Zes zeesleepboten voor Brazilië in Haarlem ten doop gehouden Agenda voor Haarlem Het meisje uit Bois Colombes Clowntje Rick Vuur verwoestte fabriek in Rotterdam AVRO -voorzitter treedt dit jaar af Overwinningen van Haarlemse clubs in dualmeets FLORA-TOURNOOI VOLLEYBAL Heemstede 2 door zege op Nehamy in de Overgangsklasse HOC (dames) en IJmond2 (heren) kampioen in handbalcompetitie Toch weer Amerikaanse hulp naar Birma Ongeluk bleek oefening Voor de kinderen In- en uitvoer van postzegels Wilma tachtig jaar Opening athletiekseizoen Voetbal Velocitas won junioren- tournooi van Haarlem Jaarvergadering NCB Gymnastiek op de Grote Markt Avond-puzzlerit Tafeltennis FEUILLETON MAANDAG 4 MEI 1953 Een overzicht van de zes van nieuwheid blinkende slepers. De voltallige directie en staf van de Haarlemse scheepswerf en machinefabriek de N.V. Holland Nautic aan de Spaarn- damseweg was Zaterdagmorgen op de werf aanwezig toen de echtgenote van de Bra ziliaanse ambassadeur in Nederland, de echtgenote van de naval architect van de Braziliaanse marine en de dochter van de consul-generaal, vergezeld van verschil lende Braziliaanse, Belgische en Neder landse autoriteiten zes zeesleepboten ten doop hielden, die vervaardigd zijn door de Holland Nautic in opdracht van de Brazi liaanse regering. De zes sleepboten, de Voluntario, Cen- tauro, Lamego, Audaz, Passo da Patria en de Guarani lagen stil te dobberen aan de kade van het binnenwater van de werf en de niet-technische oppervlakkige bezoeker zou met geen mogelijkheid de zeevaardig heid en de trek-capaciteit van deze kleine gedrongen schepen kunnen schatten, in dien de deskundigen van de werf geen duidelijk overzicht gaven van het technisch kunnen van de zeeslepers. Dé boten hebben een lengte van 25.78 meter en een holte van 8.60 meter. Zij zijn 7.27 meter breed en worden aangedreven door een 2-tact-5-cylinder dieselmotor, die een capaciteit van 765 pk. met 300 om wentelingen per minuut hebben. Twee van de schepen hebben reeds een technische proefvaart achter de rug. De schepen gaan dan eerst naar Amsterdam, waar het trekvermogen getest wordt, daarna worden de schepen nog eens gron dig nagekeken en tenslotte vindt dan de eigenlijke proefvaart plaats. De proefvaarten van de Centauro en de Voluntario verliepen volgens wens en het is niet te verwachten, dat er zich bij de tochten van de andere vier boten nog moeilijkheden voordoen. De echtgenote van de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Brazilië in Nederland, J. de Sousa Leao, doopte met een fles champagne de Voluntario en de Audaz. De echtgenote van de naval VIOLISTE JOHANNY MARTZY IN TREIN BESTOLEN. De violiste Johanny Martzy ontdekte bij het wakker worden in de trein, die haar van Zwitserland naar Duitsland bracht, dat haar tas met geld en documenten was ge stolen. Zij is naar Bern teruggekeerd om een nieuwe pas aan te vragen. Morgen moet zij aan een galaconcert voor studenten te Tilburg medewerken. MAANDAG 4 MEI Minerva (geen voorstelling). Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk", 18 jaar, 9.15 uur. .Palace: „Het geheime commando", 18 jaar, 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeftijden, 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht 'dokter Schweitzer", 9.15 u. City: „La Ronde" 18 jaar, 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 9.15 uur. (Wegens de nationale herdenkingsdag ver vallen de voorstellingen van 7 uur in de Haar lemse bioscopen). DINSDAG 5 MEI Minerva: „Alles wel aan boord", alle leef tijden, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Belles de nuit", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht dokter Schweitzer", 14 jr., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Le Ronde", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. architect Alberto Epaminondas de Sousa doopte de Centauro en de Passo da Patria en de dochter van de consul-generaal in Amsterdam verrichtte de doopplechtigheid van cle Lamego en Guarani. Volgende week gaan de Voluntario en de Centauro met een Nederlandse beman ning naar Brazilië, waar zij ongetwijfeld de naam van de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen en die van de Holland Nautic uit Haarlem in het bijzonder hoog zullen houden. Een hevige brand heeft Zondagmorgen vroeg bijna de gehele oude fabriek van de Verenigde Industrieën Rotterdam in de as gelegd. Omstreeks half zes hoorden de om wonenden een hevige ontploffing. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen aan alle kanten uit de fabriek, die op de Oude- dijk tussen woonblokken is ingebouwd en slechts door een nauwe poort te bereiken is. Aan het doortastend ingrijpen van de brandweer is het te danken geweest, dat een nieuw gedeelte van de fabriek behou den kon worden. De oude fabriek is zo goed als geheel verwoest. Na drie en een half uur blussen was men het vuur meester. Hoe groot de schade is valt nog moeilijk te overzien. Men spreekt van millioenen. Vermoedelijk komen door deze brand enige honderden werklieden, onder wie veel meisjes, voorlopig zonder werk. In de fabriek werden zowel gloeilampen als tri cotages vervaardigd. JOS MULLENS GEHULDIGD. De heer Jos Mullens, directeur van het reizende circus Géant, is Zaterdagavond in zijn geboorteplaats Roermond gehuldigd ter gelegenheid van een drievoudig jubileum: zijn 25-jarig directeurschap, zijn zilveren huwelijk en zijn vijftigste verjaardag. Bur gemeester' Geuljans bood hem de bronzen herinneringsmédaille van de stad aan. In Utrecht is Zaterdag een gewestelijke bijeenkomst van AVRO-leden gehouden welke onder meer werd bijgewoond dooi de voorzitter van het Landelijk Actie comité van AVRO-leden, ir. A. Ruys uit Bilthoven. Hij stelde talrijke vragen, onder meer over het ontslag van de heer W. Vogt, aan de voorzitter van het gewestelijk be stuur, de heer H. M. Soesan. De AVRO-voorzitter, de heer G. de Clercq, wilde deze vragen wel beantwoor den mits hetgeen hij zou zeggen niet aan de pers zou worden medegedeeld. Ir. Ruys weigerde een dergelijke voorwaarde en na een heftige discussie tussen voor- en tegen standers van geheimhouding trok de heer De Clercq zijn voorwaarde in. Hij ver klaarde onder meer dat de oplaag van de Radiobode thans 285.000 exemplaren be draagt. Het ontslag van de heer Vogt-had de AVRO 600 leden gekost; van 1 Juli 1952 tot 1 Februari 1953 was de aanwas 30.000 leden. De financiële positie van de AVRO is gunstig, aldus de heer De Clercq; in 1952 was er een overschot van 150.000. Aan de reserve werd 500.000 toegevoegd. Langdurig is gesproken over het ontslag van de heer Vogt als directeur. De heer De Clercq zei, dat de heer Vogt 95 pet. van zijn tijd aan de Nederlandse Radio Unie besteedde en 5 pet. aan de AVRO. „Ik heb echter grote waardering voor hetgeen hij voor de AVRO heeft gedaan; op de N.R.U.- vergaderingen drukken wij elkaar altijd de hand. Maar ik kan niet waarderen, dat hij uit handen van drie andere omroep verenigingen het commissariaat der N.R.U. heeft aangenomen." De heer P. van Duist uit Utrecht deed tenslotte een bemiddelingsvoorstel om actie comité en AVRO-leiding tot elkaar te brengen. De heer Soesan zegde bespreking van dit voorstel in het bestuur toe. De heer De Clercq verklaarde bovendien bereid te zijn met iedereen bona fide be zwaren het belang van de AVRO voor opgesteld te bespreken. Hij zal dit jaar, waarin hij 65 jaar hoopt te worden, als voorzitter aftreden. Birma heeft zijn besluit om verdere Amerikaanse hulp te weigeren, gewijzigd. Alle lopende technische hulpprogramma's in Bii-ma zullen nu worden voltooid. Waarnemers schrijven dit besluit toe aan de pogingen van de Amerikaanse re gering, het vraagstuk van de Chinees- nationalistische guerillastrijders op Bir- mees grondgebied opgelost te krijgen. George Jeh, minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China, heeft in het parlement verklaard, dat de nationa listische regering bereid is, mee te werken aan de terugtrekking van de nationalisti sche guerillastrijders onder generaal Li Mi in Birma. Het was echter niet zeker dat de nationalistische regering voldoende zeggenschap over de guerillastrijders had, om hen te bewegen, zich terug te trekken. ATHENE, (Reuter). De bemanning van een Amerikaanse „Constellation" heeft Zaterdag een Griekse militaire Dakota in zee zien storten nabij Kaap Sunion ten Zuid-Oosten van Athene. De bemanning van het Amerikaanse toestel verklaarde in Athene, dat zij bo ven de plaats, waar de Griekse machine was neergestort; reddingvlolten had uit geworpen. De Amerikanen hadden geen overlevenden of wrakstukken gezien. c Nee, daar begreep Oepoetie geen laars van! Hij staarde vol verbazing naar de sneeuw pop ,met grote ogen. En toen klonk achter de boom een luid geschaterHij keek naar de boom en zag Bunkie en Rick lachend te voorschijn komen. „Hahaha! Die Oepoetie!", riep Bunkie. „Wat dacht je eigenlijk wel, toen dat ding tegen je stond te praten?", wou Rick weten. Nu begreep Oepoetie, dat hij er tussen genomen was. „Hoe heb jullie dat gedaan yeuregen?", vroeg hij. Rick liet het hem zien. „We hebben eerst deze sneeuwpop gemaakt, legde hij uit. Toen hebben we de tuin slang genomen, die legde ik van de pop naar de boom; aan het ene eind van de slang stopte ik een trechter, het andere eind maakten we binnen in de pop, met het eind voor het gat van zijn mond, zie je? Nou, toen praatte ik achter de boom in de trechter en da't klonk toen duidelijk door de mond van de pop, net of die werkelijk praatte. Het ging prachtig, niet?" Oepoetie lachte. „Fijn, zeg. Ik ben er mooi in gelopen, hoor! Maar ik dacht heus, dat die pop iets tegen me zei!" Ja, dat kunstje van Rick ivas goed gelukt. De Nederlandsche Bank heeft aan inge zetenen een algemene vergunning verleend tot het uit- of invoeren van postzegels: ten eerste bij persoonlijke grensoverschrijding tot een waarde van ƒ25, ten tweede'door middel van briefpost als geschenk tot een waarde van 25 en ten derde terzake van normale ruil tot een waarde van ƒ200. Tevens verleent de Nederlandsche Bank aan met-ingezetenen een algemene vergun ning tot het bij persoonlijke grensover schrijding invoeren van postzegels, hetzij als geschenk aan ingezetenen, hetzij be stemd voor normale postzegelruil met in gezetenen. Ten slotte verleent de Nederlandsche Bank aan niet-ingezetcnen van Nederland se nationaliteit, voor zover zij zich metter woon in Nederland vestigen, een algemene vergunning tot het invoeren van een hun in eigendom toebehorende postzegelverza meling. Er is een comité gevormd ter huldiging van mevrouw W. Vermaat te Beekbergen, als schrijfster bekend geworden onder haar pseudoniem Wilma, die op 14 Mei haar tachtigste verjaardag viert. In een circu laire van aanbeveling wordt haar beteke nis als getuige van Christus in de Neder landse litteratuur van bijzondere aard ge noemd. Als blijk van waardering en dank baarheid wil het comité waarin zitting hebben de hoogleraren dr. K. Heeroma, dr. G. A. van Es, dr. G. Kuiper, dr. P. Minderaa. dr. W. A. P. Smit, benevens de letterkundigen Jan H. de Groot, Fedde Schurer, Anne de Vries, dr. J. Haantjes en dr. P. J., Meertetis de uitgave mogelijk maken van haar laatste (autobiografische) manuscript „Het heilig wonder van mijn leven". Secretaris is de heer Piet Korthuys te Wassenaar. Bij de opening van het athletiekseizoen in Haarlem is gebleken dat zowel Gita als „Haarlem" goed overwinterd hebhen. De jeugdpioeg van Gita klopte de meisjesploeg van Hollandia uit Hoorn met 158 tegen 129 punten, terwijl de jongens van de Iloornse ploeg met nog groter verschil door de „IIaarlem"-junioren werden geklopt n.l. 230 tegen 164 punten. Ook in de wedstrijd tussen de senicrcnploegen van „Haarlem" en Suomi bleven de Haarlemmers de baas (129 tegen 93 punten). De prestaties op de loopnummers werden nogal nadelig beïnvloed door de vrij krach tige wind, die de sprinters pal tegen hadden en die ook de sprinters nogal parten speelde. Niettemin kwam van Zweeden (Haarlem-) bij het hoogspringen in de eerste wedstrijd van het seizoen al direct over de 1.70 m. Deze athleet onderschcide zich ook bij het kogel stoten door 13.24 m. te stoten, hetgeen overi gens ook nodig was om zijn clubgenoot, de veteraan Kluft, van het lijf te houden die het met zijn 13.11 m. nog lang niet verleerd bleek te zijn. G. Postma van Suomi toonde zijn kunnen bij het speerwerpen door met 47.93 m. de overwinning tc behalen, terwijl een ander Suomi-athleet Koeten bij het discuswerpen verraste met een worp van 38.71 m. Perspectieven Van het drietal middenaf"handlopers Meyboom. Malderman on Warmerdam kan „Haarlem" nog plezier beleven. Zij beheersten, zonder daarbij het uiter ste te geven de 1500 m„ die Meyboom tenslotte won in 4 min. 31.9 sec. De meest opvallende loper was niettemin de jeugdige Warmerdam, die een opmerke lijk soepele stijl demonstreerde. Bij de meisjes viel T. v. Egmond (Gita) Op bij het discuswerpen met een worp van 26.77 m„ terwijl M. Thoma van Hollandia en L. Gieske van Gita het uitstekend deden bij het hoogspringen met sprongen van 1.35 m„ terwijl C. Klay (Hollandia) prima werk deed bij het kogelstoten met 10.01 m. en het speerwerpen met 27.63 m. Uitblinkers bij jongens De beste prestatie bij de jongens leverde Jansen van „Haarlem" op de 1500 m„ die met grote voorsprong de 1500 m. won in 4 min. 41 sec. Doornbosch (Haarlem) toonde zich wederom een toekomstig tienkamper, door de 80 m. horden in 12.1 sec., het kogel stoten met 13.09 m. en het speerwerpen met 47.64 m. te winnen. De 14-jarige Steenbergen van „Haarlem" won het verspringen met 5.23 m. en zijn evenoude clubgenoot Joachim het hoogspringen met 1.50 m. Op vallend was het dat bij de estafettes vooral de jeugdploegen een behoorlijk wisseltech- niet demonstreerden. Het juniorentournooi van Haarlem is Zondag gewonnen door het jeugdteam van Velocitas. dat in de finale met tweenul van Quick (Nijmegen) won. In de wedstrijd om de derde en vierde prijs won 't Gooi eveneens met tweenul van Haarlem. De uitslagen waren: Quick—Haarlem 3—0. DFC—Heerenveen 21, 't G-ooi—HFC 0—0 Sparta—Velocitas 12, DFCQuick 13. HeerenveenHaar lem 12, VelocitasHFC 32. 't Gooi Sparta 21, DFC—Haarlem 02. 't Gooi— Velocitas 0—7. HeerenveenQuick 00. HFCSparta 01, 't GooiHaarlem 2—0, VelocitasQuick 20. In het Krelagehuis organiseerden de Haar lemse Volleybalspelers een Flora-volleybal- tournooi. Niet minder dan 15 dames- en 28 lieren-teams, ingedeeld in 10 poules, versche nen aan de start. Bfj de dames kon het Haar lemse Die Raeckse door ruime overwinnin gen als poule-winnaar eindigen. Ook Carna uit Zaandam en Catapult uit Alkmaar kwa men zover. Bij de heren wisten zowel het eerste als het tweede team van de organiserende ver eniging als poule-winnaar te eindigen, de overige Haarlemse teams werden uitgescha keld. De andere poule winnaars werden DES (Voorburg), SMH (Amsterdam), SES (Zaandam), Forto (Amsterdam) en Punch (Delft). De dames speelden een halve competitie en bij de heren speelden de poule winnaars volgens afvalsysteem. De uitslagen van de eindstrijden luiden: Dames: Die RaeckseCarna 39—25 CarnaCatapult 1934 Die RaeckseCatapult 2724 Eindstand dames: 1. Die Raeckse, Haarlem. 2. Catapult, Alkmaar. 3. Carna, Zaandam. Heren: DES—SMH 26—25; SES—Forto 27—22; HVS—Punch 29—18; DES—SES 33—21; HVS— HVS II 24—20. vernezersronde: HVS IISES 1221. Finale: DES—HVS I 26—16. Eindstand heren: 1. DES. 2. HVS. 3. SES- 4. HVS 2. Onder grote belangstelling is Zaterdag in Utrecht de jaarlijkse algemene vergade ring van de Nederlandse Cricketband ge houden, onder leiding van de vice-voorzit- ter, de heer P. C. van Houten. Vrijwel alle verenigingen waren vertegenwoordigd. Na goedkeuring van de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en competitielei der werd de begroting voor 1953 goed gekeurd. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen en bestaat dus voor 1953 uit de heren mr. H. van Manen, voorzitter, P. C. van Houten, vice-voorzitter, L. C. F. Wun- der, secretaris, mr. G. M. Hovingh, penning meester, drs. B. Kleefstra, competitieleider, dr. L. C. F. van Erp Taalman Kip, mr. P. C. G. Labouchère, A. M. Nolet en H. Klink, commisarissen. Nieuwe beker Voor dat de waarnemend voorzitter over ging tot het uitreiken van de kampioens onderscheidingen aan de als eerste geëin digde verenigingen in de verschillende af-„ - 0 delingen, deelde deze mede dat een oud-' zijn tegenstander laten. bestuurslid een zilveren beker aan de bond ten geschenke had gegeven, bedoeld als jaar lijkse wisselprijs voor de club die het kam pioenschap van Nederland veroverde. Deze beker zal de naam van „Ab de Haan-beker" dragen. Voor de eerste maal staat de naam van HCC 2 op de beker gegraveerd, kam pioen van Nederland 1952. Een door vier eerste klasse clubs inge diend voorstel (ACC, HBS, HCC en Hermes DVS) tot wijziging van de eerste klasse competities, ontlokte een langdurig debat. Daar het in de bedoeling van de voorstel lers ligt om de wijzigingen pas in het seizoen 1955 in werking te doen treden en het voor stel pas kort voor de algemene vergadering het bestuur bereikte, zegde het bestuur de vergadering toe het voorstel t.z.t. in be handeling te nemen. In het kader van de festiviteiten, georga niseerd door het Centrum Comité Koningin nedag, gaf BATO Zondagavond, op de Grote Markt te Haarlem een korte demonstratie van verschillende vormen van gymnastiek. Voor naar schatting ruim 2000 belangstel lenden werd het programma geopend met het voorstellen van de deelnemers(-sters), dat door een bijzóndere wijze van opstellen der gymnasten en de speciale verlichting al direct een gunstige indruk maakte. De zeven oudste meisjes met springkast springen kregen een verdiend applaus voor de correcte afwerking der sprongen. Een groep van zes heren liet vervolgens een korte vrije oefening met wederkerige ondersteuning zien, waarbij ook het element „durf" een woordje meesprak. Met dit op treden evenals met de individuele vrije oefeningen hadden zij veel succes. Respect hadden wij voor de vijf dames met oefeningen op de evenwichtsbalk. Bij iedere hernieuwde kennismaking met deze vereniging blijkt, dat op dit moeilijke toe stel weer vorderingen gemaakt zijn. Ook de oefeningen aan de hoge brug door een aan tal gymnasten mocht gezien worden. Lage temperatuur ten spijt werd er zeer behoor lijk geturnd. Wij zagen tenslotte ook nog een gi-oep dames met een hoepeloefening en een groep dames met een baloefening. Bij de zeer beperkte oppervlakte van het podium kon men natuurlijk geen oefenin gen verwachten met veel verplaatsingen of wijzigingen in de opstellingên; thans kon dus meer gelet worden op de wijze van uit voering, welke zeer goed was. De technische leiding van Bato heeft de uitvoeringsmogelijkheden wel goed onder zocht en daardoor een interessant geheel verkregen. De motorclub ..Zandvoort" had Zaterdag avond een puzzlerit uitgeschreven, waaraan 50 rijders (36 in auto's en 14 op moto ren) hebben deelgenomen. Het parcours voerde over een afstand van pl.m. 65 km. door de omgeving van Zandvoort. De rit was vrij moeilijk en hoewel zo goed als alle deelnemers deze uitreden, kwamen na afloop verscheidene bezwaren in ver band met het missen van een contróle-post, die voor vele rijders onvindbaar bleek te zijn. Men diende hierover een protest in bij de wedstrijdleiding, zodat de prijsuitreiking na afloop niet kon geschieden. Door een tiennul zege op het Amster damse Nehamy, is Heemstede 2 reeds nu ze ker van een plaats in de Overgangsklasse van de tafeltenniscompetitie. Ook van HBC kwam goed nieuws, zij het dan ook dat het gelijke spel tegen Iva uit Den Helder nog niet voldoende is om aan de degradatie te ontkomen. Het spel dat de HBC'crs Zaterdag echter lieten zien, en het feit dat zij nog naar Nehamv moeten, biedt goede hoop dat dit team voor de Overgangsklasse behouden blijft. Met het geven van de uitslag van de wed strijd NehamyHeemstede 2 is in feite alles van deze wedstrijd gezegd. De Amsterdam mers lieten een wel zeer zwak spel zien en men vroeg zich dan ook af, hoe het moge lijk is, dat een dergelijke ploeg het kam pioenschap behaalde. Vrijwel alle partijen warden in twee games gespeeld. Slechts D. Wolters had tegen G. van Osna- brugge een derde game nodig. P. van Eyk en G. Out echter wonnen al hun wedstrijden in straight games. De sterkste man van cle hoofdstedelijken was G- van Osnabrugge, die een straffe verdediging had en ook een ster ke aanval, maar deze vreemd genoeg vrijwel niet gebruikte. H.B.C. nog niet veilig Het heeft HBC in de wedstrijd tegen Iva niet meegezeten. Smit en v. d. Dries moes ten Zaterdag twee en Leuven zelfs drie par tijen achter elkaar spelen. Daarbij kwam nog dal zij met wat meer geluk zeker hadden kunnen winnen. Het begin van deze wed strijd was hoopgevend. Van der Dries speel de tweemaal en versloeg Oosterbeek en Weemhof, waarna Smit ook al van Ooster beek won, maar daarna tegen de zeer sterke Louis in twee games verloor. Van der Dries verging het tegen deze Helderse crack niet beter. Hij verloor in twee games. Vier—twee werd het toen Smit daarna Weemhof klopte. Leuven kwam hierna aan bod tegen Oos terbeek. Hij verviel in zijn oude fout van te veel en te zwak aanvallen en was kansloos. Tegen Weemhof scheen hij als herboren en boekte een prachtige zege met de cijfers 21—10 en 21—14. Was de partij Smit—Weem hof de aantrekkelijkste, die tussen Louis en Leuven was zeker de spannendste. De HBC'er won de eerste game met 22—20, kreeg in de tweede een inzinking en verloor met 21—10 en moest, ondanks prachtig werk en een 19—12 voorsprong met 23—21 de eer aan Het dubbelspel moest dus de beslissing brengen en hierin waren de gastheren, on danks een goede eerste game, beslist de zwaksten, zodat de eindstand dus vijfvijf werd. Ondanks deze uitslag behouden de HBC'ers een goede kans. Waarschijnlijk Vrijdagavond trekken zij naar Nehamy en kunnen daar winnen. Slaagt Heemstede 2 er dan in Iva te slaan, dan is het degradatiegevaar gewe ken. De stand is op het ogenblik als volgt: Heemstede 2 Iva HBC Nehamy 2 18—2 10—10 7—13 5—15 (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald - 11) Achter in de nis was een spiegel, tussen de twee pilaren. Instinctief ordende zij haar haren om te zien of het beeld, dat zij in de spiegel zag, wel gehoorzaamde. En Ly- sou in de spiegel maakte dezelfde bewe ging als zijzelf. Maar een nieuwe angst greep haar aan. Wat moest zij nemen? Vast een of ander papier. Welk? Waar was het? In een lade? Op de bovenste plank? Nooit zou zij ge noeg tijd hebben om zoveel vragen te stellen aan oom en hoe zou hij met alleen zijn ooglid kunnen antwoorden? En bo vendien scheidde de hele breedte van de klep haar van de binnenkant van het meubel. Hoe de laden te bereiken? Een wit vierkant trok haar aandacht. Het lag in de nis. Een brief, met iets erop geschreven. Was het dat? Dat was 'liet vast. Lysou was er van overtuigd, zoals zij er vanaf de eerste minuut van over tuigd was geweest, dat oom wilde dat zij de secretaire zou openen en er met nie mand over spreken. Men zou zeggen, dat de gedachten van oom op haar overgedra gen waren. Wie kent de kracht van een groot verlangen in het hart van een man die op sterven ligt? Lysou rekte zich uit zoveel zij kon en slaagde er met het puntje van haar vin gers in de brief te grijpen. Vlug rende zij op haar tenen naar het bed. Oorn had zijn oog nog niet gesloten. Lysou begreep hoe hij gespannen lag te wachten. Zij liet hem van heel dichtbij de witte enveloppe zien. Is het dat? vroeg zij. Ja, antwoordde het oog, dat plotse ling verhelderd scheen door meer licht. Zij lichte een beetje een hoekje van de zakdoek op om onder de lamp beter te kunnen zien en las wat er op geschreven stond: Ter hand te stellen aan Mijnheer Anselme Dorsel Zij spelde half fluisterend, want zij kon het handschrift niet erg vlug lezen. Moet ik het hem geven? vroeg zij nog. En het oog antwoordde nogmaals: Ja. Alleen maar aan hem?Zonder dat men het ziet? Ja. Hoe een dergelijke grote brief te ver bergen? Lysou verborg hem onder haar schort. XII Maria klom moeizaam de trap weer op. Zij kon bijna niet meer. doordat zij al se dert twee dagen voortdurend op de been was geweest. Bovendien was de jicht, die haar iedere winter kwelde en waarvoor zij twee jaar geleden drie weken in bed had moeten blijven met de mist weer teruggekomen en ging deze haar weer plagen met die gemene scheuten. De deur van de slaapkamer stond op een kier, zoals zij hem had gelaten. Lysou zat op het lage stoeltje bij het voeten eind van het bed, een beetje meer rose dan gewoonlijk misschien, dat was alles. En, lieverd, heeft hij niets nodig? Ik geloof het niet, Maria; hij heeft zich niet bewogen. Maria nam een ogenblik de zakdoek van de lamp en keek naar de grijsaard. Hij ziet er op het ogenblik erg kalm uit. Ik geloof, dat we hem wel alleen kun nen laten terwijl wij eten. Bijna zeven uur. Heb je honger? Ja, Maria. Heb je gesnoept bii Aglaé? Wat heb je gegeten? Koek. En wij hebben chocola ge dronken Nou, juffrouw, dat kan er mee door. Ze legde haar hand op het voorhoofd van de kleine. Je bent wat warm. meisje. Dat alles heeft je maag misschien wat overladen. Je hebt toch geen koorts? Neen, ik voel me goed, Maria. Lysou voelde het contact met het pa pier, bij haar hals. Zij durfde zich niet te verroeren, bang dat het papier zou kraken. Ze had net genoeg tijd gehad om alles weer op zijn plaats te zetten, de secretaire te sluiten, de stoel en de tafel terug te schuiven. Ze had zachtjes de deur geopend om de brief in haar kamer te gaan verbergen, maar juist op dat ogen blik had zij de traptreden horen kraken. Ze was haastig op het lage stoeltje gaan zitten, haar adem inhoudend zodat zij kalm leek. Nu ging het beter, voelde zij zich goed. Alleen was er iets glinsterends in haar blik dat er gewoonlijk niet was, iets dat voortkwam uit haar innerlijke op winding. Maar dat wist zij niet en Maria zag het niet omdat zij haar bril alleen op zette bij het werken. Het was Jeanne Lambert, die het op merkte. Zij kwam veel vroeger terug dan ze ge zegd had en Maria en Lysou zaten nog aan tafel in de keuken. Ik kon niet slapen, ik weet niet of 't het weer is.... Dus ben ik maar te ruggekomen. Dan kunnen jullie vroeger naar bed gaan, Maria. Hoe is het met de jicht? G, die zit me weer dwars, maar het is nog uit te houden Jeanne Lambert keek naar Lysou. En jij, mijn klein lief vrouwtje, je ziet er nog al opgewonden uit. Wat heb je met Aglaé uitgehaald om in een der gelijke toestand te zijn? E>e wangen van de kleine kleurden rood. Niets, Jeanne. Ja, je hebt precies het hoofd van een Lysou, die een dwaasheid heeft ge daan. Maria, die de eerste zou moeten zijn om haar te beknorren, verdedigde haar instinctief. Ik geloof, dat ze te veel gesnoept heeft, juffrouw. Chocolade en koek. Het lijkt wel Zondag! En verder wilde ze vanavond twee borden soep.... Jeanne Lambert zag er niet erg over tuigd uit. Zij nam Lysou's hand en voelde haar pols. Je pols gaat toch wat vlug. Je zult me een plezier doen door vroeg naar bed te gaan.! Ja, Jeanne. XIII Lysou sliep die avond snel. Zij was er voor het avondeten in ge slaagd twee minuten te ontsnappen om onder in een oude la, waarin zij kapot speelgoed bewaarde, de brief voor mijn heel Dorsel te verbergen. Sedert dat ogen blik voelde zij zich als het ware' bevrijd, Zoals te verwachten was vielen er Zondag weer vele beslissingen in de diverse klassen van de handbalcompetitie. Zo behaalden de H.O.C.-dames het kampioenschap in de eer ste klasse dames afdeling Haarlem. H O C. heeft in de laatste wedstrijd geen twijfel overgelaten of het het. kampioenschap ver diende. C.S.V. verloor met drievijf-cn hier door zjjn de rood-witten twee punten boven Rapiditas geëindigd. De tegenstandsters in de promotie-competitie zullen Laren (Utrecht), Tonido (Amsterdam) en waarschijnlijk Olym- pia uit de afdeling Alkmaar zijn. Twee ploe gen van deze groep komen voor promotie in aanmerking. Sport Vereent uit de tweede klasse dames West A zal moeten degraderen, want deze ploeg verloor de beslissingswedstrijd van VGV met vier—nul. IJmond 2 kampioen In de tweede klas Haarlem is ook de be slissing om de titei gevallen. 'Het tweede elftal van IJmond is namelijk kampioen ge worden. De Velsende club kan op eén buiten gewoon geslaagd seizoen terugzien. Zij ver overde immers twee kampioenschappen (beide tweede klas Haarlem dames en heren). Het eerste damesteam eindigde op de twee de plaats «n het eerste herenteam op de der de plaats. In de eerste promotiewedstrijd voor één plaats in de districts eerste klasse heren heeft Niloc 2 zich goed geweerd. In deze spannende wedstrijd hebben de oranje-zwar ten constant een overwicht gehad, dat welis waar klein, maar toch voldoende was om het Bussumse B.H-C. met tien—zeven te ver slaan. O.S.SSarstedt In Zandvoort waren twee buitengewoon aardige ontmoetingen tussen het eerste en reserve-team van O.S.S. en de teams van het Duitse „Sarstedt", dat in Zandvoort te gast was. Ook hier is gebleken, dat het hand- Lalspel in Duitsland een hoger spelpeil heeft bereikt dan in ons land. Opvallend was de goede techniek en lichaamsconditie van de gasten. Rekening houdend met deze factoren mog"n we toch spreken van goede resultaten van O.S.S. Vooral de wedstrtijd van het eer ste team was eervol, want het heeft Sarstedt gedwongen zich volkomen in de zetten, voor dat de Duitse ploeg tot de vijftien—tien over winning kon komen. De einduitslag bij de reserve-elftallen was zeventiennegen voor Sarstedt. als iemand, die zijn taak heeft volbracht en die plotseling de horizon wijder ziet, de hemel hoger, nu rust en ontspanning zijn toegestaan. Dat alles was niet erg dui delijk in haar; zij zou het niet hebben kunnen uitleggen, maar dat was het. Ze voelde alleen nog maar een lichte opwin ding en een grote vermoeidheid in haar armen en haar benen. Zodra zij het contact van de wat koude, maar zachte lakens voelde, kwam er over haar ledematen een grote ontspanning, een soort verdoving, die weidadig aan deed. En de slaap overmande haar, nam haar mee naar.een land zonder licht. Maria ging ook vroeg naar becl. Jeanne Lambert maakte in de kamer van Favier een ligstoel van twee fau teuils, een kussen en een veren dek, dat in een kast lag en jarenlang niet ge bruikt was. De oude man bevond zich bijna voortdurend in een soort van ver doving. Het hart scheen wat sterker na de aanval van de vorige dag. Maar de dokter, die tegen vijven nog een ogen blikje was geweest, dacht niet, dat het nog lang zou duren. De verlamming won snel terrein. Maar ten slotte weet men nooit.... had hij gemompeld bij het weggaan. Jeanne Lambert, die veel zieken had zien sterven, had échter de indruk, dat de arme man het met lang meer zou ma ken. Toch dacht ze niet, dat er veel te vrezen was voor de nacht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9