Het meisje uit BoisColombes Blauwe Gillette Mesjes Verkoop Zomerzegels begint Vrijdag Staalkaart legermaterieel Grote jubileumronde van H.S.C. „De Bataaf Het ideale paar Viering Koninginnedag in Bloemendaal Amsterdamse Beurs 4 Défilé in Amsterdam Zuid-Molukken kwestie behoort voor de UNO Apothekers-assistenten veroordeeld Stijgende vraag naar Trophy Cork Tuinbouw en Plantkunde in het afgelopen jaar Christian Science Bejaarden maken rondrit door Haarlem-Lichtstad Zilveren jubileum van Wassenaars burgemeester FEUILLETON Dame bij aanrijding ernstig gewond Vier van de Nederlandse Comedie teruggekeerd uit Indonesië Wielrennen Veld van 120 deelnemers in amateurwedstrijd Voetbal De Engelse league Volleyball Steden wedstrijd besluit winter-competitie Biljarten „Duvelshoek" in Santpoort houdt biljartwedstrijden Voor de kinderen Blue Gillette 1 Thin Gillette F-0.75 per 5 Neem n AKKERTJE Zweef vlieg veld bij Noordwijkerhout DINSDAG 28 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdag a.s. zal een begin worden ge maakt met de verkoop van de Zomerzegels 1953. Gedurende de maanden Mei en Juni zijn zij verkrijgbaar aan alle postkantoren in Nederland en ook staan weer honderden scholieren klaar om zich te belasten met de huis-aan-huis-verkoop. De zegels vor men dit jaar een bloemenserie. Zij zijn verkrijgbaar in de frankeerwaarde van twee cent (toeslag 2 cent), 5 cent (toeslag 3 cent), 6 cent (toeslag 4 cent), 10 cent (toeslag 5 cent) en 20 cent (toeslag 5 cent). Aan de instellingen voor maatschappe lijke en culturele zorg en volksgezondheid, die van de toeslag op de zomerzegels pro fiteren, kon vorig jaar ruim 130.000 wor den afgedragen. De verdeling van de op brengst ?al voortaan geschieden door de stichting „Comité voor de Zomerzegels", in het bestuur waarvan vertegenwoordigd zullen zijn het maatschappelijke werk, de volksgezondheid en de culturele zorg. Als voorzitter zal fungeren staatsraad mr. W. F. Schokking. Het grote militaire défilé, dat op Ko ninginnedag 's morgens door de hoofdstad zal trekken, heeft ten doel de bevolking te laten zien met welk materiaal onze troe pen zijn uitgerust. Het is een staalkaart waarin het meest karakteristieke en spec taculaire rollend en vliegend materiaal is bijeengebracht. Zou al het bij de verschil lende mobiele onderdelen behorende voer tuigenmateriaal ook meerijden, dan zou het défilé drie keer zo lang duren. Nu duurt het drie kwartier en de colonne heeft een totaal lengte van 7 km. Aan het défilé nemen 4500 man troepen deel, 512 voertuigen, 166 vliegtuigen, de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, en tamboers en pijpers van het Korps Mariniers. De landmacht is vertegenwoordigd door het 411de bataljon infanterie van het gar deregiment fuseliers Prinses Irene met een gemotoriseerde ondersteuningscompagnie met vuurmonden, mitrailleurs en mortie ren. Van de marine nemen vier compag nieën, twee van mariniers en twee van vlootpersoneel, aan de parade deel; van de luchtmacht vier squadrons (525 man) troepen te voet. Het rollend materiaal van de luchtmacht bestaat uit voertuigen die op de vliegbases gebruikt worden voor ver voer van klein en groot materiaal, brand weerwagens en tankwagens voor het snel- tanken der vliegtuigen. De veldartillerie rijdt mee met vier batterijen, 22 vuurmon den van verschillend kaliber, de luchtdoel artillerie met 7, waarvan 4 dubbele bat terijen licht luchtdoelgeschut en 9 bat terijen zwaar luchtdoelgeschut met bijbe horende zoeklichtbatterijen, waarvan vier met radar gestuurde zoeklichten, voorts stafwagens en radarinstallaties. De cava lerie verschijnt met zes 18 ton tanks en 22 Centuriontanks van 48 ton. Resolutie „Door Eeuwen Trouw Aan het slot van een openbare vergade ring,die door de stichting „Door de Eeuwen Trouw", ter gelegenheid van het feit dat drie jaar geleden de republiek der Zuid- Molukken werd uitgeroepen, in de Hout- rusthallen in Den Haag werd gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op werd aangedrongen de zaak van de Zuid-Molukken onder de aandacht van de U.N.O. te brengen en voorts om de Zuid-Molukse ministers Warisal en Manu- sama.wie in Hollandia beperkte bewegings vrijheid is opgelegd, in de gelegenheid te stellen „de Nederlandse regering en de U.N.O. in te lichten omtrent het onrecht hun land en volk aangedaan, waarbij de Nederlandse regering haar verantwoorde lijkheid heeft miskend en haar bevoegdheid is te buiten gegaan". Tien sprekers leverden achtereenvolgens ernstige critiek op de houding der Neder landse regering ten aanzien van de Repu bliek Zuid-Molukken. De Haagse rechtbank heeft de 37-jarige apothekers-assistent J. B. uit Leiden ver oordeeld tot 'n hechtenisstraf van 1 maand en de 34-jarige apothekers-assistente A. M. P. uit Sassenheim tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van 14 dagen en een geld boete van 100, Hun was ten laste gelegd, dat zij schuldig waren aan de dood van een 2-jarig jonge tje te Katwijk, doordat zij naast de voor geschreven poeders ook codeïne, een vergif, hadden verstrekt. ADVERTENTIE Naar verluidt was de omzet van Trophy Cork in de eerste helft van April 25 hoger dan in de overeenkomstige periode van Maart. Insiders verbaast dit niet, gezien de uit stekende kwaliteit van deze zachte 75 ct. Virginia sigaret. Aan het verslag van de secretaris van de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, mr. C. W. D. Vrijland, is het volgende ontleend: Het ledenaantal was per ultimo December 1952 96 tegen 103 het jaar daarvoor. Inmiddels is dit ge tal al weer tot 99 gestegen. In het bestuur werden de plaalsen van de heren A. van Dompselaar en H. van den Ende ingeno men door de heren J. H. Barnhoorn en ir. J. de Groot. De door de kring Kennemerland opge richte onderwijscommissie van Tuinbouw- onderwijs in kennemerland deed veel en belangrijk werk en gaf de afdeling Bloe mendaal de organisatie in handen van een cursus voor nomenclatuur en materiële kennis 1952/'53, die gegeven werd door de heren Mulder en Van Aalst. In het verslagjaar werden zeven bijeen komsten gehouden, waar sprekers belang rijke onderwerpen behandelden. 32 leden namen deel aan de zomerexcursie naar Enkhuizen en Hoorn, om het Zuiderzee museum en een fruit- en bloemkwekerij te bezoeken. Aan de leerlingen van de Bloemendaalse scholen werden 3950 Floraliaplanten uitge reikt, waaronder 180 planten voor de schoollokalen. Het jaar daarvoer bedroeg het aantal uitgereikte planten 2729. Zondagmiddag heeft Richard Knox Lee, C.S.B., uit Londen, op uitnodiging van Christian Science Society te Haarlem, in het gebouw van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden in de Jacobstraat een lezing gehouden over „Christian Science: De weg tot een harmonisch leven." De heer Lee verklaarde, dat beschaving, gegrond op het materialisme, geen oplos sing brengt voor oorlogen, misdaden of andere ontaarding en plaats moet maken voor een beschaving geheel en al geba seerd on het practisch Christendom. Spre ker wekte op tot een diepere verchriste- lijking van onze cultuur, een beter be wustzijn van het leven dan in stoffelijk heid kan worden gevonden. Dit verheven besef der dingen dat tot uiting komt in individuele en collectieve aangelegenheden moet voortkomen uit een beter begrij pen van de aard, het wezen, de volmaakt heid en volledigheid van God, het onein dig goede, en van de mens in Zijn gelij kenis als geheel geestelijk en volmaakt. Mr. Lee bestreed de opvatting, dat een volkomen geëvangeliseerde beschaving niet meer is dan een onpractische wens voor de toekomst. Dat Gods geestelijke wet. be schikbaar is om in menselijke aangelegen heden te worden toegepast, wordt door Christian Science verzekerd en bewezen, verklaarde hij. De uitwerking van de We tenschap van het Christendom zoals Jezus haar demonstreerde is, dat mis daad wordt te niet gedaan, dat een stevige basis wordt gelegd voor vrede, en dat ge nezing en morele cultuur onafscheidelijk worden. De heer Lee vervolgde, dat de macht van God, door Jezus gebruikt om zonde, ziekte en dood te genezen, ook heden van kracht is. Hij betoogde, dat deze macht ten volle aangewend kan worden op de collectieve wereldproblemen en op die van de enke ling. Hij beschreef het gebruiken van deze goddelijke macht om het dagelijks denken en handelen te vergeestelijken, zoals dit in Christian Science wordt geleerd en gaf voorbeelden van hieruit voortvloeiende ge nezingen. Tenslotte besprak de heer Lee de waar de van het geestelijk begrijpen als van het hoogste belang voor het individuele wel zijn en voor de vrede in het algemeen. Hieraan voegde hij toe, dat het doel van Mary Baker F.ddv, de ontdekster en grond legster van Christian Science, was het mensdom te helpen het feit, dat God goed is, te onderscheiden en te bewijzen, dat Hij is, zoals zii zegt „onze Vader en onze Moeder, onze Prediker en de grote Heel meester". Vanavond om kwart over acht zal de laatste groep bejaarden, die op uitnodiging van net comité Spaarnwouderstraat tocht jes door verlicht Haarlem maken van de Spaarnwouderstraat vertrekken. Met vijf entwintig personenauto's en enkele auto bussen, voorafgegaan door een politie- escorte rijden de wagens in één lange stoet door Haarlem-Lichtslad. En men hoopt, dat ook deze laatste honderd ouden van dagen evenveel genoegen aan de tocht zul len beleven als de honderden bejaarden, die reeds hun beurt gehad hebben. Zaterdagmiddag is de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. E. M. baron van Wijnbergen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De gemeente raad bood hem zijn door de Wassenaarse schilder Sierk Schroder geschilderd por tret en het boekwerk „Atlas der Westerse Beschaving" aan. Des avonds bood dr. G. van Duinen na mens de burgerij een antiek Engels warm- waterstel en twee tapijten aan. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 6) Neen, dank jeIk ga weer naar boven. Lysou sprong plotseling op, raakte ver ward in haar nachthc-md en duwde de keukendeur open. Wel, Lysou?Ben je dwaas om zo te lopen?Wat is er, kind?Je kunt niet in slaap komen, hè? Alle angst had Lysou weer aangegrepen, zonder dat zij wist waarom; zij trilde over haar hele lichaam. De kou, misschien. Of wel Zij wierp zich in de armen van Jeanne Lambert, klemde zich aan haar hals, zon der iets te zeggen, omdat zij klapper tandde. Kom, liefje wat is er dan?Ben jé bang, zo helemaal alleen? Jja. Zij stamelde. Nou, dan gaan we samen weer naar boven, goed? Je bent ijskoudEn dan zal ik wat bij jou blijventot je slaapt. Niet, Maria? Maria was een beetje jaloers. Schaam je je niet, LysouEen .groot meisje zoals jij! Maar Lysou schaamde zich niet. Zij voelde zich goed in de armen van Jeanne met haar hoofd in haar hals, die enigs zins naar blonde haren en eau de cologne rook. Zij warmde zich en het was zo goed, die warmte. Zij wilde niets meer zien, niets meer horen. Zij had slaap als een klein diertje. De verpleegster ging de trap al op, zachtjes, met haar lippen dicht bij het voorhoofd van het meisje. Je gaat slapen, Lysou, slapen.... VII Maria was de volgende morgen alleen in de kamer, toen de heer Dorsel tegen negen uur uit Parijs aankwam. De nacht was niet al te erg geweest. Favier had bijna aldoor geslapen, met af en toe een plotseling ontwaken, met he vige trillingen en benauwdheden. Jeanne had hem om twee uur 'n injectie gegeven. Zij was tegen achten weggegaan om zich wat op te knappen, en zou later weer te rugkomen, als de dokter arriveerde. Het was Donderdag Er was geen school. Maria had Lysou, die nog niet ont waakt was, laten slapen. I Mijnheer Dorsel was groot. Een grote Omstreeks half elf gisteravond is de 65- jarige mevrouw G. M.E. op de hoek van de Schoterweg en de Kleverlaan het slachtoffer geworden van een ernstig on geluk. Zij stapte gisteravond uit de bus achter twee auto's de straat over zonder op te merken dat nog een derde auto na derde. Deze reed haar aan en sleurde haar tien meter mee. Vermoedelijk met een zware hersenschudding en een gebroken rechterbeen is zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Gebruind door de tropenzon stapten gis termiddag om even over half vijf, ruim anderhalf uur na de in de dienstregeling vastgestelde tijd, vier leden van de Neder landse Comedie uit de door commodore Virulv bestuurde Vliegende Hollander „En schedé" in de verfrissende plensregen op het platform van de luchthaven Schiphol, aldus het einde bereikend van een tournée door Indonesië, die zes maanden geduurd heeft. Het waren Mimi Boesnach, de ge broeders Bob en Guus Verstraete en de leider van het reisgezelschap, Joan Rem- melts, die als heerlijkste herinnering aan deze langdurige expeditie een grote kist pikzwarte Havanas meebracht, door hem in Manilla, de stad zijner jarenlang ge koesterde dromen, gekocht. De twee an dere reisgenoten, Truus Dekker en Riny van Slingelandt, hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om in Karachi over te stappen in het vliegtuig naar Athene om nog een weekje vacantie in Grieken land door te brengen, waar zij thans het terrein van herkomst der dramatische kunst verkennen. Het is een zware tocht geweest vooral omdat de tournée door de gehele archipel met inbegrip van Nieuw Guinea twee keer moest worden gemaakt, in dezelfde volgorde. Een tegenwicht voor deze ver moeiende inspanning van het voortdurend reizen in vliegende groentekisten, zoals men de burgerlijke luchtmacht in Indonesië onparlementair kenschetst, vormde het bezoek aan het sprookjeseiland Bali, waar men een paar dagen onbezorgde rust ge noot. Een extra beproeving daarentegen was het voortdurend ingrijpen van de douane, die het soms enige kereft Der week nodig oordeelde om urenlange onderzoekin gen in de koffers te plegen. Bovendien had de B.P.M. verzuimd tijdig verlenging van de slechts drie maanden geldige visa aan te vragen, zodat de spelers door de on zekerheid, of deze inderdaad zou worden verleend, gedwongen waren in de eerste periode van hun bezoek maar liefst 45 van de 75 voorstellingen te geven in duizenden kilometers van elkaar gelegen nederzettin gen. Het meestgespeelde stuk was „Intimitei ten" van Noel Coward, maar ook „Een aar dig meisje" (Le don d'Adèle) was zeer populair. Daar geen toestemming tot ver toning van „De kleine hut" van André Roussin was gegeven, moest onderweg nog een ander spel worden ingestudeerd, te weten „Komediespelen" van Johan Broe- delet, dat echter slechts drie of vier keer opgevoerd behoefde te worden. Op de thuisreis boven Roosendaal wachtte de spelers nog een aanvankelijk schok kende verrassing, te weten een telegram met de volgende inhoud: „Tot mijn spijt hedenavond voorstelling in Alkmaar" en ondertekend: Guus Oster, directeur. Maar dat was een grapje van Viruly. Het Lustrum-comité van de Halfwegse wielervereniging H.S.C. „De Bataaf", dat ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der ver eniging werd opgericht, houdt op de Bevrijdingsdag Dinsdag 5 Mei een grote jubileumronde voor nieuwelingen en ama teurs in de Houtrakpoider. In de nieuwelingenwedstrijd, die over een afstand van veertig kilometer gaat en waar van de start om half twee is, starten zeven tig deelnemers. De wedstrijd voor amateurs over een af stand van honderdvijftig km. waarin hon derdtwintig deelnemers starten vormt de hoofdschotel van deze jubileum-rende, waar van de start om drie uur is. Vele bekende amateurs, waaronder de vier eerst aankomenden in de Ronde van Noord holland: Wout Verhoeven, Mie Stolker, Patsy Willekes en. Leen Boellaard, de cracks ,Wim Snijders en Krijn Post van de jubilerende vereniging, de Haarlemse favorieten Peters, Van Roon en Rusman, de Sassenheimer Van 't Hof, de Amsterdammers Donker. De Groot en Mahn, de Utrechtenaren Pouw en Koch en de Brabander Piet de Bruin, zullen naast de vele andere prominenten, aan de start ver schijnen. De toeschouwers kunnen de hele wedstrijd volgen, daar zij in de polder een goed over zicht op het parcours hebben. Zij zullen de nieuwelingen tienmaal en de amateurs zeven- endertigmaal zien passeren. Het parcours is van de tramhalte af binnen vijf minuten te bereiken. Voor de Engelse league werden Maandag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Sunderland-Cardiff 4-2. Derde divisie Zuid: Millwall-Colchester 3-1. Heden- en Woensdagavond zullen de Haarlemse Volleyballers hun laatste com petitiewedstrijden in het Krelagehuis spe len. Tevens speelt Woensdagavond om acht uur een damesploeg van de afdeling Haar lem een wedstrijd tegen het sterke Am sterdamse VHH en de heren van de afde ling komen hierna om negen uur uit tegen AMVJ eveneens uit de hoofdstad. De opstellingen van de afdeling Haar lem zijn: dames: Hoevens (Rap.) aanv. v. Tuyl (VCR) v. d. Haar, Steffens, Takken Jansen en Guiting (Die Raeckse) en Vreeswijk (Velon); heren: Moolenaar, aanv. (Die Raeckse) Verheem (Velon) Boukes en Kooistra (HVS) de Leeuw (CIOS) Teunissen (Rap.) en Hilterman (VCR). De biljartvereniging „De Duvelshoek" te Santpoort, heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum, biljartwedstrijden georgani seerd, die van 27 April af gehouden zullen worden. Tien verenigingen, alle aangesloten bij de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en omstreken, hebben voor deze wedstrijd ingeschreven. Elke week tot en met 9 Juli worden op Maandag en Dinsdag deze wedstrijden ge speeld in „het Klein Station koffiehuis" te Santpoort-Station. ADVERTENTIE Het bleef nog maar vriezen. En alle jongens wachtten vol ongeduld op het ogenblik, dat het ijs sterk genoeg zou zijn om er op te kunnen rijden! Ze probeerden het weieens, door er stenen op te gooien en dan te kijken, of die er niet door gingen. Maar dat was een domme manier; want zo verknoei je immers het ijs! Er stonden nog overal bordjes: „Gevaarlijk ijs", als waarschuwing. En de politie keek er streng op, of de jongens zich niet in het gevaar waagden. Want een bad in het ijskoude water zou nu heus niet onschadelijk zijn. Op een dag kwamen Rick en Bunkie voorbij een vijver, waar wat jongens omheen stonden. Eén jongen had zich op het ijs gewaagd, en de anderen keken toe. Zou het ijs sterk genoeg zijn.of zou hij er door zakken? Maar het hield. De jongen liep er overheen, eerst heel voorzichtig, daarna wat brutaler. Hij waagde het zelfs, er wat op te stampen; en het ijs kraakte wel, maar bleef heel. Thuis vertelde Bunkie dat aan oom Tripje. Maar die keek bedenkelijk. „Ik vind het toch beter dat jullie wacht, tot het ijs werkelijk sterk genoeg gevonden wordt!", waarschuwde hij. 15-16 Een Gillette scheerapparaat en een Blauw Gillette mesje vormen tezamen het ideale paar, want alvorens de fabriek te verlaten, wordt ieder Gillette apparaat, met een mesje er in, getest. Daarom scheert U zich met Gillette zo perfect en snel. N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Een „goeie morgenbegint met Gillette! De bestuurderen van de Oranje-comité's en verenigingen in de wijken van de ge meente Bloemendaal hebben de program ma's voor de viering van Koninginnedag vastgesteld. In het algemeen beperken de feestelijkheden zich tot de kinderfeesten. In Bloemendaal komen de kinderen van alle klassen der lagere scholen des mor gens om tien uur bijeen op het sportterrein ,.De Vinkenbaan" aan de Donkerelaan om enige uren met spelen bezig te worden ge houden. De leiding van de sportwedstrijden berust bij de leerkrachten in de lichame lijke opvoeding, de heren Ch. de Bock en W. Overliess, geassisteerd door de klassen- onderwijzers. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" geeft des avonds om acht uur onder leiding van haar dirigent J. A. Meng een concert in de muziektent in het Bloemen daalse bos. De Oranjevereniging Overveen heeft, als gevolg van de toestand in ons land na de nationale ramp, besloten geen avondfeest te houden. De daardoor te besparen gelden wil men bestemmen voor een bescheiden Oranjefeest voor de kinderen van het door Bloemendaal geadopteerde dorp Ouden hoorn. De schoolkinderen van de Over- veense lagere scholen zullen des morgens omstreeks half negen op de Bloemendaalse- weg verzamelen en vandaar in optocht, met de padvindstersband van het N.P.G. voor op, langs de JuJianalaan, Willem de Zwij gerlaan en Dompvloedslaan naar het ge meentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan gaan. Daar zullen kinderspelen gehouden worden, cursisten van het Centraal Insti tuut voor Opleiding van Sportleiders zullen demonstraties grondgymnastiek, tafelsprin- gen, Jiu Jitsu en Judo vertonen en daarna volgt de prijsuitreiking en krijgen de kin deren een tractatie. 4 Voor de kleuters, ouder dan drie jaar, is er weer een kleuteroptocht, die om tien uur van het Joan Mauritsplein af vertrekt. In tegenstelling met vorige jaren blijven de autopeds, poppenwagens en fietsjes thuis en worden nu prijzen beschikbaar gesteld voor de aardigst verklede of versierde kleuter. Weer met de padvindstersband voorop wordt een rondgang gemaakt door Overveens „Zuid-Amerikaanse" wijk, die eindigt bij de Koningin Wilhelminaschool aan de Dompvloedslaan. Daar zullen leer lingen van de Da Costakweekschool uit Bloemendaal, onder leiding van hun leraar de heer B. Witzel, de kleuters van een poppenkastvoorstelling laten genieten. Het middagprogramma begint om twee uur met een voetbalwedstrijd eveneens op het terrein aan de Vrijburglaan tus sen elftallen van de politie en de Vrijwil lige Brandweer Bloemendaal. In de pauze van deze ontmoeting wordt er een demon- ADVERTENTIE stratie met model-motorvliegtuigjes ge houden door leden van de Haarlemse Luchtvaarlclub. Na afloop van de voetbal wedstrijd zullen de jeugdige inwoners van Overveen hun hart kunnen ophalen aan een brandweer-demonstratie, waarop volgt een spuitwedstrijd voor de jeugd. In Aerdenhout Het plaatselijk Oranje-comité in Aerden houtBentveld heeft de viering van Ko ninginnedag alsvolgt voorbereid: De leerlingen van de vier scholen ver trekken om negen uur naar het plein by de Mr. Enschedéweg. Om half tien zullen de kinderen daar een aubade -brengen van vaderlandse liederen. Na de aubade ver trekken de kinderen naar de velden aan de Catslaan en die aan de Houtvaartkade. Des avonds wordt een lampionoptocht gehouden, die om halfnegen vertrekt van de Tramweg. Langs de Eikenlaan, Schulp weg, Vondellaan, Wethouder Laanpark, Eilderdijklaan en Clematislaan wordt naar de Spiegelenburghlaan gewandeld, waar de stoet wordt ontbonden. Aan de Spiegelen burghlaan is dan gelegenheid tot dansen op de tonen van een ouderwets draaiorgel. (Speciale berichtgeving) In het. uitgestrekte duinterrein bij Noord wijkerhout het Langeveld genaamd zal waarschijnlijk nog deze zomer een zweefvliegveld van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart in gebruik worden genomen. Dit veld zal worden gebruikt door de Kennemer Zweefvlieg Club. De Kennemers hebben lange tijd naar een geschikt ter rein in de omgeving van Haarlem gezocht, maar slaagden niet. Nu men er eindelijk in is geslaagd een terrein te vinden, is de club van de ondergang gered. Hierbij komt nog, dat de leden van deze club zelf een zweef vliegtuig hebben gebouwd, zodat het tot grote voldoening zal stemmen als zij dit ook op een eigen terrein de luchtdoop kunnen laten ondergaan. Voorts zal het terrein wellicht worden gebruikt door leden van de clubs te Am sterdam en Den Haag. De plannen zijn om de opleiding van de zweefvliegers ge deeltelijk op het Langeveld te doen plaats vinden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 96 963/18 A.K.U 160% 160% 185% 185 Philips Gloeil. 156% 156 Kon. Petroleum 309% 309% A'dam Rubber 90% 90% Holl. Amer. Lijn 144 143 N. Scheepv. Unie 127% 127 H.V.A 97% 98 83% 83 Amsterd. Bank 159% 159% Ned. Handel Mij. 153% 153% Rotterd. Bank 159 159 Twentsche Bank 155% 155% Anaconda Copper 36% 37% Bethlehem Steel 49% 51 Shell Union 46l5/ia 47% 63 63% U. S Steel 221 /ia 21% Republic Steel 38% 38% grijze snor verdeelde zijn wat rode gezicht in tweeën. Wat is dat nu met die arme Favier?. Maria had het hem in de vestibule fluisterend uitgelegd. Is hij bij kennis? Ja, hij kan horenhij begrijpt maar hij kan niet praten, de arme man.. men voelt, Jat hij het zou willenHet is verschrikkelijk, dat is zeker.... Ja, ja. Dorsel zag er vermoeid uit. Maria vond, dat hij er minder goed uitzag dan de laat ste keer, dat hij gekomen was. Het was misschien de kouof de opwinding Hij maakte bewegingen met iets ko misch, iets theatraals erin. Die oude vriend.... Het is toch ver schrikkelijk'Hij was zo goed de laat ste keer.... Kan ik hem zien?.... Ja, mijnheer, als u naar boven wilt gaan. Hij trok zijn overjas van kastanjebruine ratinéstof uit en hing hem zonder iets te zeggen op. Het gereutel van Favier werd duidelijk. Maria hoorde het al niet meer, als zij er niet aan dacht. Maar Dorsel richtte zijn hoofd op, verbleekte engiszins. Is hij dat? Ja, zo is het al sedert gisteren Men zou er gek van worden, weet u. Halverwege de trap draaide hij zich om: En de kleine meid? Zij slaapt nog. Ze is gisteren heel dapper geweest. Mijnheer Favier vroeg de hele tijd naar haar. Ik ben haar uit school gaan halen. Maar 's avonds kon zij niet in slaap komen. Hij haalde bedroefd de schouders op. De deur van de slaapkamer stond op een kier; hij duwde hem plotseling open en liep op het bed toe. De stervende was niet veel veranderd sedert de vorige dag. Maar het laken was omlaaggeleden. Men kon zijn magere borst onderscheiden door het slecht geslo ten hemd heen. Zijn wijdopen oog, waar van het wit met bloed doorlopen was, was verschrikkelijker in het volle licht. Dorsel boog zich enigszins Voorover. Wel, Favier, ouwe jongenGeven we de strijd op?. Hij probeerde joviaal te doen. U moet luid spreken, zei Maria tegen hem. Hij hoort slecht. Dorsel bukte zich tot bij zijn oor. FavierFavierKom, herken je je vrienden niet meer? Begreep hij het? De ademhaling bleef regelmatig. Maar hij scheen ongevoelig. Favier, ehik ben het.... Dor sel.... Ditmaal trok de mond samen, een soort van sombere ontspanning, en het gereutel trachtte zich verstaanbaar te maken. UhhhUhhhUhhh Het lid van het oog, dat nog zag, werd gedurende een onderdeel van een seconde opgeslagen. En dat was dan alles. Dorsel bleef aandringen. Je weet, dat je, als je iets nodig hebt, het maar hoeft te zeggen, hé! Ik ben tot je beschikking, ouwe jongen. En dan, dit is maar een crisis, weet je.... Hij knipte met het oog aan Maria's kant. Ik weet, dat de dokter gezegd heeft, dat je je beter zult gaan voelen, dat je zal kunnen praten. Een beetje geduld, alle duivels. Het ooglid van Favier bewoog zich niet meer. Maar hoe nog langer die andere pu pil, dood, starend, vlak voor zich verdra gen? Dorsel stapte achteruit. Het is hartverscheurend, mompelde hij. Maria gaf hem een teken te zwijgen, om dat men nooit weet of de zieken kunnen begrijpen en beduidde hem bij het raam te komen. Een traan rolde over haar neus, Ziet u. mijnheer, er is niets aan te doen. Dorsel was zo bleek, dat zijn grijze snor er donkerder door leek. Het is verschnkkeliik.ik geloofde niet, dat het zo erg was. Hij keek om zich heen. Ah! Dat doet me iets, dat allemaal zo terug te zienzijn fauteuilzijn secretaire, waaraan hij zo gehecht was Hij liep op het meubel toe, legde zijn hand op het marmeren blad. En nog altyd op slot, hè? De kast met de schat, zoal? hij zei. De kamerdeur achter hem piepte enigs zins. Hij draaide zich met een ruk om. Lysou stond op de drempel, in haar nachthemd. Maria snelde op haar toe. Wil je wel eens gauw verdwijnen! Je zult nog eens een kou oplopen door zo rond te lopen Maar Lysou was al bij het bed. Dag oom, zei zij zo luid zij kon. Dit keer sloeg Favier zijn ooglid op; als een flits ging er een ontspanning over zijn gezicht. Hij keek naar de kleine met bijna een glimlach in zijn pupil. Zij was heel dicht bij hem en hun gezichten bevonden zich op dezelfde hoogte. Toen, zachter, en voor naar alieen. begon hij dezelfde bezig heid van de vorige dag: en zij knikte „ja" met haar hoofd, met een heel geringe be weging. Dorsel stond nog altijd voor de secre taire. Lysou liep op hem toe, haar leuke kastanjebruine ogen glinsterden onder haar door de slaap verwarde haren, alsof een zonnestraal ze had aangeraakt. Zij stak haar kleine handje uit. Dag, mijnheer Dorsel. Dag Lysou. Hij tilde naar in zijn armen, kuste haar. Zijn lippen waren koud, onder de prik kende snor. Maria bromde: Nu je goeden dag gezegd heb, wil je nu weer naar je bed gaan? De kleine keek haar op vreemde wijze aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6