Moeizame start van de film „Hollandmadel" in bollenland Van oudsher verwacht men van de vrouw levensfleur Het Hek van de Dam Ir. Meijer Drees: „Nederland is rijp voor het hef schroef vliegtuig" Nu ook Castella Bloemenzeep! Wachtende figuranten en pratende „producers" Reis met Vicieuse cirkel handicapt voortgang Er is keus Castella in Agenda voor Haarlem Vorderingen in Panmoendjom? Helicoptère-dienst begint op 1 Augustus Proces over onteigening Duitse AKU-aandelen Nieuwe tentoonstellingen in Rijksprentenkabinet Röntgen naar Prades LANDDAG UW TE HILLEGOM Voor iedere huid en iedere beurs V oor zetmachine Verzilveren WOENSDAG 29 APRIL 1953 Ergens op een achter weggetje onder Lisse is gisteren een begin gemaakt een be scheiden en nogal moeizaam begin met de opnamen voor de Duits-Oostenrijkse show- en speelfilm „Hollandmadel", die, als alles meeloopt, tegen het eind van dit jaar op het bio scooppubliek zal wor den losgelaten. Als alles meeloopt, zeiden ze, want van lekenstandpunt be zien, schijnt er nooit iets mee te lopen bij de productie van een echte speelfilm en daarop maakten ook deze opnamen in Lis- se geen uitzondering. Om te beginnen was er veel te weinig zon en wanneer deze on misbare hoofdrol speler nu en dan voorzichtig door het wolkendek heen- gluurde, dan kon er nog niet gefilmd wor den omdat iedereen voortdurend tegen gestelde orders gaf met betrekking tot de beweging der figu ranten, de plaats van camera of reflectors, zodat er telkens weer een plenaire stafconferentie nodig was om al die détails te regelen. En wanneer men het dan, na eindeloos debatteren en gesti culeren over een bepaald punt eens ge worden was, dan schoof er natuurlijk net weer een wolk voor de zon en kon men weer duimen gaan draaien. Zo duurde het uren voordat men tenslotte het Holland madel, de lieftallige Sonja Ziemann, op de gecharterde corso-praalwagen kon instal leren voor de eerste opname een scène tje van nauwelijks een minuut, waarna men zich zeer voldaan terugtrok op hotel De Witte Zwaan voor het nuttigen van enkele folkloristische „Aussehmeisser Hamm". Maar inmiddels zaten de „extra's" vijftien jongens en meisjes uit Haarlem toen al urenlang in een tochtige schuur aan Sassenheims haventje op hun figuratie beurt te wachten, die ook 's morgens al had moeten worden opgenomen. Zij hadden fleurige, splinternieuwe Volendamse cos- tuums gekregen alsmede een „Gutschein" voor twintig gulden honorarium, maar aan hun inwendige mens had blijkbaar niemand gedacht, zodat de arme figurantjes blauw van kou en honger zagen, toen regisseur Kahla met zijn tros van hoofdrolspelers, productieleiders, cameramannen en ge luidstechnici eindelijk bij het haventje ar riveerde. „Es komt ein Schiff met Bröt- chen", vertroostte tekstschrijver Flatow, zelf genietend van een buitenmodel rol- mops, maar al wat de figuranten verschij nen zagen, geen schepen met broodjes. Wel twee dekschuiten de Volharding I en II respectievelijk geladen met verlepte tulpen en houten kazen, die het hele ge zelschap aan boord namen en er vervolgens mee opstoomden naar de Kaag, waar een der sleutelscènes van „Hollandmadel" ge filmd zou worden. De ene Volharding ver beeldde het vrachtschip waarmee de kaas boer Laurids Knoops (alias Hans Moser), die de slagzin „Kraft durch Kase" voert, zijn koopwaar ter markt voert; de Volhar ding II is in dienst van Willem Leuwen- dahl (Paul Henkels), die behalve tulpen kweker ook Mosers aartsvijand is. En nu voelt u natuurlijk al waar dat heengaat: de twee schuiten ontmoeten elkaar op de Ka- gerplas en daar gebeurt het onvermijde lijke, dat de kaasboerenzoon (Gunnar Möl- ler) en de tulpenkwekersdochter (Sonja Ziemann) ondanks alle vaderlijke veten ADVERTENTIE Gaat U binnenkort met Vacantie? Naar het Buitenland LEER DAN TALEN BIJ: RESA - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) Practische, voordelige en be knopte handleidingen. Echte reiscursussen voor Frans, Engels, Spaans, Italiaans Vraagt geheel vrijblijvend ons geïllustreerde prospectus. (Ook Engels voor Emigranten). WOENSDAG 29 APRIL Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Edouard en Caroline", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mctroscopix" en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dr. Satan ontmaskerd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Lezing Jan Strijbos met vertoning van films over Zuid-Frankrijk, 8.15 uur. DONDERDAG 30 APRIL Frans Hals: „Edouard en Caroline", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rhap sody in blue", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Metroscopix" en „Mylord steelt juwelen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sprong in het vuur", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zevende kruis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dr. Satan ontmaskerd", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Regisseur Hiibler Kahla en de charmante titelrol-vertolkster Sonja Ziemann bij de corso-wagen die het middelpunt was van de eerste opnamen voor de film „Hollandmadel". op elkaar verliefd worden, terwijl de figu ratie ter begeleiding der ontluikende ro mance de zoetgevooisde Schlager „Wenn die Tulpen wieder blüh'n" aanheft. En dat gingen we dus filmen, daar op die twee dekschuiten, op een waarvan wij de forse gestalte van Willem van der Veer aantrof fen, getransformeerd tot een pracht van een Volendammer bootsman. Hij vond het alleen jammer dat hij niet echt sturen mocht, maar was overigens best tevreden met zijn figurantenrol, die wat hem be trof wel een paar weken mocht duren, om dat hij net een nieuwe bromfiets nodig heeft. v Bij de overige figurantjes en vooral bij de meisjes was de animo echter in middels aanmerkelijk bekoeld, want er stond een knap stuk wind langs de Kaag, waarop hun dunne costuumpje en hun lege magen niet bepaald berekend waren. Dan had Bruce Lowe op de andere „Vol harding" het beter bekeken: hij was rustig in het smalle kombof je gekropen „Ik moet om mijn stem denken, nietwaar?" en had het zich daar zo comfortabel ge maakt, dat hij desnoods nog uren had wil len rondvaren hetgeen wij van zo'n vocale zeerob ook niet anders verwacht hadden. Maar toen we eindelijk na vele stafcon ferenties en navigatiekunsten in het koude Kaagdorp gemeerd waren en er ook daar nog niets anders gebeurde dan wat heen en weer zeulen met de camera's van schip naar wal en vice versa! toen zijn wij maar uitgestapt en weggewandeld, ja loers nageoogd door het verkleumde figu- rantendom en ons voorzichtig een weg ba nend langs de heftig debatterende bazen van de productiestaf op het aanlegvlonder- tje. En eigenlijk zou heb ons niets verbazen, als zij daar nu nog stonden te plukharen Het hoofd van de UNO-delegatie te Pan moendjom, generaal Harrison, heeft ver klaard dat de Noordelijken te kennen heb ben gegeven, dat zij wellicht een Aziatisch land zullen kiezen als neutraal ontvangst land voor krijgsgevangenen die niet zullen worden gerepatrieerd. Harrison zei na de bespreking van van daag: „ik geloof dat we vorderingen heb ben gemaakt". ADVERTENTIE Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting, De enorme belangstelling waarin het hef- scliroefvliegtuig zich de laatste tijd ver heugt, was voor de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart aanleiding geweest om gistermiddag in het Kurhaus te Schevenin- gen een „Helicopter-Forum" te beleggen, dat door zeer vele genodigden uit over- heids- en bedrijfskringen werd bijgewoond. De organisatoren hadden gehoopt dat uit een diepgaande discussie belangrijke ge zichtspunten met betrekking tot de ge bruiksmogelijkheden van de helicopterin ons land naar voren zouden komen. In dit opzicht bracht de bijeenkomst wellicht enige teleurstelling, hetgeen niet wegneemt dat enkele interessante opmerkingen wer den gemaakt. Vicieuze cirkel De algemeen secretaris van K.N.V.v.L., de heer P. J. Yperlaap, vergeleek de situa tie waarin de helicopter thans verkeert, met het beginstadium van de automobiel, die aanvankelijk door de kleine omvang der productie nog zeer duur was en ander zijds niet tot ontplooiing kon komen omdat een wegennet ontbrak. En dit op zijn beurt ontbeerde door het gebrek aan verkeer de noodzaak tot uitbreiding. Een vicieuze cir kel dus. Diezelfde wisselwerking bestaat er thans tussen de helicopters en de bouw van „heliports", kleine landingsterreinen in of nabij steden, zo meende spreker, die het bekende Sabena-plan voor passagiers- diensten en in samenhang daarmede de medewerking van Rotterdam door de bouw van een eerste helicopterstation in de stad, als een serieuze poging zag tot het door breken van de vicieuze cirkel. Men kan met de spreker van mening verschillen over de juistheid van de naar voren gebracht analogie: de helicopter is immers lang niet zo onafhankelijk van ter reinen als de auto van wegen en ontleent in feite zijn waarde juist door zijn onaf hankelijkheid van vliegvelden. Snelle beslissing noodzakelijk Als volgende spreker voerde het woord ir. Meyer Drees, die, ondanks zijn nog jeug dige leeftijd, de wetenschappelijk meest gespecialiseerde helicopter-expert in ons land mag worden genoemd. Behalve dat hij daarvan.reeds eerder heeft blijk gegeven, is het in vakkringen een pubiiek geheim dat hij werkt aan de bouw en ontwikkeling van een helicopter van zeer vooruitstre vend ontwerp. Ir. Meyer Drees achtte thans in Neder land de tijd voor hefschroefvliegtuigen rijp. Hoewel zij voor commerciële toepas singen stellig nog niet economisch zijn, zou afwachten tot gevolg kunnen hebben dat wij straks te laat zijn. Dit geldt in het bij zonder voor passagiersvervoer, want er dient gerekend te worden met een inloop- tijd, een periode waarin geëxperimenteerd wordt en waarin beslag wordt gelegd op lijnen die winstgevend zullen blijken te zijn. Met factoren als levertijden en op leiding van vliegers dient men eveneens rekening te houden, terwijl verscheidene vliegtechnische problemen als koersbepa ling -bij slecht zicht, nachtvliegen en vele andere nog moeten worden uitgewerkt. Om klaar te zijn als de helicopter rijp is, dient men thans reeds een begin te maken. Voor landingsterreinen moet men mini mum afmetingen van 100 x 100 meter stel len en daarvoor dienen nu reeds ruimten gereserveerd te worden. Rondom het eigen lijke terrein moet voorts een soort „nie mandsland" zijn, met weinig obstakels, dat gelegenheid tot noodlanden biedt. Dit geldt in het bijzonder voor éénmotorige toestel len; bij tweemotorigen worden ten aan zien hiervan veel minder zware eisen ge steld. Men hoort vaak spreken over daken als landingsterreinen, doch de heer Meyer Drees meende, dat men hier niet al te veel van moet verwachten. In de eerste plaats moeten deze daken zwaar geconstrueerd worden om berekend te zijn op harde lan dingen en voorts zal men ook hier aan de minimum afmetingen van 100 x 100 meter moeten vasthouden, zodat alleen zeer grote gebouwen hiervoor in aanmerking komen. Voor éénmotorige toestellen zullen daken altijd een vergroot risico betekenen, dat althans voor passagiersvervoer niet toe laatbaar is. Wat deze zaken betreft en in het alge meen voor de verdere ontwikkeling van helicoptervervoer, zag spreker voor de Rijksluchtvaartdienst een belangrijke taak weggelegd. Een wijs beleid zal hier nood zakelijk zijn ten aanzien van luchtverkeers- regeling en de noodzakelijke afwijkende voorschriften met betrekking tot minimum vlieghoogten, vliegen boven bebouwde kommen e.d., zodanig dat enerzijds de vei ligheid wordt gewaarborgd, anderzijds de ontwikkeling niet in de weg wordt gestaan. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zal op 1 Augustus haar helicoptère- dienst BrusselAntwerpenRotterdam openen. Teneinde ervaring op de route op te doen zal de Sabena aanvankelijk alleen vracht vervoeren. Waarschijnlijk reeds van 1 September en in ieder geval van 1 Octo ber af zullen ook passagiers worden mee genomen. De dienst zal voorlopig twee keer per dag op werkdagen worden gevlogen. Dinsdag is voor de rechtbank te Wup- pertal het proces begonnen, dat door de voormalige aandeelhouders in Duitsland van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem wegens de onteigening van hun aandelen door de Nederlandse staat aan hangig is gemaakt. De eisers verlangen, dat de A.K.U. en de Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. hoof delijk aansprakelijk worden gesteld en worden verplicht tot schadeloosstelling voor de onteigende aandelen. Zij wensen, dat de schadeloosstelling geschiedt door de levering van aandelen in de Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. op basis van de omwisselingsverhouding van 1929. De rechtbank zal op 27 Mei uitspraak doen. Men verwacht, dat de partij die in het ongelijk wordt gesteld, hoger beroep zal aantekenen. In het Rijksprentenkabinet te Amsterdam worden van 30 April tot 1 Juli de tekeningen tentoongesteld die in 1948 en 1951 uit de ver zameling van de vorst van Liechtenstein zijn verworven. De collectie omvat zeventig teke ningen van, oude meesters van de Neder landse, Italiaanse. Franse en Duitse scholen. Tevens worden geëxposeerd een collectie Ne derlandse grafiek sedert 1500 en een selectie uit het complete werk van Lodewijk Schelf hout, dat het vorig jaar aan het kabinet werd geschenken. De violist Joachim Röntgen is als enige Nederlander uitgenodigd deel uit te maken van het internationaal samengestelde kamer orkest voor het festival van Prades, dat van 14 Juni tot 7 Juli onder leiding van Pablo Casals wordt gehouden. Op de zesde landdag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die Dinsdag in „Treslong" te Hillegom is gehouden, heeft mej uf f rouw dra. W. Bladergroen, kinderpsychologe te Groningen, een inlei ding gehouden over „Levensfleur". Zij merkte op, dat er van oudsher van een vrouw verwacht wordt, dat zij fleur brengt. Van nature heeft zij dat meegekre gen. In de loop der eeuwen is er bij de vrouw veel veranderd en speciaal in de laatste honderd jaar. De taak van' de vrouw lag in het gezin en zij nam een merkwaardige positie in. Nu is zij vrij en zij kan doen wat zij wil; haar levenskring is verwijd. De vrouw staat in relatie tot de man, tot het kind en tot de sociale arbeid, in welke vorm ook. Zij is thans gekomen tot dezelfde maatschappelijke sfeer als de man en voor haar is een verruiming van het werkterrein ontstaan. De verhouding van de vrouw tot de man verloopt echter niet altijd zoals men dat zo graag wil. Er kunnen zich in het ADVERTENTIE Voor het kleine bedrag van 20 cent kunt U nü Uw huid verzorgen met een nieuwe creatie van Castella.... de CASTELLA BLOEMEN ZEEP, die U de hele dag omgeeft met de zachte geur van frisse rozèn en die wordt ge bracht in verschillende delicate kleuren. Er is nu drievoudig keus in Castella. U kent de befaamde Castella Schoonheidszeep (32 ct.), nog altijd de favoriet van talloze vrouwen. Is Uw huid meer gebaat met zeer overvloedig en rijk schuimer is Castella Spécial (32 ct.) voor U. En mocht U voor een kleine prijs toch een zeep-van-naam willen kopen, dan is er dus voortaan ook de Castella Bloemenzeep van 20 cent. In waarheid is er nu Castella voor iedere huid en voor iedere beurs Het Girokantoor der gemeente Am sterdam werd ingesteld bij raadsbesluit van 21 Maart 1917 en beslaat dus thans 36 jaar. Het bereiken van deze leeftijd leek ons een even unieke als treffende gelegenheid om er wat meer van te weten komen en derhalve hebben wij dezer dagen de stukken eens opge vraagd. Onmiddellijk werd ons een lij vig dossier van gestencilde gegevens ter hand gesteld, voorzien van een groot aantal glanzende foto's in royaal formaat, die ons subiet hebben genezen van de wens om ooit bij dit bedrijf in dienst te treden, hoe verleidelijk ons ook de modernste machines daarop zijn voorgespiegeld. Overigens moet men over die appa ratuur niet gering denken. Wat zoudt u bijvoorbeeld zeggen van een buis- poststation met tableau voor de be diening van het buurtverkeer? Mis schien kan de N.Z.H. daar eens een studie van maken, want als wij goed zijn ingelicht dan laat bij die maat schappij de bediening van het buurt verkeer dikwijls nogal veel te wensen. En de K.C. van de T.C. van de K.N.V.B. kan er, indien zulks althans is te ver enigen met de amateurbepalingen, een bijzonder aardig snufje ter vervan ging van de heren Luiten en Van Ede opdoen. Men gaat in het Amsterdamse girokantoor namelijk prat op het bezit van een adresseermachine met auto matisch voorzetapparaat. Hoewel men in voetbalkringen meer spreekt van dirigeren (hetgeen met een forse zwaai of ferme trap pleegt te geschieden) dan van adresseren, hebben wij de indruk dat een dergelijke aanwinst de stoot kracht- van onze voorhoede aanmerke lijk zou kunnen versterken, hetgeen zo langzamerhand wel eens nodig is, in dien wij althans een schijntje van onze nationale eer willen behouden. Want zo gaat het niet langer. Als zelfs Len stra geen doelpunten meer kan maken, laten we ze dan tenminste gireren. Ook in het maatschappelijk leven, aldus lezen wij in de officiële documen ten, wint het begi-ip „gireren" nog da gelijks aan populariteit. Dat blijkt onder meer hieruit dat onder de rekeninghou der* van bet Girokantoor zich vele par ticulieren bevinden, die slechts in staat zijn tot het aanhouden van een beschei den bedrag als saldo op hun rekening. Wij vinden dat heel begrijpelijk. Wij menen zelfs verder te kunnen gaan door de belofte tot gireren een nog veel gang baar-der betaalmiddel te noemen. Daar voor heeft men trouwens in het geheel geen saldo nodig. Men moet al een Jan tje Contant je zijn, dachten wij zo, als men nooit van deze afleidingsmanoeu vre gebruik heeft gemaakt. Zoals bekend mag worden veronder steld, kan men vaste periodieke beta lingen als huishuur, abonnementen op tijdschriften en dergelijke, doch ook regelmatig terugkerende van variabele bedragen voor gas en electra of die van de verschillende belastingen door het Girokantoor doen verzorgen, dat wil zeggen maar dat staat er in de stuk ken niet bij als men tevoren de daar toe benodigde middelen in de boeken heeft staan. Dit is het systeem der auto matische afschrijving, kortweg autogiro genaamd, omdat op die manier het geld eenvoudig weg vliegt, voor men er erg in heeft. Op die manier gaat er alleen in Amsterdam al een millioen gulden per jaar om. Het Girokantoor, zo vervolgt de cir culaire, heeft thans circa 225 staande of hangende bussen (van blauwe kleur) in de stad geplaatst, die dagelijks op enkele uitzonderingen na in de mor genuren worden gelicht en wel op een zodanig tijdstip, dat de daarin gedepo- neerde opdrachten nog op dezelfde dag kunnen worden uitgevoerd. Voor het lichten van de bussen beschikt het giro kantoor over een eigen expeditiedienst ter sterkte van ongeveer veertig man, waarvan een deel 's morgens vroeg per motorrijwiel er op uittrekt, terwijl de overigen hun werk per fiets verrichten. Die laatste categorie is dan namelijk allang bezig omdat het niet zo vlug gaat. En eigenlijk zouden wij wel eens willen weten, wie nu precies bepaalt, welke uitzonderingen er dagelijks worden ge maakt en waarom. Wij vrezen namelijk niets zozeer als willekeur. Ook over de practijk van het gireren kunnen wij enige adembenemende bij zonderheden meedelen. Om een reke ning te openen (hetgeen een geheel an dere techniek vergt dan om een brand kast te forceren) moet men na de daartoe vereiste formulieren te hebben ingevuld en ondertekend beginnen met het storten van zoveel contanten als men kwijt wil zijn, althans nodig oor deelt. Juist vanwege dat storten hebben wij ons altijd zo tot deze betaalwijze aangetrokken gevoeld. Het is zo'n mach tig woord, dat het idee geeft alsof men over bergen geld beschikt, die men met emmers vol door het daartoe aangewe zen loket komt smijten. Men kan trouwens in het Girokantoor aangrijpende scènes meemaken. Laatst nog (zou een conférencier voor de radio zeggen) beleefden wij het schouwspel dat er zich een zeer bijzondere man kwam vervoegen. Het was niet een man, die zomaar kwam, nee, het was een man die zich kwam vervoegen. Dat kon men dadelijk zien, zelfs al had men er niet het flauwste vermoeden van wat die uitdrukking betekent, want het was eern man bij wie het geld op de rug groeide. Met afgewend gelaat stelde hij zich op voor de toonbank om zich vervolgens door de dienstdoende ambtenaar te laten plukken. Blijkbaar ging die nogal kras te werk, want op een gegeven moment hoorden wij hem uitroepen: „Ai, u snijdt een hele rib uit m'n lijf!" Aan de kassa van het Girokantoor of bij één van de op allerlei punten in de stad aanwezige uitbetalingsadressen kan mij g'iroehèques laten verzilveren. Wat daar de aardigheid van is, ontgaat ons volkomen. Wij zouden veel liever de daarop aangegeven geldswaarde ervoor in klinkende munt in ruil ontvangen. Maar misschien is dat verzilveren een manier om de levensduur te verlengen, zodat de chèque een soort spaarbrief wordt, al moet men er daarbij wel reke ning mee houden, dat het Girokantoor geen rente over de ingeschreven bedra gen uitkeert. En als men dan toch aan het versieren slaat, waarom zou men ze dan niet meteen vergulden, net als de speculaaspoppen in de Camera? BOEDA huwelijk moeilijkheden voordoen, waar door de vrouw prikkelbaar wordt en het gevolg is, dat zij geen fleur kan brengen. Als de kinderen ouder worden, dan brengt dat veel werk aan de moeder, maar het is ook mogelijk, dat zij zich aan het moeder lijk gezag onttrekken. Voorts kunnen de zorgen in het huishouden toenemen (b.v. door slechte behuizing of maatschappelijke omstandigheden) Het gevolg van vele moeilijkheden kan zijn, dat de vrouw op zich zelf aangewezen wordt en de zin ontbreekt dan wel eens fleur te scheppen. Het gebeurt dat zij de moeilijkheden tracht te ontlopen door veel uit te gaan, maar dat helpt niet altijd. Vele vrouwen worden gesterkt door de aanwezigheid van de U.V.V. Dit achtte spreekster een gelukkig verschijnsel. Mejuffrouw Bladergroen besprak de ver houding tussen de man en de vrouw. In zekere zin worden er aan de vrouw hogere eisen gesteld dan aan de man. Komt een man thuis dan vindt hij het'eten gereed, maar de vrouw moet vaak, als zij uit ge weest is of van haar werk komt, nog koken en maatregelen treffen voor het huishou den. Mannen hebben grotere kans op pro motie doordat zij meer tijd hebben om zich te bekwamen. Spreekster vervolgde, dat de vrouwen vroeger sneller „oud" werden dan tegen woordig. Zij trachten de levensfleur te ver lengen en dat is mogelijk, omdat zij meer vrijheid hebben dan in het verleden. Me juffrouw Bladergroen noemde voorbeelden van levensfleur. In de oorlog zagen vrou wen kans levensfleur over te brengen en na de bevrijding zag spreekster, dat vrou wen in vernielde huizen een bloemetje op tafel hadden gezet. Zij begrepen, dat le vensfleur iets noodzakelijks is. Als vrouwen terneer geslagen zijn dan kunnen zij door moed en geloof daar over heen komen en verder bouwen. Spreekster besloot met te zeggen, dat levensfleur een kwestie van levenshouding is en dat het nodig voor de vrouw is daaraan te werken. Joanne Diepenbrock zong met begelei ding van de pianist Johan van der Bogen een aantal volksliederen uit verschillende landen. Zij begon met drie werken van Willem Pijper, betrekking hebbend op de maand Mei, gevolgd door twee Engelse liederen van Benjamin Britten. Van Mau rice Ravel bracht zij twee liederen ten gehore en de zangeres besloot met Spaanse I werken. Mevrouw J. van Nispe nV a n W e 1 y, presidente van de afdeling Haar lem, sprak een slotwoord, waarin zij op merkte dat een landdag grote waarde heeft. Gesterkt zullen de vrouwen na hun thuiskomst haar werk voor de U.V.V. weer opvatten. Wat het lidmaatschap betreft zeide zij, dat het zo gelukkig is, dat een lid niet gestuurd wordt, maar dat het vrijwillig anderen rijker en gelukkiger wil maken. De algemene presidente, mevrouw J. B. Ch. Sjollem as'J a c o b te Rotterdam, bracht de dames van het ontvangst-comité dank en bood haar een herinnering aan. Nadat besloten was een telegram aan de beschermvrouwe, Koningin Juliana, te zen den, werd de bijeenkomst met het zingen van het Wilhelmus besloten. Des middags volgde een bezoek aan de Flora te Heemstede. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5