Ontwerp voor een nieuwe Gezondheidswet Middenstandscongres van de Partij van de Arbeid IN DE WERELDPOLITIEK Europa profiteert voorlopig „AKKERTJE Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Instelling van een centraal orgaan en van provinciale raden Tloe is het ontstaan?") F. DAMIAANS ZN In 1 dag retour DINSDAG 21 APRIL 1953 Subsidie vrijwillige ziekenfondsverzekering Jongste bediende nam geldkist met 22.000 mee Twintig jaar voor moord op echtgenoot geëist Kerkelijk Nieuws Vroegere schilder deed intrede als predikant Voldoende voorraad goedkopere kolensoorten Jat wacht U een hartelijk welkom en een sfeer van hoffelijke gastvrijheid op de luchtweg naar Uw vacantiebestemming. De KLM stelt er een eer in alle denkbare zorg aan U te besteden en U een service te bieden, die geheel en al op Uw comfort is gericht. Schenk Uzelf het genoegen per KLM te reizen. Het is dè inzet van een goede vacantie Extra reductie per Moonliner MOONLINERDlENSTEft visse „Ordening gericht op vrijheid' Dit woord: IS IMMER Artikel 7 van Grondwet en politieverordening Consumptieve uitgaven sterk gedaald in Februari gm en VERPAKKINGEN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 21 April 1853 De ingang van cle ondergrondse op de Plaza de Mayo te Buenos Aires, waar bommen ontploften tijdens een rede van Perón, werd veranderd in een grote ravage. Vijf personen werden gedood. Een foto van de ruïne. (Radiofoto). In antwoord op de vraag van de vaste commissie voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer, of de financiële situatie van de vrijwillige ziekenfondsverzekering zodanig is, dat deze zich voortaan zelf kan bedruipen, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geant woord, dat nog subsidie van rijkswege noodzakelijk is. Dit subsidie heeft in 1951 bedragen 10.000.000 en in 1952 8500.000. Voor 1953 is een bedrag van 9.500.000 voorgesteld. Dit subsidie komt in hoofd zaak ten goede aan bepaalde groepen van personen, voor wie het betalen van de vol ledige premie te bezwaarlijk geacht moet worden. Eerste drie-dimensionale speelfilm in ons land De eerste drie dimensionale speelfilm „Bwana duivel", zal op 24 April haar pre mière voor Nederland beleven. In Amster dam wordt de Cinema Royal ingericht voor het vertonen van deze film, die in Amerika reeds maandenlang een succes is. „Bwana duivel" is opgenomen volgens het „natural vision"-systeem, dat van de toeschouwer bij de vertoning het dragen van een bril met gepolariseerde glazen vereist. De 17-jarige jongste bediende van een kantoor op de Herengracht te Amster dam heeft een geldkist met bijna 22.000 gulden meegenomen. Hij werd echter reeds korte tijd later door de recherche aangehouden en legde een volledige be kentenis af. De jongste bediende, die belast was met het opbergen van de geldkisten in een stalen kast, was als laatste op kantoor achtergebleven. Met een schroevendraaier en een beitel forceerde hij de stalen kast en haalde er de geldkist uit. Hij had bo vendien reeds uit een kas, welke hij onder zijn berusting had, 280 gulden weggeno men. In de woning van een 19-jarige vriend werd de geldkist opengebroken en het geld eruit gehaald. De kist wierp het tweetal in het water. De politie heeft het geld vol ledig teruggevonden. Rattenvergif in koffie Twintig jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht tegen de 36-jarige vrouw A. M S. uit Hoensbroelc, aan wie moord op haar echtgenoot en poging tot moord op haar minnaar ten laste was gelegd. In September 1950 zou de vrouw aan haar man een dosis thallium, een ratten vergif, dat ook voor mensen dodelijk is, hebben toegediend in een kop koffie. Later overleed de man in het ziekenhuis in Heerlen. Anderhalf jaar later heeft de vrouw volgens de tenlastelegging getracht haar minnaar, die reeds lang voordat haar man overleed relaties met haar onderhield, eveneens door het toendienen van thallium van het leven te beroven. Hij kon echter, door het tijdig onderkennen van de ziekte verschijnselen in het ziekenhuis van de dood gered worden. Na de eis, welke de officier van justitie na een uitvoerig requisitoir stelde, betoogde de verdediger, mr. J. Stormans uit Heerlen, uitvoerig dat de bekentenis sen, die de vrouw ten aanzien van de moord op haar man voor politie en rechter-commissaris had afgelegd en die zij ter rechtzitting introk geen wettige en overtuigende bewijzen waren, onder meer ook, omdat geen zekerheid omtrent de dodelijke werking van de toegediende dosis thallium bestond. Geref. kerken Beroepen te Sibculo-Kloosterhaar, R. Siertsema, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Zaamslag, D. Middel koop te St. Pancras. Chr. Geref. kerken Beroepen te Papendrecht, K. G. v. Sme den te Utrecht-Noord. Geref. gemeenten Beroepen te Veenendaal, H. v. Gilst te Elspeet. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Zwijndrecht (vac. J. Godt- help) H. A. v. Slooten te Wierden. ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-Gezondheidswet. Het thans aan geboden ontwerp liecft in de eerste plaats ten doel een orgaan in het leven te roepen, waarin het overleg tot stand komt tussen de centrale overheid en de openbare licha men en andere rechtspersonen, diensten en instellingen, welke zelf of wier leden werk zaam zijn op het gebied der volksgezond heid. In de tweede plaats zullen ter bevorde ring van de uitvoering van de gezondheids zorg provinciale raden worden geschapen. Deze provinciale raden hebben zich op de hoogte te stellen van de staat der volks gezondheid in hun provincie e:i de maat regelen te ontwerpen welke ter bevorde ring van de volksgezondheid noodzakelijk worden geacht. Zij zullen de uitvoering cfèzer maatregelen zoveel mogelijk bevor deren, maar zij nemen zelf niet aan deze uitvoering deel. Volgens het ontwerp zullen er in de tweede plaats twee veelzijdig samenge stelde centrale organen zijn ter bevorde ring van de zorg voor de volksgezondheid, te weten de Centrale Raad voor de Volks gezondheid en de Gezondheidsraad. Daar naast wordt de directeur-generaal van de Tien jaar geleden kroop de heer W. van der Zwaan, die gisteren in de Gerefor meerde Kerk te Emmer-compascuum tot dominee bevestigd werd, nog in een sohil- derskièl onder in de ruimen van in aan bouw zijnde schepen op een Vlissinger werf rond. Met grote wilskracht heeft dis. W. van der Zwaan zijn studie voor het staats examen gymnasium en later voor predi kant bij de Vrije Universiteit te Amster dam volbracht. Na de oorlog had hij als schildersknecht een baan gevonden bii de stichting toezicht politieke delinquenten, later bij de Protestant Christelijke Reclas sering. Zijn vrouw verdiende bij door haar oude beroep, naaister, weer op te vatten. Samen verdienden zij de kost voor de kin deren. Ds. Van der Zwaan, die in het weeshuis te Middelharnis opgroeide, is 35 jaar. Volksgezondheid, wegens de bijzondere plaats welke hij in de organisatie van de volksgezondheidszorg inneemt, thans in de wet opgenomen. Tenslotte wordt het staatstoezicht op de volksgezondheid geregeld, dat aan hoofd inspecteurs en inspecteurs blijft opgedra gen. De Centrale Raad voor de Volksgezond heid bestaat uit een aantal leden, waarvan sommigen ambtshalve lid zijn en waarvan de overigen worden benoemd door door de Kroon aan te wijzen openbare lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instel lingen, die zelf of wier leden op het gebied der volksgezondheid werkzaam zijn. De leden van de Gezondheidsraad wor den rechtstreeks door de Kroon aange wezen op grond van hun wetenschappe lijke deskundigheid. De provinciale besturen zullen vrij zijn in de benoeming van de leden van de raad. Aangenomen wordt, dat zij rekening zullen houden met de bestaande verhoudingen en de grootte van de in hun provincie wer kende organisaties op het gebied van de volksgezondheid. Zij zijn echter in één op zicht gebonden: volgens het ontwerp zul len de gezamenlijke gemeenten enerzijds cn de gezamenlijke Kruisverenigingen an derzijds met een gelijk aantal leden in de provinciale raad vertegenwoordigd zijn. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Brandenburg (CPN) over de kolen- prijzen heeft de minister van Economische Zaken geantwoord dat berichten, waarin wordt medegedeeld, dat de kolensoorten, die in prijs zouden worden verlaagd, r.iet meer kunnen worden geleverd, niet juist zijn. De in prijs verlaagde soorten, die voor de huisbrandverbruikers van het meeste belang zijn, zijn de parelnoten en de mager- en Es-noten IV. Het gebruik van deze soor ten bedroeg in 1952 hier te lande voor huis branddoeleinden 540.000 ton. Van deze soorten zal in het kolenjaar 1953/'54 voor de huisbrandverbruikers een grotere hoe veelheid beschikbaar komen. De minister vestigt er de aandacht op, dat de voorzie ning met deze kolensoorten, evenals zulks in het algemeen hel geval is, slechts be vredigend kan lopen, indien de verbruikers bereid blijken hun aankopen gelijkmatig over het gehele jaar te verdelen. ADVERTENTIE Met ingang van 23 Mei 2 x per week naar Zürich (In samenwerking met de „Swissair") Zürich 9 x per week retour f 169-20 Gèneve 3 x per week retour f 198.— Milaan 3 x per week retour f 270.— Op het middenstands-congres van de Partij van de Arbeid, dat Maandag te Utrecht is gehouden, heeft, na het ope ningswoord van de partijvoorzitter, de heer J. J. Vorrink, de heer J. M. d en U y 1. directeur van de Dr. Wiard; Beekman- stichting een inleiding gehouden over „De middenstand en de weg naar de vrijheid". Hij zei, dat soms een tegenstelling wordt gemaakt tussen socialisme en middenstand in die zin, dat men het socialisme ver bindt met de gedachte van ordening en vrijheidsbeperking, terwijl de middenstand DINSDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: „Bon aventura" (Rot- tei'd. Toneel), 8 u. Concertgebouw: George Robert (orgel) en Jo Vincent (zang), 8 uur. Gebouw Vereniging van Vrijz. Hervormden Zendingsconferentie, 8 uur. Spaarne: „Los prijs". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Dubbel spel". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „24 uur uit het leven van een vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 22 APRIL Concertgebouw: Rudi Schuricke met zijn ensemble, 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De Grotere we reld", 8 uur. Gebouw Vrijzinnig Hervorm den: Conferentie-samenkomsten van de Europese Evangelische zending, 3 en 8 uur. Spaarne: „Losprijs", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dubbelspel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „24 uur uit een vrouwen leven", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur De ontwikkelingen in de verhouding tussen Oost en West worden op het ogenblik gekenmerkt door voorzichtige, tactische manoeuvres van Weste lijke zijde onder duidelijke leiding van Washington, dat na de rede van Eisenhower, waarin een wereldomvattend economisch herstelplan werd geopperd, de minister van Buitenlandse Zaken Dulles bijna dagelijks nadere toelichtingen op de te volgen politieke lijn laat geven. Dit kenne lijk in de eerste plaats om Russische reacties uit te lokken en op die wijze te weten te komen welke de beste taktiek zal zijn tegen over de welwil lendheid, die Moskou als zijn voornaamste wapen heeft gekozen. Men zal er goed aan doen de vaak per tinent klinkende verklaringen van Dulles niet leveel als de symptomen van een on veranderlijk vastgestelde Westelij'ke ge dragslijn te zien, aangezien de Westelijke politiek nog niet is bepaald. Dit laatste zal zeker niet kunnen gebeuren voordat een alzijdig contact tussen de Westelijken heeft plaats gehad en alle partners voorzover zij van belang zijn hun opinie en hun eisen hebben gedeponeerd, opdat Washing ton zal kunnen concluderen voor welke gedragslijn het steun zal kunnen krijgen. Het is helemaal niet zeker dat Engeland en Frankrijk bijvoorbeeld de Amerikaanse zienswijze ten aanzien van de te volgen taktiek delen. Wel is er een gedérailleerde overeenstemming ten opzichte van Korea, nanieiijk over de wenselijkheid van een be ëindiging van de oorlog aldaar en een herstel van de eenheid van het Koreaanse volk, doch ten aanzien van de daarna te volgen weg zal nog intensief overleg nodig zijn. Er is nog een ding, waarover men het wel gemakkelijk eens zal kunnen worden, namelijk de vertraging van de Europese defensie. Amerika, dat koortsachtig heeft aangedrongen op de vorming van een Europese verdedigingsgemeenschap en een Europees leger met inschakeling van Duits land, heeft ingezien dat dit project niet binnen enkele jaren kan worden verwezen lijkt. De Europese landen hebben in dat opzicht het pleit gewonnen, al was het een overwinning die tegelijkertijd een neder laag betekende: De nederlaag tegen een on zichtbaar doch dodelijk gevaarlijk „leger van economische tekortkomingen." Zij hebben Washington ervan kunnen over tuigen, dal de uitvoering van het defensie programma binnen het tijdsbestek dat met veel optimisme op Amerikaanse inspiratie was aangegeven, de economische onder gang van Europa zou betekenen. Oorspron kelijk heeft Washington gemeend dit eco- nomisch gevaar door schenkingen en M.S. A.-hulp te kunnen bezweren, doch de laat ste weken is ook daar het inzicht doorge drongen, dat men door het forceren van de defensie-inspanningen juist in de kaart van de nieuwe Russische taktiek zou spe len: Een tot de tanden gewapend Europa met een wankelende economie zou een dankbaar aanvalsdoel der Russen zijn, die niet mei hun legers doch met hun vredes- ge'oaren deze economie zouden kunnen on dermijnen. Zo zijn wij eindelijk verlost geworden van het beruchte „gevaarlijke" jaar, dat achtereenvolgens 1950, 1951, 1953 en 1954 is geweest. Het gevaar is nu ver schoven naar de nevelen van de verre toe komst, dat wil zeggen, Europa moet zich voorbereiden op een militaire eenheid en een defensieve kracht in de toekomst, doch op het ogenblik proberen allereerst zijn economie in veiligheid te brengen. Dege nen die in de vergaderingen van de NAVO en bij de onderhandelingen over een Euro pese eenheid zich steeds weer op het stand punt hebben gesteld dat de economische re laties tussen de deelnemende landen even zeer moesten worden versterkt en verge makkelijkt als de militaire, hebben nu gelijk gekregen van de hoogste instantie,Washing ton. Dat is een succes, waarvoor zij Mos kou een danktelegram zouden kunnen zenden! Het valt te betwijfelen of ditzelfde Mos kou zijn vriendschapsveldtocht heeft onder nomen om de economie van Europa te vei- lossen van dt dwang ener overijlde bewa pening, docii men moet daarbij beseffen dat het niet in de eerste plaats de toch al zo zwakke economische positie van Europa is, die de Russen interesseert. Het is de positie van Amerika, die hel doelwit vormt van alles wat Rusland onderneemt. En een stap, zoais thans door Washington onder nomen, namelijk de verdeling der defensie- inspariniiigen over een groter aantal jaren, heeft zijn onvermijdelijke terugslag op de Amerikaanse economie, die gebaseerd is op de topproductie van wapenen. Als men beseft, dat Rusland'zelf 37 pro cent van het inkomen per hoofd van de bevolking besteedt aan bewapening, tegen Amerika 19 procent, vraagt men zich ech ter af of ook de Russische economie niet aan het plafond van haar kunnen is ge komen en een adempauze nodig had om het vol te kunnen houden. Niet alleen een ka pitalistische structuur, doch ook een streng- gedirigeerde als de Russische heeft reke ning te houden met de onveranderlijke wet dat inproductieve arbeid verlies betekent. Wapens maken die niet gebruikt worden en snel verouderen betekent improductieve arbeid, verlies aan werkuren en materiaal, vermindering van de nationale rijkdom, of die rijkdom nu op goud dan wel op arbeid gestandariseerd is. Terwijl een omschake ling op vredesproductie voor een kapita listisch land grotere economische schokken en gevaar voor crises meebrengt, zal een in dirigisme levend organisme als de So vjet-Unie er vruchten van plukken, door dat het veel meer gelegenheid heeft be hoeften te scheppen voor vredesproducten en bovendien afzetgebieden heeft in eigen land, die totnutoe nagenoeg niet geëxplo reerd zijn. Zo zou dus het mes voor Moskou aan twee kanten snijden, terwijl het Westen moeite genoeg zal hebben zich te beveili gen tegen de ene kant ervan, die gericht is tegen zijn eigen economische leven, J. L. dan wordt gezien als een bevolkingsgroep, die het bij uitstek om de vrijheid is begon nen. Het socialisme wil echter op elk le vensgebied vergroting van de vrijheid en de ontplooiingskansen van de mens. De socialistische politiek van ordening en ge zondmaking van het middenstandsbedrijf as daarom een op vrijheid gerichte politiek, aldus de heer Den Uyl, die voorts betoogde dat de vergroting van de bestaanszeker heid en de uitbreiding van de sociale voor zieningen voor de middenstand mede daar om belangrijk zijn, omdat zij de angst voor de toekomst kunnen wegnemen. Belastingpolitiek Het Tweede Kamerlid de heer. H. J. H o f s t r a besprak hierna het onderwerp „Belastingpolitiek en middenstand". Hij zette uiteen waarom de belastingheffing de laatste twintig jaren sterk gewijzigd is. Wat de naoorlogse jaren betreft: De oor logsschade kunnen wij niet onvergoed laten en wij kunnen de verdediging niet afschaffen. Juist deze uitgaven zijn oor zaak der hoge belastingen. Zonder deze zou men inkomstenbelasting en omzetbe lasting kunnen afschaffen. Vast staat, zo zei de heer I-Iofstra, dat er geen land ter wereld is, dat een beter belastingsysteem bezit. Tenslotte betoogde hij dat de P. v. d. A. geen belangenpolitiek wil dienen maar alleen het algemeën belang. Daar mee zal ook de middenstand worden ge diend. Vestigingsbeleid Als derde spreker leidde het Tweede Kamerlid de heer J. Schilthuis het onderwerp „Vestigingsbeleid" in. Hij betoogde dat van de toepassing van dit geneesmiddel en van zijn goede werking vele voorbeelden kunnen worden gegeven. Van verschillende zijden worden middelen tegen overbezetting echter bestreden. Naar de mening van de heer Schilthuis houden degenen, die aan deze bestrijding deelne men en tevens bewezen hun best te doen om het bestaanspeil van de middenstand en met name van de kleinere ondernemers te verbeteren, die verbetering juist tegen. Wanneer niet de mogelijkheid wordt ge opend in gevallen, waarin overbezetting of overcapaciteit zich voordoet, dit euvel te bestrijden door middel van het behoefte element, zullen talloze middenstanders in de onmogelijkheid blijven verkeren een redelijk bestaan te verkrijgen. Bij de discussie over de inleidingen werd onder meer bezwaar gemaakt tegen in koopcombinaties van grote fabrieken en kantoren en tegen het feit dat melk- en groentehandelaren kruideniersartikelen verkopen zonder kruidenier genoemd te kunnen worden. Betreurd werd, dat middenstandswinst te vaak wordt beschouwd als midden standsinkomen. Een klacht werd geuit over de verplichte loonadministratie bij het am- baehtsbedrijf. Het woord nimmer is natuurlijk de ontkenning van immer, dat: steeds, al tijd betekent en waarvan het woord: immers is afgeleid. Nimmer betekent dus: nooit, geenszins, maar het heeft de eigenaardigheid dat het geen betrek king kan hebben op een tijdstip in het verleden. Dat is ook wel begrijpelijk. In het Middelnederlands luidt het: nemmere, met de klemtoon op de twee de lettergreep en daarin herkennen wij het woordje: meer. Feitelijk wil nimmer dus zeggen: niet meer, nooit meer. Dat deze betekenis is verzwakt, bewijst de bijvorm: nimmermeer, waar van de tweede en de derde lettergreep hetzelfde zijn. Men hoort dus te zeg gen: ik heb het nooit gedaan en ik zal net nimmer doen. Maar niemand houdt zich nauwkeurig aan dat voorschrift. N Bossche kantonrechter stelt Jehova's Getuige in het gelijk De Kantonrechter in 's-Hertogenbosch heeft gisteren een getuige van Jehova in het gelijk gesteld, die zoals in de afgelopen jaren vele zijner geestverwanten terecht moest staan, omdat hij met het tijdschrift „De Wachttoren" had gecolporteerd en op een andere dag een bord met aankondi gingen voor een lezing op straat had ver toond. Tot dusverre hadden kantonrechters en in hoger beroep rechtbanken, de Getuigen van Jehova bijna steeds tot geldboeten veroordeeld en was het telkens de Hoge Raad, die in laatste instantie deze von nissen vernietigde en de Getuigen van Jehova in het gelijk stelde. In de arresten van de Hoge Raad werden daarbij de be trokken Algemene Politieverordeningen, die de verdachten hadden overtreden, on verbindend verklaard omdat zij in strijd werden geacht met artikel 7 van de Grond wet (vrijheid van drukpers). In de zaak, die voor het kantongerecht ten Den Bosch diende, eiste ook de ambte naar van het O.M. die op deze arresten van de Hoge Raad wees, ontslag van rechtsvervolging. De verdediger vroeg voor zijn cliënt ont slag van rechtsvervolging en sprak de hoop uit, dat de kantonrechter de betrok ken verordeningen onverbindend zou ver klaren. De kantonrechter was het met d* raads man eens, sprak de onverbindendverkla- ring uit en ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging. Dit is voor de vierde maal, dat in den lande een gemeentelijke politieverordening onverbindend is verklaard, nadat de po litie Getuigen van Jehova had geverbali seerd wegens overtreding daarvan. Uit de indexcijfers van het Centraal Eureau voor de Statistiek blijkt, dat de consumptieve uitgaven gedurende Februari de maand waarin ons land door de over stromingsramp getroffen werd, zeer aan zienlijk gedeeld zijn. De waarde van de totale consumptie bedroeg 100, tegen 120 in Januari en 126 in December, op basis 1949 100. Het prijsindexcijer bleef onveran derd op 120, zodat het hoeveelheidscijfer met 16 achteruitliep tot 84, of per hoofd der bevolking met 15 tot 80. Deze daling komt het stei'kst tot uiting in de sector van de duurzame consumptie goederen. Het desbetreffende waardecijfer deelde van 108 op 65, het prijsindexcijfer bleef 114, waardoor het hoeveelheidscijfer van 95 tot 57 daalde, of per hoofd der be volking van 90 tot 54. Bij de voedingsmiddelen was de daling niet zo groot. Hier kwam het waardecijfer van 136 op 122. Het prijsindexcijfer daalde met 1 tot 127, het hoevcelheidsindexcijfer met 10 tot- 97, of per hoofd der bevolking eveneens met 10 tot 92. De waarde der genotmiddelen daalde van 102 tot 89. De prijs bleef onveranderd, zo dat de hoeveelheid van 91 op 79 kwam, of per hoofd der bevolking van 87 op 76. Bij de overige goederen en diensten beliep het- waardecijfer 111 (Januari 121), het prijs indexcijfer onveranderd 122, de hoeveel heid 99 (92) of per hoofd der bevolking 95 (87). ADVERTENTIE GAAT U OVERZEE OF GAAT U VERHUIZEN Verhuizingen Let op dit wettig gedeponeerde merk en U kunt rekenen op goed afgeleverd werk. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. f 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr, Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem HAARLEM- In eene woning op het Geldelooze Pad eeft zich een vreemd ver schijnsel voorgedaan, waarbij de 'bewoner om het leven is gekomen. Zijn huisvrouw hoorde gekerm en toen zij toesnelde, zag zij haren man in de geheel met rook ge vulde kamer aan de tafel zitten, terwijl zijne kleederen in een rooden gloed ge huld waren, zonder dat echter vlammen waren te zien. Die gloed is door haar met water gebluscht, doch had op het ligchaam vair den man zoodanige verwoestingen aangericht, dat hij is overleden. Omtrent de oorzaak van den gloed tast men in het onzekere, want in het vertrek was geen ander vuur dan eene brandende kaars, dewelke echter op tamelijken afstand van den man stond.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5