Sprookjesachtige schoonheid op Belgische „floraliën"-show Nu ook Cupido op de Grote Markt Kort en bondig Concours de comfort gaat niet door Amsterdamse Beurs Haarlems Christelijk Mannenkoor Bloemendaal Voorlichting middel baar onderwijs VRIJDAG 24 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Vierde Flora-binnententoonstelling geopend Burgerlijke Stand van Haarlem Medezeggenschap personeel bij Coöperatie „Haarlem" Verkoop van huizen Figee boekte belangrijke opdrachten Voorbereiding voor Weens tuinfeest van comité „Koninginnedag" Scheepvaart Hedenmorgen is de vierde binnententoonstelling in de bloemenhal van de Flora geopend. Ze is geheel gewijd aan de Gentse Culturen. In de erehal van de Flora 1953 heeft Zijne Excellentie E. Graeffe. ambassadeur van België en deken van het corps diplo matique vanmorgen de vierde binnenten toonstelling geopend, die een onderdeel vormt van de speciale Belgische week en een indrukwekkende wapenschouw is van de sierteelt-producten der Gentse, Brussel se en Antwerpse kwekers. De plechtigheid werd bijgewoond door alle Commissarissen der Koningin, de Gou verneurs der Belgische provinciën, de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en vele andere auto riteiten en genodigden, die verwelkomd werden door jhr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, de voorzitter van de tentoonstellingsdirectie. Jhr. Van Nispen dankte voorts allen, die aan de voorbereiding en inrichting van deze Belgische „floraliën" hebben meege werkt en noemde daarbij in het bizon der het uitvoerend comité, dat zich vele offers heeft moeten getroosten om Nederland te kunnen tonen, wat de Belgische tuinbouw aan schone en goede producten te bieden heeft. Tenslotte sprak jhr. Van Nispen de hoop uit, dat deze expositie een voorbeeld zou mogen zijn voor een even harmonische samenwerking op andere gebieden tussen de beide nabuurlanden en Beneluxpart- ners. Nadat de secretaris van het uitvoerend comité der floraliën-tentoonstelling mede namens de Koninklijke Belgische Maat schappij voor Landbouw en Plantkunde bestuur, de directie en personeel van Flora 1953 bedankt had voor de medewerking, was het woord aan de Belgische ambassa deur, die met grote voldoening geconsta teerd had, dat de Flora in Heemstede nog grootser en stoutmoediger initiatieven had ontwikkeld dan voor de tweede wereldoor log, waarin hij zowel een bewijs van com merciële ondernemingslust als een toege wijde liefde voor bloem en plant zag. Uit naam van al zijn landgenoten be dankte de heer Graeffe alle Nederlanders, die tot België's deelneming aan dit „glo rieuze bloemenfestijn" hadden bijgedragen; in welke gezamenlijke arbeid ook de am bassadeur een gunstig voorteken zag voor de steeds groeiende vriendschap en belan gengemeenschap van Nederland en België. Na de openingsplechtigheid maakten de gasten een rondwandeling over de binnen tentoonstelling, die duizenden prachtige azalea's in allerlei kleuren en variëteiten, tientallen zeldzame orchideeën uit de Bel gische kassen en een weelde van groene en bloeiende kasplanten te zien geeft. De tentoonstelling is gearrangeerd door prof. dr. E. J. B. Verleyen, directeur van de Antwerpse stadsparken, die vooral met Wij vernemen dat het door het Cen trumcomité „Koninginnedag" op 5 Mei ge projecteerde „Concours de comfort" voor automobielen op het terrein aan de Pavil joenslaan niet door zal gaan, hoewel het reeds in het programmaboekje van het Haarlems Comité voor Nationale feesten is opgenomen. De inschrijvingen voor dit concours, een onderdeel van een door de K.N.A.C. uitge schreven sterrit naar de Flora, zijn name lijk ver beneden de verwachtingen geble ven. De deelnemers zouden in „Le moulin rouge" de gasten zijn van het centrumco mité. Dat er te weinig animo voor sterrit en concours is, wordt toegeschreven aan de voortdurende onzekerheid omtrent de vie ring van de Bevrijdingsdag. HAARLEM, 23 April 1953 ONDERTROUWD: 23 April J. H. Waller en J. van Gans wijk. GEHUWD: 23 April, W. J. Garritsen en W. M. van den Eijkhoff; G. J. Oomen en J. Marsman; A. E. Bakker en R. Visser. BEVALLEN van een zoon: 21 April, E. W. Ouburg—Commijs: 22 April, L. van Bragt— Laan; J. M. van Veghel—Koppies; 23 April, H. C. MeijlisUlsamer; P. van Heerden van Wijngaarden; C. S. MöringFelix. BEVALLEN van een dochter: 22 April, J. H. Brinkman—Vermeulen; W. J. Bruijns— Elferink; B. van BekkumBroeksema; 23 April, W. TimmersWeijers. OVERLEDEN: 22 April, J. Hofman, 78 j„ Gedempte Oude Gracht; W. de Koning, 57 j,. Billitonstraat; M. Kramer, 81 j., Xordensstr. de groepering van de grootbloemige hor tensia's en de befaamde reuzen-azalea's pronkstukken van Belgische kweekkunst, die soms 25 tot 40 jaar oud zijn zeer bizondere effecten bereikt heeft. De ten toonstelling wordt opgeluisterd door 350 prachtige palmen uit Antwerpens botani sche tuin en is om al deze redenen een bezoek aan de Flora alleszins waard. De orchideeën prijken, wonderen van exoti sche schoonheid, in de erehal (waar tevens een kleine collectie uitzonderlijk-mooie of -vreemdsoortige tulpen geëxposeerd is); de andere Belgische cultures hebben een plaatsje gevonden in de grote bloemenhal. Ondernemingsraad geïnstalleerd Woensdag vond de installatie van de ondernemingsraad bij de coöperatie „Haar lem" plaats. De voorzitter der vereniging, de heer P. van Gessel, bracht in herin nering hoe de wet op de ondernemings raden tot stand is gekomen en welke de taak van dit nieuwe instituut is. Elke af deling van de coöperatie is in de onderne mingsraad, welke uit negen personeels leden bestaat, vertegenwoordigd. Als voor zitter zal als regel de directeur der onder neming optreden. Bij de installatie waTen vertegenwoordi gers van de Uniebonden aanwezig. Zij spraken hun beste wensen uit voor het welslagen van deze wettelijke vorm van medezeggenschap, welke als een symbool van samenwerking in het bedrijf moet worden gezien. Daarna ving de eerste werkvergadering van deze ondernemings raad aan. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 96% 96% A.K.U 162 162% Unilever 184% 185 Philips Gloeil. 157 156% Kon. Petroleum 310% 309% A'dam Rubber 89% 89 Holl. Amer. Lijn 145 145% N. Scheepv. Unie 127% 126% H.V.A 98% 99 Deli Mij 83% 83 Amsterd. Bank 159 159 Ned. Handel Mij. 155 155 Rotterd. Bank 158 158 rwentsehe Bank 156 156 Anaconda Copper 37% 36% Bethlehem Steel 50% 49% Republic Steel 47% 40% Shell Union 63% 62% Tidewater 22°/,, 22 U. S. Steel 37 37% Haarlem's Christelijk Mannenkoor gaf Donderdagavond, onder leiding van zijn dirigent Bernard Verboom, een uitvoering, die buiten kijf de best verzorgde en de geslaagdste was, welke wij reeds van deze zangvereniging hoorden. De dirigent had een klassiek-romantisch programma ge maakt dat van smaak getuigde, en de medewerkende solisten, de sopraan Mea Naberman en de bas-bariton David Holle- stelle, vulden het aan met liederen die stylistisch goed gekozen waren. Het koor maakte een bijzonder mooie beurt met het madrigaaltje van Arcadelt „II bianco e dolce cigno"; het klonk niet alleen zuiver en in goed klankevenwicht, maar de sobere dynamiek, die in roman tisch werk wellicht te nuchter zou kunnen geacht worden, was in deze 16e eeuwse compositie zeer te prijzen; zij was mede oorzaak dat de rustige en doorzichtige sfeer bereikt werd die bij dergelijk renaissance- werk past. Ook het overbekende ,Ecce quomode morituur" van Gallus, uit de zelfde tijd, genoot een dergelijke stijlschone interpretatie. Het koor is op deze wijze van zingen afgericht; het klinkt alles be schaafd, rustig en correct. Ook de rest van het koorprogramma werd op deze klare manier vertolkt. Het „Matrozenlied" uit „De Vliegende Hollan der" van Richard Hol profiteerde er bij zonder van; alle ruwheid werd er door vermeden. „Avondgebed" van Willem Lan- dré en „Adoro Te" van Theo van der Bijl werden bovendien, zoals het hoorde, dyna misch opgefleurd. Verder werden nog „Die Allmacht" van Schubert, in de bewerking van Liszt voor sopraansolo, mannenkoor en piano, en „Landerkennung" van Grieg, met bariton solo en begeleiding, uitgevoerd. Het ging alles zeer correct, het klonk beschaafd en zuiver, maar de romantische bezieling met haar brede spanningen en warm gevoel, die Grieg zomin als Schubert ontberen kunnen, kreeg toch een te bescheiden toepassing. Dit neemt echter niets weg van de lof, die het beschaafde zingen van het koor deze avond ruimschoots verdiend heeft. Het ensemble steunt nu op een goede basis; laat er nu voor jonger werk nog wat meer fantasie en gemoedswarmte in het zingen komen, dan zullen we de resultaten der directie van de heer Verboom voortreffe lijk kunnen noemen. Mea Naberman vertolkte met fris geluid en bezonken expressie, benevens „Die All macht" van Schubert, barokcomposities van Handel, Scarlatti en Pergolesi, alsmede een reeks liederen van Grieg. David Hollestelle liet zijn rijk orgaan bewonderen in liederen van Schubert en Brahms. Het gemak waarmee deze zanger zich kan overschakelen van lichte bariton tot kernachtige bas, kwam zeer te stade bij de interpretatie van Schubert's „Erl- könig". Bertje Davelaar begeleide; zij had een zware en omvangrijke taak, die zij uit stekend vervulde. Een speciaal compiiment verdiende zij met het accompagnement van „Der Erlkönig". De avond werd besloten met gemeen schappelijk zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen." JOS. DE KLERK. De uitslag van de verkoping in het No tarishuis luidt: Olieslagerslaan 20, f 4000 opgehouden; Zwaluwen weg Aerdenhout f 4100, F. A. Wildeboer qq; Dr. Smitsstraat 5 en Paral lelweg 29, Zandvoort f 14000, dr. W. J. M. Driessen qq; Julianalaan 47, Overveen, vervallen; Javastraat 50, f 3305 S. Bouma'; Palmstraat 6 zw. cn rcl„ vervallen; Palm straat 8 zw. en rd„ vervallen; Barendse- straat 2 en 2a, f 3905, J. Veringa; Zand- voortselaan 79, Heemstede, f 10100, P. Brokken qq; Rijnegomlaan 36, Aerdenhout, f 10150, A. J. J. Burdorf qq; Vooruitgang straat 21, f 4140, M. Rademakers qq; Pie- ter Maritzstraat 42 zw. en rd. f 6700, L. Bos. De directie van de N.V. Haarlemse Ma chinefabriek voorheen gebroeders Figee deelt in het verslag over 1952 mee, dat de gang van zaken in het afgelopen jaar bevredigend is geweest. Verscheidene grote en kleine installaties kwamen tot af levering. Het aantal nieuwe opdrachten stemt eveneens tot tevredenheid, zij het, dat op het door het bedrijf bestreken ge bied de concurrentie steeds zwaarder wordt. Belangrijke bedragen werden iin het afgelopen jaar weer besteed aan verdere verbetering en uitbreiding van het produc tie-apparaat. De in het vorig verslag ge memoreerde bouw van drie nieuwe hal len ten behoeve van de magazijnen e.n electrische werkplaats is gereed gekomen; deze hallen zijn inmiddels in gebruik ge nomen. Ook de modelmakerij is thans overgeplaatst en gemoderniseerd, terwijl in de drie grote constructiehallen een mo derne centrale verwarmingsinstallatie is aangebracht, hetgeen naar vertrouwd wordt, niet zal nalaten een gunstige in vloed op het arbeidstempo gedurende het koude jaargetijde uit te oefenen. In het thans lopende boekjaar heeft het bedrijf weer enige belangrijke opdrachten mogen boeken, zodat de bezetting der fa briek gedurende de eerstvolgende twee ja ren verzekerd is. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden meent de directie derhalve de toekomst der N.V. met ver trouwen tegemoet te kunnen zien, Na afschrijvingen van f504.625 (f499.913) reservering voor diverse belangen van f75.000 (f 60.000) resteert een saldo winst van f113.015 (f 128.500).Voorgesteld wordt een dividend van 8 pCt. (714 pCt.). Van morgen om half elf is de hoge vlag- gemast, die ter gelegenheid van Haarlem- Lichtstad op de rotonde was opgesteld met een plof op het plaveisel neergekomen. Dat was geen ongeluk, want de stoere mannen van het aannemersbedrijf Smalle- gange hielden een oogje in het zeil, dat het allemaal ordentelijk toeging en nie mand het gevaarte op hoofd of tenen kreeg. Intussen betekent het strijken van de vlaggemast in het geheel niet, dat het nu uit is met Haarlem-Lichtstad. Integendeel: het feest krijgt er een paar niet geringe attracties bij en wel door de zorgen van het altijd diligente centrumcomité „Konin ginnedag". Bovendien zijn dat dan vermakelijkhe den die het publiek geen geld kosten, want het is al 25 jaar de trots van het centrum comité dat het zijn gehele programma om niet aan het publiek aanbiedt. Dat zal ook het geval zijn met het Groot Weens tuinfeest uit Hildebrandts tijd, dat op de avonden van 30 April en 5 Mei wordt gegeven in het speciaal daartoe aangelegde park op de Grote Markt. De „liefdestem pel" wordt door een Cupido, die in bloot heid wedijvert met de nimf op de Vishal, bekroond. Er zijn 65 medewerkenden, waaronder het Scapinoballet, de zangeres Dora Schra- ma, het Wiener Orchester Stehgeiger, on der leiding van Jack Stoffer, het dubbel- marmenkwartet „Harmonie" onder zijn dirigent Henk Arisz, het geheel onder lei ding van Marinus Adam. Wij maken voorts onze lezers nog attent op de eveneens gratis toegankelijke voor stellingen van het blijspel „De familie Kegge" door de Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" onder regie van Henk Bakker op 30 April en 5 Mei 's avonds in de Stadsschouwburg. Het publiek (met uitzondering van de leden van het centrumcomité en de Vere niging voor Nationale feesten, die recht van voorbespreking hebben op Zaterdag 25 en Maandag 27 April) kan op Dinsdag 28 en Woensdag 29 April kaarten afhalen aan de Stadsschouwburg van 10 tot 15 uur voor de voorstelling van 30 April en op Zaterdag 2 en Maandag 4 Mei voor de voorstelling op 5 Mei. Een overzicht van het volledige program ma dat onder meer op de morgen van „Koninginnedag" het optreden van 27 ras echte Amsterdamse straatmuzikanten ver meldt, wordt uiteraard volgende week in ons blad gepubliceerd. Dr. W. J. Jong, rector van het Jac P. Thijsse Montessori Lyceum, drs. E. van Meir, rector van het Kennemer Lyceum en J. B. Möllenkamp, directeur van de mid delbare meisjesschool ,,'t Kopje" hadden als leiders der Bloemendaalse scholen voor Voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs ouders der leerlingen van de hoog ste klassen der openbare en neutrale bij zondere scholen voor lager onderwijs uit genodigd voor een voorlichtingsbijeen komst, die Donderdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum Ié Overveen werd gehouden. Opgemerkt werd, dat men niet mag ver geten, dat het voor de gemeente Bloemen daal voordeliger is als de Bloemendaalse scholieren de onderwijsinstellingen in de eigen gemeente bezoeken. Immers, het Kennemer Lyceum heeft het vorige jaar als subsidie twintig gulden per leerling ontvangen, maar elk Bloemendaals kind, dat in Haarlem een H.B.S. of soortgelijke onderwijsinstelling bezoekt kost de ge meente per jaar vierhonderd gulden. Dit vertelde drs. E. van Meir toen hij sprak over het voortgezet onderwijs in het alge meen en dat op het Kennemer Lyceum in het bijzonder. Het voordeel van een lyceum boven een H.B.S. noemde drs. Van Meir een uitstel van het kiezen van de richting, die het kind moet op gaan. Na de twee jaar van de onderbouw weet men meestal wel iets meer van de toekomstplannen van de leerlingen en van hun capaciteiten af om het gevolgde onderwijs met goed gevolg verder te kun nen doorlopen. Drs. Van Meir vermeldde nog, dat aan het Kennemer Lyceum met ingang van 1 September een middelbare meisjesschool verbonden zal zijn. Dit houdt verband met de fusie tussen het Kennemer Lyceum en de M.M.S. ,,'t Kopje". De ouders moeten op onderwijsgebied voor hun kin deren niet te hoog willen grijpen. Een gymnasiale- of H.B.S.-opleiding is nu een maal niet voor een ieder bereikbaar. Dat het Kennemer lyceum tot ver over de grenzen een uitstekende naam heeft moge hieruit blijken, dat nu de aan melding van nieuwe leerlingen is openge steld de administratie van het Lyceum zelfs verzoeken om plaatsing van scholie ren heeft ontvangen uit Constantinopel, Bagdad en Rio de Janeiro. De rector van het Kennemer Lyceum zorgt dat deze pleegkinderen een goed onderkomen krij gen. Een vader van een nu nog lagere school- leerling heeft zelfs bij notariële acte laten vastleggen, dat zijn zoon later het middel baar onderwijs op het Kennemer Lyceum dient te volgen. De rector van het Jac. P. Thijsse Mon tessori Lyceum, dr. W. J. de Jong behan delde de vraag: „Waarom experimenteer- scholen?" Zijn antwoord luidde, dat op de eerbiedwaardige, doch moeilijke wet voor H.O. en die voor M.O. de minister voor be paalde scholen afwijkende bepalingen kan maken. Dr. Jong merkte nog op dat vijftig percent van het aantal leerlingen, dat de middelbare school bezoekt, mislukt. Het onderwijs aan meisjes werd behan deld door de heer J. B. Möllenkamp. Toen Thorbecke in 1863 een H.B.S. voor jongens creëerde werd helemaal niet gedacht aan een instelling van een meer specifieke meisjes aard. Hij vond het onlogisch, dat het meisje dezelfde vakken kreeg op een H.B.S., die bijvoorbeeld speciaal was ge richt om jongens voor de handel te bekwa men. Dit gaat ten koste van een rustige en harmonische ontwikkeling van het meisje. Het gevolg van de strijd, om meisjes mid delbaar onderwijs te laten volgen, was dat Haarlem met de oprichting van de eerste meisjessschool voor middelbaar onderwijs de primeur van het land kreeg. Na de pauze, waarin men nadere inlich tingen over de verschillende onderwijsin stellingen kon vernemen en men in de bovenzaal bovendien kon waarnemen welke soms zeer fraaie werkstukken door de leer lingen van het Kennemer Lyceum op de handenarbeidlessen onder leiding van de heer J. Zeepvat werden vervaardigd, gin gen de aanwezigen terug naar de aula, waar de drie sprekers antwoordden op vragen. Adinda, 22 v. Pladju n. Bangkok. Alhena, 23 te Antwerpen. Amerskerk, 22 v. Marseille n. Duinkerken. Amsteikroon, 22 v. Labuan te Sorong. Amstelvaart, 22 v. Sydney n. Cristobal. Alioth, 22 v. Bahla n. Antwerpen. Alkaid, 23 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alrokerk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Amstelveen, 20 v. Bombay te Geraldton. Albireo, 22 te Santos. Alnati, 22 te Montevideo. Amor, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Argos, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Alamak, 23 v. Colombo n. Aden. Abbedijk, 22 660 m. O. Kp. Race. Akkrumdijk, 22 650 m. W.NW. Minicoy. Aldegonda, 22 80 m- Z.ZO. Tj. Dungun. Alwaki, 22 dwars Victoria. Amsteldijk, 22 460 m. Z. Kp. Race. Amstelpark, 22 600 m. O.NO. Kp. Race. Arendskerk, 23 v. Bremen te Antwerpen. Arnedijk, 22 720 m. W. Scilly's. Alcyone, 23 dwars St. Paulsrock. Alp'hard, pass. 23 Kaap Verd. eil. Alp-herat, 23 te Montevideo. Amstelland, 23 dwars Madeira n. St. Vincent. Arkeldijk, 23 v. New York n. Boston. Aldabi, 24 300 m. Z. Las Palmas. Altair, 23 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Andijk, 23 v. Rotterdam 24 Londen verw. Ariadne, 21 v. Cp. Haitien n. Philadelphia. Axeldijk, 23 v. Rotterdam n. New Orleans. Al-genib, 23 te Rio Grande do Sul. Alchiba, 23 v. Santos n. paranagua. Almdijk, 23 v. Galveston n. Rotterdam. Aren-dedijk, 22 v. Buenos Aires n. New York. Aagtekerk, 23 v. Brisbane n. Newcastle. Aalsum, 23 te Karachi. Bolssevain, 20 v. Buenos Aires. Barendrecht, 22 dwars Djeddah. Breda, 22 240 m. N. Flores. Bengkalis, 24 te Tj. Priok. Bloemfontein, 23 500 m. Z. Kp. Palmas. Blijdendijk, 24 v. New York te Baltimore. Bonaire, 23 810 m. N.NO. Paramaribo. Bali, 24 te Algiers. Baarn, 24 v. Balboa n. Buenaventura. Bennekom, 24 v. Hamburg te Antwerpen. Bintang, pass. 24 Ceylon n. Bombay. Caltex Delft, 22 v. Sldon n. Rotterdam. Caltex Pernis, 22 v. Rotterdam te Sidon. Coryda, pass. 22 Azoren. Cal'listo, 23 v. Liverpool n. Montreal. Caltex Leiden, pass. 23 Pantellaria. Chama, 23 v. Calcutta n. Mena al Ahmadi. Caltex Nederland, 24 v. Sidon te Rotterdam. Cleodora, 25 v. Tj. Uban te Lyttleton verw. Cerain, 24 v. Perz. Golf te Amsterdam. Cronenburgh, pass. 23 Ouessant. Dalerdijk, 22 60 m. ZW. Horta. Duivendrecht, 22 630 m. O. ten N. Bermuda. Dongedij'k, 24 te Curasao. Drente, 24 v. Priok te Rotterdam. Biemerdijk, 23 te Los Angeles. Esso Rotterdam 22 v. Aruba n. Rotterdam. Eemdijk, 22 300 m. O. Bermuda. E'lmina, 22 270 m. O.NO. Findsterre. Enggano, 24 te Port Soedan. Esso Den Haag, pass. 24 Antigua. Eos, 24 v. Rotterdam te Hamburg. Friesland (KRL). 23 v. Aden n. Djeddah. Friesland (SSM), v. A'dam op de Tyne. Gadilla, 22 v. Chittagong n- Pladju. Groote Beer, 25 ca. 19 u. v. Halifax aan de Hoek van Holland verwacht. Ganymedes, 22 400 m. W.ZW. Madeira. Gaasterkerk, pass. 23 Suez n. Aden. Gooiland, 23 v. Rio Grande. Groote Kerk, pass. 23 Finisterre n. Marseille. Gord'ias, 23 v. Beyrouth te Alexandrië. Gouwe, 22 v. Libreville n. Rotterdam. Haarlem, 22 v. Amsterdam n. W. Indië. Hathor, 23 te Piraeus. Hestia, 22 200 m. Z.ZO. Kingston. Hydra, 22 610 m. ZW. Lands End. Hersilia, 24 v. Cristobal-te Curagao. Hoogkerk, 24 te Manilla. Hecuba, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Helder, 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. Helicon, 24 v. Barranquilla n. Cristobal. Ittersum, pas. 22 Zuidelijk v. Socotra n. Saigon Indrapoera, 23 t.h.v. Algiers. Jupiter, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Japara (KRL), 23 te New York. Java, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Joh. v. Oidenbarnevelt pass. 24 Guardaful naar Belawan. Kalianget, 23 te Benkulen. Kota Baroe, 24 te Belawan. Kieldrecht, pass. 23 Gibraltar n. Antwerpen. Laurenskerk, 22 v. Bombay te Colombo. Lemsterkerk, 22 v. Bahrein n. Muscat. Luna, 22 v. Bar! n. Triëst. Langkoeas, 20 v. Balikpapan te Makassar. Lindekerk, pass. 22 Ouesant n. Port Eaid. Linge, 22 130 m. NW. Kp. Vincent. Lucita, 22 v. Purfleet. Laagkerk, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Loppersum, 23 v. Gibraltar. Larenberg, 23 v. Cartagena te Barranquilla. Loenerkerk, 24 te Alexandrië. Leersum, 23 te Le Havre. Maas, 23 v. Kavalla te Heraklion. Malea, 23 v. Takoradl te Lagos. Modjokerto, 23 v. Soerabaja te Balikpapan. Maasland. 23 Bahla verwacht. Myonia, 22 v. Pta Cardon n. Piraeus. Marisa, 22 90 m. NO. Bahrein. Mataram, 22 voor anker op Musirivier. Meerkerk, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Mentor, pass. 22 Lissabon n. Rotterdam. Mirza, pass. 22 eil Dominica. Maasdam, 23 110 m. W.ZW. Lands End. Manoeran, 23 v. Belawan n. Port Soedan. Mirza, 24 v. Liverpool te Willemstad. Mariekerk, 23 v. Beira n. Lorenzo Marquez. Merwede, 26 Houston verwacht. Muiderkerk, 24 v. Port Said n. Genua. Nieuw Amsterdam, op Cruise, 23 v. New York n. Las Palmas. Noordwijk, 24 v. St. Lucia te New York verw. Notos, 22 v. Cadiz te Huelva. Niéuw Holland, 22 v. Tj. Priok n. Sydney. Nestor, 24 te Southampton. Noordam, 26 ca. 23 u. v. New York voor Hoek van Holland verw. 27 Rotterdam verw. Nigerstroom, 24 v. w. Afrika te Amsterdam. Oberon, 22 160 m. W.NW. Aruba. Ondina, 22 780 m. NO. Guadeloupe. Omala, 23 v. Spe-zia n. Malta. Oranjestad, 23 300 m. NO. Barbados. Parkhaven, pass. 22 Rio de Janeiro n. Victoria. Poseidon. 22 v. Ciudad Trujillo n. Philadelphia. Poelau Laut, 22 v. Tj. Priok. Poseidon, 23 v. Maracaibo te Ciudad Trujillo. Prainbanan, 23 te Tj. Priok. Pygimalion, 22 650 m. O. ten Z. Bermuda. Phrontis, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Prins Maurits, 15 v. Montreal n. Chicago. Prins Philips Willem, 23 v. Rotterdam n. Antw. Prins Willem III, pass. 23 Kp. Race. Ruys, 23 te Hongkong. Rijndam, 22 v. Halifax. Rempang, 22 750 m. NO. Bermuda. Reyniersz, 23 v. Buleleng te Makassar. Rotula, 22 470 m. ZO. Kp. Farewell. Riouw, 23 v. Beyrouth n. Port Said. Slamat, pas. 22 Sabang n. Colombo. Seherpendrecht, 22 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Straat Makassar, 23 v. Lorenzo Marquez te Durban. Sumatra, 23 te Suez. Schledljk, 22 Pantellaria gepass. n. Alexandrië Sinabang, 22 v. Tj. Priok n. Benkulen. Sommelsdijk, 22 270 m. W. ten N Minicoy. Stad Alkmaar, pass. 22 Fastnet. Stad Arnhem. 22 120 m. W.ZW. Lands End. Samarinda, 24 te Penang. Sarangan, 24 v. Lorenzo Marquez te Tj. Priok. Saroena, 23 v. Soerabaja n. Balikpapan. Sliedrecht, pass. 23 laat Perim. Stad Amsterdam. 23 v. Middlesboro n. Narvik. Salatiga, 22 v. Manilla n. Cuba. Salawati, pas. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Soestdijk. pass. 23 Elba Cp. n. Suez. Stad Breda. 23 van Hallfax n. Rotterdam of Hamburg. Schie, 23 v. Pto Plata n. Amsterdam. Sloterdijk, 23 v. Brownsville te Houston. Stad Maassluis, 23 v. Middlesboro n. Narvik. Stad Vlaardingen, 26 v. Narvik te Vlaardlngen verwacht. Tawali, 21 v. New York n. Baltimore. Ternate, 23 v. Ternate te Balikpapan. Tosari, 23 v. Priok te Rotterdam. Tablan, 22 200 m. O- Ceylon. Tankhaven II, 22 v. Tj. Uban n. Bangkok. Tara, 22 v. Bremen n. Hamburg. Taria, 22 250 m. O.ZO. Socotra. Themisto, 22 550 m. NO. Kp. Race. Tjikampek, 22 v. Port Swettenham n. Penang. Tjiluwah, 23 v. Singapore te TJ. Priok. Tomori, pass. 22 Brothers n. Djeddah. Tongkol, 22 v. Singapore n. Indragiri. Tarakan, 24 v. Tj. Priok te Singapore. Tero, 23 v. Port Soedan n. Aden. Teiresias. 24 v. Limhamn te Liverpool verw. Utrecht. 23 v. Madras te Chitagong. Van Riebeeck, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Veendam, 27 ca. 7 u. v. New York te Southamp ton verwacht. Willem Barendsz, pass. 23 Finisterre. Waterman. 22 v. Rotterdam te Haltfax. Waikelo. 23 v. Belawan te Tj. Priok. Walngapoe 23 te Ampenan. Waiwerang, 23 Ball te Singapore. Woensdrecht, 22 1500 m. W.ZW. Madeira. Westerdam, 23 460 m. O.ZO. Kp. Race. Willemstad, 23 470 m. W.ZW. Madeira n. La Guaira. Warwick Castle, 21 v. Lorenzo Marquez te Belra. Waal, 24 ca. 13.30 u. v. Antw. te Amsterdam. IJsel, 23 v. Lattakia te Piraeus. Zeeland KRL), 22 1000 m. W. Flores. Zeeland (SSM). 25 v. Hull te Kiel verw. Zonnewijk. 23 v. Kaapstad n. Lorenzo Marquez Zuiderkruis, 23 240 m. Z. ten W. Monrovia. KLEINE VAART Algarve, 22 v. Garston te Swansea. Aeglr, 21 v. Londonderry n. Ballina. HAARLEM EN OMGEVING Het Rijksprentenkabinet deelt ons mede „een bijzonder fraaie tekening" van de Haarlemse kunstenaar D. Lindeboom te hebben aangekocht. De werkgroep Kcnncmerland van de Archaeologische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland komt op Woensdag 29 April in gebouw Cultura bijeen. De heer J. G. N. Renaud te Amersfoort zal spreken over „De versterkingskunst van de vroegste tijden tot de middeleeuwen". In de afgelopen nacht heeft men zich via een tuimelraam en door verbreking van een deur toegang verschaft tot het kantoor van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Harmenjansweg te Haarlem. Er wordt niets vermist. In de kerk der Evangelische Broeder gemeente wordt Zondagavond een wijdings- dienst gehouden, waarop orgelmuziek ten gehore wordt gebracht en de bezoekers enkele liederen zullen zingen. Aan de Technische Hogeschool zijn ge slaagd voor het examen werktuigkundig ingenieur de heren F. Allan, Beverwijk en B. Zuidema, Haarlem. Aan de Vryc Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. Rethmeier te Haarlem. De filmavond in het Minerva-Theater, die Woensdagavond door het Adoptie- Comité Heemstede-Puttershoek was voor bereid, heeft een netto recette van f249,75 opgeleverd. Het resultaat van de collecte in de zaal bedroeg f270,91, zodat in totaal f520,66 aan de penningmeester kon worden afgedragen. De controleur A van 's Rijksbelastingen de heer J. Dekker te Haarlemmermeer (inspectie) is overgeplaatst naar Amsterdam (kantoor directe belastingen). De heer J. v. Bemmel, hoofdcontroleur van 's Rijksbelastingen te Terneuzen is over geplaatst naar Haarlem (inspectie tweede afdeling) per 1 Mei 1953. Overgeplaatst van Zierikzee naar Haar lem ingaande 1 Mei 1953 de hoofd controleur van 's Rijksbelastingen de heer J. H. Koper. De heer A. G. M. Vaumont, chef-vak man P.T.T. te Haarlem, herdenkt op 1 Mei de dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad. De hesteller eerste klasse der P.T.T. de heer G. Zonneveld te IJmuiden is per 1 Mei eervol ontslag verleend. De vakman P.T.T. technische groep de heer A. J. Rutteman te IJmuiden is be noemd tot vakman eerste klasse aldaar. Mejuffrouw T. Reinhart schrijver van 's Rijksbelastingen te Haarlem (kantoor in voerrechten en accijnzen) is benoemd tot schrijver A. De tijdelijk schrijver van 's Rijksbelas tingen de heer H. C. Koster te Haarlem (inspectie tweede afdeling) is benoemd tot adjunct-commies-titulair. De commies-titulair ter belasting inspectie tweede afdeling Haarlem de heer J. W. Nieuwenhuys is overgeplaatst naar Amsterdam (inspectie). Per 1 Juli is overgeplaatst de commies van 's Rijksbelastingen de heer A. C. Dorst van Dordrecht naar Haarlem (inspectie reg. en successie). Ameland, pass. 23 Vlissingen. Astra, pass. 23 Vlissingen. Atlantic, 21 te New Bungh. Actinia, 22 v. Dieppe n. Antwerpen. Asuncion, 26 v. Partington te Rotterdam verw. Albergen, 22 v. Santander te Bordeaux. Arcturus, 22 v. Bergen te Grangemouth. Audacia, 23 v. Amsterdam te Vlaarcjjngen. Bab-T, pass. 22 Vlissingen,. Berend, 21 v. Rotterdam te Delfzijl. Binnenhaven, 23 v. Casablanca te Aberdeen. Batavier III, pass. 23 Burtogs. Binnenhaven, 23 v. Casablanca te Aberdeen verwacht. Coeta, 21 v. Antwerpen te Dublin. Catharina, 22 te Middlesbro. Cornelia b II, 24 v. Barry te Rotterdam verw. Douro, 23 te Rotterdam n. Ceuta. Drittura, 21 v. Falmouth n. Southampton. Da Capo, 25" v. Bastia te Burriana verwacht. Deneb, 22 v. Whitehaven n. Connah's Quay. Deni, 22 v. Liverpool n. Dundalk. Dombungih, 22 v. Port Lyautey n. Casablanca. Diligentia, 26 v. Rouaan te Ryeka verw. Elsenburgh, 23 bij Dover. Emergo, 22 v. Newcastle n. St. Nazaire. Fiducia, pass. 21 Lizard. Frisia, pass. 23 Gibraltar. Ferocia, 23 v. Stockholm n. Kotka. Gaasteriand, 22 v. Leith te Hartogen. Glashaven, 22 v. Kopenhagen te Gothenburg. Hartel, 23 te Antwerpen. Houtman, 22 v. Slite n. Gdanks. Haskerland, 22 v. Goole n. Hartogen. Hast III, 22 v. Stockholm n. Gefle Helvetia, 20 v. Bristol n. Oostende. In Spe, 21 te Huil. Ibis. pass. 21 Lizard. Ida Pieter, 23 v. Bordeaux te Hartlepool. Ida Jacoba, 23 v. Rouaan Portsmouth. Import, 25 v. Oporto te Antw. verw. Joost, 21 te Manchester v. Sete. Jason, pass. 23 Vlissingen. lozef Swenden, 22 y. Boulogne sur Mer te Dieppe Jan Krenmer, 22 v. Maassluis n. Kopenhagen. Jo, 21 v. Liverpool n. Belfast. Jongkind, 23 v. Rotterdam n. Rouaan. Julia, verm. 23 v. Montrose n. Jersey. Kortenaer, 22 v. Bayonne n. Londen. Koningshaven, verm. 23 v. Mazagan n. Rouaan. Larix, 21 v. Blyth n. Sundsvall. Li-mfjord, 21 v. Delfzijl n. Emden. Lucerne, pass. 23 Vlissingen. Lydia, pass. 23 Brunsbiittel. Markab, 24 v. Algiers te Londen, verw. May Star, 22 v. Carthagena n. Portsmouth. Marie, pass. 23 Vlissingen. Michel Swenden, 22 v. Poole n. Strangford. Mirzam, 21 v. Casablanca te Rouaan. Myfem, 22 v. Rouaan te Parijs. Mypuck, 23 v. Middlesbro te Antwerpen. Myson, 24 v. Brussel op de Humber verw. Marcella, 23 v. Hamburg n. Vlaardingen. Meuse, 22 v. Rouaan te Parijs. Monica. 23 v. Irvine te Belfast. Merak, 22 v. Lissabon n. Tel Aviv en Haifa. Muphrid, 22 te Shoreham. Nero, 22 te Amsterdam v. Bordeaux. Nautilus, 21 v. Delfzijl n. Selby. Noordland, pass. 23 Vlissingen. Nassauhaven, 22 te Falkenberg. Nieuwehaven 23 v. Rotterdam te Antw. Noord, 23 v. Shellhaven n. Billingham. Noorderlicht, 22 v. Amsterdam te Londen. Neeltje b, verm. 24 v. Antw. n. Dublin. Netta, verm. 23 v. Bilbao n. Terneuzen. NJord, 22 v. Bordeaux n. Londen. Oranje. 21 v. Invergordon te Avonmouth. Pavo, 20 te Stockholm v. Antwerpen. Ponto, 18 v. Torrevleja n. Stornoway. Ponza, 22 te LJusne v. Gefle. Peter Swenden, 21 v. Lorient n. Bayonne. Peter, 22 te Rouaan. Palma, 26 v. Bergen te Karlshamn verwacht. Prior, 24 v. Liverpool te Malta verwacht. Rinl, 21 v. Gent te Londen. Rijnhaven, 23 v. Hull te Rotterdam. Robert. 23 v. Londen te Middlesbro. Rika, 22 v. Hamburg n. Bremen. Setas, 21 v. d. Tyne te Southampton. Sparta, 23 v. Vlissingen n. Kopenhagen. Sumatra, pass. 22 Vlissingen. Suriname, 22 v. Cardiff te Le Havre. Soemba, 24 v. Port Lyautey te Barl verw. Sporota, 21 v. Goole te Lorient. Spurt, pass. 22 Kp. Silleiro Tilly, 21 v. Rotterdam n. Blyth. Teun, 21 v. Frederiksund te Bordeaux. Tuko, 21 v. Londen n. de Tees. Tom v. d. Helde 21 v. Bordeaux n. Casablanca. Toos, 22 v. Kalmar n. Newcastle. Tromp, 22 te Hamburg. Tyro, 22 v Drogheda n. Waterford. Urmajo, pass 22 Vlissingen. Van Brakel, 23 v. Gateshead te Sunderland. Van Gelder. 22 v. Teignmouth n. Amsterdam. Vrede, 23 v. Boston n. Barry. Vindicat Atque Polit, 22 v. Hamina n. Cardiff. Vrij burgh pass. 23 Ouessant. Vivo. 21 te Londen. Wilpo. 16 v. Setubal n. Antwerpen. Westerschelde, 23 v. Swansea te Amsterdam. Wilpo, pass. 233 Vlissingen. Wubbiena. 21 v. Delfzijl n. Aarhus. Wiebold Bohmer, 22 v. Libourne te Dakar. Willem Barendsz, 23 V. Gothenburg té Danzig. Westerschelde, 24 v. Swansea te Amsterdam verwacht. Westlaan, 23 v. Hamburg te Rotterdam. Westpolder, 23 v. Rotterdam te Lissabon ver«k Zeeland, pass. 23 Vlissingen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8