Noordelijken zenden alle invalide gevangenen terug Verschillende verklaringen over behandeling Politieke commissie eensgezind over Birma Labour dringt aan op initiatief van Churchill Amsterdamse Beurs Achterstallige lonen thans uitbetaald Automobilist reed op tegenligger in Oprichting van een staatsgasbedrijf ^rieuew aan de redactie Bloemendaal DONDERDAG 23 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLËMSGHE COURANT „Zon door de wolken" Verzameling van bewijzen voor gruweldaden in Korea Geheimzinnige moorden in Zuid-West-Frankrijk Het Ommelandenconflict Deel Haarlems politie bureau op 1 Mei in het Florapark Britse journalisten bezoeken Haarlem Eis: Drie maanden en vijf jaar niet rijden Arts en echtgenote bij Arcen verdronken Gasnota van minister Zijlstra Koopman overtrad vonnis van bijzonder gerechtshof Weer een bloemenmozaiek in het Openluchttheater Bakkers mogen Zaterdag twee uur eerder beginnen Scheepvaart Een nieuwe lent' een nieuw geluidZo redeneert ook de heer J. Wagenaar, de beiaardier van het carillon van de Domtoren te Utrecht. Momenteel is hij bezig met het „vérsteken" van de speeltrommel van het carillon, een werkje, dat slechts drie maal per jaar geschiedt. In een officiële verklaring: van de UNO over de bijeenkomst van heden van de verbindingsofficieren te Panmoendjom wordt gezegd, dat de Noordelijken hebben meegedeeld dat zij alle zieke en gewonde krijgsgevangenen aan hun zijde zullen re patriëren. De Noordelijken noemden niet het pre- ciese aantal, doch de verbondenen zouden van dag tot dag van het contingent op de hoogte gebracht worden. Heden werden vijf Australiërs, 14 Amerikanen en zes Columbianen teruggezonden. Later zouden 50 Zuid-Koreanen volgen. Woensdag uitgeleverde Zuid-Koreaanse gevangenen verklaarden, dat duizenden Zuid-Koreanen in Noord-Koreaanse kam pen waren omgekomen door ondervoeding en gebrek aan geneeskundige zorg. Hun verhaal week af van het relaas der niet- Koreaanse gevangenen, die verklaarden, dat het leven in de kampen „niet te slecht" was geweest. Een teruggekeerde Britse kapitein ver klaarde, dat het merendeel van de plaat- NEW YORK (Reuter) De politieke UNO-commissie is tot een accoord gekomen over Birma. De Russische afgevaardigde Wysjinski heeft Woensdag in de politieke commissie opnieuw de steun van de Sovjet- Unie betuigd aan de Birmaanse klacht in zake „aggressie der Chinese nationalisten in Birma". Hij maakte er echter bezwaar tegen, dat in de Birmaanse resolutie ge sproken wordt over „buitenlandse troepen". „Waarom noemen wij ze niet bij de naam?" zo vroeg Wysjinski zich af, „iedereen weet, dat het Kwo-Min-Tang-troepen zijn." Zonder tegenstemmen heeft de politieke commissie later een resolutie aangenomen waarin verklaard wordt, dat „buitenlandse strijdkrachten in Birma ontwapend en ver volgens onmiddellijk uit Birma terugge trokken moeten worden." De Sovjet-Unie stemde met de meerderheid mee. Birma en China, de voornaamste betrokken landen, onthielden zich. De voorzitter van de politieke commissie, Carlos Muniz, zeide na afloop van de eind stemming, dat de agenda van de politieke commissie voor het tweede deel van de zevende zitting van de Algemene Vergade ring was afgesloten. Aan het einde der vergadering bracht men algemeen hulde aan de Braziliaanse voorzitter. Wysjinski zeide: „Ik ben een ernstig en openhartig persoon en ik zou niet willen beweren, dat onze voorzitter geen moei lijkheden in de weg zijn gelegd. Er hebben zich enige wolken vertoond doch de stem ming is die van een voorjaarsdag en door de wolken heen zijn duidelijk zonnestralen waar te nemen. Als de voorzitter hiertoe bijgedragen heeft en ik ben van oordeel, dat hij zulks gedaan heeft dan verzoek is hem uit ndam va'rf het zogenaamde Sov jet-blok dat overigens geen blok is doch een groep landen, die op dezelfde wijze denken onze dank te aanvaarden en onze beste wensen voor het verdere succes uwer politieke activiteit ter bevordering van de beginselen en doelstellingen van de UNO." LONDEN (Reuter). Labourleden hebben er Woensdag in het Britse Lager huis bij premier Churchill op aangedron gen „enig initiatief te tonen" bij het tot stand brengen V&n een conferentie tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie. Het Labourlid Norman Dodds verweet de premier, dat hij twee jaar geleden in zijn verkiezingsredevoeringen beloofd had te streven naar besprekingen tussen de grote mogendheden, maar nog niets had gedaann. Churchill antwoordde: „Ik heb niet de macht de richting te bepalen, waarin de aangelegenheden der wereld behoren te gaan". Volgens niet-bevestigde geruchten, die in Britse parlementaire kringen de ronde doen, heeft premier Churchill het plan, om na de kroningsfeesten een bezoek aan een aantal West-Europese hoofdsteden, waar onder Parijs, te brengen, zo meldt A.F.P. uit Londen. Hij zou tot een gemeenschap pelijke politiek willen pogen te komen ten aanzien van de kwesties, die de wereld verdelen. Tot deze kwesties zou die van de toelating van continentaal China tot de U.N.O. behoren. Als Groot-Brittannië een maal met zijn West-Europese geallieerden tot overeenstemming zou zijn gekomen over een „Europese vredespolitiek" zou premier Churchill zich opnieuw naar de Verenigde Staten begeven, om president Eisenhower te bewegen mogelijk de Ame rikaanse politiek ten aanzien van China te herzien. Churchill zou dan, doordat hij de steun van de Europese staatslieden zou hebben, sterker in de schoenen staan. Daarna is Churchill volgens genoemde geruchten van plan, om een particulier be zoek aan Malenkov te brengen, teneinde diens mening te peilen omtrent een vier- mogendhedenbespreking. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 9VU 96 A.K.U 163 54 16254 Unilever 185J4 18454 Philips Gloeil. 157J4 157 Kon. Petroleum 31454 310 A'dam Rubber 89/4 8954 Holl. Amer. Lijn 144?4 14454 N. Scheepv. Unie 12754 12754 H.V.A 9954 9854 Deli Mij 83% 83J4 Amsterd. Bank 159 159 Ned. Handel Mij. 15654 15654 Rotterd. Bank 158 158 Twentsche Bank 15654 156 Anaconda Copper 37»/i« 37% Bethlehem Steel 50% 5054 Republic Steel 48,/ie 4754 Shell Union 64% 6354 Tidewater 22% 22% U. S. Steel 38% 38)4 sen in Noord-Korea is verwoest. „In het algemeen leeft de bevolking in holen in de grond, haar moreel is echter zeer hoog", aldus de kapitein. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft een resolutie aangenomen, waar in wordt opgewekt tot een nationale cam pagne tegen een bestand in Korea. President Syngman Rhee heeft reeds ge zegd, dat Zuid-Korea zonodig alleen de strijd zal voortzetten. WASHINGTON (Reuter). „De Ver enigde Staten verzamelen thans bewijs materiaal, dat zou kunnen worden ge bruikt, indien het tot processen wegens in Korea bedreven oorlogsmisdaden zou ko men", verklaarde de republikeinse senator Styles Bridges, voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de toewij zingen, Woensdag tegenover verslaggevers. Styles Bridges zeide dit na een besloten vergadering van beambten van de Ameri kaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging, waarop werd gespro ken over in de laatste tijd door de commis sie ontvangen berichten over gruweldaden der communisten op Korea, gepleegd je gens krijgsgevangenen. Er zou onder meer een „dodenmars" hebben plaats gevonden. De senator zeide voorts dat de commis sie, op dringend verzoek van het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, gene raal Bedell Smith en van functionarissen van het ministerie van Landsverdediging, had besloten nog geen ruchtbaarheid te geven aan het haar verstrekte bewijsmate riaal. Hij waarschuwde er voor dat beambten van de ministeries van Buitenlandse Za ken en Landsverdediging nadrukkelijk hadden gewezen op het gevaar van vergel dingsmaatregelen tegen de nog in commu nistische handen zijnde geallieerde krijgs gevangenen, indien van officiële zijde be kendheid zou worden gegeven aan door de communisten in Korea bedreven oor logsgruwelen. Elf slachtoffers in vijf jaar TOULOUSE (Reuter) Onder de be woners van het dal van Üe Lot, een zij rivier van de Garonne (Zuid-West-Frank- rijk), heerst grote onrust naar aanleiding van de ontdekking in een brandende boer derij van de lijken van' de burgemeester van het dorp Bessue-Jovis, Jacques Brassat, en dienst echtgenote, die met een schofel bleken te zijn doodge slagen. Hun oudste zoon, die zwaar gewond in de omgeving van de boerderij werd ge vonden, overleed later in een ziekenhuis zender tot bewustzijn te zijn gekomen. In de afgelopen vijf jaar waren reeds acht personen in deze streek met een soort gelijk wapen om het leven gebracht. Twee mannen hadden aanvankelijk deze moor den bekend, doch herriepen later in de gevangenis deze bekentenis. Op 23 December 1948 werden de ver minkte lijken van Pierre Gras en zijn dienstbode aangetroffen in de uitgebrande boerderij van Gras. Drie maanden later werd de oude molen van Roland Pelligri door brand geheel verwoest. Pelligri werd gevonden met een gapende wond aan het voorhoofd, zijn echtgenote was onherken baar verbrand. In Augustus 1951 werd op een andere af gelegen boerderij Marie Prat, een oude weduwe, met een scherp instrument dood geslagen. In hetzelfde district werden in Februari van dit jaar een boer, zijn echt genote en een dochter te elfder ure uit hun brandende hoeve gehaald. Zij bleken allen dodelijk te zijn gewond door slagen met een schoffel. De plaatselijke politie is inmiddels ver sterkt met een afdeling uit Montpellier, die een nauwgezet onderzoek instelt in de puinhopen van de boerderij van burge meester Brassat. Bestuur en commissarissen van „De Ommelanden" hebben medegedeeld, dat zij alle in de arbitrale uitspraak vastge legde verplichtingen wensen na te komen. Daarom zijn gisteren alle achterstallige lonen, pensioenuitkeringen en vacantietoe- slagen aan de indertijd stakende arbeiders uitbetaald. De Haarlemse politie zit al stevig in de verhuisdrukte, want tussen 27 April en 1 Mei zal het gebouw Nassauplein 3 ten be hoeve van de eigenaresse, de N.V. De Spaarnestad, worden ontruimd. Dat wil zeggen, dat het bureau van de hoofdcommissaris, de vreemdelingen dienst, de administratie, de Inlichtingen dienst, de Generale Controle, het antece dentenonderzoek, de comptabiliteit, ge vonden voorwerpen en de materieeldienst met ingang van 1 Mei zullen zijn gehuis vest in de villa Florapark 5. De resterende diensten in het perceel Nassauplein 5 - Reservepolitie en enkele interne afdelingen - zullen dan zo spoe dig mogelijk volgen naar de aangrenzen de villa Florapark 4, waar zij zullen in wonen bij de dienst Bescherming Burger bevolking, die nu nog in de Kloveniers doelen aan de Gasthuisstraat is geves tigd. Een groep Britse journalisten, voor wie de N.V. Philips te Eindhoven een driedaags bezoek aan Nederland organiseert, zal Vrij dagmiddag 24 April door Burgemeester en Wethouders van Haarlem op het Stadhuis worden ontvangen. In de komende maanden staan nog officiële ontvangsten op het programma van de Ne derlandse Aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven, die op 9, 10 en 11 Juni in Haarlem jaarvergadering houdt en van het Tweede Internationaal Archiefcongres, dat van 15 tot 20 Juni in Scheveningen plaats vindt. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste Donderdagmorgen tegen de autobestuurder H. Th. F. P., uit de Haar lemmermeer, die op 16 Februari van dit jaar met zijn auto tegen een tegenligger was gereden een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden, de ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar en de verbeurdverklaring van de personenauto. Op de avond van 16 Februari was P., na op kantoor een glas bier gedronken te heb ben en enkele uren in een café doorge bracht te hebben, waar hij echter volgens zijn zeggen alleen maar een soort spuit water gedronken had, naar huis gereden. Op de Cruquiusweg, was hij bij het nade ren van een tegenligger plotseling naar de linkerkant van de weg gezwenkt met als gevolg, dat hij deze tegenligger, die be stuurd werd door mevrouw W. D. M. uit Heemstede in de flank raakte. Na de aan rijding zette hij het op een lopen en pas de voigende middag meldde hij zich bij de politie. Vlak na het ongeluk maakte hij volgens de vijf getuigen overigens een bijzonder vreemde indruk en hieruit leidde de offi cier van justitie dan ook af, dat P. onder de invloed van sterke drank was geweest. Daar de verdachte reeds twee maal voor een dergelijk feit was vervolgd, meende mr. Van der Valk Bouman, dat een flinke straf zeker op zijn plaats was. De verdediger, mr. B. W. Stomps, was echter van mening, dat de verdachte vóór het ongeluk reeds in een psychisch ge schokte toestand verkeerde en hij werd hierin bijgevallen door de bestuurster van de aangereden wagen, die arts in Heem stede is en die op de avond van de aan rijding een dergelijke diagnose stelde. Mr. B. W. Stomps meende dan. tenslotte ook, dat de verdachte diende te worden vrijgesproken. De rechtbank zal uitspraak doen op Don derdag 7 Mei. Gisteravond zijn de arts. dr. W. uit Eind hoven en zijn echtgenote ter hoogte van de Roobeek onder de gemeente Arcen op nog niet opgehelderde wijze in de Maas ge raakt en verdronken. Dr. W. was als inter nist werkzaam in het diaconessen-zieken huis te Eindhoven. Het echtpaar laat twee jeugdige kinderen achter. Het was pas die zelfde middag in een hotel te Arcen gear riveerd. De beide lichamen van de slacht offers zijn geborgen. De minister van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer een nota over de gasvoorziening van Nederland doen toe komen. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de historische ontwikkeling van de gasvoorziening in Nederland en in een aantal andere landen, vermeldt de minister in deze nota de conclusie van de commissie Van Iterson, welke in 1950 be kendgemaakt zijn. Deze commissie kwam onder meer tot de conclusie, dat een ver dere continuering van de bestaande situa tie, waarin de gasproductie voor het over grote deel plaats vindt in een groot aantal veelal verouderde en weinig efficiënt wer kende plaatselijke gasfabrieken, als onge wenst moet worden beschouwd en dat een vérgaande concentratie van de gasproduc tie dan wel van de kolenveredeling in het algemeen, gewenst moet worden geacht. De minister stemt met de conclusies van dit rapport in. Voor wat het aardgas betreft, is de mi nister met de commissie de overtuiging toegedaan, dat de centrale overheid direct invloed zal moeten kunnen uitoefenen op de bestemming van dit gas. Hij is dan ook van mening, dat het transport en de ver koop in het groot van het aardgas een taak is, die zeker onder de huidige omstandig heden aan de staat moet blijven voorbe houden. Naar de mening van de minister dragen de door de staat te verrichten werkzaam heden op het gebied van de gasvoorziening een karakter, dat zodanig afwijkt van de normale departementale werkzaamheden, dat het gewenst is hiervoor een afzonder lijke rijksdienst in te stellen. Er is reeds een wetsontwerp in voorbereiding, waarin wordt voorzien in de oprichting van een staatsgasbedrijf. Dit bedrijf zal de tot dus ver door het Directoraat-generaal van de Energievoorziening ten aanzien van de in- en verkoop en het transport van gas ver richte werkzaamheden voortzetten. WEEKABONNfMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wontoo betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De zesenzestigjarige koopman H. F. v. d. M. uit Bloemendaal, die wegens het hulpverlenen aan de Duitsers in 1949 door het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van vier jaar en tevens voor het leven ont zet was uit het recht om een leidende functie in het grafische handelsbedrijf uit Ie oefenen, stond Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat hij volgens de dagvaarding opnieuw een lei dende functie in zijn vroegere vak had bezet. In 1952 had hij een grafisch handelsbe drijf in Overveen opgericht en gedurende enkele maanden leidde hij dit, overigens kleine, bedrijfje. Hij handelde onder meer in zetmachine-onderdelen en uitvulspaties. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman was van mening, dat het verweer van de verdachte, dat deze slechts in zijn eentje het bedrijf uitoefen de en dus geen leidende plaats bezette, niet opging. Hij eiste dan ook een gevangenis straf voor de tijd van één maand. De verdediger, mr. J. E. Grootjans, was het in zijn pleidooi in het geheel niet met de Officier eens en hij meende dat, in dien zijn cliënt door de rechtbank veroor deeld zou worden, dat duizenden zaken mensen, die vlak na de oorlog zijn ver volgd en geen leidende functie meer mo gen bezetten en dus voor zichzelf zijn be gonnen, dan op straat komen te staan. Mr. Grootjans drong aan op vrijspraak en indien de rechtbank hiertoe niet kon besluiten tot ontslag van rechtsvervolging. Morgenavond zal op het speelveld van het Bloèmendaalse Openluchttheater, evenals het vorige jaar, een bloemen mozaiek zijn te bewonderen, met de aan leg waarvan Vrijdagmorgen een aanvang zal worden gemaakt. Het zal een opper vlakte van 180 vierkante meter beslaan, met ongeveer honderd hectoliter (twee honderd manden!) hyacintenbloemen worden belegd en de voorstelling er van wil zijn een combinatie van muziek, dans en flora. Er wordt een notenbalk uitge beeld, waarvan de noten het begin van de koekoekswals inhouden. Dit omdat ook de uitgebeelde vogel een koekoek voorstelt. Als het weer medewerkt zal het bloe menmozaiek zich zeker tot en met Dinsdag „goed" houden. Het is een ontwerp van enkele leden van de dienst van Publieke Werken. Het Openluchttheater zal nu van Vrijdag af des avonds geopend en verlicht zijn. Het mozaïek dat Vrijdag zal worden aangelegd, zal ongeveer half zo groot zijn als dat van het vorig jaar dat het „Holland Festival 1952" uitbeeldde. (Verkort weergegeven) Vervoer van koeien. Als vervoerder van koeien van een boot van het Zuider Buiten Spaarne naar het Slachthuis moet ik op komen tegen het ingezonden stuk van de heer F. A. G. Uittenbogaard over dieren bescherming. Ik vermoed, dat onwetend heid over vervoer van vee oorzaak is ge weest van het schrijven van het schrijven van het stuk. Er wordt opgemerkt, dat de koeien bij drie tegelijk worden wegge bracht. Dit verdient juist aanbeveling. Dat er koeien met een dikke stok of touw af geranseld worden is onjuist. Indien dat zou geschieden dan moeten de koeien met wonden in het Slachthuis aankomen. Van de grossiers en slagers heb ik nog nooit klachten ontvangen. De politie en de in spectie van de dierenbescherming houden regelmatig controle en mij hebben nog nooit opmerkingen van deze zijden bereikt over mishandelingen. Reeds veertig jaar vervoer ik koeien, die gehaald worden uit Amsterdam, Leiden en Purmerend. De die ren worden per boot vervoerd en bij aan komst in Haarlem moeten zij door de Slachthuisstraat lopen. Deze manier van vervoer is m.i. beter dan vervoer in een vrachtauto, want dan kan het gebeuren, dat er te veel vee ingeladen wordt. Dat er wel eens een jongen meewerkt is waar, doch het is niet voorgekomen, dat hij hard geslagen heeft. Over het algemeen zijn jongens bang en durven niet hard te slaan. D. STAM, Nijlstraat 20. Onjuiste weergave. Als inspecteur van de dierenbescherming deel ik u mee, dat de toestand, beschreven door de heer Uit tenbogaard, onjuist is weergegeven. Over de heer Stam heb ik geen enkele klacht en hij staat bekend als een uitstekend ver voerder van vee. Het beste is koeien met drie tegelijk te laten lopen. Zijn er twee dan kan het gebeuren, dat zij om de ge leider heen lopen. Indien het zou voor komen, dat een koe zodanig geslagen wordt, dat 'n bloeduitstorting ei het gevolg van is, dan wordt de vervoerder ter verantwoor ding geroepen. Een bloeduitstorting komt bij het slachten tot uiting. Over de heer Stam zijn geen klachten binnen gekomen. M. Drenth Wegens bloemencorso: Met het oog op het Bloemencorso op aanstaande Zaterdag hebben de bakkers in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort vergunning gekregen twee uur eerder met het werk te beginnen, zodat reeds 's morgens om acht uur vers brood kan worden verkocht en afgeleverd. Op Donderdag 30 April (Koninginnedag) zal normaal worden gewerkt en bezorgd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. van HorssenVoets, z.; K. Rothbarth—Frenkel, d.; H. Schouten— Scheepers, d. ONDERTROUWD: C. A. van der Plas en J. R. Kolff; J. Volkers en M. A. Steenkamp: S. P. Moolenaar en B. de Bruijn; J. Kievid en I. J. Kahlman; J. J. Slingerland en A. Th. de Bruin. GEHUWD: W. R. J. A. Bücklers en E. M. E. van IJsselsteijn OVERLEDEN: C. M. ten Brink, 67 jaar. Appingedijk, pass. 21 Vlisslngen n. Lissabon. Agamemnon, 22 v. New York te Curacao. Alwaki, 21 van Santos. Arkeldijk, 21 v. Rotterdam te New York. Alcyone, 21 580 m. N. St. Paulsrock. Aletta, 21 210 m. Z.ZW. Kp. Cambodia. Amstelpark, 21 1000 m. W. Scilly's. Arnedijk, 21 280 m. W. Scilly's. Averdijk, 21 520 m. W. ten Z. F'.ores. Adinda, 22 v. Pladiu n. Bangkok. Alhena, 23 te Antwerpen. Amerskerk, 22 v. Marseille n. Duinkerken. Amstelkroon, 22 v. Labuan te Sorong. Amstelvaart, 22 v. Sydney n. Cristobal. Algenib, 23 te Rio Grande. Alioth, 22 v. Bah ia n. Antwerpen. Alkaid, 23 v. Buenos Aires te Rotterdam. Almkerk, 23 v. Antweipen te Rotterdam. Amstelveen, 20 v. Bombay te Geraldton. Albireo, 22 ts Santos. Alnati, 22 te Montevideo. Amor, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Argos, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Alarnak, 23 v. Colombo n. Aden. Alóabl,'23 v. Lks Palmas n. Rio de Janeiro. Baarn, 22 te Cristobal. Bali, pass. 21 Fintsterre n. Algiers. Bagan, 21 v. Singapore n. Penang. Blommersdijk. 21 650 m. O.ZO. Kp. Race. Bengkalds, 22 v. T1. Priok n. Tegal. Bloemfontein, 22 230 m. ZW. Kp. Palmas. Bonaire, 22 600 m. N.NO. Paramaribo. Boissevain, 20 v. Buenos Aires. Caltex Leiden. 21 120 m. O. Gibraltar. Caltex Nederland. 21 100 m. N.NO. Finisterre. Caltex Utrecht, 21 60 m. O.NO. Ouesant. Caitex Delft, 22 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, 22 v. Rotterdam te Sidon. Ceram, 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Coryda, pass. 22 Azoren. Cronenburgh, 21 v. Bilbao n. Rotterdam. Dalerdijk, 21 200 m. NO. Terceira. Dui vend recht, 21 330 m. O. Bermuda. Domgedijk, 22 v. Cristobal n. Curagao. Diemerdijk, 22 v. San Francisco n. Los Angeles Drente, pass. 22 23 u. Ouessant 24 3 u. aan de Hoek v. Ho-Hand verwacht. Esso Amsterdam. 22 v. Rotterdam n. Aruba. Eendracht, 21 v. Samsun n. Hamburg. Elmina, 21 v. Bordeaux n. Dakar. Eemdijk, 21 600 m. O. ten N. Bermuda. Esso Den Haag, 21 1100 m. NO. Antigua. Eos, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Esso Rotterdam 22 v. Aruba n. Rotterdam. Eruggano, pass. 22 Perim n. Port Soedan. Fairsea, pass. 21 Zuidp. Sardinië. Friesland (SSM), 22 v. Amsterdam n. Newcastle Friesland (KRL). 23 v. Aden n. Djeddah. Gaasterkerk, 22 te Port Said. Ganymedes, 20 v. Madeira n. Port of Spain. Gadiilla, 22 v. Chittagong n. Pladju. Gouwe, 22 v. Owendopoint n. Monrovia. Gaasterland, 22 ten anker Recife. Groote Beer, 25 ca. 19 u. v. Hallfax aan de Hoek van Holland verwacht. Gooiland. 22 te Rio Grande. Groote Kerk, pass. 22 Ouessant n. Marseille Hector, 21 v. Iskenderun te Adalia. Hecuba, 22 v. Tampa te Amsterdam. Heemskerk, 22 v. Antwerpen te Amsterdam. Hestia, 21 v. Barranquilla n. Baltimore. Hermes, 22 te Georgetown. Helder, 21 v. W. Indlë te Amsterdam. Helena, 21 210 m. N. eil. San Salvador. Hydra, 21 900 m. ZW. Lands End. Haarlem, 22 v. Amsterdam n. W. Indië. Hathor, 23 te Piraeus. Hoogkerk, 22 v. Hon<gkong n. Manilla. Ittersum, pas. 22 Zuidelijk v. Socotra n. Saigon Jagersfontein, 21 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, pas. 22 laat Perim n. Belawan. Jupiter, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Kedoe, 29 Safaja verwacht. Kertosono, 22 v. Priok te New York. Kieldrecht, 21 v. Marseille n. Antwerpen. Kota Inten. 21 v. Bintang te Singapore. Kasimbar, 21 v. Sibolga n. Telokdalam. Kota Baroe, 21 200 m. O. Ceylon. Leopoldskerk. pass. 21 Vlissingen. Lekkerkerk, 21 v. Bremen n. Hamburg. Laertes, 21 v. Amsterdam te Londen. Lekhaven, 21 600 m. W. Pulu Nlas. Le Maire, 21 v. Penang n. Belawan. Linge, 21 Oporto gepass. Loppersum, pass. 21 Algiers. Laurenskerk, 22 v. Bombay te Colombo. Lemsterkerk, 22 v. Bahrein n. Muscat. Luna, 22 v. Bart n. Triest. Langkoeas, 20 v. Ballkpapam te Makassar. Larentoerg, 22 v. Cartagena n. Barranquilla. Leersum, 23 v. Golf v. Mexico te Le Havre verw. Lindekerk, pass. 22 Ouesant n. Port Eald. Meerkerk 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Marisa, 21 v. Fao n. Pladju. Meliskerk, 22 te Singapore. Mentor, pass. 21 Gibraltar n. Rotterdam. Macoma, 22 v. Pladju te Singapore. Madoera, 21 180 m. W. Minicoy n. Penang. Maetsuycker 21 v. Tj. Priok n. Fremantïe. Mirza, 21 300 m. O.NO. Guadaloupe. Murena, 21 170 m. ZO. Christmas eil. Maas, 23 v. Kavalla te Heraklion. Maasdam, 22 520 m. W. Lands End n. South ampton. Malea, 23 v. Takoradl te Lagos. Modjokerto, 23 v. Soerabaja te Ballkpapan. Muiderkerk, 23 te Suez. Maasland, 23 Bahia verwacht. Merwede, pass. 22 Bahama's n. Houston. Myonia, 22 v. Pta Cardon n. Piraeus. Nestor, 21 660 m. ZW. Land End. Nigerstroom, 22 te Antwerpen. Noordam, 22 400 m. NW. Flores. Nieuw Amsterdam, op Cruise, 23 v. New York n. Las Palmas. Noordwij'k, 24 v. St. Lucia te New York verw. Notos, 22 v. Cadiz te Huelva. Ovula, pas. 21 Ceylon. Ondina, 21 550 m. NO. Guadeloupe. Orestes, 21 v. Port of Sapln n. Cuba. Orion, pas. 22 Kp. Vincent n. Algiers. Oranjestad. 22 v. Barbados n. Southampton. Polydorus, 21 v. Indonesië te Amsterdam Papendrecht. 21 v. Sidon n. Carthagena. Prins Willem IV, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Polyphemus, 21 410 m. W.ZW. Flores. Prlns Alexander, 21 60 m. ZW. Lands End. Prins Willem III, 21 500 m. O. Kp. Race. Pygmalion, 21 840 m O. Bermuda. Parkhaven, pass. 22 Rio de Janeiro n. Victoria. Phrontis, 20 te Makassa. Poseidon, 22 v. Ciudad Trujillo n. Philadelphia. Rotti, 21 v. Port Said n. Halifax. Rempang, 21 610 m. W. Flores. Reyniersz, 21 v. Soerabaja n. Buleleng. Rotula, 21 590 m. Z.ZO. Kp. Farewell. Ruys," 23 te Hongkong. Rijndam, 22 v. Halifax. Salland, 21 v. Montevideo n. Santos. Schie; 21 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Sloterdijk, 21 te Brownsville. Stad Dord'recht, 21 v. Amsterdam n. Huelva. Stad Schiedam, 21 v. Narvik n. Immingham. Stad Vlaardingen, 21 v. Narvik n. Rotterdam. Saparoea, 21 v. Cotonou naar Lagos. Salatiga, 22 te Naujan. Sarangan, 21 1000 m. W. eil. F.nggano. Stad Alkmaar, 21 380 m. W. Scilly's. Stad Arnhem, pass. 21 Portland Bill. Stanvac Pendopo, 22 te Sungeigerong. Swartenhondt, 22 v. Makassar to Soerabaja. Scherpendrecht, 22 v. Santos n. Rio Grande do Sub Slamat, pas. 22 Sabang n. Colombo. Straat Makassar, 23 v. Lorenzo Marquez te Durban. Sumatra, 23 te Suez. Schiedijk, 22 Pantellaria gepass. n. Alexandrië Tomori, 21 v. Suez n. Djeddah. Trompenberg. 21 v. Jacksonville n. Le Havre. Tabian. 21 v. Colombo n. Belawan. Thalatta, 22 v. Rotterdam te Singapore. Tjitlalengka, 21 v. Maurits n. Singapore. Trajanus, pass. 21 Finisterre. Tankhaven II. 22 te Ti. Uban. Tankhaven III, 21 v. Singapore te Sungigerong. Teiresias, 21 v. Limhamn n. Liverpool. Tlikampek, 21 v. Singapore n. Port Swettenham Tjiluwah, 21 v. Singapore n. Ti. Priok. Tjipanas, 22 v. Kobe te Hongkong. Tjiwangi, 22 te Singapore. Tawali, 21 v. New York n. Baltimore. Ternate, 23 v. Ternate te Balikpapan. Tosari, 23 v. Priok te Rotterdam. Uni, 22 v. Londen te Rotterdam. Utrecht, 23 v. Madras te Chitagong. Van Riemsdijk. 22 te Sorong. Veer.dam, 22 650 m. O. Kp. Race. Warwick Castle, 18 v. Durban n. Lorenzo Mar- quez. Willem Ruys, 22 v. Tj. Priok te Rotterdam. Willemstad, 21 v. Madeira n. La Gualra. Waal. 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Winsum, 21 v. Las Palmas te Zaandam. Woensdrecht. 21 670 m. NO. Sombrero ell. Westerdam, 22 400 m. N.NW. Flores. Warwick Castle, 19 v. Lorenzo Marquez n. Belra Willem Barendsz, pass. 23 Finisterre. Waterman, 22 v. Rotterdam te Halifax. TJsel, 23 v. Lattakia te Piraeus. Zuiderkruis, 22 340 m. W.NW. Monrovia. KLEINE VAART Atlas, 21 v. Livorno n. Napels. Actinia, 21 v. Randefs te Dieppe. Asuncion, 2l v. Manchester n. Partington. Amazone, pass. 22 Vlissingen. Ameland, pass. 22 Vlissingen. Anna b, 20 v. Kaapstad te Durban. Annie,21 v. Garston te Liveryooi. Bab-T, 15 te Rotterdam Binnenhaven, 22 te Aberdeen verwacht. Bill. pass. 21 Vlissingen. Boreas, pass. 22 Vlissingen. Betty, 21 v. Bremen te F-sbjerg. Batavier III. pass. 22 Finisterre. Birmingham. 21 v. Harlingen n. Goole. Citadel. 23 3v. Bordeaux te Boston verwacht. Coolhaven, pass. 21 Kp. St. Vincent. Cornelia b II, 21 v. Barry n. Rotterdam. Claes Compaen, 21 v. Bayonne n. Cardif. Corn. Houtman, 20 v. Bordeaux n. Manchester Da Capo, verm. 21 v. Bastia n. Burriana. Daviena Goekoop, 21 v. Cork n Vlaardingen Dinkel, 20 v. Newburgh n. Londen. Daje Bohmer, 21 v. Genua n. Nice. Dorinda. 22 v. W. Hartlepool te Goole verw. De Ruyter, 22 v. Rouaan te Rotterdam verw. Dollard, 22 v. Gothenburg te Sharpness. Domburgh. 21 v. Casablanca te Port Lyautey. Duiveland, 21 v. Rotterdam te Newcastle. Ernke, 20 te Liverpool. Erneigo, 21 v. Hull n. Newcastle. Evertsen, 21 v. Londen n. Port St. Louis du Rhone. Ferocia, 22 v. Gent te Stockholm. Fiducia, 21 v Boston te Maassluis. Follonica, 20 v. Las Palmas. Glashaven. 21 v. Antwerpen te Kopenhagen. Gaasterland, 21 v. Lelth n. Harlingen. Harold, 26 v. Hamburg te Reyjavik verw. Hast IV, 20 te Londen. Helen. 20 v. Gothenburg te Londen. Helena, pass. 22 Vlissingen. Hoflaan, 20 v. Bayonne te Barry. Holland, pass. 21 Vlissingen. Henrica b, 22 te Newcastle verw. Horst, pass. 21 Vlissingen. Hagno, 22 v. Belfast te Dublin. Hast III, 21 v. Antwerpen te Stockholm. Heemskerk, 21 v. Duinkerken n. Frederikshaven Hondsrug, 21 v. Skutskar n. Rotterdam. Joost, 21 te Manchester v. Sete. Julia, 21 te Montrose. Jokurma, 21 v. Gent te Leith. Limfjord, 20 v. Deventer te Delfzijl. Lucas, 20 v. Delfzijl n. Uitgeest. Larix, 20 te Blyth van Gent. Leuvehaven, verm. 22 v. Vlissingen n Rotterdam Maasym, 21 v. Hamburg te Stettin. Mars, 20 v. Westervik te Delfzijl. Myfem, 22 v. Rouaan te Parijs verw. Markab, 22 te Hansweert. Marne, pass. 22 Brunsbiittel. Mies, 21 v. Gdanks n. Newcastle. Midas, 21 te Kopenhagen n. Amsterdam. Marcella, 22 v. Ellesmereport te Hamburg. Merak, 21 v. Londen te Lissabon. Mercurius, 21 v. Oporto n. Kot^er<IaiTi- Merwehaven, verm. 23 v. Casablanca n. Duin kerken. Monica, 22 v. Belfast te Irvine. Muphrid, 22 geankerd bij Shorcham. Nassauhaven, verm. 22 v. Gothenburg n. Fal- kenburg. Nieuwehaven, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Noord, 22 te Shellhaven. Noorderhaven, 21 te Newry. Nanjo, 20 v. Antwerpen te Huil. Neeltje, pass. 22 Vlissingen. Noorderlicht, 21 v. Amsterdam n. Londen. Nottingham, 22 v. Kingslynn te Rotterdam. Nijenburgh, 21 v. Midd'lessboro n. Rotterdam. Oise, 21 v. Aberdeen n. Rotterdam. Oleum, 21 v. Plymouth n. Middlesboro. Olivier van Nooit, 22 v. Belfast n. Partington. Pavo, 20 te Stockholm v. Antwerpen. Ponto, 18 v. Torrevleja n. Sto-rnoway. Ponza, 20 te Gefle van Fowey. Palma, verm. 21 v. Bergen n. Karlshamn. Prima, pass. 22 Beachy Head. Pollux. 20 v. Delfzijl n. Westevlk. Prinses Wilhelmina, 21 v. Vlissingen n. Alex andrië. Poortvliet, 21 te Dubrovnik. Rijnhaven, verm. 22 v. Huil n. Rotterdam. Rex, 20 v. Huil te Londen. Rian, pass. 21 Vlissingen. Rapid, pas. 21 Brunsbtittel. Robert, 21 v. Londen n. Middlesboro. Skagerak, 20 v. Delfzijl n. Leith Surte, 20 v. Delfzijl n. Londen. Schippersgracht. pass. 22 Vlissingen. Start, pass. 22 Vlissingen. Sambre, 21 v. Rouaan n. Parijs. Spes, pass. 20 Ouessant. Tilly, 21 v. Rotterdam n. Blyth. Tubo, 22 v. Vlissingen n. Billingham. Trompenburgh, 21 v. Rotterdam te Stockholm Union, pass. 22 Vlissingen. Vrouwepolder, 23 v. Antw. te Oporto v.erw. Volharding, 21 v. Fedala te Port Lyautey. Van Gelder, 21 v. Swansea te Teignmouth. Wil po, 16 van Setubal n. Antwerpen. Westlaan, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Westerschelde 20 v. Swansea n. Rotterdam. Walenburgh, pas. 22 Ouesant. Willem Barendsz, 21 v. Gothenburg n. Danzlg. Zeeland, pass. 21 Vlissingen. De uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen heeft een aanvang genomen. Sinds enkele dagen werden de gevangenen samengebracht in enige kampen, waarna zij naar Foesan werden getransporteerd, de laatste étappe voor de uitwisseling. Foto: in de „kapsalon" van het kamp te Foesan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8