Mr. G. van Walsum sprak tot Haarlemse socialisten .Clowntje Rick Kort en bondig Radio Moors Nieuwe commodore van de H.A.L.-vloot Heemstede C. L. de Vries overleden Concert met taptoe op Grote Markt 1 MEI IN HAARLEM EN OMGEVING Eerste optreden harmonie - orkest „Haarlem" groot succes SOFT SAFE SOLUBLE towels Burgerlijke Stand van Haarlem In Heemstede „Gezicht naar toekomst of naar verleden?" Heemstede heeft nieuwe vergaderruimte HERDENKINGSDAG IN HAARLEM Voor de kinderen Jubileum A. v. d. Genugten ZATERDAG 2 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat de democratische socialisten van Haarlem 's ochtends in de Noorderhout de Meiboom hadden geplant en er 's middags voor de bejaarden van de beweging een samenzijn was geweest, waar het woord werd gevoerd door de heer J. A. Berger, had 's avonds in de Concertzaal de traditionele Mei-bijeenkomst plaats, waar het woord werd gevoerd door mr. G. van Walsum, burgemeester van Rotterdam. De verrassing van de avond werd daarbij het optreden van het nieuwe orkest van de democratisch- socialislische beweging in Haarlem, het harmoniecorps „Haarlem": onder leiding van zijn dirigent, de heer J. Gorter, bracht het de goed bezette zaal tot grote geestdrift, die in een daverende ovatie uitmondde. Natuurlijk ontbrak ook de „Stem des Volks" niet, die „Morgenrood" van Otto de Nobel en enige fragmenten uit Schuberts „Rosa- munde" zong. Nadat de bijeenkomst met de „Internationale" was geopend, sprak o'e voorzitter van het Meicomité, de heer W. F. Happé, een kort woord, waarin hij uiter aard aandacht vroeg voor „Gezicht op Haarlem", de publicatie waarin de democratisch socialistische visie op de problemen van het Haarlemse gemeentelijk leven zijn vast gelegd. Hij wekte zijn partijgenoten op „Gezicht op Haarlem" onderwerp van gesprek te laten zijn in de eigen kring, omdat het gemeentelijk bestuur het leven van iedereen raakt. Zo, aldus de heer Happé, kan iedereen eraan meewerken, dat het democratisch- socialisme toonaangevend blijft voor de Haarlemse gemeentepolitiek, tot heil van de toekomst der Haarlemse gemeenschap. Mr. Van Walsum begon zijn Meirede met te herinneren aan het verschil tussen de periode waarin de Eerste Mei ontstond en die van tegenwoordig, nu de democratisch socialistische partij en de vakbeweging machten zijn geworden waarmee rekening wordt gehouden en waarvan de leiding naar het oordeel van buitenstaanders zich onderscheidt door kennis van zaken en verantwoordelijkheidsgevoel. Ons land is niet meer te regeren zonder met de socialistische beweging rekening te houden. Na de oorlog is er in ons land op politiek gebied weinig veranderd: met des te meer trots kunnen wij constateren dat de Partij van de Arbeid is ontstaan als ge volg van en door gezamenlijke ervaringen en doorgestaan leed in de oorlog, aldus spreker. Alom in den lande ziet men nu mensen bezig die erop uit zijn de invloed van de Partij van de Arbeid te breken. Dit kun nen wij rustig over ons heen laten gaan, omdat onze beweging een vast doel voor ogen heeft gesteld en het gehele Neder landse volk wil omvatten, ongeacht le vensbeschouwing of geloofsovertuiging Het is droevig te moeten constateren dat onze tegenstanders zich vaak van midde len van bedenkelijk allooi bedienen, zo vervolgde mr. Van Walsum. Zo wordt nog steeds getracht de doorbraakgedachte in discrediet te brengen. Wij zijn er getuige van hoe men wil doen voorkomen dat de Partij van de Arbeid een humanistische partij is. Mr. van Walsum legde er de na druk op dat de Partij van de Arbeid niet kiest voor enige geloofsovertuiging of le vensbeschouwing en dus ook niet voor het humanisme. Vervolgens ging spreker in op de eerste Meileuze: Weivaart voor Nederland. De welvaart die verkregen is moet behouden en vergroot worden, Sterke mate van controle en zeggen schap door de overheid in economische aangelegenheden is daartoe onontbeerlijk: dit is de beste waarborg voor de wezenlij ke vrijheid van alle Nederlanders. Het is immers de taak van de overheid om ook in het economisch leven te zorgen voor recht vaardigheid en recht. Ons sociaal bestel is erop gericht de grote groep van de „gewone mensen" te beschermen: op dat doel moet onze strijd gericht blijven. Sprekende over de tweede leuze: „Een heid van Europa", merkte mr. Van Wal sum op, dat Europa zich niet zal kunnen handhaven als er niet grotere verbanden komen in sociaal, economisch en defensief opzicht. Dit is een van de grote taken van het socialisme, omdat juist het socialisme altijd zijn internationale roeping gesteld en begrepen heeft. Geen gemakkelijke taak, maar het sterke idealisme van de so cialistische beweging biedt een waarborg, dat het mogelijk is de eenheid van Europa, die tevens de welvaart van het eigen land betekent, te bereiken. Tenslotte kwam mr. Van Walsum op de derde leuze: Vrede voor de mensheid. Naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen in het Kremlin zei spreker, dat het zaak is die ontwikkeling critisch gade te slaan. Het communisme heeft zijn ware aard en doelstelling - onderwerping van de gehele wereld aan zijn ideologie - niet verloochend. Wij moeten dus alles doen om onze veiligheid te verzekeren, maar dat neemt niet weg dat wij toch blij moe ten zijn met iedere symptoom dat op een betere verstandhouding zou kunnen uit- ADVERTENTIE SANIURY IN ENGLAND HAARLEM, 1 Mei 1953 ONDERTROUWD: 1. Mei, G. J. L. Frans- sen en A. M. Geeris. BEVALLEN van een zoon: 28 April, E. M. S. van Beek—te Kolstc; A. J. Caspers—de Mooij29 April B. Swart—Hagebout; J. H. MoerkerkLeuven; C. I. M. Londeman Stiekema; 30 April. W. G. C. Post—Ederveen; W. H. L. van Andel—Buitenhuis; M. H. C. SnoeksNelis. BEVALLEN van een dochter: 29 April, N. J. Sandijck—But; G. M. Rodenburg—Com mandeur; C. Grootvan Elten; J. Löhr Wanders; A. Duijn—van der Wijk; 30 April, A. J. Callenfels—Woldendorp; H. Jansen— Misset; E. Broekhof—Koper; J. J. van dei- Veen—de Korte; N. E. van de Water—Prins; 1 Mei, T. B. BodeHendriks; P. J. A. Crul Vogelzang. OVERLEDEN: 27 April, T. Koelemij—van Stipriaan, 84 j„ Schotersingel; 28 April, G. Montauban—van Uitert. 30 j., Marnixstraat; 29 April. C. C. Bosch—Sonneborn. 80 j., Ro zenstraat; P. Prinsen, 68 j.. Atjehstraat; J. H. Huijboom. 80 j., Oost-Indiëstraat; 30 April, K. W. Ludriks, 74 j., Kinderhuissingel; J. J. Kea, 14 j., Gasthuisvest; A, B. Her pers—Paffen. 67 j„ Leeghwaterstraat; Chr. B. Creemers, 67 j., Rozenpriëelstraat. lopen. Bevrijd immers van de bewape ningswedloop zal het ook mogelijk zijn aandacht te schenken aan de onontwikkel de gebieden. Het is altijd een ideaal van het socialisme geweest om een mens waardig bestaan niet alleen te brengen in eigen land of werelddeel, maar ook in die landen waar nog toestanden heersen die het socialisme in West-Europa reeds lang heeft overwonnen. Mr. Van Walsum besloot zijn rede met enkele passages die aan de gemeente raadsverkiezingen waren gewijd. Het gemeentebestuur staat het dichtst bij de bevolking en kent haar noden en behoeften het best. Maar daarom niet alleen zijn de komen de verkiezingen belangrijk. De tegenstan ders zullen ze gebruiken om aan te kun nen tonen dat de stembusoverwinning van verleden jaar maar een toevallige zege was en dat er weer een teruggang is ingetreden. Men vergist zich echter wanneer men hieruit zou afleiden, dat wij voor alles naar een machtspositie zouden streven, aldus mr. Van Walsum. Ons is het reeds een voldoening mede te werken aan de opbouw van een betere samenleving. Het tweede deel van de bijeenkomst had een luchtiger karakter en werd ver zorgd door „De jonge Flierefluiters" met zang van Sonja Oosterman. Meirede mr. H. W. Vliegen Gisteravond hield de afdelir-* Bloem en- daal van de Partij van de Arbeid een fees telijke 1 Mei-bijeenkomst in het Hervormd Jeugdhuis. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer H. Stapel, vertolkte de pia nist Piet Post enige walsen van Chopin en een selectie van socialistische strijdliederen, welke laatste door de aanwezigen werden meegezongen. Daarna sprak het raadslid mr. H. W. Vliegen, die het ontstaan van de 1 Mei viering in de ontwikkeling der internatio nale arbeidersbeweging besprak. Het Inter nationaal Socialistisch Congres in Parijs in 1889 besloot deze dag in te stellen nadat de American Federation of Labour hiertoe een jaar eerder reeds het voorbeeld had ge geven. De dag kreeg zowel het karakter van bezinning op te voeren strijd als van feest en ontspanning. Mr. Vliegen besprak de veranderingen, die zich naar hij zeide mede door de krach tige impuls van het socialisme in het maat schappelijk leven hebben voltrokken. Er zijn naar hij voorts opmerkte wel ouderen in de Partij van de Arbeid, die thans de romantiek missen van betogingen zoals ze vroeger wel werden gehouden met de voor die tijd zo klinkende en rechtvaar dige eisen. Thans is de actie niet zo spec taculair meer, al is zij nog evenzeer door trokken van het socialistisch streven. Na de huidige 1 Mei-leuzen te hebben besproken vestigde mr. Vliegen de aan dacht op de naderende gemeenteraadsver kiezingen. Hij stelde de vraag of de Bloe- mendaalse bevolkings-samenstelling gün- stige perspectieven biedt voor de Partij van de Ai-beid. Er moet naar hij zeide rekening mee worden gehouden, dat Bloemendaal een forensengemeente is. „Er wonen nog veel rijke individualisten", aldus mr. Vlie gen. Mede door het grote aantal uit Indo nesië overgekomen mensen, dat over het algemeen niet welwillend tegenover de Partij van de Arbeid staat, is Bloemendaal voor haar lang niet in alle opzichten „een vruchtbare bodem, waarin het socialistisch zaad voorspoedig kan ontkiemen,' zo zei hij. Niettemin moet volgens hem met alle kracht gewerkt worden om ook in Bloe mendaal de lijn voort te zetten, die de lan delijke stembusoverwinning, welke de Partij van de Arbeid vorig jaar behaalde, aantoonde. Het aantal raadszetels gaat van 19 op 17 terug en de P. v. d. A. moet haar vier zetels in de raad behouden. Na deze rede volgde een pauze en ver volgens beantwoordden leden van de raads fractie vragen van aanwezigen. De bijeenkomst werd besloten met het optreden van de muziekgroep „De Gong". De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid was Vrijdagavond de eerste organisatie, die van de nieuwe zaal aan de Binnenweg gebruik heeft gemaakt en wel ter gelegenheid van de traditionele 1 Mei viering. Er bestond voor deze bijeenkomst een grote belangstelling. Wethouder H. Disselkoen, die als voor zitter van de plaatselijke afdeling de aan wezigen op de gebruikelijke wijze had be groet, vestigde in zijn woorden aan het slot van deze avond ten overvloede nog eens de aandacht op de grote belangen, welke met de komende gemeenteraadsverkiezingen zijn gemoeid. Immers, volgens spreker zou over enige weken zijn beslist, of Heemstede dan voor vijf jaar zal worden bestuurd door mensen die het oog op de toekomst, dan wel op het verleden hebben gericht. Vandaar dat wethouder Disselkoen zijn partijgenoten in enthousiaste bewoordingen opwekte, de nog resterende dagen aan een intensieve propaganda te besteden, opdat straks in de gemeente een beleid kan wor den gevoerd, dat in hun ogen als het enig juiste geld. De spreker van deze avond, de heer M. Sluyzer, bepaalde zich in hoofdzaak tot de drie Meileuzen, welke voor de komende ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM verkiezingen als leiddraad gelden, te weten „Welvaart voor Nederland, Eenheid van Europa en Vrede voor de mensheid." Spreker stelde dan in de eerste plaats vast, dat tijdens het 1 Meifeest in vele lan den hetzelfde valt waar te nemen, namelijk een zekere ontspanning op het gezicht der arbeiders. Toch is er helaas nog lang geen sprake van een internationale solidariteit, omdat er moet worden gestreden voor vrede en welvaart in een wereld die zo knap is, dat men zelfs over de eigen knap heid geen meester meer is. In deze wereld leven nog steeds 1600 millioen mensen, die van alles moeten ontberen wat het leven enigszins dragelijk kan maken en uiteraard moest het als een natuurlijke taak worden beschouwd hierin te voorzien, zoveel als in politiek en maatschappelijk opzicht moge lijk is. In verband hiermede besteedde spreker ook aandacht aan de vredesgeruch- ten, welke uit Moskou afkomstig zijn, waarbij hij betreurde dat er nog zoveel lichtgelovige mensen worden gevonden, die hieraan enige waarde hechten. Deze woor den zijn immers lijnrecht in tegenspraak met de oorlogszuchtige redevoeringen die nog steeds in Rusland worden gehouden, zodat het V/est en de bereidheid moet be houden tot het brengen van grote offers. Naast de vrede voor de wereld dient ook de eenheid van Europa te worden betracht. Ons land is hierbij aangewezen op export, cmdat wij er op zijn ingericht de producten te veredelen, die hier in ruime mate wor den ingevoerd. In dit Nederland is men dan op het ogenblik zo ver, dat er opnieuw gekozen moet worden tussen welvaart met het gezicht op de toekomst, of terugkeer naar het oude. Deze keuze kan niet moei lijk zijn, besloot de heer Sluyzer zijn rede, want de Partij van de Arbeid, waarin plaats is voor alle geestelijke stromingen, heeft bij de gevoerde politiek voldoende bewezen slechts de vooruitgang te willen dienen. Na een korte pauze werd daarop een aanvang gemaakt met het resterende pro gramma, dat bestond uit het optreden van het Marionetten-theater „De Notedop" onder leiding van Wim Meilink. Het opge voerde poppenspel „Het wonderbare leven van professor Theophi-astus de Kadt", is van de hand van graaf Franz von Pocci, die ruim een eeuw geleden een veertigtal van dei-gelijke spelen geschreven heeft. In de figuur van Kasparl Larifari, die in elk stuk de hoofdrol vervult, typeerde hij tel kens een van de vele menselijke zwakheden en de ijdelheid, zodat het oude Münchener Poppenthater hieruit vrijwel het gehele repertoire kon samenstellen. Het leven van Theophrastus de Kadt bleek te zijn ge- inspireerd op het bekende sprookje „De Gelaarsde Kat", hetgeen een alleszins ge slaagde satire tot gevolg heeft gehad. De opvoering werd voor „De Notedop" een onmiskenbaar succes; Wim Meilink wist hierbij enige bijzonder geestige vondsten in toepassing te brengen, waarbij zijn prach tig gemodelleerde poppen, met een verbluf fende vaardigheid gehanteerd en de mini- tieuze uitvoering van décor en costuums, de toeschouwers in verrukking brachten. Met Ingang van 1 Mei 1953 is kapitein F. H. Dobbinga tot commodore van de vloot der Holland-Amerika Lijn benoemd. Kapitein Dobbinga is geboren op Schier monnikoog op 9 Juli 1895. Hij kwam op 2 September 1912 als stuursmansleerling in dienst van de Holland-Amerika Lijn, door liep vervolgens de verschillende stuur man srangen en werd op 10 Augustus 1939 kapitein op het s.s. „Spaarndam", welk schip 27 November 1939 een der eerste slachtoffers van de Duitse magnetische mijnen was. Gedurende de tweede wereldoorlog hielp kapitein Dobbinga met het m.s. „Slo- terdijk" bij het evacueren van Nederland se troepen uit Tjilatjap, toen Java door de Japanners werd bezet. Op 15 December 1942 werd hij te New York chef van de personeelsafdeling. In October 1946 bracht hij het in Amerika aangekochte s.s. „Averdijk" naar Neder land. Thans voert kapitein Dobbinga het commando over het m.s. „Noordam". Hij volgt kapitein P. H. G. Verhoog als commodore op. Van eind 1951 af tot zijn pensionnering was hij gezagvoerder van het s.s. Nieuw Amsterdam, het vlaggeschip der maat schappij. Commodore Verhoog heeft ook als schrijver bekendheid verworven, onder meer door zijn boek „Ontdekker en admi raal". Van zijn hand verschenen ook tal rijke reisbeschrijvingen, verscheidene no vellen, twee toneelstukken, enige korte verhalen en een aantal historische publi caties. Ook vertaalde hij een werk van de Spaanse dichter Jimenez. Met de opening van de nieuwe zaal, ver bonden aan het cafétaria-restaurant aan de Binnenweg, is Heemstede een vergader en expositieruimte rijker geworden. De architect, de heer Herm. M. van Dijk te Heemslede, heeft de hem ter beschikking staande ruimte bijzonder practisch benut, zodat binnen de oppervlakte van 14.50 x 5.50 m. niet alleen een ruime entrée kon worden ingericht, maar het gebouw bo vendien nog een garderobe en een modern buffet bevat. Vrijdagmiddag is de zaal officieel in ge bruik genomen. Onder de aanwezigen wa ren wethouder H. Disselkoen als voorzitter van diverse plaatselijke organisaties, de heer H. Scheen namens RCH, de heren K. J. Dijkstra, H. Reyngoud en J. Verdel van de winkeliers-combinatie „Het Centrum", de heren O. A. Brink en John Moseman als voorzitter en secretaris van de Heem- steedse Winkeliers Vereniging, hoofd-in- specteur A. Berentsen met de beide inspec teurs P. G. H. Brouwer en G. J. A. Dobbe namens het Heemsteeds politie-corps en verder talrijke afgevaardigden van ver schillende verenigingen, raadsleden en an dere figuren uit het plaatselijk openbare leven. Zondagsdiensten Dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253. tel. 34606; dr. A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70. tel. 27913. Wijkverpleging: Zr. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Aerdenhout-Apotheek. Zandvoortselaan 164. tel. 26772: Hoemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Grote Kerk 18.45 uur: bijeenkomst (George Ro bert, orgel, zang door het koor van de Kathedraal, toespraak door de heer A. J. van Leusen). 19.30 uur: opstellen van de stille tocht op de Oude Groenmarkt. Route: Oude Groenmarkt, Lange Veerstraat, Kleine Houtstraat, Kleine Houtweg, Baan, monument aan de Dreef, waar om 20 uur twee minuten stilte betracht wordt. De stoet wordt geopend door een corps tamboers, daarach ter dragers van kransen of bloem stukken, nabestaanden van geval lenen en de overige deelnemers. 19.15 uur: bewoners van Haarlem- Oost vormen bij het Nagtzaam- plein een stoet; op de Kamper vest wordt aangesloten achter de stoet, die door de Kleine Hout straat trekt. 19.25 uur: vertrek van stille tochten van het Chr. Huygensplein, het Theemsplein en Oranjeplein naar de Westergracht. 19.35 uur: vertrek stille tocht van het Hasselaersplein naar de Wes tergracht. 20 uur: twee minuten stilte bij het monument aan de Westergracht, gevolgd door bijeenkomst. Spre kers zijn de heer F. Vink, ds. P. J. Mackaay en pater H. Tijnagel. Medewerking verlenen Harmonie Crescendo, Haarlems Zanggenot en mevrouw Margriet Couperus. 19.30 uur: vertrek stille stoet van de Floresstraat. 19.35 uur: vertrek stille stoet van de Eksterstraat. 20 uur: twee minuten stilte bij mo nument aan de Jan Gijzenvaart., gevolgd door een bijeenkomst; sprekers dr. H. van der Loos en kapelaan L. van Teylingen; mede werking verlenen R.K. harmonie Sint Caecilia en Haarlems Chris telijk Mannenkoor. In de tapperijen mag van zes uur af geen muziek ten gehore worden ge bracht. Wel is het toegestaan de ra dio-programma's van Hilversum I en n te laten beluisteren. OVERVEEN: 18 uur: bijeenkomst in de gebouwen van Publieke Werken te Over- veen. (Sprekers opperrabbijn S. Rodrigues Pereida en pater C. Tijnagel O.F.M.; medewerking ver leent het dubbelmannenkwartet „Harmonie" onder leiding van H. J. Arisz). 18.55 uur: stille tocht naar de Ere begraafplaats aan de Zeeweg. 20 uur: twee minuten stilte. (De Zeeweg is van 18.45 uur voor auto's en wielrijders afgesloten). Rick en Bunkie vielen tegen elkaar aan van het lachentoen de meneer bedremmeld doorgelopen was. Het was reusachtig!", schaterde Rick. „Die meneer schrok zich 'n aap!", juichte Bunkie. Het valt ook niet mee, als een doodgewone snceuivpop zomaar tegen je begint te praten!", zei Rick. „Hij zal wel gedacht hebben, dat hij droomde!" ..Nou wachten op de volgende", zei Bunkie. „Ik hoop, dat er gauw iemand voorbij komt. Ze keken achter de boom vandaan naar beide kanten. Toen gaf Rick Bunkie 'n stomp. „Kijk 'es, wie daar komt!", fluisterde hij. „Oei.dat is Oepoetie!"zei Bunkie. „Nou kunnen we lachen!" Ja, daar kioam Oepoetie. Ze hielden zich muisstil. En toen Oepoetie bij de pop was, kwam het. „Ha. die Oepoetie! Waar kom je vandaan, zeg?" En Oepoetie.die sprong wel 'n halve meter van de grond, toen hij de sneeuwpop dat hoorde zeggen, heel duidelijk! „Heb je soms school moeten blijven, Oepoetie?", zei de pop. „Foei! Ga maar gauw naar huis, anders krijg je nog brommen van oom Tripje!" Oepoetie stond stijf van de schrik naar de pop te staren.... In Bangkok heerst een nijpend tekort aan water. Hier ziet u hoe de bevolking tracht aan water te komen door via een standpijp, waarin slangen werden aangebracht, deze onontbeerlijke vloeistof naar boven te zuigen. In de ouderdom van 62 jaar is overle den de heer C. L. de Vries, reserve-majoor en oud-lid van de gemeenteraad van Haarlem- De thans overledene is op 16 Januari 1891 te Willige Langerak geboren, waar zijn vader predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente was. Hij bezocht de HBS te Arnhem en ontving daarna een land- en bosbouwkundige opleiding op de Rijkslandbouwwinterschool te Zutphen en op de cursus van de Nederlandse Heide maatschappij. Bij het uitbreken van de mobilisatie in 1914 kwam de heer De Vries als vaandrig onder de wapenen. Na de demobilisatie in 1919, toen hij luitenant was, tot 1923 was de thans overledene be last met het beheer over een groot land en bosbouwbedrijf in Ede. Daarna was hij enkele jaren adjunct-directeur van het in lichtingenbureau voor het gebruik van kalkstikstof en bij de opheffing van dit bureau in 1927 volgde zijn benoeming tot C. L. de Vries administrateur van het Diaconessenhuis te Haarlem, welke functie hij tot 1933 heeft vervuld. Vervolgens was hij werkzaam bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf, aan vankelijk op het-bureau te Bloemendaal, vervolgens als beheerder der duinterreinen te Heemskerk en Wijk aan Zee. Bij de mobilisatie in 1939 kwam de heer De Vries als reserve-kapitein bij het regi ment infanterie en werd hij commandant van een compagnie te Haarlem. De com pagnie was gelegerd in de school aan het Leidseplein. In de Meidagen vocht hij met zijn militairen afkomstig uit Friesland te gen de parachutisten bij Voorburg, Delft en Rotterdam. In de bezettingsjaren was de heer De Vries in dienst bij de gemeentelijke lucht bescherming. Na te voren reeds aan het verzetswerk tegen de bezetters te hebben deelgenomen werd hij in April 1944 als vakcommandant centrum bij de ordedienst en in September 1944 als chef-staf van het plaatselijk commando der Binnenlandse Strijdkrachten. Onder zijn leiding werden de verscheidene verzetsgroepen van O. D., L. O. en RVV als Binnenlandse Strijd krachten bijeen gebracht, zodat op 7 Mei 1945 ongeveer 3.000 man met een volledige plaatselijke staf, die ondergebracht werd op het Nassauplein, konden worden gemobi liseerd. 15 Augustus 1945 werd de heer De Vries benoemd tot formateur van het district Haarlem der gezagstroepen en op 16 Sep tember tot bevelvoerder in dat district on der gelijktijdige bevordering tot reserve majoor der infanterie. Bij de verkiezingen in 1946 werd de heer De Vries gekozen als lid van de ge meenteraad van Haarlem, als vertegen woordiger van de Christelijk-Historische Unie. Bij de daarop volgende verkiezingen heeft hij zich om gezondheidsredenen niet meer candidaat gesteld. Hij was vele jaren bestuurslid van de C.-H. Unie in Haarlem- Noord, voorzitter van de Christelijk-His torische Kiesvereniging in Haarlem en van de Statenkring Haarlem. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag 5 Mei op de Algemene Begraaf plaats (Bergweg) te Bloemendaal. Gisteren herdacht de heer A. v. d. Ge- nugten, besteller eerste klas, de dag dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het P.T.T.-bedrijf. De heer A. Dekker, waar nemend directeur van het Post- en Tele graafkantoor, sprak de jubilaris toe en schetste hem als een zeer verdienstelijk ambtenaar. Namens het Staatsbedrijf PTT overhandigde spreker een oorkonde voor 40 jaar trouwe dienst en plichtsbetrach ting en een gratificatie. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, sprak de jubilaris toe en everhandigde een pendule. Mevrouw v. d. Genugten ontving bloemen. Onder de vele aanwezigen waren de heer B. J. Barneveid, chef van de afd. be stelling, en de oud-directeuren van het Postkantoor Haarlem, de heren F. Smit en C. Bakker. mi I v itftMniriHiniTrii V«IZKADVVff«nV1cfVIM dienen uiterlijk op Woensdag te worden beteald, dacr dejbezorgera op Donder dag moeten afrekenen. na WMnanwiPA.'m BINNENLAND De premier van Tasmanië zal op Zater dag 16 Mei te Lutjegast een plaquette ont hullen ter nagedachtenis van de zeevaarder Abel Tasman, die in 1603 te Lutjegast werd geboren en in November 1642 Tasmanië heeft ontdekt. De gedenkplaat wordt aange boden door de regering van Tasmanië. Zij draagt een inscriptie in de Nederlandse en Engelse taal. De plaquette wordt aange bracht in de voormuur van de Ned. Her vormde kerk te Lutjegast. De jaarlijkse algemene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del zal op 11 en 12 Juni worden gehouden in Dordrecht. Op 11 Juni zal Prins Bernhard een inleiding houden. Daarna zullen da prae-adviezen worden behandeld, uitge bracht door dr. H. M. Hirschfeld, drs. C. A. Klaasse en prof.. S. Posthuma. Tijdens een kinderfeest zijn in Den Haag tientallen met waterstofgas gevulde speelgoedballonnetjes ontploft. Vijftien kin deren liepen vrij ernstige brandwonden op. Volgens mededelingen aan de politie zou een jongen een brandende sigaret bij de ballonnetjes hebben gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen, zal in de avond van 5 Mei naar Straatsburg vertrekken ter bijwoning van de vergadering van het Comité van Ministers van de Raad van Europa. Op 8 Mei wordt de minister terugverwacht. De nieuwe ambassadeur van Nederland te Tokio, jhr. O. Reuchlin, is Vrijdag per vliegtuig naar zijn standplaats vertrokken. Het Amsterdams gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 58-jarige voormalige makelaar M. C. J. H. uit Naarden wegens valsheid in ge schrifte en verduistering tot 1 jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Op 23 September heeft de raad der gemeente Iiaskerland aan enkele nieuwe straten uitsluitend Friese namen gegeven. Dit raadsbesluit is bij Koninklijk Besluit van 21 December geschorst tot 1 Mei. Thans is de schorsing van het raadsbesluit verlengd tot 1 October, daar het onderzoek naar de vraag of het besluit in strijd is met de wet of het algemeen belang nog niet is ge ëindigd. Onlangs hebben drie jongemannen, die probeerden uit het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort te ontsnappen, een bewaker mishandeld. De Utrechtse recht bank heeft thans de 19-jarige C. R. uit Amersfoort veroordeeld tot 2 jaar, de 20- jarige M. M. uit Den Haag tot anderhalf jaar en de 19-jarige A. S. uit Haarlem tot 12 maanden, waarvan 2 maanden voorwaar delijk. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten: de heer P. Rippen te Haarlem. Met passen en meten lukte het uiteinde lijk de leden van de gemengde zangver eniging Polyhymnia en van de Haarlemse postfanfare in de versierde muziektent van de Grote Markt te plaatsen waar zij Vrijdagavond een gecombineerd con cert zouden geven, als onderdeel van het feestprogramma van het jubilerende Cen trumcomité. Gemengd koor en fanfare-orkest: het bleek een goede combinatie wat klank verhouding betreft. Zo werden onder lei ding van Henk Arisz, de dirigent van Po lyhymnia, opera-fragmenten van Wagner, Weber en Verdi ten gehore gebracht en onder leiding van Adriaan Nieman, direc- teud van de Postfanfare, een operette fantasie, waarin ook het koor zijn beurt had en zelfs een baritonsolist zeer ver dienstelijk kon medewerken. Het orkest was opvallend zuiver en speelde doorgaans zeer accuraat en het koor klonk fris. Het was als openluchtuitvoering een zeer ge slaagd experiment waar perspectief in zit. Het is alleen de kwestie om goede pro gramma's voor een dergelijke combinatie samen te stellen. De Postfanfare wist ook een goede indruk te maken met Rossiniana van Boedijn en „Paix et Liberté" van Delhay. Maar de clou van dit avondconcert werd de grote taptoe, waaraan het jonge, maar reeds slagvaardige tamboerkorps van de Postfanfare medewerking verleende. Het was opgesteld op de dansvloer in het ge- improviseerde parkje. De leider van de „kleine staf", de heer W. van der Peet, stond voor zijn tamboers als een magiër en wist het rhythmisch en dynamisch geroffel met opmerkelijk raffinement te doen uit voeren. Signaalhoorns en trompetten klon ken uit de muziektent. Adriaan Nieman was geregeld op zijn „qui vive" om het korps en het koor te laten invallen en alles strak in rhythmisch verband te houden. Het aloude „Turf in je ransel" en de ge bruikelijke zanghymnen ontbraken niet. Aan het slot klonk plechtig het Wilhel mus. De Postfanfare heeft met deze tapte een verheffend besluit gegeven aan dit openluchtconcert, waarvoor veel belang stelling was. JOS. DE KLERK.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11