Plannen voor bijna 400 woningen in afwachting van extra-bouwvolume „De klokken van Corneville Meningsverschillen over het recht van interpellatie VRIJDAG 24 APRIL BRINKMAN PLEIN Huisvestingsdebatten in Haarlems raad DONDERDAG 23 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Communistisch „voorjaarsoffensief" Bouwplan 1954 De vorming van het werkende meisje Opvoering door Diogé in de Schouwburg Scapinoballet voor Heemsteedse jeugd Filmavond voor Puttershoek „De Groep" exposeert Originele Indische rijsttafel en Chinese gerechten hoek Tempeliersstraat Duizendste gewone man De Metropolitan Opera verkeert in zorgen ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE Burgerlijke Stand van Haarlem t Het plan voor de bouw van 25 woningen door de Woningstichting „Het Oosten", dat gistermiddag aan de Haarlemse raad werd voorgelegd, ofschoon het bouwvolume voor 1953 „op" is, liet niet na de raad nieuwsgierig te maken naar de mogelijkheid van een nagekomen uitbreiding van dit volume voor dit jaar, waaromtrent in dit blad reeds is bericht. Op een informatie van de heer G o e d e e (Arbeid) antwoordde wethouder Angenent, dat B. en W. inderdaad redenen hebben om te vermoeden, dat zij er nog bouwvolume bij zullen krijgen (,,'t kan meer zijn en het kan minder zijn dan 400 woningen") en dat zij plannen gereed willen hebben wanneer dit vermoeden bevestigd wordt. Hoewel over deze zaak nog geen absolute zekerheid beslaat kon de wethouder in grove trekken reeds een overzicht geven van hetgeen met dit volume zal worden gedaan. In de sector van de Woningwetbouw: 76 woningen voor ouden van dagen voor het verzorgingshuis „De Blinkert' in het Ramplaan- kwartier; de genoemde 25 woningen voor de Woningstichting „Het Oosten"; uit breiding van het compex Delftweide met 14 woningen voor bejaarden; 58 woningen voor „De Bloemhof" en 62 woningen voor bejaarden van „St. Joseph" bij de Basiliek „St. Bavo" totaal 235. Voorts aan premie woningen door zes particulieren uit te voeren: 7 in de Leeuwendalersstraat, 2 in de Witte Herenstraat, 4 in de Van Riebeecklaan, 9 (waarvan 8 wegens herbouwplicht) aan het Rijklof van Goensplein, 14 aan het Roerdompplein, 9 aan de Ampèrelaan en tenslotte aan premiewoningen voor verenigingen: 66 voor „De kleine Middenstander" aan de Hectorstraat, 34 middenstandswoningen voor militairen en 26 woningen, deel uitmakende van het Verzorgingshuis „De Blinkert". Dit zijn totaal 163 woningen en wanneer men die voegt bij de voorgaande 235 wordt dus het gehoopte extra-volume dicht benaderd. De raadsvergadering van gistermiddag, die wegens het bezoek van de voorzitter aan Haarlems adoptie-gemeente Oude Tonge werd gepresideerd door wethouder Geluk, begon met de gebruikelijke critiek van de heer Hen nevelt (Comm.) naar aanlei ding van het maandrapport van het Huis vestingsbureau. In zijn antwoord op diens opmerkingen over het aantal crepeerge- vallen onder de woningzoekenden deelde wethouder Happé onder meer mede, dat er overleg gaande is met de Haarlemse Fe deratie van Woningbouwverenigingen ten einde voor zoveel mogelijk van deze ge vallen een oplossing te vinden. B. en W. koesteren van dit overleg goede verwach tingen. De voorgestelde uitbreiding van het ge bouw van Openbare Werken en van de rijwielstalling achter het Gymnasium had de bezorgdheid van mevrouw S c h e 11 e- maConradi (V.V.D.) gewekt doordat de overgebleven ingang van de leerlingen, een uiterst smalle pijpenla, nog al eens tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Wet houder Angenent erkende die mogelijk heid maar zeide dat er geen andere oplos sing was en de voorzitter voegde daaraan toe, dat het Gymnasium in de toekomst ook verbouwd zal worden (wanneer is nog niet bekend, maar er is een plan) en dat men daarbij uiteraard ook dit probleem bekijkt. De heer B 1 o k d ij k (Arbeid) uitte bij een voorstel om grond te verkopen voor particuliere bouw aan de zuidkant van de Middenlaan bij de hoek van de Anna van Burenlaan, zijn spijt er over, dat hij als lid van de woningbouwcommissie niet ge rechtigd was over de architectuur van dit project te spreken, die achtte hij weing fraai. Wethouder Angenent vroeg hem in de andere mening van de Schoonheids commissie te berusten, die het niet afkeur de. De heer Hennevelt zeide dat hij en de zijnen tegen dit voorstel zouden stemmen omdat hij deze particuliere bouw ontoelaatbaar achtte bij het huidige gebrek aan volkswoningen. Hij bleef daarbij ook nadat de wethouder hem had verteld, dat dit soort woningbouw niet van het bouw volume af gaat, zodat de door hem bedoel de behoeften daar niet onder zullen lijden. Woningverbetering Het voorstel om de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering een bedrag van 22.400 in rekening-courant bij de Cen trale Kas ter beschikking te stellen voor het opknappen van 74 middenstands woningen (reparaties en schilderwerk) kwam naar het inzicht van de heer Van Boekhoven (Arbeid) wel op een vergevorderd tijdstip ter tafel. Hij ver zocht deze zaak nu zo snel mogelijk af te doen voordat de gunstigste tijd is verstre ken. Voorts herinnerde hij er aan dat het werk aan een groot aantal arbeiderswonin gen voor de genoemde stichting (het ver nieuwen van rioleringen en het uitbrei den van de schuurtjes achter de wonin gen) nog steeds niet gegund is ofschoon de aanbesteding vorig jaar al is geschied, tengevolge waarvan de laagste inschrijvers inmiddels al weer extra aangenomen per soneel moesten doen afvloeien. Hij vestigde de aandacht op het grote belang van ver betering dezer arbeiderswoningen omdat er zo'n groot stuk huiselijke sfeer van de bewoners mee gemoeid is. Zijn fractiege noot de heer G o e d e e zeide dat er in 1951 door de moeilijke financiële positie van de gemeente verscheidene woningverbete ringsprojecten „onder de tafel" zijn ge raakt en vroeg of deze nu niet geleidelijk weer kunnen worden opgehaald nu de situatie weer wat gunstiger is. Hij vestigde hiertoe de aandacht op woningen aan de Garenkokerskade en de Slachthuisstraat. Wethouder Angenent antwoordde, dat de financiële moeilijkheden ook in dit opzicht de gemeente voortdurend nood zaken om belangen tegen elkaar af te we gen. De in dit voorstel genoemde huizen zijn met rijksvoorschot gebouwd en komen bij achterstallig onderhoud in aanmerking voor verhoogde voorschotten en bijdragen. De door de heer Goedee genoemde, opge schorte plannen voor woningverbetering betreffen ook verscheidene niet met rijks voorschot gebouwde woningen. Ook die moeten worden verbeterd, maar het tempo wordt hier alweer bepaald door de draag kracht van de gemeente. Het voorstel werd z.h.st. aanvaard nadat het crediet voor de woningbouwvereniging, waaromtrent wij in de aanhef reeds berichtten, was toege staan. Het tekenlokaal van de H.B.S.-A ver keert in een toestand die leidde tot een voorstel van B. en W. om het door Open bare Werken te doen opknappen. De heer Wen sing (C.H.) wilde B. en W. graag aanmoedigen in het verbeteren van meer oude scholen in de binnenstad en wethouder Geluk zei dat Openbare Werken reeds opdracht hebben een gedé- tailleerd overzicht van de nodige verbete ringen te maken. Desillusie Een uitvoerige discussie ontspon zich over de voorgestelde verlenging n>ct één jaar van de ontruimingstermijn voor 5 on bewoonbaar verklaarde huizen, voor wel ker bewoners nog geen andere woongele genheid was gevonden. De heer Willem- se (Arbeid) betreurde dit vooral om dat de bewoners, die zich op een bepaalde datum gaan richten met hun verlangen naar een menswaardige behuizing hier door diep teleurgesteld worden. Hij erken de de moeilijkheden, waarmee het Huis vestingsbureau te kampen heeft maar drong er ten sterkste op aan dat zo naar stig mogelijk naar een oplossing wordt ge zocht. De heer Hennevelt (Comm.) hervatte zijn filippica tegen het Huisves tingsbureau en verzuimde daarbij niet de kosten van de bewapening ter sprake te brengen. Er bleek wat zijn fractie aangaat een formeel „voorjaars-offensief" te zijn ontketend, want ook zijn fractiegenoten de heren Proper en Mol wierpen zich in het debat, waarbij de laatste zelfs de vraag stelde: „Waarom gaan B. en W. door met woningen onbewoonbaar verklaren wan neer er toch geen oplossing voor komt?" (Het antwoord van wethouder Happé luidde: „Wij willen er niet omheen draaien"). De genoemde verwijten resul teerden in een communistisch amendement op het voorstel om de ontruimingslermijn inplaats van met een jaar met zes maan den te verlengen, „een prikkel voor het Huisvestingsbureau om spoed te betrach ten", aldus lichtte de heer Proper toe. „Wij weten dat het Huisvestingsbureau met zeer veel problemen, worstelt", gaf de heer Goedee (Arbeid) te kennen, „en het is ons bekend dat niets wordt nagelaten om de nood te lenigen. We hebben volledig vertrouwen in dit bureau. Ook al wordt de termijn met een jaar verlengd, dan zal het nog morgen een oplossing trachten te be werkstelligen als de mogelijkheden het maar enigszins toelaten." Met deze woor den ontried hij het amendement. De heer Van V eisen (K.V.P.) zeide dat zijn fractie ook de termijn van een jaar zal aanvaarden. Wethouder Happé zeide dat er een doorstroming in deze crepeergevallen is: het aantal blijft groot doordat er steeds bij komen. Maar er worden ook verschei dene gevallen afgevoerd doordat een be tere woning verkregen is. Thans is men bezig met de onbewoonbaar verklaarde huizen aan de Herensingel en daar komt schot in. Zo spoedig mogelijk volgen ook die aan de Amsterdamstraat. Het tempo ervan is vaak afhankelijk van de houding der betrokken huiseigenaren. Het amendement werd tenslotte verwor pen met alleen de stemmen van de heer Wensing en de communisten voor. Likeur Het Haarlems agentschap van de Arn- stelbrouwerij Dieben en Gubbi aan de Lange Herenstraat 13, dat ook het perceel 17 in deze straat in eigendom heeft was door B. en W. aangeschreven om aan dat perceel voorzieningen te treffen. Het is daartegen bij de raad in beroep gekomen en waar deze nu over het beroep moest beslissen adviseerden B. en W. het onge grond te verklaren. De heer F i b b e (V.V.D.) nam het voor dit agentschap op aangezien het inmiddels met het plan was gekomen een likeurstoker-ij te bouwen waarvoor het bedoelde perceel toch zou moeten verdwijnen. Hij herinnerde aan de brief van de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, waarin deze zeide dat indien de N.V. alsnog met een plan mocht komen zij dispensatie van de gemeentelijke som mering zou kunnen krijgen. De heer Blokdijk (Arbeid) was het, onge acht zijn anti-alcoholistisch principe, om redelijkheidsoverwegingen met de heer Fibbe eens. Hij meende dat men de N.V. een kans moest laten de uitbreiding te vol voeren. De heer Hennevelt vond dat B. en W. de eigenaar van perceel 17 echter maar onder druk moesten zetten en hun moeten dwingen deze woning te verbete ren, in tegenstelling tot de heer Schreurs (K.V.P.die soepelheid be pleitte nu dit likeurstokerijplan tussen beide is gekomen. De heren B e 11 i n k (V.V.D.) en Men sink (Arbeid) von den dit plan nog een te vaag geval om het beroep nu maar niet ongegrond te verkla ren. Zij bleven voor het voorstel van B. en W. om dat wel te doen. Nadat wethouder Angenent had toe gezegd de N.V. nog een korte termijn toe te zullen staan voor het tonen van concre te plannen en voorgesteld had het beroep toch alleen voor kennisgeving te aanvaar den werd het B. en W.-voorstel z.h.st. aan genomen. Het recht van interpellatie Tegen het slot van de vergadering kwam het tot een boeiende discussie naar aan leiding van een interpellatie-verzoek van de heer Proper (Comm.). De door hem gewenste interpellatie betrof de spelling (De Vries en Te Winkel) van leerboeken, die op de openbare lagere school nog in gebruik zijn. Hij verlangde een overzicht van het percentage van zulke leerboeken, dat nog in gebruik is en vervanging daar van. De heer Albrecht (Arbeid) vond het recht van interpellatie een te belangrijke zaak om het voor een onderwerp als dit te doen hanteren. Er doen zich gelegenheden genoeg voor waarbij men dergelijke vragen kan stellen. Het interpellatierecht wordt volgens hem alleen dan terecht gebezigd wanneer zich een belangrijke zaak voor doet die een accuut ingrijpen eist. Ook de beren Schippers (K.V.P.) en Spek (A.R.) vonden dit interpellatie-verzoek om de genoemde reden misplaatst. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V. V.D.) stelde daar tegenover dat men hier met een zeer belangrijk recht te maken had, dat slechts bij hoge uitzondering ge weigerd kan worden. „Ook al kunnen wij de motieven van de heer Proper voor het houden van deze interpellatie niet waar deren, onze fractie zal niet meedoen aan een weigering om deze toe te staan." Wethouder Geluk stelde als voor zitter de raad" voor, de interpellatie wel te doen houden. Dit'werd met 26 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór stemden de C.P.N.- en V.V.D.-fracties, de heer D e Landmeter (C.H.) en wethouder Geluk. Lichtstad Het voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van respectievelijk 5000 voor de verlichting in het Frans Halsmuseum en 650 voor een tentoonstelling van Frans Masereels werken in het Huis Van Looy was voor de heer Schippers (K.V.P.) aanleiding hulde te brengen voor de schoonheid waarmee 't Frans Halsmuseum des avonds prijkt. Hij meende alleen dat de kosten ervan inbegrepen waren in de fondsen die door de gemeente voor Haar lem-Lichtstad zijn gevormd. Dit is echter naar de heer Geluk zeide, alleen het ge val betreffende de buitenverlichting van het museum. De heer Proper zeide der mate getroffen te zijn door de schoonheid van het museum en verscheidene geïllumi neerde gebouwen, dat hij het zou toe juichen indien deze gedurende de rest van het touristenseizoen werd geprolongeerd. En wethouder Geluk zou dat ook wel willen als het maar niet zo veel geld kostte. „Het zal zeer de vraag zijn of dat kan", zei hij. De reeds in ons blad gepubliceerde vra gen van de heer Proper over de halve vrije dag voor het gemeentepersoneel op 5 Mei kregen het reeds Dinsdag door ons gepu bliceerde antwoord. Mevrouw M. J. Radstake-Daansen werd in deze vergadering met 36 stemmen be noemd tot tijdelijk lerares in de wiskunde aan het Coornhertlyceum en het voorstel tot overplaatsing van de onderwijzeres mej. J. J. Schouten van de Linnaeusschool naar de Jan Gijzenschool werd op verzoek van B. en W. van de agenda afgevoerd. De overige agendapunten, waarvan de voornaamste reeds eerder zijn gemeld, waren hamerstukken. V torboden van de bloemenpracht die van morgenmiddag af in het Bloemenpaleis op de Flora 1953 te Heemstede te zien zal zijn: een paar majestueuze exemplaren van de Azalea Indica zijn uit de Gentse kassen aangekomen en worden naar hun plaats in het kleurige arrangement in de hal gebracht. Naar wij in aansluiting op de door wet houder Angenent gistermiddag in de Haarlemse raad gedane medelingen vernamen, ligt het in de bedoeling, dat in 1954 van het dan te verkrijgen bouw volume 102 woningen worden toegewe zen aan de woningbouwvereniging „De Voorzorg" en 141 aan de Woningbouw vereniging voor het gemeentepersoneel. Deze complexen zullen aan de Schiphol- weg verrijzen. Voorts komt „Sint Bavo-Oost" aan de beurt met 179 woningen, waarvoor de plaats nog niet in détails is bepaald. OOOOOOOOOCOOOOOOOOODOC*X»OOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOac Op een in restaurant Brinkmann te Haar lem gehouden vergadering van de Neder landse Vereniging tot opleiding van gezins hulpen volgens het leerlingenstelsel heeft mejuffrouw W. S. Bos. directrice van het Vormingscentrum ..De Vonck" te Noordwijk een lezing gehouden over „De vorming van het werkende meisje". Mejuffrouw Bos zette in haar inleiding uiteen, dat het aantal meisjes, dat de tijd van leerplicht achter de rug heeft, ieder jaar zeer groot is; vorig jaar was het aantal 23.000. De belangstelling voor het nijver heidsonderwijs neemt toe en er blijven steeds meer meisjes na haar veertiende verjaar dag op school. Er blijven velen over die de maatschappij ingaan en de overgang van school naar maatschappij levert moeilijkhe den op. De meisjes hebben moeilijkheden met zichzelf en zij zijn niet gemakkelijk te benaderen. Men is daarom bezorgd, omdat het meisje straks een centrale plaats in het gezin moet innemen of een plaats moet verwerven in de samenleving. Daarom is het van belang, dat in allerlei kringen aan dacht aan het meisje besteed wordt. De schijnwerper wordt nog te veel gericht op de meisjes in de bedrijven en het winkel- De operett® „De Klokken van Corne ville" van Robert Planquette bevat be halve de sprankelende lichtheid van de operette een element van ernst. Deze ernstige kant van het toneelwerk plaatst de regisseur voor een moeilijk probleem. Want het gaat er om in hoeverre hij dit element van ernst wil laten gelden, zonder de echte operettesfeer te versomberen. Bij de opvoering, die het dilettantengezelschap „Diogé" gisteravond in de Stadsschouwburg van „De Klokken van Corneville" gaf, dreigde de ernst meer dan eens de onbe zorgde operettegeest te onderdrukken. In het bijzonder was dit wel het geval in de waanzinscène, hoe goed deze ook werd ge speeld door Kick Steenkist in zijn rol van de oude vrek Gaspard. Hier kreeg de operette het karakter van een tragedie; zwaar geladen met dramatische spanning, waarbij de contrasterende komische figuur van de man-in-het-harnas volmaakt in het niet verzonk. Minder chargeren van de sombere kant was inderdaad nodig ge weest. En ook had men bij de belichting wat meer fantasie kunnen tonen. Zo had het tweetal, gevormd door Henri (de mar- meisje, de hulp in de huishouding enz. staan in de schaduw. Spreekster deelde mee, dat bij het vor mingswerk aandacht besteed moet worden aan de leeftijd, het gezin en de samenleving; op deze punten ging zij nader in. Het is no dig het meisje voor te bereiden voor de ar beid en het beroep. Tenslotte zette mejuf frouw Bos de vormingsarbeid uiteen en be toogde o.a. dat leren samen te leven een be langrijk onderdeel is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Na afloop van de vex-gadering werd een bezoek gebracht aan de Floi-a. De laatste hand wordt gelegd aan eert model van,een „stad van de toekomst", te zien op de Industriële Jaarbeurs te Milaan. De ambtenai-en van de secretarie te Heemstede hebben, zoals wij reeds meld den, de laatste dagen aan elk gezin in deze gemeente een aai'dige verrassing toege zonden, in de vorm van een enveloppe, die twee gratis toegangsbewijzen tot de Flora bevat. Dit is het resultaat van de onderhandelingen welke zijn gevoerd tus sen de Commissie „Koninginnedag" te Heemstede en de directie van de Flora, waarvan de laatste een belangrijke reduc tie heeft verleend, om de uitvoering van dit plan mogelijk te maken. Het stond immers reeds enige maanden geleden vast, dat de volksspelen en het traditioneel geworden avondfeest op Ko ninginnedag in het Spoi-tpark ditmaal geen doorgang zouden kunnen vinden, omdat de in verband met de Flora geti-offen ver keersmaatregelen het gebruik hiervan on mogelijk hebben gemaakt. Wij vernamen dat het op initiatief van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard is geweest, dat werd getracht de ingezetenen hiervoor schadeloos te stellen en deze avond te compensei-en door een gratis bezoek aan de Flora. Van de zijde der Floradirectie werd alle medewerking verleend dit vooYnemen ten uitvoer te brengen, zodat de Commissie „Koningin nedag" de beschikking verkreeg over 13.000 toegangsbewijzen, geldig na zes uur, waarvan er inmiddels aan ieder gezin twee zijn toegezonden. Om evenwel op de avond van 30 April een te grote toeloop te ver mijden, zijn deze kaai'ten nog tot en met Dinsdag 5 Mei geldig vei-klaard, zodat elke houder de datum voor zijn bezoek zelf zal kunnen vaststellen. Het is gebleken dat deze verrassing door de ingezetenen van Heemstede met instemming wex-d ontvan gen, getuige de talrijke telefonische en schriftelijke dankbetuigingen, welke reeds bij de commissie zijn binnen gekomen. Het is uitei'aard niet onmogelijk, dat er bij de distributie der kaarten enige abuizen wer den gemaakt, bijvooi-beeld in vei-band met inwoning. Zij die menen recht te hebben op een dei-gelijk toegangsbewijs en dit Zaterdag 25 April nog niet ontvangen heb ben, worden verzocht hiervan uitsluitend schriftelijk kennis te willen geven aan de secretaris van de Commissie „Koninginne dag", de heer A. M. Smit, Raadhuisplein 2. Het programma voor de kinderen zal evenwel normaal doorgang kunnen vinden, 's Morgens om acht uur vindt op het Raad huisplein het ti-aditionele jeugd-appèl plaats. Dit bestaat uit het plechtig hijsen van de driekleur, het zingen van het „Wil helmus" en het „Vlaggelied", een toespraak door de bui-gemeester en een défilé van alle deelnemende scholen en jeugdorgani saties. Daarna vinden er in het Sportpark van 10 tot 11 uur en van 11.30 tot 12.30 uur twee jeugdvoorstellingen plaats, wel ke door het bekende Scapinoballet verzorgd worden. Dit geschiedt door middel van twee sprookjes-balletten uit het nieuwe répertoire, namelijk „De Sneeuwpop" en „De Tijgerprinses". Na afloop hiervan zul len de kinderen een tractatie ontvangen, waarbij de patiëntjes van „Meer en Bosch" evenmin worden vergeten. Tens'nHe zal deze Koninginnedag zijn besluit -den in een openlucht Oranjebal op hel r. adhuisplein, dat om 11 uur een aanvang neemt en waarvoor "en dubbel grote dansvloer zal worden "ebracht. Hoewel de belangstelling voor de film avond in het Minerva Theater, welke door het Adoptieccmité Heemstede-Puttei-shoek voor Woensdag was georganiseerd, zeker niet on bevredigend mag worden genoemd, was de zaal helaas toch niet geheel uitver kocht. Misschien had een film met Doris Day of Esther Williams een groter aan trekkingskracht op het publiek uitge oefend, ofschoon het ongetwijfeld een uit stekend idee van het comité is geweest, de beide vermaarde films van de Nederlandse cineast Herman van der Horst, „Langs On- gebaonde Klingen" en „Het sohot is te boord" in een programma samen te bren gen. Over de voortreffelijke kwaliteiten daarvan werd destijds reeds uitvoei-ig in ons blad geschreven, zodat deze keer met de vermelding der titels kan worden vol staan. De avond wei-d geopend met de verto ning van het volledige Polygoonjournaal over de bekende watersnood, welke alle opnamen bevat, die gedurende de laatste weken de belangstelling en het medeleven met de zwaar getroffen bewoners in de rampgebieden, bij het Nederlandse bios coop-publiek hebben opgewekt. Nogmaals werd hierdoor duidelijk, over welk een uitgebreide staf van bekwame filmmen sen men bij Polygoon moet beschikken, om in een betrekkelijk korte reeks opna men de omvang van de ramp in alle on derdelen en in realistische filmbeelden te kunnen vastlegger- Na de vertoning hiervan, werd het po dium betreden door de voorzitter van het Adoptie-Comité, de heer N. de Lange, die verkiaax-de, dat het na een dergelijk jour naal moeilijk was de juiste woorden uit te spreken zonder een brok in de keel. Hij vestigde er de aandacht op, dat het door Heemstede geadopteerde Puttershoek slechts enkele kilometei-s van het zwaar geti-ol'fen 's-Gravendeel verwijderd lag en hoewel de bewoners over het algemeen weer schone gordijnen voor de ramen heb ben, wordt hierachter nog ontstellend veel leed verborgen gehouden. Het Adoptie- comité had de moeilijke, maar schone taak hier verlichting te brengen, met vreugde op de schouders genomen, in de overtui ging, dat Heemstede alles in het werk zal stellen het comité hierbij ter zijde te staan. De heer De Lange betuigde de ingezetenen zijn opi-echte dank voor de acties, welke dank zij hun steun reeds boven elke ver wachting mochten slagen, hetgeen allen de kracht en de moed had verschaft, hier mede onvermoeid door te gaan. Want, be sloot spreker, er zal nog veel, zeer veel voor Puttershoek gedaan moeten worden, wil de materiële schade enigszins zijn vergoed. Daarna werd door de dames van het comité een collecte gehouden, waarvan de opbrengst op het moment dat wij dit schreven, nog niet geheel bekend was. Op Vrijdagavond 24 April zal in het Huis van Looy een expositie worden geopend van wei-ken van ..De Groep" van Haarlemse schilders. Een inleidend woord zal worden gesproken door mr H. E. Phaff, seci-etaris der gemeente. De tentoonstelling duurt tot 25 Mei." kies van Corneville) en Germaine, dat in de Egyptische duisternis van de kasteelzaal een duet zong wel een straaltje locaal licht mogen hebben, terwille van het contact met de vele toehoorders. Voorts moet als algemene aanmerking op de opvoering gezegd worden, dat met uitzondering van de notaris en zijn twee klerken (grappig' uitgebeeld door Cor Steenkist, Nico Vreyenhoek en Jan Vander) en van Gaspard, alle spelers te snel spraken. Men bedenke dat in het spreektempo tal van mogelijkheden voor expressieve zegging liggen. Overigens heeft de opvoei'ing veel vol doening kunnen schenken. Jaap Kaan gaf een behoorlijke markies van Corneville te zien. Hij zong wel is waar niet met glan zende stem, maar beheerst en beschaafd. De kleine inzinking in het eerste bedrijf was spoedig vergeten. Lenie Cramervan Rooy was een innemende Gei-maine, die ook in vocaal opzicht goede dingen deed. Suze Spoeldervan Haerden maakte van Serpolette een vinnige tante. Ook haar zingen was zeer verdienstelijk. Theo Jansma bracht de matroos Grenicheux als een incarnatie van onbenulligheid. Van de Baljuw gaf Jaap de Braai een aannemelijke uitbeelding. De koren hebben zich over het algemeen uitstekend geweerd. Henk Steenkist zorgde er als dirigent handig voor, dat het contact met het goed spelend orkest gehandhaafd bleef. Ook de zingende spelers hadden veel aan hem te danken. Aan het slot van de opvoering vertolkten hartelijke bijval en veel bloemen de waardering van het audi torium. Vanavond wordt een tweede op voering van deze operette gegeven. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Radio-jubileum Als Wam Heskes (vooral onder de schuil naam Koos Koen bekend geworden) Zater dagavond voor de radio-mici-ofoon zijn tra ditionele rubriek ..De gewone man" uit spreekt. zal het precies de duizendste keer zijn. dat hij „er het zijne van zegt". In No vember 1947 startte de KRO met deze ru briek. die een grote populai'iteit verwierf. Mr. Jan Derks was de geestelijke vader, doch na verloop van een jaar nam Toon Rammelt, programmaleider van de genoemde omroep vereniging. -het auteurschap over. Een dui zendste uitzending van een radiorubriek is een uniek feit. Wam Heskes zou zes dagen en nachten achtereen aan het woord blijven als hij alles nog eens over moest doen. Rudolf Bing, de directeur van de Metro politan Opei-a van New York heeft verklaard dat de Scala te Milaan poogt met hogei-e sa larissen de helft van het aantal zangers van zijn gezelschap in dienst te ki-ijgen. De Me tropolitan heeft veel geld moeten uitgeven aan vernieuwing van het toneel. Indien er geen fondsen worden gevonden, zou de Metropolitan wel eens op weg naar een bankroet kunnen zijn. Aldus Rudolf Bing, die voorts moest vaststellen dat de hoge en treeprijzen niet gunstig voor het bezoek zijn. ADVERTENTIE van DAMESHOEDEN a 5 95. V.a. ƒ4.95 een aardig TRUITJE in alle modekleuren. DAMES MODEMAGAZIJNEN ANEGANG 24 HAARLEM, 22 April 1953 ONDERTROUWD: 22 April, B. E. van Mil- lingen en C. J. Haaze; P. C. Hoek en J. A. Kal; P. J. Balm en H. Kuijper; J. F. G. van Oorschot en M. Hulsebos; J. A. van dei- Hulst en W. H. M. Zipp; G. Gorter en J. M. van Bergem; R. M. Spruit en M. Abbink; B. Steensma en E. H. A. Jansen; F. de Haan en E. A. Greeuw; C. Sijpestijn en A. P. Franke; C. D. van Bei-gen en J. Snel; H. E. Wijker en G. Wijker; J. Th. Bos en C. M. Rootlieb; W. A. van den Bos en E. C. C. Nieste; M. Verhaegh en J. G. Moerkerk; W. Pai-son en H. Bühl; G. A. Homringhausen en J. H. Bender: H. Kneijnsberg en J. M. Derks: A. B. van Trotsenburg en H. M. van Ros- sum; E. J. Boerrigter en S. H. Schreuder; H. A. van Berloo en M. E. H. C. Haasbeek; J. F. Lommerse en A. W. M. Kiphai-dt; N. M. Gieliam en G. van Zonneveld; A. G. Plantema en J. E. Hagebout; Th. J. Jansen en M. I. Dreckmeier; B. M. van Egmond en C. Vrolijk; H. B. Westerhof en D. Kalden- bagh; F. W. Barendsen en F. Bamberg; J. N. Heeremans en M. C. Roosloot. GEHUWD: 22 April, J. A. Bleeker en J. F. H. van Honschoten; C. J. Koek en A. Lauer; J. Alkema en G. Attema; M. Visbeen en A. Dcrogee; R. Osinga en W. Erdtsieck; Th. W. Westarp en H. F. A. van Noort; A. Smit cn M. C. A. A Augustinus; P. G. J. Heems en P. J. Bolleman; Chr. J. G. Tolle naar en M. E. van Gelder; J. H. van Amers foort cn A. L. M. Eldering; B. Warmer en J. A. Mica. BEVALLEN van een zoon: 21 Apx-il, W. C. Kokkelkoren—de Hoog; Y. M. Marijnen Kolderie; A. M. Bakker—Koster; 22 April, L. NootBuijze; J. J. Bosma-van der Meché. BEVALLEN van een dochter: 20 April, J. Plantenga—Verkerk; 21 April, M. Deen- Winkel; A. Akkermans—Gmelich Meijling: J. J. Keur—Piers; P. Stalling—Wildervanck de Blécourt; H. M. Verstraten—Koster; 22 April C. M. Nas—van den Bogaard; H. Tim mermans—Meijer; B. J. H. Vooges—Metse laar; M. J. KorzeliusDuijn. OVERLEDEN: 20 April, W. van der Zee 64 j„ Gasthuisvest; L. de Mooij, 78 j„ Scho tersingel; J. van der Glas. 72 j.. Delftlaan J. Oxsener, 75 j., Bankastraat; 21 April p! J. Ouwerkerk, 79 j., Oudeweg.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7