'"Hoe is het ontstaan?"^ Regen, mist en gladde wegen voor Tulpenrallye-rijders IN DE WERELDPOLITIEK Frankrijk staat voor een offer Op de Keukenhof draaiden de Duitse camera's niet Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden hoge vitaminewaarde Cracks legden het af in eerste proef maar deden het later veel beter Wordt U gekweld Een voor gezondheid! KONINGINNEDAG: Vuurwerk op de Flora Wijzigingen in busroutes Dit woord: KANTEN KLAAR Brits-Egyptische conferentie Perzische politiechef vermoord teruggevonden Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 28 April 1853 DINSDAG 28 APRIL 1953 Soms krijgt men de indruk, dat interna tionaal vermaarde re gisseurs een onder alle omstandigheden geldige afspraak heb ben gemaakt, dat een film alleen dan goed kan worden, wanneer er schatten gelds aan worden weggeslin gerd. Welke overwe gingen daarbij gel den, kunnen wij niet beoordelen. Misschien zijn het belasting technische, maar ook bestaat de mogelijk heid, dat dit een sys teem is om de markt niet te bederven. Het vreemdste is echter wel, dat men op de meest ongelegen mo menten bevliegingen van zuinigheid krijgt, die deze luttele wijs heid bedriegen. Deze bespiegelingen wer den ons gisteren in gegeven op de geuri ge Keukenhof, waar de Duits-Oostenrijk se maatschappij Cine- Allianz vergeefse po gingen in het werk stelde om de eerste buitenopnamen voor de nieuwe Marika Rökk-film „De ge scheiden vrouw" te maken. Natuurlijk schoof men de schuld op de zon, die op het critieke moment, toen alles gereed was om met draaien te begin nen, achter de wolken verdween. Doch dat had men kunnen weten, want De Bilt had de regenval ditkeer goed voorspeld. Erger was, dat gedurende die gehele morgen alle bijkomende factoren gunstig waren: het licht scheen helder, de dansers en figuran ten stonden keurig op tijd gekapt en ge kleed. Maar men had eenvoudig vergeten om tijdig een geschikt plekje op te zoeken! Dit laatste nu was een gevolg van de gesignaleerde zuinigheid, want niemand had eraan gedacht een deskundige vooruit te sturen, teneinde het terrein te verken nen. Tenslotte toen het al rijkelijk laat was vond de choreografe Sabine Ress een aantrekkelijk plekje gras tussen de bloeiende tulpen, waar Johan Heesters zijn dansje met de kinderen zou kunnen ma ken. Voldoende kabels om hier schijnwer pers op te stellen had men echter niet, zodat men geheel aan het weer was over geleverd. Die gigantische lichtbronnen stonden renteloos bij het café-terras, waar het duet van Marika Rökk met Jan Leo Zielstra zou worden opgenomen. Doch zo ver is het niet gekomen. En dan te beden ken, dat Johan Heesters speciaal voor die kinderscène met de trein uit Miinchcn overkwam, naar welke stad hij thans al weer onderweg is om een andere film te voltooien, waartoe hij contractueel ver plicht was. Nu moet er Woensdag met een dubbelganger worden verder gewerkt, want Heesters kan pas Donderdag weer in Lisse zijn, doch ook dan slechts voor kort, want Zaterdag roept zijn werk hem weer naar gene zijde van de grens. Dit alles had misschien voorkomen kunnen worden, als men verleden week „motieven" had ge zocht, zoals men het vaststellen van de ge wenste achtergrond voor de handeling in het vakjargon pleegt te noemen. Schrijnend probleem Intussen heeft men de tijd gekort met repeteren, zodat wij Johan Heesters zeker tien keer het schone lied „Klepper met de klompjes" hebben horen zingen in een kring van kinderen, die steeds zuurdere gezichten trokken vanwege dat harde schoeisel, dat in het genoemde dichtwerk (met een Hollandse tekst van J. Feldman) zo aandoenlijk verheerlijkt wordt. Hees ters zelf had overigens dit schi-ijnende pro bleem opgelost, door in zijn klompen een In zijn klapstoeltje a la Hollywood bespreekt regisseur Georg Jacoby de situatie met hoofdrolspeler Johan Heesters (in Volendams costuum). Daarachter ziet men de Agfacolor camera's, die vergeefs in stelling waren gebracht. paar geriefelijke schoenen te laten monte ren. Deze voormalige landgenoot spreekt nog een aardig mondje Nederlands, want in het verloop van zijn instructies tot de jeugd zei hij onder meer: „Als jullie klaar zijn met die rondedans, komen jullie alle maal in de armen van ome Johan. Typisch Hollands De enige activiteit, die wij al die tijd van de gedrongen regisseur Georg Jacobv hebben waargenomen, bestond in het uit delen van waarschuwingen aan omstanders en assistenten om de grasmat niet te ont sieren. Hij troonde als een vorst in een eenvoudig klapstoeltje, omringd door een staf van technisch personeel, dat nog niets aan serviliteit heeft ingeboet. In deze om geving zijn zelfs onbeduidende woorden wet. Zijn echtgenote Marika Rökk liep zich intussen in haar „schattige" costuum met overdadig veel kant en brede snoeren bloedkoralen te beklagen, dat zij in één dag voor deze cosmopolitische film een liedje moest leren zingen in het Frans, een taal waarin zij volgens haar eigen woor den in twee dagen nog geen zin correct zou kunnen lezen. Gelukkig voor de vele wandelaars, die haar wilden fotograferen, maakte haar montere aard dat zij niet lang door deze zorg werd gekweld en poseerde zij telkens met professionele welwillend heid. Evenals Johan Heesters, die zich zo ingenomen toonde met zijn boerencostuum, dat hij verklaarde gebruik te zullen maken van het recht om het voor een derde van de prijs 125) van de maatschappij over te nemen, teneinde er in zijn woning te Wenen mee te pronken als hij gasten krijgt te ontvangen. Op de terugweg naar Haarlem dronken wij een kopje koffie in een rustiek café in Lisse, waar wij een beeldschone vrouw aantroffen, die eveneens in „nationaal" costuum was gehuld. Het bleek de actrice Sonja Ziemann te zijn, die de titelrol in „Holland-Madel" speelt, die andere Duitse film met de bollenstreek als décor. Zij zat daar te wachten om per auto naar de plaats van handeling te worden gebracht. Als zij niet was gaan biljarten met haar tegen speler Gunnar Möller, dan had zij daar de hele middag kunnen zitten. Want als er iets typisch Hollands bleef bij al dat folkloris tische gedoe, dan was het wel het weer! ADVERTENTIE tO vitamines in een dragee 0RGAN0N-0SS DINSDAG 28 APRIL Concertgebouw: Concert HOV (meester- serie) 8 uur. Frans Hals: „Edouard en Ca roline", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Metros- copix" en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dr. Satan ontmaskerd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 APRIL Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Edouard en Caroline", 14 jaar, 2,30 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rhapsody in blue" alle leeftijden, 2.30 uur. Lezing Jan Strijbos met films over Zuid-Frankrijk, 8.15 uur. Rembrandt: „Metroscopix" en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,Dr. Satan ontmaskerd", 14 jaa*. i30, 7 en BO* uur. In aansluiting op het programma, dat wij onlangs van de commissie „Koningin nedag" te Heemstede publiceerden, kun nen wij nog mededelen, dat het voor de in woners van Heemstede op die dag koste loze bezoek aan de Flora nog een attractie rijker geworden is. Men heeft namelijk be sloten op de avond van 30 April van haff tien af on de Flora een permanent vuur werk te ontsteken. Gedurende een uur. dus tot half elf, zal iedere minuut een lichtkogel worden afge schoten, die deze toch reeds zo kleurrijke omgeving telkens enige seconden in een fantastische gloed zet. Dit fraaie schouw spel zal nog worden verhoogd door het ge bruik van Bengaals vuur, dat in combina tie met de lichtkogels, ongetwijfeld een sprookjesachtig effect moet opleveren. Deze extra-attractie zal de animo voor een be zoek op de avond van Koninginnedag, waarschijnlijk niet weinig verhogen. Wegens herdenkingen en feestelijkheden De directie van de N.Z.H.V.M. deelt mede, dat in verband met de herdenkings avond op 4 Mei onderstaande buslijnen in Haarlem zullen worden omgelegd of aan vertraging onderhevig zullen zijn: Lijn 1 en 2 tussen Vondelweg en Spaarn- hovenstraat en tussen Plein en Herten kamplaan. Lijn 5 tussen Eksterstraat en Spaarn- hovenstraat. HaarlemIJmuiden tussen Eksterstraat en Spaarnhovenstraat. Voort deelt zij mede, dat door feestelijk heden op de Grote Markt op onderstaande dagen de bussen van de lijnen 1, 2, 5 en 6 in Noordelijke richting zullen rijden via de Spekstraat en het Klokhuisplein en in Zuidelijke richting via Parklaan, Nassau- laan en Ged. Oude Gracht: 30 April van 8.15 tot 10.00 en van 20.00 tot 22.00 uur. 1 Mei van 19.30 tot 22.00 uur. 2 Mei van 19.30 tot 22.00 uur. 3 Mei van 20.00 tot 22.00 uur. 5 Mei van 10.00 tot 12.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Nu de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena van plan is een dienst met heli- coptères te openen tussen Brussel en Rotter dam, hebben B. en W. van Vlissingen ver zocht, deze stad in deze lijn op te nemen. Men heeft reeds de beschikking over een geschikt landingsterrein. Zo langzamerhand begint ook in Italië de verkiezingsstrijd weer. Hoewel het nog enige weken zal duren voor de Italianen ter stembus trekken en de partijen waren overeengekomen geen aanplakbiljetten of posters aan te brengen op de oude monu menten van Rome, hebben de sociaal de mocraten reeds een geweldig bord beves tigd aan de oude Romeinse muur bij de Porta Pinciana. ADVERTENTIE Het heeft een heel aparte bekoring, de weg naar Uw vacantiebestemming door de lucht af te leggen. De KLM stelt er prijs op U met velt goede zorgen te omringen en U van een service te laten genietendit van a tot z op Utv comfort is ingesteld. Laat Uw vacantie écht goed beginnen: Schenk Uzelf het genoegen per KLM te reizen. De KLM vliegt naar 103 steden in 66 landen Salzburg 3 x per week retour f 225.- Innsbruck 2 x per week retour f 225.- Weenen 1 x per week retour f 338.40 Linz 1 x per week retour f 261.- Naar New York per uiterst geriefelijke 4-motorige Constellation Cosmopolitan: de luxueuze Eerste klasse dienst 6 x per week Economist: de populaire Toeristendienst 6 x per week Ingaande 17 Mei ook naar KLAGENFURT 1 x per week 23 d. retour f 293.20 Kant en klaar is natuurlijk een ver sterkende uitdrukking die wil zeggen: neiemaal gereed, geheel afgewerkt. Het woord kant kwam vroeger ook wel in andere zinswendingen voor. Men sprak van „een ree en kant wijf" en van „een kante vrijer". Het werkwoord kanten had de betekenis: ergens de scherpe kanten afschaven; vandaar dat kant kon gaan betekenen: afgeschaafd, haaks, glad, netjes. Die betekenissen zijn in onze uitdrukking enigszins te loor gegaan. Maar in zeVentiende- eeuwse geschriften zal men ze herhaal delijk tegenkomen, i CAIRO (A.F.P./Reuter). De Britse delegatie heeft Maandagochtend generaal Naguib een nota over de evacuatie van de zóne van het Suezkanaal overhandigd. Deze inleidende nota is door de Egyptische dele gatie bestudeerd op een bijeenkomst, die bijna zeven uur duurde. Later op de dag zou de Egyptische dele gatie opnieuw bijeenkomen. De eerste vergadering van de voltallige delegaties heeft 80 minuten geduurd. Na guib en Robertson zetten het algemene standpunt van hun regeringen uiteen. Vol gens een woordvoerder van de Egyptische delegatie was de sfeer van de onderhande lingen „uitstekend". Het lijk van de vermiste politiechef van Teheran, brigade-generaal Asjfartoes, is gevonden in Lasjkarak, vijftig km. van Te heran. De politiechef was gewurgd. Het laatst had metn hem Maandagavond gezien na een autotocht, die hij maakte nadat hij een mededeling had ontvangen in een verzegelde enveloppe. Men gelooft, dat hij spoedig daarna is vermoord. Het lijk van Asjfartoes werd aangetrof fen met handen en voeten gebonden en messteken in de buik. Er zijn reeds arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevinden zich gepension- neerde hoge officieren. De eerste twee klassementsproeven van de Tulpen Rallye hebben gisteren plaats ge grepen en er zijn allerlei dingen bij ge beurd, die niemand verwacht had. Het ver rassendste was misschien wel het karakter van de eerste proef, een afdaling in de vrij- loop over 1150 meter met honderd meter niveau-verschil, die even voor Clervaux werd gehouden. De deelnemers, die tevoren De reactie van de Amerikaanse regering op de inval van communistische horden in het koninkrijk Laos, een van de deelstaten van de Franse Unie in Indochina, is merkwaardig lauw en koel geweest. Wanneer men deze reactie vergelijkt met die, welke volgde op de communistische invasie in Zuid-Korea, moet men wel tot de conclusie komen dat Indochina voor Amerika niet van veel belang is. En toch heeft Washington herhaaldelijk betoogd dat Korea en Indochina de twee Westelijke voorposten in Azië zijn, die in geen geval verloren mogen gaan. Evenzeer is de houding van Amerika ten opzichte van de Franse wens, dat Indochina als een UNO- aangelegenheid zal worden behandeld en als een UNO-belang zal worden verdedigd, zoals het met Korea gebeurde, zeer koel en zeker niet bereid willig geweest. Het lijkt er daarom veel op, dat Amerika niet genegen is zich omwille van het behoud van Indochina in een avontuur te begeven. Als dat inderdaad zo zou zijn, moet men rekening houden met een zeer ongelukkige afloop van de Franse koloniale oorlog, die trouwens totnutoe in zijn verloop en kosten niet anders dan ongelukkig kon worden genoemd. Er zit in deze ontwikkeling een aanwij zing voor de politiek, die de Verenigde Staten ten opzichte van Azië en Europa voeren. Korea was reeds een gebied ten tijde van de oorlogsuitbarsting, wat wil zeggen dat Amerika daar, zonder veel re kening te moeten houden met anderen, de gang van zaken kon regelen. Indochina echter behoort tot de Franse overzeese ge biedsdelen, de strijd tegen de Vietminh wordt onder Franse leiding gevoerd en een overwinning van het Franse unie-leger zou de betrekkelijke koloniale macht van Frankrijk daar opnieuw bevestigen. Wash ington heeft onder Trumans bewind veel materiële en financiële hulp aan Frankrijk gegeven onder het motto: „Voor Indo china". De republikeinse regering heeft deze hulpregeling overgenomen en voort gezet, doch aangekondigd dat het tijdperk van de „schenkingen uit vriendschap" voorbij geacht moet worden en dat er thans op meer reële en practische basis hulp zal worden verleend. Dat betekent voor Indochina waarschijnlijk, dat de Fransen er zullen moeten gaan werken met Amerikaanse militaire adviseurs en de oorlog tegen Vietminh zullen moeten voeren volgens Amerikaanse inzichten; öf: dat zij de oorlog zullen moeten beëindigen omdat Washington in de voorzetting ervan geen heil ziet. Nu het einde van de strijd in Korea in zicht is, is blijkbaar de aan trekkelijkheid tot een nieuwe soortgelijke oorlog in Indochina voor de Amerikanen miniem. En aangezien zij niet op dezelfde voet met hun dollarhuip zullen willen voortgaan, zou het kunnen zijn dat Frank rijk binnenkort zijn hoop op behoud van Indochina zal moeten opgeven. De situatie is trouwens thans zo, dat op de Franse regering een steeds grotere bin nenlandse druk wordt uitgeoefend tot be ëindiging van de moeilijke, bloedige veld tocht in Indochina, die eigenlijk geen veld tocht doch een slachting is. De bloem van de Franse jonge militairen vindt een droe vig einde op de onafzienbare vlakten van Indochina, in de verraderlijke bergpassen en onder het lood van sluipschutters, die zonder aanwijsbare frontlijnen het Franse leger dwingen tot uitputtende expedities en in hinderlagen lokken. Het koninkrijk Laos had zijn hoop op de Franse unie ge vestigd, doch thans is gebleken dat de unie- strijdkraehten niet bij machte zijn de deelstaten der unie te beveiligen. De^e ontdekking maakt het prestige der Fransen bij de anti-communistische inheemsen kleiner dan het al was, ook al is er nog geen sprake van afvalligheid der unie- staten, die zich geen illusies maken over hun lot onder een eventueel Vietminh- regiem. Amerika, dat aandringt op eenheid in Europa en de Europese staten wil ver enigd zien in een federatie met een eigen, krachtig leger, heeft geen enkel belang bij het feit dat een of enkele van die Europese staten hun in Europa zo hoognodige kracht verspillen in koloniale oorlogen. Integen deel, zij zien in de overzeese gebiedsdelen der Europese staten lastige, belemmeren de factoren voor verwezenlijking van het ene Europa, dat alleen krachtig en levens vatbaar kan zijn wanneer de afzonderlijke delen ervan zich de maximum inspanning getroosten. Als een overzees gebied bij draagt tot die kracht zoals de Congo voor België een factor van welvaart be tekent is er weinig op aan te .merken, doch wanneer de symptomen van ontbin ding zich voordoen en de macht van het moederland fictief wordt zoals ook in dertijd in Indonesië geschiedde ziet Washington weinig reden tegen zijn eigen, op Europa gebaseerde overtuiging, in dat moederland te helpen in het rekken van een hopeloze, kostbare en Europa ver zwakkende strijd. Zo ongeveer moet- men thans in Amerika tegenover de herhaalde kreten om hulp van Frankrijk staan. Daarbij moet worden aangetekend dat in het thans lopende be grotingsjaar Indochina 400 millioen dol lars aan hulpverlening kreeg, dat is onge veer 20 procent van de totale jaarlijkse kosten van het conflict. Er moet echter veeleer met vermindering dan met vergro ting van deze hulp rekening worden ge houden. Zelfs bij de allerlaatste Ameri kaans-Franse besprekingen over dit punt is er geen enkele verandering in het Ame rikaanse standpunt gebleken. Hoe schrij nend het denkbeeld voor de Fransen ook zal zijn, zij zullen waarschijnlijk moeten wennen aan het komende verlies van Indo china wat voor hen een deel zal zijn van de prijs, die zij voor een verenigd Europa hebben te betalen. Het is niet on waarschijnlijk dat de bereidheid van Frankrijk om aan de spoedige totstand koming van het ene Europa mee te werken, aanzienlijk geleden heeft door de overwe ging, dat in dit opzicht ook, zoals vaak in de wereld, de kosten uitgaan voor de baten. J. L. hadden kunnen genieten van de toeristische aspecten van het liefelijke Luxemburgse land, stonden daar wel even raar van te kij ken, want zoiets was nog nooit vertoond. Het was een onoverzichtelijk parcours met vijf of zes haarspeldbochten, zodat het niet alleen op zeer bekwame rij-capaciteiten maar ook op het bezit van een fijne neus aankwam. Die fijne neus hebben lang niet alle cracks bezeten, want in deze alleraardigste proef, waar motorvermogen dus absoluut geen rol speelde, zijn vele nieuwelingen verrassend naar voren gekomen. En al leek het soms dat cracks als Imhoff, Becquart en Gatsonides, die hun wagens eenvoudig naar beneden smeten, soms zeer snel wa ren, de onverbiddelijke chronometer wees anders uit. Zodat de Rallye na deze proef - die overigens niet zwaar telt in het klasse ment - nog even open was als toen zij be gon. Kort na de proef begon de eerste speciale étappe van Wilwerwitz naar Heiderschei- dergrund met verhoogd gemiddelde, een étappe die met zijn honderden bochten ze ker zo zwaar was als wedstrijdleider Piet Nortier had voorspeld. Temeer daar er een sappig regentje viel, dat de wegen bijzon der glad maakte. Twintig teams liepen hier dan ook strafpunten op en inmiddels "vie len er ook een paar buitenlandse équipes wegens mankementen uit. De regen die in Luxemburg was gaan vallen, deed er in Lotharingen nog een schepje op. Zij viel daar werkelijk bij bak ken uit de hemel en dat was voor de deel nemers geen vrolijk nieuws. Want het zwa re nachttraject door de Vogezen met een speciale étappe en een klassementsklim te gen de Ballon d'Alsace, werd er daar door nóg een tikje zwaarder op. De toppen van de Ballons gingen schuil in de laag hangende wolken en hun flanken waren be dekt met nevel en mist. Nochthans. Rallye rijders gaan voor zulke moeilijkheden niet uit de weg en zij gaven alle aanleiding tot sterke verhalen over wat geweest was en wat komen ging aan de controle in Epinal, waar het een va-et-vient was van wagens met de bekende oranje-witte Rallye-platen. Van Epinal ging het naar de startplaats en daar werd om 20.40 uur de eerste deelne mer op de klim losgelaten. Om de minuut stoven de deelnemers daarna omhoog, Geoff Imhof op zijn 5'A liter Allard met loeiende motor en gierende banden, Henk Hooge- veen, die zijn klasse leidde met een felle Simca, Maus Gatsonides, die de mist zeer bemint, vastbesloten om uit zijn Ford Ze phyr te halen wat er in zat. En inderdaad deden de internationale cracks het later beter. Van de Ballon ging het over een zeer moeilijk parcours de tweede speciale étap pe in over de Col Amic en de Markstein. Daar hing de mist tussen de dennebossen zo dik. dat de stralenbundels van de kop lampen weerkaatsten tegen de dikke wol kenwatten. Piet Nortier, die het traject nog even had gereden, had met geen mogelijk heid het voorgeschreven moyenne kunnen halen en hij besloot dan ook prompt de tij den voor alle klassen met vijf minuten te verlengen, om al te veel jagerij te vermij den. Uitslagen Klasse IA: 1 M. Grosgogcat (Fr.) 26 pnt. (Panhard), 2 J. Martens (Ned.) 16 pnt. (Fiat), 3 J. D. Struyk (Ned.) 12 pnt. (Fiat). Klasse IB* 1 M. Damonte (It.) 20 pnt. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. (Fiat), 2 A. M. Leerdam (Ned.) 20 punten (V.W.), 3 H. Stenfeld Hansen met 18 pnt. (V.W.), 4 Th. J. Koks (Ned.) 16 punten. Klasse IIA: 1 M. Carstedt (Zweden) 28 punten (Simca), 2 E. von Regius (Did.) 16 pnt. (Ford Taunus), 3 en 4 Gierke (Did.) en J. M. Beekman (Ned.) beiden 12 punten. Klasse IIB: 1 F. Schliger (Fr.) 20 punten (Peugeot), 2, 3 en 4 J. A. J. Heidendahl (Ned.), J. W. C. van der Vossen (Ned.) en A. Velu (Ned.) allen met 16 pnt. (en allen op Peugeot). Klasse III: 1 H. R. J. graaf Van Zuylen van Nijevelt (Ned.) 26 pnt. (Jowett), 2 en 3 M. Becquart (Fr.) en J. Scheffer (Ned.) beiden 20 pnt. (beiden op Jowett), 4 R. H. Sleigh (GB) 8 pnt. (Singer). Klasse IV A: 1 J.. W. E. Banks (GB) 30 pnt. (Bristol), 2 L. J. H. Engletjert (Ned.) 24 pnt. (Rover), 3 en 4 C. I. de Vries (Ned.) (Alfa) en J. W. S. Utley (GB.) (Bristol) beiden 12 pnt. Klasse IV B: 1 en 2 M. Gatsonides (Ned.) en J. G. Reece (G.B.) beiden 20 pnt. (bei den, Ford Zephyr), 3 Miss C. Sadler (G.B.) 12 pnt. (Rover), 4 en 5 P. C. E. Harper (G.B.) en J. van Nieuwenhuyzen (Ned.) beiden 10 pnt. (beiden Sunbeam Talbot). Klasse V: 1 E. I. Appleyard (G.B.) 26 pnt. (Jaguar), 2 G. Seibert (Z.Afr.) 16 pnt. (Ci- troën), 3 R. D. Mattock (G.B.) 12 punten (Jaguar). Klasse VI: 1 Han Swie Tik (Ind.) 26 pnt. (Chevrolet), 2 A. C. Wates (G.B.) 20 pnt. (Bentley), 3 M. Kuipers (Ned.) 16 punten (Ford). Klasse IX A: 1 W. Engel (Did.) 26 pnt. (Porsche), 2 M. Elmenhorst (Did.) 18 pnt. (Porsche), 3 Ir. W. H. Visser (Ned.) 16 pnt. (Peugeot). Klasse IX B: 1 K. Zeiler (Did) 24 punten (Porsche), 2 Lt.col. H. C. O'Hara Moore (G.B.) 20 pnt (Fraser Nash), 3 D. H. Mur ray (G.B.) 12 pnt (Fraser Nash). Klasse X: 1 M. G. Gillies (G.B.) 22 pnt. (Aston Martin), 2 A. G. Imhof (G.B.) 20 pnt (Allard), 3 B. Deutch (B.) 12 pnt. (As ton Martin). Door het verhogen van de rijtijd met 5 minuten op de speciale Vogezen-étappe kwamen op deze tweede speciale étappe 97 équipes zonder strafpunten aan de finish te Schweighause binnen. Had Nortier deze maatregel niet genomen, dan zouden slechts 19 teams zonder strafpunten de afstand van 42 km binnen de tijd hebben afgelegd. Niettemin bleek deze étappe nog zwaar genoeg en enkele bekende équipes hebben één of meer strafpunten opgelopen. Zo no teerde Maus Gatsonides met zijn Ford Ze phyr 1 strafpunt, evenals dr. Groenhart met Austin. De bekende Engelse dameséquipe van mej. Sadler, die met de paarse Rover rijdt, noteerde op deze étappe 4 strafpun ten. BRUSSEL. In Luik heeft eene bijeen komst plaats gehad van officieren uit ver schillende landen, als Duitschland, Frank rijk, Turkije, Engeland, Rusland en Zwit serland, om het nieuw uitgevonden Ameri- caansch schietgeweer te onderzoeken, te beproeven en te beoordeelen. Het was een zonderling verschijnsel, zoo veele bedre- vene mannen met de meeste bedaardheid te hooren raadplegen over de kracht dadigste middelen om binnen den kortsten tijd het grootst mogelijk aantal hunner wederzijdsche landgenooten op het slag veld om hals te brengen of voor hun leven kreupel te schieten. Het onderzoek is zeer gunstig uitgeval len voor het Americaansche geweer, waar mede men twaalf keeren in de minuut ken losbranden. De Americaan, die de reis derwaarts had ondernomen om de deug delijkheid zijner vinding te doen blijken, was zeer voldaan over den uitslag zijam pogingen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5