Zie Boven: Vanavond „sterrenregen Technisch vaardig Schotland B won van Nederlandse dames B-ploeg .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Weer een Frans detective-verhaal Nederlandse verdediging in uitstekende vorm Adrie Voor ting op dreef in „Dwars door België" Courses te Duindigt Bazelse keurploeg naar Haarlem Haarlems jongste wielerprof achter „IJzeren Brik" Schotte Paardensport Gymnastiek Bi liar ten Om kampioenschap van Haarlem tweede klasse 38/2 Handbal Niloc werd kampioen Programma Concordia in promotie-competitie Om de Cios-cup Zwemmen HPG op recordjacht Vijf kamp Kring Haarlem Geen wrijving tussen Britse zwembond en KNZB Motorsport Selectiewedstrijden voor zesdagenrijders Trial-kamoioenschap KNMV Voetbal Televisie en voetbal Voor de kinderen Waterpolo Haarlem (dames), HVGB 2 en HVGB 4 (heren) kampioen Sportcentrum met twintig velden in Den Haag Bridge Dames Breedveld-v. Dijk kampioen tweede klasse Gontinental club weer kampioen meesterklasse Damuitslagen „Don Giovanni" terug FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Onze nieuwe feuilleton DINSDAG 21 APRIL 1953 Een Schots ilames-hockey-elftal, dat op twee speelsters na gelijk was aan de A-ploeg die Zaterdag met drietwee van Nederland A verloor, heeft Maandagavond in Bloemen- daal een één—nul overwinning behaald op de Nederlandse B-ploeg. De ruststand was nulnul. Over het geheel genomen toonden de gas ten zich in technisch opzicht superieur. Bal behandeling en lichaamsbeheersing staken 'gunstig af bij die van de tegenstanders. Het combineren vlotte uitstekend en gedurende lange perioden was de Schotse ploeg vrijwel constant in" de aanval. Het schieten bleek evenwel -het zwakke punt en omdat onze achterhoede uitnemend op dreef was werd tenslotte het grote Schotse overwicht slechts met één doelpunt beloond. Reeds kort na de aanvang kwamen de gas ten sterk opzetten. De ene aanval volgde op de andere, maar de Nederlandse verdediging, met de dames Vigeleyn en Terlingen als uit blinksters. hield braaf stand. De veel minder talrijke Nederlandse offensieven strandden op een vastberaden defensie die geen enkele fout maakte. De rechtsback, mevr. Mackay, toonde zich een speelster van grote klasse en in het doel liet mej. Whyte herhaaldelijk keurig werk zien. Schotse meerderheid Vijf minuten na de rust, die met blanke stand was ingegaan, kon de Schotse rechts binnen mej. Marshall de score openen. Na dit doelpunt waren de Schotse meisjes over alle linies in de meerderheid en Nederland moest zich hoofdzakelijk tot uitvallen bepa len die weliswaar niet van gevaar ontbloot bleven, maar in laatste instantie toch on de resolute verdediging der gasten strandden, Eenmaal had een fraai schot van mej. Rou- wenhorst beter lot verdiend, het werd door de paal gekeerd. Ook mej. Den Tex had met enkele goede schoten geen gelul;:. De Schotse dames bleven echter de toon ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDUK S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1, Tel. 19706, Haarlem Buslijn 3-4-8 Slechts dertig seconden kwam Haarlems jongste wielerprofessional Adrie Voorting op de doorgewinterde Belg Schotte te kort, om zich winnaar te mogen noemen van de étappe-wedstrijd „Dwars door België", die het afgelopen weekeinde werd verreden. Doch zijn tweede plaats in een wedstrijd met de „kruim" van de Belgische en Ne derlandse renners mag toch met ere ge noemd worden. De eerste wedstrijden als prof ging het de jonge Haarlemmer, deels door pech en onervarenheid in het gezelschap der grote ren, niet erg voor de wind en dé gedroomde successen bleven dan ook uit. Maar in „Dwars door België", keerde het getij voor hem, de eerste étappe over 230 km., die hem erg zwaar viel, leverde een overwinning op voor Wout Wagtmans en bezorgde hem een zevende plaats, uit een selecte kopgroep van circa vijftien man, waaronder ook de Brabander Thijs Roks. In de tweede étappe moest hij na 3 kilo meter al van de fiets voor een lekke band. Na een wilde achtervolging over 30 km. in gezelschap van de Belg Roosbrouck, gelukte het hem om weer aansluiting te krijgen bij het peloton, dat met een gemiddelde van 40 tot 42 km. naar de eindstreep reed. Onge veer 20 km. voor het einde sprong Wagt mans die ook deze tweede rit op zijn naam bracht weg, even later volgde v. Eist dit voorbeeld. Op een wenk van zijn clubgenoot Gerard Peters, koos Adrie ook het hazenpad in het gezelschap van een Belg. die hem in de eindsprint nog de vier de plaats ontnam. In de tijdrit over 30 km. was hij met nog vijf anderen candidaat voor de tweede plaats in het eindklassement. Door zijn opvallend goede tijd in deze rit, die door v. Eist werd gewonnen, plaatste hij zich als vierde en kwam zodoende in het eindklassement op de tweede plaats met slechts dertig seconden achter Schotte. Zijn plannen voor de toekomst? Een coed figuur slaan in de navolgende wedstrijden, om een plaatsje te veroveren in de Tour de France-ploeg van Pellenaars: 1 Mei in Bel gië in het Vijf Bergen Criterium, de laatste voorjaarsklassieker: 3 Mei in de jubileum- wedstrijd van de K.N.W.U. op het circuit van Zand voort en 10 Mei in het wegkam- piocnscliap te Valkenburg. Woensdagmiddag maakt de Franse vos hengst „Brin d' Amour IV" op Duindigt zijn debuut in ons land. De hengst heeft een trots record van 1.22 in zijn geboorteland en won de afgelopen winter in Vincennes een semi-klassiek nummer. De overwinning heeft hij echter niet voor het oprapen, daar aan de kop Peter Spencer en Oscar Major over de 2500 m. lange afstand zeer veel m de melk te brokkelen hebben. Of zij de Fransman kunnen houden wordt echter be twijfeld. Ook in de Hildegardprijs heeft Geersen beste kansen en wel met Query Hanover, die zijn leven verbeterd heeft. In de vertegen woordigers van Stal v. d. Veen zien wij zijn ernstigste concurrenten, met de gevaarlijke Pepsi Cola als een mogelijk outsider. In de Harvest Leeprijs kan Quick Boy de baas blijven over Quelle Veine en Q William P, waarbij Qui Saint zich nog kan voegen, in dien dit zorgenkind van Leeuwenkamp zich nu eens niet aan galoppades te buiten gaat. j Prinses Julia B, die al zovele malen in het gezicht van de haven strandde, krijgt in de Gretchenprijs nu de kans van haar leven. Nochtans zal zij er voor moeten vechten, daar Nannie Gregor in verbeterde vorm steekt en van Linotte S in handen van Geersen een goede verrichting te verwach ten is. Het programma bevat voorts een draverij voor 3-jarige maidens, waarin de keuze Geersen uit Romeo Spencer en Rhea Hol- landia warme aanbeveling verdient, hoewel in deze jonge klasse nog genoeg verborgen gre«otheden verscholen kunnen zitten, die m»t vlag en wimpel de favorieten kunnen kloppen. In de eerste ren is het entrainement Riem zeer sterk vertegenwoordigd. Zijn eerste jockey v. d. Kraats heeft de keuze uit Satina en Truus en zijn préféré zal Prince Albert het onderspit wel doen delven. Na zijn ongelukkig debuut maakt Storm- along in de 2e ren zijn rentrée. De wijze, waarop deze fraaie hengst de eerste maal voor zijn uitbreken het veld de pace voor legde wettigt nu de veronderstelling, dat hij zal winnen, voor Brioso en zijn stal- genote Frédérique. Als outsider mag hier nog worden genoemd Shooting Box. aangeven alhoewel zij haar grote veldover- wicht door slecht afwerken der aanvallen niet meer in doelpunten tot uiting konden brengen. De opstelling van de Nederlandse ploeg was: Nederland B: doel: Roemers; achter: Vige leyn en Hogestijn; midden: Otto. Terlingen eri Van Riemsdijk; voor: Blekemolen, Rou- wenhorst, Van Nierop, Den Tex en Olthoff. Op Zaterdag 2 Mei vindt in Haarlem de derde ontmoeting tussen de keurturners- ploegen van Nederland en de stad Bazel plaats. De beide vorige ontmoetingen res pectievelijk in Amsterdam en Bazel werden door de Nederlandse keurturners verloren. Na de overwinning van onze nationale ploeg op Saarland, is het zelfvertrouwen bij de Nederlandse ploeg teruggekeerd en al mag dan niet op een Nederlandse over winning worden gehoopt, de strijd zal fel zijn. De Nederlandse ploeg, die in Saar- briicken zo uitstekend heeft geturnd, is ongewiizigd gebleven en bestaat uit de tur ners: K. Boot, J. v. d. Sande, F. Winands, W. Groeneveld, G. van Galen, A. Hoogers, A. Meynen en M. Volkers. De ploeg uit Bazel bestaat uit: C. Bulloni, O. Wetzel. P. Keller, H. Roth, A. Fuehs, F. Binggeli. K. Gloor en M. Ammann. De Zwitsers zijn niet alleen naar Neder land gekomen om een wedstrijd te turnen, doch zullen daarna nog een tournee door Nederland maken om ook in andere plaat sen hun kunnen te demonstreren en wel oo 3 Mei in Den Haag, op 5 Mei in Groningen, op 6 Mei te Vlaardingen en op 8 Mei te Krommenie. De afscheidsavond is bepaald op 9 Mei in Amsterdam, waar in de Apollohal in samenwerking met de beste Amsterdamse verenigingen een demonstratie zal worden gegeven. Morgen Woensdagavond beginnen in restaurant Mulder, Kruisweg 57 in Haarlem de biljartwedstrijden om het kampioenschap tweede klasse cadre 38/2. De lengte van de i partijen is 300 caramboles. De deelnemers zijn Noordman, Doves, Willemse, Dickmann, Van Bongen, Agema, Lunenburg en Dollé. De wedstrijden, die onder leiding van de biljartclub „Park Sociëteit" worden gespeeld, worden voortgezet op Donderdag 23 April, Vrijdag 24 April, Maandag 27 April en Dins dag 28 April. Spelbeeld uit de wedstrijd Nederland BSchotland B (dameshockey) die gisteren te Bloemendaal is gespeeld. Gisteren maakten wjj melding van het door H. H. C- behaalde handbalkampioenschap in de eerste klas dames van district West A, hetgeen echter gecorrigeerd moet worden. H. H. C. heeft immers de wedstrijd tegen Amersfoort verloren met tweeéén en daar door heeft Niloc zijn achterstand van één punt omgezet in een voorsprong van één punt, met als consequentie het behaalde kam pioenschap. Het programma van de promotiecompetitie voor de hoofdklasse is uitgekomen. Het ver meldt voor het Haarlemse Concordia de vol gende wedstrijden 10 Mei: West B—Concordia. 17 Mei: Con cordia—Oost. 7 Juni: Vlugheid en Kracht— Concordia. 14 Juni: ConcordiaZuid. De andere erndidaten voor de titel in de resp. districten zijn Oost: UDI. Arnhem; Zuid: Eindhoven, E. en West B: Turnlust, Den Haag. De ClOS-club houdt zijn jaarlijks tournooi om de CIOS-Cup. waarvan Concordia (Haar lem) tweevoudig houder is, op Hemelvaarts dag, 14 Mei aanstaande. ADVERTENTIE De Heemsteedse Poloclub (HPC) zal Woensdag 22 April in Stoop's Bad in Over- veen met een ploeg, bestaande uit Tjeb'oes, Geurtsen. Prins en Bouman een aanval doen op het Nederlands record 4 x 100 meter vrije slag estafette. Sinds 4 September 1938 staat dit record op naam van 't IJ (Amster dam), dat in Casablanca met de zwemmers Van Aelst, Maier. Geerling, en Molenaar een tijd van 4 min. 8.5 sec. noteerde. Met deelname van DWR, DWT, HPC, HVGB en Haarlem wordt op Woensdag 22 April in Stoop's Bad de jaarlijkse kring zwemvijfkamp van zwemclub Haarlem gehouden. Het programma bestaat uit 100 meter-wedstrijden: vrije slag, schoolslag en rugslag voor dames en heren en estafettes waaronder de 20 x 50 meter vrije slag. Ingeschreven zijn onder meer: de dames Margot Marsman (HVGB). Elly Hölsken (Haarlem), Jopie Spoor (DWR) en Cokky Somers (DWT). Bij de heren: Tjebbes en Bouwman (HPC), Bijlsma, Braasem en Bonte (Haarlem). „Er is geen wrijving geweest tussen de Britse Zwembond en de KNZB". aldus heeft H. E. Fem, secretaris van de Britse Amateur Zwembond in een bestuursverga dering van de association meegedeeld. Fern zeide dit naar aanleiding van wat hij noemde de „verkeerde interpretatie door de continentale pers" van het op een on langs gehouden bijeenkomst van de Britse Zwembond besprokene, waar, zoals bekend onder meer de trainingsmethoden van de Belgische er. Nederlandse waterpoloploeg ter sprake was gekomen. Fern deelde mede, dat zijn antwoord op door het KNZB- bestuur naar aanleiding van een en ander gestelde vragen, waarin hij nadrukkelijk verklaard had dat noch op de Belgische en Nederlandse trainingsmethode, noch op de amateur-status van de spelers van beide landen critiek was geleverd, was geaccep teerd en dat de zaak hiermee afgedaan was. De op 27 Juni in Blackpool vastge stelde landenwedstrijd tussen Engeland en Nederland zal dan ook, zo zei Fern, nor maal doorgaan. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Maandag in Engeland gespeelde league-wedstrijd in de eerste divisie luidt: Manchester UnitedLiverpool 31. Om de selectie voor de zesdagenteams goed tot zijn recht te laten komen, is door de K.N.M.V. besloten om de verrichtingen van de renners, die voor uitzending in teamverband in aanmerking willen komen, in trials en zware betrouwbaarheidsritten na te gaan. Aangezien cr dit jaar maar twee betrouwbaarheidsritten worden ge houden, namelijk de Coupe de la Momagnerit op 2 Mei en de wedstrijd van de mo'orclub 't Sticht op 23 Mei, over weegt de sportcommissie der K.N.M.V. om een derde rit op 6 Juni te houden. Daar voor zullen dertig tot veertig rijders wor den uitgenodigd. Zij zullen naast een moei lijke weds'njd in Duinrell, op Langeveld bij Noordwijkérhout en op het circuit van ZandvoorV ook een technische proeve van bekwaamheid moeten afleggen, opdat de K.N.MV. bii uitzending naar de zesdaagse in Tsjechoslowakije. de overtuiging heeft, dat met een goede rijvaardigheid ook tech nisch kunnen (voor 'reparatie) bij de leden van de teams aanwezig is. Zeer waarschijnlijk zullen er in dit sei zoen vijf mo'or-trials in ons land gereden worden, zodat een kampioenstitel voor dit soort mo+orvveds*riiden kan worden toe gekend. De K.N.M.V.-:>portcommissie heeft immers bepaald, dat de titel „trial-kam- pioen" alleen wordt toegekend, wanneer minstens vijf van deze wedstrijden worden gehouden. In Arnhem is reeds gereden, en trials in Breda en Markelo komen nog op de sportkalender voor. Vermoedelijk zal op 13 Juni nog een trial op het landgoed Duinrell bij Wasse naar worden georganiseerd, en ook bij de motorclub Veenendaal bestaan plannen'een trial te houden. Mocht een van deze laatste twee niet doorgaan, dan zal in Arnhem nog een wedstrijd worden georganiseerd om in ieder geval het vijftal trials vol te maken. De bespreking, die lussen het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Televisie Stichting zal worden gehouden over het uitzenden van inter land voetbalwedstrijden per televisie, is thans bepaald op 4 Mei. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft dit aan de N.T.S. bericht naar aanleiding van het van die zijde gedane verzoek om dit probleem in een onderhoud nog eens nader te bespreken. c En daar, bij school, was de sneeuwpret in volle gang! Zodra de jongens er verschenen, vlogen de ballen hun al om de oren. Maar bang waren ze niet.ze begonnen onmiddellijk zelf een voorraadje sneeuwballen te kne den, en toen deden ze mee, hoor! Ja, nu en dan kregen ze een rake bal tegen hun gezicht, maar daar konden ze vjel tegen. Maar ze gaven er ook wat voor terug. Het was me daar een complete sneeuw veldslag. de ballen vlogen over en weer en telkens ging er een gejuich op, als een van de tegenstanders door een bal werd geraakt. Je kreeg er wel koude vingers van, in 't begin, en die begonnen al gauw te tintelen; jnaar voor de rest kregen ze 't heerlijk warm met die pret. Hun wangen gloeiden ervan. vooral, als ze er een bal tegenaan kregen! Zo heeft de winter toch ook een heleboel pretjes voor de jongens. Sneeuw is nu een maal leuk speelgoed, en ze maakten er een dankbaar gebruik van. Het hele schoolplein was één menigte joelende kinderen, en de sneeuw vloog heen en weer. Maar toen. was er even iets vervelends. Er kwam een meneer voorbij, die een bril droeg. En juist, toen hij langs de ingang van het schoolplein liep, kwam er een grote sneeuwbal aangesuisd; die kreeg hij precies in het gezicht. En dJ.e bal sloeg de bril van zijn neus. Elk jaar omstreeks 21 April passeert de aarde de baan van een zwerm meteorieten; voor ons blijkt dat doordat wij op die avond heel wal ..vallende sterren" zul len zien. Men spreekt doorgaans van de „ster renregen" der Lyriden, al zullen er tijdens het maximum niet meer dan enige tienlallen lichtsporen per uur aan het firmament te zien zijn. Men kent ettelijke van die trouwe zwermen, die elk jaar op gezette tijden verschijnenDie van 21 April heten Ly riden omdat men ze ziet komen uit de richting van het sterrenbeeld Lyra (de Lier), dat des avonds aan de Noord- Oostelijke hemel staat, met als helderste ster Wcga, vrij laag boven cle horizon. Vallende sterren appel leren bij velen aan een zeker romantisch ge voel: je mag een wens doen als je er een ziet, heet het. Natuurlijk mag dat maar u verwacht toch geen vervulling van uw wens door een nie tig stukje steen of ijzer dat inet een snelheid van- zestig kilometer per uur door het heelal vliegt en slechts lot lichten wordt gebracht door de bot sing met onze damp kring? Want dat is een meteoriet niets an ders. Er bestaat soms verwar ring over de namen meteoriet en meteoor. Metenriet is het voor werp in kwestie, een 99 deeltje materie van dik wijls slechts een paar millimeter in omvang. Met „meteoor" duidt men het gehele ver schijnsel aan, zoals zich dat in onze dampkring afspeelt tijdens het kor te ogenblik dat uw oog wordt getroffen door liet heldere schijnsel van zo'n „vallende ster". Want er gebeurt heel wat in die paar secon den! Dikwyls nog hoort men als verklaring van het lichtschijnsel de theorie verkondigen dat de wrijving met de lucht het steentje of ijzertje aan het gloeien brengt". Er gloeit inderdaad wel iets, maar verwacht niet dat een gloeiend voor werpje van zo geringe omvang nog is te zien )p een afstand gelijk tan die van Leeuwarden tot Haarlem (hemels breed) of daaromtrent. Want meteorieten ko nen uit het heelal en op iet moment dat wij ze beginnen te zien befre ien zij juist de buiten ste sferen van onze iampkring. En de dicht ste lagen van die damp kring strekken zich uit tot iionderd a honderd- twintig km. boven het lardoppervlak. fn feite gebeurt er iets zeer sensationeels: er ontstaat een reeks bot singen. Zo snel komt namelijk de meteoriet lanstormen dat de lucht „geen tijd heeft om uit te wijken": deluchtdeel tjes worden stuk gesla gen. Dit bombardement, deze splijting van lucht- möleculen gaat gepaard met het lichtschijnsel dat voor ons kenmer kend is voor liet begrip: vallende ster! Soms zit er een groot brok tussen die meteo rieten; er ontstaat dan een hevig bombarde ment met een correspon derend fel lichtschijnsel. Zo'n „vuurbol" kan evenveel licht geven a.ls Venus of Jupiter en zelfs meer. „Ik dacht dat de maan naar beneden viel" heeft wel eens iemand gezegd bij het verschijnen van een grote meteoriet. De uit drukking was niet over dreven: er was een schijnsel zichtbaar als van de volle maan. Maar uit latere onderzoekin gen is gebleken dat het een brokje steen was geweest, van niet meer dan tien tot twintig cèn- timeter groot. En zelfs zulke meteo rieten overleven onze dampkring niet: een snelheid van enige tien tallen kilometers per seconde doet zo'n wrij ving ontstaan dat de verhitting leidt tot smel ting en (daarna) tot to tale verdamping van het stukje steen of nikkel ijzer dat wij „vallende ster" noemen. De lucht „schil" die onze aardbol omgeeft be schermt ons dus terdege tegen de „gevaren van buiten". En tegelijk zorgt zij voor het boeien de schouwspel van een sterrenregen dat wij zo au en dan beleven. G. v. W. In drie afdelingen van de waterpolocom- petitie zijn dit weekeinde de kampioenen uit de bus gekomen. Haarlem 1 speelde de achtste wedstrijd in de tweede klasse dames en het werd de zevende overwinning, waar mede beslag op de kampioenstitel werd ge legd. HVGB 2 werd ongeslagen kampioen van de tweede klasse heren met negen gewonnen wedstrijden en HVGB 4 heeft in de vierde klasse heren zeventien punten uit negen wedstrijden behaald zodat de titel de spelers niet meer kan ontgaan. De ontmoeting Haarlem 1VZV 1 in de tweede klasse dames was een vrij eenzijdige wedstrijd. De Haarlem-dames kwamen regel matig in dc aanval en de rust ging in met drienul. Ook in de tweede speelhelft kre gen de Velsense dames geen kans en de Haarlem-voorsnrong werd opgevoerd tot acht—nul. HVGB 2 versloeg met vier—nul in de derde klasse dames. Haarlem 2. HVGB 1 ontving in het Snortfondsenbad bij de eerste klasse heren, Nereus 1. Voor de rust had de HVGB-doelverdediger wei nig moeite met enige verre schoten van de Zaandammers en aan de andere kant bezorg den Vosman en Rol HVGB een tweenul voorsprong. In de tweede speelhelft werd door de HVGB'ers meermalen de Nereus- verdediging uit elkaar gespeeld. Met vier nul voor HVGB kwam het einde van deze eenzijdige wedstrijd. HVGB 2 bond in de tweede klasse heren de strijd aan met VZV 1. De Velsenaren hadden een invaller voor midvoor Swicr. Voor de rust scoorde Kurre Bongertmar. voor HVGB. In de tweede speelhelft werd de stand opgevoerd tot zesnul voor HVGB 2. In de vierde klasse heren versloeg HVGB 4 HVGB 5 met viernul en HPC 4 bleef met tweenul de meerdere van VZV 2. In de meisjeswedstrijd HPCDWT wer den de punten gedeeld (11). In de afdeling jongens eindigde de wed strijd Haarlem aDWT met elfeen. Ten einde aan de behoefte aan sportter reinen in de gemeente 's Gravenhage als gevolg van de sterke bevolkingsaanwas en de toeneming der sportbeoefening tegemoet te komen is een plan ontworpen voor de aanleg van twintig velden. Van deze twintig velden zullen er twaalf worden ingericht als voetbalterrein, zeven als korf- en één als handbalterrein. De totale oppervlakte van het plan, genaamd sportcentrum „De Escamp", beslaat onge veer 20,86 hectare. Op de velden zullen onder meer in totaal zeven'kleedgebouwtjes worden geplaatst. Een gedeelte van het terrein is in de toe komst bestemd voor eindpunt van de aan te leggen ondergrondse spoorweg door 's Gravenhage. Deze aanleg zal echter, al dus B. en W., naar het zich laat aanzien, nog vele jaren op zich laten wachten, zodat tegen de inrichting van sportvelden op dit gedeelte geen bezwaar behoeft te bestaan. In „Esplanade" in Utrecht zijn de wed strijden gespeeld om het kampioenschap damesparen van de Nederlandse Bridge- Bond. In de hoofdklasse werden landskampioen de dames Van Hall-Hofman uit 't Gooi, in de eerste klasse de dames Van Gelder- Kreischer van de Kantoor Bridge Bond Rotterdam en in de tweede klasse de dames Breedveld-Van Dijk uit Haarlem. De Continental Club (Amsterdam) heeft remise gespeeld tegen de Stichtse bridge club. Door dit resultaat heeft de Continen tal Club zoveel punten in de competitie, dat geen der concurrenten met haar gelijk kan komen. Hierdoor behaalde de Conti nental Club ook dit jaar weer het kam pioenschap in de viertallen competitie meesterklasse. Dit is de achtste keer, dat deze club de hoogste titel van de Neder landse Bridgebond heeft veroverd. Het winnende viertal bestond uit de heren M. Catz, J. Kater en mrs. E. C. en F. W. Goudsmit. ADVERTENTIE 'aj{&3np. .-lal SUèDE GOLFJACKETS Voor de finales persoonlijke kampioen schappen van Kennemerland werden de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: H. Willemse wint de afge broken partij tegen Nico Blom; B. Dukel— J. Kroon 20; H. WillemseL. C. Vooijs 2—0; Nico Blom—T. Postma 1—1. Eerste klasse: J. ter HaakP. de Ruiter 11; W. RoestG. Hekelaar 20; W. Roest W. Dijkhof 0—2; G. Hekelaar—P. de Rui ter 0—2. Tweede klasse: W. J. van Hattum—R. Stet 20: J. MuuseJ. Waal 02; J. Muusse Chr. Staal 1—1; J. Waal—R. Stel, 0—2. Jeugdklasse: F. KooijmansJ. de Ruiter afgebroken; H. LangbroekP. Sprenkeling 20. De Nederlandse Opera geeft op Vrijdag 24 en Dinsdag 28 April in de Amsterdamse Stadsschouwburg reprises van „Don Gio vanni" van Mozart met dezelfde bezetting als van de première. De muzikale leiding berust bij Jozef Krips, de hoofdrollen wor den vertolkt door Gré Brouwenstijn, Scipio Colombo en Fritz Ollendorff. Ook de terug gekeerde bas Jos Burcksen- werkt aan deze voorstellingen mee. In de rol van de commandeur treedt Bruce Dargazel als gast op. 37) „Ik had twee boerderijen, Monseigneur. Ik heb ze verkocht. De waarheid is duur, als men haar moet kopen in een land, waar ze geen waarde meer heeft! Het was een verzetsdaad, een echte, die de feitelijke oorzaak was van de moord op mijn zuster. Ik slaagde er ten slotte in alle details te weten te komen. Zij had ze voor mij ver borgen gehouden. Terwijl ze, terugkomend van een bezoek aan een arme oude vrouw, door een bos, het bos van Autours, reed, had zij in de greppel iets zien liggen, dat uit eer. vliegtuig was gegooid. Zij haastte zich burgemeester Bourrier te waarschu wen. Hij maakte deel uit van een officiële 1 verzetsgroep, dat wist zij. Hij begreep het dadelijk. Een container met wapens of mi- nutie, te vroeg door het vliegtuig afgewor pen, was midden in het bos gevallen, op een kilometer afstand van het terrein, waar men er op wachtte. De Duitsers moesten hem niet vinden! „Ondanks zijn hoge leeftijd, ging Bour rier met Marcelle op de fiets op weg. Het liep tegen de avond. Zij kwamen pas in de schemering ter plaatse aan. Om daar on bekenden bezig te zien met het verdelen van de inhoud van de container: geld! Een kapitaal voor de Franse Illegaliteit! Die er nooit een cent van zag. De bende van Lefort had zich van de schat meester gemaakt. „De burgemeester en mijn zuster zwe gen natuurlijk menend, dat het om pa triotten uit een andere groep dan de hunne ging. Op dat ogenblik hadden zij geen enkel vermoeden en dat was zó duidelijk, dat ze niet op staande voet vermoord wer den. Marcelle sprak er niet over met mij, om me niet in verlegenheid te brengen, indien de Gestapo op de hoogte zou zijn met haar werk. Maar de burgemeester ver nam later tot z'n verbazing, dat de echte Illegaliteit niets van het gebeurde afwist. Hij begreep toen ook dat Lefort van alles zou doen om hem kwijt te raken. Hij ver kocht zijn huis in Courty, ging naar Parijs en stierf daar nu twee jaar geleden. „Ik gaf de zaak, de diefstal, het verraad, in mijn derde aanklacht aan. Men ant woordde me in het geheel niet, zoals de vorige keren. Van het ogenblik af, dat Le fort op het gemeentehuis als verzetsman werd ingeschreven, was het verboden naar kwade geruchten te luisteren! Verboden te spreken! „Ik heb hardnekkig volgehouden. Drie maanden geleden heb ik een vierde aan klacht ingediend. Daar had ik een door een deurwaarder gewaarmerkte copie bij gevoegd van een document, dat de bewe ringen uit mijn derde aanklacht staafde. Een document, dat ik voor veel geld had gekocht van de erfgenaam van Bourrier in Parijs. De vroegere burgemeester vertelde daarin (met alle détails) de diefstal door Lefort van de voor de Illegaliteit bestemde container. Geen antwoord. Maar van die dag af verwachtte ik, net als mijn zuster, vermoord te worden. Na iedere poging werd de brutaliteit van die twee schurken groter. Heel hoffelijk zond men hun mijn herhaalde aanklachten! Victor bouwde in Courty, kondigde zijn huwelijk aan en vertelaarde, dat de streek spoedig van mij en van „mijn kletspraatjes" verlost zou worden. Officieel beschermd door vleiende autoriteiten, zette hij midden in dit eer lijke dorp, dat wist dat hij een moorde naar was, een hoge borst op! Iedereen werd geterroriseerd. Men smeekte me de streek te verlaten. Men gaf me de verze kering, dat ik miin leven zou eindigen er gens op een verlaten plekje in het bos, of dat op een avond het kasteel zou afbran den. Maar ik leef koppig. Sauvageot, woe dend dat hij aan die bandieten zijn ijzer waren winkel tegen een belachelijk lage prijs had moeten afstaan. Onder de be dreiging van een volkomen gelogen be schuldiging van collaboratie slaagde hij er tenslotte in in Parijs het bewuste docu ment in handen te krijgenHet was een bijna wonderbaarlijk overtuigend be wijs, mag ik wel zeggen! Heel duidelijk herkenbaar stonden de twee broers Schwartz, in Duits uniform, op een groeps foto van de Gestapo uit de Avenue Foch, een foto, die men in haar archieven had teruggevonden! Een neef van Sauvageot, inspecteur bij de politie, had haar daar ontdekt! Maar aan waren ze niet meer „taboe", u kon hen laten arresteren! riep Bachou uit. EINDE DOOOOOOOOOOOOCX Ons nieuwe vervolgverhaal „HET MEIS JE UIT BOIS COLOMBES" behoort tot de bekende werken van de Franse schrijver Jacques Decrest, die in 1951 de litteratuurprijs kreeg voor de beste politie-roman in Frankrijk. De hoofd figuur in zijn verhaal is de commissaris Gilles, die op rustige, innemende wijze het onderzoek leidt in de vele, door hem behandelde, geschiedenissen van de misdaad en tenslotte altijd de ware schuldige weet te ontmaskeren. In dit vervolgverhaal, met de publicatie waar van wij morgen denken aan te vangen, krijgt hij de onverwachte, maar niet onbelangrijke hulp van een klein pien ter meisje, wier optreden aan dit ver haal een wel zeer bijzonder cachet ver leent.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6