Fuhrhopschool ten prooi aan ergerlijk vandalisme Koerier uit Hemstead (VS) met brief voor burgemeester van Heemstede Douchegelegenheden in Heemsteedse arbeiderswoningen „Caecilia" en „Mignon" zorgden voor geslaagde zangersavond Kort en bondig Monument op erebegraafplaats Kinderen waarschijnlijk de daders „De vier Müllers" nu met Johan Kaart Teisterbant schrijft wedstrijden uit Amsterdamse Beurs MAANDAG 27 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brigadier F. H. van Emmerik ter aarde besteld Tulpen voor Marika Rökk Meiviering in Heemstede Geen parade in Haarlem op Koninginnedag Onverwacht bezoek in Hoofddorp Voorstel van B. en W. op grond van commissierapport Burgerlijke Stand van Haarlem „De Spaerneghesellen" met „Zij die gestuurd werd" Onze puzzle Hulp bij ongevallen op het kermisterrein Vazen aan scherveninktpotten aan gruzeïs Actief optreden van agent van politie Melkinrichting verkocht consumptiemelk als veevoer Grossiersvereniging voor Vleeshandel jubileerde Evenals zovele andere Amerikanen, die de oceaan zijn overgestoken om een be zoek aan de Flora te kunnen brengen, wil de ook de heer E. L. D. Seymour uit Hem stead, uitgever van het tijdschrift „The American Home", de gelegenheid niet ver zuimen zich met eigen ogen van de gere nommeerde Hollandse bloemenpracht te overtuigen. Hij besprak deze voorgenomen reis met zijn vriend, Ernest A. Aslidown, burgemeester van Hemstead, die hierin de originele aanleiding vond hem een brief ter hand te stellen met het verzoek deze aan de burgemeester van Heemstede te willen overhandigen. Wat is namelijk het geval? Hemstead is een plaats, ongeveer twintig mijl van New York gelegen, welke met Heemstede enige merkwaardige overeenkomsten vertoont Zij werd gesticht in 1643 en naar uit de naam valt af te leiden, zouden de eerste inwoners wel eens uit Heemstede afkom stig kunnen zijn. Toevallig bevinden zich hier ook enige bollenvelden in de omge ving; de plaats zelf mag zich in het bezit van een aantal fraai aangelegde parken verheugen en telt eveneens ruim 25.000 inwoners, terwijl de herinnering aan Euro pa levend wordt gehouden door de Neder landse en Engelse vlaggen welke dagelijks aan een hoge mast, op een der zeshonderd parkeerplaatsen van Hemstead, worden gehesen. Dit vooraf aangekondigde bezoek van mr. Seymour heeft Zaterdagmorgen op het raadhuis plaats gehad, waar burgemeester rnr. A. G. A. ridder van Rappard zijn Ame rikaanse gast in de burgemeesterskamer ontving. Mr. Seymour stelde mr. Van Rap pard de brief van zijn Amerikaanse con frater ter hand, waarna de burgemeester met de grootste interesse van de inhoud kennis nam. De brief herinnerde in de eerste plaats aan de eeuwenoude banden tussen het Amerikaanse en Nederlandse volk en bracht verder in sympathieke en hoffelijke termen de hartelijke groeten uit Hemstead over. Mr. Ernest A. Ashdown eindigde tenslotte als volgt: „Ik hoop, dat ten tijde waarop mr. Seymour u deze brief overhan digt, de schade welke uw land door de stormramp geleden heeft zal zijn hersteld, zodat het Nederlandse volk weer in vrede en geluk zal kunnen voortleven. Want hun moed en uithoudingsvermogen hebben het diepste respect van de gehele wereld af gedwongen, waardoor zij aan alle volken tot voorbeeld kunnen worden gesteld." Burgemeester Van Rappard toonde zich met dit hoffelijke gebaar bijzonder ingeno men en er ontspon zich tussen beide heren een geanimeerde conversatie. Hierbij bleek, dat mr. Seymour reeds 25 jaar geleden relaties met professor Van Slogteren on derhield, ten einde in Amerika Nederland se bloembollen te importeren, een product, waarin men daar het grootste vertrouwen stelt. Verder legde mr. Seymour een bij zondere belangstelling voor de ambtsketen van burgemeester Van Rappard aan de dag; een teken van waardigheid, dat in Amerika onbekend is. Nadat het bezoek op de gevoelige plaat was vastgelegd, vertrok het kleine gezel schap weer naar Amsterdam, van waar men inmiddels de terugreis heeft aanvaard. In het bezit van prettige herinneringen aan Vanmorgen om 9 uur is in de St. Bavo aan de Herenweg in Heemstede een plechtige Mis van Requiem door pastoor C. van Mierlo op gedragen ter nagedachtenis aan de brigadier van politie F. H. van Emmerik. Hierbij waren aanwezig de burgemeester, hoofdinspecteur A. Berentsen, de beide in specteurs Dobbe en Brouwer, talrijke colle ga's en oud-collega's, van de Rijkspolitie opperwachtmeester Buise. adjudant Assink en namens het hoofdbestuur van de R.K. politie bond „St. Michael" de heer H. Spee en het bestuur van de afdeling Haarlem en omstre ken en talrijke Haarlemse collega's. Na de Mis werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof gedragen, waarbij enige collega's als slippendragers fungeerden. Aan de groeve werd de absoute verricht door pastoor Van Mierlo. Een broeder van de overledene dankte voor de belangstelling. Zaterdagmiddag bezocht Marika Rökk de dansstudio van Jan Leo Zielstra te Haarlem om onder leiding van de choreo grafe Sabine Ress met hem een boeren- dansje voor haar nieuwste filim „De ge scheiden vrouiw" in te studeren. Bij de voordeur werd haar door een in speciaal Hollands bloemenpracht en een brief van burgemeester Van Rappard, waarin deze zijn confrater uit Hemstead niet alleen de hartelijke groeten laat overbrengen, maar bovendien zijn grote waardering voor deze sympathieke geste tot uitdrukking brengt. De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid zal Vrijdag 1 Mei als eerste or ganisatie gebruik maken van de nieuwe zaal van het Cafétaria-restaurant aan de Binnenweg, welke 's middags om 3 uur ge opend wordt. Ter gelegenheid van de tra ditionele 1 Mei-viering is hier 's avonds een bijeenkomst, waar de heer M. Sluyzer als spreker de volgende Meileuzen zal be handelen: „Welvaart voor Nederland, Een heid van Europa en Vrede voor de mens heid". Aan deze vergadering is tevens het optreden van het marionettentheater „De Notendop" verbonden, dat zal opvoeren „Het wonderbare leven van professor Theophrastus de Kadt", een spel in vijf bedrijven. Daar troepen uit het garnizoen Haarlem deelnemen aan de parade in het garnizoen Amsterdam ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal op Donderdag 30 April in het garnizoen Haarlem geen parade plaats vinden. Het personeel van SAAT en 1-RAAT zal deelnemen aan een buitengewone Vlaggen- parade op het terrein van de Ripperdakazerne welke om 8 uur zal aanvangen. Deens sportvliegtuig maakte noodlanding Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft een Deens sportvliegtuigje, gemerkt OIJD- KIJ, dat met twee Denen aan boord van Kopenhagen via Hamburg onderweg was naar Schiphol, wegens benzinegebrek een noodlanding moeten maken op een weiland tussen de Spieringweg en de IJweg in Hoofddorp. De noodlanding verliep zonder brokken en nadat de tanks gevuld waren, is de Deen van hetzelfde stukje weide weer opgestegen om zijn tocht naar Schip hol voort te zetten, waar het toestel enkele minuten later heelhuids landde. De Heemsteedse raad komt op Woensdag middag 29 April na vijf weken weer byeen ter behandeling van een agenda van zes punten. Er is echter een zeer belangrijk voorstel bij, namelijk om douchegelcgenheden te laten maken in de arbeiderswoningen die eigendom zijn van de gemeente, voor zover de bewo ners daartoe de wens te kennen geven. Daarmee is een crediet gemoeid van vijf tienduizend gulden, op 4 pet. annuïteitsbasis af te schrijven in ten hoogste twintig jaar. Over de mogelijkheid tot het aanbrengen van bad- en douchegelegenheden in de be staande arbeiderswoningen in Heemstede is een goed gedocumenteerd en overzichtelijk rapport uitgebracht door een daartoe inge stelde commissie. Uit het rapport blijkt, dat in ruim 90 pet. van de onderzochte woningen de mogelijkheid bestaat douchegelegenheid aan te brengen. In een aantal gevallen zou hiertoe een slaap kamertje moeten worden opgeofferd, waar toe echter in deze tijd van gebrek aan woon ruimte, naar het oordeel van B. en W. zeker niet mag worden overgegaan. Volgens het rapport worden de kosten van bouw van een solide douchegelegenheid, in clusief toezicht, geschat op 450.—, benevens 75 voor een eenvoudige wastafel. B. en W. achten het gewenst in alle douchecellen een vaste wastafel te plaatsen, opdat mogelijke volgende bewoners voor wie de huur van een warmwater-installatie een bezwaar op levert, toch van deze wasgelegenheid een practisch gebruik kunnen maken. Uniformi teit in uitvoering is tevens gewenst wegens de gedurende 20 jaar te voeren administratie. Indien de kosten ad 525.naar een 20- jarige 4 pet. annuïteit worden berekend, be dragen de wekelijkse lasten van rente en af lossing plm. 0.75 per week. Deze lasten dienen op de huurders te worden verhaald. Verwacht kan worden, dat zij bij de bereke ning van de komende algemene huurverho ging buiten beschouwing kunnen blijven, omdat deze wel zal uitgaan van de huurprij zen van 1940." De huur van de warmwaterinstallatie, welke ook de keuken van warmwater zal voorzien, bedraagt 0.75 per week. De totale kosten komen dus op ongeveer 1.50 per week. Eventuele opvolgende huur ders van de van douchegelegenheid voorziene woningen zullen de huurverhoging, welke uit een en ander voortvloeit, uit de aard der zaak ook moeten betalen. Wel zullen deze opvolgende huurders vrij zijn al dan niet tot huur der warmwaterinstallatie over te gaan, hoewel deze wel nodig is, wil men van de douchegelegenheid een volkomen nuttig ef fect hebben. Het bestuur van de woningbouwvereniging „De Haemstede" heeft een onderzoek inge steld bij een aantal bewoners in de Talma- straat en omgeving. Hieruit blijkt, dat enkele bewoners zich reeds principieel voor het aan brengen van een douchegelegenheid hebben uitgesproken, terwijl andere bewoners deze ook wel toejuichen, doch een groot deel daarvan tegen de kosten opziet, zolang er niet meer zekerheid bestaat omtrent de te verwachten huurverhoging en de daar tegen overstaande compensaties. Inmiddels is ge bleken. dat ook bij de leden van de woning bouwvereniging „St. Joseph" grote belang stelling bestaat voor deze belangrijke ver betering van de woningen. Bij de administratieve uitvoering moeten drie categorieën woningen worden onder scheiden en wel a. woningen eigendom van de gemeente, gebouwd zonder rijksvoorschotten. Deze cate gorie betreft de drie door de woningbouw vereniging „De Haemstede" beheerde com plexen aan de Balistraat, Sumatrastraat, Ka- dijk, Talmastraat en de Bankastraat, tezamen omvattende 145 woningen. (De 12 woningen voor deze rolprent vervaardigd Volendams costuum gestoken leerlingetje een boeket tulpen overhandigd. Marika Rökk vertelde vol trots, dat haar vorige film „Maske im Blau" het eerste product van de Duitse studio's na de oorlog is, dat wegens de voortreffelijke kwaliteit ook naar Frankrijk kon worden verkocht. Onder lei ding van regisseur Georg Jacobi worden vandaag op de Keukenhof buitenopnamen met ongeveer twintig Nederlandse dansers gemaakt, nadat Zaterdag reeds het bloe mencorso door de kleurencamera's op de gevoelige strook werd vastgelegd. Als te genspeler van Marika Rökk fungeert Johan Heesters. Vorig jaar heeft de Stichting 1940-1945 ook de zorg voor de erebegraafplaats te Bloemendaal op zich genomen. Het rijk geeft hiervoor een subsidie, die echter niet voldoende is. De kosten bedragen tien a twaalfduizend gulden. De werkzaamheden aan de begraafplaats zijn nog niet ten ein de, zodat zij niet, zoals de opzet was, op 9 Mei zou kunnen worden afgesloten. Dit zal nu later in het jaar geschieden. Een eenvoudig monument zal ter ere van de onbekende verzetsstrijder op de begraaf plaats worden geplaatst. Het is ontworpen door de Amsterdamse architect A. Komter, die ook de begraafplaats heeft ontworpen. Op verzoek van het stichtingsbestuur heeft de letterkundige en journalist H. M. van Randwijk een tekst ter herdenking van het verzet samengesteld. In vier pericopen zijn de bezetting en het verzet beschreven en is gewezen op de waarde van vrijheid en gerechtigheid. De tekst zal op vier inscrip tieplaten, uitgevoerd in donkergroene sye- niet, worden aangebracht in de Zuid-Oos telijke muur van de erebegraafplaats. HAARLEM, 25 April 1953 GEHUWD: 25 April, K. F. Sparnaay en C. Klijn; J. M. M. Koopman en A. M. Pronk. BEVALLEN van een zoon: 24 April, H. A. ZeemanRietdijk; N. VlasveldBezemer; 25 April, S. Meeusen—Spieksma; M. Heijli- gersButter. BEVALLEN van een dochter: 24 April, C. C. Piekvan Heinsbergen; A. Bloemer Jonker; C. P. den Nijsvan Rossum; 25 April, C. J. Meijer—Kaatman. OVERLEDEN: 22 April, C. C. C. Huls bosch, 2 j., Kamperlaan: 24 April, M. van ElkAbramsen, 73 j., Meester Cornelisstr. voor ouden van dagen kunnen buiten be schouwing blijven in verband met de zeer geringe inhoud; eveneens de na de oorlog ge bouwde woningen, die reeds een douchege legenheid hebben); b. woningen, eigendom van woningbouw verenigingen, gebouwd met rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet. Deze groep omvat totaal 241 woningen van de verenigingen „De Haemstede", „Berkenrode" en „St. Joseph"; c. woningen, eigendom van woningbouw verenigingen, waarvoor de gemeente voor schotten verstrekte, omvattende 91 woningen ven Heemstede's Belang en Het Oude Posthuis. Tot het aanbrengen van douchegelegenhe den in de onder b bedoelde woningen zijn slechts de besturen van de betreffende ver enigingen bevoegd, die daartoe via de ge meente aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aanvullende rijksvoor schotten moeten aanvragen. B. en W. hebben zich reeds met deze besturen in verbinding gesteld met de bedoeling te dezer zake even eens een onderzoek in te stellen. Na ontvangs1 van hun bericht zullen de raad zo nodig voor het aanvragen van verhoogde voorschotten nadere voorstellen bereiken. Ook met de besturen van de onder c ge noemde verenigingen zal overleg worden ge pleegd. Terzake van de onder a bedoelde woningen heeft de gemeente als eigenares, vrijheid van handelen. B. en W. stellen daarom voor om door bemiddeling van de met het beheer be laste vereniging in de woningen waarvan ae huidige huurders hiertoe de wens te kennen geven, douchegelegenheden aan te brengen. Het is uiteraard niet bekend hoeveel bewoners van de te bieden gelegenheid ge bruik zullen maken, zodat B. en W. ook geen met juistheid te bepalen crediet kunnen aan vragen. Zaterdagavond hebben „De Spaerneghe sellen" in het Jeugdhuis een geslaagde op voering gegeven van Wim Dumont's toneel spel „Zij die gestuurd was" en daarmee het bewijs geleverd, dat zij al aardig op elkaar ingespeeld raken. Er waren natuurlijk wat feilen en tekortkomingen, maar over het algemeen slaagde men er toch wel in, om de tamelijk afgezaagde intrige en de type ringen het volle pond te geven. Het con flict tussen de conservatieve boer en zijn vooruitstrevende zoon kreeg vooral door de sobere vertolking der bijrollen, zoals die van vrouw Antje en van de verpleegster die als goede genius fungeert, het vereiste relief en de zaal heeft hun belevenissen dan ook met aandacht gevolgd. Vanavond gaat de reprise van dit stuk. Tot onze spijt is er in een der omschrij vingen van onze puzzle-opgave van Za terdag j.l. een fout geslopen. De omschrij ving 59 verticaal had namelijk moeten luiden: „naaml. vennootschap (Frans)" en niet „naaml. vennootschap (Duits)", zoals wij opgegeven hadden. Het Zondagavond plaats gehad hebbende voorjaarsconcert van het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" werd door de medewer king van het mijnwerkerskoor „Mignon'' uit Geleen zowaar een zangersavond in oude stijl. De Limburgse zangers brachten met hun stemgeluid en hun wijze van zingen iets mee van de romantiek van hun heuvelland. Zij wisten direct een sfeer te wekken, die aan lang vervlogen glorie dagen herinnerde. De dirigent van dit ensemble, de heer Pierre Thissen, is een leerling van de com ponist-dirigent Lieven Duvosel en dit ver klaart het feit, dat een overwegend ge deelte van het programma aan werk van Duvosel gewijd was en tevens dat deze gewezen inwoner van Haarlem er uit Vlaanderen voor overgekomen was. 't Zal hem niet zo vaak gebeuren, dat vijf van de veeleisende koorwerken van deze com ponist op één programma voorkomen. Nico Hoogerwerf nam er met zijn Caecilianen ook één voor zijn rekening, namelijk „Fiat Lux" op een tekst van Gezelle, een stuk dat hoge eisen stelt, maar waar dan ook treffende effecten mee te bereiken zijn. De eerste strofe klonk al direct zeer sugges tief, als een meesterlijk stuk vocale or- chestratie. En al verliep het geheel zonder noemenswaardige inzinking, ja doorlopend met bijzonder verzorgde détaillering, toch werkte die inzet, dat doezelige beeld van 'de mist, het sterkste na. Het mijnwerkerskoor vertolkte van Duvosel behalve een „Agnus Dei" drie werken die (evenals „Fiat Lux") indertijd door het Koninklijk Nederlands Zangers verbond bekroond werden, namelijk Vrede, Kerstverlangen en De zonne zingt. „Mig non" heeft een bezetting tenoren om elk koor jaloers te maken; zij ontwikkelen met een week timbre een verbazende zangvaardigheid. De bassen zijn ook goed geoefende en betrouwbare zangers, maai hun vocaalvorming is niet wat zij wezen moet. Met dit stel zangers weet Pierre Thissen zo dynamisch te manoeuvreren en zulke geraffineerde klankeffecten te berei ken, dat het een lieve lust zou mogen he ten er naar te luisteren, indien er niet zoveel overdrijving in zat. De dirigent openbaart zich als een gevoelsmens met warm temperament. De meeste werken van Duvosel zijn hem als het ware op het lijf geschreven: het sentiment, dat deze behoeven, kunnen ze van hem royaal krij gen en de technische verwikkelingen van het beweeglijke stemmenweefsel heeft hij volkomen in zijn macht. Hij doorleeft de partituren zowel naar de letter als naar de geest. En toch denk ik mij het „Agnus Dei" van Duvosel verhevener en inniger van sfeer, rustiger, strakker en minder ge zwollen. Maar men kan volop respect hebben voor de gevoelige interpretatie van de beide eerste strofen van Vrede, voor het prachtige effect van de klokken in Kerst verlangen en van de geestdriftige vertol king van De zonne zingt. Verbazend van klankeffect was ook Requiem van Peter Cornelius en Locus iste van Bruckner. Maar voor het Stabat Mater van Diepen- brock weet Thissen met zijn zangers niet de vereiste klankstijl te treffen; dat voort durend zwellen van de toon is hier niet op zijn plaats, evenmin als in het Pelgrims- koor uit Tannhauser, dat als toegift ge zongen werd. Het was daarna een opluch ting door de Caecilianen een tweteal com posities van Diepenbrock te horen vertol ken in een gezonde opvatting, die de dy namiek niet versmaadde, maar voor over drijving gespaard bleef. De organist Albert de Klerk, die deze beide werken op het orgel begeleidde, had in het eerste gedeelte van de avond cok een omvangrijk orgelwerk van Lieven Duvosel ten gehore gebracht. Tenslotte zongen beide koren tezamen, ook met or gelbegeleiding, Trösterin Musik van Anton Bruckner onder leiding van Pierre Thissen. Tijdens de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag en de nationale feestdag zal op 29 en 30 April, 1, 2, 5 en 6 Mei op het luna park aan het PhOenixterrein, in de T. M. Ketelaarschool. Parklaan 108, een vaste post van Ongevallendienst worden ingericht. Deze post zal geopend zijn van 19 tot 24 uur. Even tuele ongevallen die op het kermisterrein ge beuren vóór 19 uur. moeten worden gemeld aan de Centrale Post (telefoon 14141), waarna voor hulpverlening wordt gezorgd. Gistermiddag vermoedelijk omstreeks zes uur is de twaalf jaar oude openbare Fuhrhopschool aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord een prooi geworden van vandalisme in de hoogste graad. Toen de inbraak tegen zeven uur ontdekt werd en de Haarlemse recherche de school betrad, stond zij voor een bijna niet te be schrijven ravage. In de namiddag hebben gisteren waar schijnlijk enkele kinderen zich door braak toegang verschaft tot de openbare Fuhr hopschool en zijn binnen aan het vernielen geslagen. Hoe zij binnen zijn gekomen is niet precies te zeggen daar verscheidene ruiten aan scherven geslagen zijn. Zij hebben de school van onder tot boven systematisch onder het mes genomen op een wijze die men zich niet kan voorstellen. In de kamer van het hoofd van de school, deh eer D. Leguit, is niets gespaard. De in houd van de kasten hebben de daders over de grond uitgestrooid, een opgezette reiger en Vlaamse gaai vernield, de verbandtrom- mel leeggeschud en de papieren op de tafel met jodium besmeurd. Een stekker werd in de muur geslagen. In de gangen zijn de kapstokken en hang- planten van de muren gerukt en de bloem potten tegen de tegels aan gruzelementen gegooid. Inktflessen van een halve liter zijn ge heel in de gangen leeggegoten. De lokalen boden eenzelfde aanblik. De muurkasten waren ook hier leegge haald en de inhoud lag evenals die van de kastjes der banken over de vloer verspreid. Boeken werden stuk gescheurd en met inkt overgoten. Vazen en potten, die de lokalen wat fleur gaven, zijn in hoeken in scherven teruggevonden. Particuliere bezittingen van onderwijzeressen en onderwijzers, waar onder een kinderbibliotheek voor de derde klas met moeite samengesteld uit eigen portemonnaie zijn onherkenbaar achter gelaten. De borden werden beschreven met beledigende uitlatingen en vieze woorden. Kortom, in korte tijd is het interieur van de openbare Fuhrhopschool veranderd in een chaos, doordat zij het slachtoffer werd van een vernielzucht zonder grenzen. De schade is zelfs nog niet te benaderen. Tussen zeven en acht uur werd de politie gisteravond door een overbuurman van de Fuhrhopschool gewaarschuwd, daar men verscheidene malen op de middag kinderen op verdachte wijze om de school had zien lopen. Daar de Fuhrhopschool altijd het mikpunt is geweest van de baldadigheid der jeugd, omdat zij in een terrein ligt dat als speelplaats wordt gebruikt, heeft de be woner zich direct in verbinding gesteld met de politie. Toen die voor alle zekerheid een kijkje ging nemen, trof zij de ravage aan. De school is daarna meteen weer afgesloten. Vanmorgen vroeg is men met het onder zoek, waarbij ook de kinderpolitie en de fotografische dienst der politie zijn inge schakeld, begonnen. Omtrent de identiteit van de vernielers is nog niets bekend, doch de polite ver moedt wel dat het gebeurde is toe te schrij ven aan ernstige vernielzucht van een deel van de Haarlemse jeugd. De politie verzoekt een ieder, die denkt enig licht te kunnen brengen in het geval, zich met haar in verbinding te stellen. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, heeft zich vanmorgen van de schade op de hoogte gesteld. En zo werd het aan het slot een complete zangersverbroedering, waarbij de oude lie- dertafelgeest herleefde. De avond in het Gemeentelijk Concert gebouw werd bijgewoond door de be schermheer van Caecilia, de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, alsmede door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers. Het hoeft geen betoog, dat de zangde monstraties het publiek tot geestdrift stemden. JOS. DE KLERK Als het vroeger Cor Ruys in zijn direc teursloopbaan slecht ging, dan had hij al tijd nog „Potasch en Perlemoer" om op terug te vallen. Ontelbare keren heeft hij deze klucht gespeeld, in allerhande com binaties, maar het best wanneer Louis de Bree naast hem stond. Hoewel minder sterk is ook „De vier Müllers" jarenlang een dergelijke bron van inkomsten voor hem geweest. En het mag wel merkwaar dig heten, dat thans in een geheel ander tijdperk eigenlijk het ongesubsidieerde gezelschap van Johan Kaart het succes van deze „schlagers" onverminderd kan prolongeren. Zoekend naar een verklaring voor dit verschijnsel, trof mij een zinsnede in de biografie die M.H. du Croo (onder zijn speudoniem Brammetje) aan de eerstge noemde acteur heeft gewijd: „Juist omdat Ruys zijn Joodse karakters zo gaaf en met volkomen menselijk begrip en gevoel speelde is er nooit iemand geweest die aanstoot nam en zich ergerde. Steeds vond hij het juiste accent in uitspraak, of liever gezegd in spreekwijze, in woordvorming en zinsbouw, getuigend van sentiment en humor". Al gooit Johan Kaart het bij zijn typering over een wat kluchtiger boeg en maakt hij zoals men Zaterdag en Zon dag in de Haarlemse Schouwburg heeft kunnen zien van de praatgrage schar relaar Menriel Müller misschien iets te nadrukkelijk een Pietje Schlemiel, toch kan men de geciteerde lofspraak ook wel op hem van toepassing brengen. Zijn laat ste opkomst, schoorvoetend en bedrem meld, maar reeds met een snedig antwoord op de lippen om het pijnlijke van de si tuatie te redden, was waarlijk een subliem moment. Die Joodse humor heeft iets bevrijdends en verwarmends, iets geruststellends ook. Misschien verklaart dat de grote belang stelling ervoor, waarin ook Max Tailleur in zijn Amsterdamse cabaret zich thans bijna buitensporig verheugen mag. Het is bekend, dat Cor Ruys altijd de wens heeft gekoesterd zijn reeks Joodse typeringen eens met de Shylock te mogen bekronen. Ik geloof niet dat Johan Kaart rondloopt met dergelijke dromen, die men nu een maal van een komiek verwacht, maar het zou toch wel prettig zijn als het hem ook uit zakelijk oogpunt mogelijk werd zijn talent op een wat kunstzinniger niveau uit te leven, want hij is ongetwijfeld een ac teur van groter formaat dan zijn huidige populariteit doet vermoeden. Om op de voorstelling terug te komen: Johan Boskamp liet als de oude Müller enkele goede scènes zien, Matthieu van Eysden en Jan Vreeken stonden als de jongere generatie wat erg ver buiten het milieu van herkomst. Tilly PérinBouw meester suggereerde de nodige bezorgd heid, Teddy Schaank en Ingeborg Winkler droegen haar charme bij. Dat er geen tien duizenden guldens aan de enscènering zijn besteed, had niet in het programma ver meld behoeven te worden, want dat kon men zo wel zien. Dat de naam van de schrijver is weggelaten en vervangen door die van de bewerker, Simon van Collem, zal niemand hebben gestoord. In het twee de bedrijf was er nota bene een complete scène aan de oorspronkelijke tekst toege voegd, welke het effect van de overigens uiterst geringe dramatische ontwikkeling niet ten goede kwam, maar wel veel hilari teit verwekte. DAVID KONING Het kwam een agent van politie vanmorgen om kwart over vijf verdacht voor, dat een jongeman ln een op de Gedempte Oude Gracht geparkeerde auto stapte. Hij begaf zich er heen en vroeg, wat de jongeman van plan was. Het antwoord was, dat hij voor nemens was wat te gaan slapen. De agent vertrouwde de zaak niet en bij fouillering vond hij 260 scheermesjes. Daarna bekende de jongeman, de drieëntwintigjarige Haarlem mer H. V. van O., dat hij de scheermesjes ge haald had uit een auto van een caféhouder, geparkeerd op de Botermarkt en dat hij plan nen had met de auto van de Gedempte Oude Gracht weg te rijden. Van O. is naar het bureau van politie overgebracht. Haarlems bedrijf veroordeelt tot 500 gulden boete In het tijdvak van Juli 1951Juli 1952 leverde een Haarlemse melkinrichting dui zenden liters karnemelk, die voor de con sumptie bestemd waren aan boeren, die de melk als veevoer gebruikten. Nu bestaat er echter een bepaling, dat de karnemelk, die bestemd is voor de con sumptie niet als voedermelk verkocht mag worden. Daarbij komt nog, dat het onder bedrijfschap een toeslag van enkele cen ten op de consumptiemelk geeft. De N.V., die vertegenwoordigd werd door de directeur de heer J. T., voerde echter aan, dat zij niet kon nagaan of de afne mers van de consumptiemelk deze melk al dan niet aan de boeren doorverkochten. Na het onderzoek van de C.C.D. reorga niseerde het Haarlemse bedrijf de afgifte van de karnemelk en op het ogenblik gaat men zo nauwkeurig mogelijk na of de karnemelk wel degelijk bij de consumenten terecht komt. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda was echter van mening, dat men tevoren reeds de nodige voorzichtigheid had moe ten betrachten en hij eiste dan ook een geldboete van 750 gulden. De verdediger wees er in zijn pleidooi op dat de leiders van deze melkinrichting niet gezien moeten worden als grandeurs. Hij meende, dat nu men controle uitoefent op de afgifte van de melk dergelijke trans acties niet meer zullen voort komen. Hij vroeg de politierechter dan ook de geld boete zo laag mogelijk te willen stellen. De economische politierechter was het slechts gedeeltelijk met dit pleidooi eens en veroordeelde de melkinrichting tot een geldboete van vijfhonderd gulden. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. P. Geels te Rotterdam-Centrum heeft thans bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Haarlem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer W. P. J. Bremmers te Bever wijk. Voor chemisch analyste slaagde te Alk maar mejuffrouw Aty Sikking te Haarlem. Er zal weer een gedeelte van het Heemsteedse uitbreidingsplan herzien wor den: namelijk dat wat de terreinen betreft Westelijk van de Herenweg. Noordelijk van Iepenrode, Zuidelijk van de Zandvoortse laan tot de Leidsevaart en Westelijk van de Leidsevaart tussen Zandvoortse brug en de grens der gemeente Haarlem. Dezer dagen is te Velsen de eenender- tigjarige Haarlemmer P. W. aangehouden, verdacht van diefstal van gereedschappen aldaar. Hij is naar Haarlem overgebracht, omdat de recherche hem verdenkt van dief stal van gereedschappen uit een machine fabriek aan de Spoorwegstraat. Woensdagavond om negen uur zal Bob Engels (organist van de Nieuwe Kerk) in de Grote Kerk een orgelconcert geven in de serie „pantoffelconcerten" en niet Adriaan. Engels, zoals dezer dagen is meegedeeld. Tekeningen en gedichten van Flora of Haarlem De Haarlemse Sociëteit Teisterbant schrijft, ter gelegenheid van de Flora en Haarlem-Lichtstad, twee prijsvragen uit, te weten het vervaardigen van: 1. Een tekening, pastel of aquarel op de Flora (of de bloembollencultuur in het algemeen) betrekking hebbend. 2. Een gedicht over Haarlem-Lichtstad, bevattende ten minste 8 en ten hoogste 32 regels. Aan deze prijsvragen kan deelgenomen worden door alle inwoners van Haarlem en randgemeenten en door de leden van Teisterbant, onverschillig waar zij woon achtig zijn. Iedere deelnemer mag voor elke prijsvraag slechts één inzending doen. Alle inzendingen blijven eigendom van de maker-s. De prijs voor de beste tekening, pastel of aquarel bedraagt: f 100, die voor het beste gedicht f 50. Winnaars van de tweede en derde prijzen ontvangen elk een boek werk met inscriptie. Daarenboven zal het beste gedicht in het Haarlems Dagblad en de Nieuwe Haarlemse Courant geplaatst worden, waarvoor de dichter een honora rium ontvangt. Ook de bekroonde teke ning, pastel of aquarel zal onder dezelfde voorwaarden in gemelde dagbladen gere produceerd worden en met een aantal daartoe waardig gekeurde andere inzen dingen in de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt worden tentoongesteld. De commissie van beoordeling der eerste prijsvraag bestaat uit de heren H. P. Baard, Cornelis Veth en P. Leffelaar, die voor tweede uit mevrouw Emmy" van Lok horst en de heren Dirk Coster, A. Roland Holst, Robert Peereboom en H. ;W. van Run. De auteurs van de tien beste gedachten zullen op de avond van de prijsuitreiking worden uitgenodigd hun werk in Teister bant voor te dragen. De inzendingen moe ten geschieden onder motto en vergezeld gaan van een gesloten enveloppe, waarop aan de buitenkant eveneens het motto is vermeld en waarin de naam en het adres van de afzender zijn opgegeven. Tekeningen, pastels en aquarel® moeten, oningelijst en ongesigneerd, doch voorzien van het motto, bezorgd worden bij kunst handel Leffelaar aan de Grote Markt op 20 of 21 Mei. De gedichten moeten vóór 21 Mei ingezonden zijn bij de secretaris van Teisterbant, Otto B. de Kat, Houtmanpad 8a, Overveen, met vermelding op de enve loppe: „Prijsvraag-Teisterbant". Zaterdagmiddag en -avond werd in Brinkmann het zilveren jubileum gevierd van de Haarlemse Grossiersvereniging voor de Vleeshandel. De festiviteiten be gonnen met een druk bezochte receptie, waarbij zeer vele vertegenwoordigers uit kringen waarmee de vereniging krachtens de aard van haar werk een nauw contact onderhoudt, het bestuur kwamen felici teren. De voorzitter van de Vakgroep Binnen landse Groothandel, de heer F. Vellink, hield een toespraak, waarna hij de voor zitter der jubilerende vereniging, de heer G. Hartog een voorzittershamer overhan digde en verder sprak de secretaris van de Vakgroep, mr. J. H. Koolschijn, die de se cretaris van de grossiersvereniging, de heer A. C. van der Veen, een fraai uitge voerde leren schrijfmap overhandigde. Deze is namelijk reeds van de oprichting af lid. Verder spraken de heer J. van Leeuwen namens de afvalhandelaren, de heer A. Goossens namens de R.K. Slagers vereniging „St. Bavo" en de heer L. de Boer namens de Haarlemse Slagers- patroonsvereniging. De administrateur van de grossiersvereniging, de heer N. Hand- graaf, had voor alle leden en bestuursleden asbakken doen vervaardigen, die door de afbeeldingen welke zij droegen, zeer in de smaak vielen. Na de receptie volgde een diner, waarbij 15 sprekers het woord voerden onder wie de adj.-directeur van het Slachthuis, de heer F. J. A. Bruins. Het feest werd opgeluisterd door het Langendijker Cabaret. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 96 96>'/ia A.K.U 161% 160% Unilever 186% 185 Philips Gloeil. 156% 156% Kon. Petroleum 309 309% A'dam Rubber 89 90% Holl. Amer. Lijn 144 lii% N. Scheepv. Unie 126 127% H.V.A. 93% 98% Deli Mij 82% 83 Amsterd. Bank 159 159 Ned. Handel Mij. 154 154 Rotterd. Bank 158 158 Twentsche Bank 155% 156 Anaconda Copper 36 36^ Bethlehem Steel 49% 50 Shell Union 46% 46% Tidewater 62 62% U. S. Steel 2 21 1 21% Republic Steel 37% 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3