Adoptiehulp bracht veel soulaas in de geteisterde dorpen Md VELPON zie je er geen barst van! De mens in de lucht „HefvKegcursus" in zakformaat Prijsbeheersing landbouwgronden Alle goede dingen bestaan in drieën Principe of tijdelijke maatregel Interpellatie - Gortzak over 5 Mei Zo ook bij Castella TIEN WEKEN NA DE RAMP Dr. Drees bezocht Schouwen - Duiveland Maar Nieuw-Vosmeer is er bekaaid afgekomen Stroomgat bij Bruinisse voorlopig gestopt 9 TWEEDE KAMER HET IS NOG LANG GEEN ZOMER! NZH verloor beroepszaken Plannen voor een nieuw RAI-gebouw Kerkelijk Nieuws Accountant verdacht van verduistering Ministerieel bezoek aan Rampgebied Roofoverval op benzinestation Antwoord op critiek over tempo van werk Justitiële vergissing Goeree - Overf lakkee thans vrijwel droog Asser TT telt mee voor Nationaal kampioenschap Kat en hond VRIJDAG 17 APRIL 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Tweede Kamer zich gisteren met het voorstel van de voorzitter, aan de heer Gortzak (Comm.) toe te staan over de kwestie van de nationale feestdag te inter pelleren. Bij de replieken over het wetsontwerp inzake rechtshandelingen landbouwgronden gaven de heren De Ruyter (C.H.), Droes en (KVP) en D e H a r t o g (VVD) te kennen, dat zij, al waren zij overigens wel bereid het wetsontwerp te aanvaarden, bezwaar hadden tegen de door minister Mansholt in eerste aanleg verkondigde stelling, dat de Kamer zich door het voor stel goed te keuren, principieel voor prijs beheersing zou uitspreken. „Principieel ben ik daar tegen, maar alleen als de omstan digheden het eisen ben ik bereid van mijn beginsel, dat zich tegen prijsbeheersing verzet, af te wijken, zei de heer De H a r- tog. Dr. Vondeling (P. v. d. A.) vroeg zich af, nu hem door de heer Van den Heu vel (A.R.) was voorgehouden, dat hij de Staat als kindermeisje wilde zien optreden, of dit dan ook soms het geval was met 's heren Van den Heuvel's fractiegenoot de heer Bieuwenga, die immers zou voorstem men. Tevens verweet hij de heer Van den Heuvel, dat deze eigenlijk zoveel mogelijk van de Staat wil trekken en dus de indruk maakt de Staat als min te willen beschou wen. Waarop de heer Bieuwenga tot grote vrolijkheid van de Kamer opmerkte, dat zijns inzien een min beter bij een vondeling past. Hij verklaarde thans vrede te kunnen hebben met de door minister Mansholt af gelegde verklaring, dat als de prijsbeheer sing faalt, dan eventuêèl mede een stelsel van toewijzing van de gronden door de Grondkamer in overweging zal komen. Na de heer Vondeling met een al te on geduldige visser te hebben vergeleken, zei hij dat dit Kamerlid bij minister Mansholt alleen maar een stekelbaarsje had gevan gen. Van de duplieken zij vermeld, dat minister Mansholt het van de KVP, die altijd bestaanszekerheid voor de boer op lange termijn pleegt te bepleiten, heel in consequent vond, nu zo te ijveren voor een tijdelijke regeling. Naar zijn mening moest ADVERTENTIE Men zegt wel: „Na regen komt zon neschijn", maar in deze dagen geldt „Na zonneschijn komt voorjaarsmoe heid". Er ligt een lange winter achter ons. Wij hebben het gevoel, dat we er niet meer tegenop kunnen. Wij voelen ons moe, löom. mat. Met vreugde begroeten wij weliswaar de eerste prille zonnestra len, mapr één zwaluw maakt tenslotte nog geen lente, dus nog -minder een zomer. „Actifral-IÖ", het universele vitami- nenpreparaal van Philips-Roxane, geeft ons juist datgene waaraan wij in deze dagen zon grote behoefte hebben. „Actifral-10" bevat de belangrijkste vitaminen, die we elke dag tekort komen, in de juiste verhoudingen en hoeveelheden in één dragée. De prijs is laag: Actifral-10" (voor normale gevallen) kost slechts 1.95 per 60 en ƒ2.90 per 100 dragees; „Acli- fral-Multi" (de sterke samenstelling voor bijzondere gevallen) kost slechts 2.90 per 60 en 3.90 per 100 dragees. >yActijral-10" is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE ver pakking De Kroon heeft een viertal beroepen on gegrond verklaard, die waren ingesteld door de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij N.V. te Haarlem tegen de beschikkingen van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer, waarbij aan een viertal vishandelaren te Volendam ver gunning is verleend voor de uitvoering van groepsvervoer. Het betreft hier tijde lijke vergunningen aan vishandelaren voor vervoer, in eigen beheer, van eigen perso neel op werkdagen, van de visafslag te Volendam naar de Vismarkt te Amsterdam of van Volendam naar Haarlem en Heem stede over Monnikendam en Broek in Wa terland en terug. In alle vier de gevallen is door de Kroon onder meer overwogen, dat „het voor cle bij het onderhavige vervoer betrokken personen noodzakelijk geacht moet wor den, dat zij beschikken over een vervoers middel, hetwelk hen in de gelegenheid stelt op het meest geschikte ogenblik van de visafslag te Volendam te vertrekken en rechtstreeks de plaatsen van bestemming te bereiken". Gezien de aan dit vervoer te stellen eisen is het niet mogelijk op bevredi gende wijze door cle openbare diensten in dit vervoer te doen voorzien. Verder werd overwogen, dat „door het verlenen van de gevraagde vergunning niet een als over matig aan te merken vervoersgelegenheid is ontstaan." Het huidige R.A.I.-gebouw te Amster- am, dat een semi-permanent karakter ïeeft, maar reeds bijna 30 jaar oud is, zal over enige jaren vervangen worden door een nieuw, dat aan het Schelde-plein, en kele honderden meters van de Ferdinand Bolstraat gelegen, zal verrijzen. Tussen de gemeente Amsterdam, die gaarne de beschikking zou willen krijgen over goede congresruimte en de R.A.l. worden onderhandelingen gevoerd over de vorm en indeling van het nieuwe gebouw. Binnen drie jaar hoopt men dit gebouw klaar te hebben. geen termijn worden gesteld, maar wan neer de wet op de helling moet, dan be schikt de Kamer altijd wel over de mid delen om het daarop aan te sturen. Overi gens verklaarde de minister dat hij bereid is jaarlijks de Kamer een nota te verstrek ken, die dan gelegenheid verschaft over de werking der wet van gedachten te wisselen. Wegens de zee van amendementen kwam het tot schorsing van de verdere behande ling van het ontwerp, Zij zal worden voort gezet, zodra men binnenskamers een uitweg uit het amendementen-doolhof zal hebben gevonden. De heer Scherps (P. v. d. Aopende nog het debat over het wetsontwerp ter voorziening van wegneming van staatloos heid, dat vandaag wordt voortgezet. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek (2e préd.pl.) (toez.) C. v. d. Boogert te Harderwijk. Beroepen te Wezep (toez.) J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Geld.) Bedankt voor Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard) (toez.) mr. C. Luiten te Mijns- heerenland. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Apeldoorn P. J. Mietes te Amsterdam, voorheen te Apeldoorn. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Armadale (Australië) F. F. Pels te Almelo. De politie heeft de accountant W. J. D. uit Ede aangehouden, d'ie ervan verdacht wordt in enkele maanden tijds oplichtin gen en verduisteringen te hebben ge pleegd tot een bedrag van ruim f 40.000. D. behandelde voor een cliënt de verkoop van een huis. Hij droeg een klein gedeelte van de opbrengst contant af en zou voor de rest een lijfrente voor zijn cliënt afslui ten. Toen de uitkeringen uitbleven kreeg de cliënt argwaan en werd de politie in de zaak gemengd. D. wordt ook van ongeoor loofde practiiken in Gorcum en Putten be ticht. Hij zou daar huizen en kantoorruim ten hebben gekocht, zonder ooit meer dan een klein gedeelte van de koopsom te be talen. Door allerlei valse voorspiegelingen zou hij de koopacties in handen hebben weten te krijgen. Verder wordt hij ervan verdacht bij verschillende firma's voor dui zenden guldens inkopen te hebben gedaan zonder te betalen en verzekeringsgelden, die hij geïnd had, niet te hebben afge dragen Adviescommissie voor prijzen aan componisten in 1953 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten een commis sie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Nederlandse componisten in 1953 in te stellen. Hierin zijn benoemd tot voorzitter prof. dr. A. A. Smijers te Huis ter Heide en tot leden: Eduard Flipse te Rotterdam en Jan Mul te Haarlem. Secretaris is de heer B. P. Wagemans te Voorburg. Minister-president dr. vV. Drees heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Schou- wen-Duiveland om zich op de hoogte te stellen van de vorde ringen bij de herstel werkzaamheden en de problemen, die zich daarbij voordoen. Uit voerig liet hij zich door de magistraten en ingenieurs voor lichten. Hier ziet men ëc minister-president in Brouwershaven. In gezelschap van burge meester J. L. van Leeuwen verlaat hij het stadhuis. Tegen een der daders 3]/2 jaar geëist In de nacht va>n 13 op 14 October is een roofoverval gepleegd op een benzinepomp- station aan de autoweg Amsterdam-Den Haag in Sassenheim. Twee jongens be dreigden de 22-jarige bediende met revol vers en verdwenen met zijn geldtas, die f 226 bevatte. Eén der daders, de 19-jarige glazenwas ser J. A. D. uit Amsterdam, stond thans voor de Amsterdamse rechtbank: terecht. De officier van justitie eiste tegen D., die bekende, 3'A jaar gevangenisstraf. De rechtbank verwees de zaak terug naar de instructie. De medeverdachte van D., J. W. uit Am sterdam, die meer van dergelijke overval len zou hebben gepleegd, zal op 18 Juni terechtstaan. ADVERTENTIE Een nieuwe aanwinst van CASTELLA, de onverpakte BLOEMENZEEP voor de geringe prijs van 20 cent. dus binnen het bereik van iedere beurs Nu DRIE soorten. Onder het U zo welbekende motto: „Iedere vrouw kan mooi zijn" heeft Castella aan de beide toiletzepen Castella Spécial, met het wonderlijk schuim en Castella. de klassieke schoonheidszeep (beide 32 ct.), een derde soort toegevoegd en wel Castella Bloemen- zeep, in heerlijke geuren en kleuren (20 cent). De Castella-fabrieken stellen nu 1 e 11 e r 1 ij k iedere vrouw in de gelegenheid haar huid met een van de drie soorten Castella te ver zorgen Geen enkele vrouw behoeft zich nu meer deze eenvoudige schoonheidsbehande ling, een dagelijkse massage met het welda dige schuim van Castella, te ontzeggen! (Van een verslaggever) Bij de narigheid die men in de rampgebieden nog steeds te aanschouwen krijgt, zijn er toen ook lichtpuntjes en één daarvan wordt gevormd door het voor treffelijke werk, dat hier overal door de adopterende gemeenten en hun burgerij verricht wordt. Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Vclsen waren bij de eersten die zich het lot van een getroffen gemeente aantrokken en wij hebben u al verteld, onder andere in onze reportage uit Oude Tonge, hoeveel soulaas die hulp brengt en hoe dankbaar men er daarginds voor is. Maar niet alle geteisterde plaatsen hebben het zo goed getroffen met hun „pleegouders", want behalve de grote steden en de villadorpen zijn in den beginne ook de minder welvarende dorpen als om strijd aan het adopteren geslagen, zonder dat men maar in het minst kon overzien, welke morele en materiële verplichtingen dat met zich mee zou kunnen brengen. Toen de schade in de getroffen dorpen dan ook aanmerkelijk groter bleek dan aanvankelijk voorzien was, raakten vele adopterende dorpjes al dadelijk in moeilijkheden, omdat zelfs het uitrusten en uitzenden van adequate „eerste hulp" ploegen hun financiële draagkracht te boven bleek te gaan. De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteren een rondgang over Schou- wen-Duiveland gemaakt en daarbij met de burgemeester der getroffen Schouwen- se gemeenten van gedachten gewisseld over de vele kwesties waarmee deze te kampen hebben. Tegenover een medewerker van het A.N.P. verklaarde dr. Drees. dal hij van •de critiek van de eilandbevolking over het tempo van het dijkherstel wel iets kon be grijpen maar even zeer zeide hij ervan doordrongen te zijn, dat aan het grote dich- tingswerk een grote wetenschappelijk- technische voorbereiding vooraf moet gaan. De Rijkswaterstaat doet wat hij kan, maar het zal veel moeite kosten. Naar aanleiding van de door de burgemeester van Amster dam gemaakte opmerkingen over het niet werken tijdens de weekends, zei minister Drees dat de specifieke vakarbeiders dei- rijkswerken toch al zeer veel van huis zijn. Het is billijk dat zij met het weekeinde naar huis gaan. De overige arbeiders gaan een keer in de veertien dagen met week- eindverlof. Het is uiteraard noodzakelijk, dat men sen aanwezig zijn met het oog op moge lijke calamiteiten. Het gaat dan ook niet aan te zeggen: „tijdens de Zondagen springt het leger wel in", maar nuttig zou zijn het vormen van een reserve van men sen van het eiland, die voortdurend bij de hand zijn. Dr. Drees merkte op, dat de hele kwestie in algemeen overleg nog nader zal worden besproken. Wat betreft de uitvoeringsmethoden dei- werken zei de minister, dat hij in het al gemeen bezwaren had tegen regiewerk. Gelet op de omvang van de werken even wel waren de risico's van aanbesteding te groot. De grotere firma's nemen het stand punt in: hoe eerder het werk klaar is, hoe beter. Zij nemen dan ook ingrijpende maatregelen en laten zelfs in het buiten land gestationneerde ingenieurs over komen naar Schouwen en Duiveland. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft vrijspraak geëist tegen een 41-jarige Amsterdamse schoe- ncnhandelaar, aan wie het valselijk invul len van formulieren der Schade-Enquête commissie alsmede oplichting ten laste was gelegd, en wel omdat hij met die valselijk ingevulde formulieren een bedrag van f 2900.van deze commissie in ontvangst had genomen. De officier zei genoodzaakt te zijn vrijspraak te vragen, omdat ter zitting was gebleken, dat niet de verdachte doch zijn echtgenote de formulieren had ingevuld en ondertekend. De verdachte had steeds bij het voor onderzoek verklaard dat zijn vrouw de formulieren had ingevuld, maar dat hij er de verantwoording voor op zich wilde ne men. In het proces-verbaal van de politie stond dit duidelijk vermeld, maar zowel de rechter-commissaris, de officier van justitie en de leden van de rechtbank was het ontgaan. Mis van Jurriaan Andriessen Jurriaan Andi-iessen heeft in opdracht van de KRO een Missa Deo Gratiam ge schreven voor gemengd koor en orkest. Deze zal worden uitgevoerd op 14 Mei te Utrecht door het kathedrale koor en het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Hein Zomerdijk. Gelukkig heeft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten toen de gehele adop tie-actie op de helling gezet en gecoördi neerd, want anders hadden verscheidene getroffen dorpjes wat deze vorm van hulp betreft, hun keel wel aan de kapstok kun nen hangen, terwijl andere, die door „rijke" gemeenten geadopteerd zouden worden, bijna overvloedige bijstand op al lerlei gebied gekregen zouden hebben. Dank zij de coördinatie konden deze te genstellingen wat verzacht worden, terwijl er toch rekening gehouden werd met de voorkeur van de adopterende gemeenten voor een bepaald nooddorp. Wilde een arm dorpje A bijvoorbeeld met.alle geweld de rampgemeente B „aannemen" (omdat b.v. de burgemeester daar vandaan kwam, of omdat A en B zulke verknochte vrienden waren sinds het laatste muziekconcours), dan ging de Vereniging var. Nederlandse Gemeenten proberen om nog een paar an dere dorpen voor B te interesseren, waarna men gezamenlijk de adoptie kon regelen en bekostigen. Op die manier is het met veel plooien en schikken inderdaad gelukt, alle zwaar getroffen gemeenten aan een of meer adoptanten te helpen, maar in een enkel geval is nog steeds niet bevredigend voor zien. Dat is het geval Nieuw Vosmeer, een dorpje van 1700 inwoners in het Westen van Noord-Brabant, dat met 50 doden en 85 onherstelbaar beschadigde woningen (op een totaal van 365 huisnummers) een bizonder zware tol betaalde aan de woe dende elementen en dat eigenlijk nog steeds op regelmatige hulp zit te wachten. Natuurlijk heeft het dorp mee-gedeeld in de schenkingen van kleding en andere eer ste levensbehoeften via het Rode Kruis en andere landelijke en particuliere instanties, maar dat is allemaal incidentele hulp ge- geweest die hoe welkom ook weinig meer betekende dan een druppel op een gloeiende plaat. Om 50.000 dollar. Op een ochtend zitten wij in Nieuw-Vos- meers kittige raadhuisje vrijwel het enige gebouw dat geen zichtbare sporen van de rampnacht meer draagt tegen over burgemeester Janssens, een kleine, oververmoeide man, die nog maar over één onderwerp praten kan: Hoe krijg ik snelle en regelmatige hulp om de boel op te ruimen en schoon te maKen, noodhuis- vesting tc scheppen en de gemeentedien- ADVERTENTIE ZO GOED LI1MT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Beschouwingen over hef- schroefvliegtuigen zijn de laatste tijd aan de orde van de dag. En daarin is meer malen de mening verkon digd dat twee draagschroe- ven een grotere veiligheid zouden geven dan één. Een mening die echter, hoe be grijpelijk ook, op een denk fout berust. Als één schroef blad het begeeft en de kans daarop wordt vanzelf sprekend groter naarmate er meer van zijn is het resultaat even catastrofaal of men nu één, dan wel twee of drie schroeven heeft. Overigens: dit is alleen maar theorie en of het nu om één of twee schroeven gaat, de kans op zulke nare dingen is zo klein dat hij waarschijnlijk in een breuk met vele nullen zou moe ten worden uitgedrukt. Maar hoe dan ook: de toe passing van twee schroe ven, welke voordelen die ook mag hebben, houdt geen verband met de vei ligheid. Iets anders staat de zaak wat betreft het aantal mo toren. Motorstoring komt nu ook wel niet zo erg veel meer voor, maar met de kans daarop moet in ieder geval nog rekening worden gehouden. Spitse lezers zul len nu zeggen: de kans op zo'n storing wordt dan toch óók groter als men meer motoren heeft! Dat is ook zo doch tegenover die verdubbelde maar toch nog voldoende kleine kwade kans staat een veel grotere winst: bij storing blijft er nog een motor over om het toestel in de lucht te hou den. Bij tweemotorige helicop- tères bestaat de mogelijk heid dat beide motoren te zamen één hefschroef aan drijven; het is ook mogelijk dat er twee schroeven zijn en in dat geval moet elk van deze schroeven door beide motoren in beweging worden gebracht. En steeds zal er een zodanige vrij- wiel-koppeling moeten zijn, dat bij het stoppen van een motor de zaak gewoon blijft doordraaien. Natuurlijk zou het erg ver velend en onpractisch zijn als een éénmotorige ma chine altijd als een steen naar beneden zou moeten vallen als de motor het ïens in zijn hoofd mocht ha len om te staken. Legt de motor het af, dan kan de schroef nog doordraaien. Het antwoord van de be stuurder is een reflexbe weging met een van de stuurorganen waardoor hij de hoek van de wentelende wieken t.o.v. de lucht zo klein mogelijk maakt, zodat zij niet meer door de lucht worden afgeremd. Integen deel, zij worden zodanig ingesteld dat zij door de luchtkracht zelf in bewe ging worden gehouden. Het vliegtuig zakt natuurlijk, omdat er geen Kracht meel is die het in de lucht kan houden, maar de schroef werkt nu min of meer als een parachute. Het toestel blijft bestuurbaar en kan op dezelfde wijze als een gewoon vliegtuig, alleen met een veel steilere hoek. in glijvlucht worden geland Nu we toch een stuk vol griezelige veronderstel lingen bij elkaar aan het schrijven zijn: ja, we kun nen ons toch wel voorstel len dat velen het een beetje huiverig zullen vinden, zo'n heel geval dat aan niet meer dan een asje onder die paar wiebelige smalle wie ken hangt (welke wieken bovendien nog „los" zitten ook!). Neen, dan een ste vig vast vlak om op te rusten! Stel u gerust, die smalle schroefbladen lijken wel erg fragiel, maar het ge wicht hangt er niet aan als aan een hijsbalk die buiten de daklijst uitsteekt. Zij draaien snel rond, waar door er een middelpunt vliedende kracht op werkt, die ze in het horizontale vlak tracht te strekken. Het gewicht van het vlieg- tuigtuig wil ze daarentegen naar boven samenklappen als de baleinen van een paraplu in de storm. De bladen, die scharnierend bevestigd zijn, richten zich nu zo naar die twee krach ten, dat er alleen maar aan getrokken wordt en niet gebogen. Daarom behoeven die bladen zelf niet bijzon der zwaar te zijn als de bevestiging maar sterk ge noeg is. En daar kunt ge van op aan! De verleiding is groot een soort helicoptère-encyclo- paedie te gaan schrijven. Er zit zoveel aan vast. Hoe ingewikkeld het heli- coptère-probleem is, heeft Sikorsky ondervonden. Toen hij eindelijk zijn eerste hef- schroefvliegtuig tot vliegen had gebracht was dat in derdaad een openbaring: het kon stil hangen, recht standig stijgen en dalen, zijwaarts en zelfs achter uit vliegen alleen ge woon vooruit vliegen kon het niet. Dat was een klei nigheid die nog opgelost moest worden! Doch die nog niet was opgelost toen de belangrijke dag der eerste demonstratie voor hoge personages was aangebro ken. Het hart klopte de constructeur in de keel, maar alles liep goed af; blijkbaar kwam het bij nie mand op dat een apparaat dat tot zulke merkwaar dige verrichtingen in staat was, niet gewoon zou kunnen vliegen. d. G. Aan de oude dijk te Bruinisse is ook gis teren een verwoede strijd tegen het op dringende water geleverd. Toen de dag aanbrak was de eerder gelegde zandzak- kendam weer vijf. meter in de diepte ver dwenen. Men besloot toch, de daarvoor aangekomen bak te laten zinken. Deze bak, de Lekstroom 38 van de firma Van Haaften uit Den Haag, werd daarna voor het gat en daarna tot zinken gebracht. Wel spoelde het water nog aan beide kanten langs de bak, terwijl ook onder de bak nog water doorkwam. Maar met man en macht heeft men deze doorspoelingen met zandzakken opgevuld. Daarmee was men gisteravond nog bezig. Men trachtte het weggeslagen gedeelte van de dam ach ter de bak opnieuw aan te leggen. Men was spoedig zo ver, dat geen water meer door kwam. Door het droogmaken van de polder Oudeland van Oude-Tonge en de polder Battenoord, samen 2000 hectaren, is Goe- ree-Overflakkee, op enkele kleine buiten polders na, vrij gekomen van overstro mingswater. Betere beveiliging Van de dijkring-Flakkee is een plan uit gegaan ter betere beveiliging van het ge hele eiland Flakkee. Het plan berust hier op, dat binnen de buitendijken een ring vormige binnendijk om de dorpskernen op het eiland zal worden gelegd. Van deze binnendijken, ringdijken genaamd, zullen naar de buitendijken weer dwarsdijken komen: de schenkeldijken. Ook in de bin nenring zullen vijf schenkeldijken komen, zodat bij een eventuele dijkdoorbraak niet een groot gebied ineens zal overstromen, maar dat de overstroming beperkt zal blijven tot een kleiner oppervlak. Hiervoor moeten nieuwe dijken worden aangelegd, de kaden worden verhoogd en sluizen bij de buitenhavens worden geplaatst. Om dit plan te verwezenlijken zullen verscheidene buitenpolders, die nog niet tot de Dijkring Flakkee behoren, onder de competentie van de dijkring moeten komen. Hiertoe is een plan voorgelegd aan de Pro vinciale Staten van Zuidholland. De TT-races op het circuit van Drente, zullen dit jaar voor onze Nederlandse mo torrenners nog belangrijker zijn dan ze tot nu toe waren omdat de KNMV heeft be sloten. dat „Assen" nu zal meetellen voor het nationale kampioenschap. sten weer geheel op gang te krijgen, opdat de bevolking terug kan keren. Hij vertelt, dat de tien gemeenten in het land van Kuyk, die zijn dorp geadopteerd hebben, eigenlijk maar weinig kunnen doen omdat zij er zelf niet erg rooskleurig voorstaan. Een van de concrete aanbiedingen die zij tot nu toe gedaan hebben, betrof het be schikbaar stellen van landbouw-hulpen, maar helaas zal er in Nieuw Vosmeer dit jaar bitter weinig meer te landbouwen vallen, zodat men dat aanbod voorlopig maar voor kennisgeving aangenomen heeft. „En dan te denken, zo verzucht bur gemeester Janssens, dat het veel minder getroffen buurdorp Halsteren geadopteerd is door een „steeni'ijke" stad als Eindho ven en maar te kikken heeft, om alles te krijgen wat het nodig heeft. Maar wat de burgemeester helemaal dwars zit, dat is die cheque van 50.000 'dollar, die ze uit Amerika naar zijn collega in Oud-Vosmeer gestuurd hebben, hoewel Nieuw Vosmeer daar volgens hem veel betere aanspraken op kan laten gelden. Die chèque komt na melijk van of vanwege de Roosevelts de familie van de in 1945 overleden pre sident der Verenigde Staten, wier voor ouders, naar men zegt, uit Oud-Vosmeer stammen. Maar in de tijd dat de Roosevelts naar Amerika emigreerden (omstreeks het midden van de vorige eeuw) waren Oud en Nieuw Vosmeer nog een geheel, dat doodgewoon Vosmeer heette en dus zou burgemeester Janssens eigenlijk niets liever willen, dan Oud Vosmeer (dat bo vendien veel minder schade heeft dan hij) althans een deel van die 50.000 dollar door de neus boren, waarvoor die van Oud- Vosmeer echter tot nog toe feestelijk be dankt hebben. „Van je buren moet je het maar hebben," verzucht hoofdschuddend onze burgervader. en 50.000 francs Maar we hebben gehoord, dat ook zijn gemeente wat buitenlandse hulp gehad heeft .en dat beaamt hij ons. Er was zelfs een chèque bij van een Franse gemeente en daar stond ook de somma van 50.000 op. Maar helaas zijn 50.000 Franse frankskes niet bepaald hetzelfde als 50.000 keiharde dollars van Uncle Sam, hoewel burgemees ter natuurlijk ook voor deze gift zeer dank baar is, net als voor de 1065 flessen port wijn uit Portugal, die hem zojuist telefo nisch zijn toegezegd en net als voor de schoentjes die de kapelaan zo prachtig van pas komen bij de wederopbouw van zijn jeugdwerk in Nieuw Vosmeer. Maar veel gewicht leggen zulke dingen natuurlijk niet in de schaal als je met een schade van een paar mil- lioen te rekenen hebt en daarom vlast burgemeester Janssens al op nieuwe belof ten, hem zojuist door Tilburg gedaan. Til burg, dat al zo mooi geholpen heeft bij de bestrijding van dc rai'enplaag in zijn dorp, en dat nu weer strutonmakers wil sturen, als Nieuw Vosmeer tenminste onderdak voor hen kan vinden. Waar blijft Den Haag? Ook Amsterdam, Voorhout en Heerhugo- waard hebben al heel wat hulpgoederen gestuurd, onder andere een complete lig- tent voor Nieuw Vosmeers Kruisverenigin gen, maar is er nog zoveel nodig op ieder gebied voordat de naar 53 gemeenten ge- evacueerde bevolking terug kan keren, dat de burgemeester nu geen ogenblik meer te verliezen heeft. Of wij hem dus nu maar excuseren willen, want hij moet nodig een paar smeektelefonades gaan afsteken om althans de dringendste dingen voor morgen weer bij elkaar te bedelen. „Tja, wij leven hier van de hand in de tand", zegt hij, terwijl wij afscheid nemen en ook daarom is het de hoogste tijd, dat het Rijk met een schaderegeling afkomt opdat we eindelijk zullen weten de ge troffen gemeenten zowel als de adopteren de plaatsen waar wij aan toe zijn. En die klacht de lezer weet het hoorden wij overal in de getroffen gebie den, zij beheerst alle gesprekken en het gehele wederopbouwvraagstuk. Waar blijft Den Haag )OOOOOOCOOOOCl Een Parijse rechtbank behandelde gis teren de zaak van mevrouw Dasano, mannequin van beroep, tegen mevrouw Jeanne Campion, wier honden twee katten van eiseres hebben gedood. De raadsman van eiseres zei, dat zijn cliënte na de dood van haar katten „uiterst neurotisch" was geworden. De verdediger van gedaagde trachtte aannemelijk te maken, dat de dood van twee katten geen groot verlies betekent. Hij haalde voorts een medische verhan deling aan, waarin gezegd wordt dat een kattenbeet in gevaarlijkheid onmiddel lijk komt „na een beet van een leeuw en van een vrouw". Ook voerde hij aan, dat in een regle ment van de Fraiise spoorwegen honden als „huisdieren" staan vermeld, maar katten als „wilde dieren". Zonder succes echter, want de rechter kende aan mevrouw Dasano wegens „algehele verandering van persoonlijk heid" 50.000 francs schadevergoeding toe. De honden moeten worden afge maakt en de eigenares moet bovendien nog 1300 francs boete betalen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9