„Bestrijders van ons verbond mistekenen onze beginselen" P. W. Peereboom hartelijk gehuldigd PANDA EN DE HAND-VIS Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Vlekken CETREXFoetsie F Toch iö het zo Voorzitter van Humanistisch Verbond: Tweedaags congres in Krelagehuis over „Humanisme en brede massa" De radio geeft Dinsdag Standbeeld voor dr. ir. C. Lely Flora trok Zondag vijftigduizend bezoekers MAANDAG 20 APRIL 1953 2 WASSERIJ DUYN Heringa Wathrich Opdracht aan Mari Andriessen Dr. J. van Baal naar Nieuw Guinea vertrokken Kerkelijk Nieuws Dertig jaar directeur Regering heeft geen plaat sen gereserveerd op particuliere schepen Inbrekers namen brandkast mee Een zeerovers- schat „We komen bijeen op een moment, dat het Humanisme in het algemeen en het Huma nistisch Verbond in 't bijzonder het voorwerp zijn van een hardnekkige bestrijding, vooral van Katholieke zijde", zo zeide Zaterdagmiddag op het congres van het Hu manistisch Verbond in hqt Krelagehuis, de voorzitter van dit Verbond, dr. J. P. van Praag. „Er zijn er blijkbaar in ons land nog velen, die menen, dat de geestelijke strijd gevoerd mag worden door venijn te zuigen uit iedere uitlating van de tegenstander. Want zover is het met deze geestelijke strijd in Nederland anno 1953 helaas gekomen. En daarover zijn wij ten diepste verontrust. Omdat naar onze gebrekkige Humanis tische overtuiging mensen elkaar in feite reeds losgelaten hebben, als ze niet meer bereid zijn onbevangen naar elkaar te luisteren. Ik zou me hier niet zo uitdrukkelijk over uitlaten, als het niet was over het feit dat in deze quasi geestelijke worsteling verdraaiing van feiten, zelfverzonnen, zogenaamde „humanistische" opvattingen en vervalsing van citaten op een wijze waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken, de inhoud van de polimiek bepalen". „Eerst heette het", aldus dr. Van Praag, „dat 't Verbond de pretentie had alle bui tenkerkelijken voor zich op te eisen. We hebben het zo nadrukkelijk tegengespro ken, en het was zo klaarblijkelijk in strijd met de werkelijkheid, dat men dat argument maar weer heeft laten schieten. Toen heette het dat wij de buitenkerke lijken, die men voor 90 percent nog vaag godsdienstig acht, dit laatste restje gods dienst zouden ontnemen. Wie de buiten kerkelijke wereld kent, glimlacht er om, en wie iets afweet van ons werk, en van ons beginsel, weet dat het een onhoud bare beschuldiging is". Hij citeerde een verklaring van het hoofdbestuur van 31 Januari, waarin ge zegd wordt dat de nadruk, in het moderne Humanisme steeds gelegd op het niet anti kerkelijke en niet anti-godsdienstige ka rakter van dit Humanisme, in elk geval de bereidheid inhoudt de Christen in zijn eerlijke levensovertuiging te eerbiedigen èn de taak die de kerken menen te moeten vervullen te respecteren. Burgemeester Cremers begroette congressisten Voor het begin van het congres waren de leden van het hoofdbestuur en afge vaardigden officieel door het gemeente bestuur van Haarlem op het Stadhuis ont vangen. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers zeide, dat het gemeentebestuur het op prijs stelt het jaarcongres 1952 te ontvangen. Een ontvangst in deze eerbiedwaardige oude zaal kwam hem nog steeds indruk wekkend voor, zo zei hij. „De graven van Holland, die in hun ijzeren gestrengheid van de mimen af op ons neerzien, getuigen van veel strijd en streven op staatkundig en militair, maar ook op maatschappelijk en cultureel gebied. Hoeveel is er in de ontwikkeling van de maatschappij-ge schiedenis nodig geweest om onze huidige status te bereiken". Spreker zeide, dat ook het zevende jaar congres van het verbond van deze ont wikkeling in de maatschappelijke opvattin gen getuigt. Immers de doelstelling van het verbond is vooreerst te voorzien in de geestelijke behoeften van die groepen onzer bevolking voor welke deze geeste lijke verzorging niet in het strikt bin nenkerkelijk verband geschiedt. De voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. Van Praag, sprak woorden van dank voor de ontvangst en zeide waardering te hebben voor de wijze, waarop de burgemeester de gasten heeft begroet. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VAART 20 Til. HOW Ook voor de fUne was Na de opening van het congres werden de jaarverslagen van secretaris, penning meester en financiële commissie goedge keurd. Het aantal leden van het Verbond bedroeg per 31 December van het afgelo pen jaar 8700 en het aantal gemeenschap pen steeg in dat jaar van 65 tot 67. Critieke fase In de avonduren gaf de organisatieleider, de heer H. J. Lips, met een korte,toe spraak de stellingen in discussie die hij ontwikkelde ten aanzien van het probleem „Humanisme en brede massa". In deze toespraak noemde de heer Lips vier in de afgelopen jaren verwezenlijkte strevingen van het Verbond: de vorming van een voorhoede, algemeen gewekte belangstel ling voor het Humanisme, voldoende er kenning bij het volk en de autoriteiten en voorlopige fundering van de beginselen. „Wij bevinden ons thans desondanks in een critieke fase, die het best getypeerd wordt door het onderwerp, dat thans aan de orde is gesteld: wat te stellen ten aan zien van het probleem der brede massa?", aidus de spreker, die hierop antwoordde, dat een der eerste taken is de wetenschap pelijke fundering der beginselen. Wil men door eenvoudige litteratuur deze brede massa bereiken dan is deze fundering ab soluut noodzakelijk. De grote differentiatie ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES in het verbond zelf achtte hij niet zonder mogelijkheden voor het tegemoettreden van een zo gedifferentieerd verschijnsel als de brede massa. Binnen de eigen, kring treden vaak verschillen aan de dag, die echter het Verbond niet verzwakken om dat de leden het humanisme allen als le venshouding hebben gekozen en daarin ligt een sterke band De stellingen van de heer Lips, die hier na in discussie kwamen bevelen onder meer als een der belangrijkste taken aan: de uitbreiding van het werk van de geeste lijke verzorging door het Humanistisch Verbond. Hierbij denkt de spreker aan het aanstellen van een aantal plaatselijke geestelijke raadslieden, de organisatie van het ziekenbezoek, de geestelijke verzorging bij de DUW. het mede organiseren van de geestelijke verzorging in de gevangenissen en het mede organiseren van bureaux voor levens- en gezinsmogelijkheden. Het congres kreeg Zondag een aantal voorstellen en resoluties te behandelen, waarvan de voornaamste waren: een reso lutie waarin concentratiekampen worden veroordeeld en stelling wordt genomen tegen rassendiscriminatie, zoals die in de V. S., Oost-Europa en Afrika geschiedt. Een resolutie om te ageren tegen de te genstelling Rusland-Amerika. Een voor stel om steun te verlenen aan principiële dienstweigeraars. Een voorstel om het op richten van een humanistische jeugdbewe ging op te schorten, tot de leden zich een volledig beeld van deze aangelegenheid kunnen vormen. Een voorstel tot bestude ring van het probleem der voorlichting over de godsdienst in het gezin. Behalve het laatste werden al deze voorstellen met overgrote meerderheid van stemmen ver worpen. Bij de bestuursverkiezing kwam het volgende hoofdbestuur tot stand: dr. J. P. van Praag, (voorzitter); mr. H. B. J. Waslander, (vice-voorzitter); W. Coenders, (secretaris); J. Eijleveld, (penningmees ter); H. Bonger, mevr. C. Feringa-van Noord; mevr. A. J. Groenman-Deinum; prof. dr. T. T. ten Have; W. C. Koppen berg; mevr. H. A. Polak-Schwarz; H. Re- deker; E. Schabracq; ir. P. Schut; G. Stellinga; mr. A. Stempels; prof. dr. G. Stuiveling; mr. dr. J. In 't Veld; prof. dr. L. van der Wal en Joh. Jansen (hoofd bestuur). In de financiële commissie zijn be noemd de heren Jac. Meesters; J. van Straten en P. Talsma. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Meisjeskoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.05 Voor de kleuters. 10.20 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijze.r 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Raden Adjeng Kartini. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.30 Viool en clavecimbel. 22.00 Radiodokter. 22.15 Koorzang. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Strijkorkest en solist. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9:30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuwsberichten. 18.15 Pianospel. 18.30 Samen Europa, causerie. 18.45 Reportage of platen. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorconcert. 19.20 Blaaskwintet en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Mededelingen. 21.55 Lichte muziek. 22.05 Tirolermuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Orgelconcert. 23.35 —24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 AVRO's Bonte Dindagavond Trein. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.35 Orkestcon cert. 14.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Niéuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking 18.00 Voor de padvinders. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicalistische kroniek. 20.00 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224, 49 en 42 m.). Op 23 September 1954 zal het honderd jaar geleden zijn, dat dr. ir. Cornelis Lely te Amsterdam werd geboren. Dr. Lely heeft het initiatief genomen tot de droogmaking van de Zuiderzee. Er is een comité ge vormd met de minister-president en de ministers van Verkeer en Waterstaat, Bin nenlandse Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening als ere-voorzitters. Het comité stelt zich ten doel op de 100ste ge boortedag van dr. Lely een standbeeld op te richten. Het standbeeld zal geplaatst worden op de afsluitdijk en door de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen worden vervaar digd. Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, oud-commissaris der Koningin in de provincie Drente, is voorzitter van het werkcomité. Dr. Lely heeft in de jaren 1886 tot 1891 het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee onderzocht. Hij werkte een ge- détailleerd plan uit, dat later, slechts op enkele onderdelen gewijzigd, kon worden uitgevoerd. Afwisselend als minister van Waterstaat en als Kamerlid heeft dr. Lely steeds de verwezenlijking van zijn Zuider- zeeplan nagestreefd totdat hij tenslotte in eerstgenoemde functie in 1918 zijn plan door de beide Kamers aangenomen zag. Als eerste voorzitter van de Zuiderzee raad heeft hij zich tot zijn dood in 1929 grote verdiensten verworven bij de uitvoe ring der Zuiderzeewerken. Zondagavond is de nieuwe gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, van Het mooie weer en het feit, dat de Flora 1953 er op het ogenblik prachtig uitziet, waren voor duizenden aanleiding Zaterdag en Zondag een bezoek te brengen. Zondag waren er vijftigduizend bezoekers die ge noten hebben van de millioenen bloemen in het park en in de bloemenhal. Op de parkeerterreinen registreerde men 4800 auto's, 400 bussen, vele honderden motorfietsen. Duizenden fietsen werden gestald, maar al die drukte bracht de Heemsteedse politie niet van haar stuk: het verkeer werd even vlot als anders af gewikkeld. Gentse producten Zondag was de laatste gelegenheid de tentoonstelling, gewijd aan Boskoopse cul tures, te zien. De tentoonstelling is geslo ten en thans wordt er gewerkt aan de in richting van de vierde binnenexpositie die verzorgd zal worden door Belgische kwe kers met Gentse producten. Vrijdagochtend zal de heer E. Graeffe, ambassadeur van België en deken van het corps diplomati que, de tentoonstelling officieel openen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lexmond, A. Klein Kranen burg te Kootwijk, die bedankte voor Poort vliet en voor Schoonrewoerd (toez.). Aangenomen naar Giessendam-Neder- hardinxveld, J. Bakker te Veenendaal. Bedankt voor Rotterdam-Charlois (vac. J. K. F. Mantz), mr. C. Luiten te Mijns- heerenland; voor Utrecht (vac. J. B. Groe- newegen), M. Groenenberg te Amsterdam; voor Vlissingen (vac. J. S. Hartjes), C. Jongeboer te Lisse. Benoemd tot hulppred. te Arnhem, B. ter Haar Romeny B. J.zn., a.s. em. pred. te Heemskerk. Geref. kerken Beroepen te Zuid-Beyerland D. C. Los te Stellendam. Aangenomen naar Perth (West Austra- Schiphol naar Biak vertrokken. Hij werd'iië) (Ref. Church of Australia), G. v. Wil- uitgeleide gedaan door de minister van genburg te Amsterdam. Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, door de secretaris-generaal van dit departement, de heer J. M. Kiveron, en door zijn ambtsvoorganger, de heer G. van Waardenburg. Bedankt voor Halfweg dr. J. G. Aalders te Leeuwarden. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Huizen (N.H.), C. den Hertog te Urk. Eet voornemen bestaa- de drukkerij van Karrïcms Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant veer het einde van 1954 over te brengen van Zuider Buitcnspaarne 12 naar «ie voormalige Doopsgezinde school tussen Klein- en Groot Heiligland, die door de Naamloze Vennootschap is aangekocht. Hierdoor zal niet alleen de afstand tus sen het redactionele en het administratieve gedeelte van het bedrijf enerzijds en de technische afdelingen anderzijds belangrijk kleiner worden, maar zal ook uitbreiding en verbetering der technische outillage reeds werd een nieuwe rotatiepers aange kocht mogelijk zijn, terwijl bijvoorbeeld het probleem van de opslag van papier van de baan is, omdat in kelders van het nieu we gebouw gelegenheid zal zijn niet min der dan honderdvijftigduizend kilogram papier te bergen. Deze mededelingen deed de heer P. W. Peereboom Zaterdagmiddag in zijn dank woord voor detoespraken die tijdens de huldiging in de kring van het bedrijf ter gelegenheid van zijn dertigjarig directeur schap van Haarlems Dagblad werden ge houden. Toespraken, die, zowel van de zijde van de Raad van Commissarissen als van die van het personeel, in het licht stelden dat het bedrijf en werknemers goed was ge gaan in die dertig jaren en dat dit mede een gevolg was van de bekwame leiding van de heer P. W. Peereboom. Blij met de blijden" De eerste spreker was mr. G. Jansen, voorzitter van de Raad van Commissaris sen. Tot motto had hij het woord van Pau- lus: „Weest blij met de blijden" gekozen en vooral omdat hier toch sprake is van meer dan het memoreren van een trouwe en voortdurende taakvervulling. Was dat het geval, dan kon men zeggen dat onderne ming en directeur gelijk hadden gespeeld, omdat beider prestaties in evenwicht wa ren gebleven. Doch de jubilaris heeft zijn werk voor de krant geadeld tot een werkelijk dienen van de onderneming die hij leidt. Meer dan enig industrieel product spelen in het beleid van de krant ideeële motieven mee: niet alleen de geest waarin de redactie ge leid en bezield wordt, maar ook het com merciële en technische beleid is belangrijk. Mr. Jansen waardeerde het dat de uiter lijke verschijningsvorm van de krant zich aanpast bij haar gedegen inhoud en dat de individuele vrijheid van de lezer om zelf het nieuws te kiezen dat hij wenst door de opmaak wordt gerespecteerd. Mr. Jansen ging nog wat dieper in op de speciale zorgen die het krantenbedrijf schept. Spreker zei daarna o.a. nog: „Van uitzonderlijk belang is de verhouding tol het personeel. Hier heeft de jubilerende directeur als ideaal gesteld de krant tot een levende arbeids- en werkgemeenschap te maken. In dat licht bezien wordt dit jubi leum meer dan een eendaagse gebeurtenis: het wordt de uitdrukking van het blij/er*' besef, dat alle medewerkenden bijeen horen". Nadat mr. Jansen enkele waarderende woorden aan het adres van mevrouw Pee reboom had gesproken, bood hij namens de onderneming een bloemenschilderij van Rueter aan „uit eerbied voor uw werk, dat stijl heeft en een brede wiekslag vertoont en uit respect voor uw persoon, die meer aan de onderneming heeft gegeven dan zij heeft ontvangen." Bokaal der dankbaarheid De heer W. van Ommen, die vervolgens namens het personeel het woord voerde, herinnerde aan de belangrijkste gebeurte nissen in de ontwikkeling van Haarlems Dagblad sinds de intrede van de heer P. W. Peereboom in de directiekamer. Daarnaast roemde ook de heer Van Ommen de wijze waarop de heer Peereboom de personeels belangen behartigde. „Wij weten dat wij in goede handen zijn", zo zei Kij en met name in de bezetting was dat overduidelijk ge bleken toen de heer Peereboom altijd in de bres stond zowel waar het ging om de voedselvoorziening als om de persoonlijke vrijheid en veiligheid van de werknemers. Namens personeel, vaste medewerkers en gepensionneerden bood de heer Van Om men een kristallen bokaal met inscriptie aan, waarbij hij de heer Peereboom ver zekerde, dat zij „tot de rand gevuld is met ons respect en onze dankbaarheid". Als directeur-hoofdredacteur maar voor al als broer sprak de heer Robert Peere boom, die in een geestige speech zeide „dat hij zich feliciteerde met zo'n broer" en deze dankte voor de generositeit die hij steeds in de samenwerking toonde en voorts het scherpe verstand, de veelzijdige belang stelling, de humor tezamen met de ernst die zijn broer in de leiding van de krant aan de dag legde, roemde. De heer Robert Peereboom was zijn toe spraak begonnen met de jubilaris als broe der een bureaulamp aan te bieden, hij ein digde met hem een krans om te hangen, hetgeen uiteraard vreugde verwekte. Tenslotte voerde nog de heer L. Bouterse ADVERTENTIE VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER 21. Met een allerakeligst bottengerammel sprong het skelet van de voorwereldlijke reuzen-kikvors uit het donkere zaaltje. Deze plotselinge verschijning had een ver pletterende invloed op de moed van de toe schouwers; zelfs de grote detective dedu ceerde, dat vluchten thans de beste con clusie moest zijn. Onder het uitstoten van wilde angstkreten renden Pat, Panda en de zaalwachters naar de uitgang van het museum. In hun paniek vergaten zij, dat men een poort beter eerst kan openen, alvorens er doorheen te gaan; er werden dan ook heel wat blauwe plekken opgelo pen, toen de vluchtenden dwars door de gesloten deuren naar buiten renden. Hun schrille kreten verstierven in de verte. Toen het in het museum wetr «iwas ge worden, gluurde Joris Goedbloed om de deur van het donkere zaaltje. „Wel, wel", zei hij, terwijl hij het skelet, dat zo'n pa niek had veroorzaakt, aan een hengel op en neer liet dansen, „mijn kleine list schijnt de zenuwen der kloeke wachters een wei nig geschokt te hebben! Welaan, de poor ten zijn thans open; niemand weerhoudt mij meer om met de handvis op stap te gaan". als voorzitter van de courantenbezorgers- vereniging „Onder Ons" het woord. Deze herinnerde eraan dat het bezorgerscorps bij Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem sche Courant een uitzonderingspositie in neemt door de zeer gunstige arbeidsvoor waarden voor de bezorgers. Daardoor is die groep geen aanhangsel, maar voelt zij zich één met het bedrijf. Receptie In de morgenuren had een druk bezochte receptie plaats, waarop vele vertegenwoor digers van het maatschappelijk leven in Haarlem en omstreken acte de présence gaven. Onder meer kwam de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de jubilaris compli menteren, gevolgd door de wethouders H. Disselkoen en A. J. van Houten namens het gemeentebestuur van Heemstede. Van de burgemeester van Haarlem was een schriftelijke gelukwens binnengekomen. Uit vakkringen kwamen delegaties van de besturen van de directeuren-vereniging, de Nederlandse Dagbladpers, van de Fede ratie van Werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf en van de drie werk nemersorganisaties. Ook de oud-gemeente- seeretaris van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, gaf van zijn belangstelling blijk. Een ware bloemenschat getuigde in de directiekamer van de algemene achting die men de heer Peereboom toedraagt. Nogmaals de vluchlschepen Van officiële zijde is onlangs met de meeste nadruk tegengesproken, dat de re gering over zogenaamde vluchtschepen zou beschikken. Thans circuleren berichten, welke suggereren dat deze tegenspraak formeel wel juist zou zijn, maar dat de regering, hoewel zelf geen vluchtschepen hebbende, op bepaalde schepen, welke door particulieren ter beschikking worden ge houden, een' aantal plaatsen zou hebben gereserveerd. Van officiële zijde worden ook deze berichten met de meeste nadruk tegengesproken. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers de brandkast uit het spoorwegstation Koog-Bloemwijk meege nomen, nadat zij een mislukte poging had den gedaan de kast ter plaatse te openen. In de brandkast bevond zich een bedrag van enkele honderden guldens. De staatsexamens voor mnziek 1953 zullen in de maand Juli in het Koninklijk Conservatorium te Den Haag worden gehou den. Secretaris der regelingscommissie is de heer Ed. van Beynum. ADVERTENTIE ROSLEPEREN JASSEN ƒ125.— MAANDAG 20 APRIL Spaarne: „Losprijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Mara Maru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Legershow in Tokio", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dubbel spel", 18 jaar, 7 en 9.15. Luxor: „24 uur uit het leven van een vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: „Bon aventura" (Rot- terd. Toneel), 8 u. Concertgebouw: George Robert (orgel) en Jo Vincent (zang), 8 uur. Gebouw Vereniging van Vrüz. Hervormden Zendingsconferentie, 3 en 8 uur. Spaarne: „Losprijs", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt:"„Het wonder van Fatima", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dub belspel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „24 uur uit een vrouwenleven", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avond klokken luiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Crisis. Het gerantsoeneerde vlees en de voedingsmiddelen die suiker bevatten worden van heden af duurder in Oost- Duitsland, zo deelt de persdienst van de Oost-Duitse regering mede. De prijs verhogingen zijn het gevolg van het laten vervallen van staatssubsidies. In gaande 1 Mei zullen geen rantsoenkaar- ten meer worden verstrekt aan eige naars van particuliere ondernemingen met meer dan vijf man personeel en aan de 40.000 Oost-Duitsers en Oost- Berlijners die in West-Berlijn werken. Met ingang van dezelfde datum zullen intellectuelen geen extra voeding meer ontvangen. In Westelijke kringen zegt men dat deze maatregelen er op wijzen, dat Oost-Duitsland zijn zwaarste voed- selcrisis sinds 1946 heeft. Storm. In enige staten van de V.S. hebben Zaterdag stormen gewoed, gepaard gaande met hagel en natte sneeuw. In Arkansas, Alabama en Georgia zijn ten minste acht personen om het leven ge komen en naar schatting 290 personen gewond. Er is voor millioenen dollars schade aangericht. Pretendent. Prins Jaime van Spanje, de oudste zoon van wijlen Alfonso XIII, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard dat hij, en niet zijn broer Juan, met recht aanspraak kan maken op de Spaanse troon. Hij voegde daar aan toe, dat hij van zijn recht afstand wil doen ten gunste van zijn 16-jarige zoon Alfonso. Wel had hij in 1933 af stand gedaan ten behoeve van zijn broer, maar dat besluit had hij in 1949 officieel ingetrokken, zo zei hij. Herovering. Tsjang Kai-Sjek heeft er in een toespraak tot vijfhonderd leidsters van de „anti-aggressiebond" der Formo- saanse vrouwen op aangedrongen dat zij voorbereidingen zullen treffen om te kunnen zorgen voor de gezinsleden van Chinees-nationalistische militairen, die mogelijk zullen sneuvelen of gewond raken, „wanneer wij het Chinese vaste land aanvallen." Op Formosa is ver nomen, dat de generale staf van de na tionalisten van plan is eind Mei in- ple naire zitting bijeen te komen voor het uitwerken van plannen voor de herove ring van het Chinese vasteland. Afschaffing. President Eisenhower heeft bevel gegeven het presidentiële jacht, de „Williamsburg", buiten dienst te stellen, omdat „het een symbool van nodeloze luxe is". Het schip zal worden gebruikt voor kruistochten met gewonde oud strijders op de rivier de Potomac en de Chesapeake baai. De huidige onder houdskosten van het jacht worden ge raamd op 75.000 dollar per jaar. Eis. Het bestuur van de West-Duitse so ciaal-democratische partij heeft zich aangesloten bij de eis van de partij voorzitter, Ollenhauer, dat de bonds regering om een onmiddellijk initiatief moet verzoeken inzake een vier-mo- gendhedenconferentie over Duitsland. Steun. De Oost-Duitse volkskamer (Twee de Kamer) heeft een door haar voor zitter, Johannes Dieckmann, onder tekende boodschap .gericht aan het Brit se Lagerhuis. Hierin wordt steun ge vraagd voor een spoedig bijeenroepen van een conferentie der vier grote mo gendheden over het Duitse vraagstuk, aldus meldt het Oost-Duitse blad „Tag- liche Rundschau". Proeven. Het Australische blad „Sydney Sunday Sun" heeft Zondag een bericht uit Londen gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat er reeds geheime atoom wapenen naar Australië zijn verscheept voor nieuwe proefontploffingen. De proeven zouden waarschijnlijk tegen het einde van dit jaar aanvangen en maan den duren. Men neemt aan, aldus het blad, dat proeven met twaalf verschil lende soorten atoomwapenen zullen worden genomen. Arrestatie. Een woordvoerder van het be stuur van Kenya heeft medegedeeld, dat in het afgelopen weekeinde 20 lei ders van de Mau Mau gearresteerd zijn. Het waren leden van de „centrale raad". In een in beslag genomen rondschrijven voor ver-afgelegen afdelingen van de Mau Mau wordt gezegd, dat degenen, die de beweging hinderen of de blan ken helpen, in hun slaap tezamen met hun gezinnen gedood moeten worden. Het rondschrijven was gedateerd 21 Maart, vijf dagen voor de massamoord in Lari. Bevredigend. De Maandag in Genève be gonnen handelsconferentie tussen Oost en West-Europa heeft een uiterst be vredigend verloop. Volgens deze bron heeft de Russische afgevaardigde, K. Bakhtov, openhartig en vrijuit gespro ken en heeft hij veel langere en uit voeriger lijsten van de goederen, die Rusland voor de handel met het Wes ten beschikbaar heeft, voorgelegd dan men had verwacht. LATEN we eens veronderstellen, dat zich tussen uw oude familiepapieren een document bevindt dat het testament van een 17de eeuwse zeerover blijkt te zijn. Hoe het stuk tussen de folianten van uw achtenswaardige familie is beland, gaat ons geen steek aan. Het voornaamste is dat de oude zeerob u tot eigenaar benoemt van een schat die hij in vele jaren van noeste zeeroverij heeft bijeen gegaard en die hij, die de beide paaltjes verbindt, bevindt slaat u op deze plaats een paaltje in de grond. Daarna gaat u terug naar de mast op het graf van de zeerover en u begeeft zich uw passen tellend wederom Zuidwaarts naar een nabije beukeboom, waar u een rechte hoek naar rechts maakt en de zoeven gemaakte passen aftelt. Op die plek slaat u eveneens een paaltje in de grond. Precies op de helft van de lijn rlin We> n t. 'u even vóór zijn dood, netjes in een zeemanskist verpakt, in de grond heeft verstopt. Na zich aldus beveiligd te hebben te gen aanslagen in de vermo gensbelasting, heeft de oude rover er het zwaard bij neer gelegd en enkele van zijn ge trouwen hebben hem kundig begraven. Op zijn graf hebben zij de ba- zaansmast van zijn laatste schip geplant, opdat een ieder zou weten waar de rust plaats van deze geduchte rover is. Geen sterveling kan aan die plek voorbij gaan, zonder met angst zijn portefeuille te om klemmen. Maar goed, laten we de man niet langer belasteren. Zijn testament bevindt zich veilig in uw handen en nu gaat het er maar om de waardevolle spullen te vinden. De erflater heeft u omtrent de plaats ge lukkig niet in het onzekere gelaten. Vanaf de mast op zijn graf gaat u Zuidwaarts naar een naburige eikeboom, waarbij u onder het voortgaan nauwkeurig acht geeft op het aantal passen dat u aflegt. Bij de eik aangekomen, maakt u een rechte hoek naar Links, evenveel passen nemend als u zojuist heeft geteld. Is dit geschied, dan zich de plaats waar de schat begraven ligt. U behoeft de spa de maar in de grond te steken en u bent in de vermogens- aanwasbelasting aangeslagen. Makkelijker kan het al niet! Helaas, voor we ons verheu- gen in uw welstand, is er nog iets onplezierigs te ver tellen. In de loop der eeuwen is de mast op het graf van de zeerover n.l. ten offer gevallen aan de verwering en er is geen splinter, geen spoor zelfs meer van te be kennen. Zodoende is ook de plek waar uw begunstiger begraven ligt volkomen on bekend. Alleen de beuk en de eik staan er nog als de trouwe getuigen van de tes tamentaire beschikking. Voelt u zich beetgenomen, nu de sleutel tot het vinden van de schat u onthouden wordt? Wanhoop niet, want u kunt de schat uit de talloos vele plaatsen waar zij zou kunnen liggen precies aanwijzen met behulp van die twee bomen. Onbegrijpe lijk, hè? Daarover morgen* (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2