Schrijfster Top Naeff overleden Nieuwe cantinebarak brengt een tikje fleur in somber Oude Tonge Haarlemmer beschuldigd van meineed in de zaak-dr. Samuels Kort en bondig „Eerste steen voor geestelijke wederopbouw Een wonder Verfind. „COVELINE" Uitspraken Haarlemse rechtbank Sint Jorisdag begon met een vlaggenparade Haarlemse speeltuinen: nu vierduizend leden Recital in Tuinzaal HAARLEMS DAGBLAD - ORREGHT&HAARLEMSCHE COURANT 9 Welkom thuis Officier van justitie handhaaft zijn eis van zes maanden Dominee W. J. van Elden nam afscheid van wijk II Bussen Zondagmiddag niet naar Javalaan en Glip Toos Onderdenwijngaard bewees haar talent Verkeersregeling tijdens bloemencorso Geschil tussen drs. Jonker en de AVRO geregeld Roeien Loting voor de varsity Waterpoloprogramma Stand zwemcompetitie Voetbal Hillegoms tegen Haarlems voetbalelftal op 30 April DONDERDAG 23 APRIL 1953 Burgemeester Cremers (rechts hoven) en de leden van het adoptiecomité op thuisreis. Ook de oversteek over het Haringvliet heeft geen geheimen meer voor hen, want de meesten hebben het traject Haarlem-Oude Tonge vice versa al vele malen gedaan in de laatste tien weken. In tegenwoordigheid van burgemeester Cremers, een delegatie van het Haarlemse adoptiecomité en vele andere prominente en doodgewone Haarlemmers is gistermid dag in Oude Tonge de lang-verbeide can tinebarak geopend, die een gecombineerd geschenk is van de Dienst voor Maatschap pelijk Werk in Zuidholland en de inwoners van de Spaarnestad. Een geschenk, dat een mijlpaal is voor dit zwaar getroffen dorp, want zoals burgemeester Van Dijk deze middag trots en dankbaar getuigen kon, markeert het gereedkomen van deze barak tevens het einde van de opruimings-periode zodat men nu, „met Gods hulp en die van Haarlem", aan de wederopbouw beginnen kan. De kleine gemoedelijke plechtigheid^vond plaats in de recreatiezaal van de ruime barak, die er met haar grote ramen en fleurige meubeltjes ook een cadeau van Haarlem allergezelligst uitzag. Eivol was het zaaltje, toen burgemeester Van Dijk hier zijn gasten en gemeentenaren verwelkomde van wie vooral de laatsten zichtbaar stonden te genieten van de aan blik van een schoon, knus en splinternieuw interieur; wat een verademing na al die weken van puin, slib, stank en ellende! Welk een verademing ook in de geeste lijke nood van deze kleine gemeente die, om zijn burgervader te citeren, „de gemoe delijkheid bedrijft tot aan de grenzen der indolentie" en die culturele ontplooiing misschien nog harder van node heeft dan materiële bijstand. „En vandaar, dat wij zo dankbaar zijn voor deze cantine- en ont spanningsbarak, die in de toekomst een plechtanker kan worden voor een cultureel leven; vandaar ook, dat alle verdere hulp in die richting en dan denk ik speciaal aan Haarlem ons bijzonder welkom is." Na de rede van burgemeester Van Dijk vertelde de adjunct-directeur van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk, de heer Flantua in een geestig relaas in détails, hoe Oude Tonge aan zijp cantinebarak gekomen was, hoe directie en personeel van de firma Keiler en Macdonald spontaan de electri- sche en sanitaire installatie toegezegd („en ook uitgevoerd!") hadden en hoe het Haarlemse Adoptiecomité daar prompt de gehele meubilering aan had toegevoegd, met de belofte, dat er nog meer te komen staat. En als om deze belofte gestand te doen, kwam de voorzitter van het adoptie comité, de heer P. A. Borghouts, even later de eerste bijdragen tot de wandversiering aanbieden: twee fraaie etsen en een portret van de Koningin. Ook de Haarlemse vrij willigsters kwamen een steentje of lie ver een tegeltje bijdragen: twee glim mende wandtegels met de wapens van Haarlem en Zuidholland die een ereplaatsje kregen in de nieuwe cantine. ADVERTENTIE van dekking. Veegvast en eenvoudig te verwerken is „MUURVAST" plafond - wit met Insectol tegen vliegen etc. per K.G. 0.70 Ged. Oude Gracht 95 Haarlem Hierna volgde de officiële overdracht van de barak door de heer Fukkink, direc teur van de genoemde Stichting voor Maat schappelijk Werk, waarna mr. P. O. F. M. Cremers de rij van sprekers sloot met een tribuut en een belofte aan zijn Oude Ton- gese ambtgenoot. Het tribuut betrof de volharding waarmee burgemeester Van Dijk zich door zijn duizend-en-één proble men heenslaat, de belofte behelsde dat Oude Tonge voort kan gaan, op Haarlem te rekenen voor alle hulp die het nodig heeft, „door dik en door dun en van A tot Z", zoals burgemeester Cremers het uit drukte. Zichtbaar ontroerd beantwoordde en bedankte burgemeester Van Dijk de sprekers en gevers, de hoop uitsprekend, dat de hemel hem en zijn ambtgenoten in de rampgebieden „Simson's kracht, Job's geduld en Salomo's wijsheid" zou willen geven. Voor de overdracht der cantinebarak leg de de heer Borghouts bij het kruis op de X>T«OCOOOOCCICXXX»OCOOCOOOOCIOOOOOOOO( Op het ogenblik zijn ongeveer 1000 in woners van Oude Tonge teruggekeerd. De overige 1700 zullen omstreeks half Mei kunnen volgen, voorzover hun hui zen bewoonbaar zijn of zij bij anderen in kunnen trekken. Het Haarlems adop tiecomité zou aan deze gezinnen als „welkom thuis" gaarne willen uitrei ken: een naaidoos met toebehoren, een tafelkleedje, pannelappen; een das en een asbak voor de heren des huizes en voor ieder kind wat snoep en een stukje speelgoed. Wie in deze geest iets te mis sen heeft (dat mag natuurlijk ook geld wezen), kan daarmee terecht bij de se cretaresse van het comité, mevrouw Eickholz-De Wijs, per adres: stadhuis. Maar dan gaarne zo spoedig mogelijk, opdat straks niet een deel van de terug gekeerden teleurgesteld moet worden! Het comité koestert voorts plannen, om deze zomer een aantal kinderen van zwaar-getroffen gezinnen in Oude Ton ge een prettig uitstapje ofwel een korte vacantie in Haarlem en omgeving te bereiden. De détails van dit plan moe ten nog bekeken worden, maar wie er in principe iets voor voelt, kan nu al zijn adres opgeven en wordt dan op de hoogte gehouden. ÓDOCOOCOOCOOOOOOOOOCOOOOCÖOOOOOOOCCCOCXXDOOOOÖOCOOCCOOOCIC noodbegraafplaats der 300 rampslachtoffers een krans namens het Haarlemse adoptie comité. De rechtbank te Amsterdam heeft Woens dag de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 47-jarige monteur H. J. B. uit Haarlem, die ervan beschuldigd wordt een meineed te hebben afgelegd in een tucht- zaak tegen de Amsterdamse arts dr. J. Samuels. Dr. Samuels werd vorig jaar op grond van een door deze monteur aan hangig gemaakte klacht eerst door het Medisch Tuchtcollege en in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof drie maanden als arts geschorst. In het proces tegen dr. Samuels ver klaarde de monteur destijds onder ede, dat dr. Samuels de diagnose kanker had gesteld, hoewel hij hem alleen even aan de keel had gevoeld en hem verder niet had onderzocht. Later was door andere doktoren vastgesteld, dat de monteur niet aan kanker zou hebben geleden. Nadat dr. Samuels, die ondanks een eis van de procureur-generaal tot vrijspraak, door het hof was veroordeeld, diende hij een klacht wegens meineed tegen de mon teur in. Een maand geleden stond deze monteur terecht, maar de rechtbank be paalde, dat nog een drietal getuigen moes- De voorzitter van het Haarlemse adoptiecomité de heer Borghouts legt een krans bij de graven der stormrampslachtoffers in Oude Tonge. Naast hem van rechts naar links de heer Mülder, burgemeester Cremers en mevrouw Eickholz-De Wijs. Gisteravond is op 75-jarige leeftijd in het gemeenteziekenhuis te Dordrecht, waar zij nog geen 24 uur heeft doorgebracht, de bekende schrijfster Top Naeff overleden. Haar was in Maart het ereburgerschap van haar geboorteplaats verleend ter gelegen heid van haar 75ste verjaardag. Anthonetta van Rhijn werd op 24 Maart 1S78 te Dordrecht geboren. Zij heeft onder meer de Meisjes-HBS aldaar en een kost school te Brussel bezocht. Zij maakte haar debuut reeds op 16-jarige leeftijd met een kort verhaal onder het pseudoniem Toppy in Elseviers maandblad. In 1899 werd haar eerste toneelstuk „De Genadeslag" opge voerd. Het toneel is altijd haar grote passie gebleven. „Wie er mee behept is, wringt zich tenslotte in alle bochten om er bij te zijn." Zij heeft het toneel vooral gediend als redactrice van „De Groene Amster dammer" (19141930) en door haar vele arbeid aan de Academie voor dramatische kunst. Haar gebundelde critieken zijn nog altijd veel-geraadpleegde documenten van blijvende cultuur-historische waarde. Over Willem Royaards schreef zij een indruk wekkende biografie, over Sarah Bernhardt en Eleonora Duse van diep inzicht getui gende essays. Andere van haar vertoonde stukken zijn: „Aan Flarden" en „Het Weer_ zien". Voor „Zie de maan schijnt door de bomen...." kreeg zij in 1951 de Van der Viesprijs, maar dit werk werd (helaas) nog steeds niet opgevoerd. Levende figuren Haar eerste roman „De Dochter" verscheen in 1907. Als hoogtepunten van haar oeuvre gelden: Voor de poort, Offers, Letje en Een huis in de rij (1936). In zijn „Gelukwens aan een grote dame" ter ge legenheid van de 75ste verjaardag van mevrouw Van RhijnNaeff schreef onze letterkundige medewerker C. J. E. Dinaux enkele weken geleden: „Zó lang, zó intiem verkeerde ze met haar romanfiguren, tot ze zich levend gingen bewegen in de milieus De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een vierentwintigjarige vroegere ambtenaar bij de posterijen, die verdacht werd van valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering, sub sidiair diefstal, veroordeeld tot een gevange nisstraf voor de tijd van een jaar, waarvan vier 'maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. De verdachte was enkele malen naar Am sterdam en naar Utrecht gegaan om bij de bijkantoren van de posterijen een postspaar bankboekje aan te vragen. Hij gaf dan een valse naam op en stortte één gulden inleggeld. Als postambtenaar was hij echter in het bezit van een speciale stempel, die gebruikt werd bij stortingen van spaargelden. Zonder één cent in de kas te doen, stempel de hij zijn eigen boekjes echter voor bedragen van ongeveer vijfhonderd gulden af en na enige tijd ging hij weer naar de bijkantoren om het geld op te vragen. Het deze manipula ties had hij ongeveer zeventienhonderd gul den uitbetaald gekregen. Dit bedrag is inmid dels terugbetaald. Vanmorgen deed de Haarlemse rechtbank uitspraak in de zaak tegen de zesendertig- jarige boekhouder L. H. uit Weesperkarspel. 'die ervan verdacht werd recepten, waarvan hij de geheimhouding had beloofd, aan een concurrent van zijn baas te hebben verstrekt. Eveneens zou hij een lijst van cliënten van zijn vroegere patroon aan zijn nieuwe werk gever hebben gegeven. De officier van Justitie had twee weken ge leden een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden tegen hem geëist en de recht- Top Naeff milieus, verstard in de eredienst aan tradities en conventies, benauwend door welwillend en beklemmend gezinsleven die haar dierbaar waren en bedrukten tegelijk." En iets verder: „Dat menselijke (van haar gedroomd-geboren vrouwen figuren) aan plaats nog tijd gebonden was, een leven lang, drijfveer en doel van haar schrijven" Maai^ vooral door haar meisjesboeken heeft Top Naeff zich een grote populariteit in de beste zin van het woord verworven. Haar „Schoolidyllen" van 1900 werden ge volgd door: De Tweelingen, Het Veulen en In de dop. Verder publiceerde zij enige bundels met novellen (onder meer: Oogst bank veroordeelde de boekhouder vanmorgen'en Klein Avontuur), een essay over tot een geldboete van 300.-. Goethes vriendin Charlotte von Stein en (in 1947) een bundel gedichten onder de titel „Klein witboek". Vijf jaar geleden werden haar verzamelde werken in vijf delen uitgegeven. Kort daarna verscheen het autobiografische opstel „Zo was het ongeveer". Haar natuurlijke geestigheid en diepgaande kennis en litteraire en drama tische problemen maakten haar een geliefd spreekster. Zij was vele jaren lang be stuurslid van de Nederlandse PEN-club, van welke organisatie van letterkundigen haar in 1948 het erelidmaatschap werd aangeboden. Nog geen maand geleden werd mevrouw Van RhijnNaeff als eerste tot ereburge res van Dordrecht benoemd, bij welke ge legenheid de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen haar kenschetste als,.een groot romancière en een scherp doordringende critica, een vrouw van hoge geestelijke be schaving en een volijverig commissielid, op wie de regering nooit tevergeefs een beroep heeft gedaan." Op haar uitdrukkelijke wens zal de be grafenis in alle stilte te Dordrecht ge schieden. Het wemelde vanmorgen in de vroege ochtenduren van de padvinders, in de om geving van de Grote Markt, waarheen tegen zeven uur de leden van de N. P. V. en de V. K. J. B. opmarcheerden, nadat voor de jongens van elk dezer organisaties tevoren kerkdiensten waren gehouden. Voor de N.J.V. geschiedde dit in de Grote- of St. Bavokerk; voor de V. K. J. B. werd een Mis opgedragen in de St. Jozefkerk. Nadat de welpen, verkenners en voortrek kers een kring om de rotonde op de Grote Markt hadden gevormd, ging oubaas B. Nooy, districtscommissaris der V. K. J. B. voor in gebed. Vervolgens werd de Nederlandse drie kleur gehesen, nam Akela Van Huis de horderoep van de welpen af en las A. D. C. van de V- K. J. B., J. Kimman, de verken- nerswet. Oubaas Nooy heeft daarna de jon gens nog gesproken over de geest, die de padvinders op de St. Jorisdag in het bizon der bezielt. In alle delen van ons land, maar ook daarbuiten, treden vandaag de padvin ders aan om de vlaggenmasten voor de vie ring van de gedachte, dat ridder Joris de draak versloeg, zoals de legende dit zegt. Vandaag zullen de padvinders voor zover mogelijk in de uniform lopen en zij dragen op de linker revers van uniform of burger pak de rode tulp als teken van offervaardig heid en ridderlijkheid. Na e gezamenlijke bijeenkomst in de mor genuren wordt vanavond op vele plaatsen het kampvuur ontstoken, waarbij de hopman in groepsverband de jongens de legende van de schutspatroon en de draak zal verhalen. Opbrengst padvindersactie Na de wijdingsdienst in de Grote Kerk waarop oubaas D. C. Knook sprak over: Bouw en bidt, heeft deze mededelingen ge daan over de individuele resultaten van de actie ,,'n heitje voor een karweitje". Over het algemeen waren de resultaten van de welpen, jongens van 8—12 jaar, beter dan die van de oudere padvinders, de verken ners (1217 jaar). Bij de verkenners is het Jan Pols van groep 32 door het werken in de Haarlem mermeer gelukt f76,16 bijeen te brengen. Daarna komt op de tweede plaats Nol Fenema van de Zandvoortse groep „de Buf falo's" met f 11,05. Derde werd Ton Jong kind van groep 1 met f 10,10. De gemiddelde opbrengst van de verkenners in de groe pen 32, 37 en 1 bedraagt respectievelijk f 23,95, f 4,27 en f 3,77. De hordes van de groepen 2, 25 en 6, kwa men er bij de welpen het beste af; de ge middelde opbrengst was f 13,37, f 6,56 en f6,39 bij een hoogste individuele opbrengst van respectievelijk f33,f30,37 en f30,25. Over het gehele land genomen heeft de padvindersactie opgebracht f 219.545.76, waarvan f72.545,door leden van de N.P.V. en de rest door die van de V.K.J.B. werd „verdiend". Het nieuwe clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" zal de plaats zijn waar het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen op Woensdag 29 April zijn jaarvergadering houdt. De agenda bevat onder meer enige belang rijke voorstellen van het Verbondsbestuur. Zo wordt voorgesteld, dat iedere aangesloten vereniging een afzonderlijk bouwfonds zal vormen, waaruit zaalhuur, aflossingen van leningen, reparaties en onderhoud, aanschaf fing van inventaris en speeltuinmaterialen kunnen worden bekostigd. Het restant blijft gereserveerd op het Bouw fondsboekje van de Nutsspaarbank. Voorts stelt het Verbondsbestuur voor ten behoeve van de bouw van een clubhuis voor de vereniging „Willen is kunnen" een gift van vijfduizend gulden aan het- gemeentebestuur te vragen alsmede een renteloze lening van vijfduizend gulden, in tien jaar af te lossen. Uit het jaarverslag memoreren wij nog, dat door de toetreding van twee nieuwe vereni gingen het ledental de vierduizend bereikte. Ondanks het feit dat de gemeentelijke sub sidie steeg tot 21.059,80 is de financiële toe stand van het verbond in het afgelopen jaar niet verbeterd. Het Bouwfonds blijft de zwakke stee bij de meeste verenigingen, aldus penningmeester J. Jansen, die meent dat de verenigingen zich zullen moeten instellen op tien cent contribu tie en een reservering van vijf cent voor het Clubhuis. Teveel nog wordt het bouwfonds- geld opgebruikt in de verenigingskas. Het reële tekort van het Verbond bedraagt 556.25. In het gezellige met bloemen versierde wijkgebouw van Wijk II van de Hervormde kerk in de Leidsestraat in Haarlem hebben leden, wijkleden en afgevaardigden van alle wijkcommissies Woensdagavond afscheid genomen van ds. W. J. van Elden, aan wie wegens het bereiken van de vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat is verleend. In zijn afscheidswoord schetste een van de diakenen, de heer A. P. Romeijn, breedvoe rig de periode van 22 jaar, gedurende welke ds. Van Elden in Haarlem werkzaam is geweest. In 1931 werd ds. Van Elden in Haarlem beroepen en noch hijzelf, noch vijn vrouw en noch de leden van wijkgemeente II heb ben er spijt van gehad, dat hij zijn werk in Aalsmeer achterliet en in Haarlem aan de slag ging. Gedurende deze 22 jaar heeft hij tientallen, misschien honderden kinderen ten doop gehouden, huisbezoeken afgeleged en andere bezigheden voor zijn gemeente ver richt. Nooit was het werk hem te veel en vooral gedurende de bezettingsjaren heeft hij vele mensen onschatbare diensten be wezen. De heer A. P. Romeijn herinnerde nog aan het feit, dat de gemeente nooit geld tekort is gekomen en hij schreef dit toe aan me vrouw van Elden en mejuffrouw Rein, die beide steunpilaren geweest zijn van de damesgroep van Wijk II. Vervolgens voerde de heer L. W. Zuuren- donk als oud-diaken het woord. Hij had zijn dankwoord als vers neergeschreven en over handigde tenslotte een fraai antiek kastje. Later op de avond werden de vele geschen ken overhandigd, waaronder een lamp, een armbandhorloge en een tafelkleed. Tot tien uur kwamen de kennissen en wijkleden afscheid nemen van dominee Van Elden en voor iedereen had de scheidende predikant een hartelijk, persoonlijk woord. Zondagmiddag zullen tussen ongeveer half twee en half zes alle diensten van de lijnen 1 en 2 in Heemstede niet verder rijden dan het Valkenburgerplein. Wegens de te verwachten grote drukte op de Flora en de voetbalwedstrijd RCH Enschedese Boys is het niet mogelijk de diensten op de trajecten van het Valken burgerplein naar Javalaan en De Glip uit te voeren. ten worden gehoord. Als eerste van deze drie werd gehoord de 45-jarige Haarlemse inspecteur van politie G. van Sintmaartensdijk, die destijds opdracht kreeg van de procureur-generaal te Amsterdam om zich bezig te houden met het onderzoek naar de Velser affaire. Hij kende de verdachte, die, naar hij \'erklaarde, zeer veel afwist van de Velser affaire. Hij had daarover vele gegevens verzameld, welke hij aan de politie en justitie had afgestaan. In die tijd kwam ook de vorig jaar overleden vroegere hoofdredacteur van de „Nieuwe Post", de heer Lopes Rodrigues, bij de monteur thuis. De verdachte zei hem dat dr. Sa muels kanker bij hem had geconstateerd. De heer Lopes Rodrigues was goed be vriend met dr. Samuels en geloofde volko men in de kanker-therapie van deze arts. De heer Lopes Rodrigues zei dat de zieke monteur niets zou behoeven te betalen voor de behandelingen. Hij zou dat met dr. Samuels in orde maken. Inspecteur Van Sintmaartensdijk had korte tijd geleden van dr. Samuels een brief ontvangen, waarin deze schreef tegen de monteur een klacht wegens meineed te hebben ingediend. Dr. Samuels vroeg in die brief: „Ik heb vernomen, dat deze mon teur tijdens de oorlog pro-Duits zou zijn geweest. Dit is voor mijn proces belang rijk. Zoudt u mij hierover kunnen inlich ten?" „Ik heb dat niet gedaan", zo zei inspec teur Van Sintmaartensdijk, „want ik ben gebonden aan mijn ambtseed". De beide andere getuigen legden enige verklaringen af die betrekking hadden over de betaling aan dr. Samuels. De officier van justitie persisteerde bij zijn eis van zes maanden, daar naar zijn mening de verklaringen van de verdachte niet door die van de getuigen worden be vestigd. De raadsman van de verdachte, mr. H. J. M. Tonino uit Haarlem, wilde in zijn pleidooi geheel in het midden laten of dr. Samuels de critiek, die op hem wordt ge oefend, verdient. Pleiter was van oordeel dat de monteur, die zich in zijn wrok tegen dr. Samuels gesteund voelt door andere artsen, in grote lijnen wel de waarheid heeft gezegd. Dr. Samuels had hem ge zegd, dat hij kanker had. Is het verwon derlijk, zo vroeg pleiter, dat deze man sub jectief is geworden? Er is hier slechts één groot belang: heeft dr. Samuels hem naar beste weten behandeld of niet? Op dat be langrijke punt heeft hij zeker niet opzet telijk een meineed afgelegd. De verdediger achtte de opzet tot het plegen van mein eed, „als er al onwaarheden mochten zijn gezegd" zeker niet bewezen en vroeg vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op 6 Mei. De Nederlandse pianiste Toos Onderden wijngaard (naar wij vernamen een leer linge van Nelly Wagenaar) ondernam het waagstuk om in de Tuinzaal van het Haar lemse Concertgebouw een recital te komen geven. Wat haar capaciteiten betreft, was dit optreden helemaal geen waagstuk, want het spel van Toos Onder den wijngaard gaf indrukken van zeer ontwikkelde tech niek en gezonde muzikaliteit. Maar het risico voor een nagenoeg lege zaal te zullen spelen blijft er niet minder groot om. Enfin, de belangstelling viel naar verhouding nog al mee. Met de „Sonata quasi una fantasia" in Es van Beethoven gaf de jonge pianiste blijk van het nodige temperament en de roman tische geaardheid om de lyriek van dit poë tisch stuk een brede spanning te geven en met scherpe rhythmiek de vereiste energie aan de interpretatie te geven. Zij liet de piano expressief zingen en wist in de groot ste krachtsontladingen de toon nobel te houden. Bovendien werd haar spel boeiend door een bijzonder treffend evenwicht in de nuancering. Uit een en ander was te merken dat haar beheersing van de tech niek gelijkmatig ontwikkeld is met haar muzikale inzichten. De romantische trek, die wij reeds in haar Beethovenspel opmerkten, kwam de concertgeefster volop uitleven met een ver tolking van Kinderszenen van Schumann, dit muzikale prentenboek om aan brave kinderen leeftijd onbegrensd voor te spelen. Het gebeurde met een lenigheid en een kleurgeving, die de verschillende on derwerpen leven en charme gaven. Na een zeer innige „Traumerei" waren de tinten voor „Am Kamin" echter niet direct in een vereiste sfeer. Ook vond ik de epiloog „Dei- Dichter spricht" nog al overdreven gerekt. Verder ging het via Brahms en Chopin naar Badings en Poulenc. De expressieve kwaliteiten, die de pianiste in het eerste deel van haar recital getoond had, open baarden zich ook in de Sonate no. 4 van Henk Badings, neo-klassieke muziek, die trouwens van een délicate nuancering en van enige gevoelsuiting niet afkerig is. Maar wij konden in de interpretatie ook het doorzichtige lijnenspel waarderen. Ten slotte moet nog vermeld worden dat haar Chopinspel (Impromptu in Fis en Ballade in g) opmerkelijke aspecten vertoonde en dan lijkt ons dit alles bij elkaar voldoende om te getuigen, dat Toos Onderdenwijn gaard onder onze zeer begaafde pianisten gerekend mag worden en dat zij kwalitei ten heeft om ook op het grote podium te slagen. JOS. DE KLERK De districtscommandant van de Rijks politie te Leiden deelt ons het volgende mede: Naar aanleiding van de grote verkeers drukte, welke Zaterdag wordt verwacht tijdens het Bloemencorso, wordt er mei nadruk de aandacht van automobilisten op gevestigd dat zij, willen zij goed kun nen parkeren en het Corso rustig bezich tigen, er voor moeten zorgen vooral tij dig naar de plaats te vertrekken waar zij het Corso willen zien. In de verkeersregeling zullen namelijk verscheidene omleidingen en een tijdelij ke afsluiting van de hoofdweg die het Corso op zijn route zal volgen, worden toegepast. Wanneer men de bevelen van de politie opvolgt, en vooral acht geeft op de aan wijzingen tot parkeren, kan stagnatie worden voorkomen. Er is voldoende par keergelegenheid. BINNENLAND Naar de Legervoorlichtingsdienst mede deelt zijn tengevolge van de gisteren ge melde granaatontploffing bij de blussing van de heidebrand bij Assen geen acht maar zes militairen gewond. Na behandeling in het Militair Hospitaal te Assen konden zij allen naar hun onderdeel .terugkeren. In het artillerie schietkamp Oldebroek werd vandaag het 75-jarig bestaan van de artillerieschool gevierd. In Linschoten trok een anderhalfjarig meisje de stop uit de wasmachine, die even tevoren door haar moeder met kokend zeep sop was gevuld. Het kind werd door het sop overspoeld en is later in het R.K. zie kenhuis te Woerden overleden. Het gerechtshof in Den Haag heeft de 63-jarige landbouwer P. F. de W. uit Hon- tenisse veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf omdat hij zich tijdens de stormramp in Februari verscheidene goede ren, die op zijn erf waren aangespoeld, had toegeëigend. De procureur-generaal had een jaar gevangenisstraf gevorderd. Vijf Amsterdammers zijn door de politierechter tot een geldboete van f 40 ver oordeeld, omdat ze als zogenaamde schrij vers voor bookmakers in café's aan het Damrak te Amsterdam het publiek gelegen heid gaven weddenschappen af te sluiten op de Franse paardenrennen. Zij werkten voor een drietal bookmakers, die intussen al veroordeeld zijn. HAARLEM EN OMGEVING De Christian Science Society Haarlem houdt Zondagmiddag 26 April in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den. Jacobstraat, een bijeenkomst, waarop Richard Knox Lee. CSB, Londen, zal spreken over „Christian Science, de weg tot een har monisch leven". In het geschil tussen drs. H. J. Jonker en de AVRO zijn de partijen tot een min nelijke regeling gekomen. Aan drs. Jonker is alsnog op zijn verzoek eervol ontslag verleend per 1 April 1953 met toekenning van het achterstallige salaris en een verdere schadeloosstelling. Op 10 September kreeg drs. Jonker onverwacht ontslag. Als motief werd door het bestuur van de AVRO aan gevoerd, dat drs. Jonker de tekst van een rede door de voorzitter, de de heer De Clercq, in December 1951 uit gesproken ter gelegenheid van de onthul ling van een beeld aan de gevel van de studio, in handen zou hebben gespeeld van het actiecomité van AVRO-leden, dat tegen het bestuur ageerde. De kantonrechter te Amsterdam be paalde in een tussentijds vonnis, dat de AVRO diende te bewijzen, dat drs. Jonker deze rede aan het comité had verstrekt. Twee comitéleden verklaarden geen enkel contact met drs. Jonker te hebben gehad en ook indirect niets van hem te hebben ontvangen. De AVRO heeft daarna de door drs. Jonker gestelde eisen volledig aan vaard. Omdat er onder deze omstandig heden geen enkele basis tot samenwerking meer bestaat, heeft drs. Jonker verzocht om eervol ontslag per 1 April, welk verzoek thans is ingewilligd. De loting voor de Varsity, die Zondag 3 Mei op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht wordt gehouden, heeft het volgende resultaat gehad: Oude vier, het hoofdnummer, dat als zevende op het programma is geplaatst: boei 1. Aegir, 2. Nereus, 3. Argo, 4. Laga, 5. Triton, 6. Njord. Jonge vier: boei 1. Nereus, 2. Njord, 3. Aegir. 5. Laga, 6. Argo. Jonge twee: boei 1. Nereus, 2. Laga, 3. Argo, 4. Triton, 5. Njord. Stuurmanloze vier: boei 1. Aegir, 3. Laga, 5. Nereus. Skiff: 1. Njord, 3. Laga, 5. Argo. Stuurmanloze twee: boei 2. Nereus. 5. Laga. Lichte vier: boei 2. Laga, 3. Argo, 4. Triton. Oude vier: boei 1. Triton. 2. Laga, 3. Aegir, 4, Argo, 5. Nereus, 6. Njord. Jonge acht&boei 1. Argo, 2. Triton, 3. Ne reus, 4. Njord|; 5. Laga, 6. Aegir. Overnaadse*vier: boei 1. Triton, 2. Laga, 3. Aegir, 4. Argo, 5. Nereus, 6. Njord. Jonge acht: boei 1. Argo, 2. Triton, 3. Ne reus, 4. Njord, 5. Laga, 6. Aegir. In het Sportfondsenbad in Haarlem wor den op Zaterdag 25 April de volgende wed strijden in de waterpolocompetitie gespeeld: Heren, tweede klasse: IIPC 2DWT 1; derde klasse: Haarlem 3DWT 4; HPC 3 DWR 2; vierde klasse: DWT 3—HPC 4. Dames, eerste klasse: DWT 1DWR 1. Dinsdag 28 April worden gespeeld: Heren, eerste kl.: HVGB 1Haarlem 1. Dames, tweede kl.: HPC 1—DWT 2. In de zwemcompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond is de stand: Dames: DWR 1613,3 pnt.; Haarlem 1625,9 pnt.: HVGB 1627 pnt.; DWT 1688,3 pnt.; HPC 1739.8 pnt Meisjes: HVGB 489, 1 pnt.; DWR 512 pnt.; DWT 526 pnt.; HPC 536 pnt.; Haarlem 537.6 pnt. Heren nieuwelingen: Haarlem 1028,3 pnt.: HVGB 1056,3 pnt.; HPC 1108,7 pnt.; DWT 1123.9 pnt.; DWR 1179,9 pnt. Heren junioren: HVGB 617,7 pnt.: Haar lem 631,8 pnt.; HPC 633,7 ptn.; DWR 642,7 pnt.: DWT 666.6 pnt. Jongens: Haarlem 866.2 pnt.; HVGB 873.2 DWT 905.8 nnt.: DWR 951 pnt.; HPC 974 pnt. Op Koninginnedag 30 April zal in Hillegom een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een Haarlems B elftal en een Hillegoms elftal. De baten zijn bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. De samenstelling der ploegen luidt als volgt: Hillegoms elftal: doel: Van Looy (Con cordia): achter: Kleine (SIZO) en Klinken berg (Hillegom); midden: Avé (Concordia), Reyneveld (SIZO) en v. d. Aar (Hillegom); voor: Winkelaar, v. d. Meer, v. Braam, De Jong en v. d. Steen (allen Hillegom). Haarlems elftal: doel: Klop (DCO); ach ter: De Wildt (TYBB) en Tiggeloven (Rip- perda)midden: Starmans (DEM), Smit (TYBB) en v. d. Werff (Zandvoortmeeu- wen); voor: Voormeer (ADO), v. d. Mey (Wijk aan Zee), Ch. Dreyer (Ripperda), Schouten (TYBB) en De Boer (DEM). De wedstrijd begint om vijf uur. BELGIë—SCHOTLAND (DAMES). De dames landenhockeywedstrijd België Schotland is met drie—twee door de Schot se ploeg gewonnen. De ruststand was een- een.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11