Nieuw Toon Hermans taxeerde 200 debutanten Agenda voor Haarlem Indrukwekkende expositie van bedrijfsautomobielen op de RAI IVOROLpl: zó reinigt geen andere! Militairen verlieten één nacht werk aan dijk Kt KG Feestdronk EEEO DONDERDAG 23 APRIL 1953 3 Verdediger: „Afgeknapt"; krijgsraadvonnis 5 maanden Sieraden van ex-NSB'er opgegraven in fabriek Geldhoeveelheid steeg in 1952 met 771 millioen Kerkelijk Nieuws Industrialisatie en energievoorziening LIKDOORNS W0NDER0UE Veelzijdigheid en efficiency van het moderne bedrijfsvervoer duidelijk gedemonstreerd V* KUin*Weceto G^ NO r Zes weken geëist wegens dierenmishandeling Om twaalf uur gistermiddag begon in theater Monopole te Zandvoort de auditie, die door Toon Hermans op zoek naar nieuwe krachten voor zijn volgende programma en voor verdere opleiding in de kleinkunst was uitgeschreven. Er zaten toen misschien veertig of vijftig mensen in de zaal op hun beurt te wachten. Tegen het eind van de middag waren er al meer dan tweehonderd gegadigden. Ze kwamen uit alle delen van het land, van Egmond tot Roermond, met een koffertje vol attribu ten en een hoofd vol illusies. Stuk voor stuk werden ze op het toneel ontboden om een praatje te maken en zich door een lief tallige assistente te laten inschrijven, waarna ze met behulp van een centimeter en een stukje karton werden opgemeten. Pas na dit alles mochten zij hun talent bewijzen. Leken de prestaties ergens op, dan liet Toon Hermans zijn filmcamera snorren en werden de losse schijnwerpers ingeschakeld om het type van zo'n adspirant-artiste scherper te doen uitkomen. Menigmaal ook werd de tape-recorder in werking gesteld om de vocale nummers voor latere reproductie onder rustiger om standigheden te bewaren. Zeker tien fotografen omgaven iedere debutant met het kortstondige aureool van hun blitzlicht, zodat de séance soms de allure kreeg zich in een soort voorportaal van Hollywood af te spelen. Inderdaad: een voorportaal, al is het dan niet van Hollywood maar van het Nederlandse cabaret. Want toen we Toon Hermans vanmorgen even opbelden om te vernemen, hoeveel serieuze candidaten deze proefneming nu eigenlijk heeft opgeleverd, kregen wij te horen, dat hij al heel blij zou zijn als er„.tenslotte zes goede krachten zullen overblijven. Dat is wat minder dan hij aanvankelijk verwachtte, maar hij toonde zich toch bijzonder ingenomen met de enkele „ontdekkinkjes". In enkele van die gevallen ging het niet eens zozeer om de gedemonstreerde aan leg, maar in hoofdzaak om het type. Toon Hermans zoekt name lijk in de eerste plaats mensen, die louter door hun (ietwat zonderlinge, althans opvallende) verschijning op het toneel direct een zekere spanning of aan nieuwsgierigheid grenzende verba zing teweeg brengen. „Thuis heb ik een tuba", zo vertelde hij ter toelichting van zijn bedoeling, „waaraan nooit iemand iets bijzonders heeft gezien. Maar nu ik dat ding groen heb laten verven, trekt hij ieders aandachtVandaar zijn belang stelling voor ongewone mensen, die hij met de hand aan de kin peinzend taxeerde. Nog met een ander voorbeeld verhelderde Toon Hermans zijn plan, dat wij in onze aankondiging van deze auditie reeds heb ben uiteengezet: „Als iemand denkt dat hij het Wolgalied kan zingen, dan kan hij dat in negen van de tien gevallen niet. Maar toch bestaat de kans, dat ik hem engageer omdat hij iets anders heeft, een speciaal kenmerk, een mogelijkheid, waarvan hij zelf de waarde niet vermoedt, doch die ik toevallig goed gebruiken kan". En volgens dit criterium heeft thans de eerste selectie plaats gehad. Acht of tien personen zijn als „zeer goéd" geboekt en een stuk of twintig, dertig als in aanmerking komend voor nadere beschouwing. Zij allen krijgen een oproep voor een tweede auditie. Voor sommige optredenden toonde hij een levendige belang stelling, zoals voor dat danspaar uit Den Haag, dat het berichtje in de krant las, onmiddellijk nieuwe costuums ging ontwerpen en aanvullende accessoires lenen, in de resterende twee dagen een speciaal nummer instudeerde en bij gebrek aan geld liftend naar Zandvoort kwam. Van zulke mensen moet hij het hebben. Bovendien bleken deze jongelui nog heel wat in hun mars te hebben ook. Er was verder een jonge vrouw, die met grote vrij moedigheid en veel expressiviteit een Franse chanson voor droeg. We zouden een hele revue kunnen samenstellen uit de geboden prestaties als daar ruimte voor was, met inbegrip van een slangenbeweerder, een harmonica-virtuoos, een banjo speler die zowel op Fernandel als George Formby leek, van een meisje, dat zelf een moderne interpretatie van het ongeloof waardige sprookje van Hans en Grietje had gedicht en van talloze anderen. Het is overigens helemaal niet de bedoeling van Toon Hermans om alle ontdekkingen voor zichzelf te houden, want het gaat hem om de bloei van zijn vak. En daarom had hij er ook niet het minste bezwaar tegen, dat Corry Vonk en Wim Kan wat achteraf met de Jordaanzanger gingen zitten praten, omdat ze zijn klaaglied van een Amsterdamse vrouw bij de wastobbe zó Gehurkt luistert Toon Hermans naar de voordracht van „De losse locomotief" door deze zich Anna Catharine noemende Zaanse op het toneel van theater Monopole te Zandvoort, waarvan de gordijnen de hele middag gesloten bleven. Links tegen de muur hing een vergeeld affiche, waarin het optreden van Rika Hopper en Eduard Verkade in „Als ouders slapen" werd aangekondigd en rechts een kleurig schild met het op schrift: „Vijf jaar ZOV", welke slagzin in enkele gevallen gelezen kon worden als „Vijf minuten sof". Want het waren niet allemaal artisten-in-de-dop, die hier de revue passeerden. aardig vonden, dat ze wel eens wilden horen wat deze amateur nog meer op zijn répertoire had dan dit liedje met het refrein: „Ouwe dibbes, ik voel me so allenig". Gewillig droeg hij het nogmaals voor, deze man die Max Anders bleek te heten. „Het is een énig ding", zei Corry Vonk oprecht. „Dat is het ook", zei hij voldaan en desondanks bescheiden. En Wim Kan verklaarde: „Dit is een goed idee van Toon, waar we allemaal wat aan hebben. Het systeem voldoet veel beter dan een speciale auditie, waar je de dingen veel te ge wichtig neemt. Hier zie je nog eens wat anders. Ik hoop dat hij er profijt van heeft, want wij zijn helemaal geen concurrenten. Dat denken de mensen zo vaak, maar het is niet waar. Er kunnen immers heel goed bij voorbeeld in Amsterdam vier succesprogramma's tegelijk lopen. Maar als de mensen naar een slechte voorstelling van één van ons zijn geweest, dan zeggen ze al gauw: we gaan de volgende keer naar de bio scoop, het cabaret is toch niks waard. Daarom zij we allemaal blij met dit frisse experiment". De krijgsraad te Velde-Zuid heeft giste ren de sergeant-majoor L. de G. en de ser geant C. J. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Beiden was schromelijke verzaking van hun plicht ten laste gelegd. Tijdens de watersnood waren zij door hun commandant té werk gesteld aan een dijk op Walcheren. Zonder daarvoor toestem ming van hun superieuren te hebben ge vraagd gingen zij 's nachts naar huis om zich de volgende dag weer te melden Zij waren die nacht, zoals de verdedigei, luitenant W. G. Tibben, uit Den Haag het noemde: „afgeknapt". Daarop was toen de gradatie gevolgd, een maatregel waarvan beiden in beroep waren gegaan bij net hoog militair gerechtshof. De president van de krijgsraad mr. J. Deelen las bij de aanvang van de zitting de beslissing van dit hof voor. Dit had het degradatiebesluit vernietigd, omdat het hier een strafrechtelijk feit betreft dat volgens het hof niet krijgstuchtelijk kon worden behandeld. In de vorige zitting had de auditeur-militair acht maanden gevan genisstraf geëist. Een der leden van de krijgsraad wees er op, dat de soldaat ook tijdens de watersnood zijn plicht als mili tair volledig moest vervullen. Hij zei te hopen dat de verdachten deze gevoelige les ter harte zouden nemen en nog de ge legenheid zouden krijgen zich te rehabili teren door zich goede militairen te tone"- De verdediger wees er nog op, dat een zware straf de levenskansen van beide verdachten zowel in de burger- als in de militaire maatschappij zou vernietigen. Na in raadkamer te hebben overlegd, veroordeelde de krijgsraad beide beklaag den tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. Ruim een maand geleden verscheen in de in het Noorden van het land verschij nende dagbladen een oproep van de politie waarin inlichtingen werden verzocht over kostbaarheden, die te Musselkanaal waren gevonden. Daarbij waren onder meer een gouden halsketting, een gouden horloge ketting, gouden en zilveren dasspelden, gouden en zilveren dames- en herenringen, alle voorzien van kostbare stenen, voorts broches, manchetknopen, colliers en cameeën. Het politie-onderzoek is thans ge ëindigd. Gebleken is dat de sieraden toe behoorden aan een juwelier uit Rotterdam, die destijds lid was van de NSB. Tegen het einde van de oorlog trokken vele NSB'ers naar plaatsen langs de Neder lands-Duitse grens. Toen Oostelijk Gro ningen bevrijd werd, werden daar honder den NSB'ers, die uit het gehele land af komstig waren, ^opgepakt. Tal van grote gebouwen moesten als huisvesting voor de politieke delinquenten dienen. Een van de gebouwen, die daartoe werden gevorderd, was een biscuitfabriek te Mussellkanaal. In die fabriek werd ook een bejaarde juwelier uit Rotterdam geïnterneerd. Toen deze man naar Groningen vertrok, had hij een koffertje bij zich dat geheel gevuld was Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft voor een aantal door de Nederland- sche Bank berekende cijfers betreffende de oorzaken van de veranderingen in de geld hoeveelheid in Nederland verwerkt. Hier uit blijkt dat in 1952 de totale geldhoeveel heid met 771 millioen is toegenomen, waarvan 132 millioen in de chartale en 639 millioen in de girale sector. Door de overheid is een bedrag van ƒ952 millioen aan de circulatie onttrokken en wel 745 millioen door het rijk en 207 millioen door lagere publiekrechtelijke lichamen. Tegenover deze vermindering staan en kele vermeerderingen. Ten behoeve van de private sector is 9 millioen aan nieuw geld gecreëerd. Diverse oorzaken hebben df circulatie met 16 millioen doen stijgen. De verkoop van deviezen door het bank wezen aan private sector en overheid spe len bij de geldvermeerdering veruit de be langrijkste rol. Hierdoor is de geldhoeveel heid met 1698 millioen toegenomen, zijn de de resultante van een mutatie in de goud- en deviezenvoorraad van de Neder- landsche Bank en de handelsbanken ad 1929 millioen positief en een creditering van de Local Currency-rekening ad 231 millioen negatief. Trekt men de onttrek king in de overheidssector ad 952 mil lioen af van de genoemde vermeerderin gen, dan ontstaat de positieve mutatie in de totale hoeveelheid van 771 millioen. Eind 1952 beliep de totale geldhoeveelheid 8051 millioen, waarvan 3171 millioen chartaal en 4880 millioen giraal geld, tegenover totaal 7280 millioen eind 1951, waarvan 3039 millioen chartaal en 4241 millioen giraal geld. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda: C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. DE OORLOG IN INDO CHINA met gouden en zilveren sieraden en edel stenen. Hoewel de inhoud zeer zwaar was, sleepte hij thet koffertje overal mee. En toen hij opgepakt werd nam men het kof fertje in beslag. Maar de juwelier had nog kans gezien een paar handenvol sieraden aan een andere NSB'er te geven die vlak bij hem stond. Deze man begroef de siera den in de fabriek. Bij een verbouwing kwamen zij onlangs aan het licht. Spoedig wees een onderzoek in de richting van de juwelier in Rotterdam. Deze was spoedig op vrije voeten ge steld en had zich weer in Rotterdam als juweiier gevestigd. Het in beslag genomen koffertje met zijn kostbare inhoud heeft hij teruggekregen. Of hij ook de in Mussel kanaal teruggevonden sieraden terugkrijgt zal de justitie moeten uitmaken. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat binnenkort de benoeming kan worden verwacht van dr. E. L. Kramer tot directeur-generaal voor de Industriali satie en de Energievoorziening. Dit nieuw in te stellen directoraat-generaal zal wor den belast met de taken, welke op het ogenblik worden verricht door het direc toraat-generaal voor de Industrialisatie en het directoraat-generaal voor de energie voorziening. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg m 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. DONDERDAG 23 APRIL Gebouw Vrijzinnig Hervormden: Confe rentie-samenkomsten van de Europese Evangelische zending, 3 en 8 uur. YVilhelmi- nastraat 21: Hersteld Apostolische Zendings kerk. 8 uur. Spaarne: „Losprijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mara Maru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het wonder van Fatima", alle leeft., 7 uur. Om 9.15 uur voorstelling voor Haarlems Kunst Gemeen schap. Palace: „Dubbel spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „24 uur uit het leven van een vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Als de avondklokken luiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 24 APRIL De Leeuwerik: Drentse Vereniging „De Brink", 8uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho-synthese. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen, nieuw programma. ADVERTENTIE Nil de Vietminh-opstandelingen de in vasie in de staat. Laos hebben ingezet, geven wij bijgaand een kaart waarop de laatste situatie in beeld is gebracht. Zeker 30.000 man Vietminh-troepen stromen thans Laos binnen. Ongeveer 10.000 man bevinden zich in de sector van Xieng Khoeang. Laos is een zelfstandige staat van de Indochinese Unie. De bevolking wordt geschat op 1,3 millioen zielen. Laos wordt, geregeerd door een koning. De afgevaardigden van Laos hebben zitting in de Assemblée van de Franse Unie. De verdediging van Laos be rust echter bij de Fransen. Indochina bestaat totaal uit 3 delen Vietnam, Cambodja en Laos. Cambodja en Laos zijn een koninkrijk, Vietnam is een republiek. De Vietminh is de opstandige communistische beweging, die de Fransen uit Vietnam wil verdrijven en een com munistische staat vestigen. De oorlog in Indochina is nu al sinds 1946 gaande. Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virginiatabakken Een kwaliteitsproduct! EEN KOSTELIJKE VIRGINIA SIGARET Hij die zich in beknopt bestek een indruk wil maken van de ontzagwekkende voor uitgang van het wegverkeer en dan be doelen wij hier het bedrijfsvervoer kan in de komende dagen op de RAI in Am sterdam zijn ogen uitkijken. Want daar op de tentoonstelling van bedrijfsautomobielen die heden geopend werd en er tien dagen zaJ blijven, kan hij het complete register van bedrijfsauto's zien, van het vederlichte huis-aan-huis-bestelwagentje af tot de enorme Dieselbussen en trucks, de masto donten van de weg toe. Er ontbreekt geen noot in die toonladder. En naast de bewon dering voor individuele technische presta ties, groeit op deze tentoonstelling het besef hoe enorm veelzijdig, hoe efficiënt, hoe onmisbaar dit bedrijfsvervoer en eigenlijk het ganse wegverkeer is. Het is wel eens nuttig te bedenken, dat het wegvervoer in Nederland aan ongeveer 250.000 mensen, dat is 1 op de 15 werk nemers het dagelijks brood verschaft en dat het per jaar 150 millioen ton aan goederen vervoert, en te begrijpen, welk een econo misch belang het vertegenwoordigt. Aan dat begrip schort het nog wel eens. In de Nederlandse vervoerspolitiek concurreert het wegverkeer niet onder de gunstigste omstandigheden tegen het beschermde railvervoer. Dat geldt natuurlijk vooral voor de personen-auto, die onder de hui dige omstandigheden eigenlijk ook onder het bedrijfsvervoer gerekend mag worden het treurige feit dat er dit jaar geen ten toonstelling van personenwagens wordt ge houden is veel zeggend maar het be drijfsvervoer zelf wordt ook zwaar, tè zwaar, belast En toch groeit het tegen de verdrukking in. Het aantal geregistreerde vrachtwagens, in 1951 77.550, bedroeg vorig jaar al weer 82.196. Het groeit niet alleen in aantal, maar ook in technisch opzicht, de show in de RAI toont dat duidelijk aan. Niet voor niets moest de bestaande expositie-ruimte wor den uitgebreid met enige reusachtige tent gebouwen om aan alles plaats te bieden. Er is nu>zoveel te zien, dat het onmogelijk is om alle technische verbeteringen te be spreken, trouwens, de vakman kan er ter Als kind kunt ge uw eigen verjaardag nog beleven als een hoogfeest van vreugde, omdat ge het ouder worden als een van de plezierigste kanten van het bestaan beschouwt. Het is een reden tot verbazingwek kende trots, wanneer ge als manneke van zes plotseling de dag bereikt waarop ge zonder enige moeite uwerzijds zeven wordt terwijl uw buurjon getje gewoon en onveranderlijk zes blijft. Bij ons in de straat worden soms zwaarwichtige gesprek ken gehouden onder het jonge volk, dat zich per autoped en rolschaatsen heen en weer over het plaveisel pleegt te bewe gen. Als een van de jongelie den thuis vernomen heeft dat hij spoedig jarig zal zijn, wordt hij met afgunst en onderscheid bezien en trekt hij gedurig het verheerlijkte gezicht van een uitverkorene. Hij verkeert zichtbaar in de veronderstel ling dat zijn komende over gang tot een hogere leeftijd het gevolg is van zijn persoon lijke prestatie en hij acht het natuurlijk dat hij tot onder werp van het gesprek wordt gekozen. Er zijn van die jaloersen,- die de glorie van de aanstaande jarige willen teniet doen met de opmerking, dat zij zelf vorig jaar al jarig zijn geweest, doch uiteraard kan dit niet als een overtuigend argument worden beschouwd en de jonge jubila ris ondervindt dan ook weinig schade van zulke algemeen heden. Er is nog een andere reden, waarom de feesteling met on derscheiding dient te worden behandeld. Hij zint namelijk op de uitnodigingen voor zijn partijtje. Hij heeft een grote macht gekregen door zijn uit verkiezing, want hij kan naar willekeur beschikken over de invitaties tot het komende feest. En hij zou geen kind zijn wanneer hij daar niet gewiekst profijt van trok. Zo heerst hij geruime tijd in de straat, hij wordt geflik flooid en naar de ogen gezien, en tenslotte doet hij zijn keus: Een uitgelezen schare kleine feestelingen zal op de grote dag het huis van de jarige bin nentrekken, waar koekjes, li monade en feestmutsen als ogenverblindende heerlijk heden te wachten staan. Het partijtje is een ware imi tatie van een groot feest, een bruiloft in miniatuur, een volksfeest in het klein. De ju bilaris troont glanzend van trots en nieuwe kleren op een versierde stoel, waar hij de ge lukwensen in ontvangst neemt als een koning na zijn kroning. Zijn jongere broertje, vandaag een figuur van het tweede plan omdat hij er niet in geslaagd is ook op deze dag jarig te zijn, heeft zich een rol toegemeten die hem uitstekend ligt. Hij opent en sluit de deur voor en achter de gasten en neemt de geschenken in ontvangst. Geef maar hier, en loop maar door. Als een wrede dienstknecht van onverbiddelijk despoot een stuurt hij degenen terug naar huis, die door hun moeders niet met een cadeau zijn uit gerust of die het vergeten heb ben. Geen cadeautje? Dan maar vlug terug om iets te halen. En denk erom, geen ta blet chocolade, want die heb ben we al genoeg. Tot moeder deze eigenmach tige uitsmijter doorziet en hem naar de feestzóal zendt om ver dere ongelukken en buren- vetes te voorkomen. De feestmutsen zijn uitgereikt zonder al te veel gevechten om de mooiste exemplaren. De jarige heeft een kroon op, die niemand hem benijdt omdat niemand verder zich erop be roemen kan, jarig te zijn. De koekjes zijn rondgegaan, de traditionele kinderspelen zijn een voor een door een vin dingrijke moeder toegepast en enthousiast beoefend door een kinderschare in feeststemming. Nu is het ogenblik aangebro ken voor een der hoogtepun ten, het ronddelen van een frisse dronk. Vader zal dit programmanummer verzorgen, omdat hij tot dan niet veel gelegenheid heeft gekregen zijn best te doen. Want vrou welijke tact en vindingrijkheid krijgen bij dergelijke gelegen heden de grootste rol. Hij schenkt de glazen in de keuken vol, het zonlicht speelt door de rode drank als hij met zijn dienblad binnenkomt. Het is feestelijk gezicht, de kleuren van de sierlijke mutsen en de slingers aan het plafond verbleken bij het na drukkelijke rode licht in de glazen. Het is om dorst ervan te krijgen bij het zien alleen. Als vader naar zijn maatschap pelijke taak vertrekt, zit de jonge gemeente met halve ogen van genot aan de rietjes te zui gen. En van zijn versierde stoel uit overziet de jubilaris van zeven gelukzalig dit feest van zijn onmetelijke eer. Toch is het partijtje een mis lukking geworden. Als vader weerom komt wacht moeder hem aan de deur van de kamer op in angst en vreze. Zij heeft er geen orde onder kunnen houden. De feestgangers zijn losgebroken in een opstand van barbaarse uitgelatenheid, die geen grenzen kende. De kamer is vol bonzend lawaai, het feest is een onploffing van mateloze losbandigheid gewor den. En zij zaten zo zoet limonade te drinken, zegt vader ontzet. Moeder doet de deur open op een kier, zodat het lawaai aan zwelt tot een or ;aan. De oor verdovende vreugde stroomt de gang in gelijk een water val. Zij zaten zo zoet limonade te drinken, zegt ge? Ja, dat heb ik ook gedacht. Maar het is gebleken dat het niet zo was. Want ge hebt de fles met bes senjenever genomen, die naast de limonade stond. J. L. plaatse voldoende voorlichting krijgen. Nochtans willen wij voor de binnenlandse industrie wel een uitzondering maken, niet zozeer uit chauvinistische als wel uit eco nomische overwegingen overigens. Daar is dan in de eerste plaats de grote DAF-stand van het jonge, maar bijzonder energieke bedrijf uit Eindhoven, dat hier een zeer goed figuur slaat, ook met zijn militaire materiaal, waaronder een soort jeep en een artillerietrekker die ook in het buiten land veel opzien heeft gebaard. Een snel- lanker en een nieuwe, zware Diesel-trekker behoren ook tot de nieuwigheden. Dan zijn er de in Amsterdam geassembleerde Ford producten van de Amerikaanse, Duitse en Engelse fabrieken op een bijzonder veel zijdige en belangwekkende stand. Krom hout, vertrouwde naam in de motoren- fabricage, is goed voor de dag gekomen en dat geldt natuurlijk eveneens voor de Ne derlandse carrossiers, zoals Verheul, die machtige bus-carrossieën exposeren. Het buitenland Is Nederland goed vertegenwoordigd, de buitenlanders zijn het zeker niet minder. Italianen, Duitsers, Engelsen en Fransen hebben er hun modernste materiaal ten toongesteld en ook dat bestrijkt weer die enorme veelheid van verschillende types voor verschillende doeleinden, die de be lofte van het moderne wegverkeer „snel en goedkoop" ten volle kunnen vervullen. Be stelwagens, drie- of vier-wielig, pick-ups, station-cars, lichte vrachtwagens, dichte trucks, luxe coaches, opleggers, ze zijn er allemaal en dan hebben we nog niet eens gesproken van gespecialiseerde buiten beentjes als brandweerwagens, ambulances, een rijdende tandheelkundige spreekkamer en vuilniswagens, die ge er in alle vormen en maten kunt aantreffen. Opvallend is eveneens dat op allerlei verschillende manieren bij vele merken wordt gestreefd naar grotere veiligheid. Bekrachtigde remmen en stuur-inrichtin- gen, betere wegligging en gemakkelijker bediening door on-orthodoxe motor-plaat sing en ook eenvoudiger dingen als royalere verlichting, ruitenwissers en richtingaan wijzers, zijn daar maar een paar voorbeel den van. Zo kan iedereen zijn pleizier aan deze RAI beleven, de zakenman, die er een keuze komt doen voor zijn bedrijf, de technicus die komt snuffelen naar tech nische verfijningen en de gewone wegge bruiker die hier nu eens op zeer duidelijke wijze wordt geconfronteerd met omvang en vooruitgang van het bedrijfsvervoer. ADVERTENTIE De arts liet de patiënt goed merken. Dat hem slechts de rust kon versterken. Deze zei met een lach ,,'k neem een Tip iedere dag!" En een week later ging hij weer werken Inz. Heer H. A. M., Dieren ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Den Haag heeft zes weken gevange nisstraf gevorderd tegen de veehandelaar L. J. A. van der M. en tegen de chauffeur J. W. K„ beiden uit Schipluiden, omdat zij op ergerlijke wijze kalveren zouden heb ben gelost uit een veewagen bij de slacht plaats te Delft. De rechtbank had beiden tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Getuigen verklaarden dat Van der M. en K. de kalveren uit de anderhalve meter hoge veewagen op straat wierpen. Van der M. had de kalveren bij de poten gegrepen en de dieren over de grond het slachthuis ingesleept. Beide verdachten ontkenden zich aan mishandeling te hebben schuldig gemaakt. De verdediger, mr. A. B. van Hellemondt merkte op dat het geenszins de bedoeling van de verdachten was geweest de dieren opzettelijk te pijnigen en verzocht vrij spraak. Op 6 Mei zal het hof uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5