AKKERTJE KUNSTHANDEL NIEMANN Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS Plotseling hoofdpijn HEROPENING De radio geeft Dinsdag Christelijk Historische Jongeren bijeen „St. Raphael" vierde gouden jubileum Weer verbinding met Goes via dijkwegen Sergeant A. Biever bij UNO-detachement terug Toch ió het zo MAANDAG 4 MEI 1953 2 Minister Beel: „B-B. blijft berusten op vrijwilligheid" Werving levert bewijs dat dit mogelijk is Kinderen uit rampgebied naar Zwitserland Kerkelijk Nieuws H. W. Tilanus temperde hun enthousiasme voor Europese eenheid Heringa Wuthrich Veelbelovend plan voor ontzilting van gronden Overijsels verzets- monument onthuld Slachtoffers van het verkeer Inhechtenisneming van Pot en Colson Hij was kok in Noordelijk krijgsgevangenenkamp Een berekening J De wervingsactie voor de Bescherming Bevolking is Zaterdag ook in Rotterdam begonnen met een bijeenkomst in de Rot terdamse Stadsschouwburg. Daar werd het woord gevoerd door de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, en dr. ir. Ch. Th. Groothoff, voorzitter van de Stichting Bevordering Bescherming Be volking. Minister Beel zeide in zijn toespraak dat het volk vertrouwen heeft in de B.B. Het heeft ingezien dat de opbouw van de B.B. noodzakelijk is. Het bewijs is volgens hem geleverd dat de B.B. op basis van vrijwil lige medewerking tot stand kan komen. De werving is nog niet ten einde: wij staan aan het begin van de opbouw van de B.B.- organisatie. Van 19 Januari tot nu, in een tijdsverloop van dus nauwelijks meer dan drie maanden, hebben zich, blijkens nog onvolledige opgaven 116.872 vrijwilligers gemeld, wat neerkomt op 62 procent van wat nodig is buiten deze gemeenten. Voor Zuidholland met uitzondering van de A- kring Den Haag zijn deze getallen 11.207 vrijwilligers, dat is 60 procent. Voor de A- kring 's-Gravenhage zijn deze cijfers res pectievelijk 6500 en 38 procent. De minister zeide dat thans overwogen wordt de B.B.-wet zodanig te wijzigen, dat zij ook in vredestijd bij natuurrampen toe passing kan vinden. Hij voegde hieraan toe, dat dit, naar het zich laat aanzien, geen wijziging zal brengen in de positie van de vrijwillige noodwachters. Minister Beel concludeerde vervolgens, dat de werving op zuiver vrijwillige basis mogelijk is. Er zijn in de afgelopen jaren stemmen opgegaan, die het gekozen sys teem van vrijwilligheid verwierpen, omdat zij er niet in geloofden, omdat zij van mening waren, dat de geest van vrijwillig heid dood was. „De watersnood en de B.B.- werving hebben aangetoond, dat die geest van vrijwilligheid niets te wensen laat, en hij springlevend en sterk is," aldus de spreker. Dr. ir. Ch. Th. Groothoff zeide, dat wel iswaar ook in deze kring tegelijk met Am sterdam en Den Haag op 13 April werd be gonnen met de geïntensiveerde wervings- propaganda, maar omstandigheden van or ganisatorische aard, hebben het gewenst gemaakt, dat in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen het zwaartepunt der wervings actie op een iets later tijdstip zou worden geplaatst. Op uitnodiging van de Zwitserse Rotary zal een groep van 26 kinderen uit het rampgebied naar Zwitserland vertrekken, waar zij in Crans sur Sierre in het Rhöne- dal veertien dagen vacantie zullen genieten. Deze kinderen, van wie er zestien van Schouwen-Duiveland komen en tien van Zuid-Beveland rijn na overleg met ver scheidene artsen in Zeeland aangewezen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.), K. v. d. Pol te Veenedaal. Aangenomen naar Oosterzee (2e pred.pl. met standplaats Bantega), H. A. Denkers, vicaris aldaar. Benoemd tot hulppred. te Nieuw-Dor- drecht H. S. de Vries (voorheen voorgan ger van de evangelisatie) te Vledderveen; idem te Deventer de heren G. v. d. Gron den en K. Pruysen beiden catecheet aldaar. ADVERTENTIE BINNENKORT Gcd. Oude Gracht 85 Goederen en werk tijdelijk afgeven RUYS' Handelsvereniging Ged. Oude Gracht 83, tel. 14113 ADVERTENTIE Wollen JASPÉ TAPIJT sterke kwaliteit, geschikt voor elk interieur. 100 breed. per meter <j 50 DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Kinderkoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstaat. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse muziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Kamerorkest en solist. 15.30 Ben je zestig?. Nationaal pro gramma: 16.00 Ballroom orkest (steriofoni- sche uitzending). 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Voordracht. 17.15 Promenade-orkest. 17.35 Toespraak,. 17.40 Pomenade-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Elf Droppings (inleiding). 18.25 Omroep-orkest. 19.10 Keerpunt in de woestijn, klankbeeld. 19.30 Metropole orkest (stereofonisehe uitzending). 20.00 Nieuws. 20.08 Bevrijdingsherdenking in Arnhem. 21.10 Platen. 21.15 Elf Droppings. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen en berichten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.50 Platen. 15.00 Zeg eens, Amerika14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.00—24.00 Nationaal programma: Zie Hilversum I. TELEVISIE. Nationaal programma 20.15—pl.m. 21.15 T.V.-spel Bevrijding van Nederland: „Omzienen weer verder gaan". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Kamer orkest en solist. 17.00 Nieuws 17.10 Platen 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Causerie. 17.34 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Klank beeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 Platen. 20.30 Piano recital. 21.00 Raadsels. 21.30 Omroep-orkest 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). De Federatie van Christelijk Historische Jongerengroepen in Nederland heeft Za terdag in Utrecht vergaderd onder voor zitterschap van de heer T. Rademaker te Rotterdam. Deze sprak na een huishoude lijke bijeenkomst over het belang van de eenwording van Europa, die hij als een historische noodzakelijkheid kenschetste. Naar zijn mening zal deze ontwikkeling een nieuw onderzoek van de Nederlandse partijverhoudingen met zich moeten bren gen. In dit verband deed hij uitkomen, dat zijns inziens de specifiek na-oorlogse tijd voorbij is met zijn problemen, waarover in menige kring veel drukte is geweest: het echtscheidingsvraagstuk en ook het doorbraakvraagstuk. Hij noemde dit thans een geconsolideerde zaak. Zolang onze aarde draait zal, naar hij zeide, echter de spanning blijven bestaan tussen geloof en politiek. Wil politiek zin hebben, dan zal zij er op gericht moeten zijn van de een maal gekozen stelling uit concrete resul taten voor deze wereld te bereiken. „Zijn wij hiertoe niet in staat", aldus de spre ker, „dan is het beter een politieke keus te doen op grond van een vermateriali- seerde probleemstelling. Ook onder ons begint deze gedachte baan te breken, dat het thans gaat om vanuit onze grote lei draad, waarvan de Christelijk Historischen nu eenmaal menen, dat ze beslissend is, een meer concrete bijdrage te leveren". Mej. mr. E. H. Haars te Breukelen, lid van de Provinciale Staten van Utrecht sprak over het onderwerp: „Ook in 1953 doen wij mee". Zij klaagde over de omstandigheid, dat zo weinig C.-H.-stemmenden actief in de politiek meewerken. Vaak wordt met niec meer dan 1 percent van degenen, die C.-H. stemmen een candidatenlijst vastge steld. Namens de Junge Union van de Duitse C. D. U. sprak de heer Leo Maier uit Munster. Hij pleitte voor de opbouw van Europa op Christelijke basis. Verder spraken de heren L. C. M. Diep straten uit Breda namens de jongeren in de K.V.P. en de heer C. J. Verplanke uit Haarlem namens de Arjos. De heer A. J. Bergsma te Huizum lid van de Provinciale Staten van Friesland hield een toespraak over „Onze idealen". De voorzitter van de Christelijk Histori sche Unie, de heer H. W. Tilanus, sprak een slotwoord. Hij meende daarbij te moe ten ingaan op het woord van de voorzit ter. Hij zeide, dat jongere mensen soms grijpen naar iets, dat nog niet rijp is om te plukken. „Welnu, het nieuwe Europa is nog niet rijp", zeide hij, „want onder de politieke eenwording moet als funda ment liggen de economische eenheid en die is er nog niet". De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" heeft in 's Hertogenbosch zijn gouden jubileum ge vierd. Bij de zeer velen die op de receptie hun gelukwensen aanboden waren de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en de president directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander. De minister deelde de oud-bondsvoorzit ter, de heer J. H. Wigman uit Amersfoort mede dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ir. Den Hollander bood een gebrand schilderd raam aan, bestemd voor het hoofdgebouw van de bond te Utrecht. In de herdenkingsbijeenkomst voerden het woord de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, oud-adviseur van de jubi lerende bond, en de voorzitter van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis. Zondag hebben, na de kerkelijke plech tigheden, ongeveer vijfduizend personen deelgenomen aan de jubileumviering in de veemarkthallen in 's Hertogenbosch, welke onder meer werd bijgewoond door de bis schop mgr. W. Mutsaerts, de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A, C. de Bruijn, talrijke gasten uit België, Frankrijk. Luxemburg, Oostenrijk, Saarland en Duitsland eri 197 gouden jubi larissen. Onder leiding van J. Muller werd het aeclamatorium „Tobias en de engel" uitgevoerd. Mgr. Mutsaerts wijdde het nieuwe bondsvaandel en deelde mede, dat de bondsvoorzitter, de heer J. Blommers, door de Paus is benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. Dr. A. Olierook, rector van het A. C. de Bruyn-instituut, sprak cle feestrede uit, waarna de gouden jubilarissen werden ge huldigd. ADVERTENTIE behoeft Uw dag niet te bederven. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES In de nacht van Dinsdag 5 op Woensdag 6 Mei zal de verbinding tussen Bergen op Zoom en Goes voor alle verkeer worden opengesteld. Daar de rijksweg door Zuid-Beveland evenwel niet te gebruiken is, wordt het verkeer over dijkwegen geleid. Men dient met enige vertraging rekening te houden. Het openstellen van deze verbinding be tekent een aanzienlijke verbetering, daar het verkeer bestemd voor Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuws Vlaanderen na 5 Mei niet meer via Antwerpen behoeft te rijden. Proeven bij Fijnaart met succes bekroond Een ontziltingsproef met zoet water in een boomgaardengebied van 20 hectare kan wellicht de inleiding vormen van een grootscheepse actie om de overstroomde gebieden in korte tijd van het overtollige zout te bevrijden. Dit plan tot ontzilting met zoet water is bedacht door de Nijmeegse technicus E. W. Smit. Op het ogenblik wordt het proef gebied onder Fijnaart, terwijl de vrucht bomen er rijkelijk bloeien, overspoeld met zoet water, nadat het zoute water zo diep mogelijk werd uitgepompt. De aanvoersloten naar dit gebied wor den met zoet water gevuld, terwijl de af- voersloten zijn afgedamd. Grote pompin- stallaties voeren het water aan. Kleinere pompen spuiten het over de verzilte grond. Deze proef heeft veel kans van slagen. Het giftige chloor, dat voor vruchtbomen en landbouwgewassen dodelijk is en tot dusver slechts geleidelijk met gipsbehan- delingen kon verdwijnen, schijnt nu snel ler te worden verdreven. De mogelijkheid wordt thans bestudeerd om andere verzilte gronden eenzelfde „wasbeurt" te geven als thans bij Fijnaart geschiedt. Verwacht wordt, dat de grondeigenaars, wanneer zij van het welslagen der huidige proeven horen, gaarne zullen meewerken om hun akkers en boomgaarden zo spoe dig mogelijk zoutvrij te maken. Dan zou het mogelijk zijn om in het eerstvolgende jaar weer een enigszins normale oogst te krijgen. Bij gipsbehandeling duurt het grondherstel een reeks van jaren. Een grootscheeps plan tot ontzilting met zoet water is op het ogenblik in studie. Er zijn echter zeer grote waterstaatkundige en technische problemen aan verbonden. Op de Markelose berg heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Over- ijsel, ir. J. B. ridder de van der Schueren, Zaterdagmiddag het Overijselse verzets- monument onthuld. Het monument 'bestaat uit drie zes me ter hoge bladzijden uit een boek, waarin een 500-tal namen van verzetsstrijders, een opdracht en een gedicht van Victor E. van Vriesland zijn gebeiteld. Vóór deze platen staan twee mannenfiguren, het on gewapende en het gewapende verzet sym boliserend, en een vrouwenfiguur als symbool van het geloof en het vertrouwen. Het is ontworpen en uitgevoerd door de beeldhouwer Titus Leeser. Op de rijksweg bij Zwijndrecht is Zon dagavond door het springen van de achter band een motorrijwiel geslipt. De bestuur der, de heer J. van Dijk uit Rotterdam, werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. Zijn duo-passagier, de heer J. Lubooy, werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. Te Rotterdam is een vierjarig meisje, dat bij haar moeder achter op de fiets zat, ge troffen door platen hardboard. Het meisje overleed ter plaatse. Indonesisch verzoek De Indonesische regering heeft de Neder landse regering verzocht te bevorderen, dat Meine Pot, een van de hoofdschuldigen bij de aanslag op luitenant-kolonel Harjono, de Indonesische militaire attaché, in hech tenis wordt gezet in afwachting van de definitieve uitspraak. Dit verzoek betreft tevens de andere hoofdschuldige, Colson. Het verzoek is door de Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag gericht tot het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. De indiening is geschied naar aan leiding van berichten, dat Meine Pot op het ogenblik onvindbaar is. Meine Pot is zoals gemeld door het Haag se gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de aanslag op luit.-koi. Harjono. In afwach ting van de behandeling van zijn cassatie beroep heeft mede op grond van een over hem uitgebracht reclasseringsrapport de procureur-generaal niet zijn onmid dellijke inhechtenisneming geëist. Naar van de verdediger van Meine Pot, mr. A. G. Veldhuis te Amsterdam, wordt vernomen, heeft Meine Pot zonder mr. Veldhuis daarin te kennen op 15 April bij zijn werkgever ziekteverlof gevraagd, waarna hij op 17 April zijn woning in Den Haag heeft verlaten. De pogingen van mr. Veldhuis om zich met zijn cliënt in ver binding te stellen, hebben geen resultaat opgeleverd. Meine Pot is niet in het bezit van een geldig paspoort. Hem zijn echter geen beperkingen opgelegd waar het zijn verblijf in Nederland betreft. Na zevenentwintig maanden in een com munistisch krijgsgevangenkamp in Noord- Korea te hebben doorgebracht is soldaat Arie Biever van het Nederlandse Detache ment Verenigde Naties bij zijn onderdeel teruggekeerd, zo bericht de eerste luitenant legercoiTespondent J. Rups. Hij kon haast niet uit zijn woorden ko men, toen hij zijn vrienden de hand drukte en zag er wat vreemd uit in zijn blauwe krijgsgevangenenpak waarin geen snit te bekennen was. Een grote kaart met zijn antecedenten, die hij op de borst droeg, werkte bepaald lachwekkend, aldus luite nant Rups. Arie Biever is door de communisten ge vangen genomen op 14 Februari 1951. Het Nederlandse bataljon lag ten Oosten van Wonjoe en Arie was helper van een mi- trailic schutter. De laatsgenoemde kreeg een kegel in zijn been. Hij schreeuwde om een verpleger, die spoedig ter plaatse was en hem afvoerde. Arie bleef doorschieten, nu geheel alleen. Hij merkte, dat hij geen steun meer kreeg uit de rug. Achter hem was het vreemd stil geworden en het leek wel of het gevecht zich verder naar ach teren verplaatst had. Arie besloot op zijn eigen houtje de benen te nemen teneinde zich bij zijn onderdeel te voegen, maar het was al te laat. Hij was ingesloten en toen hij zich omdraaide zag hij dat tegenstand onmogelijk was en gaf zich over. Bij het gevangenentransport naar het Noorden zijn velen van de ontberingen omgekomen. Arie Biever heeft in verschillende krijgs- gevangehkampen opgesloten gezeten. Tot November 1951 was de behandeling zeer slecht. Daarna werd het beter. Van het be gin van zijn gevangenschap af werkte Arie in de kampkeuken, een van de beste functies onder de gegeven omstandigheden. Af en toe maakten de communistische be wakers wel eens een foto van de gevange nen en het gebeurde ook wel, dat ze een afdrukje cadeau kregen. Via het interna tionale Rode Kruis en de Nederlandse liai- songroep in Tokio stuurde Arie brieven aan zijn vrouw in Den Haag, ook een en kele foto. Hij heeft echter slechts één keer een brief van zijn vrouw' ontvangen. Uit Korea vertrok hij voor een laatste grondige physieke keuring naar Japan, vanwaar hij zo spoedig mogelijk naar Ne derland terug reist. AMSTERDAMS ORATORIUMKOOR NAAR OOSTENRIJK. Piet van Egmond heeft twee uitnodigin gen aangenomen om met zijn Amsterdams Oratoriumkoor in Oostenrijk te concer teren. In Innsbrück zal „De Jaargetijden" van Haydn worden uitgevoerd. In Bregenz wordt tijdens de „Festspiele" een concert gegeven van Nederlandse werken, onder meer de Missa pro Pace van Rudolf Men gelberg. Betrekkingen. Officieel is in Vaticaanstad medegedeeld dat Perzië en het Vaticaan hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen. Perzië zal bij het Vaticaan door een gezant en het Vati caan in Perzië door een internuntius worden vertegenwoordigd. Penicilline. Sir Alexander Fleming, de ontdekker van het penicilline, heeft ver klaard, „dat het misbruik van penicil line over de gehele wereld de doeltref fendheid er van vermindert". Volgens Sir Alexander is het gebruik van peni cilline tegen verkoudheid zinloos en ge vaarlijk omdat het de patiënt zo onge voelig kan maken voor deze stof, dat hij er geen baat meer bij zal vinden, wan neer hij er later werkelijk behoefte aan heeft. De 71-jarige Sir Alexander is Vrijdag in de Verenigde Staten aange komen, waar hij besprekingen zal voe ren. Toekomstwapens. De Australische premier Menzies heeft Zaterdagochtend op het proefterrein voor raketwapenen te Wommera in Australië door een druk op een knop „het wapen van de toe komst" een onbemand straalvliegtuig gelanceerd. Een uur later werd een tweede proef genomen, nu met een ra ket. Deskundigen zeiden dat de eerste proef aantoonde dat jachtvliegtuigen „uiteindelijk" door geleide projectielen kunnen worden vervangen die zodanig zijn ingericht dat zij zelf hun doel vin den. Het onbemande vliegtuig, de „Jin- divik Mark One", is ongeveer half zo groot als een jachtvliegtuig. Het is ge heel in Australië gemaakt. De Austra lische minister van bevoorrading, Beale, zeide dat sinds de inrichting van het proefterrein in 1950 700 raketten en 440 andere projectielen waren gelanceerd en dat er 2200 bommen werden gewor pen. Voorspelling. De Britse Labour party heeft in het Londense Hyde Park gedurende drie dagen Meidag-bijeenkomsten ge houden, welke door 200.000 personen zijn bezocht. Een resolutie werd aan vaard, waarin „de jongste opbouwende stappen, om de vrede te verzekeren", worden toegejuicht. Ook wordt ver klaard dat „elk vooruitzicht op een be ëindiging der impasse van de koude oorlog met voldoening zal worden be groet." Charles Brandon, voorzitter van de afdeling der partij in Londen, voor spelde dat Labour in de gemeenteraads verkiezingen, welke volgende week in geheel Groot-Brittannië zullen worden gehouden, „een verpletterende over winning" zal behalen. Kroningsdag-problemen. Een natte kro ningsdag op 2 Juni zou de Britse ver zekeringsmaatschappijen naar schat ting 10 millioen pond sterling kosten. De meteorologische dienst van het mi nisterie van Luchtvaart zegt echter dat de kans op een zonnige warme dag acht tegen een is. Amnestie. Radio-Praag heeft Zondagavond omgeroepen dat in Tsjechoslowakije een amnestiebesluit is uitgevaardigd, waarvan de bijzonderheden vandaag bekend zullen worden gemaakt. Blindenarbeid. In Boulogne-sur-Seine (Frankrijk) is een zeepfabriek die met succes werkt met een staf van louter blinde mensen. In deze fabriek heeft men noch de uitrusting, noch de voor zieningen tegen brand of ongelukken behoeven te veranderen. Men schat dat de bedrijfsproductie met 25 a 30 procent is toegenomen door het werk van vijf blinden en één ziende gedurende zes en een half uur, inplaats van zes zienden die gedurende negen uur werken. De vereniging, die zich bezighoudt met het onderzoeken van de productiviteit van blinden en die speciaal nagaat welke producten van de groot-industrieën ge schikt zijn voor het werk van blinden, hoopt van de ongeveer 40.000 blinden die er in Frankrijk zijn, een 9000 man nen en vrouwen die physiek even ge schikt zijn en even snel en handig kun nen werken als de anderen, te kunnen gebruiken. Stamhoofd. De mannelijke leden van de stam der Bamangwato's in het Britse protectoraat Beetsjoeanaland (Afrika), zullen vandaag een nieuw stamhoofd kiezen, dat in de plaats zal komen van het oude hoofd, Seretse Khama. Laatst genoemde moest, zoals men weet, Beet sjoeanaland na zijn in 1950 te Londen gesloten huwelijk met de Britse typiste Ruth Williams, op last van het Britse ministerie van Koloniën, verlaten. Hij verblijft thans, met zijn vrouw en twee kinderen, in Engeland. 35-30) 33. „U zoekt een vis met handen?", riep de heer met de witte baard en de donkere bril, „merkwaardig, merkwaardig! Bestaan er dezulken?" Bekorrahriep Pat O'No- zel geprikkeld, „anders zou ik het toch niet vragen? Als u de krantens leest, moet u weten, dat er een waardevolle handvis is gestolen. Ik ben de beroemde detective Pat O'Nozel, die achter de dief aanzit". „Het spijt mij, beroemdheid", zei de wit- baard meewarig, doch ik heb uw dief met de waardevolle vis niet voorbij zien ko men". Misschien heeft uw metgezel iets gezien", veronderstelde Pat hoopvol. Hij drukte de krant van de lezer omlaag en vroeg: „Heeft u misschien een schurk met een handvis voorbij zien rennen?" tty kreeg geen antwoord. Mijn metgezel is doofstom", riep de heer met de witte baard haastig, „laat hem met rust, wat ik u bid den mag!" Teleurgesteld keerde Pat zich om en vervolgde zijn speurtocht. Maar in tussen vroeg hij zich af, waar hij het ge zicht van de krantenlezer toch eerder ge zien had..,* I^NKELE weken geleden hebben we in j de pers een berichtje kunnen lezen, ivaarin met zoveel woorden werd gezegd, dat door de royale schenkingen aan het Rampenfonds het economisch leven in ons land dusdanig werd beïnvloed, dat de mid denstand daarvan de nadelige gevolgen ondervond. Een dergelijk brevet van goed geefsheid moet de Nederlander strelen, dunkt me. Maar toch is het altijd goed der gelijke conclusies even met papier en pot lood na te rekenen en op hun waarschijnlijkheid te toetsen. Laten we dan op de voor grond stellen, dat we zeer zeker de overtuiging hebben dat, door allerlei factoren, in de eerste weken na de ramp er een gebrek ami kooplust viel waar te nemen, die bij de mid denstand ongetwijfeld in sterke mate voel- clusie is eenvoudig: óf de tendenz van het Rampenfonds werd overgeheveld. (Uiteraard zitten hierin óók bedragen, af komstig van spaarpenningen, kapitaal, of gereserveerde gelden, doch hiermede hou den we niet eens rekening). Wanneer in 9 weken door de totale Ne derlandse bevolking 54 millioen is opge bracht, komt dit overeen met een gemid delde afdracht van 0,60 per week per hoofd van de bevolking, of piet f 1,80 per week per belastingbetaler. Aangezien deze belastingbetaler alléén al aan Rijksbelastingen gemiddeld f 38 per week,, dus méér dan het twintigvoudige moet opbrengen, maakt niemand ons wijs dat die f 1,80 nu ineens zo'n storende invloed op het economische leven heeft uitgeoefend. De eon- baar is geweest. Maar om hiervoor verhaal te zoeken bij de giften die het Rampen fonds in die dagen heeft ontvangen, is zon der nadere bewijsvoering wel wat ver metel. We moeten de cijfers maar eens laten spreken. Welnu, toen het bericht gelan ceerd werd, t.w. plm. 1 April, was bij het Rampenfonds binnen gekomen nam 87 mil lioen, terwijl nog een bedrag van ruim 5 millioen van de radio-actie in aantocht was. zodat we, toen het persbericht circuleerde, op ongeveer 93 millioen gulden terecht kwamen. Van deze som was 17 millioen afkomstig uit het buitenland, zodat 76 mil lioen doorNederland was bijeen gebracht. Hiervan was volgens globale schatting 25 tot 30 procent afkomstig van extra-over werk, van een economische activiteit dus, die in normale omstandigheden achterwege ware gebleven. Stellen we het bedrag dat hiermede gemoeid was op ongeveer 22 mil lioen, dan blijft er dus 54 millioen over, welk bedrag in 9 weken tijds uit de naar we aannemen normale circulatie naar bovengenoemd persbericht was volslagen onjuist, óf de Nederlander is door de-be lastingen zodanig tot op zijn gebeente af geschraapt, dat er geen gulden speling is over gebleven. En aangezien de overheid ons steeds op vaderlijke wijze heeft voor gehouden dat haar schraapzucht steeds binnen de perken van het redelijke is ge bleven, moeten we aannemen dat de sug gestie van het persberichtje onjuist was. Trouwens, wanneer fl,80 per week reeds een dergelijke ontwrichting veroorzaakt, moet de overheid eens uitrekenen wat de gevolgen zijn van de vele kolen-, brood-, koffie- en theeprijsverhogingen van het laatste jaar, om maar niet eens te spreken van de huren, die in aantocht zijn! Wat kan er dan achter dit persbericht gezeten hebben? O, ja, we zouden u ver tellen hoe welgestelden f 5000 schenken, en in werkelijkheid bijna f15.000 aan het Rampenfonds overmaken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2