Bondsraad brengt Adenauer in constitutionele perikelen Sovjet-Unie bereid tot ernstige bespreking wereldproblemen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bekroning? Zij zal van tevoren geen enkele conditie stellen NA VO-raad vraagt snelle ratificatie EVG-verdrag Gezin in afwachting PRAVDA ANTWOORDT EISENHOWER: Kanselier wil verdragen van Bonn direct aan president Heuss voorleggen Sergeant Biever viert verjaardag in vrijheid Het woord is aan... Churchill ridder in Orde van de Kousenband Nieuwe vliegvelden voor de NAVO Riley vraagt ontslag Voor Nationale Rampenfonds Vietminh rukt op in Laos 67e JAARGANG No 243 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 25 APRIL 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 90 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WINSTON CHURCHILL is door de Ko ningin van Engeland in de hoogste aller Britse orden, „the Garter", opgenomen. Het moet voor de 78-jarige een merkwaar dige en ook bekorende ervaring geweest zijn door de Koningin, een halve eeuw jonger dan hij, met de Kouseband omgespt te worden. Zij heeft hem bovendien tot Knight, tot ridder geslagen. Tezamen zal het tot zijn sterk ontwikkeld dramatisch gevoel hebben gesproken. Nu is hij Sir Winston. Dat is geen erfelijke titel, die hij dan ook zeker niet gewenst heeft. Ware hij Lord en „peer of England" 'geworden, hij zou in hpt Hogerhuis zitting hebben moeten nemen en het Lagerhuis verlaten. Alleen in het Lagerhuis kan een minister die een belangrijke regeringspost bekleedt dus in de eerste plaats de Prime Minis ter zich ten vel le doen gelden. Hij moet vooral zijn invloed in de volksvertegen woordiging handhaven en het is ook daar dat de grote politieke steekspelen gehouden worden. Dat Churchill geen graventitel ge wenst heeft doet vermoeden dat hij nog niet 'aan spoedig aftreden na de kro ningsfeesten denkt. Dit te minder omdat de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen hem het uit zicht opent op bekroning, na de kroning, van zijn eigen levenswerk als staatsman. Vandaag is een verrassend antwoord op president Eisenhower's rede, gehouden in de kring der Amerikaanse hoofdredacteu ren, gekomen. Het is door het officiële Russische dagblad Prawda gepubliceerd, tegelijk met de volledige tekst van Eisen hower's betoog. Dat laatste is op zichzelf iets nieuws. In korte samenvatting heeft de Prawda medegedeeld: dat Sovjet-Rus land bereid is tot zakelijke en ernstige be spreking van alle internationale vraagstuk ken die zich daartoe eigenen, dat het niet tevoren eisen zal stellen, dat dit niet wil zeggen dat het later geen aanspraken zal doen gelden, dat het zowel bereid is tot direct overleg als tot overleg via de UNO en dat het niet wenst te onder handelen op de veronderstelde basis, dat een nieuw tijdperk in Rusland aangebroken zou zijn. Want, zegt de Russische regering, niet zonder enige humor, die van die zijde ook verrassend mag heten: als iedere wis seling van staatshoofd een nieuw tijdperk zou moeten inluiden zou dat ook in Ame rika het geval moeten zijn, en daar is pre sident Eisenhower op de weg van presi dent Truman voortgegaan. Zo blijkt vandaag dat de vriendelijke wapperingen van het IJzeren Gordijn meer betekenen dan alleen maar de vrijlating van kleine groepen krijgsgevangenen. De veelbesproken ontmoeting van de Grote Vier schijnt plotseling zeer wel bereikbaar te zijn. En het spreekt vanzelf dat die oude rot in het vak, Winston Churchill, zich daarop spitst. Heeft hij zich bovendien nog niet pas in het Lagerhuis moeten verdedi gen tegen aantijgingen der oppositie, dat hij zijn bij de verkiezingen gedane belofte van onderhandeling op het hoogste niveau niet is nagekomen? De kans doet zich nu voor. En door zijn ervaring lijkt hij de bij uitstek aangewezen onderhandelaar. De Amerikaanse president, hoe hoog hij ook gezeten moge zijn, mist deze ervaring. In het algemeen is de Britse bewindssfeer trouwens rustiger en bezadigder dan de door MacCarthys telkens verstoorde sfeer van Washington. Churchill heeft Maandag in het Lager huis woorden gesproken, die daarvan ken merkend getuigden en die velen in deze dagen uit het hart gegrepen moeten zijn. Hij heeft, ronduit erkennend „dat nog niemand de reikwijdte of het doel van de aan den dag getreden wijziging in het Russische optreden kan peilen", daaraan de wens toegevoegd „dat nergens iets zou worden gezegd dat de sfeer van goede wil, die rpisschien groeiende is, nadelig zou kunnen beïnvloeden". Hopelijk heeft dit woord indruk ge maakt, zowel op de talrijke mensen die precies menen te weten welke arglistige bedoelingen achter het nieuwe Russische beleid steken maar de staatslieden we ten het niet en het is heus beter te erken nen dat men het ook niet weet als op die publicisten in het Westen die door al lerlei verdachtmakingen de sfeer wel dege lijk nadelig beïnvloeden. Geen verstandig mens is bij voorbaat bereid, wonderen te verwachten van de nieuwe Russische hou ding. Maar ieder verstandig mens behoort bovendien in te zien, dat wie tot overeenstemming wil komen met zijn te genstander zijn kans niet meer verslech teren kan dan door hem voortdurend in het openbaar aan te vallen en van de laaghartigste bedoelingen te betichten. Men heeft tenslotte met mensen te maken. Men kan wel van regeringen, staten, naties en zo meer spreken maar dat zijn tenslotte alleen maar begrippen en geen apart soort wezens. Als men met ze in contact komt zijn het mensen, voor het merendeel niet eens erg bijzondere mensen, in elk geval geenszins ongevoelig voor de wijze waarop zij worden bejegend. Als men hen niet al te zeer vertrouwt en er niettemin naar streeft, in overleg met hen iets goeds te bereiken is het verstandig, zijn twijfel niet te tonen en zijn achterdocht niet van de daken te gaan schreeuwen. Het klinkt misschien ongewoon, in een tijd als deze zoiets te zeggen, maar ieder zal mij begrij pen die wel eens een conflict met de een of andere firma of instelling heeft gehad, daarmee gaarne een vergelijk wou berei ken en inzag, dat het onverstandig zou zijn het overleg in te leiden door de directie van de firma of instelling eens flink te gaan uitschelden. De vergelijking klinkt erg een voudig, maar zij gaat heus op. Als zij vol strekt mislukken zou, die onderhandeling met Rusland, is er nog tijd en gelegenheid genoeg om aan gramschap uiting te geven. Nu, terwijl niemand weet wat reikwijdte en doel van het Russische beleid zijn, is het alleen maar onverstandig of, duidelij ker gezegd: dom. Aangezien wij reikwijdte en doel niet kennen kan immers ook de mogelijkheid niet worden uitgesloten dat de reikwijdte ver en het doel goed is? R. P. BOMAANSLAG IN BUENOS AIRES. BUENOS AIRES (Reuter). Voor de militaire club in Buenos Aires zijn in de vroege ochtenduren van heden bommen ontploft. De bommen richtten aanzienlijke schade aan, maar veroorzaakten geen slachtoffers. BONN (A.F.P./Reuter). Kanselier Adenauer heeft gisteren onmiddellijk na het besluit van de Bondsraad om de ratifi catie van de verdragen met het Westen uit te stellen, zijn kabinet in buitengewone zitting bijeengeroepen ter bestudering van de ontstane toestand. Bondskanselier Adenauer heeft gister middag te kennen gegeven dat hij de con venties van Bonn en het E.V.G.-verdrag op Dinsdag 28 April bij president Heuss ter ondertekening zou indienen. Volgens Reuter zei de bondskanselier dit niet met zoveel woorden, doch gaf hij de journalisten te verstaan, dat als de Bondsraad Maandag nog niet over de ver dragen zou hebben gestemd, hij ze ter on dertekening naar de president zou zenden. Naar verluidt zou Adenauer op het standpunt staan, dat de raad dan geen ge bruik zal hebben gemaakt van het uitstel van veertien dagen om over de verdragen te stemmen. Deze periode van veertien dagen loopt Maandag af. Adenauer meent, dat de verdragen zelf de rechten van de landen niet aantasten en dat zij daardoor niet onderhevig zijn aan het veto van de Bondsraad. De Bonds raad is echter een tegenovergestelde me ning toegedaan. Als de kanselier dus de verdragen ter ondertekening naar de pre sident stuurt, daagt hij in feite de bonds raad uit bij het constitutionele hof te Karls ruhe een klacht tegen hem in te dienen. En als de bondsraad dit niet doet, dan zal de sociaal-democratische oppositie het wel zeker doen, zo schrijft Reuters correspon dent Ian Fraser. Toen correspondenten de kanselier Vrij dagmiddag vroegen, of hij de verdragen naar de president zou zenden, vroeg Ade nauer op zijn beurt: „Wat zoudt gij doen in mijn plaats?" Breed glimlachend voegde hij hieraan toe: „Zoudt gij ze in een kast laten vergaan?" De premier van BadenWürttemberg, Maier, die tevens voorzitter van de Bonds raad is, is inmiddels door de vrije demo cratische partij, waartoe hij behoort, scherp gecritiseerd wegens zijn standpunt in de Bondsraad. In een verklaring der partij wordt gezegd, dat voorzitter Blücher, die levens vice-kanselier van West-Duitsland is, Donderdag nog had aangedrongen op een spoedige stemming over de verdragen met het Westen, omdat hij bekrachtiging hiexwan beschouwde als een eerste ver eiste voor een West-Duitse aanspraak om gehoord te worden bij besprekingen tus sen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie over Duitsland. „Op grond van verscheidene beloften, die hij aan de partij heeft gegeven, hadden wij aangenomen, dat dr. Maier op de Bondsraadszitting een duidelijk en onvoor waardelijk „ja" inzake de verdragen zou laten horen". Dr. Maier verklaarde Vrijdagavond ech ter, dat hij „strikt correct" had gehandeld, aangezien de fractie der vrije democraten in zijn staat zijn optreden had goedge keurd. Hij zei echter dat hij geen bezwaren zal maken, indien bondskanselier Ade nauer Dinsdag de verdragen ter tekening aan president Heuss zou voorleggen. Ja en nee De voorlichtingsdienst van de Bondsre gering heeft Vrijdagavond te kennen ge geven, dat de ratificatie-ontwerpen voor de verdragen van Bonn Dinsdag ter onder tekening aan president Heuss zullen wor den voorgelegd. Een West-Duitse regeringswoordvoerder heeft echter Vrijdagavond met klem ont kend, dat bondskanselier Adenauer een verklaring zou hebben afgelegd, volgens welke hij de West-Duitse overeenkomsten met de verbondenen Dinsdag aan president Heuss ter tekening zou voorleggen. (ANP/UP). Sergeant Arie Biever uit Den Haag, die, zoals bekend, uit Noord- Koreaanse krijgsgevangenschap is vrijgela ten, maakt het goed. Hij zal zo spoedig mogelijk na aankomst in Tokio verder rei zen naar Nederland. Wanneer dat zal zijn is echter nog niet bekend. Hij viert heden zijn verjaardag. De tijd van wachten is nu voor mevrouw Biever voorbij. Binnenkort komt haar man thuis uit Korea, na tweeëneenhalf jaar weggeweest te zijn. Van deze tijd bracht Biever 26 maanden in krijgsgevangenschap door. Het was bij de bijna legendarisch gewor den gevechten bij heuvel 325 in Februari 1951, dat Biever vermist werd. Het enige wat men destijds vond was zijn pet. Vier maanden later, in Juni 1951, ontving rrje- vrouw Biever een brief van een Ameri kaans sergeant, die tegelijk met de Neder landse soldaat gevangen genomen was, maar naderhand zijn vrijheid herkregen had. In de brief stond dat Arie het goed maakte. Biever deelde na aankomst in Pan- moendjom aan United Presse mede, dat „zeer vele" krijgsgevangenen waren omge komen tijdens een geforceerde mars die Sergeant Arie Biever uit Den Haag, die uit Noord-Koreaanse krijgsgevangenschap is ontslagen. een aanvang nam in een krijgsgevangenen kamp te Wonjoe. Biever zei over die mars van ongeveer 500 kilometer: „Het was bitter koud. Ik was zelf ook meer dood dan levend en be grijp nauwelijks hoe ik er door gekomen ben." Hij zei dat zijn groep aan het begin van de mars 500 man sterk was en dat dat aantal geleidelijk was teruggelopen tot 300 of minder. Over het leven in de kampen zei hij dat de behandeling eerst slecht was maar latei- beter was geworden en tenslotte „heel goed" was. Persoonlijk had hij het het ergste gevon den dat hij bij gebrek aan medicijnen niet voor dysenterie behandeld kon worden. „Alleen de laatste week kreeg ik medicij nen van een Chinese arts, maar dat ge beurde toen zij wisten dat ik gerepatrieerd zou worden." NEW YORK (AFP). Generaal Wil liam Riley, voorzitter van de Israeliscli- Arabische wapenstilstandscommissie heeft zijn ontslag bij de secretaris-generaal van de UNO ingediend. Een opvolger van Riley is nog niet benoemd. De reden van het ontslag is nog niet bekend. Functionarissen van de UNO heb ben verklaard, dat Dag Hammarskjoeld het ontslag van Riley heeft aanvaard. MOSKOU (Reuter). Het officiële or gaan der Sovjet-Russische communistische partij, de „Pravda", heeft heden zijn gehele voorpagina gebruikt voor een antwoord op de toespraak die president Eisenhower op zestien April lot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren heeft gehouden. Tevens publiceerde de „Pravda" op pagina drie de volledige tekst dezer toe spraak, die een wereldopbouwfonds voor stelde en de condities inhield waarop de V.S. bereid zijn met de Sovjet-Unie te onderhandelen. De „Pravda" zegt dat er „voorzover het de Sovjet-Unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereidheid een evenredig deel bij te dragen aan de oplos sing van tot tegenstellingen aanleiding gevende internationale vraagstukken". „De Sovjet-Unie heeft dit meer dan eens bij de behandeling van belangrijke inter nationale vraagstukken bewezen", schrijft het blad. „De Sovjet-Russische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ernstige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraag stukken. Zij zijn hiertoe zowel in recht streekse onderhandelingen, als in de ge vallen waarin dit vereist is, via de UNO bereid", verklaart de „Pravda". Het blad schrijft voorts dat het „beroep der Sovjet-leiders om tot vreedzame rege ling van internationale vraagstukken te komen niét wordt gekoppeld aan een te voren aan de Verenigde Staten, of aan andere,, met het Brits-Amerikaanse blok verbonden landen, te stellen eis". De „Pravda" schrijft dat president Eisen hower in zijn toespraak zegt, dat de Ver enigde Staten bereid zijn „een rechtvaardig aandeel bij te dragen aan de oplossing van internationale geschillen". Doch deze verklaring wordt geenszins in de rede van de president bevestigd, alhoe wel dit toch noodzakelijk zou zijn, meent het officiële orgaan der Sovjet-Russische communistische partij. Het Sovjet-Russische partij-orgaan be sluit: „De politiek der Sovjet-Unie kan niet in strijd zijn met de belangen van andere vredelievende staten. Zij komt overeen met de wensen van alle landen, die bereid zijn, ongeacht het door hen aangehangen maatschappelijke stelsel, bij te dragen aan de ontwikkeling van in ternationale samenwerking. Deze Sovjet-Russische politiek vertolkt bovendien de diepste bewondering, clie het Russische volk koestert voor een verster king van de wereldvrede". Geen nieuw tijdperk Zoals bekend, schrijft de „Pravda" nog, verbinden de Sovjet-leiders geen eisen aan hun oproep voor een vreedzame regeling van internationale vraagstukken. Dit be tekent echter niet, aldus het blad, dat er van Sovjet-zijde geen aanspraken zijn. Doch de Sovjet-leiders zouden elke stap van de regering van de Verenigde Staten of een ander land met vreugde begroeten, in dien deze stap gericht is op een vriend schappelijke regeling van de vraagstukken. Dit is het bewijs, aldus de Pravda, dat de Sovjet-Unie bereid is ernstige en zakelijke besprekingen over de problemen te begin nen. Er kan niet stilzwijgend aan het feit voorbij worden gegaan, dat de landen van het Brits-Amerikaanse blok, die in de oor log met de Sovjet-Unie waren verbonden, dadelijk daarna terugkeerden tot het voor oorlogse beleid, waarbij de betrekkingen met de Sovjet-Unie in geen enkel opzicht vriendschappelijk konden worden genoemd. Verder schrijft de „Pravda" dat de Sovjet-Unie niet van plan is toe te geven dat het een of andere tijdperk uit de Sov- jetpolitiek is afgelopen. Indien men als begin en einde van een tijdperk rekent het optreden van een nieuw staatshoofd dan kan men van Sovjet-zijde op goede gronden zeggen, dat bij het aan de macht komen van de regering van Eisenhower een tijd perk in de Amerikaanse politiek werd afge sloten. Maar Eisenhower verdedigt zonder enige terughouding de gehele politiek van zijn voorganger, waarop hij, in het bijzon der in de verkiezingscampagne „niet onge grond" in vele opzichten critiek heeft ge leverd. Hagerty, de perssecretaris van het Witte Huis zeide te Washington, dat er geen commentaar zou worden gegeven voor de volledige verklaring van Moskou in het be zit van de Amerikaanse regering is. Eisenhower: „Geduld" President Eisenhower heeft Vrijdag in een toespraak verklaard, dat men niet moet verwachten, dat de geschillen tussen de landen als bij toverslag zullen worden opgelost. De Amerikaanse president zeide, dat koersen moeten worden uitgezet, leer stellingen ingeprent en de waarheid met geduld verdedigd, totdat fatsoen en recht vaardigheid als de overheersende factoren worden erkend. Machtsbegeerte en mili taire kracht zijn volgens Eisenhower slechts van voorbijgaande aard en kunnen de geest van de mens niet beheersen. PARIJS, (Reuter). De Atlantische raad heeft Vrydag een resolutie goedge keurd, waarin gevraagd wordt om snelle ratificatie van het Europese legerverdrag. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Beyen, verklaarde op een persconferentie, dat alle afgevaardig den van de EVG-landen ter conferentie verklaarden vastbesloten te zyn de nood zakelijke maatregelen te nemen om het verdrag door hun parlementen goedge keurd te krygen. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, die waarneemt voor minister Eden, deelde de raad Vrijdag mede, dat Enge land alles wat in haar vermogen ligt, zai doen om de EVG te steunen. Engeland is echter niet bereid te vei'zekeren, dat het troepen in Europa zou houden gedui-en- de de periode van vijftig jaar. dat het EVG-vex-drag gelden zal. Frankrijk had om deze gai-antie gevraagd. Voorts heeft de raad Vrijdag het ver slag over de militaire vorderingen, dat was ingediend door de stafchefs van de 14 NAVO-landen, goedgekeurd. Een zegs man verklaax-de, dat in dit verslag uitge sproken vorderingen bij de heruitrusting van de NAVO-stri.idkrachten worden ge meld, doch dat niet de in Februari 1952 te Lissabon gestelde doelen waren bereikt. Deze doelen waren: 4.000 vliegtuigen en 50 divisies. Van gezaghebbende zijde wordt venxo- rnen dat de NAVO-raad er Vrijdagavond nog niet in geslaagd was, het verschil tus sen het door de militairen gevraagde be drag en hetgeen de politici wensen uit te trekken, te overbruggen. De raad zal over dit punt nog nader beraadslagen. Men verwachtte dat heden op de slotzitting hierover ovex-eenstemming zou worden bereikt. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, die tevens voor zitter is van de NAVO-raad, heeft Vrijdag avond te Parijs op een persconferentie verklaard, dat de veertien NAVO-landen overeen zijn gekomen de Sovjt-Unie hal verwege tegemoet te komen bij elke wel gemeende Russische vredesstap. Pearson verklaarde dat de Atlantische raad er weliswaar niet van overtuigd is, dat de Russen tot nu toe daadwerkelijk dergelijke stappen hebben gedaan, doch dat hij tevens niet wil verklaren dat de jongste Russische vredesstappen „niets be tekenen". „Vorderingen" De opperbevelhebber der NAVO-strijd- krachten in Europa, de Amerikaanse ge neraal Matthew B. Ridgway, heeft Vrij dag tegenover de NAVO-raad verklaard dat „indrukwekkende vorderingen zijn gemaakt bij het organiseren der Europese verdediging". Hij voegde hiex-aan echter de waarschuwing toe, dat de Westelijke militaire kracht nog bij lange na niet in staat is het hoofd te bieden aan een even tuele Sovjet-Russische bedreiging. „Mili tair bekeken, is deze dreiging thans groter dan verleden jaar", verklaarde hij. Russisch commentaar Een commentator van radio-Moskou heeft Vrijdagavond verklaard dat de agenda der bijeenkomst van de NAVO- raad te Parijs aantoont, dat deze niet is uitgeschreven ter bevordering van vreed zame doeleinden. De commentator vestigde de aandacht van zijn toehoorders op agendapunten als het plan, dat voorziet in een voortschrij dende bewapening door de NAVO-staten, het stichten van een Europees leger en de voorgestelde herbewapening van West- Duitsland. Deze spreker van radio-Moskoxi was voorts van mening, dat men moeilijk kan geloven aan de waarde van een voorspel ling van de „New York Herald Tribune", dat op de bijeenkomst te Parijs „de een heid van het Atlantische blok zal worden bevestigd." „Eenheid tussen de volken kan slechts groeien en sterker worden op basis van de worsteling voor de vrede en internatio nale samenwerking en niet op basis van oorlogsvoorbereidingen en aggressieve be doelingen, die slechts hongersnood en ar moede onder de volken brengen," besloot hij. Petit-Senn: Er ontbreekt iets aan de mens, zelfs aan de meest volmaakte, als hij geen ongeluk heeft ervaren. Hij is als een vesting die nog nooit belegerd is. N. N. ƒ13.50; V. V. H. ƒ25,—; Mr. E. F. Witmond. 5831 Eastbrook Bellflower Cali fornia U.S.A. ƒ113,21; De pot van Mam ƒ5,-. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. LONDEN (Reuter). Koningin Elizabeth van Engeland heeft Vrijdagavond premier Churchill geridderd en hem de versierse len van de Orde van de Kouseband uitge reikt. De orde van de kouseband is de hoogste Britse ridderorde. De premier heeft nu dus wel de onderscheiding aanvaard, waarvoor hij in Juli 1945 bedankte, toen deze hem door wijlen Koning George werd aange boden, kort nadat Labour de eerste alge mene verkiezingen na de oorlog had ge wonnen. De reden hiervoor was, dat de orde hem werd aangeboden op aanbeveling van de Labourpremier Attlee, dus op politieke voorspraak. Sedert 1946 wordt de orde echter door de Koning toegekend zonder politiek advies. Doordat de Koningin hem ..Sir" en niet „Lord" heeft gemaakt, kan Churchill lid van het Lagerhuis blijven. Bij de plechtigheid op het kasteel van Windsor knielde de 78-jarige staatsman Vrijdag voor de jonge koningin, die hem met een zwaard tot ridder sloeg en de tra ditionele formule uitsprak: „Sta op, Sir Winston". Slechts een kleine groep Koningen, prin sen, hex-togen, militairen, staatslieden en kerkelijke autoriteiten, in totaal 32, beho ren tot de Ox-de van de Kouseband, die vijf eeuwen geleden werd ingesteld en waarvan Koningin Elizabeth het hoofd is. Ook Prinses Wilhelmina is lid van deze orde. PARIJS. (Reuter). De NAVO-raad heeft Vrijdagmiddag een program ten be drage van 317 millioen pond sterling voor de aanleg van nieuwe vliegvelden en mi litaire installaties in de komende drieën eenhalf jaar goedgekeurd. Dit program, dat bekend staat als „in- frastructuxxr", omvat de 67 millioen pond sterling, waarom generaal Ridgway, de At lantische opperbevelhebber, in December vroeg en waarover toen geen besluit werd genomen. Volgens de zegsman dragen de Verenig de Staten het grootste deel van de kosten voor dit program bij, 42,86 procent. Het Franse aandeel zou 13.75 procent en het Britse 11.45 procent bedragen, het Neder landse 4.07 procent. In West-Duitsland zullen 34 vliegvelden worden aangelegd, waarvan er 28 eind 1953 voor gebruik gereed zullen zijn. De kosten van aanleg van deze vliegvelden worden gedragen door de drie Westelijke bezettende mogendheden, de Verenigde Staten, Groot-Brittarmiê en Frankrijk. HANOI. (Reuter/AFP). Vier batal jons van de Vietminh-opstandelingen, die aan de strijd in de Indo-Chinese staat Laos deelnemen, trekken op in Zuidelijke richting naar Loeang Prabang, de residen tie van de Koning van Laos. Franse piloten meldden Vrijdagavond, dat de voorpost Moeong Ngoi, honderd km. ten Noorden van genoemde stad, in brand staat. De twintig kilometer Noordelijker gelegen post Moeng Choea, aan de rivier de Nam Hoe, blijft weerstand bieden aan de op standelingen. Het garnizoen wordt uit de lucht bevoorraad. De Franse luchtmacht maakte gebrxiik van de vex-beterde weersomstandigheden en bestookte troepenconcentraties van de tegenstander ten Noorden van de geïso leerde Franse posities op de „vlakte der kruiken". KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt, maar tot morgen avond waarschijnlijk droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord en West. later krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Koude nacht met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgen over dag over het algemeen iets hogere tem peraturen dan vandaag. 26 April Zon op 5.21 uur. onder 19.56 uur. Maan op 17.23 uur. onder 4.01 uur. 27 April Zon op 5.19 uur. onder 19-57 uur. Maan op 18.35 uur. onder 4.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 April Hoog water: 1.40 en 14.02 uur. Laag water: 9.17 en 21.53 uur. Zondag 26 April Hoog water: 2.23 en 14.38 uur. Laag water: 10.03 en 22.29 uur. Maandag 27 April Hoog water: 2.53 en 15.09 uur. Laag water: 10.40 en 23.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1