Beslikte Tulpenrallye-karavaan liep vandaag Noordwijk binnen Draf- en rensport profiteert van totalisator-voordelen c Tf As Chefarine 4 Sassenheimer Van 't Hof winnaar van Floraronde in Santpoort Het meisje uit Bois Colom bes .Clowntje Rick Buitenlanders leiden onbedreigd in voorlopig klassement 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! AVONDRACES IN HILVERSUM 4 Korfbal Om de nationale titel Biljarten Agema kampioen van Haarlem tweede klasse FEUILLETON Zwemmen HVGB'er Joh. Rol sr. tot erelid van KNZB benoemd Zweden nog sneller op 4 x 100 m. wisselslag Bozon verbeterde Eur. record 200 m. rugslag Courses op Duindigt verschoven naar 6 Mei Voor de kinderen Dammen Cruquius degradeert naar tweede klasse Basketballseizoen in Haarlem gesloten Waterpolo HVGBHaarlem eindigde in gelijk spel (één-één) Flora-tournooi van HVS in Krelagehuis LICHT LOPEND WOENSDAG 29 APRIL 1953 Beslikt en bemodderd begon vanochtend tegen achten de karavaan van de Tulpen Rallye Noordwijk binnen te lopen, een Noordwijk dat zich aanvankelijk niet zoals andere jaren koesterde in een warm voor jaarszonnetje dat brak pas later door en dat er ondanks het warme enthousiasme van de bevolking en de bloemen- en vlag- genversiering een beetje triest uitzag in het koude en regenachtige weer. Het was datzelfde regenachtige weer dat mèt de wat potiger opzet van de speciale étappes deze lustrum-Rallye tot de zwaarste en dus de mooiste Tulpen Rallye in haar korte geschiedenis heeft gemaakt. Té zwaar? Zeker niet, hoewel zelfs het echtpaar Ap- pleyard niet voor een klein geruchtje vervaard niet zonder respect gewaagde van de moeilijkheden, die er voor gezorgd hadden dat niet meer dan een 75 teams zonder strafpunten de Rallye hebben uitgereden. Het was vooral de nacht van Maandag op Dinsdag met zijn route van de vijftien bergen in de Vogezen, die de meeste équipes de das had omgedaan. En er is verder het respectabele aantal van ongeveer 50 uitvallers. Het mocht dan wat kil zijn aan de finish vanochtend, de drukte bij Huis ter Duin, waar de eindcontrole was gevestigd, was er niet minder om. Steeds kwamen er nieuwe rijders met wat magere, bleke ge zichten en rood-omrande ogen, met een diepe zucht van tevredenheid hun contact afzetten. En de brave motoren die driedui zend kilometer zonder ophouden hadden gedraaid loosden al net zo'n tevreden zucht wanneer zij na de technische keuring in het pare fermé op de boulevard eindelijk te ruste mochten gaan. De rijders deden dat nog beter. Zij zochten een warm, zacht bed op en wanneer hun hoofden de kussens raakten, sliepen zij al. Waar niet geslapen werd was in de rekenkamer. Want daar, in het hart van het Rallye-hoofdkwartier, begon de voor lopige uitslag vorm aan te nemen. Een vorm, die er voor het Nederlandse contin gent overigens niet al te hoopvol uitzag, want ook de Tulpen Rallye 1953 zal ver moedelijk een buitenlandse aangelegenheid worden. Zeer waarschijnlijk zal de strijd gaan tussen de Brit Banks op een Bristol, het echtpaar Appleyard op Jaguar en onze favoriet de Fransman Grosgogeat op Pan- hard, die beiden slechts één punt achter hem liggen. Volgens het voorlopige klas sement dan, dat slechts onder het aller grootste voorbehoud gegeven kan worden. Men weet hoe dat klassement tot stand komt. Vier klassementsproeven onderweg: de zeepkistenrace bij Clervaux (een afde ling in de vrijloop), een beklimming van de Ballon d'Alsace bij nacht en één bij dag en een beklimming van de Col de Faucille hebben het voorlopig klassement opgeleverd. De snelheidsproef op het Zand- voortse circuit, die morgen plaats zal heb ben, zal er een eindklassement van maken. Nu ging het erom in de eigen klasse (er waren er twaalf) zoveel mogelijk punten te verzamelen. Het puntentotaal van iedere équipe telt dan ook voor het totaalklasse ment. Driften leiden Zoals wij al zeiden: het voorlopig klas sement ziet er voor de Nederlanders niet best uit. De Brit Banks leidt met 57 pun ten en dan komen de Appleyards en Gros gogeat met 56 punten. Op de vierde plaats ligt de eerste Nederlander, Hugo van Zuy- len van Nyevelt op Jowett, met 53 pun ten. Maar de Jowett van Van Zuylen en Eschauzier, die beiden als negers zo zwart waren van het yoortdurende „sleutelen" onderweg, had een lelijke tik in de motor, vermoedelijk afkomstig van een onwillige klepstoter, dus het is zeer de vraag of de ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, he vige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de sa menwerking van 4 beroemde genees middelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. mg 'n J$tje doei wonderen motor het zal houden, wanneer er morgen op het Zandvoortse circuit werkelijk aan „getrokken" moet worden. De volgende plaats in het klassement is voor twee équi pes, namelijk voor de Franse Peugeot- rijder Schligler, die 50 punten heeft ver zameld, en onze Nederlandse crack Maus Galsonides op Ford Zephyr. Tenminste wanneer de laatste van de drie strafpunten af kan komen, die hem vermoedelijk door een administratieve vergissing van een controleur in de Vogezen zijn toe gekend. Jammer genoeg heeft „Gatje" in de zeep kisten-race zijn proef bedorven want in de drie klimproeven was hij heer en meester in zijn klasse. Wat de klassen zelf betreft, ook daar hebben de Nederlanders geen schitterend figuur in geslagen, want zij leiden voorlopig slechts in één van de 12 klassen in het voorlopig klassement, dat overigens door strafpunten of andere reglementaire strui kelblokken nog allerlei wijzigingen kan ondergaan. Van Zuylen van Nyevelt ligt (onder voorbehoud) aan de kop in de klas se tot 1600 cc. In de andere klassen liggen aan de kop de Fransman Grosgogeat op Panhard (1100 cc), de Italiaan Damonte op Fiat (1150 cc), de Zweed Carstedt op Sim- ca (1240 cc), de Fransman Schligler op Peugeot (1400 cc), de Brits Banks op Bris tol (2250 cc), de Brit Reece op Ford (2400 cc), de Brit Appleyard op Jaguer (3500 cc). De Duitser Zeiler op Porsche (s.w. tot 2000 cc) en de Brit Imhoff op Allard (s.w. boven 2000 cc). In de andere klassen had iedereen straf punten en daar was vanochtend nog geen klassement van te maken. Het ziet er naar uit, dat de strüd inder daad tussen Banks, Appleyard en Gros gogeat zal gaan. Appleyard, die een punt minder heeft, kan evenals Grosgogeat ver-- moedelijk de race in zijn klasse onbedreigd winnen en dus daaruit het maximum-aan tal punten halen. Banks krijgt het zwaar der. Want hij moet morgen op het circuit tegen een andere Bristol-rijder, de Brit Utley, optornen, die vorig jaar bijzonder suel was in Zandvoort. En hij mag geen Voor het korfbalkampioenschap van Ne derland is het volgende wedstrijdrooster opgemaakt. 10 Mei: Blauw WitVada; Rigtersbleek Het Zuiden. 17 Mei: kamp. Noord—Blauw Wit; Rig tersbleek—PSV. 25 Mei: Vadakampioen Noord; PSV Rigtersbleek. 30 Mei: Vada—Blauw Wit. 14 Juni: Blauw Witkampioen Noord; Het Zuiden—Rigtersbleek. 28 Juni: kamp. NoordVada; Nummer één poule Bnummer één poule A. 6 Juli: nummer één poule A—nummer één poule B. De wedstrijddata 7 Juni en 21 Juni waren niet beschikbaar, daar op 7 Juni de wedstrijd NederlandBelgië in Amsterdam wordt ge speeld en op 21 Juni een extra-wedstrijd Nederland—België in Groningen. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van het district Haarlem, gespeeld in restaurant Mulder, beëindigd. De uitslagen waren: Willemse 300 28 44 10.71 Dollé 300 28 62 10.71 Noordman 300 23 46 13.04 Lunenburg 192 23 35 8.34 Agema 300 9 79 33.33 Dickmann 144 9 76 16. Van Rongen 217 26 35 8.34 Dollé 300 26 63 11.53 Door deze resultaten werd Agema kam pioen van Haarlem van de tweede klasse. De volledige uitslag luidt: 1. Agema 13 pnt. gemiddelde: 14); 2. Van Rongen 11 pnt. (11.46); 3. Dollé 9 pnt. (11.51); 4. Lunenburg 6 pnt. (11.98); 5. Willemse 6 pnt. (11.05); 6. Dickmann 4 pnt. (11.66); 7. Noordman 4 pnt. (9.14); 8. Doves 3 pnt. (9.44). (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 7) Neen, zei zij. Maria was verbaasd. Nooit had Lysou op zo'n besliste toon tegen haar gepraat. Er volgde een korte stilte en toen zei Dorsel, met een ruwe stem: Wat is dat, een klein meisje dat op zo'n toon praat?Wil je gehoorzamen, Lysou? Zij keek naar de grond en deed twee passen achterwaarts, zonder iets te zeggen. Zo bevond zij zich tussen Dorsel en de secretaire. Ze wist niet precies, waarom ze dat gedaan had. Als men haar had ge vraagd het uit te leggen, zou zij niet met woorden hebben kunnen antwoorden. Toch was zij er zeker van dat het goed was, en dat zij op die plaats moest zijn. Zo zeker zelfs, dat zij haar hoofd oprichtte en Dorsel strak aankeek. Hij bleef een ogenblik verward staan. puntje verspelen. De race in die klasse zou dus wel eens een mooie bloed-cn-donder- afiaire kunnen worden. Tot zo,ver de cijfers, want het gaat in een Rallye en vooral in een mooie, sportieve prestatie-rit als de Tuliyen-Rallye niet al-» leen om de puntjes, het gaat ook om de rit zelf als groot-toeristische, avontuurlijke op gave. Welnu, wat dat betreft hebben de rijders en rijdsters niet te klagen gehad. De bergen, de mist en de regen hebben in ieder geval stof voor sterke verhalen voor een vol jaar opgeleverd. Verhalen, die gelukkig niet over érnstige ongelukken hoeven te gaan, want die zijn er niet gebeurd. Wel zijn er hier en daar wat wagens een bocht uitgegaan, maar het bleef bij een gekreukeld spatbord of een gebutst wiel. Zodat er bij niemand van de rijders een slechte nasmaak was, toen hun vermoeide oogjes vanochtend eindelijk met welgevallen konden rusten op de Hollandse bollenvelden, vriendelijke boodschappers, die kwamen vertellen, dat de haven in zicht was. De haven met een warm bed, met veel slaap en met het vooruitzicht op het spectaculaire eind van deze Rallye: de sportwagen-races, die morgen op het Zand voortse circuit worden gehouden. Het zal de moeite waard zijn daar te gaan kijken. Door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond is de heer Joh. Rol sr. tot ere-official benoemd. De heer Rol is sedert 1904 lid van HVGB en heeft reeds een groot aantal jaren als official bij wedstrijden gefungeerd. Hij hoopt ech ter nog lang een functie bij zwemwedstrij den te kunnen vervullen. De Zweedse zwemmers Gustav Hellsing, Lennart Brock, Goeran Larsson en Per Olov Oostrand, die reeds eerder in Lund het wereldrecord .op de 4 x 100 m. wisselslag estafette tot 4 min. 30.8 sec terugbrachten, zijn er in Stockholm in geslaagd deze tijd nog scherper te stellen. Thans noteerden zij 4 min. 27.8 sec., waarmee het oude record dus met precies drie seconden werd ver beterd. In Troyes heeft Gilbert Bozon het op zijn naam staande Europese record op de 200 meter rugslag verbeterd. Met 2 min. 19,7 sec. bleef hij precies een seconde onder de tijd, die hij op 1 Juni 1952 in Parijs had ge maakt (2.20.7) Overigens trachtte de Frans man het wereldrecord van de Amerikaan Allan Stack op deze afstand 2 min. 18.5 sec. omlaag te halen, in welke poging hij dus niet is geslaagd. Welk een prachtige stimulans de terug keer van de totalisator voor de paarden sport in ons land is geweest komt niet alleen tot uitdrukking in de steeds stijgende be dragen, welke er per jaar door de dravers en volbloeds gewonnen kunnen worden, doch eveneens in de belangrijke verbeteringen van de accommodatie voor publiek en deel nemers op de banen. Vorig jaar reeds werd op de baan in Hilversum een hyper-moderne glasdichte tribune in gebruik genomen, welk kostbaar gebouw in de afgelopen win ter reeds onschatbare diensten heeft be wezen. Ook nu staat de drafsport bij het begin van het zomerseizoen voor een be langrijke mijlpaal, nl.. de ingebruikneming van de lichtinstallatie in het Hilversumse Sportpark, een installatie, welke gebouwd kon worden uit eigen middelen van de deel nemers en leidende instanties in de paarden sport. Niet minder dan 152 lichtmasten doen de sintelbaan in een zee van licht baden en maken het mogelijk, dat men het verloop der courses op een even gemakkelijke wijze kan volgen als op klaarlichte dag. Op Koninginnedag Donderdagavond a.s. wordt deze moderne lichtinstallatie in gebruik genomen. Belangstelling van de zijde der trainers en eigenaren bestond hier voor voldoende, daar de velden zeer goed zijn bezet en op papier reeds een waarborg geven, dat het onder de Hilversumse lam pen spannend zal toegaan. Het hoofdnummer is ditmaal gereserveerd voor de jongere en veelbelovende garde, waaruit een keuze uitermate moeilijk is. Gedachtig aan het spreekwoord, dat drie maal is scheepsrecht, geven wij aan Péter Spencer, die twee keer achtereen met een hoofd werd geklopt, de voorkeur boven O Bonni en Stal Geersen, die met Pelikaan S en Orient Express G het duel aan de kop ongetwijfeld zal meemaken. Een tweede nummer, dat van spanning zal roken, is de internationale draverij, waarin de grote klasse, n.l. Madame B, Notckra- ker S en Leo Axkit het krijgen op te nemen tegen de in grootse vorm verkerende Nanco M. Niettemin zal hij Madame B, die in Hil versum haar beste courses loopt, niet kun nen houden. De verrassing kan komen van Notekraker S, hoewel bij zijn seizoendebuut de conditie moet worden afgewacht. Indien de Friese stal Oosting tijdig van de courses te Groningen in Hilversum arriveert ligt daar voor Querelle Spencer een overwinning in het openingsnummer in het verschiet, hoewel hij voor Quasi A en Quartus Spencer geducht op zijn tellen moet passen. In het amateursnummer kan Richard Bosma zijn derde achtereenvolgende over winning boeken met Ooievaar S, met Prof. Heny en Playsier op de plaatsen. Bij de 3-jarigen is een hard en scherp duel te verwachten tussen Ria Kitty, Red- lof W B en René M. Daar René M over behoorlijke stayerscapaciteiten de beschik king heeft, zal hij Redloff opnieuw kunnen kloppen. Indien de vorm van Ria Kitty is gestegen is een verrassing van Wagenaar niet onmogelijk. Zeventien paarden zullen in de Prins Bernhardprijs met elkaar de strijd aanbin den. Voor de zwaar gehandicapte achter hoede betekent dit, dat zij slechts met alle geluk van de wereld in de voorste gelederen kunnen doordringen. Gekozen wordt Odys seus K boven Parel Holland C, die met Qui Gagne A deze course wel zullen beheersen. .Ook in de Koningin Julianaprijs is het aan tal deelnemers groot. Aan de kop van het veld krijgt Paul Spencer hier een prachtige kans om te winnen. De meeste tegenstand is te verwachten van Quichotte en Pieter D. Voor Qui Hollandia G en Olga Axworthy lijkt d" taak te zwaar. De paardencourses, die op 5 Mei op Duin- digt (Wassenaar) zouden worden gehouden gaan niet door. De courses zullen op 6 Mei worden ge houden. Iflt f r Nee, met het schaatsenrijden konden ze dus beter nog wat wachten. Het was, zoals oom Tripje had gezegd: beter nog even gewacht, dan een ongeluk te krijgen. Maar sneeuw was er volop, en daarmee konden ze zich ook vermaken. Rick had een leuk plannetje bedacht. Hij riep Bunkie bij zich en fluisterde hem iets in. Toen lachte Bunkie ook. „Ja, zeg, dat moeten we doen!", zei hij. Wat Rick's plannetje was? Nou, dat zul je wel zien! Ze begonnen met het maken van een grote sneeuwpop; die was er voor nodig. Eerst rolden ze een sneeuwbal over de grond. Door het plakken van de sneeuw werd die al groter en groter. Toen die bal groot genoeg was, hadden ze de romp van de pop vast. En toen bouwden ze de pop af, maakten cr een hoofd op en armen. Een flinke winterwortel diende voor neus, stukjes steenkool werden de ogen en de knopen. En toen ze nog 'n oude hoed en een bezem hadden opgescharreld, was de sneeuwman klaar. Een flinke grote, hoor! Onder het maken van de pop hadden ze samen stilletjes plezier. „Dat zal wat worden!", grinnikte Bunkie. Een moment uit de wielerronde van Santpoort. De Sassenheimer Van 't Hof, deed gister avond voor de derde maal in één week met succes een greep naar de overwinning. Nu bracht hij de Flora-ronde in Santpoort, die gehouden werd door ae Haarlemse wieler vereniging HSV „De Kampioen" in samen werking met de „HarddraverUvercniging Santpoort en omstreken op zijn naam. Om tien over zes vertrokken de circa zeventig amateurs om hun 72 kilometer in de Flora-ronde te gaan afleggen. Direct na de start, werd er al een hoog tempo ingezet, met het gevolg dat Eelsing, Wuurman en Piet Voorting, spoedig van het strijdtoneel verdwenen. De Hagenaar De Vos, sleepte de eerste premie in de wacht en de Haarlemmer Wim Rusman de laatste. Toen de helft van de wedstrijd reeds ver reden was, was het nog geen enkele renner gelukt om een beslissende voorsprong te nemen. Het hoge tempo de eerste 36 kilometer gingen in 47 minuten was hier debet aan. Met nog 25 ronden te rijden, poogden de Brabanders De Bruin en Van der Elshout, de strijd te forceren. De Bruin nam een kleine voorsprong en Van der Elshout remde het peloton af, maar ook deze poging lever de geen succes op. Want de Haarlemmers De Graaf, Van den Eykhof en Rusman, trokken het peloton weer bij de vluchteling. De Haarlemmers, Kruyer en Rusman, probeerden nog weg te komen, maar de enige, die succes had. was de Alkmaarder Slot, die met nog tien ronden te rijden een kleine voorsprong wist te nemen. Van Roon H. Langbroek jeugdkampioen De uitslagen in de competitie Eerste klasse Kon. Ned. Dambond luidden: Beslissingswedstrijden om de onderste plaats: DOS I (Haarlem)—Stabiel I (Sant poort) 10—10; Stabiel I—DOS I 7—13. Promotie/degradatie Eerste en tweede klas se: Cruquius I (Haarlemmermeer)Stabiel I 8—12; Stabiel I—Cruquius I 12—8. Stabiel blijft dus in, de eerste klasse en Cruquius zal het volgende seizoen wederom in de tweede klasse moeten uitkomen. De uitslagen van de wedstrijden om het persoonlijke kampioenschap van Kennemer- land luidden: Hoofdklasse: J. KroonH. Willemse 0—2; B. Dukel—A. de Zeeuw 2—0; T. Postma—L- C. Vooijs 20; B. DukelNico Blom 02; T. -Postma—H. Willemse 1—1; L. C. Vooijs— A. de Zeeuw 11; A. de ZeeuwT. Postma 0—2; H. Willemse—B. Dukel 1—1; Nico Blom J. Kroon 20. De stand luidt thans: No. 1. B. Dukel 9 pnt. (6 wedstrijden); 2. H. Willemse 8 pnt. (5); 3. Nico Blom 7 pilt. (5); 4. T. Postma 6 pnt. (5); 5. J. Kroon 3 pnt (5); 6. L. C. Vooijs 2 pnt. (2); 7. A. de Zeeuw 1 pnt. (5). Eerste klasse: G. HekelaarJ. ter Haak 11; P. de RuiterW. Dijkhof afgebroken. Tweede klasse: R. StetJ. Muusse 02; Chr. Staal—W. J. van Hattum 2—0. De stand in deze klasse is nu: Nos. 1 en 2. W. J. van Hattum en Chr. Staal 4 pnt. (3); nos. 3 en 4. J. Muusse en R. Stet 3 pnt. uit 3 resp. 4 partijen; no. 5. J. Waal 2 pnt. (3). II. Langbroek kampioen F. KooijmansJ. de Ruiter 1—1; H. Lang broekJ. de Ruiter 20; P. Sprenkeling— F. Kooijmans 11. H. Langbroek behaalde ongeslagen het jeugdkampioenschap en zal als afgevaardigde van het district Kennemerland mededingen in de wedstrijden om het persoonlijk jeugd kampioenschap van Noordholland. en Vreeswijk en even later Snijders en Pouw riepen de vluchtelingen een halt toe. In de voorlaatste ronde, sloeg Van 't Hof zijn slag, hij wist een kleine voorsprong op het peloton te nemen, waarin sprinters van naam, zoals Hijzelendoorn, Pouw en Koch, hun kansen zaten af te wachten en deze te behouden. De sprint van het peloton, werd gewonnen door de Utrechtenaar Koch. De prestatieprijs, werd toegewezen aan Slot. De uitslag luidt: 1. A. van 't Hof (Sassen- heim), 72 kilometer in 1 uur 34 minuten 57 seconden; 2. N. Koch (Utrecht); 3. J. Hij zelendoorn (Amsterdam); 4. G. Pouw (Utrecht); 5. J. Hofland (Beverwijk). Valpartijen Er hebben zich diverse valpartijen voor gedaan tijdens de Floraronde, vooral in de bocht Dinkgrevelaan—Terrasweg en toen vlak voor de finish een jongen uit het pu bliek het hoofd over de afzetting stak werd hij geraakt door een renner. De EHBO heeft in al deze gevallen zeer goed werk gedaan, al viel het wel eens moeilijk de publieke „belangstelling" rond de ongevallen af te remmen. Maandagavond speelde de kampioensploeg van HOC (dames) tegen de rest van Haar lem. Het beste gedeelte van deze wedstrijd was de eerste helft. De rust kwam met een gelijke stand (77). Na de rust bleek HOC over meer uithou dingsvermogen te beschikken en de score werd opgevoerd tot 2819. De overige uitslagen luiden: Dames: HGA 2—IHJ 20—11; OK—Rapidi- tas 2722; HOC—Rest van Haarlem 2819. Heren: IHJ 2—Haarlem 1 26—21; IHJ— Schoten 32—24; HGA—SCH 24—19. Met deze wedstrijden is thans definitief het Haarlemse basketballseizoen beëindigd. In de eerste helft van de wedstrijd HVGB —Haarlem, die gisteravond in de eerste klasse heren in het Sportfondsenbad werd gespeeld, kon geen der partijen de aanval len tot een goed einde brengen. In de tweede speelhelft wist Bijlsma zich vrij te zwemmen. Hij kreeg de bal goed aangespeeld van Braasem en met een mooi strak schot bezorgde hij Haarlem de leiding (0—1). Rol bracht spoedig de stand in evenwicht (1—1). In de tweede klasse dames werd de wed strijd HPC 1—DWT 2 gespeeld. De rust ging in met nultwee en het einde van de wed strijd kwam met drienul voor DWT 2. Zaterdag 2 Mei houdt de Haarlemse volley balclub HVS in het Krelagehuis een groot volleybaltournooi. Niet minder dan 43 dames- en heren- ploegen schreven in. Bij de dames waren dit onder andere het sterke Forto en SIK (Amsterdam), Animo (Leeuwarden), EDO (Utrecht) en Catapult (Alkmaar). Bij de heren zien we oa.. de kampioen van Amsterdam SMH, DES (Voorburg), Forto en SIK (Amsterdam), Libanon (Rotterdam) en US (Sneek). De wedstrijden worden op zes velden gespeeld. ADVERTENTIE Hij was minder bleek, dan toen hij binnen kwam. Vooruit, dat is voldoende, zei hij ten slotte. Hij wilde haar bij haar arm pakken, haar meenemen. Zonder ruwheid trouwens, eerder op zachte wijze: maar zij zette zich schrap, maakte zich zo zwaar mogelijk. Het was onbegrijpelijk, bijna grotesk die scène op drie meter van het bed van een stervende. Maria bleef stokstijf staan, stomverbaasd. Dorsel begon te glimlachen. Nou, nou, zei hij op lichtelijk ge dwongen, toon. Mejuffrouw is met haar verkeerde been uit bed gestapt vanmor gen! We zullen moeten wachten tot haar stemming beter wordt En nogmaals liep hij op Favier toe. Tot ziens, ouwe jongen. Zorg goed voor jezelf. Ik zal je morgen weer komen opzoeken. Hij liep zwijgend de trap af. Maria ach ter hem aan. Toen hij zijn jas weer aangetrokken had, zei hij: Als het slechter gaat, bel me dan in ieder geval op, hé. Ik zal de hele dag thuis zijn. Hebt u het nummer? Het staat in het telefoonboek: Trudaine, tweemaal 93. Ik zal het opschrijven, mijnheer, dank u wel. Maar u komt morgen toch terug, nietwaar? Zeker! Graag, mijnheer, alstublieft. Er zullen misschien maatregelen te nemen zijn. En als ik met de kleine alleen ben.Ik zou het niet weten, nietwaar Maak je maar niet ongerust, Maria, ik zal alles regelen. Je kunt op mij reke nen. Hij bleef voor de paraplustandaard staan, trok er half een vreemde stok uit van ebbenhout, besneden met kleine fi guurtjes, op een primitieve manier, ruw, aangrijpend. Arme Favier!De wandelstok, waarvan hij zo hield, hé!die verliet hem nooit.Een oude herinnering aan. daar. Hij zette hem zachtjes weer neer. Hij had me .altijd gezegd, dat hij hem aan mij zou nalaten! Op de drempel nam Maria een besluit. Ik wilde u ook vragen, mijnheer U weet niet of mijnheer Favier een bloed verwant heeft.ofenfin, familie Het is voor Lysou, ziet u.... Dorsel dacht na: Neen...., Maria, ik geloof het niet. Maar in ieder geval zal ik proberen in lichtingen in te winnenTot ziens Maria, zorg goed voor hem. Hij liep snel het tuintje door, duwde het hek open, dat wat piepte ten gevolge van de vochtigheid. Er hing een mist, die door alles heen drong en je koud maakte. Maria trok haar vest echter om zich héén en sloot de deur weer snel. Het is gewoonweg al helemaal win ter, mompelde zij. VIII De dokter was om half elf gekomen, met de kraag van zijn jas opgeslagen. Hij was vijf minuten gebleven, had ge tracht enige reflexen op te wekken, het hart beluisterd, zijn hoofd geschud. U kunt een opwekkend middel voor het hart geven, had hij tegen Jeanne Lam bert gezegd. En op het portaal had hij er aan toe gevoegd: Het kan drie uren, drie dagen of drie jaren duren. Men Kan het nooit zeggen. Daarna had Maria Lysou meegenomen om boodschappen te doen. Zij had niet de moed gehad haar te be straffen na het vertrek van mijnheer Dorsel. Toen zij weer bovengekomen was, was de kleine in haar kamer en zocht daar over al naar een van de schoenen van José- phine, die zij kwijt was. Wat stel je je nu aan, meisje.Wat haal je je in je hoofd? En toen had zij haar omhelsd, een ogen blik geliefkoosd. Je houdt veel van je oude Maria, niet? Dat had zij gedaan omdat ze een beetje jaloers was op Jeanne Lambert. Buiten* probeerde zij Lysou wat op an dere gedachten te brengen. Wat zou je vanmiddag graag willen eten? Als we eens een mooi, maar niet te duur kippetje bij moedertje Lardois kon den krijgen? Wat zou je daarvan zeggen? O! ja, Maria. Maria had toen een kiD gekocht. En toen gezegd: Maar dat is niet alles, meisje. Het is je vrije schooldag vandaagJe kunt niet de hele dag in huis blijven. Jawel, Maria, ik wil best. Neen, neenHet is nodig, dat je er wat uitgaat.Zullen we bij Aglaé langs gaan? Ik zal haar vragen om je na het eten te komen halen. Dat is een idee, nietwaar? Laat mij dat maar doen. De moeder van Aglaé had een kantoor boekhandel. Een aardige kleine zaak, heel netjes, met stapels schriften, papierblocs, plaatjeskranten, boeken en potloden in alle maten en kleuren. Lysou was verrukt, Aglaé was weg om een.boodschap te doen. Maar mevrouw Torain had mede lijden met die arme mijnheer Favier. (Moet ik nog iedere dag zijn krant voor hem be waren?) en beloofde dat zij haar dochter tje zou sturen om de kleine meid te halen. Daarop haalde zij uit haar kast een minus cule reclame-agenda. Hier, Lysou. Die kun je in je tas stop pen. Lysou had haar bedankt. Zij was niet droevig, zij was niet onge rust. Die verandering in haar leven, ver oorzaakt door de hartaanval van oom liet haar in een zo volkomen nieuwe staat, dat zij zelf niet begreep wat haar overkwam. Maar zij vergat het bij ogenblikkén en hervond ongeschonden de kinderlijkheid van haar acht jaar. Er waren alleen mo menten, dat haar blik veranderde, ouder werd. Het was als een schaduw, die over haar gezicht ging, maar die men ternau wernood zag. Voor het middageten ging zij de kamer van oom binnen, maar probeerde niet met hem te praten. Zij ging aan de voeten van Jeanne Lambert, die breide, op een ta- boeret zitten, die altijd voor de fauteuil bij het bureau stond. De oude man scheen kalmer te zijn. Hij was gewassen en zijn haar gekamd. Lysou vond dat hij verma gerd was. Zijn ademhaling was echter re gelmatiger, minder rauw, naar het scheen. Of haar oren begonnen er aan te wennen. Geloof je, dat het beter gaat met hem? vroeg ze heel zachtjes. De verpleegster keek haar een seconde aan, schudde haar hoofd naar rechts en naar links. Misschien Lysou bestudeerde langzaam alles in de kamer om haar heen. Er stond een stoel vlak bij de schoorsteen. De koperen haard- ijzers glinsterden met een gele glans. In het grauwe licht, dat door de mist naar binnen drong, leek het alsof een licht straal van een af andere zon ze had aan geraakt. De stoel stond niet ver van de secretaire af. Misschien door op die stoel te klimmen. Waar denk je aan, liefje? Nergens aan, Jeanne. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6