Raad voor Scheepvaart schorst kapitein van Oranje één week Otktktvp! Ontwerp-verdrag voor Europese politieke gemeenschap PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws De 5000e komt in Mei! AUTO-RADIO DE BOTSING IN DE RODE ZEE De radio geeft Donderdag Twintig jaar geëist in vergiftigingszaak Toch ió het zo WOENSDAG 29 APRIL 1953 Canada stuurt 165 kisten kleding voor Oude Tonge Loosjes ROMANCIRCULATIE Moise Kisling overleden Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS TWEEDE KAMER Rechtshandelingen Landbouwgronden eindelijk goedgekeurd H. J. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Vinger- oefeningen VJ De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft nog gisteravond uitspraak gedaan inzake de schuldvraag bij de aan varing tussen het m.s. „Oranje" en het m.s. „Willem Ruys" op 6 Januari in de Rode Zee. De Raad heeft de kapitein van de „Oranje", de heer H. W. Hemmes, schuldig verklaard aan de aanvaring en heeft hem de bevoegdheid om als kapitein te tnogen varen ontnomen voor de tijd van één week. De Raad is voorts tot de conclusie ge komen, dat de kapitein van de „Willem Ruys'\ de heer C. C. Goedewaagen, on schuldig is aan de aanvaring. De overwegingen van de Raad zullen op een latere datum bekend worden gemaakt. Na het verhoor van kapitein Hemmes, waarover wij gisteren reeds berichtten, was het de beurt van de 57-jarige kapitein van de „Willem Ruys", de heer C. C. Goede waagen, die zei dat hij nooit een dergelijke manoeuvre, zoals de „Oranje" nu heeft uitgevoerd, gemaakt zou hebben. Toen hij zag, dat de „Oranje" bij hem wilde komen, had hij naar hij zeide nog een tegemoet komende manoeuvre gemaakt door van 329 graden te gaan naar 320 graden. Later nog verder naar 309 graden, maar hij wilde de afstand tussen de „Ruys" en de „Oranje" niet verkleinen en was in de veronder stelling, dat zij elkaar bakboord aan bak boord zouden passeren. Hij heeft zich vol gens de stuurman al een ogenblik afge vraagd „wat wil hij nu eigenlijk?" De tweede stuurman zei toen: „hij zal nog wel op het laatste moment stuurboord over gaan". „In mijn 38-jarige loopbaan als zeeman heb ik nooit een schip zo zien draaien als de „Oranje" op dat moment", aldus kapi tein Goedewaagen. „Het is mijn overtui ging, dat ik al bakboordroer had gegeven, voordat de „Oranje" sterk stuurboord uit èing." Laat in de namiddag, na het verhoor van enige getuigen, heeft de inspecteur-gene raal voor de scheepvaart, de heer C. Moo- lenburgh, zijn conclusie uitgesproken. Naar zijn mening was de aanvaring te wijten aan de manoeuvre van de „Oranje". „De kapitein van de „Oranje" heeft zich vergist in de afstand tot het andere schip, maar wat veel erger is: hij heeft een ma noeuvre willen uitvoeren, die niet in over eenstemming is met het goede zeemans- gebruik. Hij heeft de voorzichtigheid uit het oog verloren en zijn schip in een positie ten opzichte van een ander schip gebracht, waarin het nooit had mogen komen," aldus de conclusie. De heer Moolenburgh achtte kapitein Goedewaagen van de „Willem Ruys" niet medeschuldig aan de aanvaring. „Verbazingwekkende manoeuvre" De inspecteur-generaal besprak de ge woonte, dat passagiersschepen schepen van dezelfde lijn opzoeken en groeten wisselen. Jaren is dit goed gegaan. Men zou zich kunnen afvragen of het middernachtelijk uur ditmaal de omstandigheden ongunsti ger maakte om elkaar van dichtbij te pas seren. Maar vooral door het fraaie weer en de verwachting van vele passagiers kan ik geen aanmerking maken op de beslis sing van de „Oranje" om de „Willem Ruys" op te zoeken. Toen die beslissing eenmaal genomen was, moest men noodzakelijk snel de „Ruys" opzoeken. Zonder koersverande ring van een of beide schepen zou men elkaar op een afstand van zes mijl zijn gepasseerd. De kapitein van de „Ruys" heeft beslo ten de „Oranje" tegemoet té komen. Deze koersverandering van de „Willem Ruys" viel naar hij meende onder de gegeven om standigheden te billijken. „Als ik op de brug van de „Willem Ruys" had gestaan, was ook ik tot de conclusie gekomen, dat de „Oranje" vóór over wilde gaan", zo zei spreker en hij vervolgde: „dat men zich aan boord van de „Oranje" in de afstand heeft vergist, valt te betreuren. Maar, dat men een uitwijkmanoeuvre heeft toegepast met roer aan boord is naar mijn mening niet aanvaardbaar en in strijd met goed zeemanschap. Ik acht het uitwijken van de ..Willem Ruys" naar bakboord volkomen verantwoord en in feite het enige, dat voor i kapitein Goedewaagen overbleef, gelet op het verbazingwekkende verloop van de manoeuvre van de „Oranje"." De verdediging Mr. F. baron van der Feltz, verdediger van kapitein Hemmes, noemde de bak- boordmanoeuvre van de „Willem Ruys" „onverantwoordelijk" en trachtte de raad j aan de hand van berekeningen te overtui- gen van de onschuld van zijn cliënt. Vol- Met de „Prins Alexander" van, de Oran- jelijn arriveren vandaag in Rotterdam 165 kisten nieuwe kleding uit Canada en be stemd voor de getroffenen van Oude Tonge. De burgemeester van Oude Tonge zal aan de IJsselhaven te Rotterdam de goede ren in ontvangst nemen. ADVERTENTIE Eens per week een goed boek bij U thuis gebracht en gehaald. Tot 1 October f7.voor de nieuwste boeken, 5.voor iets oudere boeken. PROBEERT U HET EENS Grote Houtstraat 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 Kapitein C. C. Goedewaagen van de „Ruys" gens hem maakten de manoeuvres van de „Willem Ruys" een indruk van onzeker heid. Aan boord van de „Willem Ruys" is een gebrek aan vertrouwen in het goede zeemanschap van kapitein Hemmes ge weest en dit gebrek aan vertrouwen heeft tot de aanvaring geleid." De verdediger van kapitein Goedewaa gen, mr. G. J. Lycklama a Nijeholt, zei, dat de technische dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft uitgerekend, dat bij een volgen van de koerslijn door de „Willem Ruys" de „Oranje" op 450 meter zou zijn gepasseerd. „Magr dan had de wending van de „Oranje" geen halve mi nuut later mogen beginnen." Pleiter deelde de raad mede, dat hij van de zijde van de Stoomvaart Maatschappij Nederland geen medewerking heeft geh d om zich voldoen de te kunnen voorbereiden. De zitting, die ruim 7y2 uur duurde, was de langste en drukst bezochte in de ge schiedenis van de Raad. Kapitein H. W. Hemmes van de „Oranje' ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. Nationaal Programma 7.00 Gelukwens. 7.07 Nieuws. 7.22 Platen. 7.40 Liederen. 8.00 Gelukwens. 8.07 Nieuws. 8.22 Aubade. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Nederlandse muziek. 10.00 R.K. uitzending. 10.30 Platen. 11.00 Reportage Militaire Parade in Amsterdam en Défilé voor het Koninklijk Paleis te Soestdijk. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Tulpen-rallye. 13.00 Nieuws. 13.15 Carillon. 13.25 Promenade orkest en solist. (Stereofonische uitzending). 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest en solist. 14.55 Nederlandse volksliedjes. 15.10 Voor de jeugd. 16.15 Platen. 16.50 Konink lijke- en nationale muziek. 17.15 Militaire amateursuitzending. 17.50 Tulpen-rallye. 13.00 Nieuws. 18.15 Omroep-orkest. 18.50 Toe spraak. 19.00 Philharmonisch sextet. (Ste reofonische uitzending). 19.30 Oranjefeest in Paramaribo en Curagao. 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De zee en het land, declama- torium. 20.45 Metrolope-orkest (Stereofoni sche uitzending). 21.20 Koninginnedagvie ring in 't Zeeuwse noodgebied. 22.00 Oranje bal. 22.30 Koninklijke Militaire Kapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Paardensport. 23.20 Ko ninginnedag in Londen en Parijs. 23.5024.00 Dagsluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Zie Hilversum I. 10.00 Residentie orkest. 10.30 Morgendienst. 11.0024.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE Omstreeks 10.30—11.30 Reportage van het défilé voor het paleis Soestdijk. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld 20.30 Omroep-orkest. 21.00 Voor de vrouw. 23.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). De officier van justitie eiste gisteren voor de Utrechtse rechtbank tegen de 26-jarige repetitor mr. W. K. F. te Bilthoven, wegens moord (vergiftiging van zijn vader, de oud secretaris der gemeente Amsterdam), en wegens poging tot moord (vergiftiging van zijn jongere broer), 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie eiste niet levenslang, omdat hij verdachte ver- minderd toerekeningsvatbaar achtte. Uit het verhoor van de verdachte, die alles bekende, kwam vast te staan dat hij verscheidene keren arsenicum over eet waren had gestrooid, zoals over een vlees schotel en in een pan havermout. Dit had alleen voor enkelen een korte ziekte tenge volge. Hij zeide geen reden te hebben om iemand van zijn familie naar het leven te staan, ook al was er wel eens ruzie. Cyaan kali, gegooid in de doos met maagpoeders van zijn vader, bleek echter dodelijk. Voorts was hem een poging tot vergif tiging van zijn jongere broer ten laste ge legd. Zijn verdediger, mr. A. J. Moll, vroeg na een langdurig pleidooi ontslag van rechts vervolging wegens ontoerekeningsvatbaar heid. Moise Kisling, een der vooraanstaande schilders in Frankrijk, is te Bandol op 62- jarige leeftijd overleden. Kisling, die in Polen geboren is, vestigde zich voor de eerste wereldoorlog in Frankrijk. Hij schil derde landschappen en portretten. Tijdens de tweede wereldoorlog vertoefde hij in de Verenigde Staten. Hij keerde in 1951 naar Frankrijk terug. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE VERZENDING VAN ZEEPOST, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan achter de naam van het schip ver meld: Voor Indonesië en Nieuw Guinea: ms „Bantam" (6 Mei); voor de Nederlandse Antillen: ms „Hecuba" (6 Mei); voor Suri name: ms „Bonaire" (13 Mei); voor de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West Afrika: ms „Oranjefontein" (5 Mei); voor Canada: ss „Veendam" en ss „Waterman" (respectievelijk 2 en 6 Mei); voor Zuid- Amerika: ms „Highland brigade" (4 Mei); voor Australië: ms „Otranto" (5 Mei); Nieuw Zeeland, via Engeland, (2 Mei). (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag begon in de Tweede Kamer een debat van zeer bijzondere aard. Onze volksvertegenwoordigers hielden namelijk een gedachtenwisseling over een ontwerp verdrag. Een van de gebreken van de in ternationale wetgeving is dat de parlemen ten de ontwerp-tractaten voor zich krijgen, zonder dat zij er zelf te voren in gekend zijn. Zij hebben het hun voorgelegde trac- taat goed te keuren of af te wijzen: enige invloed op de tractaatsinhoud kunnen zij niet rpeer uitoefenen. Deze keer, zulks voor het eerst, gaat het anders, nu de Tweede Kamer zich met bespreking bezig houdt van het ontworpen verdrag inzake de in stelling van een Europese Politieke Ge meenschap. Het ontwerp is afkomstig van de Europese Assemblée ad hoe, waarin vertegenwoordigers van de parlementen der hierbij betrokken landen zitting heb ben. Straks breekt het ogenblik aan, waarop de Europese Constituante, in sa menwerking met de Europese Raad van Ministers, haar beslissing over het ont- werp-verdrag' zal nemen. Daarom is het een zeer gelukkig denkbeeld geweest, om de Tweede Kamer gelegenheid te verschaf fen in het openbaar haar gedachten over een en ander thans kenbaar te maken. De Nederlandse afgevaardigden naar de Straatsburg'se samenkomst, kortheidshalve in het debat als „de Straatsburgers" aange duid, zullen allicht met de nu op het Bin nenhof plaats vindende discussies hun voordeel kunnen doen, al is het niet zo gelijk onder meer mr. Kortenhorst (K.V.P.) en p r o f. O u d (V.V.D.) opmerk ten dat zij een bepaalde en bindende opdracht van hun mede-Kamerleden mee krijgen. Prof. Oud gaf in zijn rede te kennen, hoe men iets zeer bijzonders beleefde. In de eerste plaats deed zich het zeldzame feit voor, dat de voorzitter aan de gedach tenwisseling deelnam. De heer Weiter (oud ste in jaren; de eerste en de tweede onder voorzitter ontbraken tengevolge van onge steldheid) hanteerde de hamer. Een twee de bijzonderheid was, dat er hier eigenlijk geen debat tussen regering en Kamer plaats vond, maar dat men veeleer te doen had met de Straatsburgers, de andere Ka merleden en de in de persoon van minister Beyen luisterende regering. De Straatsbur gers, die echter geenszins verantwoording hebben af te leggen, zijn eigenlijk als „te genspelers" van de overige sprekers te be schouwen. Tot dusverre bleek tussen de diverse sprekers eenstemmigheid te bestaan wat de wenselijkheid betreft om te komen tot een Europese Gemeenschap, maar over het tempo liepen de meningen toch wel ietwat uiteen. Mr'. Schmall (C.H.) was van mening dat. men geduld moet oefenen. „De Verenigde Staten van Amerika hebben er wel een eeuw overgedaan, eer zij hun tegenwoordige vorm kregen. Hij vond het ontwerp-verdrag wel een goed „working paper", evenals prof. Oud. Deze verheelde evenmin, dat het hem wel wat haastig ging. Hij betreurde het, dat vooral tengevolge van Engelands afzijdigheid, het thans slechts om de schepping van een „Klein Europa" gaat. De heer Ruygers (P. v. d. A.) dacht er ook zo over, maar hoopte, dat de Britten met hun vermogen zich aan de feitelijke ontwikkeling der dingen aan te passen, mettertijd toch nog over de brug zouden komen. Verder maakte hij zeker voorbehoud met betrekking tot de opzet, nu een Europese politieke gemeenschap te stichten terwijl de politieke bevoegdheden in de lucht hangen doordat op economisch gebied nog zo weinig gepresteerd is. Beter leek hem voorlopig eerst een organisatie te scheppen voor de gemeenschappen die er werkelijk zijn. Federatie of confederatie zei hem niets. Het belangrijkste achtte hij de bevoegdheden en die zijn bij ontbreken van de economische integratie niet groot. Hij wenste de minister de wijsheid toe om met de andere kleine staten een constructie ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 te vinden, waarin de rechten der kleine staten niet tekort gedaan wordt. Meer geestdrift klonk er uit het betoog van m r. Kortenhorst, maar ook veel werkelijkheidszin. Vandaar zijn raad om nog open te laten, of en hoe er een Kamer der Volken zou moeten worden gekozen. Tegen het voorstel om deze met behulp van directe verkiezingen in het leven te roepen zag hij wel bezwaren, evenals de minister. Verstandiger leek het hem te beginnen met een Senaat, het orgaan waarvan de leden door de verschillende parlementen zullen worden aangewezen. Overigens vond hij het wel wat veel gevergd van de grote lan den om te verlangen, dat de grote en de kleine staten daarin een gelijk aantal afge vaardigden zouden hebben. Zijns inziens zou het kortzichtig zijn bezwaar te maken tegen het prijsgeven van een stuk nationale souvereiniteit. Mr. Kortenhorst meende dat als Rusland inderdaad een andere hou ding aanneemt, zulks geen reden mag zijn om dan met onze integratieplannen op te houden, aangezien in dat geval samenwer king nodiger dan ooit zal zijn. Hij bepleitte voorts verbinding van economische inte gratie met de politieke integratie. De heer P.uygers die het ontwerp-verdrag ge prezen had als een „evenwichtig, bevatte lijk, bezonnen stuk", gaf veel meer uiting aan wantrouwen tegenover de Russen. Ver der had hij speciale wensen wat economi sche samenwerking aangaat. Daarom beval hij nadere uitwerking van het overigens door hem geprezen plan-Beyen, vooral vanwege het initiatief, met warmte aan. Later hield zijn fractiegenoot Roemers, in zijn maidenspeech, zich bezig met Euro pese samenwerking ten aanzien van uit breiding van werkgelegenheid als een be langrijk en onmisbaar bestanddeel van economische integratie. „Nieuwe gaten prikken in de ballon der nationale zelfstan digheid," lachtte hem bijzonder toe. Met name dacht hij hier ook aan inperking, in Europees verband, van de nationale belas- tingsouvereiniteit. Met verschillende vra gen hoopte hij de Straatsburgers nog uit hun tent te lokken, onder meer over de twijfel, die er volgens hem bestaat over Frankrijks oprechte wil tot integratie. Landbouwgronden Het Europese debat moest even voor tweede lezing van het wetsontwerp inzake rechtshandelingen met betrekking tot land bouwgronden en de eindstemming daarvan onderbroken worden. Minister Mansholt en zijn ambtgenoot van Justitie, mr. Donker, smaakten het zoet der overwinning met 6611 stemmen ging het voorstel er door zij het met een bittere bijsmaak. Vooral doordat hun partijgenoot W i 1- lems (P. v. d. A.) namens de fractie kwam verklaren, dat het wetsontwerp be denkelijk ondermijnd en uitgehold was. Maar in de hoop, dat men er van zou ma ken wat er van te maken was, stemden de leden van de Partij van de Arbeid toch voor. Met de communisten, die na de ver schillende wijzigingen niets goeds meer in de regeling zagen, lieten zeven Anti-Revo- lutionnairen en dr. Lucas (K.V.P.) het tegen horen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bleskensgraaf L. Trouw borst te Monster; te Houten (U.) J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen naar IJmuiden-Oost J. H. W. Dickhout te Jutrijp-Hommerts. Geref. kerken Tweetal te Groningen (8e pred.pl.), J. Vrolijk te Rotterdam-Delfshaven en G. R. Visser te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Bozum H. Dijkstra, cand. te Engwierum. Bedankt voor Lioessens H. Hogenhuis te Onnen (Gr.). Geref. gemeenten Bedankt voor Paterson (Ver. St.) F. J. Dieleman te Yerseke. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek B. de Vos, cand. te Utrecht. 29. „De krant staat vol over die gestolen vis", vervolgde het praatgrage heertje, „de dieheeft allerlei slimmigheidjes gebruikt, om de wachters te misleiden. Wat zouden dat voor slimmigheidjes geweest zijn?" Het spijt mij", antwoordde Joris uit de hoogte, „maar ik kan u daaromtrent niet inlichten; ik ben niet op de hoogte van de lagen en listen van dieven gespuis!" ..O. eh, pardon", stamelde het heertje, „het was niet mijn bedoeling om u te beledigen". En hij verschool zich verlegen achter zijn krant. Een tijdje streed zijn schroom tegen zijn spraakzaamheid, maar tenslotte over won de laatste. „Merkwaardig", zei hij, zoveel als die.... eh.... vis van u op de gestolen handvis lijkt!" Joris wierp hem een koele blik toe. Alsjeblieftzei hij langzaam, „bespaar mij uw verdere opmerkingen". „Tjonge", dacht het heer tje ontdaan, „alles, wat ik zeg, schijnt hem te beledigen! Misschien denkt hij wel, dat ik denk, dat hij die vis gestolen heeft!" En geschokt door de gedachte, dat hij mis schien iemands gevoelens had gekwetst, hield hij verder zijn mond. Een tijd lang klonk niets anders, dan het rhythmisch gedreun van de wielen. „Meneer!", riep toen het heertje opeens, „mag ik nog één opmerking maken?" Joris, die zat te knik kebollen, deed of hij het niet hoorde. „Me neer!", klonk het nogmaals, „ik wilde slechts opmerken, dat uw vis aan de nood rem trekt!" Verschrikt opende Joris de ogen, maar toen was het kwaad al ge schied. Olie. De Amerikaanse regering heeft de bij de strafrechter ingediende aan klacht tegen een aantal grote oliemaat schappijen ingetrokken. De maatschap pijen worden ervan beschuldigd te heb ben deelgenomen aan een internationaal oliekartei. Een week geleden heeft de regering in de plaats van deze aanklacht bij het federale districtshof te-Washing ton een civielrechtelijk proces tegen de maatschappijen aanhangig gemaakt. Er zal opnieuw een aanklacht bij de' straf rechter worden ingediend, wanneer de resultaten van het civielrechtelijke pro ces hiertoe aanleiding geven. Tapijt. Te Mechelen wordt thans het grootste kunsttapijt ter wereld vervaar digd. Dit kleed, dat bestemd is voor de grote hal van het gebouw der UNO te New York. zal 13.5 m lang en 8 m breed zijn en 350 kg wegen. Het is een ge schenk van België aan de UNO en wordt geweven naar een ontwerp van de Antwerpse kunstenaar Peter Colfs. Acht wevers en weefsters zullen een jaar lang werken aan dit kunsttapijt dat de Belgische staat 800.000 franc zal kosten. Baron. Koning Boudewijn heeft Jef van de Meulebroeck, de populaire burge meester van Brussel, wegens diens moe dige houding tijdens de oorlog, de titel van baron verleend. „Le Peuple" vindt dat baron Jef van de Meulebroeck niet deftig genoeg klinkt en stelt daarom voor, hem in de toekomst baron du Meuljeffe of baron, de Bröcke te noe men. Razzia. Bij een razzia zijn Maandag te Mannheim 15 Duitsers en een Ameri kaans burger aangehouden wegens han del in verdovende middelen. Reis naar Moskon. De Belgische journa listen die zijn uitgenodigd voor een be zoek van drie weken aan de Sovjet- Unie,zijn Dinsdagochtend van het vlieg veld Meisbroek bij Brussel naar Mos kou vertrokken. De reis wordt gemaakt door een verslaggever van het pers bureau „Belga", een vertegenwoordiger van het neutrale blad „Le Soir" en een verslaggever van het communistische partij-orgaan „Drapeau Rouge". Een vierde journalist, een verslaggever van het rechtse blad „De Standaard", die eveneens was uitgenodigd, heeft zijn visum nog niet ontvangen. Laatste editie. Het Oost-Berlijnse avond blad „Nacht Express" zal Donderdag voor het laatst verschijnen, aldus is in een speciale editie van dit blad mede gedeeld. Volgens West-Berlijnse politici is dit het gevolg van de jongste bezui- nigings-actie en van het tekort gan krantenpapier in Oost-Duitsland. Eer der dit jaar zijn reeds drie Oost-Bep- lijnse bladen geliquideerd. Puzzle. Het communistische blad in Ne- der-Saksen „Die Wahrheit" heeft Dins dag een „zelfcritiek" gepubliceerd, om dat in een kruiswoordraadsel in het blad de naam van maarschalk Tito was voor gekomen. De verantwoordelijke redac teur werd „gebrek aan waakzaamheid" verweten bij het controleren van de puzzle, die afkomstig was van een „bur gerlijke publiciteitsfirma". Staking. Communistische en niet-commu- nistische vakverenigingen in Italië heb ben een staking voor het gehele land van 48 uur afgekondigd op 11 en 12 Mei. die geldt voor arbeiders in de kledingindustrie. Geëist worden hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Vlucht. Ex-koning Faroek van Egypte is Dinsdag om verslaggevers te ontgaan van een langzaam rijdende trein, die het Gare du Nord te Parijs binnenging, ge sprongen en via de rails naar een café bij het station „ontsnapt". Hij vertrok daarna met een taxi naar zijn hotel. Stof. Een kleermakersbediende in Parijs heeft gedurende vijftien maanden iedere avond een tot twee meter stof meege smokkeld uit de zaak waar hij werkte. Hij verzamelde een kilometer stof voor een vriendin met een hartstocht voor kleren, aldus de politie. Vlees. Het Britse vleesrantsoen zal op 17 Mei worden verhoogd met 3 pence tot 2 shilling per persoon en per week. Voorts zal zeer spoedig een hoeveelheid vlees in blik vrij te koop zijn. Dank. De diplomatieke vertegenwoordigers van België, Groot-Brittannië en Neder land te Pretoria hebben Dinsdag na mens de door dc overstromingsramp ge troffen bevolking in de drie landen een medaille aan gouverneur-generaal Jan sen van Zuid-Afrika aangeboden als blijk van dank voor de door Zuid- Afrika verleende hulp. ADVERTENTIE LATEN we voorop stellen dat de knepen van het marionetten-theater ons even onbekend zijn als de gemiddelde toeschou wer, die zich het moede hoofd pijnigt met de vraag hóe ter wereld het mogelijk is levenloze poppen zulke uitermate gecom pliceerde bewegingen te laten uitvoeren. Wanneer op het marionetten-toneel een rij soldaten gelijktijdig precies hetzelfde zouden doen, zou het ons niet verbazen als de draadjes die er voor zor gen dat bijvoorbeeld alle pet ten gelijktijdig de hoogte in gaan, tezamen waren geknoopt, zodat met één beweging (ach ter de knoop) alle petten van de hoofden vliegen. Zou één pet een afzonderlijke luchtreis moeten maken, dan dient het draadje vóór de knoop te worden bewo gen. Dat is duidelijk. Nu zouden we de vingers van de hand niet gaarne met marionetten willen verge lijken, doch de techniek van de daarmee uitgevoerde bewegingen lijkt er wel grie zelig veel op. Het buigen der vingers ge schiedt immers door één gemeenschappe lijke spier, die zich eerst in de handpalm in vier delen splitst, welke naar de vier vingers leiden. Dit zou dan te vergelijken zijn met de draadjes van de marionetten die tezamen zijn geknoopt en als één gemeenschappe lijke streng eindigen. Krommen we alle vingers gelijktijdig, maken we dus met de hand een vuist, dan kost dat niet de min ste moeite, want er wordt aan de gemeen schappelijke spier getrokken. Maar probe- ren we één vinger te krommen, dan gaat dat bij ongeoefenden niet zonder ook de andere vingers in meer of mindere mate aan die beweging te doen deelnemen. In dat geval missen we n.l. de oefening om de spieren, waarin de gemeenschappelijke spier zich heeft gesplitst, geheel afzonder lijk te laten functionneren. Of, om in de taal der marionetten te blijven: we moeten aan het draadje vóór de knoop trekken, maar door onze onhandigheid trekken we ook een beetje aan de gemeenschappelijke streng. Hierdoor gaat één soldaten- pet volledig de lucht in, maar de andere hoofddeksels zwe ven op onwaarschijnlijke af standen boven de hoofden. Een raar gezicht! Wat voor het buigen der vingers geldt, gaat ook op voor het strekken. Deze be weging wordt eveneens veroorzaakt door één spier, die zich in de middenhand in vieren deelt. Maar de wijsvinger is in dit opzicht bevoorrecht. Deze vinger is n.l. nog in het bezit van een afzonderlijke trekspier, waardoor alleen de wijsvinger zich zo gemakkelijk en onafhankelijk kan strekken. Probeert u het maar eens. Maar heeft u wel eens gehoord van vo gels met klauwen aan de vleugels? Denkt u niet aan de reeds lang uitgestorven Ar- chaeopteryx, want het dier dat wij op het ook hebben is een tijdgenoot van ons. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2