deel der resolutie in te trek ken, dat op Korea betrekking had, zei dat de jongste ontwikkeling in Korea de reso lutie eigenlijk overbodig maakte. Bepaalde gedeelten van de Poolse resolutie behoef den verdere bespreking. De Poolse delega tie behield zich het recht voor die kwes ties in de volgende Assemblée ter sprake te brengen. In de Braziliaanse resolutie wordt met grote voldoening geconstateerd dat in Korea een accoord is getekend voor de uit wisseling van zieke en gewonde krijgsge vangenen en de hoop uitgesproken dat er spoedig een bestand in Korea zal komen. De Franse afgevaardigde Hoppenot sprak zijn grote waardering uit jegens Polen voor het intrekken van zijn resolu tie. De Poolse delegatie had getoond dat zij de les der geschiedenis begrepen had en dat grootmoedigheid soms de beste poli tiek is. Functionarissen van de U.N.O. geloven, dat dit de eerste eenstemmigheid is over een belangrijke politieke kwestie en zeker het eerste accoord tussen Oost en West over Korea. Alle 60 vertegenwoordigde landen heb ben voorgestemd. De Sovjet-afgevaardigde Zaroebin zei later, dat de stemming „zeker nuttig" was. Vele afgevaardigdeh wisselden handdruk ken. Het hoefd van de Sovjet-delegatie Wysjinskf glimlachte toen hij wegreed. TEHERAN (Reuter). Communistische betogers hebben Donderdag te Teheran gedemonstreerd ter ondersteuning van Mossadeqs streven om de status van de Sjah terug te brengen tot die van een aan een grondwet gebonden vorst. De commu nisten riepen: „Weg met de Sjah" en „Weg met de Britse en Amerikaanse huurlin gen". Het paleis van de Sjah en de woning van premier Mossadeq werden zwaar door met vechtwagens en machinegeweren uitgerus te troepen bewaakt. De Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, Henderson, heeft de Amerikaanse in woners der Perzische hoofdstad opgedra gen binnenshuis te blijven en zich niet in de omgeving van de demonstranten op te houden. De „Mardasia", een dagblad dat de me ning der Perzische oppositie weergeeft, schreef Donderdag dat Henderson dr. Mos sadeq heeft medegedeeld dat de Verenig de Staten de hulp, die Perzië overeenkom stig het „punt vier"-programma voor hulp aan economisch onontwikkelde gebieden wordt verleend, zullen intrekken, indien ook maar één Amerkiaan zou worden aan gevallen. Het blad voegt hieraan toe dat Mossadeq strikte orders voor de bescherming van Amerikaanse burgers heeft gegeven. Aanhangers van de Toedeh-partij heb ben Woensdagmidag te Sjiraz in het Zui den lan Perzië, een aanval gedaan op ge bouwen waarin diensten van het „punt- vier"-programma zijn gevestigd. Er wer den meubels en dossiers op straat geworpen en in brand gestoken. De staat van beleg is afgekondigd. 19. Als men drie keer achter elkaar onder de voet gelopen is, begint men lichtelijk geïrriteerd te raken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Pat en Panda misprij zend de wachters naoogden, wier voetaf drukken nog op hun lijf geprent waren. „Bekorrah!", gromde Pat, ze moeten beter opletten, waar zij hun voetens zetten. Wat zou hun zo verschrikt hebben?" ,jZij rie pen iets over een levend skelet", antwoord de Panda, overeind krabbelend, „de laf aards! Hier zit natuurlijk een streek van Joris achter. Wij moeten ze tegenhouden, vóór zij het museum uitvluchten. „En de wachters narennend schreeuwde hij: „Halt! Wacht even!!" Verschrikt keken de wach ters om, maar toen zij zagen, dat het geen skelet was, dat hen achtervolgde, bleven zij aarzelend staan. „Wat is dat voor on zin!", riep Panda, naderbijkomend, „leven de skeletten bestaan niet!" „H'm", ant woordde een dikke wachter, „maar in dat donkere zijzaaltje zagen we toch iets, dat daar drommels veel op leek. Het skelet van een voorwereldlijk monster had. daar ie mand in zijn kaken geklemd; zijn prooi spartelde nog!" En hij huiverde bij de her innering. „Wat?!", riep Panda, „dat moet een list van Joris geweest zijn. Hij heeft zich natuurlijk tussen de kaken verstopt en toen dachten jullie, dat hij door dat monster was gegrepen! Er bestaan geen levende skeletten en dat zal ik bewijzen. Ik zal nu die zaal ingaanalleen!" „Goed zo!", riep Pat O'Nozel, „en terwijl jij daar binnen gaat, zal ik de deur bewa ken!" WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft de berichten tegengesproken, dat instructies aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebben in het Verre Oosten, /.ouden zijn gezonden als antwoord op de Noordelijke voorstellen voor een bestand in Korea. Ook wordt ontkend, dat het op perbevel var. de UNO Zwitserland zou willen voorstellen als neutraal land voor het ontvangen van krijgsgevangenen die niet naar huis willen. Een woordvoerder van het departement zei, ciat het definitieve antwoord aan de Noordelijken nog niet is opgesteld. CHICAGO (Reuter). Bij twee bran den in de Amerikaanse stad Chicago zijn tenminste achttien personen om het leven gekomen. Twintig arbeiders uit een fabriek, waar een van de branden woedde, worden nog vermist, 36 arbeiders zijn naar het zieken huis gebracht. Een hooggeplaatst functio naris van de brandweer deelde mee, dat het voor de brandweerlieden onmogelijk was in het hevig brandende gebouw door te dringen, hoewel zij snel ter plaatse waren. De andere brand woedde In een flatge bouw, vier kilometer van de fabriek ver wijderd. Hier zijn tenminste vier personen om het leven gekomen. De IJmuidense sleepboot „Noord-Hol land" vertrekt vanavond naar de Golf van Mexico om in Mobile een tanker vain zevenduizend ton te halen en deze naar Engeland te brengen. De naam van de tanker is nog niet bekend. Het kan zo wel de Arkansas als de Massachusetts zijn en de plaals van bestemming is Glasgow of Firth of Forth. Met deze reis zijn naar schatting twee maanden gemoeid. Tegenspraak. De Turkse minister van Fi nanciën heeft Donderdag geruchten over een devaluatie van het Turkse pond tegengesproken. De geruchten waren onder meer ontstaan door de devaluatie van de Griekse munt en door de stijging van de dollarkoers en de goudprijs op de vrije markt gedu rende de laatste dagen. Staal. In de eerste drie maanden van 1953 zijn iin de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap 10.656.000 ton ruw staal geproduceerd, hetgeen overeenkwam met een jaarproductie van 42.6 millioen ton. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1952 was de staalproductie ongeveer 300.000 ton groter. Stap. De verwezenlijking van een Europese economische eenheid en daarmee van een gemeenschappelijke markt is de enige mogelijkheid voor Europa om zich tussen de andere grote politieke en economische groeperingen te handha ven, zo heeft de Europese commissie van het federale verbond der Duitse in dustrie verklaard. De commissie heeft zich uitgesproken voor de aanvaarding van de Straatsburgse grondwet voor Klein-Europa, die zij ziet als een be slissende stap ter bereiking van dit deel. Politiek. De nieuwe Tsjechoslowaakse premier, Siroky, heeft in het parlement verklaard, dat de buitenlandse politiek van het land gericht is op vreedzame samenwerking met alle volkeren van goede wil. Siroky, die een uiteenzetting van de Tsjechoslowaakse buitenlandse politiek gaf, zei, dat het land voor alles handel met alle landen noodig heeft. Hij voegde hieraan toe, dat Tsjecho- slowakije van plan is „met alle midde len" zijn militaire macht te vergroten en de militaire paraatheid van de strijd krachten te verhogen. Opkomst. In de eerste drie dagen van de districtsverkiezingen in Tunesië is slechts ongeveer de helft van de 76.910 kiesgerechtigden opgekomen. De ver kiezingen, de eerste die in het gehele land worden gehouden, zullen tot 23 April duren. Zij worden door de na tionalisten, die protesteren tegen het feit, dat zij tijdens een staat van beleg worden gehouden, geboycot. Staking. In Italië zijn Donderdag twee mil lioen landarbeiders in staking gegaan. Dit getal is opgegeven door het alge meen vakverbond, dat onder commu nistische leiding staat. De staking heeft ten doel, eisen tot verbetering van de lonen kracht bij te zetten. De andere vakbonden nemen niet aan de staking deel. Brief. De Oost-Duitse minister-president, Grotewohl heeft Donderdag de mi nisterraad medegedeeld dat het bestuur van de SED. de Oost-Duitse communis tische partij, een brief van de Sovjet regering heeft ontvangen. In de brief zijn, aldus Grotewohl, „omvangrijke maatregelen van de Sovjet-Unie ter bevordering van de vreedzame opbouw ln Oost-Duitsland en daarmede ter verbetering van het levenspeil van de bevolking", bekend gemaakt. -Grote wohl gaf geen nadere bijzonderheden over de inhoud van de brief. Weigering. De Landdag van Baden-Würt- temberg heeft met 59 tegen 49 stemmen een motie verworpen van de Christen democratische fractie, die eiste dat de vertegenwoordigers van deze staat in de West-Duitse Bondsraad vóór de ra tificatie van de Duits-geallieerde ver dragen stemmen. De vijf stemmen van de afgevaardigden uit Baden-Württem- berg zijn doorslaggevend bij de ratifi catie. Overeenstemming. De Westelijke geallieer den hebben Donderdag overeenstem ming bereikt over een aantal vragen, die zij op de volgende bijeenkomst in zake de veiligheid van de Westelijke vliegtuigen, die tussen West-Duitsland en West-Berlijn vliegen, aan de Russen zullen stellen. De Westelijke onderhan delaars zouden de Russische delegatie verzoeken hen hedenavond in de Ame rikaanse sector van Berlijn te ont moeten. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN BIJ een bezoek aan België valt het wel haast iedere Nederlander op, hoe men plotseling en zonder aanwijsbare overgang, van het Nederlandse taalgebied in het Franse belandt. In het plaatsje Landen bijvoorbeeld kunt u zich met Jan en alle man in het Nederlands onderhouden zon der dat zich taalmoeilijkheden van enige betekenis voordoen, doch luttele kilome de Rijn was gevormd, ontbrak, moesten de Romeinen volstaan met een verdedigings linie, die zij zich in de eerste plaats dach ten als een, door een reeks van forten en garnizoensplaatsen beschermde weg, waar langs de troepen konden patrouilleren. Twee Noordelijke hoekpunten van het Romeinse Rijk kennen we met zekerheid. Dat zijn de Kanaalhavens in Frankrijk van ters Zuidwaarts is het u plots onmogelijk waaruit de legers in Brittannië geprovian- geworden u in het Nederlands verstaanbaar te maken want als bij toverslag spreekt ieder een Frans. Ware er een rivier tje geweest, een bergrug of andere terreinmoeilijkheden waardoor beide bevolkings groepen sinds mensenheugenis gescheiden zouden hebben ge leefd, dan zouden we begrepen hebben hoe een dergelijke scherpe taalscheiding tot stand ware gekomen. Maar nu zich niets van dit alles voordoet, is de scherpe af bakening van het Nederlands en het Frans, dwars door het Belgische land van Visée tot Diiinkerken in Noord-Frankrijk, een moeilijk te verklaren verschijnsel. Om dit te begrijpen moeten we een ruwe 1500 jaar in de geschiedenis teruggaan, tot de tijd waarin het grootste deel van West- Europa nog tot het Romeinse Rijk be hoorde. We herinneren ons allen nog wel, hoe omstreeks het begin van onze jaar telling de Romeinen ook over Nederland heersten. De Noordelijke grens van hun gebied werd in die tijd gevormd door de Rijn, die door versterkingen bij Vechten, Utrecht, Zwammerdam, Valkenburg (bij Lelden) en Katwijk werd beveiligd. Om streeks de derde eeuw werd deze Noord grens opgeheven en meer vaar het Zuiden verlegd. Aangezien in België een natuur lijke grens, zoals deze in het Noorden door deerd werden en de handel ter zee in West-Europa kon worden beheerst, en voorts de stad Keulen, die een hoek steen van het Rijk in het Westen vormde. De Noordelijk ste Romeinse verdedigingslinie J uit de vierde eeuw zal dus gezocht moeten worden on geveer langs de lijn die van Keulen via Gulik, Heerlen, Maastricht, Tongeren en Bavaai naar de Kanaalhavens loopt. Langs deze lijn zijn in ons land te Heerlen en Maastricht overblijfselen van de ommu ring uit de vierde eeuw ontdekt en op de Goudsberg bij Valkenburg (Limburg) sporen van een versterkte wachttoren, evenals te Ron denbosch bij Houthem. In het aansluitende gedeelte van deze weg, te Tongeren, Brunehaut, Morlanwelz en Bavaai zijn eveneens dergelijke versterkin gen gevonden, terwijl te Boulogne-sur-M er (we noemen de thans gebruikelijke na men), Terwaen, Cassel, Doornik, Kortrijk en Gosselies troepenafdelingen gelegerd waren. U ziet, de Romeinse verdedigingslinie ligt hier kant en klaar vóór ons. Nu moet daaruit nog de Belgische taalgrens groeien. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2