Prof. Romme was boos op minister Mansholt Begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid HOOGTEZON Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Jo Vincent zong op orgelconcert 3 TWEEDE KAMER Principieel meningsverschil over prijsregeling van landbouwgronden Verdere uitwisseling van gevangenen in Korea Kenya in de UNO? EERSTE KAMER Vitoil geelt dor haar nieuw leven! Gerestaureerd weeshuis door Koningin heropend H. J. MAERTENS N.V. eist I/ITOII" Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Belangrijke factor Historisch Troost Dijkherstel vertraagt uitvoering van andere werken WOENSDAG 22 APRIL 195 3 (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag was de vergadering van de Tweede Kamer rijk aan afwisseling, maar verreweg het belangwekkendste speelde zich aan het eind van de middag af. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake vervreemding van landbouwgronden had de heer Droesen (K.V.P.) ten aanzien van de bepaling, dat de minister algemene normen vaststelt omtrent de verkoopprijzen een amendement verdedigd, om in dit op zicht de Centrale Grondkamer de plaats van de minister te doen innemen. Deze moest hiervan niets hebben. Op die manier, zo zei hij, zou een van de belangrijkste pijlers waarop de landbouwpolitiek rust, worden weggeslagen en zou hij niet meer bij machte zijn de boeren een redelijk be staan te waarborgen. En dus sprak minis ter Mansholt over het amendement het „onaannemelijk" uit. Tevoren had hij, naar aanleiding van een opmerking van de heer Bieuwenga (A.R.) kenbaar gemaakt met tertijd ook niet de bevoegdheid tot vast stelling der normen aan in te stellen land bouwschappen te willen overlaten. Veront waardigd beklom hierna prof. Romme (K. V.P.) het spreekgestoelte om duchtig tegen de bewindsman uit te pakken, die zijns in ziens dus blijkbaar niets vart de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie wilde we ten. De aanvoerder van de K.V.P.-fractie verklaarde nadrukkelijk, dat zijn fractie in de gegeven omstandigheden voor het mi nisterieel „onaannemelijk" niet uit de weg zou gaan. Voorzitter Kortenhorst, die besefte, dat er iets dreigends in de lycht hing, op- perde toen het denkbeeld, huiswaarts te gaan en Woensdag de beraadslagingen voort te zetten. Maar minister Mansholt wilde toch nog wel even op prof. Romme's aanval reageren. „Deze afgevaardigde", aldus de minister, „heeft zich ten onrechte opgewonden, want ik ben een oprecht voorstander van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Maar wanneer de heer Romme even rustig zou nadenken, zal hij moeten toegeven, dat het toch heus niet aangaat om nu maar net te doen alsof de Grondkamer hetzelfde is als steaks 'n land bouwschap. In de Grondkamer hebben de ondernemers geen zitting, zodat al om die reden normbepaling inzake de prijzen van te verkopen landbouwgronden onjuist zou zijn. De Kamer zal er nog een nachtje over slapen. De heer Engelbertink (K.V.P.) had succes met een amendement, waardoor een overdracht van land of van een zakelijk recht tussen echtgenoten en bloed- en aan verwanten niet de goedkeuring van de Grondkamer behoeft. Hij wilde daaronder ook de bloedverwanten in de zijlinie tot de derde graad van doen profiteren, maar dat ging de Kamer wel wat te ver. Minister Mansholt had ernstige be zwaren, maar de Kamer was gevoelig voor het argument, dat het amendement ook strekt tot behoud van goede familie- en gezinsverhoudingen, waar de Grondkamer niet tussen behoort te komen. Zij heeft de verkeersagent die de minister bij deze zij weg wilde plaatsen, met 43 tegen 33 stem men weggestemd. Tegen waren de V.V.D., de P.v.d.A. en de heer Van Koeverden van de K.V.P. Staatlozen worden Nederlanders In het begin van de middag verenigde de Kamer zich met 4929 stemmen (P.v.d.A. en Communisten tegen) met een amende ment van Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), waardoor voor staatlozen die het Nederlanderschap willen terugkrijgen, de eis zal gelden, dat zij twee, in plaats van drie jaar hier moeten hebben gewoond en zich behoorlijk gedragen moeten hebben. Wie geen belastbaar inkomen heeft zal, op grond van een met eenzelfde meerderheid aangenomen amendement, geen 25 be hoeven te betalen om de Nederlandse na tionaliteit te herkrijgen. Tenslotte nam de Kamer het wetsontwerp met 695 stem men aan. Niet alleen de communisten, maar ook een viertal V.V.D.'ers waren in de opposi tie, alsmede mej.dr. Klompé (K.V.P.). Deze laatste had er principieel bezwaar tegen, dat van de maatstaven, die de minister van Justitie wil aanleggen en waardoor extre men van links en van rechts van de rege ling niet zullen kunnen genieten, tevens vele vrouwen en kinderen het slachtoffer zullen worden. Interpellatie-Gortzak De heer Gortzak (Comm.), ontevre den over het feit, dat minister Drees niet bereid bleek alsnog te bevorderen, dat men op de Bevrijdingsdag van 1 uur af 's mid dags vrij zal hebben, eindigde zijn desbe treffende interpellatie met een motie,waar in hij die middag voor allen vrijaf wilde hebben met behoud van loon. Alleen de communisten stemden voor, zodat de motie met 725 stemmen werd verworpen. De minister-president mocht terecht .tegen al lerlei opmerkingen van de interpellant be zwaren hebben aangevoerd, dit neemt niet weg, dat hij niet zo sterk stond, toen hij de nu toe te passen viering van de 5e Mei trachtte te verdedigen. In feite gaat er in derdaad een deel van het feestelijk karak ter dat die dag aanvankelijk had, verloren. PANMOENDJOM (Reuter, A.F.P.). De verbondenen en de Noordelijken hebben in Korea heden wederom een aantal zieke en gewonde krijgsgevangenen uitgewisseld. Om 9.uur plaatselijke tijd werden de eerste vijftig van honderd Zuid-Koreanen, die de Noordelijken heden uitleveren, overgedragen. Er worden ditmaal geen niet-Koreanen vrijgelaten. De Noordelijken deelden mee, dat Don derdag vijf Australiërs in vrijheid zullen worden gesteld. Ook Woensdag beklaagden communisti sche journalisten te Panmoendjom zich over de zeer slechte toestand van de ge vangenen, die uit kampen der U.N.O. te rugkeren. Volgens hen lijdt dertig procent aan t.b.c., terwijl de rest voor het meren deel een of meer ledematen mist. Van communistische zijde wordt verno men, dat Dinsdagavond een nieuw convooi Amerikaanse en Britse militairen uit de krijgsgevangenenkampen bij de Jaloe te Keasong is aangekomen. Hun aankomst is nog niet officieel aan de U.N.O. gemeld. ADVERTENTIE Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting. Je dag geopend van 2.30-18 uur CAIRO (A.F.P.) Naar het Egyptische blad „Al Lewa al Guedid" meldt, zou Egypte van plan zijn de toestand in Kenya onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen. Over deze kwestie wordt van gedachten gewisseld door de afgevaardig den van Afrikaanse en Aziatische landen bij de UNO, aldus dit bericht. De Eerste Kamer heeft gisteren aange nomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 5 December 1951 te Rome tus sen Nederland en Italië gesloten cultureel verdrag. Voorts ging de Kamer accoord met een wetsontwerp tot wijziging van de Militaire Weduwenwet 1922, waardoor nagelaten be trekkingen van de Nationale Reserve en de reserve-grensbewaking geen rechten op pensioen kunnen doen gelden. Een wetsontwerp inzake voorschriften ter bestrijding van de runderhorzel ging eveneens onder de hamer door. Krachtens dit wetsontwerp is de verplichting tot doden van larven van de runderhorzel thans niet meer beperkt tot een bepaalde periode van het jaar. Hierna begon de Kamer aan de behan- ADVERTENTIE Het Burense weeshuis, dat in 1613 werd gesticht door de dochter van Prins Willem van Oranje is gisteren, na gerestaureerd te zijn, door Koningin Juliana heropend. Het heeft tevens een uitgebreider bestemming gekregen. Behalve de honderden wezen, die door deze inrichting hun plaats in de maatschappij kregen, zullen er thans ook voogdijkinderen in worden ondergebracht. Na een bezoek aan de Heldring-gestich ten te Zetten arriveerde Koningin Juliana omstreeks drie uur in het feestelijk vlag gende Buren. In de hal van het weeshuis werd de Koningin door de president curator, de heer R. A. van Sandick, verwelkomd. Daarna bezichtigde zij het huis en ten slotte woonde zij een speciale dienst in de Nederlands Hervormde Kerk van Buren bij. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Telef 15220 Nassauslraat 5 Haarlem WOENSDAG 22 APRIL Concertgebouw: Rudi Schuricke met zijn isemble, 8 uur. Pianoconcert Toos Onder enwijngaard, 8 uur. Begijnhofkapel: Chris- en Spiritualistisch Centrum „De Grotere .vereld", 8 uur. Jansstraat 83: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", lezing J. C. de Jong, 8 uur. Gebouw Vereniging van Vrüz- Her vormden Zendingsconferentie, 8 uur. Spaar- ne: „Losprijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dubbel spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „24 uur uit het leven van een vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 23 APRIL Gebouw Vrijzinnig Hervormden: Confe- entie-samenkomsten van de Europese evangelische zending, 3 en 8 uur. Spaarne: „Losprijs", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima', alle leeft.. 2, 4.15 en 7 uur. Om 9.15 uur voor stelling Haarlems Kunst Gemeenschap. Palace: „Dubbelspel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur Luxor: „24 uur uit een vrouwen leven". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 13 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Droog haar is dol en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Siivikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Siivikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtig! deling van de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarbij als eerste de heer Vixseboxse (C.H.U.) het woord voerde. Hij achtte het onder de huidige omstandigheden een juiste politiek van de regering het loonpeil in de hand te houden. Deze senator gaf voorts de minister de raad voorzichtig te zijn in tijd van teruglopende conjunctuur en deflatoire tendenzen nieuwe sociale voorzieningen in te voeren. De heer Schipper (A.R.) merkte op dat thans weinigen ook in het bedrijfs leven nog voorstanders zijn van een vrije loonpolitiek. Maar de regeringsinvloed in deze is een noodmaatregel en moet worden opgeheven als de toestand weer normaal is. De heer Louwes (V.V.D.) drong aan op het zo weinig mogelijk gebruiken van vreemde woorden in staatsstukken. Hij vroeg zich af, of de houding van de arbei ders tegenover de verworven sociale ze kerheid niet op een gegeven moment tot een maatschappelijke ontsporing kan lei dén. Hij was verder van mening dat ons so ciaal verzekeringssysteem geperfectioneerd, maar practisch duur is. Vooral aan de een mansbedrijven legt de administratie voor de sociale wetgeving een grote geestelijke last op en dit leidt tot een zekere mate van tegenzin en tegenwerking tegen het systeem. Tenslotte sprak de heer Louwes over de emigratie en stelde de vraag of alle men sen daarheen gaan waar zij een goede toe komst hebben en waar zij iets kunnen presteren in het belang van het Nederland se volk. De heer Van der Himst (K.V.P.) betreurde het, dat de D.U.W. vaak werk, dat aan de particuliere sector kan toeval len, wegneemt. De heer Brandenburg (C.P.N.) 'drong er op aan in de Noodwet Ouderdoms voorziening, behalve de aftrek van 200 eigen inkomsten, ook een compensatie voor eventuele huurverhoging op te nemen. In de avondvergadering vroeg de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) zich af of bij de werkgelegenheidspolitiek wel genoeg aan dacht wordt geschonken aan de woning- cn scholenbouw en of er geen betere coördina tie tot stand te brengen is wat betreft uit voering van openbare werken. Hij waarschuwde tegen .te grote bewe gingsvrijheid in de loonpolitiek. „De mar- gepolitiek is erger dan de terugkeer tot een vrije loonvorming", zei hij „en brengt de werkgelegenheid onherroepelijk in ge vaar." Prof. Molenaar (V.V.D.) betoogde, dat zijn fractie niet zal rusten voordat de aftrek bij de Noodwet Ouderdomsvoorzie- Vier Amerikaanse verlofgangers wilden Nederland nu eens bekijken op de wijze der Nederlanders. Zij deden het dusop de bromfiets. Hier ziet men hen in de omgeving van Lisse. ADVERTENTIE Haarlem ning volledig is en niet slechts 290 zoals de minister voorstelt. De heer Geugjes (C.P.N.) was van mening dat in Nederland de uitgaven voor de volksgezondheid beperkt worden door de hoge kosten van de bewapening. De regeringspolitiek was volgens hem de oor zaak van vele ongewenste toestanden op het gebied der volksgezondheid. De heer De Vos van Steen w ij k (V.V.D.) sprak over het specialistencon flict en betreurde de pr ij zenbeschikking die naar aanleiding daarvan is vastgesteld. Hij achtte haar op juridische gronden in strijd met de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet. Prof. Gerretson (C.H.U.) betoogde, dat de kwestie der tandtechnici primair moet worden bezien uit het standpunt van het belang van de staat. Hij pleitte voor do handhaving van het monopolie der vakuit oefening en wees er op, dat het gevaar bestaat, dat de stand der tandartsen sociaal achteruit loopt. De heer Wibaut (P.v.d.A.) vroeg zich af, of de huisartsen wel vaak de nodige sociale belangstelling voor hun patiënten hebben. Hij wijdde verder aandacht aan de verslaving door narcotica en door tabak. Tien jaar vóór de oorlog gebruikten we voor 17 tabak per hoofd en na de oorlog voor 65. Mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) merkte op dat bij de kwestie der tandtech nici het staatsbelang wellicht moet voor gaan, maar zij zei dat men het beroep der tandartsen niet als alleen zaligmakend moet beschouwen op het gebied der tand heelkundige verzorging. Naast het hoog gequalificeerde tandartsenberoep kan het lagere beroep der tandtechnici erkend wor den. De vergadering werd hierna verdaagd. Wij hebben vorige week een Dijzon- der belangrijke factor in de schoon heidsverzorging van de vrouw mogen ontmoeten. Hij heette Max. Max Factor. Hij is haast zelfs een machtsfactor in die wereld van potjes, pannetjes en penseeltjes waarmee de vrouw wordt geacht haar schoonheid te onderstrepen. Onze Max heeft in Hollywood een hele fabriek, een zogenaamde „factory", van dat goed, dat hij vandaaruit de hele wereld overstuurt. En hij legt zich spe ciaal toe op make-up voor toneel, film en televisie, waarbij weer heel andere factoren zich voordoen dan bij de ge wone opmaak in het dagelijkse leven. De heer Factor dan was met zijn vrouw helemaal uit Hollywood naar Europa gekomen, omdat hij twintig jaar was getrouwd. En om ook Nederland daarvan mee te laten genieten had hij een cocktailpartij in het Amstelhötel belegd, waar ook wij een glaasje sherry zijn gaan drinken. Wij hebben de heer Factor, een vriendelijke grijzende vijf tiger, daar eerst naar zijn opinie om trent Hollywood gevraagd en hij vertel de daar allerlei innemende dingen over. Hij zei: „U moet zich Hollywood maar voorstellen als een grote, kleine stad. Het is er erg rustig en er zijn maar twee of drie gelegenheden waar men 's avonds uit kan gaan. Iedereen kent elkaar daar en de mensen vinden het leuk om gezellig bij elkaar op bezoek te gaan, een kopje thee te drinken, een kaartje te leggen of in eikaars zwem baden te vallen. En bovendien heerst ei- een prachtig familieleven". Inderdaad, wij hebben zelfs wel eens gehoord, dat mén er zo'n prachtig familieleven maakt dat de muren er van dreunen. Max Factor heeft ook een bijzonder aardige echtgenote, die Mildred heet er zo haar eigen ideeën over make-uj heeft. Zij zei: „Een schone vrouw zon der make-up is als een schilderij zonde; lijst. Of liever: als een lijst zonder schil derij". En wie zal dat ontkennen? Bo vendien heeft mevrouw Factor buiten gemeen veel ervaring op dit punt, om dat zij altijd als proefkonijn dienst doe' voor de nieuwe poeders, crèmes en lip sticks die haar echtgenoot uitdoktert. Zo droeg zij op deze middag een pan cake make-up, een zogenaamde pannen koeken-opmaak, door de heer Factor uitgevonden. Hoe wij ons de fabricage en de toepassing daarvan voorstellen, riet gij op bijgaand spelmoment afge beeld. Daar wij ons levendig kunnen voor- Lellen dat gij zo langzamerhand brandt /an nieuwsgierigheid naar wat histo rische feiten, hebben wij er voor u enige uit het document gelicht, dat ons ter band werd gesteld. Wij merken daarbij >p, dat het voldoet aan alle eisen die men aan zo'n protocol kan stellen; hei is beknopt, wars van valse bescheiden heid en laat aan duidelijkheid niets te wensen. Wij citeren: 5 Augustus 1877 Max Factor Sr. geboren in Lodz, Polen! 18 Augustus 1904 Geboren Max Factor Jr. (het tegenwoordige hoofd van de beroemde firma) te St. Louis, Mis souri. 5 Juni 1916 Max Factor Sr. ge bruikt voor het eerst het woord make up in plaats van „cosmestics". Vroeger gebruikte men dit woord alleen voor theater-producten. Max Factor's intelli gente theorie is, dat de make-up een zeer goede taak vervult door de sterren van. films en toneel te maken tot de stralendste vrouwen ter wereld en dal dit feit zeker openbaar mag worden gemaakt. 23 Januari 1925 Max Factor levert de grootste maka-up-order uit, name lijk meer dan 3000 liter liehaams-make- up voor „Ben Hur". 26 November 1935 Opening van de luisterrijke Max Factor Hollywood Make-up Studio. Op de 3000 persoon lijke invitaties verschijnen meer dan 9000 gasten, terwijl de lichten aan de hemel flonkeren en het verkeer vol komen gestremd is. 11 Januari 1943 Max Factor levert zijn eerste order aan de U. S. Marine teneinde de gezichten van de mariniers tegen verschillende achtergronden in de strijd zo onzichtbaar mogelijk te maken. 8 September 1947 Max Factor's pruikenafdeling beëindigt het langste historische onderzoek uit haar geschie denis: 8 maanden en 5 dagen, teneinde de historische juistheid te verzekeren van de pruiken geleverd voor Joan of Are. 7 Juli 1952 Sharon Lee Curtis wint de eerste nationale Max Factor Girl- titel en wordt beloond met 5000 dollar. Zij werd gekozen, omdat zij het beste het frisse, jeugdige, „natuurlijke" Ame rikaanse uiterlijk vertegenwoordigde. Ge ziet wel, dat de heer Max Factor, die wij en passant dank zeggen voor zijn welwillende en belangeloze medewer king aan het welslagen van deze ru briek, niet stil heeft gezeten in zijn leven. Stel u maar eens voor hoe die Ben Hur daar in 3000 liter lichaams- make-up heeft rondgezwommen. En hoe druk het was op die 26ste November van het jaar 1935 met al die vreemde gasten, terwijl de lichten aan de hemel flonkerden en het verkeer volkomei gestremd was. Het zal dan ook in niet geringe mate aan hem te danken zijn, dat, naar hij zeide, in Amerika de mening heerst, dat de Amerikaanse vrouw zich het best opmaakt. Maar de Europese vrouw kan zich troosten met de gedachte, dat hij vond, dat zij het opmaken ook al beter onder de knie krijgt. Hij meende dat zulks te danken is aan de invloed van de films en van de Amerikaanse toe risten. Zolang hij dat niet in Parijs zegt, kan hij hier best een prettige vacantie beleven. BOEDA. Het uitgestelde orgelconcert van George Robert met Jo Vincent als soliste had Dinsdagavond dan toch in de Haarlemse Concertzaal plaats. Zoals men het van de heer Robert steeds kan verwachten, kreeg het publiek een met smaak samengesteld orgelprogramma te horen, dat tezamen met het belangrijk aandeel van de soliste een mooi geheel vormde. Jo Vincent maakte het zichzelf niet ge makkelijk door, na de vrij eenvoudige aria „Oeffne dich, mein ganzes Herze" uit de cantate „Nun komm der Heiden Heiland" van Bach, ook de geweldige aria met reci tatief uit „Selig ist der Mann" van dezelfde componist op haar programma te nemen, nadat ze pas te voren een uitvoerige solo cantate van Carl Ph. Em. Bach te vertolken had. Dit werk „Der Frühling" werd in een stralende uitvoering een der hoogte punten van de avond. Het was een aange name verrassing met deze cantate, die mis schien „ode" kon heten, kennis te maken. Men kon zich met deze lyrische muziek, doorschoten als zij is met arioso-achtige recitatieven, dicht in de buurt van Schu bert wanen, ook door de begeleiding, die een doorlopend illustratief karakter heeft. Het geheel is een prachtig voorbeeld van vroege romantiek, niet alleen door zijn overwegend gevoelig karakter en expressi viteit, maar tevens door de vrijheid van vorm, die typerend is voor de „Sturm und Drang"-geest, die de strakke renais- sance-formules bewust loslaat en zich op avontuur in het onbekende waagt. Met dat al bleek het een heerlijk stuk muziek, voortreffelijk gezongen en uitstekend be geleid. Een ander hoogtepunt was het steeds boeiende „Magna res est amor" van Hen drik Andriessen, het brillante jeugdwerk uit 1917, dat bij kennelijke verwantschap met Diepenbrock zoveel als de basis ge worden is van een eigen lyrische stijl. Ik vergeet nooit de eerste uitvoering van dit lied door Mia Peltenburg en de ontroerende indruk, <5ie het op mij maakte. Na zoveel jaren werd datzelfde gevoel in mij gewekt door de rijpe expressie en het stralende ge luid van Jo Vincent. George Robert begon als solist met een variatiewerk van Sweelinck en besloot met de als „hommage a Sweelinck" bedoelde Ricercare van Albert de Klerk, welke com positie we, eerlijk gezegd, liever op een barok-orgel horen, doch niettemin door de duidelijke détaillering van de organist op het instrument van Cavaillé Coll bijzonder helder klonk. Wij hoorden ook de Passa- caglia van Bach, waarvan de fuga met veel élan gespeeld werd. De Fantasie in C van Franck kon ons deze avond niet zo boeien als de Fantasia in G van Bach, on danks het klankkarakter, dat anders zou doen verwachten. JOS. DE KLERK. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting zijn medeleven uitgesproken met degenen die door de overstromingsramp zijn getroffen en hulde gebracht aan degenen die bij het reddingwerk en bij het dijkherstel zulk voortreffelijk werk hebben verricht. De minister zal met zijn ambtgenoot van Ooi-log en Marine overleg plegen omtrent de mogelijkheid van de aanschaffing van meer amphibievoertuigen dan waarover thans wordt beschikt. De wenselijkheid van de aanleg van terpen of andere vlucht- geleger.heden wordt in de Delta-commissie bestudeerd. Het zal bij de enorme omvang van de in uiterst snel tempo uit te voeren her stelwerken niet zijn te ontgaan, dat de uitvoering van andere voorgenomen wa terstaatswerken, althans dit jaar, enige vertraging zal ondervinden, zo verklaart de minister. Daarvan zullen onder meer de wérken aan Oostelijk Flevoland, de kanalisatie van Neder-Rijn en Lek, de werken tot verbetering van de waterstaat kundige toestand in Westelijk Noord-Bra bant, om er slechts enkele te noemen, de invloed ondervinden. Enerzijds is dit een gevolg van de omstandigheid, dat perso neel van de Rijkswaterstaat en van de Zuiderzeewerken aan zijn normale taak moest worden onttrokken en in de ramp gebieden te werk moest worden gesteld, terwijl anderzijds daar ook grote hoeveel heden aannemersmateriaal moesten wor den geconcentreerd en bovendien van som mige materialen zodanige hoeveelheden moesten worden gereserveerd, dat voor andere werken niet meer voldoende be schikbaar bleef.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5