Overstelpend getal opgetogen kijkers voor grandioos corso PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG ió het „Bloemensymphonie" met koninklijke ouverture Eerste prijzen naar vrolijke Rembrandt en een ondeugende Eros Bussen boordevol De radio geeft Dinsdag Belgische hélicopter- piloot gehuldigd OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN en ver over tijd Ook prinses Margriet kwam kijken Autobus sleurde auto mee; vier gewonden Samenwerking met België op televisiegebied Agendo voor Haarlem Minister Mansholt naar Amerika Kerkelijk Nieuws Draaiende vleugels brachten eerste hulp in het rampgebied WASSERIJ DUYN Prijs- beheersing J MAANDAG 27 APRIL 1953 (Van een verslaggever) MET PRINS BERNHARD vrijwel onopgemerkt tussen de honderdduizenden toe schouwers is Zaterdagmiddag het imposantste bloemencorso sinds 1949 het aarzelend beginjaar der corso's door de Bollenstreek getrokken. De hoge gast stond ter hoogte van de Steenfabriek tussen Hillegom en Lisse en hij kreeg van de zonnegod Helios, Anna Pavlova en Prins Carnaval een vriendelijke, half verraste nijging. Met de lentezon in top is de drie kilometer lange stoet om één uur uit Bennebroek gestart langs het zorgvuldig van auto's schoongeveegde parcours naar Sassenheim. En het werd al aardig fris, toen de ruim vijftig wagens op de Van den Endelaan in Hillegom uit elkaar gingen en de eindeloze drommen opgetogen kijkers huistoe schuifelden met de wetenschap in het hart, dat dit corso liet mooiste, het grootste en het duurste was, dat ooit in Nederland was vertoond. Alleen al de ouverture van de bloemen symphonie: de strakke muziek van de Koninklijke Militaire kapel, het groot tenue der gedisciplineerde muzikanten van het garde regiment grenadiers in dat felle rood onder de hoge kolbak, was een feest voor het oog in de smalle dorpsstraten. Zoals alles wat er achter reed, volgetuigd met de bloesem der bollenlanden, een groots feest was voor de naar voorzichtige schatting 500.000 saamgestroomden langs het kantje. Onder wie ontelbare vreemde lingen. Dank aan de volken „Thanks to the nations", zei de eerste geurige praalwagen dan ook terecht: een doorgebroken dijk en een dankbaar ere saluut jegens de buitenlandse hulp na de Februari-ramp, verzinnebeeld door de drie plaatselijke Rode Kruis-afdelingen met een kostbaar bouwsel in voorjaars- kleuren. Daarna deinden al die zoete namen der bolgewassen voorbij: EROS met een door hem aangewakkerd, lieflijk minnespel tussen bloemfonteinen, „Golden Harvest" in de vorm van sierlijk gebogen hoorns des overvloeds bestoken met paarse hya cintennagels twee struise boerinnetjes uit Obdam die de „West Fries" zonder veel omwegen uitbeeldden en de schuch tere bruid als „l'Innocence" oftewel „de onschuld", wier tractorchauffeur zelfs de livrei niet had vergeten. De mooiste van de vijftig? Daar heeft de jury in Bennebroek ruim een uur over lopen piekeren, maar ten slotte ging de eerste prijs naar het inder daad bijzonder kleurige Rembrandt met zijn Saskia op de knie, die elkaar het goede der aarde toedronken uit hoge fluiten in een weelde van donkere bloe men, van voren afgedekt met een palet. Het was vakwerk uit de streek zelf, al stond de Amsterdamse naam van een der firma's, die aan een befaamde jenever haar broodwinning ontleent, dan ook op de wagen. Bij de amateurs werd het lief desprieel als de mooiste uitgekreten (EROS van M. Veldhuyzen van Zanten Lisse). Glanzend kuras Een reusachtige Keizerskroon be faamde tulpensoort wiebelde voorbij; het Vrijheidsbeeld trok een zeemeermin over de diep-blauwe golven en gaf onder de naam „Avanti" aan, dat het met de bollenexport nóg beter kan en een grootse „Imperator" bereed in glanzend kuras een blank rossinant, dat getooid was met het ADVERTENTIE DorUlraal 39 - Haarlem - Ti!. Nergens beter is de enorme drukte van het afgelopen weekeinde in de bollen streek te registreren geweest dan tussen de hekken van de NZHVM-halten aan weerszijdenin Haarlem en in Lei den. Zaterdagochtend vroeg is de grote uittocht naar het Zuiden al begonnen onder de kap van het Haarlemse station, waar op een goed moment de queue tot ver onder het viaduct in de Jansweg stond. In Leiden, aan de Boerhaavelaan was het net zo erg en de bussen konden deze overweldigende toeloop natuurlijk ondanks alle extra-diensten lang niet verwerken. Tot vier uur heeft de exodus geduurd. Na het corso had de NZH alleen al in Hillegom een 25 bussen samengetrokken, maar daarmee waren allen kijkers in de verste verte niet te verwerken, zodat men alle zeilen heeft moeten bijzetten, om de zaak omstreeks kwart over negen „schoon" te krijgen. Zondag hetzelfde liedje vooral de toeloop naar Flora gaf de bus de nodige problemen en de extra-rondritten heb ben gedurende beide dagen ruim vijftig keer vele bewonderaars door Haarlem en omgeving gevoerd. Dat vertraging onvermijdelijk was, wis ten de NZH-directie en klanten vooruit: de file-vorming langs de weg Haarlem- Leiden heeft bij voortduring vertragend gewerkt op het afwikkelen der diensten. „Maar het is dan ook maar twee keer per jaar zo erg" verzuchtte gisteravond een der vermoeide vervoersmensen van de maatschappij terugziend op twee topdagen, die het hele reserve bussen- park en het totale personeel hebben opgeëist. »cocxxxxxxx:^ooooocxx)ocoooooooix»ooooooooooooooooc)OOOOOOC Bij het politiebureau te Hillegom heeft Zaterdagmiddag ook Prinses Margriet het voorbijtrekken van het bloemen corso gadegeslagen. Bij haar komst is de Prinses ontvangen door de burgemeesters van Hillegom, Bennebroek en Heemstede, Prinses Mar griet werd vergezeld door een hofdame en een vriendinnetje. gedrongen verkeer uren nodig gehad om af te vloeien en toen de bus er eindelijk weer door kon, moesten in ijltempo vele tienduizenden naar huis gebracht worden om aan de thuisblijvers te vertellen, dat ze dit jaar veel, heel veel gemist hebben. De prijzen De jury kende na lang wikken en wegen de volgende bekroningen toe: Amateurs-Vrachtwagens: 1 EROS (6); 2 Svmphonie van pauwtulpen (.47); 3a Fantasie (21); 3b Helios (25); 4a Mozart (5); 4b Myosotis (24); 5a Sieraad van Flora (22); 5b Queen of the whites (9); Ga Flower Festival Keukenhof (3); 7a lTnnocence (16) en 7b Golden Harvest (8). Vakwerk-Vrachtwagens: 1 Rembrandt en Saskia (36); 2 „Avanti" (13); 3 Patria (27); 4 Imperator (19); 5 Herold Hyacin ten (45); 6 Anna Pavlova (37). Het Rode Kruis verscheen met deze fraaie praalwagen in het bloemencorso die de dank van Nederland voor ae buitenlandse hulp bij de stormramp symboliseerde. Personenauto's: 1 C. Warmenhoven (eveneens wisselbeker); 2 mej. K. Blokker; 3 N.V. v/h Q. v. d. Berg en Zn.; 4 N.V. Doornbosch en Zn.; 5 N.V. J. H. Müller en Zoon. Als de mooiste kleurencombinatie werd nummer 36, „Rembrandt en Saskia" ge kozen; de bloemenwimpel ging naar num mer 13 „Avanti" van de Black Diamond Lines en de verenigingsprijs werd in de wacht gesleept door wagen 12 van de Hil- legomse R.-K. sportvereniging „Concor dia". Kwasten - Plamuurmessen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpen-rallye. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Economie en staatkunde in Indonesië. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Tulpen-rallye. *19.15 uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Pianokwartet. 21.15 Bra bants orkest. 22.00 Platen. 22.05 De Radio dokter. 22.20 Zang en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Om roepkoor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.40 De vrouw in gezin. Maat schappij en Staat, causerie. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 12.55 Tulpen- rallye. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Orgel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Harmonie-orkest. 19.20 Voordracht. 19.30 Tenor en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Gevarieerde muziek. 21.50 Dansmuziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Bas en piano. 2300 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Platen. 23.50—24.00 Tulpen-rallye. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht: De kleine wereld; Afscheid van de Clown, TV-spel; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Zang. 14.00 Schoolradio 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Ka mermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Omroeporkest 21.00 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boek bespreking. (Op. 224 en 49 m.). embleem van een bekende vervoersonder neming. En dan was de stoet nog niet eens op de helft telkens weer doken nieuwe fantastische bouwsels op om de bochten van de kilometerslange weg. Een succes in de ogen van de toeschouwers was de reus achtige blauwe bloemkelk met het frêle meisje in haar hart, omgeven door kleu rige honingzoekende vlinders een open doekje ook kreeg het omvangrijke bord in Delfts blauw, dat inderdaad de kleur van dit nationale product treffende benaderde. Dan oprijzend uit een gedurfde kleu rencombinatie van geel en vlammend rood: Frins Carnaval. En de „witte Zwaan" ais „topwagen". Of de fabriek van tafelbestek, die „Birds Eye" tot onderwerp gekozen had en een ekster mee liet rijden, die een harer blinkende producten meepikte het vliegtuig van de KLM en het be bloemde zeilbootje van de Warmondse zeilvereniging. Het werd haast te veel, om goed te bekijken, zelfs al reden de wagens ruim uit elkaar. Als een der laatsten kwam dat statige pronkstuk „Pauwtulpen" voor bij een prachtige compositie in blauw met kunstig geboetseerde pauwen en een der liefste meisjes van bollenland in een aureool van blauwe stralen als hartver warmend middelpunt 'hoe koud ze het ook mocht hebben in de nogal dunne Noor denwind. Het sympathieke groepje Ambonezen in öe achterhoede sloot het halve uur bewonderend kijken af met muziek tussen een kleurig bloemenmozaïek; de glanzend- gepoetste personenauto's, rijkelijk gesierd met vurige amaryllis en zelfs blanke aaronskelken vormden de kleine tussen- kralen in het wondermooie snoer van kleuren. Overweldigend druk Ruim driehonderd rijkspolitiemannen hebben daarna het verkeer niet te erg in de knoop laten lopen met een vriendelijk heid, die weldadig aandeed en een attentie, waardoor zelfs de onbewaakte overweg bij Hillegom een toeziend brigadier had ge kregen. Des ondanks heeft het op de smalle wegen van de geestgronden samen- Zaterdagavond is een uit Schagen ko mende personenauto, die de provinciale weg opreed en geen voorrang verleende, door een autobus aangereden en ongeveer 25 meter meegesleurd. Van de vier inzit tenden van de personenauto twee echt paren uit het woonwagenkamp te Schagen werden de vrouwen met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis in Alk maar overgebracht. De mannen zijn Zater dagnacht in observatie gehouden, maar zijn Zondagochtend weer naar huis ge gaan. De personenauto is zwaar bescha digd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft te Brussel besprekingen gevoerd over samenwerking van België en Nederland op televisiegebied, met name over de mo gelijkheid van het uitwisselen van pro gramma's. MAANDAG 27 APRIL Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonneveld „Bloemlezing", 8 uur. Brinkmann: Film avond voor aanstaande emigranten, 8 uur. Frans Hals: „Edouard en Caroline", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De tante van Charlie", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: ..Metroscopix", en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gue rilla aan de Rio Grande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Dr. Satan ont maskerd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 APRIL Concertgebouw: Concert HOV (meester- serie), 8 uur. Frans Hals: „Edouard en Caroline", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Metroscopix" en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Dr. Satan ontmaskerd", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Overleg over integratie en importrestricties V Op 30 April zal minister Mansholt zich naar Amerika begeven voor het voeren van besprekingen met Amerikaanse auto riteiten over een aantal onderwerpen, die de verhouding tussen Amerika en Neder land op agrarisch gebied raken. De minis ter zal van 1 tot 18 Mei in Amerika ver toeven, daarna vertrekt hij naar Canada, vanwaar hij op 29 Mei naar Nederland zal terugkeren. Voor zijn bezoek aan de V.S. staan be sprekingen met Harold Stassen, de direc teur van de Mutual Security Agency, de minister van Landbouw, Benson, en ande re hoge Amerikaanse landbouwautoriteiten op het programma. Omtrent het doel van het bezoek wordt medegedeeld, dat onder meer de Ameri kaanse importrestricties op landbouw producten ter sprake zullen komen alsmede de mogelijkheden voor de verhoging van de uitvoer van Nederlandse agrarische producten naar Amerika. Minister Mans holt zal bovendien het Nederlandse stand punt inzake de Europese integratie uiteen zetten, inzonderheid met betrekking tot de landbouw. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amersfoort (gestichtge meente „Zon en Schild" en „Hebron") N. den Oudsten te Alkmaar; te Scheveningen (vac. L. Boer) F. D. Emous te Hillegers- berg; te Zweeloo (toez.) D. A. Werner, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Emmen (als ziekenhuispred.) dr. A. de Willigen te Paesens. Geref. kerken Bedankt voor Aduard en voor Maasdijk Joh. P. Boer te Zwartebroek. In aansluiting op berichten over aan melding voor emigratie naar Canada deelt de Commissaris voor de Emigratie mede dat nadere besprekingen met de Canadese emigratie-autoriteiten hebben geleid tot het resultaat, dat zowel agrariërs als niet-argra- riërs, die zich zeer spoedig aanmelden, als nog in aanmerking kunnen komen voor ver trek in dit jaar. Zaterdagmiddag hield de_ Kon. Ned. Ver eniging voor Luchtvaart haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, ditmaal voor het eerst op „eigen terrein", namelijk op haar zweefvliegcentrum „Teriet" bij Arn hem, dat sinds kort een aantrekkelijk paviljoen rijk is, waar bezoekers van het onvergelijkelijke uitzicht over de wijde vlieghei en van de verrichtingen der ranke zweefvliegtuigen kunnen genieten. De vergadering had hoofdzakelijk rou- tinepunten op de agenda. Er werd een overzicht gegeven van de vele activiteiten in het afgelopen jaar, in het bijzonder op het gebied van de sportluchtvaart, de zweefvliegerij en de modelvliegtuigsport. Volgende maand zal de K.N.V.v.L. voor het eerst sinds 1932 als gastvrouwe optre den ter gelegenheid van het F.A.I.-congres, de jaarvergadering van de Fédération Aéro- nautique Internationale, die een 150 ge delegeerden uit 26 landen naar de Residen tie zal brengen, waar Prins Bernhard in de Ridderzaal het congres zal openen. De FAI, waarbij alle nationale aeroclubs zijn aan gesloten en die in Nederland door de KNVvL wordt vertegenwoordigd, is het officiële internationale lichaam dat de vliegsport in al zijn geledingen regelt en onder andere de officiële bepalingen ter erkenning van records opstelt. - Het hoogtepunt van de algemene verga dering vormde Zaterdagmiddag de plech tige huldiging van de Belgische helicopter- vlieger Gérard Trémérie van de Sabena, die voor deze gelegenheid vergezeld van zijn echtgenote met een tweepersoons Bell hefschroefvliegtuig uit Brussel was komen overvliegen. De voorzitter, de heer C. Kolff, memoreerde het moedige initiatief van Tré mérie tijdens de Februari-ramp, toen htj als eerste helicopter-piloot te hulp schoot en onder andere Oude Tonge, waar hij op een overgebleven stukje dijk landde en met de bewoners een verschrikkelijke nacht door bracht, de eerste verbinding met de buiten wereld gaf. Door de toekenning van de Zil veren Médaille der vereniging heeft de KNVvL in hem hulde willen brengen aan alle vliegers van diverse nationaliteiten, die zoveel moed en zelfverloochening hebben getoond. De sympathieke en bescheiden Trémérie toonde zich zichtbaar ontroerd en gaf daar_ van ook blijk in een eenvoudig dankwoord in gebroken Vlaams, waarin hij sprak van ae band tussen de beide nabuurlanden, die door de catastrophe nog was versterkt. Hij zeide dankbaar te zijn dat de „draaiende vleugels van de Sabena" hiertoe hadden kunnen bijdragen. Een zeer langdurig ap plaus vertolkte de gevoelens van de aan wezigen. Behalve aan Trémérie werd de Zilveren Médaille ook uitgereikt aan twee leden van het Hoofdbestuur, ir. Blackstone en jhr. mr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, terwijl de zweefvlieger Ordelman, de eerste Ne derlander, die het veeleisende gouden pres tatie-brevet verwierf en ons land op uit stekende wijze vertegenwoordigde bij de wereldkampioenschaps-wedstrijden in Spanje, werd onderscheiden met een certi ficaat van erkenning. Analfabeten. In een rapport van de UNESCO wordt gezegd, dat ten minste de helft van de wereldbevolking niet - lezen of schrijven kan. Het analfabe tisme is vooral sterk in Azië en Afrika. Aankomst. Keizerin Soraya, echtgenote van de Sjah van Perzië, is heden per vliegtuig te Rome aangekomen. Zij maakt een reis naar Europa „om ge zondheidsredenen". De keizerin, die er betrokken en vermoeid uitzag, werd be groet door personeel van de Perzische ambassade. Brand. Acht kinderen zijn Zondagnacht om het leven gekomen bij een brand in een houten huis te Tarentorous in de Canadese provincie Ontario. De brand ontstond door het omvallen van een kachel. Vrees. Een subcommissie voor buitenland se betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft in een Zaterdag gepubli ceerd verslag gewaarschuwd, dat de recente Russische vredesgestes wellicht een dekmantel voor toenemende Sovjet- spionnage-activiteit in de Verenigde Staten en andere niet-communistische landen zouden kunnen ziin. In het ver leden is gebleken, aldus dit verslag, dat in periodes van „vriendschap" de vrije wereld minder op haar hoede was en daarvan had de Sovjet-Unie gebruik gemaakt voor spionnage en ondermij ning. Zuiverine. Het bestuur van de West-Duit se vrije democratische (liberale) partij heeft Zondag een zuivering van haar gelederen van nazistisch gezinde ele menten gelast. De partij, die op één na de grootste is van de regeringscoalitie, heeft verder dr. Ernst Achenbach ont heven van zijn functie van adviseur voor buitenlandse zaken. Achenbach is de raadsman van dr. Werner Naumann, een voormalige nazi-functionaris, die verdacht wordt van samenzwering tegen de West-Duitse staat. Toen voor het eerst melding werd gemaakt van het „complot-Naumann", werd verklaard, dat de betrokkenen getracht hadden zich in de F.D.P. in te dringen. Verhouding. De besprekingen, die de afge lopen twee dagen tussen de Joegoslavi sche regering en vertegenwoordigers der Servische Orthodoxe kerk zijn ge houden, hebben aangetoond dat een verbetering van de betrekkingen tussen de staat en de kerk mogelijk is, aldus heeft het persbureau „Tanjoeg" Zater dag meegedeeld. Hieraan wordt toege voegd,dat de verhouding met de Rooms- Katholieke kerk echter onveranderd is gebleven. Mau Mau. Een groep van twintig Mau- Mau-leden heeft Zaterdag een overval gedaan op een afgelegen woning van een Italiaans gezin op de helling van de berg Kenya. De vrouw en haar twee kinderen werden met messen en re volverschoten afgemaakt. De man, die in een nabijgelegen zagerij werkte, werd door de groep beschotèn, toen hij zijn gezin te hulp snelde. Hij wist zich echter te verschuilen. Explosie. Bij Las Vegas in de V. S. is Za terdag de zevende atqomontploffing in de huidige serie tot stand gebracht. De lichtflits werd 130 kilometer van de plaats van de ontploffing waargenomen. Het zag er naar uit, dat dit de zwaarste was in de huidige reeks. Aan de proef neming nam een aanzienlijke hoeveel heid troepen deel. Hulp. Een groep van 55 Amerikaanse za kenlieden, die een reis om de wereld gemaakt heeft, heeft een rapport opge steld, waarin zij adviseert, om de hulp aan de West-Europese landen te ver minderen ten gunste van de landen van het Verre Oosten, „die door het com munisme worden bedreigd". Het doel van de Amerikaanse hulp aan de Wes telijke landen, namelijk het verhogen van het levenspeil, is volgens hen be reikt. Apart. De voorzitter van de Nederlands Hervormde kerk in Zuid-Afrika, dr. A. J. van der Merwe, heeft op een verga dering van de raad van deze kerk te Kaapstad verklaard, dat de mogelijk heid voor blanken en kleurlingen om kerkdiensten in dezelfde kerkgebouwen bij te wonen, een noodlottig gevolg zou hebben. Dr. Van der Merwe zeide, dat het toegeven aan de eisen van de niet- blanken voor een volledige maatschap pelijke gelijkheid gevaarlijk zou zijn. „Laat ons sentimentaliteit en christe lijke geest niet met elkaar verwarren", zei hij. ADVERTENTIE amsteroamsevaart20 tel. 11053 Ook voor de fijne was \PTE hebben vaak de neiging alles wat W zich in het moderne leven afspeelt, te bezien als iets nieuios, iets twin- tigste-eeuws. Helaas of misschien ge lukkig, net wat u wilt is dit met heel weinig verschijnselen in onze samenleving het geval. Tot de moderne maatregelen willen ve len ook gerekend zien de prijsbeheer sing verscheidene eeuwen ouder is dan de tot dusver als oudst bekend staande wetge ving van menselijke oorsprong, t.w. die van de Babylonische koning Hammoerabi. In de Esjnunna-wetgeving worden nauw keurige prijsv oor schriften gegeven voor de eerste levensbehoeften, en zo weten we dat 10 mud graan één sikkel zilver mocht opbrengen, evenals 6 pona wol en 12 liter van overheidswege, waarmede immers ge- olie. De huur van een ezel was 40 liter 27. Sneller en sneller joeg de trein voort. Joris leunde behagelijk achterover in het veilige besef, dat hij Pat en Panda ver achter zich liet. Terwijl hij zijn blikken tevreden liet ronddwalen bemerkte hij, dat een heer, die de coupé met hem deel de, angstig in een hoekje was gekropen en vandaar, grijnzend van de zenuwen, naar de merkwaardige uis keek. „Van waar uw vrees?", vroeg Joris minzaam, „hebt ge nog nimmer een vis gezien?" „Ddd... dat wel", stamelde het vreesachtige heertje, maar ik zzz.zag nog nooit een vis met hhh.handen!" „H'm", mompelde Joris in zichzelf, „de handvis valt te veel op. Het zal moeilijk zijn om met dit opmerke lijk schepsel geruisloos te verdwijnen". Het was overigens tóch niet eenvoudig om aan de hardnekkige detective te ontko men. Pat en Panda hadden een lorrie be machtigd en joegen daarmee achter de trein van Joris aan. Panda pompte, dat hem de sterren voor de ogen dansten en Pat bestudeerde met zijn vergrootglas de voorbijflitsende rails. „Oef!", hijgde Pan da „kun je mij niet helpen?" „Onmoge lijk", antwoordde Pat, „ik moet zijn 'spoor volgen!" demonstreerd wil zijn de zorg van de staat voor zijn onder danen. Nu is alle gevoels overwegingen buiten beschou wing gelaten de bemoeiing van de overheid met het prijs peil wellicht het ongelukkigste voorbeeld van nieuwigheid dat zich denken laat. Want wan neer dat modern moet worden genoemd, verdient een plaggenhut deze benaming ook. Immers, prijsvaststelling door lands-, stads- of gildebestuur was in de middel eeuwen een der hoekpijlers van het econo misch leven. Maar we kunnen nog wel wat duizenden jaren verder in de geschie denis terug gaan, want ook in de oudheid treffen we deze overheidsbemoeiing her haaldelijk aan. Sterker nog, vóór er in Mesopotamië sprake was van een Chaldese, Assyrische of Babylonische cultuur, kende men in deze streek, die in de Bijbel als het land Sinar wordt aangeduid, reeds samenlevingen die onder strenge prijsvoorschriften stonden. Het was de tijd der Soemerische stadsta ten Ur, Uruk, Kisj, Lagasj, Esjnunna, enz., die elkaar om beurten de hegemonie be twisten. Van de stad.Esjnunn.a is enkele jaren geleden een wetgeving ontcijferd welke graan, welk bedrag ook de ezeldrijver voor zijn arbeid mocht ontvangen. Maar niet alleen de prijzen voor le vensmiddelen, lonen en dien sten waren geregeld, maer óók de koopsom die de min naar voor zijn bruid diende neer te tellen. Degenen, die het vorig jaar nog hebben gelezen van de thuiskomst van een dood gewaande Franse soldaat, wiens vrouw inmiddels was hertrouwd, zal het weldadig aandoen te vernemen dat dergelijke geval len 4000 jaar geleden in de Esjnunna-wet geving reeds waren geregeld, want de wet beschermde uitdrukkelijk de aanspraken van de getrouwde soldaat op zijn gade. Onverschillig hoe lang hij wegbleef, zodra de soldaat huiswaarts keerde was het tweede huwelijk van zijn vrouw ongeldig en kon hij zonder meer alle vroegere rech ten hernemen. En nu zouden wij zo gaarne eens een illusie ontnemen aan degenen die zich la ten vangen door de Inca-mystiek welke door bepaalde radiosprekers rond Peruaanse zangeres wordt geweven. Daarover morgen. een (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2