Argentijns arbeidersleider verdedigt de dictatuur van president Perón Spanning in de bedreigde hoofdstad van Laos Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sobere één Mei-viering in Sovjet-Russische hoofdstad Vietminh-legers trekken niet nader Temidden van ontploffingen kroonde dictator een „koningin van de arbeid" Betere sfeer in Panmoendjom Nederlands geschenk aan Brazilië Het woord is aan... Monument in Haarlem voor vrouwenverzet? Zondag droog weer ZATERDAG 2 MEI 1953 Vriendelijk artikel van Ilja Ehrenburg Definitieve uitslag Franse verkiezingen Moordaanslagen in Tunis Geslaagde proeftocht van kruiser „De Ruyter'' Schilderij van Koos Hooykaas Indonesisch leger verraste bende; twintig doden Koninklijke onderscheidingen Oud-militairen haalden vlag in Monument in kamp Amersfoort Plannen van Hannie Schaft- comité krijgen gestalte K.S.G.-menu 67e JAARGANG No 249 2 97e JAARGANG No 96 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Terwijl in Buenos Aires de rook van ontplofte bommen nog- niet was weggetrokken cn nieuwe ontploffingen de stad deden trillen, heeft president Perón een „aanhanke lijkheidsbetoging" der arbeiders georganiseerd en zich laten toespreken door de arbeidersleider Vultctitch, die de dictatuur loofde en haar noodzakelijk noemde voor de orde. Bovendien kroonde de dictator-president een „koningin van de arbeid". Deze 1-Meiviering had plaats in een onrustige sfeer, die de situatie in Argentinië van het ogenblik kenschetste. Tcrón trok hevig van leer tegen „buitenlandse intriganten" en eiste maatregelen van de volksvertegenwoordiging tegen Amerikaanse persbureaux, die „valse berichten verspreiden". De leider van het Argentijnse arbeiders- verbond, Eduardo Vultetitch, verklaarde op het balcon van het regeringsgebouw te Buenos Aires, dat om de misdadige wer pers van bommen en verraderlijke leden van de Peronistische partij uit te schake len, een dictator noodzakelijk is. Toen hij zijn rede uitsprak stond presi dent Juan Perón naast hem. „Deze dicta tor is", volgens Vultetitch, ,de enige dicta tor in de wereld die kan rekenen op de steun van heel het volk". Vultetitch zeide verder: „Het is aan ge neraal Perón om beslissingen te nemen... ons volk weet dat wanneer Perón spreekt, het slechts heeft te luisteren, uit te leggen en te leren". In een boodschap aan de tienduizenden die zich op het Plaza Del Mayo hadden verzameld, had Perón tevoren over de aanval op het hoofdkwartier van de radi cale partij gezegd dat „voor ons het leven van een enkele werkman meer waard is dan al hun gebouwen". Veertien dagen geleden na de bomont ploffingen tijdens een redevoering van Perón op het Plaza Del Mayo, had de menigte het hoofdkwartier bestormd. Bij die ontploffingen kwamen zes personen om het leven. tferón zeide nog: „Dit is het uur om de boodschap van de vrijheid weer de wereld in te zenden werkers van de wereld, verenigt u". Aan het einde van zijn toespraak zeide de Argentijnse president: „Dit is een volk dat bereid is zijn leven voor zijn Perón te geven en een Perón is bereid dui zend levens voor zijn volk te geven". Bij zeven of actit bomontploffingen die Vrijdag plaats vonden, werd enige mate riële schade aangericht. Er werd niemand gewond. Na de redevoeringen bleef de menigte de president toejuichen toen hij een hui lende koningin van de arbeid, die ter plaatse was gekozen, kuste, een kroon op zette, een sjerp om de schouders legde en een geschenk ter hand stelde. In het verleden werd deze ceremonie door wijlen Evita Perón verricht. President Perón heeft Vrijdag in het Argentijnse Congres, de volksvertegen woordiging, verzocht een onderzoek in te stellen naar de activiteit van Amerikaanse persbureaux in Argentinië. Hij noemde met name „Associated Press", „United Press" en de „Internatio nal News Service". Het aanzien van Argentinië in het bui tenland werd opzettelijk ondermijnd door MOSKOU (Reuter). De Sovjet-jour nalist Ilja Ehrenburg heeft Vrijdag in een artikel in de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, verklaard, dat een bestand in de „hete oorlog, die Korea verscheurt", dient te worden ge volgd door vrede en beëindiging van de „koude oorlog, die alle volken ruïneert". „De tijd voor de monoloog is voorbij nu is de tijd voor de samenspraak gekomen", al dus Ehrenburg. Men kan elkander niet slechts op het slagveld, zoals acht jaar ge leden, op vriendschappelijke voet ontmoe ten, zo schreef hij, doch ook in vredestijd. Een ontmoeting van de arbeidende bevol king aan de oever van de Moskwa of van de Hudson zou even kameraadschappelijk kunnen zijn als de ontmoeting tussen sol daten aan de oever' van de Elbe. Ehrenburg verzekerde het hard wei-ken de Britse volk, „dat volk met grote geeste lijke durf en prachtige waardigheid", dat het Sovjet-volk de Britse cultuur en tra ditie eerbiedigt en in vriendschap met het Britse volk wil samenleven. Hij verklaarde, dat de Russen va,n Frank rijk houden en dat zii tot een vrede willen komen, die „zowel Minsk als Straatsburg tegen een nieuw gevaar zal beschermen". PARIJS (Reuter). In de 455 Franse steden met meer dan 9.000 inwoners (uit gezonderd Parijs), waar Zondag gemeente raadsverkiezingen zijn gehouden, hebben de communisten 3.703 van de in totaal 12.852 zetels veroverd (28.8 procent) tegen 3.956 of 30.7 procent in 1947. De socialisten kregen 2.280 zetels (17,7 procent) tegen 1.983 (15,4 procent) in 1947. De conservatieven bezetten 1.849 zetels (14,3 procent) tegen 866 (6,8 procent in 1947. De volksrepublikeincn verwierven 1.654 zetels (12,9 procent) tegen 1.565 zetels (12,2 procent). De radicalen kregen 1.443 zetels (11,4 procent) tegen 914 zetels (7 procent). De Gaullisten haalden slechts 1.365 ze tels (10,6 procent) tegen 3.327 zetels (25,8 procent) en andere partijen kregen 558 zetels (4,4 procent) tegen 264 zetels (2,1 procent) in 1947. In Parijs is de verdeling der 90 gemeen teraadszetels als volgt: Communisten 28 zetels (25 in 1947), con servatieven 26 (geen), radicalen 11 (geen), Gaullisten 10 (52), socialisten 9 (8) en volksrepublikeinen 6 (5). een groep buitenlandse agenten cn pers organisaties, aldus verklaarde Perón. De Amerikaanse ambassadeur in Argen tinië, Nufer, heeft Vrijdag de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Remo- rino, gevraagd de veiligheid van Ameri kaanse correspondenten in Argentinië té verzekeren. Vrijdagavond zijn politiemannen op wacht gezet bij de kantoren van „United Press", „Associated Press" en de „Interna tional News Service" in de Argentijnse hoofdstad. In regeringskringen werd Vrijdag ver klaard, dat bij het onderzoek naar de ont ploffingen een spoor was gevonden, dat leidde naar een luchtvaartclub te Con cordia nabij de grens met Uruguay. Men vermoedt, dat de ontplofbare stoffen met vliegtuigen over de grens zijn gesmokkeld. Bij twaalf luchtvaartclubs is reeds een onderzoek ingesteld. De politie werd de stad ingezonden, waar zij alle voetgangers die een pakje droegen heeft ondervraagd. TUNIS (AFP). Vanmorgen is een aan slag gepleegd op de vice-voorzitter van de gemeenteraad van Tunis, Tsjadly Kastalli. Kastalli werd zwaar gewond naar een zie kenhuis overgebracht. Naar verluidt is Vrijdagavond een aan slag gepleegd op de Tunesische minister van handel, Ben Rais. De op hem afge vuurde schoten misten echter hun doel. Een politie-agent, die deel uitmaakt van de lijfwacht van de minister, werd ge wond. Maximum stielheid hoger dan geëist was De nieuwe kruiser „De Ruyter" is Vrij dag van zijn proeftocht te Nieuwediep te ruggekeerd. Het schip heeft in alle opzich ten voldaan, zo deelt de Marine-Voorlich- tingsdienst mede. Het voortstuwingsvermogen bij volle kracht en het uiterst machinevermogen liggen boven hetgeen werd vereist. Daar door is de maximum-snelheid van het schip ook hoger dan als eis gesteld was. Als zeeschip heeft de „De Ruyter" zeer goede eigenschappen getoond. De resultaten werden beoordeeld door een commissie onder voorzitterschap van de vlagofficier materieel, vice-admiraal F. Stam. Het schip gaat thans nog enige schietproeven doen en keert daarna terug naar Wiltin-Fyenoord te Schiedam om te worden voltooid. Verwacht wordt dat de indienststelling half September zal kun nen geschieden. WASHINGTON (Reuter). Van gezag hebbende zijde te Washington wordt ver nomen, dat een eventueel voorstel van de Noordelijken om de krijgsgevangenen die niet naar huis willen naar India of Pakistan te zenden, door het U.N.O.-opperbevel „in gustige overweging" zal worden genomen. De bestandsonderhandelaars zijn van daag ruim een uur bijeen geweest. De Noordelijken hebben als neutrale landen in Azië genoemd India, Pakistan, Birma en Indonesië. Zij zullen echter geen bepaald land voorstellen zolang de geal lieerden er niet in toestemmen, dat de be trokken krijgsgevangenen werkelijk naar een neutraal land gezonden worden in plaats van alleen maar onder toezicht van het neutrale land worden geplaatst. Generaal Nam II zei, dat hij Zwitser land, Zweden, Tjsechoslowakije en Polen ook als neutrale landen beschouwt, maar dat het naar zijn mening niet doenlijk is de gevangenen zo ver weg te zenden. De gezant van Brazilië in ons land, de heer J. de Sousa-Leao, aanvaardde Vrijdag uit handen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, een schilderij van Koos Hooy kaas, dat bestemd is voor het museum van moderne kunst te Sao Paolo. Het schilderij, een landschap in Anda- lusië, is een geschenk van de Nederlandse regering. Minister Cals merkte op, dat het museum van moderne kunst van Sao Paolo sedert verscheidene jaren een we- reld-biennale van moderne kunst houdt. Daardoor kregen de Europese landen de gelegenheid in Latijns Amerika de mo derne ontwikkeling van hun cultuur te to nen. De Nederlandse regering was ver heugd daaraan te kunnen deelnemen. Om haar erkentelijkheid daarvoor tot uitdrukking te brengen en tezelfdertijd van haar hoge achting en vriendschap voor de bevolking van Brazilië blijk te geven, biedt de Nederlandse regering thans een schilderij aan, als symbool van de cul turele banden, die reeds sedert eeuwen tussen Nedeiland en Brazilië bestaan. De Braziliaanse gezant noemde het een eer het schilderij voor het museum van moderne kunst in Sao Paolo in ontvangst te mogen nemen. Het museum bezit reeds enkele werken van 19de eeuwse Ne derlandse schilders: het heeft echter nog geen werken van hedendaagse schilders. In Tempeldrive, Swinton (Engeland) stortte dezer dagen een spoorwegtunnel in en sleepte in zijn val twee huizen mee, die op de tunnel gebouwd waren. Vijf mensen kwamen daarbij om het leven. Een beeld van de ravage. Honoré de Balzac: In de liefde is niets méér over tuigend dan een moedige dwaas heid. DJAKARTA (Aneta). Volgens een mededeling van de voorlichtingsdienst van de Indonesische strijdkrachten is Donder dag een bende onder leiding van de ex- kapiteins Bosch en Smit in de omgeving van Tjandjur (West-Java) door het batal- jon-313 aangevallen. In deze mededeling, die Zaterdag aan de pers is verstrekt wordt gezegd, dat 20 le den van de bende werden gedood. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: mevrouw N. H. M. Pliester De Vries te Haarlem; A. Tibboel, wethou der te Lisse; E. J. van Lent, wethouder der gemeente Heemstede, en Th. Hoogestijn te Haarlem, hoofdinspecteur bij het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Een achttal Indonesië-veteranen, be stuursleden van de plaatselijke afdeling van het Veteranenlegioen Nederland te Dokkum, hebben des avonds de vlag, welke bij het verzetskruis aan de Woudweg al daar hangt, ingehaald en naar de comman dant van de rijkspolitie gebracht. De vol gende morgen heeft één van de oud-mili tairen de vlag weer gehesen. Het betreft hier een protest, dat is gericht tegen het laten hangen van de vlag tussen zons ondergang en zonsopgang en tegen wat de oud-militairen noemen „de miskenning van de waarde en de zin van de nationale driekleur in Nederland in het algemeen, zoals dit zich manifesteert in het misbrui ken van de Nederlandse vlag voor minder gepaste, vaak zakelijke doeleinden." De oud-militairen hopen, dat hun actie zal leiden tot een grotere waardering van de nationale tradities en symbolen in het algemeen en onze vlag in het bijzonder. Op Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) zal op het terrein van de voormalige schietbaan van het „Polizeiliches Durch- gangslager" (concentratiekamp Amers foort) een monument worden onthuld ter nagedachtenis van allen die in dit kamp tijdens de bezettingsjaren het leven heb ben verloren. Minister-president dr. W. Drees zal een herdenkingsrede uitspreken. Het „Comité Monument Kamp Amers foort" heeft in het bijzonder de nagelaten betrekkingen der in het kamp gestorvenen en de ex-politieke gevangenen, die in het kamp hebben verbleven, uitgenodigd deze plechtigheid bij te wonen, die om twaalf uur begint. (Reuter). De in Moskou, ter gelegen heid van dc eerste Mei gehouden militaire parade, was de kortste en rustigste van na de oorlog. De parade begon met een inspectie van troepen van het garnizoen van Moskou. Vervolgens trokken matrozen en leden van de grenswacht voorbij. Zij werden door het publiek toegejuicht. Daarop kwamen voer tuigen voor het vervoer van troepen en ge motoriseerde artillerie. Het zusterschip van de kruiser „De Ruy ter", de „Zeven Provinciën", vertrok op 14 April voor een proefvaart op de Noord zee, die zeer succesvol is verlopen. Thans ligt het schip weer bij de werf, in de Rotterdamse haven. Op de militairen volgden rijen Moskouse arbeiders, die het vaandel van Moskou, met de daaraan verleende orde van Lenin, met zich mee voerden. Deze arbeiders droegen voorts reusachtige poi-tretten van Lenin en Stalin en spandoeken met leuzen in de stoet mee. Zij voerden ook portretten van de huidige Sovjet-Russische leiders met zich mee. Na de arbeiders kwamen andere burgers, voorafgegaan door een grote schare in het wit geklede Moskouse schoolkinderen. Een aantal van deze kinderen bood bloemen aan de echtgenoten van Malenkov, Molo- tov, Beria en andere Sovjetleiders aan. Radio-Peking heeft een verslag gegeven van de Meiviering in Peking. Een half mil- lioen mensen had zich op het „Tien an Man" plein vei'zameld, om een grote para de gade te slaan die aan de communistische leider, Mao Tse Toeng, voorbijtrok. Grote muziekkorpsen trokken mee. Men droeg spandoeken en portretten van Mao Tse Toeng, Marx, Engels, Stalin en communis tische leiders uit andere landen der wereld. Berlijn In West-Berlijn hielden sprekers rede voeringen tot een kwart millioen West- Bei-lijners. Nog geen tweehonderd meter verder, in Oost-Berlijn, hielden Sovjet- en Oost-Duitse leiders hun toespraken. In het program der één Mei-manifesta ties in Oost-Berlijn werd een wijziging aangebracht. VIENTIANE (Laos) (Reuter). Troe pen van de Franse Unie hebben Vrijdag vergeefs getracht het vast te stellen hoe de opmars der opstandelingen in het be boste berggebied rond Loeang Prabang, de hoofdstad van de staat Laos, verloopt. Men moet nu gissen van welke kant de ver wachte aanval op de stad zal komen. Franse militaire waarnemers begrypen niet, waarom de slag nog niet is begonnen, als tenminste Loeang Prabang een der hoofddoelen van de opstandelingen is. Intussen maken de Franse verdedigers van deze periode van rust gebruik om de verdediging te organiseren en per vlieg tuig artillerie aan te voeren. Drie dagen geleden reeds waren de op standelingen waargenomen op punten, die slechts 25 kilometer van Loeang Prabang l*.gen. Zij maakten toen een omtrekkende beweging in de richting van de rivier de Mekong en de voornaamste verbindings weg met de Franse troepen op de vlakte der Kruiken, 160 kilometer meer naar het Zuid-Oosten. Koning Sisavong Vong van Laos blijft bij zijn besluit om de stad niet te verla ten, ondanks pogingen om hem tot andere inzichten te brengen. De Franse luchtmacht heeft Vrijdag de voornaamste aanvoerweg van de opstan delingen, van Laos naar centraal-Vietnam, bestookt. 120 kilometer ten Zuid-Westen van Hanoi werd een Vietminh-convooi, dat op weg was naar Loeang Prabang, door jacht bommenwerpers in brand geschoten. Bij de kust van Noord-Annam bracht de Franse luchtmacht 40 Vietminh-jonken tot zinken. Volgens de laatste berichten zijn de Vïetminh-opstandelingen in de afgelopen 24 uur Loeang Prabang niet dichter ge naderd. Donderdag werd gemeld, dat zij zich op ongeveer 20 kilometer van de stad bevonden. Volgens de traditie zal Laos verloren zijn, indien de heilige gouden boeddha in het koninklijk paleis te Loeang Prabang verloren gaat. Koning Sisavong Vong en vele van zijn onderdanen geloven in de voorspelling van een der heiligste manen van Laos, een blinde bonze, volgens welke de vijand de stad niet dichter dan tot 20 kilometer zal In de plaats van pantserwagens namen herland Het Hannie Schaft-herdenkingscomité heeft vanmorgen op een persconferentie te Amsterdam bekend gemaakt, dat het op korte termijn tot oprichting van een mo nument heeft besloten. In dit monument zal tot uiting komen, dat Hannie Schaft een symbool is voor het verzet der vrouwen en in het bijzonder voor de 48 vrouwen, die de dood vonden in de strijd om de bevrijding van ons va- tractors deel aan de optocht als symbool van de vredeswil van de Sovjet-Unie, van de Duitse democratische republiek en de volksdemocratieën. President Zapotocky van Tsjechoslowa- kije drong te Praag aan op samenwerking tussen de vijf grote mogendheden. Hij zeide het eens te zijn met de verklaring van Eisenhower, dat elk land het recht heeft op zelfbeschikking en onafhankelijkheid. „Groet" Amerikaanse vliegtuigen bombardeerden de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang „als een groet ter gelegenheid van één Mei", aldus het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio. De hoge autoriteit van de Europese ko len- en staalgemeenschap heeft een hon derdtal journalisten te Luxemburg aan de vooravond van de opening der gemeen schappelijke staalmarkt een „KSG-mcnu" aangeboden, dat bestond uit: Belgische bouillon, asperges met Hollandse saus, kalfsmedaillon a la Frangaise, Italiaanse salade, Duitse pudding en Luxemburgse wijn. Vooraf werden „mijnbotiw-cocktails" ge serveerd, die waren bereid uit dranken der zes KSG-landen. In de toekomst zal de herdenking van de bijzetting van Hannie Schaft op de begraaf plaats dan ook niet meer op 27 November worden gehouden, maar samenvallen met de nationale herdenkingen op 4 en 5 Mei. Iets van deze symboliek zal in het monu ment tot uitdrukking moeten komen. Het comité streeft er naar in Mei 1954 reeds een ontwerp-maquette van het monument gereed te hebben. Er wordt nog overlegd of het ontwerp gekozen zal worden uit de inzendingen van een besloten of open bare prijsvraag. Reeds is een jury ge vormd, waarin zitting hebben mevrouw D. Menger-v.a. Molen, naaste medewerkster van Hannie Schaft, de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen, die in de illega liteit eveneens trouw met Hannie Schaft heeft samengewerkt en de heren C. Doel man en J. J. Vriend. Een vijfde jurylid moet nog worden aangewezen. Bijdragen kunnen worden gestort op Gironummer 91311 ten name van L. P. J. Braat te Am sterdam. Over de plaats van het monument vernamen wij nog, dat de voorkeur van het comité uitgaat naar Haarlem of om geving, omdat het werk van Hannie Schaft daar geconcentreerd was. In het bijzon der is daarbij de gedachte opgekomen voor het plaatsen op het Frans Halsplein. Hierover zal nog overleg met het gemeen tebestuur worden gepleegd. naderen en daarna teruggedrongen zal worden. Minister Letourneau heeft te Pa rijs de bezetting van de hoofdstad van Laos op 35 a 40.000 man geraamd. Aziatische mening DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister van Voorlichting, A. Mononutu, heeft Zaterdag verklaard, dat de ontwik kelingen in Laos nog niet de aandacht hebben van het Indonesische kabinet, maar dat het ministerie van Buitenlandse Zaken de gebeurtenissen met grote be langstelling volgt. Naar zijn persoonlijke mening beschouwen de meeste neutrale waarnemers in Zuid-Oost-Azië a priori de operaties van Ho Tji Min niet als een zui ver communistische „bevrijdingsactie", maar achten zij de mogelijkheid niet uit gesloten, dat Ho Tji Min de onafhanke lijkheid van geheel Indochina beoogt. Het K.N.M.I. deelt mede: Er bevond zich hedenmorgen een nogal kleine lagedrukkern boven Zuid- Duitsland, die onder meer tot gevolg heeft dat in ons land Noordelijke winden voor komen. De kern is gevuld met koude, on stabiele lucht, waarin zich gemakkelijk onweersbuien kunnen ontwikkelen. De mogelijkheid dat dergelijke onweders met de Zuidelijke hoogtewinden naar ons land zouden drijven is niet geheel uit te sluiten, maar de kans dat dit Zondag overdag zal gebeuren is toch wel bijzonder klein. Met dit kleine voorbehoud kan op een droge Zondag worden gerekend. VRIJ ZONNIG Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Morgen overdag vrij zonnig en droog weer maar vanavond in het Zuid- Oosten van het land een kleine kans op onweer. Overwegend matige wind tus sen Noord en Oost. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 3 Mei Zon op 5.07 uur. onder 20.08 uur. Maan op 0.28 uur. onder 7.25 uur. 4 Mei Zon op 5.05 uur. onder 20.09 uur. Maan op 1.13 uur. onder 8.39 uur. Hoog en laag water in IJmaiden Zaterdag 2 Mei Hoog water: 5.30 en 17.52 uur. Laag water: 1.10 en 13.33 uur. Zondag 3 Mei Hoog water: 6.08 en 18.33 uur. Laag water: 1.45 en 14.12 uur. Maandag 1 Mei Hoog water: 6.52 en 19.20 uur. Laag water: 2.26 en 14.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1