Zesde UVV-landdag te Hillegom „Le moulin rouge" failliet Kort en bondig J V ier koninklijke onderscheidingen Ds. W. J. van Elden nam afscheid als predikant Wim Sonneveld met „Bloemlezing" Verdachten van inbraak in Fuhrhopschool gepakt c,Brieven aan de redactie DINSDAG 28 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „Bestaansrecht UW sinds 1 Februari ondubbelzinnig gebleken" Feest bij N.Z.H. Abbenbroek krijgt harmonium van Overveense Zondagschool Nummering der lijsten voor raadsverkiezingen Burgerlijke Stand van Haarlem Donderdag duizendste bus door lichtstad Amsterdammer verdacht van lichten van een la aangehouden Vier kinderen, geen leerlingen 'van deze school „De wonderbloem" door Ramplaankinderen Goederen gestolen van zijn moeder T. Lameijer 40 jaar in Heemsteedse dienst „Adel in livrei" bij „Vriendenkring" Biljarten Om het kampioenschap tweede klasse district Haarlem Korfbal De kampioens-competitie Bestuur van „Kennemers" in vergadering bijeen Te Hillegom wordt vandaag .de zesde UVV-landdag geh-ouden. De presidente, mevrouw J. B. Ch. Sjollema-'s Jacob, zei in haar openingsrede onder meer: „Er is reden tot dankbaarheid, dat zo- velen bij alle verschillen, die ons zouden kunnen scheiden, eensgezind zijn in de liefde, waarmee wij onze zelfgekozen en vriiwillig aanvaarde taak vervullen. Hoe -sterk die liefde tot de naaste en de wil tot helpen in ons gehele volk, ja in de gehele wereld leeft, hebben de afgelo pen maanden ons op verrassende wijze be wezen. Het heeft ons gesterkt en ons hart verwarmd. Bij alle ellende mogen wij dankbaar zijn, dat wij zo duidelijk hebben ervaren, dat die liefde tot de naaste en de hulpvaar digheid, die het leidend beginsel zijn van de UW, zij het dan soms diep verborgen, leeft in de mensheid. Die naastenliefde en hulpvaardigheid, al hebben ze zich dan misschien wel eens gemengd met minder gelukkige eigenschappen, zijn vrijwel over de gehele linie aanwezig. Het zijn leven de begrippen. Dat moet voor de ÜW-sters een aanmoediging en een aansporing zijn om vastberaden voort te gaan en de moei lijkheden, die zij ontmoeten rustig onder de ogen te zien. Wie in de afgelopen jaren wel eens ge twijfeld moge heoben aan de noodzaak van het beslaan van de UW zal sinds 1 Februari van dit jaar wel tot andere ge dachten zijn gekomen. De les die wij ge leerd hebben is dat georganiseerde en goed voorbereide hulp, dubbele hulp is. Niet voor niets is met grote zorg en moeite het landelijk UW-apparaat opgebouwd. Wel hebben belemmerende factoren de vol ledige ontplooiing in de weg gestaan, maar de afgelopen jaren hebben het Vanmorgen zijn op het hoofdkantoor van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaat schappij te Haarlem niet minder dan vier leden van het personeel koninklijk onder scheiden. Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft deze onderscheidingen uit gereikt aan de conducteurs H. van Won deren en H. Viege, die de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden bronzen ere- médaille kregen, en aan de controleurs A. de Jong en J. van den Berg, die de ere- médaille in zilver ontvingen. De drie eerstgenoemden zijn vandaag veertig jaar in dienst van de maatschappij, de heer Van den Berg vierde dat jubileum al eerder. Uiteraard zijn er vele vriendelijke en waarderende woorden gesproken aan deze trammannen in hart en nieren, die goede bekenden zijn van de vaste klanten op de lijn Amsterdam-Zandvoort. De heer Th. Hetem, chef van de Ver voerdienst, voegde bij die woorden de tra ditionele gratificatie en de directeur van de maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, voegde daar het vererend getuigschrift en de gouden draagmédaille van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan toe, evenals de kleine draagmédaille die bij koninklijke onderscheidingen behoort. Dank zij de geestdrift van achttien oude re kinderen van de Zondagschool Juliana- kwartier te Overveen is het mogelijk ge worden de Zondagschool van Abbenbroek een harmonium aan te bieden. Met een kwartjesactie brachten de kin deren in vijf dagen tweehonderd gulden bijeen. De Nederlands Hervormde kerk in Ab benbroek is inmiddels droog gekomen, zo dat het harmonium, dat reeds gekocht is, binnenkort geplaatst kan worden. De gelden, die binnengekomen zijn naar aanleiding van vouwbladen en met spaar- doosjes bij de kinderen van de Zondag school Julianakwartier, zullen waarschijn lijk als volgt worden besteed: aanvulling op het reeds ontvangen speelgoed, gezan genboekjes voor de ouders en een gehele nieuwe Kerstboomversiering. Onder de velen die tot dit resultaat heb ben bijgedragen dient te worden genoemd het Overveense dameshandwerkclubje, dat behalve een geldelijke bijdrage zeven nieuwe gezangenbundels geschonken heeft. Vanmorgen heeft, voor zover nodig, op het hoofdstembureau in Haarlem de loting voor de lijstnummering der politieke par tijen die aan de gemeenteraadsverkiezing deel nemen plaats gehad. De volgorde wordt nu: 1. Partij van de Arbeid; 2. Katholieke Volkspartij; 3. V.V. D.; 4. Communistische Partij Nederland; 5. Anti-Revolutionnaire Partij; 6. Christelijk Historische Unie; 7. Katholiek Nationale Partij; 8. Gereformeerd Politiek Verbond. De volgorde der lijsten in Heemstede werd reeds gisteren vastgesteld en luidt: 1. K.V.P.; 2. V.V.D.; 3. Prot. Christelijke groep; 4. Partij van de Arbeid; 5. Com munistische Partij Nederland; 6. Katholie ke Nationale Partij; 7. Lijst-Van Pel. Iin Bloemendaal is de volgorde: 1. V.V. D.; 2. K.V.P.; 3. Protestants-Christelijken; 4. Partij van de Arbeid. Haarlem, 27 April '53 ONDERTROUWD: 27 April: C. F. Korving en A. H. van Zonneveld. BEVALLEN van een zoon: 23 April: C- DuivenvoordenKers. 25 April: J. van Heems —Verkerk. J- W. Zwier—Dekker. J. M. de SchrijverBuskermolen. 26 April: M. van der LindeVan der Ploeg. J. Chr. de Roos Polfliet. B. Stevenhagen—Planting. J. F. Sie- beling—Van Wanrooij. 27 April: W. C. Lange- rak—De Vos. M. W. Linthorst—Woortman. BEVALLEN van een dochter: 24 April: S- Gootjes—Langerak. 25 April: C. M. van Loe- nen—De Jong. G. Sevenhuijsen—Knevel. C. M. Boeree—Van Eis. 26 April: J. Spreeuw- Van Bentem. M. A. Nelis—Van Loon. A. Mul der—Offers. N. van Veen—Volk. 27 April: G. C. F. van den Heuvel—Van Wattingen. M. H. Oorthuijsen—Nederstigt. OVERLEDEN: 25 April: P. Fabels, 91 jaar, Grotp Houtstraat. W. Witteveen, 73 j-, Atjeh- straaU C. Wehnes—Copier, 65 j.. Korte Hee- rcnstfaSt. Y. W. M. Paulen. 86 j., Koudenhorn. J, Hjtrotffek—Wijkhuise, 55 j.. Obistraat. hoofdbestuur gesterkt in de overtuiging, dat een Unie, die al die Vrouwen kan ver enigen, die zich uitsluitend voor hulpver- leningswerk willen aaneensluiten, waarde vol en noodzakelijk is. Het jaar, dat voor ons ligt, aldus spreek ster, zal van ons allen een grote krachts inspanning vragen. Wij weten, dat naast onze gewone werkzaamheden de Bescher ming Bevolking onze volle aandacht zal opeisen. Wij hebben nu de noodzaak ge zien van een organisatie, die hulp kan ver lenen bij rampen, of dit nu een natuur ramp is of de grootste aller rampen: een oorlog, slachtoffers zullen er zijn en zij zullen geholpen moeten worden. Daaraan willen wij naar onze beste krachten meewerken". „Met gemengde gevoelens neem ik af scheid van het ambt, dat mij lief is en van de gemeente met wie ik mij nauw verbon den gevoel!" Met deze inleiding begon ds. W. J. van Elden, die 22 jaar predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem is geweest, Zondagavond zijn af- scheidspredicatie in de stampvolle Grote of St. Bavo-kerk. De heer W. C. Bakker, wethouder van Haarlem, de oud-Haarlemse Hervormde predikanten ds I. P. van der Waal en dr. E. Emmen, de emeritus-predikant ds H. E. Beker en talrijke kerkelijke functionnaris- sen waren aanwezig. De scheidende predikant bracht dank aan allen in en buiten Haarlem, die in zijn Haarlemse ambtsperiode nauw met 't kerke lijk, gemeente- en maatschappelijk leven betrokken zijn geweest. De aanwezigheid van wethouder Bakker noemde spreker een bewijs van de goede verstandhouding tus sen kerk en overheid. Voortgaande ge waagde ds. Van Elden van de welwillende houding van de Kerkvoogden en van de goede samenwerking met zijn Haarlemse collega's. In zijn predicatie, handelend over II Ko- rinthe I vers 20, wilde de predikant het persoonlijk accent naar voren laten komen. Daarbij memoreerde hij, dat ds. G. J. Waar denburg 22 jaar geleden hem als vriend en collega heeft ingeleid met het gedeelte over de goede herder, die zijn leven stelt voor zijn schapen. „Bij dit dubbel afscheid van ambt en gemeente wil de Goede Herder stille getuige zijn. Niet alleen wordt hem de tijdelijk toevertrouwde kudde, maar ook de herdersstaf uit handen genomen. Voor al het laatste is spreker moeilijk gevallen. Hij zag toch met blijdschap en dankbaar heid op zijn weg terug. Zijn blik op het verleden verder werpend, herinnerde fde predikant eraan, dat toen in Aalsmeer, het bloemendorp, de roepstem van de bloemen stad Haarlem tot hem kwam, het moeilijk was een beslissing te nemen, omdat hij de geestelijke dorheid van een arbeidende stadsgemeente kende. Toen vermoedde hij echter nog niet dat het noodweer van een tweede wereldoorlog ontstellend velen de rug naar de kerk heeft doen toekeren. Het predikambt te Haarlem is rijk aan tegenstellingen van vreugde en verdriet ge weest, vervolgde spreker. Zijn geliefde wijkgemeente was hem tot rijke zegen. Bij dit afscheid is zijn hart boordevol, besloot hij. Ds. B. van Gelder voerde namens de ge meente en als voorzitter van de Centrale Kerkeraad het woord om de gevoelens van weemoed en dankbaarheid te vertolken. Weemoed omdat met dit emeritaat een be langrijk hoofdstuk van de geschiedenis der Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem wordt afgesloten en dankbaarheid voor al het werk dat ds. en mevrouw Van Elden met hart en ziel hebben verricht. De gemeente zong hierna staande Psalm 121 vers 7: „De Heer zal U steeds gade slaan." In het koor van de kerk werd na afloop van de dienst door talrijken gebruik ge maakt om van ds. Van Elden en zijn fami lie afscheid te nemen. Dr. E. Emmen merkte als secretaris van de Synode en als vriend op, dat ds. Van Elden een sieraad voor de gemeente is ge weest. Spreker gewaagde van de prettige samenwerking in de moeilijke oorlogsjaren, toen ds. Van Elden diep besefte welk een belangrijke zaak het is, als de kerkelijke en burgerlijke gemeenten samen staan op de strijd tegen het onrecht en de nood. Namens de Provinciale Kerkvergadering Noordholland zeide ds. G. J. Waardenburg dat een goede prediker zijn gezamenlijke krachten stelt in dienst van God en de mensen. Zulk een voorbeeld is ds. Van El den geweest, die met warmte en innerlijke bewogenheid in zijn ambt heeft gestaan. Zijn aanwezigheid in Haarlem gaf reden tot geruststelling en vreugde. Zich tot me vrouw Van Elden richtend bracht spreker dank voor haar grote krachtsontwikkeling en practische wijsheid. De president-kerkvoogd, mr. A. Beets, z^Kle, dat de scheidende predikant er zo vitaal uitzag, dat het leek alsof hij zijn zil veren jublieum vierde. Maar krachtens de nieuwe kerkorde moet een predikant op 65- jarige leeftijd met emeritaat gaan. Spreker roemde de grote mildheid van ds. Van El den in zijn oordeel, zijn begrip voor moei lijkheden, zijn humor en zijn hartelijke omgang. De heer Van Eisden prees als voorzitter van het college van Ouderlingen de wijsheid en de hartelijkheid van de met emeritaat gaande predikant. Tenslotte richtte wethouder W. Chr. Bak ker, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, zich tot ds. Van Elden, met wie hij meermalen persoonlijk contact heeft gehad in de bezettingsjaren. Met waar dering memoreerde spreker, dat ds. Van Elden veel voor de burgerij van Haarlem heeft gedaan en zich in die arbeid heeft leren kennen en waarderen als een vrien delijk mens, die zeer goed weet wat hij wil. Op de avond van Koninginnedag zal de avondrondrit van de N.Z.H. door Haarlem- Lichtstad een bijzonder tintje krijgen. Een van de bussen die om half negen van het Stationsplein zal vertrekken zal namelijk de duizendste rondritbus zijn, die sinds de opening van Haarlem-Lichtstad de ronde langs de verlichting maakt. Aan de inzittenden van die bus zal dooi de directie van de N.Z.H. een kleine atten tie worden aangeboden. LOTERIJLIJST VAN MAANDAG Verbeteringen: Prijs f400: 18443 moet zijn 18433; prijs f200: 13399 moet zijn 13393; 17155 moet zijn 17150. Het dreigt zo langzamerhand gewoonte te worden, dat Wim Sonneveld na afloop van de tournée met zijn jaarlijkse cabaret programma een keuze maakt uit het oude répertoire van zijn gezelschap, om daar zowel letterlijk als figuurlijk het seizoen mee uit te zingen. Toen het daarbij zo als bijvoorbeeld in „Herhalingsoefeningen" om louter succesnummers ging, was het een ware vreugde al die goede, oude be kenden terug te zien. Maar nu er intussen ook nog een paar „Gastenboeken" zijn bij gekomen, bleef er voor de thans vertoonde „Bloemlezing" niet zo heel veel over, dat werkelijk de moeite van een reprise waard is. Bovendien was het ensemble gister avond in de Haarlemse Schouwburg ken nelijk nog vermoeid van de zojuist onder nomen reis door België, zodat het publiek een voorstelling met weinig zwier kreeg voorgezet. Doch telkens als men de neiging kreeg de avond niet veel zaaks te vinden, kwam Sonneveld zelf op de proppen om de situa tie te redden. Zijn niet eens aangekondig de causerie over het orgeldraaien mag een even voortreffelijk als komisch staaltje van zuivere typeringskunst worden ge noemd. Ook het kinderliedje „De koningin van Lombardije" van de onmisbare Annie Schmidt verdient een aparte vermelding, mede vanwege het leuke door Will Har- tingsveldt gespeelde muziekje. Overigens werd men er juist hierdoor aan herinnerd hoe aardig die gemimeerde chansons vroe ger waren, toen zulke prima krachten als Hetty Blok en Lia Dorana er mede haar veelzijdig talent aan leenden. Het gezel schap is het verlies van deze veelzijdige cabaretières bij lange na niet te boven. Want eigenlijk staan thans alleen nog maar Conny Stuart en Albert Mol op het niveau, dat men van Sonneveld gewend is, hetgeen overigens helemaal niet uitsluit, dat hij wel een vorm zal weten te vinden om ook de anderen een redelijke kans te geven. Het is voor een vrouw nu eenmaal niet leuk om afdankertjes te dragen', te minder wanneer ze uit de mode zijn ge raakt, vandaar dat wij Diny de Neef en de anderen het maar niet te zwaar zullen aanrekenen, dat wij de meeste liedjes en scènes vroeger zoveel meer waardeerden. En trouwens: om de één of andere reden doet zo'n tekst als „Pierrot en Pierrette" van Hella Haasse, waar wij eens zo bla kend van geestdrift over waren, het thans helemaal niet meer. Rest mij-dus te vermelden dat Conny Stuart met „Neem je vos terug" en Albert Mol met zijn dansparodie althans nog iets teweeg brachten van de glans, die de pro gramma's van Sonneveld altijd heeft ge kenmerkt en die wij zeker verwachten het volgende seizoen te zullen terugzbn. DAVID KONING. Vorige week Maandag vervoegde een onbekende man zich bij een winkelierster in de Vijfhuizerstraat te Haarlem en hij vroeg of zij nog belangstelling had voor het binden van boeken. Dit bleek niet het geval te zijn en de winkelierster vermoed de dat de man rustig vertrokken was. Hij was in de winkel gebleven en later kwam men tot de ontdekking, dat een bedrag van 275 uit een winkellade was verdwenen. De Haarlemse recherche werd van de vermissing op de hoogte gesteld en op haar verzoek heeft de politie te Amsterdam aan gehouden de drieënvijftigjarige C. G. H., die bij de politie bekend staat als een lade lichter. De daders van de inbraak, die Zondag middag in de Führhopschool gepleegd werd, zijn in de kraag gevat. Het vermoe den, dat het gebeurde was toe te schrijven aan ernstige vernielzucht van de jeugd is juist gebleken. Degenen, die zich, naar de politie mede deelt, hebben schuldig gemaakt aan ver nieling van de inventaris der Führhop school zijn namelijk de broertjes S. van acht en elf jaar, en de broertjes B. van acht en tien jaar, alle vier uit de Pegasusstraat in Haarlem-Noord. Zij hebben bekend. Zowel Zondagmorgen als Zondagmiddag zijn zij in de school geweest, nadat zij aan de achterzijde een ruitje hadden ingesla gen. Zondagmorgen heeft een hoofdagent van politie, die belast is met het toezicht op het gedrag van de jeugd, tijdens een surveillance drie van de vier jongens om de school zien spelen. Daar hij zich hun namen herinnerde kostte het weinig moei te de jongens te achterhalen. Zij zijn geen leerlingen van de Führhopschool. De kinderpolitie heeft de zaak onder zocht. De reden van hun vexmielend optre den konden zij niet noemen. Men veronder stelt dat zij elkaar t-r toe hebben opge warmd. De politie heeft voorlopig proces verbaal opgemaakt en de kinderen weer naar huis gestuurd. „De Wonderbloem", een kinderoperette waarvan de tekst is van Jo Mulder en waarvoor de muziek werd gecomponeerd door A. L. W. Voerman, werd Zondag tweemaal opgevoerd door bijna vijftig kin deren van leden van de buurtvereniging uit het Ramplaankwartier. Kinderen, he* meest uit de lagere schoolleeftijd, waarbij ook nog enkelen iets ouder zijn maar be neden de zestien jaar blijven. De operette verhaalt van de zieke prins Eros, voor wie zijn zuster, prinses Norma, op stap gaat om een wonderbloem te vinden. Dit brengt allerlei verwikkelingen, maar het slot is, dat Norma veilig terugkeert, Eros geneest en het spel besluit dan met een feest van zang en dans. De vervaardigers van de costumes heb ben daarmede veel succes gehad. Al die costumes gaven een kleurrijk en prettig aandoend geheel. De décors waren voor dit spel op passende wijze door Jan van Hemert vervaardigd en gaven een fraaie aanblik, zoals we dat op het overigens povere toneel van „Domi" maar slechts zelden aanschouwen. De kinderen hebben uitstekend hun best gedaan en het moet voor „tante Ans" Drukker wel een grote voldoening geweest zijn, dat na maanden lang oefenen met het instuderen van deze operette werd reeds het vorige jaar omstreeks half Sep tember begonnen zij de kinderen tot een zo geslaagde uitvoering kon brengen. Bo vendien is het met het zich altijd onge dwongen bewegende jeugdig volkje dank baar werken. En dat de kinderen dan wel eens een foutje maken het blijkt voor dc kinderen nu eenmaal moeilijk in een zangspel de juiste toonhoogte te houden neemt men graag op de koop toe. De zes jarige kleuter van de familie Helwes gaf de aanwezigen veel pleizier. En hoeveel hilariteit wekte de koning in het spel (Jan Vander) niet met zijn steeds terugkerend: „En wat zeggen mijn onderdanen er van. De voorzitter van de buurtvereniging Ramplaankwartier, de heer W. Munniksma die eveneens het inleidend woord had ge sproken, kwam na afloop van de opvoe ring voor het voetlicht om verschillende van de medewerkers en medewerksters zijn hartelijke dank te betuigen, hetgeen hij van bosjes rode tulpen vergezeld liet gaan. Het speet hem erg, dat mevrouw Dukker wegens emigratie haar werk onder de kinderen, dat zij zo'n lange tijd met veel succes voor de kinderen heeft gedaan, binnenkort moet gaan verlaten. De kinde ren, die hadden meegedaan, kon de heer Munniksma de prettige mededeling doen dat zij hun arbeid beloond krijgen door het de volgende week Zaterdag bijwonen van een voorstelling van het Marionetten theater in Haarlem. Een moeder deelde aan de Haarlemse recherche mee, dat haar zoon, de drieëntwin tigjarige A. C. N. zich schuldig had gemaakt aan diefstal van tafelzilver, een traploper en andere goederen, die een totale waarde had den van 400.In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de recherche N. aangehouden en deze deelde mee, dat hij de goederen had verkocht. Het geld had hij omgezet in drank. Later is de achttienjarige hofmeester L. A. W. aangehouden, verdacht van heling. Hij was met N. uitgegaan, heeft drank aangenomen en moet geweten hebben, dat het geld van misdrijf afkomstig was. Bij Koninklijk Besluit is prof. mr. P. S. Gerbrandy aangewezen als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Zondag was het veertig jaar geleden dat de heer T. Lameijer in dienst trad bij het toenmalige Heemsteedse gasbedrijf als fitter, nadat hij tevoren reeds een paar jaar werkzaam was geweest bij de gasbe drijven van Purmerend en Krommenie. Zes jaar later, in 1919 dus, ging de heer Lameijer over naar het electriciteitsbedrijf als electriciën. Hij deed in die functie niet alleen voortreffelijk werk maar bekwaam de zich bovendien voor het monteurs examen waardoor hij in de loop der jaren werd bevorderd, eerst tot electromonteur, daarna eerste monteur en in 1950 tot voor man-vakman. Het laatste half jaar was de heer Lameijer ziek; vandaar dat hij heeft afge zien van een officiële huldiging, maar dat neemt niet weg dat wethouder H. Dissel koen hem gisteren als wethouder van de bedrijven namens het gemeentebestuur is komen feliciteren onder aanbieding van de gebruikelijke gratificatie. De heer Disselkoen heeft de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de jubilaris te danken voor zijn toegewijde arbeid en trouwe plichtsbetrachting jegens de ge meenschap welke hij veertig jaar heeft ge diend. Degenen onder de burgerij die de heer Lameijer eveneens wensen te complimen teren zijn daartoe te zijnen huize, Drie- herenlaan 1, van harte welkom. De wieken met tie rode lampjes van dc vermaakstent „Le moulin rouge" in het Florapark te Haarlem gaan niet meer. Van morgen heeft de Haarlemse rechtbank het faillissement uitgesproken van de maat schap die „Le moulin rouge" exploiteerde en van de beide leden van de maatschap persoonlijk, de heren H. J. W. Thoolen en P. W. Vermeulen. Het faillissement was aangevraagd door drie crediteuren namelijk de Handelson derneming Regoor te Amsterdam voor een bedrag van 1800 gulden als restantvorde ring voor de levering van glas en aarde werk, L. H. Gielissens Bedrijven te Eind hoven voor achtduizend gulden, het bedrag waarvoor de houten lambrizering in de tent (voorwaarde voor de tapvergunning) en de frontbouw met de houten molen was aangebracht, en tenslotte de heer Van Vliet, leider van het huisorkest „De vijf Corona's" voor een bedrag van 3500 gul den. Er is vrijwel geen actief. Tot rechter-commissaris in het faillisse ment is benoemd mr. J. P. Petersen en tot curator mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. Het faillissement van „Le moulin rouge" komt voor insiders niet onverwacht. Reeds voordat de tent werd geopend moesten zoveel moeilijkheden worden overwonnen, dat deskundigen zich afvroegen of de ex ploitanten niet te hoog grepen en de kan sen op een gunstig resultaat overschatten. Bovendien kwamen in de leiding van de maatschap nogal eens verschillen van inzicht voor, die tot conflicten leidden. Dit alles zou natuurlijk nog te overko men zijn geweest indien de resultaten der exploitatie tot optimisme aanleiding had den gegeven. Maar het bezoek van grote gezelschap pen bleef uit, vooral in de eerste weken, toen ook het weer niet meewerkte om ve len tot een gang naar „Le moulin rouge" te bewegen. Daarbij kwam dan nog dat de exploitatie vrij duur van opzet was, zodat er inderdaad geregeld grote bedragen ont vangen moesten worden om de liquiditeit van de onderneming niet in gevaar te bren gen. Wij herinneren er nog aan, dat de aan wezigheid van de tent op het grasveld van het Florapark aanleiding gaf tot een kort geding van enige omwonenden tegen het gemeentebestuur van Haarlem, dat ech ter door hen werd verloren. Het ziet er thans naar uit, dat zij de tent eerder kwijt raken dan in de bedoe ling lag. De in Haarlem-Noord gevestigde toneel vereniging „Vriendenkring" verkeert nog steeds in afwachting van het moment, waarop het in dit stadsgedeelte bijzonder urgente zalenprobleem zal zijn opgelost en geeft haar uitvoeringen dus voorlopig in „De Weyman" te Santpoort. Deze gedwon gen forensen-positie heeft de spelers even wel niet belet een kranige voorstelling te geven van Henk Bakker's „Adel in livrei". Dit amusante blijspel behoort tot de beste stukken van deze Haarlemse auteur. Het gegeven, de hunkering van een rijk-gewor den burgerman naar adellijke vrienden, is niet nieuw, maar Bakker verwerkte in de intrige enkele originele vondsten en schreef daarbij een pittige en amusante dialoog. Het stelt echter vrij hoge eisen, waaraan „Vriendenkring" echter Zaterdagavond goeddeels wist te beantwoorden, althans in het gedeelte, dat ik van de opvoering heb kunnen bijwonen. Dat de verkleedpartij aan het slot van het tweede bedrijf enigs zins mislukte, bewijst opnieuw dat men bij de voorbereiding geen enkel détail ver waarlozen mag. De enige aanmerking, die men de betref fende spelers kan maken is. dat zij hun blauwe bloed niet altijd door een verzorg de uitspraak wisten te bewijzen, maar de rolkennis was perfect en zij slaagden er telkens in uit de komische situaties lach succes te distilleren. Vooral Herman Sou- verein toonde zich hierin als Marcel, de schrandere kamerdienaar een ware vir tuoos. Greet Zeepvat en Herman C. Sou- verein vormden als het parvenu-echtpaar een geestig contrast met de berooide jonk heer van Jan Lutjenkossink, waartussen Willy Lutjenkossink nog een charmante Maud wist te plaatsen. Toos Kleiberg was een kamerkatje, dat vooral in de poesen scène een ware lachorkaan wist te ontkete nen; Fons Jansen speelde de oom, die oor zaak van vele verwikkelingen is en Hein Dirkse en regisseur Kraneveld namen ge noegen met de kleinste rollen, die een tweetal aardige typeringen hebben opge leverd. „DE GROEP" EXPOSEERT. Het Zaterdag door ons geplaatste verslag van de opening van een nieuwe tentoon stelling in het Huis Van Looy heeft ten onrechte vermeld dat het hier werk van leden van „De Acht" betreft. Ter rechtzet ting delen wij mede, dat het een expositie van de „Groep Haarlemse schilders en beeldhouwers" is. (Verkort weergegeven) Mr. Edwards. Naar aanleiding van het optreden van de heer Edwards mag ik het volgende opmerken. Deze avonden moeten niet dienen om de sensatie van een kijk lustig publiek te bevredigen, maar om ernstig lijdenden en zieken te helpen op de wijze zoals de heer Edwards dit propageert. Daar de organisatie niet deugt slaat men de plank volkomen mis en wordt er veel geestelijke schade aan zieken toegebracht en hun lijden daardoor onnodig verzwaard. M. C. P. Dierenmishandeling. In uw blad van Za terdag protesteren de heren H. L. en A. S. tegen de verregaande dierenmishandelin gen, bedreven door slachters en veedrij vers. Dit is een verblijdend verschijnsel, dit protest, en de oproep aan elk denkend mens om hieraan paal en perk te stellen. Maar wees dan consequent, want er zijn nog vele mishandelingen die fijner en ge raffineerder bedreven worden, bijvoor beeld de hertenjacht en de vivisectie. Er zijn geleerden en lieden van zeer hoge in telligentie, die het nut van proeven op dieren niet inzien. VAN RANDTWIJK BINNENLAND Vier kinderen van Bossche gevallenen hebben aan de Hekellaan in Den Bosch het bronzen monument voor de gesneuvelden uit de stad tijdens de oorlog onthuld. Het monument is vervaardigd door de beeld houwer Peter Roovers uit Heyen. De Ambonees J. S., die op 7 Maart in het kamp „Klein Baal" te Haelderen, ge meente Bemmel, een kampgenoot neerstak, is door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van 5 maan den. De eis was 8 maanden. Een delegatie van vijf Kamerleden heeft namens de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan het overstroomde gebied op Oost Zuid-Be veland. Zij hebben Kruiningen en Rilland- Bath bezocht en in het veilinggebouw te Krabbendijke kennis genomen van de tal rijke problemen, waarmede men op dit deel van het eiland heeft te kampen. Op 61-jarige leeftijd is in New York overleden de heer Abraham Soep, een voor aanstaand man in de Amsterdamse dia manthandel. Na de oorlog werd hij de eer ste voorzitter van de vakgroep, daarna ere voorzitter van de juweliersvereniging. Te vens trad hij op als adviseur van de rege ring voor het herstel van de diamant industrie. Zijn plotselinge dood heeft in Amsterdamse diamantkringen diepe indruk gemaakt. Bij besluit van de Franse minister van Onderwijs is mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van het bureau voor pers en propaganda van de gemeente Amsterdam, benoemd tot Officier d'Académie, als waardering voor de diensten die hij in verschillende func ties aan Frankrijk heeft bewezen. In de dezer dagen gehouden vergade ring van de Katholieke Nationale Partij werd besloten tot het kiezen van een eigen afdelingsbestuur voor de afdeling Haarlem. Het secretariaat van dit nieuwe bestuur is gevestigd ten huize van de heer W. Nupoort, Damiatestraat 32, Haarlem. Tot advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage is benoemd mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, thans officier van justitie bij de rechtbank te Almelo. HAARLEM EN OMGEVING Op Zaterdagmiddag 2 Mei des mid dags om half drie zal het kinderzang- en operettekoor Jong Haerlem een opvoering geven van het zangspel Lentebloemen van Cath. van Rennes, in hötel De Leeuwerik, onder leiding van Willy van Eldik. Op 1 Mei brengt het R.K. Toneelgezel schap „Rokato" in de Stadsschouwburg het toneelstuk „Fatale Druppels" van Arnold Ridley ten tonele. De regie berust bij de heer Jos. de Klerck. De heer A. G. A. de Wolf te Heemste de is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen economie. Gisteravond werden de biljartwedstrij den om het kampioenschap tweede klasse van het district Haarlem, gespeeld in res taurant Mulder in Haarlem, voortgezet. De resultaten waren: Willemsen 300 23 56 13.04 Lunenburg 272 23 61 11.82 Agema 300 31 62 9.67 Noordman 288 31 57 9.25 Doves 203 22 39 9.22 Van Rongen 300 22 37 13.63 Doves 300 21 64 14.28 Willemsen 300 21 60 14.28 Dickmann 272 25 58 10.88 Lunenburg 300 25 52 12.50 Noordman 128 18 34 7.11 Dollé 300 18 60 16.66 Vanavond vinden de eindwedstrijden plaats, waarna de huldiging van de kam pioen volgt. Voor het kampioenschap van Nederland wordt in verband met het vergevorderde sei zoen de kampioenscompetitie In twee poules verdeeld A. Blauw Wit I, Vada I, Kampioen Noord. B. Het Zuiden I, P-S-V. I en Rigtersbleek I. De winnaars van deze poules spelen een uit- en thuiswedstrijd tegen elkaar om de titel. Omkoperij scheidsrechter Het bericht van gisteren, dat een Bever- wijker, supporter van „De Kennemers", de scheidsrechter in de wedstrijd Alemaria VictrixZFC zou hebben willen omkopen, is als een lopend vuurtje door Beverwijk en omgeving gegaan, en niet alleen het publiek, maar ook het bestuur van „De Kennemers" heeft onmiddellijk gereageerd. Gisteravond is er een bestuursvergadering over deze pijnlijke kwestie belegd, waar de pers evenwel geen toegang had. De heer Max Lindner, reeds jaren voor zitter van deze voetbalvereniging, hoorde Zaterdagavond laat voor het eerst van het geval. Ik trek me deze zaak persoonlijk aan. Wat iemand in zijn verdwaasde brein haalt, is zijn zaak, maar laat hij de naam van een eerlijke sportvereniging er buiten houden, aldus de heer Lindner. Met klem verzekerde hij ons dat noch de voetbalvereniging, noch de supporters vereniging iets met deze kwestie uitstaande hebben. Het bestuur van „De Kennemers" zal trachten om de blaam van de vereniging geheel en al weg te nemen. Dat bij de eerste berichten vaak direct maar wordt geoordeeld en veroordeeld ondervond de secretaris der vereniging, de heer M. Berghuis, gisteren in de loop van de dag. Een onbekende belde de secretaris op en kondigde zich aan als scheidsrechter van de wedstrijd ZFC-WA, die aanstaan de Zondag in de Zaanstreek gespeeld zal worden. „Hoeveel is het u waard als ZFC Zondag verliest?", vroeg de anonymus door de telefoon. De heer Berghuis heeft toen maar gedaan, wat in zo'n geval het verstandigste is: de hoorn opgehangen. Het bestuur achtte de tijd nog niet ge komen om verder over deze zaak te spre ken, daar het zelf nog niet alle achtergron den van de affaire heeft bezien. HET GOOI RUGBYKAMPIOEN VAN NE DERLAND. In het sportpark Zuid heeft de rugbyclub Het Gooi Zondagmiddag met acht—zes gewonnen van DSRC. De inzet van deze wedstrijd was het kampioenschap van Nederland en de Broekhuyzenbeker. De bezoekers van de Flora werden Maandagmiddag verrast door een groepje stads- poorters, die in een Spijker-automobiel een kijkje kwamen nemen op het tentoon stellingsterrein. En al moest het gezelschap zich met de auto ook door de paadjes wringen, het vormde toch een Uitstekende gelegenheid voor de vele amateurfotografen om het plaatje te maken, waar zij nog jaren over kunnen praten. Het bezoek was georganiseerd door een bekende fabriek van geestrijke vochten in Amsterdam, die een prijsvraag voor Haarlemse en Heemsteedse slijters heeft uitgeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7