Kremlin wijzigt tactiek maar niet doelstelling PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws HOUTENS ió het NA VO-RAPPOR T: Open brief vraagt om stappen naar verdere Atlantische integratie De radio geeft Woensdag CHOCOLADE REPEN Bromfiets is een fiets, geen motorrijtuig Optimisme over Oost-West-handel De Flora in volle pracht A.G.B. stoffen „fraaacietr zo DINSDAG 21 APRIL 195S Zenuwachtige en prikkelbare kinderen Handel in examenopgaven in Indonesië Rotterdamse rechtbank: Kolonel Reynolds door Rode Kruis onderscheiden Prinses Wilhelmina bij conferentie op Oud- Poelgeest Aanvoer van caissons naar Zeeland begonnen Abolhassem geeft zich over Militaire missie zet dit jaar haar werk stop Raadsverkiezingen in Frankrijk 4.95 Nylon Blouses 26.50 In het wilde weg? PARIJS (Reuter). De regeringen van de veertien landen der Noord-Atlantische verdragsorganisatie, NAVO, zijn het erover eens, dat de Russische verzoenende geba ren sedert Stalin's dood slechts een wijzi ging in tactiek betekenen en dat het fun damentele doel van communistische we reldoverheersing hetzelfde blijft, aldus is Maandag van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen. Deze gevolgtrekking is gebaseerd op be oordelingen van deskundigen in de veer tien hoofdsteden en ingediend bij de per manente NAVO-raad te Parijs. Deze be oordeling zal worden voorgelegd aan de volledige ministerraad van de NAVO, die Donderdag te Parijs bijeenkomt. De zegsman legde de nadruk op het feit, dat dit standpunt was gebaseerd op een bestudering van de maatregelen van Ma- lenkov, Stalin's opvolger. Volgens het rap port achtte het Kremlin het „van pas ko mend" om zijn tactiek te wijzigen en dit moet worden beschouwd als de „eerste vruchten" van de geallieerde saamhorig heid bij de verdediging van de Westelijke wereld. De permanente NAVO-raad vergaderde Maandag tezamen met de militaire NAVO- commissie bestaande uit de stafchefs der leden-landen om de voorgestelde militaire doelen voor 1953 en de voorlopige doelen voor 1954 en 1955 te bespreken. Be sloten werd, dat reeds de volgende maand zou moeten worden begonnen met'de sa menstelling van een jaaroverzicht voor 1954, zodat de ministers der NAVO-landen op hun bijeenkomst in de komende herfst kan worden gevraagd een krachtig pro gram goed te keuren. Open brief Honderdveertig burgers van vier landen van het Atlantisch pact, uit allerlei maat schappelijke kringen, hebben een open brief gericht aan de vertegenwoordigers ter bijeenkomst van de raad van het Af- lai isch pact, die deze week te Parijs wordt gehouden. De brief, tot het publiceren waarvan het initiatief genomen werd door gouverneur Christian Herter van Massachusetts (V.S.), dringt aan op „betere verdediging voor minder kosten", gesteund door een zich uitbreidende Atlantische economie en doel treffend gecombineerde buitenlandse poli tiek. De ondertekenaars van de brief, burgers van Amerika, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk vragen: Maatregelen ter verlaging van tarieven, afschaffing van contingenteringen en an dere handelsbelemmeringen, vereenvoudi ging van de douaneprocedure en invoering van vrije valuta. ADVERTENTIE vragen extra aandacht en verzorging. Een rustig, gelijkmatig leven en een goede, volledige voeding zijn voor hun gezonde ontwikkeling noodzakelijk. Geef de kinderen daarom regelmatig VITAMINE GISTVLOKKEN. want deze versterken hun geestelijke en lichamelijke weerstand. VITAMINE GISTVLOKKEN bevatten het volledige in gist aanwezige natuur lijke vitamine B complex, alsmede een hoog percentage eiwit. Deze stoffen zijn onmisbaar voor het opgroeiende kind. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek N.V. Verkrijgbaar bij Uw apotheek. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Dood spoor, hoorspel. 11.50 Platen. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Viool, altviool, cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.15 Geestelijke lie deren. 18.30 R.V.U.: Voorjaar in de natuur. 19.00 Nieuws.. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 21.15 Neder landse Staatslieden van de 19e eeuw, cau serie. 21.35 Platen. 22.00 Kamerkoor en solist. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel. 13.00 Nieuws, en com mentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.00 Pianovoor dracht. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-orkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's eilan den in de Geelvinkbaai. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Samen Europa, cau serie. 18.45 Lichte muziek. 19.05 Het Mid denstandscongres te Utrecht. 19.15 Jazz muziek. 19.20 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Oud-Hei- delberg, hoorspel. 22.00 Concertgebouw. 22.45 Gaan wij een nieuwe ijstijd tegemoet?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 15.45 Orkestconcert. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel met muziek. 21.10 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). Bevordering van het overnemen door de NAVO van de aparte functies van inter nationale bureaux „waar dit de doeltref fendheid en de goede betrekkingen ten goe de zou komen". Oprichting van een „Noord-Atlantische consultatieve vergadering", samen te stel len uit vertegenwoordigers van de volke ren der NAVO-landen, die als voornaam ste taak zou hebben het doen uitvoeren van artikel twee van het Noord-Atlantisch ver drag, waarin de leden gevraagd wordt te zorgen voor „stabiliteit en welzijn" en economische samenwerking te bevorderen. Een centraal bureau op te richten voor het coördineren van de geallieerde poli tiek „in alle belangrijke gebieden waar imperialistische communistische aggressie de vrede bedreigt". Ondertekenaars van de brief zijn onder andere uit Amerika: generaal George C. Marshall en Henry Forel; uit Groot-Brittan- niê: admiraal Sir John Cunningham en Earl Russell; uit Frankrijk: Edouard Her- riot en generaal Maxim Weygand. Voor de derde keer uitgelekt Af nemers: 75 percent der examinandi (Van onze correspondent in Djakarta) Vijfenzeventig percent van de leerlingen der S.M.P.'s en S.M.A.'s (min of meer te vergelijken met M.U.L.O. en H.B.S.) in Djakarta, die dit jaar eindexamen doen, moeten in het bezit zijn van de examen opgaven, aldus werd in de hoofdstad van officiële zijde meegedeeld. Als het meest bedroevende daarvan beschouwt men het feit, dat geen der leerlingen, die de opgaven in bezit gekregen had of kennis droeg van het geknoei, de autoriteiten daarvan op de hoogte heeft gebracht. Men is er langs een andere weg, namelijk via de posterijen, die een aangetekend schrijven, dat geen af zender vermeldde, open maakte, achter ge komen, dat de examen-opgaven te koop waren. De prijzen variëerden van 200 tot 300 rupiah, doch ook hoorden wij bedragen van 1000 rupiah per stel noemen. De examenopgaven zijn inmiddels nietig verklaard en de examens uitgesteld. Zij zullen nu, met nieuwe opgaven, in Juli en Augustus worden gehouden. Het ministerie heefc het onderzoek naar het „lek", waarvan men niet weet, hoe het is ontstaan, in handen gelegd van de poli tie. Vast staat, dat de opgaven ook buiten Djakarta zijn verkocht en dat hier van een wijdverbreide „handel" kan worden gesproken. Het is reeds de derde maal in successie, dat de fraude wordt gepleegd met de exa- rnen-opgaven voor de S.M.A. en S.M.P. Ook in 1951 en 1952 bleken leerlingen, die eind examen moesten doen, in het bezit daarvan te zijn. De kwestie wordt dus langzamerhand voor het ministerie van onderwijs een uiter mate pijnlijke geschiedenis, doordat de ge dachte gaat postvatten, dat men geen exa menopgaven kan samenstellen zonder dat examinandi daarvan voortijdig kennis krijgen. Uit het feit dat de politie alle departe- ments-ambtenaren, die op enigerlei wijze met de examenopgaven te maken hebben, heeft verhoord, was de conclusie getrokken dat de schuldige op het ministerie moest worden gezocht. Er gingen zelfs geruchten, dat er ambte naren gearresteerd waren en dat één ambtenaar voortvluchtig was. Dit is echter niet juist. Er hebben in deze zaak nog geen aan houdingen plaats gehad. De kwestie heeft ook onder de leerlingen der betrokken scholen grote deining ver oorzaakt. Er is zelfs een massa-vergadering gehouden, waarin het departement voor het uitlekken der opgaven is aansprakelijk ge steld. Zelfs op de lagere school Uit een bericht uit Soerakarta blijkt, dat het geknoei met examenopgaven zich niet bepaalt tot de S.M.A. en de S.M.P., doch ook al is doorgedrongen tot de lagere school. Bij het eindexamen voor de S.R. (Sekolah Rakjat, Volksschool) te Selogiri werd ook een lek geconstateerd. Dit kwam uit, toen vrijwel alle kinderen voor het eindexamen slaagden. Gebleken is, dat een ambtenaar van de onderwijs-inspectie de brief met de examenopgaven had geopend en met een aantal vrienden had „doorgenomen". Het examen zal nu overgedaan moeten worden. MELODIE VAN RAVEL Onlangs is te Parijs een nog onbekende melodie uitgegeven, die Maurice Ravel in 1895 geschreven moet hebben. De aanlei ding ertoe was het bekende gedicht „Un grand sommeil noir" van Paul Verlaine. ADVERTENTIE Voor het kantongerecht te Rotterdam wes onlangs een automobilist gedagvaard, die, van links komend, een berijder van een rijwiel met hulpmotor geen voorrang had verleend. Het Ó.M. was tot dagvaar den overgegaan, omdat rijwielen met hulpmotoren steeds als motorrijtuigen wa ren beschouwd en dus voorrang zouden moeten hebben in dit geval. Ook de. kan tonrechter was de mening toegedaan, dat men met een motorrijtuig en niet met een rijwiel te doen had, zodat veroordeling van de automobilist volgde. Daarna kreeg de rechtbank te Rotter dam de zaak in hoger beroep te behande len. Het rijwiel met hulpmotor is onder werp van bespreking geweest bij interna tionaal overleg. In Genève werd in Sep tember 1949 inzake het wegverkeer een verdrag gesloten. In één der bijlagen staat vermeld, dat rijwielen, uitgerust met een hulpmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste vijftig kubieke centime ter, mits zij overigens voor zover betreft hun bouw de voor rijwielen normale eigenschappen bzeitten, met rijwielen zijn gelijkgesteld. Dit verdrag is op 2 Mei 1952 door ons parlement goedgekeurd. Het trad op 19 October in werking. Op grond hier van kwam de rechtbank in de zaak tegen de automobilist tot ontslag van rechtsver volging, tegen welk vonnis de officier van justitie geen cassatie aantekende. In het arrondissement Rotterdam zullen nu de rijwielen met hulpmotor, voor zover zij voldoen aan de bepalingen van het Verdrag van Genève, als rij wie len wor den beschouwd. Naar het West-Duitse economische nieuws bureau uit Genève verneemt, rechtvaardigt toldusverre het verloop van de conferentie over de handel tussen Oost- en West-Euro pa een zeker optimisme. In kringen van de economische commissie voor Europa be staat de indruk, dat het Oosten werkelijk een herleving van de handel tussen Oost en West wil. Van communistische zijde zijn de lijsten van goederen, waarvan de uit voer naar communistische landen verboden is, in het geheel niet ter sprake gebracht. Dit heeft evenzeer verrast als de lijst van aangeboden goederen uit het Oosten. Het Oosten biedt zelfs goederen aan, die op do Westelijke lijst van verboden goe deren staan. Zo werden bijvoorbeeld zware machines, electrische installaties, machines voor de aanleg van wegen en voertuigen, aangeboden. Poolse kolen worden 30 pro cent goedkoper dan voorheen aangeboden. Ook biedt men granen en hout, olie, chro mium, wolfram en mangaan aan. Terwijl het Oosten vroeger meest de Amerikaanse prijzen vroeg, zijn de prijzen thans in het algemeen niet onbelangrijk lager dan de wereldmarktprijzen in het Westen. Ook dit acht men een bewijs, dat het Oosten met concurrerende prijzen zaken wil doen. Kolonel Walter B. G. Reynolds uit To ronto in Canada ontving tijdens een diner met het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, dat te zijner eer werd aange richt, het kruis van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis. De vice-voorzitter van het Rode Kruis, dr. J. Th. Wilkens speldde hem het eremetaal op de borst. De heer Reynolds, die algemeen direc teur van de afdeling rampen van het Cana dese Rode Kruis is, en als zodanig in 1951 ook bij de ramp in de Italiaanse Po-vlakte werkzaam was, werd door het Geneefse bureau aangewezen om de hulp aan Ne derland te coördineren. Hij kwam op 6 Februari in Nederland aan en heeft sinds dien werkdagen van twaalf tot zestien uur gemaakt. Hij zette drie belangrijke projecten op stapel, namelijk het textielplan, dat het Nederlandse Rode Kruis thans in staat stelt om aan 60.000 personen (12.000 gezinnen) bij terugkomst in het rampgebied een nieuwe uitzet te geven, het huizenplan en het landbouwplan. De heer Reynolds vertelde dat het hui zenplan waarschijnlijk een geheel Scandi navisch project zal worden. Zoals de zaken thans staan, zullen Zweden, Noorwegen, Finland en Denemarken 452 houten wo ningen schenken, die tezamen ongeveer 8 millioen gulden zullen kosten. De slotbe- sprekingen hierover zullen op 28 April tus sen Scandinavische afgevaardigden en technici en Nederlandse vertegenwoordi gers van diverse departementen worden gehouden. Het gaat hier om aanpassing van deze montage-woningen aan de Nederland se bouwverordeningen. De eerste huizen komen over drie maanden, de laatste over zes maanden. Het landbouwplan, dat beoogt boeren bedrijven in de rampgebieden van nieuwe werktuigen en machines te voorzien, staat nog aan het begin van uitvoering. Het Ne derlandse ministerie van Landbouw heeft een inventarislijst van verloren gegane werktuigen samengesteld, welke lijst aan Rode Kruis-organisaties in tal van landen is toegezonden. Deze kunnen dan kiezen, waaraan zij willen meewerken. Op Kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest is het afgelopen weekend een conferentie gehouden door de Nederlandse afdeling van de International Council of Christian Leadership. De I.C.L., die in Amerika circa 18 jaren werkt, begint de laatste jaren ook in Euro pa kernen ie vormen. Op deze conferentie in „Oud Poelgeest", die onder voorzitterschap van dr. H. A. Co- lijn en mr. G. van der Veen stond, waren vertegenwoordigers uit Amerika, Enge land, Duitsland en Finland aanwezig. Zondagavond bezocht Prinses Wilhelmi na, ere-presidente van de I.C.I.-Nederland, de conferentie. Zij maakte vervolgens de samenvattende sluitingslezing mee, gehou den door mr. A. W. Kist, directeur van de Stichting „Oud Poelgeest" over „onze verantwoordelijkheid als christen voor De eerste acht van totaal 100 betonnen caissons voor het dijkherstel in Zeeland zijn uit de Coenhaven te Amsterdam ver trokken. Vier van de elf meter lange, zeven meter brede en twee meter hoge, elk 80.000 kilo wegende caissons gaan naar Zierikzee, waar zij Dinsdagavond verwacht worden. Het tweede viertal is bestemd voor Hans- weert, waar de sleep Woensdagavond ar riveert. Het geenszins eenvoudige trans port van deze logge en uiterst kwetsbare bakken wordt uitgevoerd door vier sleep boten. De eerste 50 caissons zijn in geforceerd tempo in 28 dagen vervaardigd door de Amsterdamse Ballast Maatschappij. Elke vier dagen zullen er acht vertrekken. De bouwcapaciteit is twee stuks per dag. Medio Juni zullen de 100 caissons gereed zijn. TEHERAN (A.F.P.) Abolghassem Bakhtiari, leider van de opstandige stam der Bakhtiari's in Zuid-Perzië, heeft zich Maandag aan de autoriteiten overgegeven, na zich enige maanden in de bergen te hebben schuilgehouden. Hij is op transport gesteld naar Teheran, waar hij waarschijnlijk gevangen gezet zal worden. Enige maanden geleden was het tot bot singen gekomen tussen aanhangers van Abolghassem en regeringstroepen. Deze botsingen .vloeiden voort uit rivaliteit tus sen stammen, die de Sjah, en stammen, die premier Mossadeq steunen. Het ziet er naar uit, dat Abolghassem over inlichtingen beschikt, die voor de regering van grote waarde kunnen zijn. De Bakhtiari's hebben zich jaren geledrf vier jaar lang staande kunnen houden tegen de centrale regering. In 1925 werden zij onderworpen door Reza Pahlevi, de va der van de huidige Sjah. Deze laatste huwde een dochter van een edelman der Bakh tiari's. 22. De verschrikte museumwachters ren den door tot het andere einde van de stad, doch Pat en Panda liepen niet zo ver mee. Nu de eerste schrik voorhij was, kreeg Panda meer en meer het gevoel, dat het dansende skelet een kunstgreep van Joris was geweest om zijn achtervolgers weg te jagen. „Wacht Pat!", riep hij, „laten wij in de buurt van het museum blijven. Het zou mij niets verwonderen, als wij daar Joris met de gestolen handvis naar buiten zagen komen!" Ondanks deze woorden zette hij toch grote ogen op, toen het gebeurde zoals hij voorspeld had. „Daar gaat hij!", schreeuwde hij, „houdt de dief!!" „Foei", mompelde Joris, „waarom is dat manneke niet verder gevlucht? Mijn aardige listjes zijn aan hem niet besteed!" En hij zette het op een lopen. Pat en Panda, die geen zware vis hoefden mee te sjouwen, begon nen hem echter snel in te halen. „Dit gaat verkeerd", hijgde Joris, „ik zal de gebeur tenissen snel een andere wending moetei, geven!" En met zijn achtervolgers dicht op de hielen stoof hij een draaideur in. Hij ging echter het gebouw niet binnen, doch stormde weer naar buiten na een volledige draai te hebben gemaakt. Fluks gaf hij de deur een flinke zet, zodat Pat en Panda meteen in een gonzende molen gevangen zaten. „Thans heeft ieder zijn draai", mom pelde hij, terwijl hij welgemoed heen- snelde. Het prachtige weer van de laatste dagen heeft de Flora in volle rijkdom doen ont bloeien, zodat de vollegrondsexpositie thans een lust voor het oog is. Ofschoon de binnententoonstelling in het bloemen- paleis in verband met de wisseling der ex positie enkele dagen gesloten is, geeft de buitententoonstelling zoveel moois te ge nieten dat een bezoek in deze dagen de moeite cn de kosten overwaard is. Vrijdag opent het bloemenpaleis weer, om de pres taties van de Gentse kwekers te tonen. Accoörd met Indonesië DJAKARTA (Aneta). In een korte gemeenschappelijke openbare bijeenkomst hebben hedenochtend in Djakarta en Ne derlandse en Indonesische delegaties het protocol betreffende de liquidatie van de Nederlandse militaire missie in Indonesië ondertekend. Het protocol bevat de grondslagen en de richtlijnen voor de beëindiging van de werkzaamheden van de missie uiterlijk tegen het einde van dit jaar. De geleidelijke repatriëring van de leden der missie zal on middellijk beginnen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de opleidingen van de Zeemacht in Soerabaja, die niet reeds op 31 December beëindigd zullen kunnen wor den zonder daaraan schade te doen. Deze opleiding zal worden afgerond. In het protocol wordt onder meer vast gesteld: de werkzaamheden van de Neder landse militaire missie zullen 31 December 1953 worden beëindigd. De technische uit voering van de afwikkeling wordt opge dragen aan een liquidatie-commissie, be staande uit de Indonesische minister van Defensie en het hoofd van de Nederlandse militaire missie of hun vertegenwoordi gers. De commissie zal een schema vast stellen voor het beëindigen van de werk- zaamhedeh en de repatriëring van de leden van de missie met hun gezinnen, zorgen voor de terugkeer van het ter beschikking gestelde Indonesische burgerpersoneel naar Indonesische diensten en voor de terug gave van gebouwen en materialen. Voor de Nederlandse militairen, die op 31 December nog niet zullen zijn gerepa trieerd, geldt, dat zij dezelfde rechten ten aanzien van hun positie en financiële en materiële voorzieningen ten laste van geld middelen van de Republiek Indonesië zul len genieten als thans zijn vastgesteld voor gedurende 1953 in Indonesië werkzame leden van de missie. Deze bepalingen gel den van 1 Februari 1953 af. Deze bepalin gen regelen salarissen, toelagen, overma king van gelden naar Nederland enzovoort. PARIJS (Reuter). Aanstaande Zondag zullen 24.820.980 Franse kiezers hun stem op candidaten voor 466.800 zetels in 38.000 gemeenteraden kunnen uitbrengen. Slechts 425 der steden en dorpen, waar wordt gestemd, tellen meer dan 9000 in woners. In deze gemeenten zullen de ver kiezingen een meer politiek karakter dra gen dan in de kleine plaatsen, waar de kiezers vooral aandacht schenken aan de persoon der candidaten. Het gaat er bij deze verkiezingen vooral om, wie de nieuwe burgemeester zal zijn. ADVERTENTIE ZO JUIST ONTVANGEN EFFEN EN GEBLOEMDE PARIS p. M. Amerikaanse Import ff Leerboekjes. In geheel Argentinië zijn Maandag aan de lagere scholen herzie ne schoolboeken verstrekt, die de „eer. ste beginselen van de personistische leer" bevatten. Meer gevorderde leer lingen zijn verplicht in speciale klassen politiek onderricht te volgen. President Përón zegt in een schrijven 'aan alle scholen, dat de leraren de vorderingen, die in het „nieuwe Argentinië" ge maakt zijn, moeten uiteen zetten en nadruk moeten leggen op „nationale solidariteit en sociale eenheid". Begroting. De Engelse minister van Finan ciën, R. A. Butler, heeft Maandag ver klaard, dat er een belangrijke economi. sche omwenteling zou komen, wanneer de vredesvoorstellen van president eisenhower een snelle overgang van de fensieuitgaven naar sociale uitgaven in Engeland of Amerika zouden ver oorzaken. Hij voegde hieraan echter tij dens het debat over de begroting in het Engelse Lagerhuis toe, dat het onwaar schijnlijk is, dat de dingen zich op deze wijze zullen ontwikkelen. De begroting werd echter wel ontworpen tegen een achtergrond van een mogelijke vermin dering van de uitgaven voor de defensie of van tekenen van een terugslag. Voortzetting. De bestuurscommissie van het nationale Afrikaanse congres, het Zuid-Afrikaanse Indische congres en het nationale congres voor uitbreiding van het kiesrecht zullen hun ongehoor zaamheidscampagne, teneinde meer rechten voor niet-blanken te verkrij gen, voortzetten. De actig lag gedurende enkele maanden stil met het oog op de verkiezingen, al dus Albert Luthuli, voorzitter van het Afrikaanse congres. Feest. De zes Britten en de Ierse priester, die uit Noord-Koreaansc- gevangen schap zijn vrijgelaten en in Moskou aangekomen, zijn in de negentien da gen, voordat zij naar de Sovjet-Unie vertrokken, te Pjongjang, de Noord- Koreaanse hoofdstad, getracteerd op wijn, kaviaar en diners. Zij brachten de dagen door in een feestelijke sfeer, al dus een woordvoerder van de groep. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, stuurde hun een een telegram, waarin hij zijn vreugde over hun vrijlating uitspreekt. Vervanging. De politieke adviseur van het hoofd van de Sovjet-contröle-commis- sie in Duitsland, ambassadeur W. S. Semjonnof, is vervangen door profes sor P. F. Joedin. Semjonnof is elders benoemd, aldus het persbureau Tass. Hij heeft de post van politiek raads man gedurende meer dan zeven jaar vervuld. Professor Joedin is bekend we- gesn zijn publicaties over communisti sche ideologie. Barteljorisstr.27 b.d. Gr.Markt Haarlem Verdrag. Engeland is in overleg met de Verenigde Staten en Frankrijk getre den over de mogelijkheid van het bij eenroepen van een nieuwe conferentie van de „Grote Vier" ter bespreking van een staatsverdrag met Oostenrijk. Dit is meegedeeld door het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Staf. Officieel is meegedeeld, dat de poli tie van Kenya in het weekeinde een zeker aantal personen heeft garresteerd, van wie men veronderstelt, dat zij drie kwart van de „generale staf" van de Mau Mau te Nairobi en in de provin cie vormden. De politie heeft voorts „richtlijnen" in beslag genome-n, die de leiding van de Mau Mau aan de leden verstrekte. Een der voorschriften leest: „Wij moeten zweren dat allen die ons hinderen en die de blanken helpen sa men met hun vrouwen en kinderen moeten sterven terwijl zij slapen en dat hun bezittingen moeten worden ver woest alsof zij door een zondvloed wer den weggevaagd. Onze strijders moeten het bloed van deze vijanden drinken". Nationalisatie. Een commissie van het be stuur der Britse Labourparty heeft Maandag een nieuwe verklaring over de partijpolitiek bestudeerd, waarin een plan voor snelle uitbreiding der Britse productie is opgenomen. Behalve twaalf rechtse en gematigde bestuurs leden hadden in de commissie zitting drie leiders van de linkervleugel, onder wie Bevan. De verklaring zal het ko mende weekeinde worden besproken op een speciale bijeenkomst va.n het vol tallige bestuur. Het productieplan, dat zich voornamelijk bepaalt tot basis industrieën, stelt zich uitbreiding van nationalisatie tot de vliegtuig- en zware industrie, de chemische, scheepsbouw- en textielmachineindustrie voor ogen. De vakbonden staan huiverig tegenover dit plan. Uzult zich wellicht herinneren dat het laatste probleem, waarmee we ons bezig hielden, aldus luidde: vanaf een hou ten mast lopen we Zuidwaarts naar een eik, onder het voortlopen nauwkeurig onze passen tellend. Bij de eik aangekomen slaan we precies 90° linksom en zetten evenveel passen uit als we zojuist hebben afgelegd. Hier slaan we een paaltje in de grond. Vervolgens lopen we naar het punt van uitg'ang de mast terug en begeven ons op nieuw Zuidwaarts naar een beukeboom, wederom onze passen tellend. Bij de beuke boom maken we een rechte hoek naar rechts en tellen eveneens de zoëven gemaakte passen af. Ook hier slaan we een paaltje in de grond. Verbinden we beide paaltjes door een lijn, dan ligt precies op de helft van die lijn een schat begraven. Weer en wind van honderden jaren heb ben echter de mast, van waar we onze speurtocht aanvingen, totaal vernietigd, zodat het punt van uitgang ons ontbreekt. Gevraagd wordt nu desondanks de schat te vinden. We hebben weliswaar de eik en de beuk te onzer beschikking, zodat we ons tenminste kunnen oriënteren, doch uit welk punt we moeten starten is volkomen een raadsel. In het algemeen is in-het-wilde-weg- proberen een beetje belachelijk, maar in dit uitzonderlijke geval zou ik u die raad toch werkelijk willen geven. En het gekste is, dat het eerste het beste probeersel di rect raak is! Na de eerste poging heeft u de schat al te pakken. willekeurige plek beginnen te spitten, want dan raakt u nooit tot het doel. Maar u kunt wel van elk willekeurig punt uit uw passen Zuidwaarts naar de eik en de beuk richten en de gegeven voorschriften vol gen. Dan komt u, welk punt van uitgang u ook neemt, altijd precies bij de begraven schat terecht. Mocht u dit niet willen aannemen, teken dan op een stuk papier de plaats van de twee bomen en voer de voorschriften uit.. Kies voor de mast dus het punt van uitgang elk punt dat u invalt en u zult be merken dat u steeds weer op één en dezelfde plaats terecht komt. Of in andere woorden: de plaats van de schat wordt bepaald door de eik en de beuk, en het graf van de zeerover heeft hoe slim de man ook dacht te zijn door haar als uit gangspunt te kiezen daarmee niets uit staande. De auteur van dit alleraardigste probleem is prof. G. Gamow, die in zijn boek „Een, twee, drieoneindig" ook het wiskundig bewijs voor de oplossing geeft. Aangezien dit wat meer dan elemen taire wiskundige kennis vereist, is dit be wijs hier achterwege gelaten, doch belang stellenden zullen het zeker kunnen vinden. Over vinden gesproken, zoudt u in de Verenigde Staten een plekje weten te vin den, waar het nooit vriest? Laten we u tevoren mogen waarschuwen dat er maar één dergelijke plaats bestaat. Daarover morgen. Begrijp mij goed, u moet niet op een (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2