Tips voor uw vacantie Kort en bondig J „Van het Binnenhof naar de Keukenhof" Sint Jorisviering in Haarlem Leden van Skalclub bezochten Haarlem Amsterdamse Beurs Nationale herdenking ook voor de jeugd KW*/ SBlf Van der Flip WOENSDAG 22 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bezoek leden Staten Generaal „Haarlems zanggenot" gaat jubileren Burgerlijke Stand van Haarlem Carillonbespelingen Bloemendaal kocht verzetsfilmstroken Ook in Haarlem cursus voor jeugdleiders diploma Vrouwenbond N.V.V. vierde jubileum Receptie C. H. Erbrink Teylerschool verjongd: morgen ouderavond Kiellegging coaster „Holland-Nautic" Mr. G. van Walsum spreekt op 1 Mei in Haarlem Busvervoer op Zaterdag tijdens het bloemencorso Bloembollendag te Limmen F. Boone, ambtenaar van Havendienst gehuldigd Candidatenlijsten voor de gemeenteraad Overleg tussen herdenkings comité en onderwijs Bond van Christelijke scholen in Haarlem KVP was te laat met candidatenlijst De gemeenteraad van Oude Tonge is voor het eerst na de ramp bijeengekomen. Burgemeester Van Dijk herdacht de slachtoffers en ontvouwde de plannen voor de wederopbouw van de gemeente. Een foto van de raadszitting tijdens de rede van de burgemeester. Een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal bracht Maandagmiddag een bezoek aan de tentoonstelling Keukenhof te Lisse. De voorzitter van de Eerste Kamer mr. G. Jonkman zeide, nadat het gezelschap wel kom was geheten door de voorzitter van de Keukenhof, dat er een band was gelegd tussen de Staten-Generaal en de Keuken hof, omdat het bezoek van de kamers aan de Keukenhof een traditie geworden is. Het gezelschap maakte een wandeling over de Keukenhof, hetgeen in de parle mentaire taal heet het bestuderen der stuk ken. Dr. L. G. Kortenhorst maakte na af loop het rapport op, dat hij „Van Binnenhof tot Keukenhof" noemde. Hij zag een grote vooruitgang in de tentoonstelling. Van de bloemen kon hij dat niet zeggen, omdat hij daarvan geen verstand had. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat 90 bollen- firma's er in geslaagd waren op een uitzon derlijk mooi terrein zo'n geheel van ver schillende tuinen aan te leggen. Spreker deed een suggestie over het houden van een beeldententoonstelling tussen de bloemen, maar dan niet alleen van gipsenbeelden. Het kan eventueel met steun van de rege ring geschieden omdat er kunstenaars zijn, die het niet zo geweldig best hebben. De bloemencultuur zou hieraan de stoot kun nen geven. Hij sprak als zijn mening uit, dat het be stuur van de Keukenhof de plicht had, iets waarmee ze begonnen is door te zetten. De continuïteit van de tentoonstelling mag niet onderbroken worden voor de eens in de tien jaar te houden Flora. De Keukenhof pro beert de bezoekers ieder jaar iets bij te brengen van de schoonheid van de bloemen en hij meende dat het niet toelaatbaar was dit te onderbreken, omdat men dan weer opnieuw zou moeten beginnen. De Kamers hadden geen ogenblik ge aarzeld om de uitnodiging tot dit bezoek aan de Keukenhof te aanvaarden, want men wilde zich niet van deze tentoonstel ling distanciëren. Dr. Kortenhorst sprak er zijn overtuiging over uit, dat de Keukenhof het volgend jaar bij zijn eerste lustrum iets bijzonders zal brengen. Hij besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat de Kamers het volgend jaar weer een uitnodiging zul len ontvangen. Morgen, Donderdag, vieren de padvin ders hun jaarlijkse Sint Jorisdag, hetgeen in Haarlem evenmin ongemerkt voorbij zal gaan. Der traditie getrouw zullen de pad vinders van de N.P.V. en de verkenners van de K.J.B. des morgens om zeven uur in grote getale op de Grote Markt bijeen komen voor het houden van de vlaggen- parade. Een uur eerder zullen de jongens een kerkdienst bijwonen; voor de leden van de N.P.V. om half zeven in de Grote Kerk, waar oubaas D. C. Knook de dienst zal leiden, en voor de leden van de V.K. J.B. in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, waar de districts-aalmoezenier Rector D. de Wit om zes uur een Mis zal opdragen. De leiding van de vlaggenparade die om beurten door de N.P.V. en de V.K.J.B. wordt verzorgd, is dit keer in handen van de district-commissaris van de Katholieke Verkenners oubaas B. Nooy uit Heemste de. De welpen doen de horderoep en daarna zal de padvinderswet worden gelezen. Voor zover mogelijk dragen de jongens dan de verdere dag de uniform inet als sym bool van de Sint Jorisviering een x-ode tulp op de linkerborstzak. Het bestuur van de Liedertafel Haarlems Zanggenot heeft dezer dagen vergaderd met afgevaardigden van dertig koren uit Haar lem en omgeving, ter bespreking van de plannen voor het houden van een zangers dag ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan. Wegens het grote aantal inschrijvingen werd besloten het feest over twee dagen uit te strekken, te weten 28 Juni en 5 Juli. Voorzitter P. Geerlings bracht de aanwe zigen hartelijk dank voor hun medewerking en sprak de overtuiging uit dat de ongeveer vijftienhonderd dee'nemenden d»ze kunst zinnige jubileumviering tot een indrukwek kende ervaring zullen maken. HAARLEM 21 April 1953 ONDERTROUWD: 21 April, p. Piers en J. M. Duits. GEHUWD: 21 April, J. W. van der Heide en A. M. Overboek; T. Meijer en W. Spek; H. Kuvener en A. de Cranf. BEVALLEN van een zoon: 17 April, M. A. Frankenmollcvan Warmerdam; 19 April, F. H. M. Blauw—Bij; 20 April, W. A. Kap- tijnOosterwijk; C. Robbenvan der Weij- den; H. M. Damen—van Zeist; 21 April. J. A. C. PoldermanCrama; M. H. B. Odijk Koenen. BEVALLEN van een dochter: 18 April, F. H. GeuzebroekKuijt; W. M. LamsmaKrol; 20 April, H. FennisGroen; M. van der WalleJansen; J. M. Witzenhausen—Val- bracht; 21 April, C. van der Bruggen—-Kors- sen: A. HelmstrijdStrookappe. OVERLEDEN: 18 April. G. M. van Maas, 70 j„ Hazepaterslaan; 19 April, J. H. van der Putten, 70 j, Stationsplein; J. Heijlman, 81 j., Florastraat; E. E. Frietman—Ehrencron, 69 j., Kamperlaan; P. van der Kieft—Egger- mond, 62 j., Gasthuisvest. Leden van de afdelingen uit het westen des lands van de Nederlandse Skalclub hebben voor gewoonte elk jaar op 21 April de stich tingsdag van de afdelingen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam te gedenken. Bij deze club zijn aangesloten directeuren en chefs van reis- en passagebureaux en de leden. Het doel is niet vakbelangen te behartigen, doch vriendschapsbanden te leggen. Over de gehele wereld bestaan Skalclubs en brengen Nederlandse leden een bezoek aan buiten landse collega's, dan zijn zij daar welkom. Ook omgekeerd is dit het geval. Dinsdag is de stichtingsdag in Haarlem en omgeving gevierd. De Flora en Haarlem- Lichtstad boden daartoe een goede gelegen heid- In de vroege avonduren kwamen hon derd-vijf-en-zeventig dames en heren op de Flora bijeen en daar zijn zij, namens de ten toonstellingsdirectie welkom geheten door de heer H. C. Vermeulen, waarna onder leiding van deze een rondwandeling over het terrein gemaakt is. Per autobus begaf het gezelschap zich naar Haarlem, waar de dames en heren door de Stichting Haarlems Bloei een aantrekkelijk programma werd aangeboden en waarbij de heren G. S. Th. van Gink. directeur van deze stichting en de heer J. Delfos, directeur van het kantoor Haarlem van het Reisbureau Lindeman als leiders optraden. Het gezelschap werd in de hal van het stad huis ontvangen door de heer D. J. A. Geluk. Als wethouder, o.a. belast met het toerisme en het vreemdelingenverkeer, zeide hij het bezoek van de leden op hoge prijs te stellen. De taak is immers voorlichting te geven over de wijze, waarop de mensen hun vrije tijd kunnen doorbrengen. Hiervoor hebben het gemeentebestuur en Haarlems Bloei bijzon dere belangstelling. Over het algemeen bren gen de leden hun klanten zo ver mogelijk weg. Op korte afstand binnen de Nederland se grenzen is echter ook veel schoons te zien en de reisburenux verlenen ook medewer king de vacantietrips van buitenlanders te regelen. Op het ogenblik trekt Haarlem- Lichtstad grote belangstelling en daarom vond de heer Geluk het verheugend, dat de leden een tocht naar deze omgeving op hun programma hebben geplaatst. Spreker ves tigde de aandacht op de historische gebou wen en op de verlichting, waarbij van de moderne middelen gebruik is gemaakt en sprak de wens uit, dat het gezelschap aan gename herinneringen aan de stad zal bewaren. Vervolgens bezocht het gezelschap de Grote Kerk, waar een orgelbespeling werd gehou den. het Frans Halsmuseum, de Vishal en tot besluit verenigden de dames en heren zich in de taveerne Hyacinth. De stadsbeiaardier, de heer A. Pefei-s, zal Vrijdag twee concerien geven op het ca rillon van de Gi-ote Kerk. Het programma van half twaalf tot half een luidt: 1. Waar de blanke top der duinen (improvisatie! R. Hol; 2. Sonatina (giocoso, lente, tempo di menuetto) J. Jones; 3 a. Des Winters, bew. Jan Wagenaar; b. Soelde- werksterslied, E. Hullebroeck; c. Van 't maseurken, E. Hullebroeck: 4. Twee ma zurka's (no. 47 en 48), F. Chopin; 5 a. Ga votte, W. de Fesch; b. Menuets I en II uit Platée, J. Th. Dameau; c. Gavottes I en II uit Terpple de la gloire, J. Th. Dameau; 6. Solfejgs lied, E. Grieg; 7 a. 't Was ochtend, M. A. Brands-Buys; b. Een karretje, J. J. Viotta; c. In een blauw geruite kiel, R. Hol; 8 a. Andante cantabile, J. Denijn; b. Dansje C. Roelofs. Des avonds van halfnegen tot negen uur worden de volgende nummers ten gehore gebracht: 1. Oud-Hollandse Boerendansen, (naar Siep) bew. A. Peters: 2. Liederen uit verschillende landen: a. Caller Herrin'; b. The purple-gold Bibbon: c. De klokken, bew. Jan Wagenaar: d. Den Uil, bew. Jan Wagenaar; e. Die winter is vergangen, id.; 3. Moment musical, P. F. Schubert; 4. Menuet, Jef van Hoof. Op het congres van de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalige Verzet Nederland, dat het vorige jaar in Rotter dam werd gehouden, is een voorstel aan genomen om speciaal voor de jeugd iets te doen. Juist de jeugd moet bepaald wor den bij hetgeen in de jaren 1940'1945 heeft plaats gehad in ons land. Elk jaar op 4 Mei moet het onderwijzend personeel van de scholen een uur wijden aan de her denking van wat er in ons vaderland in de vijf bange jaren geleefd heeft. Dit bleek de laatste jaren voor dat onderwijzend personeel steeds een moeilijke opdracht te zijn. Het is namelijk hexdiaaldelijk ge bleken, dat de leerlingen der scholen reeds te ver afstonden van alles wat in de be zettingstijd hier is geschied en ook de on derwijskrachten hadden geen kennis en materiaal genoeg om nxet vrucht de ge dachte van de herdenking en de histori citeit van het gebeurde te kunnen over dragen. Op initiatief van de heer J. E. van der Boon te Overveen is nu de ontwikkeling van de bezettinsgtijd in ons land op een aantal filmstroken vastgelegd. De tekst is van de hand van de heer J. A. O. Bleeker, hoofd van de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan in Aerdenhout. Er zijn drie series van elk drie films vervaardigd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft inmiddels al een bestelling van twin tig series bij de N.F.R. gedaan. De onderwijskrachten zullen nu dus de unieke kans krijgen zeer opbouwend en positief werk ten dienste van de voor lichting van de schooljeugd te kunnen doen. De N.F.R. stelt de tekstboekjes ter beschikking van alle scholen in Nederland. Het is een gebiedende eis, dat de jeugd niet vergete wat er in ons land heeft plaats gevonden in haar eerste levensjaren en de filmstroken bieden daartoe een goe de gelegenheid. Dezer dagen belegde de Vereniging voor Handenarbeid, afdeling Haarlem, een contact avond met besturen en leiders der jeugdver enigingen uit Haarlem en omstreken. Op deze avond gaf het hoofdbestuurslid der vereni ging, de heer H. Sleenhof, een uiteenzetting over het doel van het jeugdleidersdiploma. Allereerst zette spreker uiteen, dat het in het leven roepen van dit diploma een gevolg is van de steeds groter wordende behoefte aan veelzijdig onderlegde jeugdleiders. Het werk der jeugdleiders dient niet slechts te bestaan uit het „zoet-houden" der jeugd, doch tevens een opvoedend, leidend karakter te dragen In samenwerking met het Departement van Onderwijs werden de eisen voor het Jeugd leiders-diploma opgesteld. Men hoopt hier mede het zich eigen maken van een grote verscheidenheid aan handenarbeid-technie- ken bij de jeugdleiders te stimuleren, zodat deze hun kennis ook weer snel met succes aan de jeugd zullen kunnen overdragen. Gezien de belangstelling van de vertegen woordigers van o.a. Nederlandse Jeugdge meenschap, Nederlands Padvindsters Gilde, Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties, Jeugdzorg, hoopt de Vereniging voor Handen arbeid de komende wintermaanden reeds te kunnen beginnen met het organiseren van een opleidingscursus voor dit diploma. Voor nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met het secretariaat der Haarlemse afdeling van de vereniging, Re- gentesselaan 5, telefoon 18524. In Cultura is Maandagavond onder grote belangstelling het vijfjarig bestaan van de vrouwenbond van het N.V.V. in Haarlem, door bestuur, leden en echtgenoten gevierd. Men begon vijf jaar geleden in Haarlem met 48 leden. De vrouwenbond heeft een ledenaantal van driehonderd. Het is een resultaat, dat bereikt is dank zij enthou siasme voor de beweging. Het ensemble „De Gong", een muziek gezelschap van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, zette in met enkele op wekkende liedjes en socialistische strijd liederen waarin het vocale deel van het gezelschap enthousiast naar voren trad. De landelijke voorzitster van de N.V.V.- vrouwenbond, mevrouw N. Kranenburg Klein, sprak bij deze gelegenheid hartelijke woorden, die door ieder met gejuich werden begroet. Zij achtte het nodig bij dit kleine maar waardevolle jubileum even te herinneren "aan het ontstaan van de vrouwenbond in het kader van het N.V.V, het belang ervan zoals dat is gebleken, en de taak die de georganiseerde vrouwen nog voor zich hebben. Een andere gast deze avond was Willem van Iependaal. Op zijn gebruikelijke luch tige wijze sprak hij over „Taal, volkstaal en volkshumor". Op de voordracht van Willem van Iepen- daal reageerden de N.V.V.-sters zeer geest driftig. Het ensemble „De Gong" besloot de avond met evenveel geestdrift als het be gonnen was. Velen hebben Maandagmiddag de heer C. H. Erbrink, die vijfentwintig jaar deur waarder van het kantongerecht te Haar lem was, geluk gewenst op een i-eceptie die in de kroonzaal van restauxwit Briok- mann is gehouden. Namens het hoofdbe stuur van de Vereniging van gerechtsdeur waarders bood de heer Joh. H. Haimann te Amsterdam gelukwensen aan. De heer P. van den Steenhoven voerde het woord na mens de deurwaarders uit het arrondisse ment Haarlem en overhandigde een boek werk. Onder de aanwezigen waren verschei dene collega's van de jubilaris, verder mr. B. van der Burg, substituut-officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, mr. C. M. J. de Jongh, griffier, mr. M. Stokvis, suibsti- tuut-griffier, vele advocaten en vertegen woordigers van verenigingen en instellin gen, waai-van de heer Erbrink bestuurslid is. Dank zij de goede zorgen van het ge meentebestuur en dank zij de bekwame handen van stucadoors en schilders heeft de Teylerschool aan de Haarlemmerliede- straat in Haarlem-Oost van binnen een ge heel nieuw en zonnig aanzien gekregen. De oudercommissie heeft om het gereed komen van het werk te vieren een bijzon dere ouderavond georganiseerd, die mor gen, Donderdagavond, wordt gehouden. Er zullen films worden vertoond, de meisjes uit de hoogste klas zullen volks dansen uitvoeren en het bekende muziek- ensemble „De Gong" zal de avond met vrolijke liedjes verder opluisteren. Op de werf van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van de Scheepswerf Machi- nefabi-iek „Holland-Nautic" alhier, werd dezer dagen de kiel gelegd van een voor binnenlandse rekening te bouwen shelter- dek-coaster, ledig gewicht 610 ton. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeo betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Ftotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 97 97 162% 164 184 185 156 156% 313 313 89% 89% 146 146 127% 127 97 99 82% 83% 159% 159% 157 157 158% 158% 156 156% 37"/,, 37% 51% 51 48% 48% 65% 64% 231/ia 23 38% 38% Het Mei-comité van de Partij van de Arbeid en de Bestuurdersbond Haarlem hebben voor 1 Mei het volgend programma samengesteld: des morgens wandeling van Prinsen Bolwerk naar de speelweide in het Noor der Sportpark; op de speelweide zal de heer D. J. A. Geluk het woord voeren;- om tien uur kinderfeest in het Concert gebouw; medewerking verleent het ma rionettentheater van Bert Brugman, dat Paulus de boskabouter zal opvoeren; om twee uur bijeenkomst voor oude le den van de partij en de vakbeweging in de tuinzaal van het Concertgebouw, waarop de heer J. J. A. Berger Jr. zal spreken; des avonds om acht uur bijeenkomst in het Concertgebouw, waaraan medewerking verlenen het harmonie-orkest „Haarlem", De Stem des Volks en „zeven mannen en een meisje" onder leiding van Cor Steyn met zang van Sonja Oosterman; mr. G. van Walsum, burgemeester van Rotterdam zal de Mei-rede uitspreken. Ter gelegenheid van het bloemencorso in de bollenstreek op Zaterdag 25 April zijn verkeersmaatregelen getroffen. Reizi gers die tot en met twaalf uur uit Haar lem vertrekken kunnen Léiden nog berei ken en reizigers die uiterlijk halftwaalf uit Leiden vertrekken zullen in Haarlem aan komen. Daarna zullen tot en met halfzes slechts gedeelten van het traject Haarlem- Leiden en omgekeerd gereden kunnen wor den. De directie der NZH zal alle maat regelen treffen om het ongerief voor de reizigers zoveel mogelijk te beperken. De bloembollendag van de Nederland- sche Vereniging tot Bevordering der We tenschappelijke Veredeling van Siex-gewas- sen (Neversie) zal Zaterdag te Limmen worden gehouden. Op deze dag zal het feit worden herdacht, dat de „Hortus Bulborum" te Limmen 25 jaar bestaat. In deze Hortus worden vele variëteiten uit de 17de, 18de en 19de eeuw bewaax-d. De bollen vormden de grondslag, waarop het tegenwoordige sortiment is opgebouwd. In Limmen zal men aan dit feit luister bij zetten door het aanbrengen van bloemen- mazaïken. Vanmorgen werd in tegenwoordigheid van de directeur en het personeel van de havendienst in Haarlem officieel afscheid genomen van de ambtenaar van deze dienst de heer F. Boone. De heer Boone heeft namelijk na drieën dertigjarige dienst de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer J. H. W. Scholte, de directeur van de havendienst, die de rij van sprekers opende, herinnerde aan het feit, dat toen de heer Boone voor het eerst bij de havendienst kwam werken, er nog grote plannen bestonden over de toekomst van Haarlem als havenstad. In de loop der jaren is daar echter weinig van terecht ge komen. Toch wil dit niet zeggen, dat er weinig te doen geweest is in de haven dienst, want de heer Scholte herinnerde zich als de dag van gisteren, dat werk weken van o^^eveer tachtig uur zeker geen bijzonderheia waren. Namens het gehele personeel overhan digde de heer Scholte aan de scheidende ambtenaar een wandelstok-parapluie. Te vens bracht hij namens de wethouder van bedrijven de dank van het gemeentebestuur over voor de bewezen diensten. Vervolgens voerden verschillende men sen, die allen iets met het werk van de heer Boone te maken hebben gehad, het woord en tenslotte dankte deze in een har telijk woord voor de vele geschenken en bloemen. Hierna volgde een receptie, waarop vele collega's en kennissen van de scheidende ambtenaar van hun belangstelling blijk gaven. In de vergadering van het hoofdbestuur voor de verkiezing van leden van de ge meenteraad te Haarlem is beslist, dat de candidatenlijsten, ingediend voor de ver kiezing van de gemeenteraad, geldig wa ren. De daarop voorkomende candidaten zijn gehandhaafd. Dinsdag 28 April zal ge loot worden over de nummers 7 en 8, waar voor in aanmerking komen de KNP en het Gereformeerd Politiek Verbond. De num mering van 1 tot en met 6 luidt: 1. Partij van de Arbeid 2. KVP; 3. VVD; 4. CPN; 5. AR; 6. CHU. Bezorgdheid dat de geschiedenis van het Nederlands verzet tegen de Duitse over heersing in het geheugen van het Neder landse volk langzamerhand uitgewist zal worden, temeer daar er geen enkele garan tie is dat de opgroeiende generatie, die deze niet bewust heeft meegemaakt, nog daad werkelijk bij de Nationale Herdenking wordt betrokken, heeft tot overleg geleid tussen oud-illegalen en onderwijskringen. Om nog dit jaar tot een grotere deelne ming van de schooljeugd aan de herdenking op de 4e Mei te komen, werd Maandag avond een bijeenkomst gehouden van het Comité „Nationale Herdenking" in Haar lem met hoofden van scholen, leraren, on derwijzers en jeugdleiders. De bijeenkomst werd ingeleid met een rede van de voorzitter .van het comité, de heer H. Cox, die er zijn ongerustheid over uitsprak dat de jeugd bijvoorbeeld bij de stille tocht grotendeels wegblijft of tussen grote mensen, die het ook al vreemd vin den om mee te lopen, aan de kant van de weg gaat staan kijken. Daarna sprak de heer M. Reckman, die gewaagde van zijn bezoek aan gevangenis sen na de oorlog en zijn gesprekken met veroordeelden en tenslotte er de aandacht op vestigde, welk leed de verzetshelden geleden hebben, die in de gevangenissen zaten of werden terechtgesteld omdat ze hun hoge roeping hadden gevolgd. Mevrouw Anny Schuitema declameerde enige verzetspoëzie, die speciaal betrek king had op het lijden van kinderen onder de Duitse tyrannie en daarna sprak namens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet de heer C. Brink. Hij achtte het gevaar dat de kinderen ten slotte de strijd en de offers voor de vrijheid zullen vergeten, groot vooral omdat ook vele ouderen in dit opzicht al weer ver geetachtig worden. Als voorbeeld daarvan noemde hij het gemarchandeer om op de herdenkingsdag bioscopen, cafés en der gelijke alweer zolang mogelijk geopend te houden, ofschoon deze naar zijn mening op die dag in het geheel niet geopend dienen te zijn. De herdenking is niet begonnen om haat gevoelens te wekken of in stand te houden, maar om ook de kinderen in te prenten: Dat nooit meer. Tijdens de gedachtenwisseling met de onderwijzers bleek dat verscheidene scho len zich beijveren om, elk op eigen wijze, de opgroeiende jeugd nader te bepalen bij de zin van de herdenking, maar over het algemeen ontbreken duidelijke richtlijnen en vaak ook middelen, die een goede her denking op alle scholen kunnen verzeke ren. De aandacht werd gevestigd op de noodzaak van zang, die op de verzetsge- schiedenis betrekking heeft en van littera tuur, waar men door een overzichtelijke bloemlezing uit zal kunnen kiezen. Voorts werd er een suggestie gedaan om vertegen woordigingen van alle scholen aan de stille tochten te doen deelnemen. Om dit nader te regelen zal het comité contact met de schoolbesturen opnemen. Tenslotte werd een serie projectieplaatjes over de verzetsgeschiedenis voor de scho len, die vervaardigd is door het Aerden- houtse schoolhoofd de heer J. A. C. Blee ker, vertoond. De 150 plaatjes, in drie se ries, die elk een uur kunnen vullen, ver deeld, zijn tot stand gekomen in samen werking met het Rijksbureau voor Oorlogs- documentaties. De drie series werden aan het slot van de bijeenkomst vertoond. Over deze projectie-stroken kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij de Propaganda- afdeling van de Nationaal-Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland in Den Haag. Het Comité toonde zich zeer erkentelijk voor de vele suggesties, die door de aan wezigen waren gedaan en zal de mogelijk heden die er in zitten ten spoedigste trach ten te verwezenlijken. De Bond van Christelijke scholen voor Haarlem en omgeving houdt Woensdag 29 April in Dreefzicht een bijeenkomst voor leden van de personelen van de bij de bond betrokken scholen. Des morgens zal de heer J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde kweekschool te Amsterdam spreken over „De Christelijke school in de spanning van deze tijd". Voor de middaguren staat een lezing over muziek op het programma die gegeven zal worden door mevrouw Van Luin Riemersma. vHertogenb 1 !2Jati Eruwfrrst] BoixhrOotgaog 22Mei-26juoi rluzitkirag •s Hilvanenbf^k g&gtë? dcae* BINNENLAND Op uitnodiging van de Vrije Universi teit van Brussel zal dr. E. van Raalte, pri vaat-docent aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam, voor de studenten van de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Brussel een tweetal colleges geven over de Nederlandse Grond wetsherziening 1953 inzake het buitenlands beleid. De nooddienstregeling der Rotterdamse Tramweg Maatschappij (R.T.M.) van Rot terdam naar Flakkee vice versa, is giste ren vervallen. Alle diensten op het eiland zijn hervat als normaal in de winterdienst- regeling 1952/1953 is aangegeven, met dien verstande, dat van Melissant naar Ouddorp per autobus gereden wordt. Met ingang van 27 April a.s. zal de R.T.M. haar dienst naar Ooltgensplaat eveneens hervatten. Op het terrein van de Rotterdamsche Draagdok Maatschappij zijn twee werklieden uit een werkbak, welke aan een kraan zweefde, gevallen. De 39-jarige Th. du Bois, die een schedelbasisfractuur opliep en een arm brak, is overleden. De 24-jarige ijzer werker B. Hunze werd ernstig gewond in het havenziekenhuis opgenomen. De deviezenreserve bij de Nederlandse Bank, blijft een stijgende lijn vertonen. Blijkens de jongste weekstaat is in de afge lopen week een bedrag van ruim f37 mil- lioen deviezen bijgebeokt, waardoor goud en deviezen tezamen thans f4.146 millioen belopen. De goudvoorraad zelf is met f 2.291 lioen deviezen bijgeboekt, waardoor goud- millioen onveranderd gebleven. In Wassenaar heeft majoor Alfred J. Wickens q.e., voorzitter van de Canadese Ver eniging van Oorlogsveteranen gistermiddag, namens deze organisatie twaalf opvouwbare rolstoelen overgedragen aan ernstige oor logsinvaliden in Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagmiddag om vijf uur komt de gemeenteraad van Bloemendaal in een spoed zitting bijeen ter behandeling van het enige agendapunt „voorstel tot het verle nen van goedkeuring aan rekening 1952 en begroting 1953 van de stichting Openlucht theater Bloemendaal". In de vorige verga dering is dit punt aangehouden. Dinsdagmiddag om drie uur stond een Haarlemmer op het trottoir van de Kruis straat te praten en hij hield zijn fiets, die op de rijweg was geplaatst, aan zijn hand. Een vi-achtauto met aanhangwagen i'eed de fiets aan die geheed vernield werd. De bestuur der van de auto is doorgereden. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich te ver voegen aan de verkeerspolitie, Lange Wijn gaardstraat. De opbrengst van de voorstelling, die het cabaret „De Toverlantaarn" van de Ver eniging van Oud-leerlingen der Haarlemse Hogere Handelsschool (HBS A) op 26 Maart in het Minerva-theater te Heemstede ten bate van het Nationale Rampenfonds gaf, bedraagt f 352,81. Bö de Gereformeerde kerk te Bergent- heim is bei-oepen de heer R. Siertsema, can- didaat te Haarlem. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen psy chologie mej. M. Marsman uit Haarlem. In de ouderdom van 87 jaar is te Glim men (Gr.) overleden ds. F. G. Petersen, emeritus predikant der Gereformeerde ker ken en van 1920 tot 1932 legerpredikant met standplaats Haarlem. De audiëntie van de Commissaris der Koningin van Noordholland van a.s Don derdag gaat niet door. De jaarlijkse St. Jorismarsen zullen dit jaar voor de zevende keer in Oegstgeest voor alle padvindsters en padvinders worden ge houden en wel op Zaterdagmiddag 2 Mei. De welpen en kabouters wandelen V/a kilo meter; de verkenners leggen een parcours af van 15 kilometer en de pioniersters en voortrekkers lopen 20 kilometer. Aan de wandeltochten nemen ook vele padvinders uit Haarlem en omgeving deel. Voor het accountants-examen slaagden in Den Haag de heren mr. A. van den Berg uit Heemstede en P. A. M. van den Bronk uit Haarlem. Donderdagavond 23 April om 8 uur zal de heer Joh. Beijk wederom een rondgang met uitleg houden in de Kathedrale Basi liek van St. Bavo te Haarlem. Ingang Wes tergracht. De afdeling Bloemendaal van Volks onderwijs houdt op Vrijdag 24 April een openbare bijeenkomst in het gymixastiek- lokaal van de Julianaschool in Overveen. Sprekers zijn de heer P. van Tuyl, algemeen secretaris van Volksonderwijs, en de heer Jaap Buys Jr. over „Kinderlectuur". De heer D. J. van Zoest te Aalsmeer, die benoemd verklaard was in de vacature B. S. Polak als lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland heeft deze benoeming niet aangenomen. In zijn plaats is benoemd verklaard de heer P. M. Lanser te Haarlem mermeer. ADVERTENTIE ■f/LCO, Overran Oorlog proiwm IJ '-otfum Juli t=H Hozrnfmtra jTeqeien Aug 26 Apnl-2Nri Int Tulprnrollry 27Apml-ZMri Agr Joarbrun Ulrechf l -10 Srpt Noioofibruri Utrecht- 15 Jim-15Juh HollOKt-fnlival 18 Srpt lol SolltyBayna-Oodliovft Amshpnrade l2JahFrnt vd. sehuttrnbondro J* Heerlen b-i7am.\ Migntrrrk/nhrol Valkenburg 17Mn Wirlrr- wegkompionachapprn Moeilijkheid in St. Maarten Het bestuur van de afdeling van de Ka tholieke Volkspartij in Sint Maarten een rustige gemeente tussen Alkmaar en Schagen kwam verleden week Dinsdag tot zijn öntsiéltenis tot de ontdekking, dat een der lcrier' vergeten had de candida tenlijst op thd Ln leveren. De vooreitter van hat s'on»lrjr»»u, de burgemeester, kon daarop niet anders doen dan de te laat ingediende lijst weigeren. Uiteraard ging do KVP-afdeling in be roep en dit zou vanmiddag voor Gedepu teerde Staten in Haarlem worden behan deld. De burgemeester zei ons vanmorgen deze gang van zaken wel te betreuren om dat de verhoudingen in Sint Maarten goed zijn en nu een tamelijk groot percentage van de kiezers niet zijn stem op de door hen gewenste partü kan uitbrengen. De KVP heeft een zetel op de zeven le den van de Sint Maartense raad, doch maakte een goede kans er dit jaar twee te bezetten. De andere zetels zijn in handen van „Algemeen Belang" (vier) en de Anti- Revolutionnairen (twee).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7