fritter Consultatiebureau verleende steun Het meisje uit Bois Colombes voor alcoholisme in vele gevallen Wie is dat? Proefvaart sleepboot voor Brazilië SLOT DEFECT? Minister Drees en Suurhoff spraken 4 (SBkl auto-financiering Nationale herdenkings avond in Haarlem Nachtdienst apotheken FEUILLETON Kinderboerderij Groenendaal vandaag open Stijging van ruim 1 millioen bij de Nutsspaarbank Mooi werk van „Holland-Nautic" 1 Mei-bijeenkomsten DAG EN NACHT te ontbieden J ZATERDAG 2 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heb jij ook wel eens gedacht dat het zo naar voor de dieren in Artis of andere dierentuinen moet zijn om nooit eens gezellig bij elkaar op visite te kunnen gaan of een babbeltje te ma ken? Dat dacht ik altijd, maar nu moet ik je natuurlijk eerst vertellen wie ik ben. Ik heet Hector en aan mijn naam hoor je dus al wat voor een soort dier ik ben, al weet niemand precies tot wat voor ras ik eigenlijk hoor. Vuilnisbak- kenras, zeggen de jongens op straat tegen mijn baasje als hij na schooltijd met mij buiten speelt. Maar dat is niet waar. Al zeg ik het zelf, ik zie er best aardig uit; ik wil met niemand ruilen. Maar nu heb ik gisteren een dier ge zien en dat vind ik het mooiste dat ik ooit in mijn leven ben tegengekomen. Ik zou alles willen geven om met hem te mogen ruilen, maar ja, dat gaat na tuurlijk niet en daarom lig ik maar in stilte te dromen hoe het zou zijn als ik zo was als hij. Zijn naam is Giraffe; dat heb ik mijn baasje horen zeggen, die me gisteren heeft meegenomen naar de speeltuin. De giraffe heeft mij natuurlijk niet ge zien. Dat had ik ook niet verwacht. Mijn baas heeft wel een half uur nodig gehad om mij bij zijn hok weg te krij gen. Niet één van de andere dieren, zelfs mijn familieleden, konden me iets meer schelen toen ik hem had gezien. „Stel je voor", dacht ik, „dat ik was als hij. Laat die akelige katten de boom maar eens invliegen, ik hoef al leen maar mijn tong uit te steken en ik heb ze te pakken. Stel je voor, dat de slager zijn winkeldeur voor me dicht gooit. Ik steek mijn hoofd door het bovenraam en ik haal met gemak alles wat op het hakbord ligt naar me tce. Als het baasje zijn bal omhoog gooit en roept: Zoeken Hector, dan blijf ik staan, waar jk sta en al zou de bal in de dakgoot liggen, ik pak hem. O, was ik maar een giraffe! Ik kan ner gens meer aan denken, alleen aan hem. Nu is er nog iets. Op de kooi van de giraffe hangt een bordje en daarop staat: Giraffe, geboren op 18 April 1947. Dat betekent dus dat de giraffe van daag zes jaar wordt en ik liep er aldoor maar over te denken of ik niet iets aar digs voor hem kon verzinnen. Mis schien is iedereen wel vergeten, dat het vandaag zijn verjaardag is. Misschien heeft hij wel vriendjes, die er om den ken, maar zitten ze zelf in een hok, zo dat ze hem niet kunnen komen felici teren, dacht ik. Nu denken jullie dat ik te dom ben om er iets op te verzinnen, maar daar vergis je je in. Ik héb er al iets op be dacht. Weet je wat? Toen die gedachte aan die jarige gi raffe me maar niet met rust liet, ben ik eens op onderzoek uit gegaan. Ge lukkig woon ik niet zo heel ver van de dierentuin en kon ik net naar binnen slippen, toen niemand op me lette. Ik stapte naar het hok van de struisvogel, want die zag ik het eerste en die komt per slot van rekening uit hetzelfde land als de giraffe. „Mevrouw, mevrouw!" riep ik beleefd. Wiegelend met haar rokje en haar lange rare benen één voor één voor naam neerzettend, kwam ze op me af. „Mevrouw, kunt u me ook zeggen hoe ik de giraffe kan feliciteren? Hij is zo groot, ziet u en ik ben zo klein en ik ben bang dat hij me niet ziet als ik mijn cadeautje kom aanbieden". „Wat heb je voor een cadeautje?" vroeg mevrouw Struisvogel nieuws gierig. Ik liet haar de jonge takken vol groene knoppen zien, die ik uit mijn bek had gelegd, voor ik haar aansprak. Gisteren heb ik gezien hoe gretig mijn vriend Giraffe probeerde een paar tak jes te pakken te krijgen en het leek me dus een heel mooi cadeau dat ik uit de tuin van mijn baasje had gepikt. vNou", zei mevrouw Struis, „dat is niét gek gedacht. Hij schijnt er van te houden". „Maar mevrouw", zei ik, „hoe kan ik ze hem nu geven? Hij ziet me niet". „Wat ben jij voor een beest!" zei me vrouw Struis verbaasd, „dat jij niet weet hoe de dieren elkaar hier bood schappen overbrengen. Ken jij onze postbode niet?" „Postbode?" riep ik en keek om me heen of ik ergens zo'n man in een zwart pak en met zo'n zwarte pet en een grote tas zag lopen. Maar ik zag niets en keek mevrouw Struis vragend aan. „Daar recht voor je", wees ze, „wel dertig bij elkaar". Ik keek die kant uit, maar zag alleen een troep mussen en een paar duiven. „Dat zijn ze", zei me vrouw Struis en ze lachte om mijn ver baasd gezicht. „Wist je niet, dat de vo gels hier van hok naar hok vliegen om het nieuws en groeten van familie aan familie over te brengen? Hoe denk je anders dat we het hier uit houden? Stel je voor dat ik niet op de hoogte bleef van alle ruzies en geboortes. Ga nu maar gauw". De postbodes waren kleine, vriende lijke vogeltjes, veel aardiger dan ik al tijd had gedacht dat mussen waren. Ik bracht er één mijn boodschap aan de giraffe over. „O, ja", zei hij, „daar ben ik vandaag al een paar keer geweest om te feliciteren. Maar cadeautjes heeft hij nog niet gehad". Hij vloog me vooruit naar het hok van de giraffe en toen we er waren recht omhoog naar het oor van de giraffe. Ik hield mijn adem in. Zou hij het niet gek vindon dat een vreemd beest hem iets kwam aanbieden? Maar nee, terwijl het musje aan één stuk door in zijn oor kwetterde zag ik hem een paar maal vriendelijk knikken. En toen gebeurde er iets, dat ik mijn leven lang niet zal vergeten. De giraffe zette zijn voorpoten wijd uit elkaar, toen boog hij zijn lange, lange hals naar de grond en opeens waren zijn prachtige bruine ogen vlak bij me. „Dank je wel kleine vriend", zei hij. ,Het is erg aardig van je dat je zo ver bent komen lopen om mij te felici teren". Ik was zo diep onder de indruk van die mooie stem en die glanzende ogen vlak voor me, dat ik niets wist te zeg gen. Ik legde alleen mijn cadeautje aan zijn voeten. Hij was erg verrast, dat zag ik aan zijn ogen en hij zei: „Maar vriendje, dat is te veel voor mij, dat is een prachtig cadeau dat je me daar brengt. Is het helemaal voor mij?" Ik knikte met een brok in mijn keel. Toen kwam de giraffe nog dichterbij en hij gaf me een lik over mijn neus om me te bedanken. Dat maakte me zó ver legen dat ik opeens overeind sprong en zonder op of om te kijken de dieren tuin uit rende. Nu lig ik thuis in mijn mand. Nie mand weet hoe gelukkig ik ben met de vriendelijke woorden en de lik over mijn neus. Het is een geheim tussen de jarige giraffe en mij. Wie schrikt daar zo voor dat kleine muisje? Wil je het weten? Trek dan met potlood een lijn van l naar 2 en zo vervolgens tot 43 en je weet het Bertje Brommer mag vandaag want hij wou zo vreeslijk graag va een heleboel gepraat in zijn nieuwe broek op straat. Nou, zo zie je er niet veel, 't is een broek van ribfluweel, zakken niet opzij alleen, maar van acht'ren ook nog één. Zo liep Bertje Brommer daar als een prins op het trottoir en geen kind kwam om de hoek of het keek naar Bertjcs broek. Als een prins, zei ik, maar ja, Bertje Brommer wou weldra liever Bertje zijn dan prins, want zijn vriendje liep daarginds. Met een schepnet in de hand ging die langs de waterkant, Hoepla! Met drie sprongen was Bertje naast hem in het gras. „Kijk", riep Bertje, „kikkerdril". „Stil", zei Tom, zijn vriendje, „stil, in die modder op de givnd staat een snoek van wel vijf pond". Bertje Brommer zag hem niet, Bertje boog zich over 't riet, verder nog, té ver hij schoot, kopje onder in de sloot. Even later wat was dat? trok een optocht door de stad. Waar kwam die zo gauw vandaan? Bertje Brommer liep vooraan. Een troep jongens zong in koor achter Bertjes druipend spoor, wijzend op zijn natte broek: „Wie wil er nog vette snoek?" Bertje Brommer zit nu thuis en zijn broek zwaait achter 't huis je herkent hem haast niet meer aan de waslijn heen en weer. MIES EOUHUYS. XXXKAXXXXX3CXXXXXXX* oooocoooooocx XX<r*X)C>^OCXXXJGOCXXXX)OOOOCJOOOOOOCOOOOOCXX)OCOOCXXXX*; *»OCOCXOQC*X)OOOOOCOOOCX*VX)OÓOO ADVERTENTIE Reinig* en ontsmet goot steen, wasbek en to,Ie De heer J. H. Varekamp, secretaris-pen ningmeester van het Medisch Maatschap pelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme, herinnert er in zijn jaarverslag aan, dat het op 17 Maart van het vorig jaar vijfen twintig jaar geleden was, dat het bureau werd opgericht. Het zilveren jubileum is onopgemerkt voorbijgegaan. Dr. L. Coenen, S. J. Vester en J. H. Varekamp hebben van de oprichting af zitting in het bestuur. In die 25 jaar zijn enkele duizenden per sonen bij het bureau in behandeling ge weest. Hoewel men in die jarenéook ver schillende mislukkingen heeft moeten boe ken, zo is toch een groot aantal personen door de behandeling op het bureau van hun drankzucht genezen en nog een veel groter aantal mensen is behoed voor het afglijden op het hellend pad dat leidt van drankgebruik tot drankmisbruik, met al de gevolgen van dien. Het consultatiebureau is aldus de secretaris niet alleen bestemd voor de eigenlijke alcoholisten, maar vooral ook voor hen die gevaar lopen het te worden of die door hun drankgebruik er toe kun nen komen misdrijven te plegen, die zij in nuchtere toestand nimmer zouden hebben bedreven. De secretaris denkt daarbij aan zedendelicten, bedreiging, mishandeling, ook wel diefstal en brandstichting. Voor komen is beter dan genezen en de preven tiewerking, die van het bureau is uitge gaan, is zeker niet gering te achten. Als directeur van het bureau deelt de heer Varekamp mee, dat de werkzaam heden in het afgelopen jaar in niet onbe langrijke mate zijn toegenomen. Eehalve dat de spreekuren drukker bezocht werden, werd er veel meer huisbezoek gedaan. Binnenshuis wordt veel leed geleden Al is het juist, wat steeds wordt beweerd, dat men tegenwoordig zoveel minder dron ken mensen ziet dan vroeger, toch wordt er binnenshuis nog veel leed geleden door het drankgebruik van de man en vader, die misschien nimmer „in kennelijke staat" op straat wordt gezien. Het komt dikwijls voor, dat familieleden komen klagen over het gedrag van de man, doch dat deze bij bezoek aan het bureau of bij huisbezoek verklaart, dat het toch heus niet zo erg is met zijn drankgebruik. Hij kreeg immers nog nimmer een bekeuring voor openbare dronkenschap, zodat hij niet gevoelt, dat het toch voor zijn gezin beter zou zijn, wanneer hij het drinken geheel zou na laten. Daarnaast zijn verschillende gevallen van mensen, die tot een of ander misdrijf komen, niet omdat zij bepaald dronken waren, doch doordat door hun matig ge bruik de remmen reeds zijn losgeslagen. Vooral voor jonge mensen kan regelmatig cafébezoek soms de weg zijn, die tot mis drijf leidt. ADVERTENTIE FRANS VAM O'AAIW ASSURANTIËN lÓ6t.WI)K VAM ÖIVSSKUAM !»d.' HAARLEM Ut M4M Verzoek van de burgemeester De Burgemeester van Haarlem verzoekt de ingezetenen op de Nationale Herden kingsavond op 4 Mei a.s. om 20.00 uur twee minuten stilte in acht te nemen, ter her denking van de in de oorlog gevallenen. In verband met het karakter van deze avond zal het zeer op prijs worden gesteld als de vlaggen, overal waar die in de stad zijn uitgestoken, die avond van 18.00 uur af halfstok worden gehangen, of indien dat niet mogelijk is geheel worden in gehaald. De feestverlichting zal die avond niet worden ontstoken. De attracties van Haarlem-Lichtstad zullen van 17 uur af gesloten zijn. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS Bridgeclub v. d. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. afd. Haarlem ƒ50,04; Wed. G. 25, D. V. 1,N. N. 15,8 uur overwerk Pers. firma Lagendijk ƒ434,96; verdubbeld door directie ƒ434,96. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 10) Ze moest nodig het licht aanmaken, net doen of ze met Josephine aan het spelen was. De oude dienstmaagd kwam de kamer binnen. Wat spook je daar toch uit? Niets bijzonders, Maria. Ik ga José- phine naar bed brengen. Ik moet naar beneden om het eten klaar te maken, weet je.... Wil jij een beetje in de kamer komen? Ja, dat is goed. Zij stopte de pop met zorg in haar eigen bed onder de dekens. Je zult niet bang zijn om een ogen blikje met hem alleen te blijven, hè? Ik moet even het vlees opzetten en de tafel dekken Neen, Maria, ik wil wel. Als er iets is, hoef je me maar te roepen.... Ik zal beneden de deur open laten. XI Over de lamp bij het bed van de ster vende hing, evenals de vorige dag, een zakdoek. Lysou begon met om zich heen te kij ken, zonder zich te verroeren. Haar kleine handen bleven verborgen in de zakken van haar schort. Een van haar lokken, de meest blonde, die haar altijd hinderde, nmg over haar voorhoold tot haar wenk brauwen, zonder dat zij eraan dacht haar op zijn plaats te brengen. Kijk, de sleutel zat nog altijd op de se cretaire, de stoel stond nog tussen het meu bel en de schoorsteen. Maar ze zou de ta fel voor het raam, met alle flesjes en het aluminium pannetje, waarin Jeanne de in jectiespuit uitkookte, moeten verplaatsen. Dat was moeilijker zonder lawaai te ma ken; de tafel was tamelijk zwaar en piepte op het parket. Maar Maria in haar keu ken, met iets op het vuur, zou het geringe geluid niet horen. Lysou was ongerust, maar tevens ook trots en voorzichtig. Vooral trots. Zij ging een daad volbrengen, die zeer zeker be langrijk was, zonder dat zij wist waarom, een daad, waartoe zij helemaal alléén had besloten. Het eerste wat zij moest doen was de deur sluiten, die Maria opengelaten had. Zij draaide zachtjes de knop om en zonder geluid deed ze de deur dicht. Zij voelde, dat haar voorhoofd enigszins vochtig was van transpiratie, maar ze was erg kalm. Toen liep ze op het bed toe. Oom had zich niet bewogen toen zij binnengekomen was. Hij had vermoedelijk niet opgemerkt, dat zij er was. Zij boog zich vlak over zijn oor heen. Oom, zei zij zachtjes, ik ben het, Ly sou. Zij gluurde naar zijn ooglid; maar de oude man bewoog zich niet. Sliep hij? Een ogenblik maakte zich plotseling een gevoel van wanhoop van haar meester. Zou hij haar niet horen, zou hij nooit meer tegen haar spreken met zijn levende oog? De geur van koorts, scherp en zoet, een onaangename zoetheid, beklemde haar. Wat te doen? Oom, herhaalde zij luider. En zij legde haar hand op die van de oude man. Ditmaal ging er een rilling door het lig gende lichaam. De rauwe ademhaling stokte een seconde, ging toen weer voort met een sterker gereutel. En eindelijk ging het oog open. Lysou glimlachte van vreugde, als over een overwinning. Oom, zei zij, hoort u mij? Ja, antwoordde het oog met een be weging van het ooglid. Oom, wil je, dat ik de sleutel van de secretaire neem? Zij articuleerde ieder woord zo goed zij 1 Evenals in 1951 werd in 1952 bij ver schillende patiënten een refusalkuur toe gepast. Dit geschiedde, wanneer men het voor de betrokkenen nodig en wenselijk achtte, en ook wanneer zij tot het bureau kwamen met het verzoek die kuur te mo gen ondergaan. Nog al te veel heerst de mening, dat het gebruik van refusal een zeer gemakkelijk en afdoend middel is om van drankzucht te genezen. Met nadruk merkt de directeur op, dat een dergelijke kuur niet mag worden ondergaan, dan na onderzoek en onder controle van de arts. Voorts moeten sommige patiënten maan den en maanden lang de tabletten blijven innemen en het komt maar al te dikwijls voor, dat zij na betrekkelijk korte tijd menen, al geheel genezen te zijn en geen tabletten meer innemen. Gaan zij dan na enige tijd er weer toe over om iets te ge bruiken, zij zijn immers volgens hun me ning van hun drankzucht genezen, dan volgt onherroepelijk een terugval tot mis bruik. Voor verschillende patiënten bleek het dan ook nodig, dat zij voor geruime tijd werden opgenomen in een sanatorium of ziekenhuis. Talloos zijn de moeilijkheden, waarmee de patiënten dikwijls te kampen hebben, die hen dan uit hun evenwicht brengen, waardoor zij er toe komen afleiding in het café te zoeken. Daar zijn in de eerste plaats huwelijks moeilijkheden; niet alle vrouwen hebben de nodige tact om een alcoholist, dus een patiënt, op de juiste wijze aan te pakken. Vooral komt het voor, dat wanneer de man zijn best doet zijn leven te verbeteren, hem, bijv. als hij eens iets later dan ge woonlijk thuis komt, de bitterste verwijten worden gedaan over zijn vroeger leven. Ook met de opgroeiende kinderen ontstaan vaak conflicten; dikwijls hebben zij toch het respect voor vader verloren, wat deze, nu hij toch weer zijn best doet, niet kan verdragen. In vele gevallen gelukt het wel in een onderhoud met de betrokkenen deze moeilijkheden op te lossen. Bij de tegenwoordige werkeloosheid is het verklaarbaar, dat verschillende patiën ten zonder werk zijn, wat financiële moei lijkheden met zich brengt, terwijl het voortdurend bij de weg lopen voor hen een groot gevaar kan zijn. Het mocht ver schillende malen gelukken werk voor hen te vinden, al wordt dat in de laatste tijd steeds moeilijker. T^maer aantal processen-verbaal Het aantal processen-verbaal wegens openbare dronkenschap was minder dan het voorafgaande jaar, n.l. 221 tegen 263 in 1951. De leeftijden van de geverbali- seerden waren als volgt: beneden de 20 jaar 7, van 20 tot 30 jaar 34, van 30 tot 40 jaar 32, van 40 tot 50 jaar 69, van 50 tot 60 jaar 34, van 60 tot 70 jaar 34, boven de 70 jaar 11. Aan de justitie werden 96 rapporten uit gebracht. Op 31 December stonden onder toezicht van het bureau 115 personen. Vanmiddag zal in Groenendaal de kin derboerderij weer voor een nieuw seizoen geopend worden. In tegenwoordigheid van de opzichter van de boerderij zal de ope ning door wethouder E. J. van Lent ge schieden. Het aantal dieren is sinds het vorige jaar weer iets toegenomen. Er zijn thans vijf oude Tokkenburgergeiten, twee jonge wit te geiten, een Cameroungeit, een schaap met twee lammeren, ongeveer twintig een den en dertig duiven, vier pauwen, vijf ha nen en een paar kippen met een reeks kuikens. Er zijn onder andere bijgekomen, een kalf, een varken met vijf biggen van veertien dagen oud en twee manderijn- eendjes. In de loop van de volgende week zal een rood kalf een plaats op de boerderij krij gen en waarschijnlijk zal ook nog een hert aangeschaft worden. Het gunstige verloop van de spaarcijfers bij de Nutsspaarbank zette zich in de maand April voort. De inleggingen bedroe gen f 975.217 en de terugbetalingen f845.811, zodat een bedrag van f 129.406 meer werd ingelegd dan terugbetaald, te genover een negatief saldo van f 10.682 in April van het vorig jaar. In totaal werden 382 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg de eerste vier maanden van dit jaar met een bedrag van 1.051.030 tot f 25.980.155. Het totaal in leggers bedroeg per ultimo April 66.374. kon, als voor de voordrachtles van me vrouw Lancelin. Maar dit keer zei de pupil geen ja. Hij bleef onbeweeglijk in het half gesloten oog. Wat moest ze dan doen? Wat wilde oom dan? Lysou dacht een seconde na. Wil je dat ik de secretaire open maak? Ja, zei het oog. Zij legde een vinger op haar lippen als om hem gerust te stellen en hem te zeg gen, dat ze geen lawaai zou maken. Op de punt van haar tenen ging zij naar de tafel, die bijna even hoog was ais zij zelf. Waar moest zij hem aanpakken om de kracht te hebben hem weg te trekken? Lysou, vol moed, pakte een van de ran den, zette zich schrap en trok uit alle macht. Het leek haar dat de tafel ook trok, maar in omgekeerde richting, als iets le vends, dat niet wilde gehoorzamen. En toen plotseling gaf de tafel mee, verplaat ste zich langzaam met een droog geluid van de vier poten, die zich losmaakten uit de was van het parket. Wat ging dat allemaal gemakkelijk! En men hoeft slechts te beginnen wat men wil doen opdat de moeilijkheden verdwij nen! Lysou, vol vertrouwen, sleepte voor zichtig de stoel tot voor hel geheimzinnig meubel, klom op de zitting door zich aan de rugleuning vast te houden, er daarbij voor zorgend, dat ze haar voeten goed in het midden neerzette, opdat de stoel niet zou omvallen. Al haar bewegingen waren zo gemakke lijk, dat zij meende in een droom te han delen, in het land, waar de dingen geen gewicht meer hebben, waar de handen zich alleen maar behoeven uit te strekken om de gewenste voorwerpen te kunnen grijpen. Toch was de sleutel wel wat hoog. Zij moest haar arm uitstrekken om hem te bereiken en dat verminderde haar kracht om hem om te draaien. Naar rechts, naar links? Naar welke kant draaien de sleu tels? Lysou wist het niet meer, probeerde het zich te herinneren. Zij probeerde eerst naar rechts, maar voelde een weerstand. Toen naar links en de sleutel draaide in het slot. Zij hoorde een zacht geklik. Moest zij nu duwen, of trekken? Nog nooit had zij een secretaire zien openen. Nooit had oom de secretaire voor haar ogen geopend. Zij trok. De klep kwam gemakkelijk op haar toe, bijna meegetrokken door zijn eigen ge wicht. Het scheelde niet veel of Lysou had het evenwicht verloren en was achterover gevallen. Zij greep zich vast, hield de klep tegen, slaagde erin hem tot stilstand te brengen. Zij bleef zo een ogenblik staan zonder zich te bewegen, haar gestokte ademhaling hervattend. Zweetdruppeltjes stroomden over haar rug. Daar had zij niet aan gedacht. Het luik van zwaar hout ging zover omlaag, dat zij Gisteren werd op de Noordzee een tech nische proefvaart gehouden met de op de werf van de N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van de Scheepswerf Machinefa briek „Holland-Nautic" te Haarlem ge bouwde zeesleepboot „Centauro". Het is voor de directie en voor allen, die aan de bouw van deze sterke en de gelijke uitgevoerde zeesleepboot hebben medegewerkt een voldoening geweest, dat de behaalde resultaten aan de hoge ver wachtingen hebben voldaan, zodat dan ook het schip, direct na de proefvaart, door de aanwezige Braziliaanse autoritei ten namens de Braziliaanse Marine werd overgenomen. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft de Holland-Nautic destijds van de Brazi liaanse Marine een niet alleen voor haar werf, doch ook een voor ons land belang rijke opdracht ontvangen, voor de bouw van zes zeesleepboten, welke ten doel heb ben, het verrichten van sleepdiensten langs de Braziliaanse kust. Deze zeesleepboten hebben een lengte van 25,78 meter, zijn 7.27 meter breed en hebben een holte van 3.60 meter en wor den aangedreven door twee-tact vijf cylinder dieselmotoren. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Vrijdagavond heeft dr. W. Drees het woord gevoerd tijdens een bijeenkomst ter viering van de Dag van de Arbeid in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage. Dr. Drees belichtte de bijzondere verant woordelijkheid die de socialistische partij thans in het staatsbestel heeft te dragen en de bijzondere moeilijkheden, welke het hoofd geboden moet worden, omdat de socialistische politiek niet voluit gevoerd kan worden. „Wij moeten samenwerken met partijen en mensen, die een andere overtuiging zijn toegedaan en daarom zijn compromissen niet te vermijden. Het volk heeft hiervoor echter steeds begrip getoond en is redelijk in zijn oordeel." De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, sprak in Amsterdam op een massabijeenkomst in het Frederik Hen drikplantsoen. Hij critiseerde de „vleugel ziekte" in de K.V.P., de Christelijk Histo rische LTnie< de Anti-Revolutionnairen en de C.P.N. Hij noemde dit een ziekte, waar bij de ene vleugel vooruit en de andere achteruit wil vliegen. „Men wil zoveel mo gelijk woningen, maar als de huur omhoog gaat, dan wil men niet, dat een deel van die hogere huren gebruikt wordt om daar van nieuwe woningen te bouwen. Men wil de belastingen drastisch verlagen, maar tegelijkertijd beweert men voorstander te zijn van sociale voorzieningen. Men zegt, dat men werkgelegenheid wil scheppen door de export te vergroten, maar men wil tegelijkertijd de geleide loonpolitiek door breken. Men wil de middenstand aan een redelijk bestaan helpen, maar niet deze middenstand saneren en ordenen", aldus de heer Suurhoff, die voorts zei dat het te vroeg is om aan een werkelijke vredespoli tiek van Moskou te geloven. Niettemin dient iedere vredespoging van de Sovjet- Unie een eerlijke kans te krijgen. ADVERTENTIE Waar vindt U een perfecte leraar, die elke seconde voor U klaar staat en nog wel bij U thuis!? Die Uw studie leidt en les geeft op elk moment, dat U schikt?! En met wie U de complete stof kunt repeteren zo vaak U maar wenst?! Dat zijn allemaal enorme voordelen van een goede schriftelijke cursus, zoals van Resa-Hilversum. Boven dien bent U daarmee veel voordeli ger uit. Vraag inlichtingen aan de cursus met de meeste geslaagden: Resa-Hilversum. Bekende schrifte lijke cursus. van de stoel moest afstappen om het hele maal te kunnen openen. Dat kostte grote moeite, maar het lukte. Pas daarna draaide zij zich om om naar oom te kijken. Hij lag stil, een beetje op zijn zijde, zcals hij lag sedert hij door de verlamming getroffen was. .In het half duister zag zij alleen maar het wagenwijd openstaande oóg met zijn versteende pupil. Ze had geen notie van tijd meer. Had het lang geduurd om dat alles te doen? Zou Maria niet weer boven komen? Zij luisterdeDe trap was stil. De afgedekte lamp verlichte de binnen kant van de secretaire slecht. Zij onder scheidde, op een plank in de hoogte, sta pels mappen op elkaar. Daaronder was er in het midden een soort nis, die helderder leek, met een kleine pilaar aan beide kan ten. En dan twee rijen met kleine laden met koperen knoppen. Alles was geheim zinnig en mooi, zoals iets, wal men nooit gezien heeft. Lysou vergat gedurende een ogenblik alles door het genoegen van het kijken, met een verbaasde en bevredigende nieuwsgierigheid. Toen ze zich voorover boog om beter te kunnen zien, slaakte zij bijna een kreet. Een klein meisje scheen uit de schaduw te voorschijn te komen en haar aan te kijken. Een klein meisje met een lok op haar voorhoofd. Zijzelf, Lysou. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6