Socialisten legden hun „Gezicht op Haarlem" vast in werkplan voor nabije toekomst Symphonie-Orkest „Haerlem" waagde zich aan Vijfde van Beethoven Clientèle schonk jubilerende kapper in Heemstede nieuw interieur Santpoortse bakker laat taarten sturen uit Venezuela „Zorg voor de mens, genegenheid voor de stad" H Haarlems Trio speelde in Minerva-Theater Tweede longarts bij het 1 Consultatiebureau Amsterdamse Beurs DINSDAG 21 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .5 VICHY PILLEN Winkelierster miste een bedrag van 275 Burgerlijke Stand van Haarlem I Gemeentepersoneel 5 Mei 's middags vrij Tentoonstelling werken van Frans Masereel HAAGSE COMED1E „Een feestelijke dag met Ida Wasserman Concert als 't ware in huiselijke kring Eu een herinnering aan de Emmabloem-collecte Tweede chirurg van het Diaconessenhuis De plaats van de vrouw in het openbare leven Nederlands hockeyteam samengesteld Santpoort-station viert Koninginnedag 3715/i« „Een stad is meer dan een verzameling mensen. Zij wordt in de loop der jaren tot een begrip; millioencn „voetstappen in het zand van de tijd" hebben haar een eigen karakter gegeven. Het is niet alleen de kommernis om de mens die tot de samen stelling van dit rapport bewoog; het is ook de genegenheid voor de stad". Aldus kan men lezen in de verantwoording van de samenstellers van een geïllustreerd boekje van 88 pagina's dat in de komende weken in het gemeentelijk leven van Haarlem wel in het middelpunt van de aandacht zal staan: Het „Gezicht op Haarlem", zoals de Partij van de Arbeid dat heeft. Zoals de voorzitter van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid gistermiddag op een persconferentie toelichtte, hadden de Haarlemse socialisten er behoefte aan, nu eens af te wijken van de gebruikelijke oppervlakkigheid in de verkiezingsprogramma's die met zich brengt dat de doel stellingen van alle partijen op elkaar lijken als twee druppels water. De kiezer, aldus de heer Happé, heeft er recht op te weten wat een partij in concreto wil, hij moet zo goed mogelijk worden voorgelicht over wat een politieke groep denkt en wil ten aanzien van de verschillende vraagstukken die er in een stedelijke gemeenschap spelen. Vandaar dan de uitgave van „Gezicht op Haarlem" de titel is ontleend aan een schilderij van Ruijsdael dat men kan beschouwen als een uitbreidingsplan voor een stad: het bevat een plan in hoofdzaak, waarin de grote lijn en de wenselijkheden op langere termijn staan aangegeven en een plan in détails met de eisen voor het ogenblik. Er zijn vijf hoofdstukken: De burger en zijn stad, dat over de burgerzin gaat; De slad (stedebouw en volkshuisvesting en verkeer); De burger (sociale en medische zorg); Burger en bedrijf (industrie mid denstand en toerisme); Ontplooiing van de mens (onderwijs, kunst, jeugdzorg en sport). Hieronder geven wij enkele uittreksels uit dit aan gedachten en suggesties rijke rapport. Raden Zo wordt ten aanzien van de burgerzin, zoals die tot gelding kan en moet worden, opgemerkt: „Dit kan worden bereikt door radea, waarin vertegenwoordigers van de over heid en van het vrije verenigingsleven te zamen om de tafel zitten om te komen tot adviezen aan het gemeentebestuur en initiatieven. Om enige voorbeelden te geven: de or ganisaties die zich de bevordering van het onderwijs ten doel stellen, kunnen plaats vinden in een onderwijsraad: woning bouwverenigingen in een volkshuisves- tingsraad; we denken aan een kunstraad, een sportraad, om slechts enkele van de mogelijkheden te noemen. Een instelling als het „georganiseerd overleg in ambte narenzaken" is reeds een voorbeeld op welk een voortreffelijke wijze de zaak van de gemeenschap kan worden gediend. Een Jeugdraad en een Kunstraad lijken ons, naast de kortgeleden tot stand geko men Sportraad, thans de eerstaangewezen organen om in Haarlem een plaats te krijgen". Ontwikkeling van de wijk-comité's tot wijkraden wordt eveneens van belang ge acht. Over de woningbouw wordt opgemerkt, „dat de overheid er zorg vuor uient te dragen, dat in voldoende mate goede ar beiderswoningen beschikbaar komen. Voor het tot stand komen van deze woningen wordt de voorkeur gegeven aan woning bouwverenigingen, om te bereiken dat een zo groot mogelijke zelfwerkzaamheid van de bevolking ontstaat. Naast de voorziening met arbeiderswo ningen, dient de overheid er voor te zor gen dat voldoende huurwoningen voor de middenstand ter beschikking komen. Voor de verhouding tusèen arbeiders- en mid denstandswoningen, voor zover het de nieuwbouw betreft moet de tot nu toe ge- ADVERTENTIE Een regelmatige darmfunctie is gi de basis voor een goede gezond heid. Vermijdt dus verstopping en bevrijdt Uw organisme van g. schadelijke stoffen. Lel vooral op de juiste naam en i het blauwe doosje Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten y Maandagmorgen vervoegde zich een man in een winkel aan de Vijfhuizerstraat in Haarlem-Oost, waar boeken uitgeleend worden. Hij informeerde of er nog belang stelling was voor het binden van boeken, maar kreeg te horen van de winkelierster, dat er voor dat doel geen boeken waren. Zij begaf zich naar de keuken en daar hoorde zij, dat er nog iemand in de winkel stond. De man bleek niet verdwenen te zijn en vroeg thans of er adressen bekend waren, waar wel belangstelling zou be staan. Na het antwoord vertrok de man. De winkelierster vertrouwde het geval niet en stelde een onderzoek in haar la in. Het bleek haar, dat uit een portefeuille een bedrag van 275 verdwenen was. De politie is van de vermissing op de hoogte gesteld. HAARLEM, 20 April 1953 BEVALLEN van een zoon: 16 April, A. van Lieshoutvan Schooten; 18 April, A. H. G. van Zomeren—Klooster; 19 April, H. D. de Jonge Mulock HouwerIlcken; J. C. TroupinSchreuder; M. Postmavan 't Hof. BEVALLEN van een dochter: 18 April, D. J. Avontuur—Nijssen; T. M. Uitendaal— Bastiaenen; 19 April, H. W. AdelaarDuits; N. JansenGroenevelt; W. C. HageVer hulst; 20 April, C. DuijsRozendaal; C. E. Rozenboomvan der Kaaij. OVERLEDEN: 17 April, J. Kamminga, 67 j., Gasthuisvest; 18 April, H. C. Veldhuis- Bos, 65 j., Holsteijnstraat; J. Langeveldde Keizer, 41 j., Boterstraat; J. M. van Beek V3fi Schie, 55 j., Kleverparkweg; B. Maas, Maarten, van Heemskerkstraat. bruikelijke verdeling van ongeveer 70 en 30 gehandhaafd blijven. Wijziging in deze verhouding ten nadele van de bouw van arbeiderswoningen wordt onaanvaardbaar geacht. Een goed inzicht in de wijze waarop in de naaste toekomst in de woningbehoefte moet worden voorzien zal met kunnen worden verkregen zonder grondige kennis van de woningvoorraad. Slechts een vol ledige woning-karthotheek zal dit inzicht verschaffen. Het opzetten hiervan kost ge ruime tijd, zodat daarmede spoedig moet worden begonnen". In het aan de Burger gewijde hoofdstuk treft men onder meer passages aan, waar uit blijkt dat de Partij van de Arbeid vindt dat Haarlem nog meer moet doen voor de lichamelijk misdeelden. Zo wordt aanbe volen aan het St. Elisabeths Gasthuis een revalidatiecentrum te verbinden. Het vraagstuk van de bejaarden wordt eveneens aan de orde gesteld. Gesteld wordt voorts dat het noodzakelijk is, dat Haarlem binnen tien jaar een nieuw ziekenhuis heeft ter vervanging van St. Elisabeths Gasthuis. Verder wordt coördinatie van alle bij de volksgezondheid betrokken instanties be pleit. Middenstand Op het punt van de zorg voor de midden stand is „Gezicht op Haarlem" uitvoerig. Aan de samenvatting van dit hoofdstuk ontlenen wij: „Voor een gezonde situatie in het mid- denstandsbedrijf, moet het van het grootste belang worden geacht dat de gemeente een beleid voert, dat er op gericht is een te groot aantal winkels per branche in de nieuwe woonwijken te voorkomen. In bedrijfstakken waar door overbezet ting reeds ongezonde toestanden bestaan, zullen de betrokken ondernemers de han den ineen moeten slaan om door sanering verbetering te bereiken. De gemeentelijke overheid dient hier initiatieven te steunen en te stimuleren. Samenwerking tussen de middenstan ders is op tal van gebieden mogelijk en gewenst. Hierbij denken wij met name aan de oprichting van een Haarlems Bu reau voor Middenstandsboekhoudingen, dat ook adviezen voor een verantwoorde bedrijfsvoering dient te geven. Tenslotte pleiten wij voor de instelling van een middenstandsraad die, naar het ons voorkomt, goede diensten zal kunnen bewijzen bij het oplossen van de vraag stukken waarbij zowel de middenstand zelf als het algemeen belang nauw zijn be trokken". Van de vele problemen, die bij het hoofd stuk Onderwijs worden behandeld noemen wij dat van het Paedagogisch Centrum, waarover wordt opgemerkt: „Van betekenis zou zijn indien in.Haar- 'em een Paedagogisch Centrum werd in gesteld, dat in samenwerking met de ge meentelijke onderwijsautoriteiten onder zoekingen verricht op het gebied van on derwijs en opvoeding, of de resultaten van elders genomen proeven in de gemeente toepast. Dit Centrum kan verder voorlichting geven aan de werkers in de scholen, wan neer zij daaraan behoefte voelen. Paedagoog, psycholoog en psychiater NHOÜD en betekenis van „Gezicht op Haarlem" zullen worden bespro ken op een bijeenkomst in de Haarlemse Kegelbond op aanstaande Donderdag avond. De inleiders zijn de heren D. J. A. Geluk, E. F. Albrecht en W. F. Happé. kunnen dan nauw samenwerken terwijl het Paedagogisch Centrum ook ingeschakeld kan worden bij de sociaal-paedagogische arbeid in de gemeente (politie, volksont wikkeling bedrijven, enz.)". Tot besluit van dit overzicht van „Ge zicht op Haarlem" geven wij de samenvat ting van enkele punten uit de aan Kunst en Volksontwikkeling gewijde pagina's. „De tijd wordt rijp geacht om te komen tot instelling van een Raad van Kunst en Volksontwikkeling. In Haarlem-Noord en -Oost is de stich ting van culturele centra dringend nood zakelijk. De beheersvorm van de Haar lemse (Provinciale) Orkest Vereniging dient gewijzigd te worden. Aan de oplei ding musici en het vraagstuk der werk loze musici is grote aandacht te besteden. Er bestagt behoefte aan een museum voor moderne kunst. Volle belangstelling moet bestaan voor de nood waarin vele beel dende kunstenaars verkeren; stimulering van het geven van opdrachten is een we zenlijke taak van de overheid". Zoals gewoonlijk: Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat het Haarlemse gemeentepersoneel op Koninginnedag de gehele dag vrij zal krijgen en de Bevrijdingsdag een halve. De Koninginnedag is altijd een vrije dag op grond van het ambtenarenreglement. Op Bevrijdingsdag wordt sinds 1950 des middags vrij gegeven, een praktijk die in het land algemeen wordt gevolgd en die in Haarlem dan ook geen ogenblik in dis cussie is geweest. Zoals men weet heeft de fractie van de C.P.N. in de Haarlemse raad de vraag ge steld of het gemeentepersoneel een halve dag verlof krijgt op 5 Mei. Ter bestrijding van de kosten, die de te organiseren internationale tentoonstelling van werken van Frans Masereel met zich brengt, stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van f 6500 beschikbaar te stellen. Ter toelichting de len B. en W. mee, dat in het buitenland plannen zijn gemaakt voor een tentoon stelling van werken van Frans Masereel. De tentoonstelling zal rouleren over de volgende plaatsen: Haarlem. Arnhem, Rot terdam, Enschedé, Mechelen en waar schijnlijk ook Charleroi. Gezien de inter nationale betekenis van de kunstenaar, als schilder zowel als graveur, willen B. en W. deze expositie in de zomermaanden in het museum „Het Huis van Loov" ter bezich tiging aanwezig zien. Van belang is daarbij tevens dat Haarlem de „primeur" krijgt van de tentoonstelling in Nederland. Het onder leiding van Piet Halsema staande symphonie-orkest „Haerlem" opende gisteravond het programma in de gemeentelijke Concertzaal met de overture „Nachklange von Ossian" van Niels W. Gade, een stuk in Mendelssohnstijl, dat jaren geleden zijn vaste plaats had in het répertoire der beroepsorkesten, doch daar uit spoorloos verdwenen is, waarschijnlijk wegens het onpersoonlijke karakter der muziek. Wat niet wegneemt, dat het een goed gebouwd stuk is, dat voortreffelijk klinkt. Amateurs kunnen er met een uit voering hun hart aan ophalen, dank zij de aantrekkelijke thema's en de practische verzorging der instrumentatie. Voor „Haer lem" bleek het ook het voordeel te bieden, dat de volledige bezetting van het ensem- Waarchijnlijk zullen er in ons land slechts weinig kappers zijn aan te wijzen, die zich er op kunnen beroemen dat vrij wel alle plaatselijke prominente figuren zich verenigden, ten einde hem bij zijn jubileum een spontane hulde te bereiden. In ieder geval is Adriaan Maartense deze eer te beurt gevallen, toén hij Maandag het feit herdacht dat hij zich vijf en twin tig jaar geleden als zelfstandig herenkapper aan de Bronsteeweg vestigde. Daarvoor was hij reeds vele jaren corpsfigaro bij de Leidse studenten geweest, hetgeen hem eveneens een niet geringe populariteit be zorgde. Velen dezer vroegere studenten zijn Maartense tijdens hun latere carrière trouw gebleven. Niet minder bekendheid verwierf de heer Maartense tijdens de bezetting, toen hij zich op een minuscuul kinderfietsje naar allerlei geheime adres sen begaf, om vele onderduikers geregeld van baard en hoofdhaar te ontdoen. Ter gelegenheid van dit jubileum had zich uit zijn cliënten een comité gevormd, dat onder meer bestond uit de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, jhr. mr. J. W. Röell, ir. W. J. Burgersdijk, mr. B. v. d. Burg, de hoofd inspecteur van politie, de heer A. Berent- sen, mr. dr. J. van Bruggen en verder vele artsen en predikanten, die gezamenlijk een geheel nieuw intérieur voor de kapsalon voor hun rekening namen. De overdracht hiervan geschiedde Maandagmiddag op een bijzonder originele wijze, doordat er een taart in de vorm van een enorme scheerkwast onder de aanwezigen werd verdeeld. Deze bevatte verschillende bonen en nu was voor de vinder van de grootste boon het recht gereserveerd de nieuwe verlichting te ontsteken en door deze han deling het intérieur aan de jubilerende kapper over te dragen. Ten slotte werd ds. C. P. Hoekema aangewezen deze cere monie te verrichten, die zich onder een luid applaus van zijn opdracht kweet. Na mens het comité werd het woord gevoerd door de heer J. G. M. van Walsem, arts te Heemstede, die er in de eerste plaats aan herinnerde, dat de heelmeester en de bar bier ten tijde van Jan Steen eigenlijk het zelfde vak beoefenden. Misschien dat hij zich hierdoor enigszins met de jublaris verbonden achtte, waarbij spreker er van overtuigd was, dat de band reeds uit zijn Leidse studententijd dateerde. Met de beste wensen voor de toekomst overhandigde spreker ten slotte nog een enveloppe met inhoud, welke door de jubilaris naar eigen goeddunken mag worden gebruikt. De gehele dag heeft de heer Maartense ET is een enigszins bi zarre, maar daarom niet minder gewaardeerde verrassing, als je op je ko peren bruiloft een taart wordt „aangezegd", die bij na een meter in doorsnee is en afkomstig moet zijn van een half vergeten neef uit Venezuela, die óók wat doen wilde op het feest. Daar moet de deksel dan voor van de wasemmer ko men, om het gevaarte te vervoeren en dan vragen de gasten natuurlijk, hoe dat toch wel mogelijk is, die royale neef en dat wagen wiel van een taart, waar toch het adres van een banketbakker uit de naaste omtrek bij stak. Karei Toeset, de banket bakker van de Bloemen- daalse straatweg in Sant poort kan dat haarfijn ver tellen, want. hij is het, die taarten uit New York en Suriname naar Emmen en Rottevalle dirigeert. Want dat is zijn hobby, al kegelt hij óók graag een keer in de week met zijn collega's- banketbakkers. Elke avond zint hij evenwel op nieuwe mogelijkheden, om Neder landers in den vreemde aan de zo vaak gezochte gele genheid te helpen verwan ten in het moederland te bedenken met een plotselin ge taart of ander zoetig- heidje op een verloving, een moederdag of een ver jaring. En tot nu toe is hij daar heel aardig in ge slaagd, want zijn „taarten expresse" is dezer dagen aan de duizendste taart toe. Dat wordt tussen haakjes een geweldenaar van een bakstuk, die duizendste: de wereldbol, die er van mar sepein op komt staat al klaar en wie dit kunstpro duct treft heeft een beste dag, want de door het verre familelilid argeloos bestel de lekkernij gaat er natuur lijk ook bij. Die wereldbol is zomaar een aardigheidje van bakker Toeset. Het idee werd een jaar of drie geleden geboren in na volging van de „bloemen- expresse" die het immers mogelijk maakt, over de hele wereld bloemen te ver sturen, maar toen het du plicaat met crème en slag room als grondstof in het begin geen daverend succes bleek te willen worden, heeft de Santpoortse bak ker zich er in zijn eentje voor gespannen en nu kan het gebeuren, dat u van een geëmigreerd familielid op Nieuw Zeeland op uw verjaai'dag een zoete sur prise krijgt thuisbezorgd. Een vrind van bakker Toe set, die in Australië aan een nieuwe toekomst bouwt, hielp het geval eigenlijk op gang, door kalmweg een taart te bestellen voor fa milie in Heiloo en toen dat bleek te gaan, ging de heer Toeset doorborduren. Zijn orderboeken liggen vel met bestellingen uit bijna alle uithoeken van de we reld voor haast alle plaat sen in Nederland. En het aardige is, dat hij de orders netjes onder zijn collega bakkers verdeelt, zodat een Heemsteedse familie een door een Sumatraanse re latie bekostigde taart via haar eigen Heemsteedse roomkunstenaar krijgt. An dersom kan ook al: zo lang zamerhand heeft meneer Toeset een net van relaties over de wereld gespannen, waardoor het hem mogelijk is uw taart naar Timboeic- toe te sturen, of althans de door u betaalde lekkernij te laten vervaardigen en thuis bezorgen door de plaatse lijke bakker van die verre stad. Lange naamlijsten van de Nederlandse kolo nies in diverse Europese hoofdsteden krijgt hij dank zij de amoassades of gezant schappen daar in handen en dan krijgen ze allemaal een net drukwerkje met een plaatje van de voorradige taarten. De organisatie groeit de initiatiefnemer haast wel eens boven het hoofd, maar hij houdt er toch zoveel plezier aan, dat hij voorlopig nog wel in zijn web van roomdraden blijft zitten, om Nederlands ge bak of andere banketbak kerswaren te laten toestu ren aan andere Nederlan dera. Tot nu toe hebben alle klanten ze voor zoete koek opgegeten. zich in een grote belangstelling mogen ver heugen, waarvan tientallen bloemstukken en een respectabele hoeveelheid rookge rei de tastbare bewijzen vormden, 's Mid dags had hij nog bezoek ontvangen van zijn jeugdige cliëntèle, die ongeveer vijftig in getal en met een mandoline gewapend een tamelijk luidruchtige doch niet minder hartelijk gemeende muzikale hulde ver zorgden. Onder de vele gelukstelegrammen die de heer Maartense ontving, waren er zelfs enkelen uit Egypte en Palestina afkomstig. Ten slotte vernamen wij nog, dat de jubilaris zijn nu overbodig geworden ver lichting, die nog in een uitstekende staat verkeerde, ten behoeve van Puttershoek heeft afgestaan, waarvoor hij reeds een hartelijke dankbetuiging mocht ontvangen. De problemen, die in het leven van Lora Sutherland een belangrijke plaats innemen, vinden hun culminatiepunt tijdens de vie ring van haar vijftigste-verjaardag. Aldus schrijft de debuterende regisseur Jan Retèl ter inleiding van het blijspel „Een feeste lijke dag" van Andrew Rosenthal, waarvan de Haagse Comedie gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een abonnements voorstelling gaf. Deze Amerikaanse auteur wiens werk tot dusver alleen in Enge land werd gespeeld heeft er kans toe gezien het eerste van de drie bedrijven inderdaad te vullen met soms wel geestige bespiegelingen over de moeilijke kunst van het onaangename ouderworden, al drijft hij zijn karaktertekening soms bedenkelijk ver in de sfeer van het ridicule. Om dit spel te kunnen volhouden moest hij daarna zijn toevlucht nemen tot enige schokkend bedoelde onthullingen: niet al leen ontdekt Lora Sutherland de ontrouw van haar echtgenoot, bovendien wordt zij in kennis gesteld van haar naderend groot moederschap en smaakt zij de teleurstelling dat haar dochter ten huwelijk wordt ge vraagd door de man, wiens attenties zij voor zichzelf bedoeld achtte. Erg acceptabel is dit allemaal niet, maar de dialogen zijn zodanig afgestemd dat men beurtelings vermaakt of met een vleugje ontroering de ontwikkeling der gebeurtenissen volgt. Overigens vraagt men zich af welke levens houding deze vrouw koesterde toen zij jon ger laten wij bij voorbeeld zeggen: der tig was. Hoe men het ook bekijkt, het is een ma ger stukje en daarom moet men het in zekere zin betreuren, dat Jan Retèl juist dit voor zijn eerste beroepsregie heeft uit gekozen. Want de vertolkers van de hoofd rollen waren mede door de psychologische onwaarschijnlijkheid wel gedwongen de suggestie van een overtuigend gevoels leven er dik bovenop te leggen, zoals dat heet. Vooral het tot exuberantie geneigde talent van Ida Wasserman heeft hij niet helemaal binnen de perken van het genre kunnen houden, zodat zij soms wel heel erg „toneer' stond te spelen, hoe leuk menig een dit ook gevonden mag hebben. Want zij is nu eenmaal een rasactrice, die van zo'n lief en onlogisch vrouwtje toch altijd wel een kostelijk type weet te maken. Veel meer succes had de regisseur met het ge ven van leiding aan de jongere leden van het ensemble, van welke speciaal Luc van Gent en Carl van der Plas zich wisten te onderscheiden. Bob de Lange was met zijn veelzeggende mimiek de man-die-het- moeilijk-heeft-met-zo'n-vrouw-waar-hij- desondanks-van-houdt en Diny Sprock bracht wat extra-vrolijkheid teweeg met een caricaturaal getekende vriendin, die wat men noemt het leven kent. Verder waren er meer of minder bevre digende kleinere rolletjes van Kathenka van der Werff, Andrea Wiltens, Carrie Rens en Pim Dikkers en moet nog een com pliment worden uitgedeeld aan Willy Haak voor de levendige wijze, waarop zij zich kweet van de ondankbare taak een mora liserende schoonzuster uit te beelden, die eigenlijk alleen maar herinneringen aan de vervelende raisonneurs van Molière wak ker riep. Dank zij hun aller toedoen hebben de toeschouwers enkele uren in een ple zierige stemming verkeerd en daar waren zij blijkens het hartelijke applaus niet wei nig dankbaar voor. DAVID KONING. De burgemeester van Haarlem zal zijn spreekuur deze week inplaats van Vrijdag 24 April op Donderdag 23 April houden. Op uitnodiging van de Heemsteedse Kunstkring concerteerde gisteravond Haar lems Trio (gevormd door de violist Jan Hoeben, de violoncellist Onne van de Klas horst en de pianist Fred Luyken) met medewerking van de violist Lorenzo Pap polo, de altviolist Jan Ay en de klarinet tist Ru Otto in de bovenzaal van het Mi- nerva-theater. Bij wijze van experiment hadden de instrumentalisten zich niet op het podium maar in de zaal opgesteld. Om hen heen zaten de toehoorders als in een huiselijke kring geschaard, zodat bij dit concert een heel eigen, passende sfeer voor kamermuziek aanwezig was. Of de nieuwe opstelling ook een verbe tering van de klankverwerking met zich mee bracht, valt moeilijk te zeggen. Voor de uitvoering van het Trio opus 1 nr. 2 in G van Ludwig van Beethoven, leek dit in het geheel niet het geval te zijn. Haar lems Trio stond hier trouwens voor het uiterst lastige probleem van de timbre versmelting van viool, violoncel en piano. Dit probleem werd gisteravond bij de uit voering van Beethovens Trio niet opge lost. De vleugel klonk te dor, de viooltoon was te schraal en de klank van de violoncel was vooral in het groot-octaaf veel te do minerend door een areimend-zware op dringerigheid. Voor dit werk moet het ensemble nog komen op een hoger plan van uitgebalanceerde dynamiek. Meer verfij ning bij de relatieve sterkte-schakeringen en vooral ook meer evenwicht en aandacht voor melodische bouw. Maar bij deze op merkingen moet toch ook herinnerd wor den aan enkele goed geslaagde gedeelten van het Largo. Voor het tweede werk van het program ma, het Klarinetkwintet van de Engelsman Gordon Jacob kwamen de violisten Jan Hoeben en Lorenzo Pappolo, de altist Jan Ay, de violoncellist Onne var. de Klashorst en de klarinettist Ru Otto in actie. In te genstelling met de klassieke, rustige ex pressiviteit, die Beethoven in zijn Trio bracht, kwam nu de hartstochtelijke be wogenheid, ja zelfs demonische bezeten heid van dit modern getinte, maar in we zen toch door en door romantische kwin tet. Door de bruisende, rhythmisch voort gestuwde klanken van het werk klink t een zwaarmoedige ondertoon, waarvan ds kla rinet met haar karakteristieke klankregis- ters wel de voornaamste vertolkster is. Na de pauze volgde de uitvoering van het Pianokwintet van César Franck, waar aan de vier strijkers en de pianist Fred Luyken hun krachten wijdden. De vleugel, b:j de uitvoering van Beethovens trio ge sloten gehouden, werd nu een weinig ge opend, zodat de pianoklank zich beter, met meer straling, kon laten gelden. Dat was nodig, want al is Franck's kwintet een stuk kamermuziek, het vraagt soms een klank- expansie, die haast van symphonische om vang kan worden. Een grote klankontwikkeling kwam ook nu tot stand, soms te groot voor de ruimte en vaak ook te langdurig, met het ontbre ken van een absolute climax als gevolg. Maar de klankverhouding der instrumen ten was zeer goed. Het ensemble, dat als het ware opgenomen was in de kring der toehoorders, speelde opvallend geïnspi reerd. P. ZWAANSWIJK. Het consultatiebureau van de Vereniging ter Bestrijding der Tuberculose in Haar lem heeft in zijn pand aan de Gedempte Oude Gracht al sinds jaren te kampen met een gebrek aan ruimte, hetgeen vooral in verband met het komende onderzoek van de gehele bevolking zorgen baarde. Nu is daaraan gelukkig ten dele tegemoet gekomen door de verbouwing van de eer ste étage van dit pand dat tot nog toe als woonruimte gebruikt werd tot een tweede „unit" voor t.b.c.-onderzoek, waar in van Maandag a.s. af, de longspecialist J. Stoffelsma de scepter zal zwaaien. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan deze verbouwing, die het consultatie bureau verrijken zal met een ruime onder- zoekkamer annex doorlichtingsapparatuur en een vertrek waar de verpleegster, die de longspecialist assisteert, zetelen zal. Een en ander zal de capaciteit van het bureau be langrijk vergroten, zodat de consultanten nu sneller geholpen kunnen worden dan voorheen, toen de longspecialist S. J. van Slooten het gehele onderzoek en heronder zoek nog alleen voor zijn rekening moest nemen. Ideaal is de situatie ook nu nog niet een tweede wachtkamer bijvoor beeld heeft men in de beperkte ruimte aan de Gedempte Oude Gracht niet meer kunnen „uitsparen", maar in ieder geval is er toch een belangrijke verbetering tot stand gekomen, zij het ten koste van grote financiële offers. Een dergelijke verbou wing, om van de technische outillage nog maar niet te spreken, kost immers in deze tijd schatten gelds en daarom hopen be stuur en staf van het consultatiebureau en de vereniging dan ook, dat de aanstaande Emmabloemcollecte ditmaal bij de bevol king extra veel weerklank zal vinden. De Emmabloem heeft zich in het verleden steeds in de bizondere gunst van onze plaats- en streekgenoten verheugd en de verwachting is dus gerechtvaardigd, dat fisarlem en Bloemendaal die traditie voort zetten zullen, als Woensdag de collecte bussen weer rammelen. Ook collectanten zijn welkom: zij kunnen zich opgeven bij het consultatiebureau aan het hierboven genoemde adres. ble er kon meespelen en bovendien aan de gestelde eisen wist te voldoen. Met eigen solisten: mevrouw Trude Schultheiss (viool) en dr. J. Veenebos (cello) werd vervolgens een interessante Sinfonia Concertante" van de Londense Bach ten gehore gebracht: een opgave, waaraan de uitvoerders veel genoegen kunnen beleven, ook na deze zeer verdien stelijke uitvoering. Als derde nummer werd het motet „Exultati, jubilante" van Mozart voor so praan-solo met strijkorkest, hobo's en hoorns ten gehore gebracht. Mozart schreef dit driedelige stuk op 17-jarige leeftijd voor de mannelijke sopraan Rauzzini, die in zijn opera Lucio Sillo, welke hij voor Milaan geschreven had, een glansrol had vervuld. Tussen de muziek van deze opera en deze kerkmuziek is heel weinig verschil; het was de jonge compo nist blijkbaar te doen om zijn opdracht gever te bevredigen en zijn virtuoze kwa liteiten als vocalist te laten uitkomen. De sopraan Annie Schoen, ctie men ter vertol king van deze veeleisende solopartij geën gageerd had, wist in menig opzicht te be vredigen. Alleen kwam het bij het wisse len der toonaarden wel eens voor, dat het enige tijd duurde eer de stemming precies op temperatuur was. Dit deed zich trou wens ook voor bij het begeleidend orkest. De alten wisfen zich in het middendeel gunstig te onderscheiden. Na de pauze volvoerde het orkest het waagstuk om de „Vijfde" van Beethoven te vertolken. Wat stemming en rhythme be trof, was het resultaat van blijkbaar ern stige studie verrassend goed te noemen. Een paar schommelingen tussen houtbla zers en strijkers daargelaten, stond ook het samenspel op goed peil. Directeur Halsema dirigeerde zakelijk correct en het mag gezegd worden dat hij eer van zijn werk haalde. JOS. DE KLERK Tot tweede chirurg van het Diaconessen- huis te Haarlem is benoemd de heer G. den Otter, chirurg te Rotterdam. De heer Den Otter is geboren op 4 No vember 1921 was na zijn studie te Leiden'as sistent van prof. Dankmeyer in het anato misch laboratorium te Leiden en sinds 1 Juni 1947 assistent van dr. P. J. Koore man, chirurg van het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Hij is sinds 1 Januari 1951 door de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs aangewezen met een onderwij sopdracht voor de medische studenten te Rotterdam. De heer Den Otter hoopt zijn werk in Haarlem 15 Mei te beginnen. Voor de Christelijk Historische Vrou wengroep te Haarlem sprak mejuffrouw mr. E. A. Haars, lid van de Provinciale Staten van Utrecht, over de plaats van de vrouw in het openbare leven. Zij gaf de geleidelijke groei aan van de arbeid der vrouw en het besef van haar rechten. Na al wat bereikt werd, herinnerde zij verder aan de verantwoordelijkheid der vrouw ten opzichte van het opgroeiend ge slacht en op het grote belang van een waardige houding van de vrouw in het openbare leven. Tenslotte sprak zij er haar vreugde over uit dat de C.H.U. de vrouw een plaats in de politiek waardig keurde. Voor de op Zaterdag 25 April in Notting ham te spelen interland hockey-ontmoeting (heren) Schotland—Nederland is het Neder lands elftal als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); midden: Ancion (Kampong), Loggere (Laren) en Tiel (HHIJC); voor: Boerstra (HHIJC), Bouw man (BMHC), Hooghiemstra (SCHC), Kruize (HHIJC) en Esser (Togo). Reserves zijn: Wagener (Hilversum) en Terlingen (Be Fair). Door de vereniging tot het houden van nationale gedenkdagen te Santpoort-Station is voor Koninginnedag het volgende feest programma vastgesteld. 's Morgens om 9 uur zullen er kinder spelen worden gehouden en om 11,30 uur kunnen de debutantjes hun beste beentje voorzetten in een voordrachtenwedstrijd voor de microfoon. Alle schoolkinderen kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. De kleuters, die nog te klein zijn om aan een wedstrijd of spel deel te nemen, worden van 912 uur bezig gehouden met een filmvertoning in de Toorts. 's Middags om 3 uur heeft er een her denkingsbijeenkomst plaats bij de bevrij- dingsbank op het Stationsplein. Hier zal worden gesproken door pater J. v. d. Pol van het Lervigerie College te Santpoort, de heer C. Spoor (secretaris B.O.I.W.), en ds. D. ter Steege, Ned. Herv. predikant. Het geheel wordt opgeluisterd door de vijf Santpoortse zangkoren onder leiding van de heer D. Klut. Op het Schoolplein treedt 's avonds om 8 uur op het Zaans Ca baretgezelschap met een gevarieerd pro gramma. Op Dinsdag 5 Mei heeft 's morgens om 10,30 uur in de Bruno Klauwerstraat het wagenspel plaats en 's avonds om 6,45 uur kranslegging bij de bevrijdingsbank. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 97V.« 971/ia 160 163 184)4 184 155)4 156 312/4 312% 89 83% 146)4 146 127% 127% 98 96% 82% 82% 159% 159% 155% 156% 158 158 154% 156% 37% 37% 50 »/w 51% 47% 48% 66Vu 65% 22% 22% 39

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7