Churchill hoopt op spoedig contact Oost-West op het hoogste niveau Chinese nationalisten openen een tweede front in Birma Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grenzen Dulles acht de weg daartoe nog niet vrij Britse premier adviseert tot tact en geduld Minister Zijlstra naar de West en de V.S. Ook vandaag weer uitwisseling in Korea Het woord is aan... Hartelijk onderhoud Bohlen - Worosjilov 67c JAARGANG No 239 DINSDAG ai APRIL 1953 Vierjarig kind bij kleine sluis verdronken Granaat ontplofte: een dode, een zwaargewonde Dokterspootje Arrestatie in Oostenrijk Geen ernstige zieken bij geallieerde gevangenen Adenauer toegejuicht op partijcongres Maatregelen tegen communisten in VS Overeenstemming over de kinderen-Finaly Thans 106,6 millioen in het Rampenfonds Congres over religieuze kunst in Amsterdam 2-9 7 e J A ARGAN'G No 86 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotodaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per posl 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN FRANS DAGBLAD, Le Monde, vind ik de treffende verzekering dat de Europeaan de eenheid van Europa als een werkelijkheid zal gaan zien zodra hij niet bij iedere reis zal stuiten op de bewijzen van het tegendeel. Niet eerder. Als de Europeaan er „in zijn eigen land" op uit gaat remt hem een dozijn grenzen met de bijbehorende overlast van twee dozijn douane-stations. De schrijver van deze commentaar op de jongste rede van presi dent Eisenhower, waarin deze vrije uit wisseling van mensen, denkbeelden en goe deren op zo krachtige wijze bepleitte, laat overigens niet na op te merken dat de meest irriterende beproeving, die de vrije mens wordt opgelegd, hem ten deel valt bij zijn poging om zich te New York te ont schepen. In die mate zelfs, dat in menig geval hij maar liever afziet van zijn stre ven, om het land der vrijheid te bezoeken. Deze laatste opmerking had milder ge formuleerd kunnen zijn, bijvoorbeeld met een hoffelijke verwijzing naar de rijste brijberg, die traditioneel doorworsteld moet worden om Luilekkerland te bereiken. Maar enfin': de beeldspraak Luilekkerland is ten aanzien van Amerika wel iets te aanlokkelijk. Dat is zij zeker met betrek king tot de Europese landen, die men niet dan door een dozijn grenzen en twee dozijn douanes te overwinnen en zijn fantastisch- volgestempeld paspoort steeds voller te laten stempelen, bereizen kan. De Franse journalist heeft het over vrije mensen, die maar liever van hun voorgenomen bezoek aan de Verenigde Staten afzien als zij over wegen hoeveel moeite en ergernis het hun kosten zal, er binnen te komen. Er bestaat geen statistiek die aantoont, hoeveel Euro peanen van Europese reizen weerhouden worden, of er tenminste in beperkt, om overeenkomstige reden. Maar dat hun aan tal groot is lijdt geen twijfel. Er zijn t\l van lieden die in hun vacantietijd wel eens van het wachten en de formaliteiten bevrijd willen zijn, waarmee zij in hun arbeidssfeer al ruimschoots en tot dode lijk vervelens toe te maken hebben. Ons land is zo overvol dat de meesten het zich getroosten om de vreugde te beleven, er gens eens helemaal de ruimte te hebben en de merkwaardige sensatie te beleven van een weg, waarop men zich alleen be vindt en een uitzicht, dat niet met huizen en met medemensen in auto's en op brom fietsen en fietsen gestoffeerd is. Maar het kost geen moeite zich voor te stellen dat de Fransen, gezegend met overvloed van ruimte in een land dat de meest afwisse lende schoonheid rijkelijk biedt, zich in grote meerderheid van de twaalf grenzen en de tweemaal twaalf douanes onthouden. Als politici bij herhaling te kennen ge ven dat huns inziens de Europeanen niet Europees genoeg denken schijnt het hen nimmer op te vallen, dat het juist de over heidsmaatregelen zijn die hen daarin zo zeer belemmeren. De aldus redenerende politici keren de bewijslast om. Zo voelt het publiek het. Zo denkt „the man in the street". Wie heeft hem tenslotte al die remmen op zijn weg, al die hindernissen, al die overlast bezorgd? En wie zou er dolgraag morgen aan den dag van bevrijd zijn? Sterker: wie gelooft, redenerend uit zijn eenvoudig gezond verstand, tenslotte veel sterker in de noodzaak van Europese eenheid dan de politicus en ergert zich tel kens weer aan het „jaloerse provincialis me" zoals Le Monde het noemt dat de verouderde organisatie van dit oude werelddeel kenmerkt? Nu moet ik besluiten met. een herinne ring. Volgend jaar, in .Tuli 1954, zal het veertig jaar geleden zijn dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Voordien reisde men in Europa zonder paspoort. De jeugd van mijn generatie wist niet hoe zo'n ding er uitzag. Als een droom uit een ver verleden herinner ik mij paspoortloze vacantie- reizen naar velerlei landen. De douane was er, met haar onderzoek naar de bagage. Maar niet het officieel-georganiseerde wantrouwen, in 1914 ten aanzien van allen ontstaan en sindsdien ook in vredestijd voortgezet met een volharding, die nu wel eens algemeen als een bewijs van gebrek aan mensenkennis en van koppig provin cialisme erkend mag worden. Als de her denking van 1914, die in 1954 onvermijde lijk zal plaats hebben, daartoe leiden mochi zal weer een stapje vooruit gedaan worden. Ben ik mijn tijd te ver vooruit? R. P. JJmuidens jongetje tijdens spel te water Gistermiddag is de vierjarige Allan Aland uit IJmuiden-West bü de kleine sluis spelende te water geraakt en ver dronken. Het kind was na afloop van de kleuter school met een vriendje naar de water kant gedwaald en moet door onvoorzichtig heid binnen de kleine sluis in het water zijn gevallen. De andere jongen is naar huis gehold om zijn vader te alarmeren. Die haalde de heer Aland op, maar toen men op de plaats van het ongeluk kwam, moet het kind al verdronken zijn geweest. Toen de kleine op het droge was gehaald, hebben zowel de heer A. B. Bakker als dokter P. Brouwer met kunstmatige adem haling en zuurstoftoediening langdurig maar vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Het lijkje is via het politie bureau naar de ouderlijke woning overge bracht. De begrafenis heeft plaats op Donderdag 23 April te 3 uur op de Santpoortse be graafplaats „De Biezen". Noodlottig experiment Gisteravond omstreeks acht uur was een inwoner van Leuvenheim, een buurtschap tussen Brammen en Dieren, Van Z., bezig een granaat te demonteren. Zijn twaalf jarige buurjongen D., enig zoontje, stond daarbij te kijken. Plotseling ontplofte het propectiel. Van Z. was op slag dood en het jongetje werd ernstig gewond naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Maandag-middag is op het paleis Soestdijk aan Koningin Juliana het eerste exemplaar overhandigd van de nationale foto-uitgave ,,De Ramp" en van de Engelse editie van deze uitgave, die onder de titel „The Battle of the Floods" is verschenen. De aan bieding geschiedde door de voorzitter van de Vereeniging ter bevordering vafi de belangen des Boekhandels, de heer Donner. Bij deze gelegenheid werd tevens als eerste opbrengst van de Nederlandse en Engelse uitgave een cheque ten bedrage van 1 millioen gulden aangeboden ten bate van het Rampenfonds. Nadat de Britse premier Winston Churchill in het Lagerhuis zijn hoop had uitge sproken op een spoedig contact tussen de grote mogendheden op het hoogste niveau over de heersende problemen der internationale politiek, heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles daarop gereageerd met te zeggen dat zulk een contact wel nuttig zou kunnen zijn, doch dat hij de weg daartoe nog niet vrij achtte. Hij stelde de eis dat Rusland een vredesverdrag met Oostenrijk zou mogelijk maken door een nieuw standpunt in te nemen. In Hamburg verklaarde Adenauer, de West- Duitse Bondskanselier, dat binnenkort waarschijnlijk besprekingen tussen de vier mogendheden zullen worden gehouden. Verwijzend naar de politieke conferentie, welke zou volgen op een bestand in Korea, zeide Dulles, dat, indien zou blijken, dat er geen mogelijkheid van een politieke over eenkomst bestaat, dit van invloed zou kun nen zijn op het sluiten van een wapen stilstandsovereenkomst. Hij hoopte dat de wapenstilstandson derhandelingen spoedig tot een resultaat zouden leiden. Dulles zeide, dat hij zich niet bewust is van een plan voor een conferentie van de vier grote mogendheden. Conferenties der grote mogendheden zouden nuttig kunnen zijn, indien de weg er voor was vrij gemaakt zeide hij. Tot nogtoe achtte hij dat niet het geval. In het Lagerhuis Premier Churchill heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse rege ring en waarschijnlijk alle landen van de vrije wereld zich gaarne zouden scharen achter de vredesoproep van president Eisenhower van verleden week*. De waarnemende leider van de (Labour) oppositie, Morrison, die om een verklaring der regering op dit punt had gevraagd, juichte Churchills mededeling toe. Onder toejuichingen verklaarde Chur chill te hopen, dat er weldra besprekingen op het hoogste niveau, „zelfs indien infor meel en particulier, tussen enige van de voornaamste hierbij betrokken mogend heden", zouden kunnen worden gehouden. De premier meende, dat op het ogenblik meer geduld dan haast nodig was. Vol gens hem kon nog niemand de reikwijdte of het doel van de aan de dag getreden wijziging in het Russisch optreden peilen. Hij achtte Eisenhowers rede geen uitdaging en hij verwachtte geen onmiddellijk cate gorisch Russisch antwoord op vele ern stige en ware punten van Eisenhowers ver klaring. Churchill achtte het nog te vroeg om „enige verslapping van onze inspan ningen voor collectieve verdediging" te Over het beruchte dokterspootje strui kelen zelfs de dokters zelf wel eens, getuige het jongste nummer van Me disch Contact" waarin een arts uit Denekamp zich in een ingezonden stuk boos maakt over een recept van een collega, die hij onbekend wenst te laten blijven. De dokter uit Denekamp en zijn apothekersassistente zijn er niet achter gekomen wat er in dat recept stond. Zelfs is het hun niet gelukt er, aan. de hand van het geneeskundig jaarboekje, naar te raden wie het geschreven had. En die onbekende, dokter is er een uit velen, dat laat de inzender duidelijk uitkomen. De redactie van Medisch Contact" heeft van de nood een deugd gemaakt en een prijsvraag uitgeschreven. V/ie haar het eerst de juiste ontcijfering meldt, krijgt als beloning een band voor Medisch Contact-jaar gang 1952. De onbekende schrijver van het recept mag niet meedoen. overwegen. Intussen vertrouwde hij erop, dat nergens iets zou worden gezegd, dat de sfeer van goede wil, die misschien groeien de was, nadelig zou kunnen beïnvloeden. Het bereiken van een „eerlijk en eervol bestand in Korea, met de nodige eerbied voor andere Aziatische landen" kwam vol gens Churchill op de eerste plaats. Dit zou de deur kunnen openen voor verdere vor deringen van onschatbare waarde naar een algemene verlichting van de wereldtoe- stand, waaruit een werkelijke en duur zame vrede zou kunnen voortkomen. Dit was de reden, waarom, aldus de premier, een ieder zich diende te verheugen in de stappen, die worden ondernomen om tot hervatting der besprekingen te Panmoend- jom te komen. Morrison schaarde zich geheel achter deze verklaring. De voormalige Labour- minister van Oorlog Strachey, drong" er bij de premier op aan te verklaren, dat hij voorstander zou zijn van toelating van communistisch China tot de UNO als een bestand in Korea zou zijn gesloten. Chur chill antwoordde hierop, dat pogingen cm nu voorwaarden te stellen of aanbiedingen te doen wellicht zelfs de loop der gebeur tenissen in de richting van een bestand in Korea zouden kunnen belemmeren. RANGOON. (Reuter). Nieuw uitge ruste Chinees-nationalistische troepen hebben in Birma een tweede front geopend ongeveer 500 kilometer ten Zuid-Oosten van Rangoon. Ruim duizend guerillastrij- ders van het leger van generaal Li Mi zou den enige kilometers ten Oosten van Kaw- kareik, 150 kilometer ten Oosten van de havenstad Moelmein, Birma zijn binnen gedrongen. Deze troepen hebben als basis Mae Saut in Thailand, ongeveer 25 kilo meter van Kawkareik verwijderd. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en dr. A. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie, zijn hedenmorgen van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Suriname, Curagao, Venezuela en New York. Aan journalisten verklaarde de minister vóór zijn vertrek: „De organisatie van onze industrie en van onze export zijn de zaken, waarover wij in Amerika van gedachten willen wisselen. Wij gaan vóór alles kennis maken met het Amerikaanse bedrijfsleven en daarbij zijn wij zeker niet afkerig van het aantrekken van investeringen. Het ge hele economische gebied, waarbinnen val len de markt, die wij in Amerika hebben opgebouwd, de reeds in Nederland geves tigde Amerikaanse fabrieken en de plan nen tot nieuwe vestigingen, heeft op deze reis onze belangstelling. Wij willen de Amerikanen ook beter inwijden in de or ganisatie van ons industrie- en export apparaat. Deviezen en werkgelegenheid zijn voor ons dierbare zaken. Vijfendertig a veertig Amerikaanse in stellingen hebben grote belangstelling voor Nederland. Wij willen trachten de paar duizend mijl "te overbruggen, die tussen deze mogelijkheden en haar verwezen lijking gelegen zijn. In de West willen wij ons op de hoogte stellen van de plannen tot economische ontwikkeling in Suriname en van de mogelijkheid van andere dan olie-industrieën op Curacao". Het Amerikaanse leger in Oostenrijk heeft officieel bekendgemaakt, dat onlangs twaalf personen zijn aangehouden op be schuldiging van spionnage voor de Tsje- choslowaakse en de Russische geheime dienst. Enige arrestanten hebben reeds bekend, aldus het Amerikaanse communiqué. Wanneer de Amerikaanse contra-spion- nagedienst het onderzoek in deze zaak heeft voltooid, zullen de beschuldigden zich voor een Amerikaanse civiele recht bank moeten verantwoorden. Waarnemers geloven, dat de operatie is bedoeld om de druk der Birmese rege ringstroepen op de nationalisten te Mongfc- sat, het hoofdkwartier van de 12.000 natio nalisten die in Birma strijden, te vermin deren. Zeven weken geleden begonnen de Birmese strijdkrachten een groot offen sief en volgens berichten zouden zij nu op rukken naar Monghsat, 80 kilometer ten Oosten van Kentoeng. Het Birmese kabinet heeft Maandag avond de toestand besproken. Luidens de jongste berichten hebben 400 opstandige Karens zich bij de Chinese guerilla strijders gevoegd. In politieke krin gen te Rangoon verklaarde men Maandag, dat zonder actieve steun van de Thailand- se regering de nationalisten geen nieuwe aanval hadden kunnen ondernemen. De Russische afgevaardigde Zaroebin heeft Maandag in de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO verklaard, dat zijn regering dc Birmaanse klacht tegen nationalistisch China inzake „aggressie der nationalistische troepen in Birma" ondersteunt. De Thailandse vertegenwoordiger Thanat Choman stelde voor een speciaal UNO-or- gaan in te stellen teneinde de betrokken partijen te helpen bij dg evacuatie der na tionalistische militairen, nadal deze door de Birmaanse regering zouden zijn ontwa pend. Thailand was bereid hierbij zijn steun te verlenen. Vervolgens kwam dr. Tsjang (nationa listisch China) aan het woord. Hij ontken de dat zijn regering verantwoordelijk is voor het optreden der nationalisten in Birma. Dr. Tsjang gaf toe, dat generaal Li Mi soms een bezoek aan Formosa brengt. Wanneer men de generaal van For mosa zou weghouden, zou dit niet de in vloed van Tsjang Kai Sjek op hem doen toenemen, een invloed die, zo meende spreker, altijd in het belang van Birma was aangewend. Als laatste spreker nam de Britse afge vaardigde, Sir Gladwyn Jebb, het woord. Hij zeide dat de nationalisten Birma die nen te verlaten, of zich aldaar moeten la ten interneren. Resolutie Tenslotte werd een „verzoeningsgezinde" resolutie over de kwestie-Birma opgesteld, in de hoop, dat zij een meerderheid in de Algemene Vergadering zal krijgen. De nieuwe resolutie, die uitgaat van een aan tal Zuid-Amerikaanse landen, zou ook de steun hebben van alle Aziatische landen. De resolutie verzoekt de Assemblée, de schending van Birmees gebied te veroor delen en doet een beroep op „buitenlandse troepen" in Birma, zich te laten interneren of het land te verlaten. TOKIO (Reuter) Vandaag was de tweede dag waarop zieke en gewonde krijgsgevangenen uitgewisseld werden in Korea. De uitwisseling van vandaag betrof 100 gevangenen van de UNO (50 Zuid- Koreanen, 35 Amerikanen, 12 Britten en 3 Turken), zo hebben de Noordelijken mede gedeeld. De formaliteiten begonnen in de och tend omstreeks negen uur plaatselijke tijd. De Noordelijken begonnen in de ochtend met de oprichting van een grotere en betere erepoort voor de ontvangst van terugkerende gevangenen dan die van de UNO. Morgen zullen 370 Noord-Koreaanse lopende patiënten, 100 Chinese lopende pa tiënten en 50 Chinese brancardgevallen aan de Noordelijken worden overgedragen. Van de andere zijde komen dan 100 Zuid-Koreanen. Officieel is medegedeeld dat zich onder de eerste groep van vrijgelaten geallieerde krijgsgevangenen geen ernstige zieken be vinden. Wel vertoonde drie vierde ge deelte van deze groep sporen van tubercu lose, of leed aan spijsverteringsstoornissen. De twee ergste gevallen waren een aan tuberculose lijdende patiënt en een krijgs gevangene, wiens rechterbeen was afgezet. De vrijgelaten Britse krijgsgevangenen zeiden over het algemeen dat de commu nisten niet hadden gepoogd hen langs pro pagandistische weg te beïnvloeden. Twee Amerikaanse soldaten verklaarden echter dat de communisten zich veel moeite had den getroost hun krijgsgevangenen van de juistheid hunner leerstellingen te over tuigen. De Amerikaanse soldaat Kirchhausen zeide dat een klein aantal gevangenen be zweek voor deze communistische pogingen. Deze gevangenen hebben het voornemen zich bij de communistische partij aan te sluiten zodra zij gerepatrieerd zijn. Geen van hen was bij de groep uitgewisselde mi litairen, aldus Kirchhausen. HAMBURG (AFP/Reuter). Dr. Ade nauer, de West-Duitse bondskanselier, die Zondagavond is teruggekeerd van zijn reis naar de Verenigde Staten, heeft Maandag te Hamburg op het congres van zijn partij, de C.D.U., verklaard, dat de naam van Duits land in de Verenigde Staten wederom iets betekent. 1953 is een beslissend jaar in de ge schiedenis van de wereld, aldus Adenauer. „Het uur van het lot slaat slechts eenmaal voor de mensheid. Indien de kans niet wordt gegrepen zal zij nooit terugkeren", aldus betoogde Adenauer in zijn toespraak. Adenauer, die door het congres enthou siast werd toegejuicht, gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de warme ontvangst, die hem overal in de Verenigde Staten en Canada ten deel was gevallen. President Eisenhower cn hij waren het er volledig over eens, dat de eenheid van het Westen op geen enkele wijze belem merd dient te worden. Ook meenden zij, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland noodzakelijk zijn en dat vrijlating van de Duitse gevangenen in de Sovjet-Unie (Adenauer noemde later op deze conferen tie een aantal van 300.000) een uitstekend middel zou zijn om te zien, of de Sovjet- Unie werkelijk de spanning in de wereld wenst te verminderen. Adenauer gelooft dat de komende paai maanden beslissend zullen zijn voor het lot van de vrije wereld in de komende jaren. WASHINGTON (Reuter). De Amer: kaanse raad van toezicht op ondermijnende activiteit, een regeringslichaam, heeft be volen, dat de communistische partij haar lidmaatschapslijsten moet bekend maken en financiële verantwoording afleggen. De raad van toezicht verklaart, dat de partij „in hoofdzaak wordt geleid en be heerst" door Moskou. De partij, aldus de raad, streeft er in de eerste plaats naar een door de Sovjet-Unie geleide communisti sche wereldbeweging te bevorderen. De raad voor toezicht is opgericht krach tens de wet-McCarran betreffende de bin nenlandse veiligheid, daterend van 1950. Het oppergerechtshof moet zich nog uit spreken over de grondwettigheid van de wet. Dit zal naar verwachting pas over een jaar of nog later geschieden. In een verklaring, getekend door Wil liam Foster, voorzitter van het nationale comité van de Amerikaanse communisti sche partij, wordt gezegd, dat de partij appèl zal aantekenen tegen het besluit van de raad van toezicht. Hierdoor zal het van kracht-worden van het besluit opgeschort worden. De partij heeft te verstaan gegeven, dat zij de namen van haar leden niet bekend zal maken. PARIJS (A.F.P.) Het grote Franse Katholieke dagblad „La Croix"' heeft Maandag gemeld, dat een overeenkomst is gesloten over terugkeer van de kinderen Finalv, twee Joodse oorlogswezen, die door hun Katholieke pleegmoeder over de grens gesmokkeld waren om te voorkomen, dat de Katholiek gedoopte jongens aan Joodse verwanten zouden worden teruggegeven. Volgens deze overeenkomst „zouden de kinderen in een particuliere instelling wor den ondergebracht, waar geen enkele re ligieuze invloed op de jongens zou worden uitgeoefend". De pleegmoeder van de twee jongens, mej. Brun, die zich op het ogenblik te Parijs bevindt voor overleg met haar ad vocaat, verklaarde Maandag echter niets van eventuele onderhandelingen over de terugkeer der kinderen te weten. H. W. S h a w Raadgevcn is als kussen: het kost niets en is prettig. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Maandagmiddag 106.6 millioen gulden ge ïncasseerd. Sedert de opgave van de laat ste stand is er weer f 100.000 bij gekomen. De vertegenwoordiger in Europa van de „Wierton Steel Company Division of the National Steel Corporation", een der groot ste Amerikaanse staalmaatschappijen, de heer J. K. Bos, heeft op het hoofdbureau van het Nationale Rampenfonds een chèque van 10.000 dollar als gift van de staalfa brieken te Wierton in West Virginia, aan geboden. Behuizing Bij een bezoek aan de getroffen gebie den is de Boederijencommissie van de Stichting voor de Landbouw in Groningen gebleken, dat bij de bewoners van deze streken behoefte bestaat voor deze zomer te kunnen beschikken over eenvoudige behuizingen welke zeer goedkoop zijn. In verband hiermee is de suggestie geuit, dat de trekkerschuren zoals deze tegenwoor dig in Groningen worden gebouwd, wel licht gedurende de komende zomer als noodwoning kunnen dienst doen. De af metingen zijn: Lengte 5 meter, breedte 4 meter en zijkant en deurhoogte 2.40 meter. De schuur is met uitzondering van de deur opgebouwd van gewapende betonplaten en gemakkelijk uitneembaar. Het is mogelijk 20 stuks van deze schu ren per week te leveren. Na een aoor de Nederlandse pianist Daniel Wayenberg te Fecamp gegeven re cital kon een chèque van 200.000 francs aan de Nederlandse ambassade te Parijs worden overgemaakt ten bate van het Na tionale Rampenfonds. Een tot datzelfde doel met medewerking van deze pianist ge geven concert te Metz leverde een netto recette van 151.000 francs op. Na aanbieding geloofsbrieven MOSKOU (AFP/Reuter) De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet- Unie, Charles Bohlen, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aangeboden aan de Rus sische president maarschalk Worosjilov. Bohlen zeide tot president Worosjilov, dat de Amerikaanse regering hoopt, dat „alle kwesties tussen onze beide rege ringen, die herziening behoeven, op vriend schappelijke wijze geregeld kunnen wor den". Hij zou actief trachten dit doel te verwezenlijken. Bohlen was vergezeld van de Ameri kaanse gezant, Jacob Beam, en vijftien an dere leden van de ambassadestaf, onder wie de militaire attaché's. Vernomen is dat Worosjilov Bohlens op merkingen hartelijk beantwoordde. Na het aanbieden van de geloofsbrieven had Boh len een kort persoonlijk onderhoud met de Sovjet-president, waarbij- de onderminis ter voor Buitenlandse Zaken Georgi Poesjkin aanwezig was. Radio-Moskou heeft later gemeld, dat president Worosjilov Bohlen heeft geant woord, dat de Sovjet-Russische buiten landse politiek een vredespolitiek is en ge bonden aan overeenkomsten tussen de Sovjet-Unie en andere 'regeringen. Woro sjilov sprak als zijn overtuiging uit, dat alle kwesties tussen de V.S. en de Sovjet- Unie op vriendschappelijke wijze opgelost kunnen worden. De werkzaamheid van de Amerikaanse ambassadeur voor de ont wikkeling van vriendschappelijke betrek kingen met de Sovjet-Unie zou door de Sovjet-Russische regering volledig ge deund worden. Het Instituut voor religieuze en kerkelijke kunst houdt op 29 en 30 Mei in 't Stedelijk Museum te Amsterdam een congres, dat genoemd wordt naar het bekende boek van wijlen prof. dr. G. van der Leeuw „Wegen en grenzen". Het congres wil „in de Pro testantse geloofskringen uitdrukking geven aan de verbondenheid van twee gebieden, die aan elkaar grenzen, maar sterk van el kander vervreemd zijn geraakt". Er wor den inleidingen gehouden over bouwkunst (door prof. ir. J. H. van den Broek uit Rot terdam), beeldende kunst (door Han Rich ters uit Amsterdam), muziek (door dr. G. J. Hoenderdaal uit Amsterdam, Willem Mudde uit Utrecht en Adriaan C. Schuur man uit 's-Gravenhage), film (door ds. W. G. Overbosch uit Amsterdam), dichtkunst (door Guillaume van der Graft uit Nijme gen) en toneel (door Ben Albach uit Am sterdam). WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrijwel onbewolkt, maar in het uiterste Noorden van het land later kans op binnendrijven van enkele wolkenvel den. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Weinig verande ring in temperatuur. 22 April Zon op 5.29 uur, onder 19.49 uur. Maan op 12.44 uur onder 3.12 uur Hoog en laag water in ""muiden Dinsdag 21 April Hoog water: 9.22 en 22.05 uur. Laag water- 4.30 en 17.11 uur. Woensdag 22 April Hoog water: 10.39 en 23.24 uur. Laag water: 5.38 en 18.34 uur. oooocooooooeecooooe

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1