Felle woordenstrijd in Velsens raad over „onjuiste verklaring" MEAU de COLOGNE Het meisje uit BoisColombes "47//" Moeders liefste Wens Clowntje Rick Geslaagd congres van HiBiN in Haarlem Haarlems oudste op de Flora 4 Nieuw orgel in de Oud-Katholieke kerk Ex-patiënt van arts Samuels vrijgesproken Engelse tuinliefhebbers naar de Flora Kadercursus doeltreffende inkomensbesteding Voogdijvereniging „Tot steun" Teksten van Annie Schmidt door „De Toverlantaarn" Bestuurdersbond Haarlem: 10.420 leden Nieuw wegdek op circuit Voor de kinderen Bekroningen Flora Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON DONDERDAG 7 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteravond is het in Velsens raad vol komen onverwacht tot een heftige uitbar sting gekomen tussen de voorzitter, bur gemeester mr. M. M. Kwint en de wet houder van Onderwijs, de heer H. de Boer, naar aanleiding van een door de burge meester gewraakte voorbarige publicatie van het besluit van de Kroon op een door de raad aangevraagd beroep. Dit beroep betrof een haast alweer vergeten kwestie over de Lager Onderwijswet 1920, waaruit een bepaald voorschot op de vergoeding aan een bijzondere school voortvloeide en waarover de raad zoals men zich zal herin neren destijds uitvoerig debatteerde. In de vergadering van 24 Februari maakte de voorzitter zijn excuses voor het feit, dat het antwoord van de Kroon in een krant opdook, nog vóór de raad het onder ogen kreeg en hij sprak toen van een „lek", maar gisteravond is deze zaak opgerakeld met het pijnlijke gevolg, dat mr. Kwint wet houder De Boer betichtte van een onjuiste mededeling aan de raad. Het Koninklijk Besluit, inhoudende het antwoord van de Kroon zou namelijk nimmer in de Staats courant zijn gepubliceerd zoals de wethou der destijds bij interruptie opmerkte, maar in de „mededelingen" van het ministerie van Onderwijs, zodat niemand het had kunnen weten en dus steeds volgens de burgemeester de verdenking van een lek blijft bestaan. Wethouder De Boer, later gesteund door zijn fractiegenoot de heer Van Leusen (Ar beid) nam de handschoen op en er ontspon zich een felle woordenstrijd, waarbij geen der partijen een stap verder kwam. Wethouder De Boer reageerde onmid dellijk met een (onvoorbereide) tegenver klaring. ADVERTENTIE Het congres van de Vereniging van han delaren in bouwmaterialen in Nederland „HibiN" is tot dusver uitstekend verlopen. De deelnemers zijn enthousiast over de Flora en over hetgeen daarnaast hun werd geboden en speciaal voor de goéde organi satie van het Haarlemse ontvangst-comité. Hedenmorgen had de algemene vergade ring plaats met een record aantal deel nemers uit Nederland. De kopstukken uit de bouwmaterialen- industrie waren mede aanwezig en in zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer G. P. van Loon (van de N.V. v./h. N. de Gooyer te Zeist) tevens verwelkomen de vertegenwoordigers van zusterorganisaties uit België, Luxemburg, Engeland, Frank rijk, Duitsland en Oostenrijk. Er werden hartelijke woorden van waar dering en respect voor de Hibin-organisatie uitgesproken en men zag algemeen het grote nut in van de internationale samen werking te verstevigen en eikaars ervaring en diensten uit te wisselen. Naast de huishoudelijke punten werden er twee inleidingen gehouden en wel door de heer W. G. Tesser, directeur-secretaris van de Hibin, die als onderwerp had ge kozen „Verantwoordelijkheid", onder welke wekroep dit jaarcongres wordt gehouden. Verder was als spreker uitgenodigd de heer mr. H. Luyk, adviseur voor bedrijfs organisatie te Voorburg, schrijver van het boekje, dat zoveel aandacht heeft getrok ken „Waar blijft de tijd van de directeur", die een causerie hield onder de titel „De ondernemer, zijn tijd en zijn taak." Het was een zeer geanimeerde en vrucht bare vergadering, waarop de Hibin met voldoening zal kunnen terugzien. Hedenavond verenigen zich alle deel nemers aan het feestdiner in het Concert gebouw, morgen staat een excursie, en wel een boottocht naar de N.V. Kalkzand steenfabriek IJmuiden („de Kij") en de Cemy Hoogovencementfabriek op het pro gram. A.s. Zondag 10 Mei, 's avonds 8 uur, zal in de Vesperdienst het nieuwe orgel in de Oud-Katholieke Kerk aan de Kinderhuis singel te Haarlem in gebruik worden ge nomen. Tevoren zal de wijding plaats heb ben. Tijdens de dienst zal Alex de Jong ten gehore brengen muziek van Joh. Seb. Bach en Handel, alsmede een eigen Postludium. Het orgel, aangebracht als zolder-orgel, is gebouwd met twee manualen en vrij pedaal, volgens mechanisch-electrisch systeem, met elf sprekende stemmen en electrische wind- aandrijving. De kerkorgelbouwers J. C. Sanders en Zoon te Utrecht leverden het instrument. Hij voegde de burgemeester toe, dat deze verklaring zijn persoonlijkheid tekent en wees hem bovendien op een inconsequentie in zijn toelichting: het was geen verklaring zijnerzijds maar een interruptie. „U insi nueerde" aldus de heer De Boer, dat er een lek moest zijn." Toegevend, dat het antwoord van de Kroon niet in de Staats courant maar in het mededelingenblad van O. K. en W. heeft gestaan, meende de wet houder niettemin, dat het daardoor in genen dele een „geheim" stuk is geworden: het was al op diverse plaatsen bekend en ook het betrokken schoolbestuur wist er van. „Als u probeert", zo ging de wethouder verder, „zoals altijd tweedracht in het col lege te zaaien, dan lukt u dat niet. Uw in sinuatie houdt geen steek en persoonlijk had ik haar dan ook liever als kennis geving aangenomen." De Amsterdamse rechtbank heeft de 47- jarige monteur H. J. B. uit Haarlem, die er van beschuldigd was een meineed te hebben afgelegd in een tuchtzaak tegen de Amsterdamse arts dr. J. Samuels, vrijge sproken omdat het ten laste gelegde door de rechtbank niet bewezen geacht wordt. Dr. Samuels werd vorig jaar op grond van een door de Haarlemmer aanhangig gemaakte klacht eerst door het Medisch Tuchtcollege en in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof drie maanden als arts geschorst. Volgens de monteur, die zich in 1950 als patiënt tot hem had ge wend, zou de arts hem niet aan een vol ledig lichamelijk onderzoek hebben onder worpen. De procureur-generaal bij het hof had vrijspraak geëist. Dr. Samuels diende daar na eén aanklacht wegens meineed in tegen de Haarlemse monteur. Gisteren kwam een belangrijk Engels be zoek op de Flora en naar Haarlem, name lijk een gezelschap van ongeveer honderd leden van „The national gardens guild", een in 1927 opgerichte Engelse vereniging ter bevordering van alles wat met bloemen en planten te maken heeft. Ook vorig jaar werd door het hoofdbe stuur een achtdaagse tocht naar Nederland en de bollenvelden georganiseerd, waar over later geestdriftige verslagen versche nen in ,The Guild Gardener", het keurig uitgevoerde officiële maandblad van het gilde. Deze keer zijn behalve de Flora ook de Aalsmeerse bloemenveilingen en de Am sterdamse volkstuintjes in het reisprogram ma opgenomen. De idealen van het Gilde, dat in geheel Engeland afdelingen heeft, zijn er alle op gericht om bloem en plant overal in ere te doen houden en om zoveel mogelijk hun groei en bloei te bevorderen. Natuurschoon moet volop worden gebracht in de vaak zo sombere straten en huizen in de steden, in de scholen opdat de leerlingen de liefde voor bloem en plant wordt ingeprent en overal moeten stedelijke beplantingen wor den ontzien en zoveel mogelijk uitgebreid, vooral op „waste spots" (braak liggende stukjes grond) en langs er voor in aan merking komende toegangswegen. Het „Guild" organiseert wedstrijden voor stadstuintjes en bloembakken en ook bloe mententoonstellingen. In het Gilde is op genomen de Prison Gardening Association, die indertijd het prachtige initiatief geno men heeft om wat kleur en fleur te bren gen in de ongeveer zestig Engelse gevan genissen en daar voortdurend planten, zaden, tuinboeken en -gereedschappen heenzendt en er lezingen gaat houden over de kunst van tuinieren, indien enigszins mogelijk gevolgd door een practische de monstratie in de beschikbare ruimte bui ten. Met deze vorm van „occupational .the rapy" (arbeidstherapie) zijn verbazing wekkende resultaten behaald en wordt in menig geval de reclassering vergemakke lijkt. Deze lente bijvoorbeeld hebben in de Engelse gevangenissen 12.000 narcissen ge bloeid een geschenk van het National Gardens Guild. De Commissie voor Huishoudelijke, en Gezinsvoorlichting en de Nutsspaarbank te Haarlem organiseren op de Dinsdagen 12 Mei, 19 Mei, 2 Juni en 9 Juni een kader cursus voor de voorlichting over doeltref fende inkomensbesteding. De cursus wordt verzorgd door het Gezinsbegrotingsinstituut en is bestemd voor diegenen, die uit hoofde van hun ambt of beroep of van een vrij willig opgenomen taak belangstelling heb ben voor de problemen van de voorlichting omtrent een doelmatig gezinsbudget. Als docente in deze cursus treedt op mevrouw E. J. WilzenBruins, voorlich tingslerares van het Gezinsbegrotingsinsti tuut. Haarlems oudste inwoonster, mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, heeft gisteren ondanks haar 102 jaren ook een bezoek aan de Flora gebracht. Zij werd verwelkomd door directeur H. C. Vermeulen, die haar een fraai bouquet aanbood, en vervolgens maakte zij in een wagentje een rondgang over het uitge strekte terrein. Mevrouw Krouwels vond het prachtig en verliet op enkele plaatsen die haar bij zondere bewondering gaande maakten, haar voertuig om de bloemenpracht beter te kunnen zien. Op de foto ziet men haar tezamen met haar twaalf-jarige achterkleindochter Fransje, bij een der perken. De Haarlemse afdeling van de Vrijzinnig Protestantse Voogdijvereniging „Tot Steun" hield onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer L. C. Carstens, haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag over 1952 bleek, dat dit jaar een zeer werkzaam jaar is geweest. Er werden wederom ongeveer 35 kinderen verzorgd: een aantal dat het vol gend jaar stellig hoger zal zijn door ver scheidene voogdij-aanvragen. Van deze 35 kinderen werden er 6 in een inrichting ver zorgd, 25 in pleeggezinnen, vier hadden een betrekking voor dag en nacht. Kinderen, wier ouders van de ouderlijke macht ontzet of ontheven zijn wegens verwaarlozing hun ner plichten, werden geholpen. Het medisch opvoedkundig bureau verleende meermalen zijn adviezen. Op het resultaat van de op voedende arbeid kon met dankbaarheid worden teruggezien. Wel waren er enige teleurstellingen, maar men mag de toekomst van de meeste kinderen hoopvol tegemoet zien. Helaas liep het ledental dit jaar weer terug. Het propaganda-comité wil zich echter inspannen om neiuwe leden voor zijn ar beid te winnen. Mejuffrouw A. C. Thomée, kinderpsychia ter en mevr. M. Rutgers—v. Vrijberghe de Coningh moesten door drukke werkzaam heden bedanken voor hun bestuursfuncties. Benoemd wérd mevr. L. Valken-Vis, Mr. drs. Oosterbaan, die aan de beurt van aftreden was, werd opnieuw benoemd met algemene stemmen. Het jaarverslag van de penningmeester liet een niet ongunstig geluid horen, het geen oa.. te danken was aan een schenking en aan een legaat. Morgen, Vrijdag 8 Mei, geeft het Cabaret „De Toverlantaarn", bestaande uit oud leerlingen der Haarlemse Hogere Handels school (H.B.S. A), in hotel „De Leeuwerik" een programma, waarvoor de teksten wel willend ter beschikking zijn gesteld door mevrouw Annie M. G. Schmidt. De muziek is van Bob de Buisonjé, die ook de begeleiding verzorgt. Het vandaag verschenen jaarverslag van de N.V.V.-Bestuurdersbond Haarlem geeft een goed beeld van de uitgebreide werk zaamheden van de vakverenigingen op velerlei terrein. Het ledental der aangesloten organisaties ontwikkelde zich in het algemeen gunstig, alleen de Toonkunstenaarsbond verloor ongeveer de helft van zijn leden Het totaal steeg echter van 10.095 tot 10.420, dus met 325. Hieronder volgt een opgaaf van de ledentallen per 1 Januari van dit jaar: Metaalbedrijfsbond 1650; Ambtenaren bond Haarlem 1367; Bcuwbedrijfsbond 1273; Grafische Bond 1271; Vervoersperso- neel 1142; Transportbedrijfsbond 743; Mer- curius Haarlem 652; Bedrijfsbond Voe- dings- en Genotmiddelen 567; Algemene Bedrijfsgroepen Centrale 323; Textielbe- drijfsbond 204; Ambtenarenbond Santpoort 181; Hotelpersoneel 159; Meubelmakers- bond 145; Agrarische Bedrijfsbond Haar- dem 144; Bedrijfsbond Soc. Hyg. Diensten 125; Luchtvaartbond 82; Algemene Be drijfsbond 73; Apothekers Assistenten 60; Ambtenarenbond Heemstede 52; Bouwbe- drijfsbond Heemstede 41; Schoenmakers- bond 36; Ambtenarenbond Bloemendaal 34; Bouwbedrijfsbond Halfweg 29; Toonkun stenaarsbond 22; Mercurius Halfweg 17; Agrarische Bedrijfsbond Halfweg 17; Be drijfsbond voor de Tabaksverwerkende In dustrie 11. Totaal 10.420. Tot burgemeester van Ruurlo is benoemd jhr. mr. J. W. de Beaufort, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. ADVERTENTIE Assortiment-dozen van f4.- tot f7.50 HET BEROEMDE BLAUW-GOUD ETIKET ADVERTENTIE Op Maandag 11 Mei, de dag na de inter nationale motorraces om de Noordzee Tro phy, zal op het Circuit van Zandvoort een aanvang gemaakt worden met het aan brengen van het nieuwe wegdek. De werk zaamheden zullen ongeveer veertien dagen in beslag nemen. Gedurende die tijd is het circuit gesloten voor bezoekers. De nieuwe slijtlaag waarborgt de bekende stroefheid van het circuit en wordt met hetzelfde materiaal uitgevoerd als het oor spronkelijke wegdek. Tevens wordt de lig ging van de bocht ondefaan de Hunzérug enigszins verbeterd. Het Circuit van Zandvoort zal tijdig ge reed zijn om de deelnemers aan de Grote Prijs van Nederland op 7 Juni te ontvan gen met een slipvrij, nieuw wegdek. c De hele middag bleven de jongens op het ijs. Het begon al wat donker te worden, toen ze er eindelijk over dachten, naar huis te gaan. „Fijn gereden hebben we!", zei Bunkie, toen ze hun schaatsen losmaakten. „Nou", zei Rick. „Ik zou nog wel 'n hele tijd door willen rijden. Maar ik ben nou toch wel 'n beetje moe". „Morgen zullen we wel ijsvrij krijgen", meende Bunkie. „Dan kunnen we weer. Ik hoop maar, dat het nog 'n hele tijd blijft vriezen!" Dat vond Rick ook. Want schaatsenrijden is zoiets heerlijks! Toen ze naar huis gingen, voelden ze, dat hun benen toch wel 'n beetje stijf waren geworden. Ja, dat krijg je ook altijd in 't begin weer. Maar ook dat zou wel overgaan. Toen ontdekte Bunkie een bord, waarop een bericht stond. „Zaterdag wedstrijd in het hardrijden voor de jeugd", stond er. En er zouden mooie prijzen voor de winnaars worden uitgeloofd. „Rick, daar moeten wij ook aan meedoen!", zei Bunkie. „Nou, vast!", riep Rick. Er waren nog enkele dagen vóór de wedstrijd, en die namen ze waar, om eens goed te oefenen voor de komende strijd. Want ze wilden natuurlijk graag een goed figuur slaan! De uitslag van de beoordeling der vijfde binnententoonstelling (voorjaarskeuring der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde) op de Flora te Heemstede luidt: Extra ereprijzen: Zilveren médaille van de Koningin aan decoratieve groep Irissen van de Vereniging „De Iris". Zilveren médaille van Prins Bernhard aan decoratieve groep tropische gewassen van de Dienst van Hout en Plantsoenen, Haar lem. Zilveren médaille aan decoratieve groep Bougainvillea's, glabra en B. spectabilis in div. variëteiten, van de firma A. J. Ste- merding, Den Haag. Ereprijs 200,plus grote gouden médaille, aan decoratieve groep Gerbe- ra's, fa. C. Alkemade, Noordwijk. Ereprijs 300,aan decoratieve groep Irissen, Ver. „De Iris", Haarlem. Ereprijs 250.aan decoratieve groep tropische planten, Dienst van de Hout en Plantsoenen, Haarlem. Ereprijs 200.aan decoratieve groep kasplanten, firma G. Lodder, Utrecht. Grote Gouden médaille: groep Begonia's, Zaailingen Gloxinia's, Anthuriums, Bilber- gia's en Saintpaulia's, fa. P. v. d. Dussen en Zonen, 's-Gravenmoer; groep bindwerk van Amerikaanse Anjelieren, N.V. Anjer- kwekerij ,,'t Clooster" v/h E. Erens, Heem stede; groep Gladiolen, N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk; groep Lelies in diver se soorten, Vereniging „De Lelie", Haar lem; groep Gladiolen Nederl. Gladiolus Vereniging; groep Orchideeën E. H. Ten- haeff, Orch.kw. Orchidophilia, Aerdenhout. Gouden medaille: groep bloeiende en niet bloeiende kasplanten, enz., ingez. door fa. G. J. Bier, Nieuwerkerk aan de IJsel; groep winterbloeiende begonia's, firma D. Baardse Dzn., Aalsmeer; groep Hollandse irissen, firma J. de Goede, Breezand; groep bindwerk, fa. Hölsken en Schrama, Haar lem; groep bloeiende hortensia's, rhodo dendrons en bloeiende heesters, fa. D.Kees- sen Czn. en Zonen, Aalsmeer; groep hor tensia's, De Erven W. C. Keessen, Aals meer; groep bindwerk, firma Koper, Ben- nebroek; rotspartij, Kon. Kwekerij „Moer- heim", v.h. B. Ruys N.V., Dedemsvaart; groep diverse warme-kas planten, firma S. Pool en Zonen, Haarlem; groep kasplanten en tropische gewassen, jhr. J. A. G. Sand- berg, Wassenaar; groep bougainvillea's, glabfa en B.spectabilis in diverse variëtei ten, firma A. J. Stemerding, Den Haag; groep bloeiende en niet-bloeiende kasplan ten, C. G. van Tubergen N.V., Haarlem. Grote verguld zilveren medaille: groep siermais, Tuinbouw Inr. A. G. van Ame- rongen, Woerden; groep orchideeën, H. v. d. Ende, Haarlem; groep tritonia's, orni- thogalums en alliums, H. J. Hoenderdos, Santpoort; groep matthiola's en Franse ge raniums, firma Keessen Hameland, Aals meer; groep cactussen en vetplanten, firma J. Kool, Gouda; groep afgesneden rozen, Adr. Noordam N.V., Aalsmeer. Verguld zilveren medaille: groep diverse snijbloemen, kwekerij „Groot Bentveld", mej. Posthuma, Aerdenhout. Zilveren medaille: aan decoratieve groep bloeiende en niet-bloeiende kasplanten, firma Van Empelen en Van Dijk, Aerden hout; groepje syringa vuig. „Primrose", fa. Jan Spek, Boskoop; groepje echeveria's, H. Ziegler, Kronbühl bei St. Gallen (Zwitser land). HAARLEM, 6 Mei 1953 ONDERTROUWD: 6 Mei. H. Warmer en M. de Wit; P. J. van der Ploeg en G. M. Bottelier; A. N. van der Veldt en M. J. F. Koene; J. H. Frensen en W. A. M. van War merdam; E. H. Warmer en M. M. Rompa; G. ten Have en Z. Rosmolen; P. A. Dreijer en M. Vermeer; M. Zijlstra en F. M. Musch; L. F. L. Ost en Y. E. Pottkamp; W. J. J. Fran- kemölle en A. J. E. van Koningsbrugge; D. Philippo en C. A. Keizer; F. A. Aué en E. C. van Slooten; P. A. Smits en E. M. Dries- sen; W. J. M. Koster en A. M. P. Witjes; P. J. S. van der Geest en Th. M. Hulsebos; C. Kip en H. M. Massa; J. B. Steffens en C. J. Hermans; H. Serné en J. M. P. Peters; J. Engelmoer en E. Staats; J. de Bondt en M. A. Borst; H. Klinkhamer en Th. M. van Wijk; J. A.. Stekelenburg en W. de Klerk; J. C. den Hamer en A. C. Lod wijks; C. J. G. Hermans en H. M. Lasschuit; M. Luikinga en W. van Pellecom; C. Rosmolen en A. Auf- derheijde; H. Fruijt van Hertog en E. H. Roos; O. V. de Lugt en G. F. Houtwipper; E. Belgraver en J. J. de Bruijn. GEHUWD: 6 Mei, Q. Buijs en B. M. Vi- veen: P. B. Asseler en A. M. T. Schouw; W. J. N. Timmers en D. S. Delange; J. A. van der Hulst en W. H. M. Zipp; P. Valentijn en M. J. Mekenkamp; J. H. Waller en J. van Ganswijk; H. Kneijnsberg en J. M. Derks; R. M. Spruit en M. Abbink; B. Steensma en E. H. A. Jansen; W. A. van den Bos en E. C. C. Nieste; W. Volk en J. Braakenburg; P. W. Visser en H .C. Boseker; H. B. Westerhof en D. Kaldenbagh; A. G. Plantema en J. E. Hagebout; A. Chr. van Teeseling en E. de Buijzer; J. F. Lommerse en A. W. M. Kip- hardt: A. B. van Trotsenburg en H. M. van Rossum; J. C. Breur en J. Groes; J. N. Hee remans en M. C. Roosloot; C. D. van Bergen en J. Snel. BEVALLEN van een zoon: 4 Mei, W. J. van der Linden—Steinhoff; A. E. de Smit— Weimar; 5 Mei, O. M. BruinsCollard; M. A. J. Westerhuis—van Gestel; A. Ch. Kolk— Houben: 6 Mei, C. M. SchoenMeijers; A. C. de Nijsvan Oei. BEVALLEN van een dochter: 5 Mei, M. Th. BarendsTaling; A. M. SeijffertWij- minga; C. van Haaster—Massop; T. Klerk— Stoln; 6 Mei, J. Dol—de Boer. OVERLEDEN: 4 Mei, H. Balk, 78 j., Pe- pijnstraat; 5 Mei, A. W. P. van Hackenvan der Made, 63 j„ Kamperlaan; C. A. J. van Dijk. 70 j., Frans Halsstraat; A. M. Meir- mans—Geerts. 49 j„ Brouwersstraat. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 14) Jok niet, Lyrou. Je moet op hetzelfde ogenblik als ik gewekt zijn door het zelfde lawaai. Hoe heb je, in het donker, de tijd kunnen vinden om je zo aan te kleden? De kleine had enigszins een kleur gekre gen. Maar dat zag men niet erg in het half duister. Het was niet het lawaaimaar het licht Lysou hield er niet van om te jokken. Natuurlijk kon zij niet de hele waarheid vertellen. Een geheim bewaren en jokken, dat is ongetwijfeld niet het zelfde. Maar toch! Hoezo, het licht?Welk licht? Ja, door de luikendat bewoog als een autolamp Misschien was het dat, wat me gewekt heeft? Maar dat kon een auto zijn? Waar om ben je dan opgestaan? Maria wreef zich nog maar steeds over haar been. Zij zei niets. Jeanne Lambert zou vast en zeker beter weten hoe ze het kind aan het praten moest krijgen. Om die man Jeanne was in de andere leunstoel gaan zitten. Lysou stond vlak bij haar. Zij pakte het kleine bonde hoofdje, legde het op haar schoot en streelde de zachte haren, de donkere en lichtere lokken. Kom, schat, je praat als een sphinx. Het is nu niet het ogenblik om raadseltjes op te geven. Wil je me alles vertellen en bij het begin beginnen? Lysou liet haar begaan. Zij hield ervan, dat Jeanne haar tegen zich aandrukte; zij had het warmer, wanneer die haar in haar armen hieïd. Een gedachte begon in haar geest aan de ene kant vroegrijp, aan de andere kant nog zo kinderlijk vorm te krijgen. Het geheim van oom, dat zij niet zou verraden voor alle strelingen in de wereld, voor alle cadeaux, zelfs niet voor de trapauto, die zij met Kerstmis vorig jaar had gezien in het warenhuis. Dat ge heim, dat was de geschiedenis van de secretaire, van de brief voor mijnheer Dor- sel. Maar de man van voor het eten, de schaduw van de wijde jas in de mist, en het gevecht in de vestibule, en de vlucht in de nacht, dat was niet het geheim van oom. Een verborgen samenhang tussen die verschillende dingen kwam wel bij haar op, maar het was zo onduidelijk, zo wazig, dat dat nog samensmolt met het onbe wuste. Het was alleen de punt van een andere gedachte, welke opkwam tussen vele andere, maar die nog niet voldoende kracht had om haar te verhinderen te pra ten. Ze had met meteen antwoord gegeven. En Jeanne had haar niet gedwongen. Zij liet haar hand zachtjes over het voorhoofd van Lysou gaan, over haar oogleden, waar onder zij de ogen voelde bev/egen, zoals men het kloppen van het hart van een vlinder veelt. Het was toen ik met Aglaé thuis kwam, Jeanne, begrijp jeIk ben zo bang geweest Jeanne liet haar uitpraten. En toen ze klaar was: Waarom heb je ons niet gewaar schuwd? vroeg ze. Zij keek schuins naar het kinderge zichtje op haar schoot, de kleine neusvleu gels, bijna transparant, de lippen gebogen als de blaadjes van een roos. Zij zag de oogleden een beetje trillen, donkerder wor den, een kleine traan opwellen onder de bleke oogharen. Ik schaamde me een beetje.bang te zijn, mompelde Lysou bijna onhoorbaar. Mijn arme kleine lieveling.... Maar dat is toch heel natuurlijk. Zij voegde er bijna vrolijk aan toe: Een kwade man zoals die, in de mist.Ik zou ook bang geweest zijn Met haar hand halverwege tussen haar heup en haar knie was Maria ingedom meld in haar leunstoel. Nu ga je gauw weer lief naar je bed, meisje. Bijna half vier. Het is te gek om los te lopen! Je moet morgenochtend weer naar school! Vlugik ga met je mee. Alvorens de kamer uit te gaan, keek Lysou naar haar oom. Hij had zich al die tijd niet verroerd. Maar Lysou zag, dat zijn ooglid wat opgetrokken was en dat zijn pupil zich bewoog om naar haar te kijken. XIV Lysou weekte haar boterham in de melk, toen Maria een kreet slaakte en de krant liet vallen, die ze aan het lezen was. O, dato, dat Wat scheelt je, Maria? Lysou had haar schooljurk aan. Haar schooltas lag op de hoek van de tafel. Ze had expres haar boek voor godsdienston derwijs vergeten, zodat ze een voorwend sel had om weer naar boven te gaan, als mijnheer Dorsel zou komen voor zij naar school was. Zij hoopte zo dat hij zou ko men, dat ze hem een ogenblikje alleen zag om hem de enveloppe van oom te kunnen geven. Haar aandacht was helemaal in be slag genomen door het wachten op de bel. Maar misschien zou hij later komen.... Maria was zo in de war, zo ontdaan, dat ze geen woord kon uitbrengen Die arme mijnheerHet is ver schrikkelijk!ik die rekende.... Lieve God!Gewurgd.... Maar wie, Maria, wie dan, zeg het Mijnheer Dorselhet staat in de krant. Lysou werd bleek. Ze begreep het niet goed. Zij begreep het nog niet. Maar mijn heer Dorsel was iets overkomenEn dat, dat was ontzettend. Zij durfde de krant niet te pakken. Maria bood haar altijd te proberen die te lezen. En mevrouw Lancelin zei dat het verkeerde lectuur was voor kleine meisjes, dat haar maar op allerlei verkeerde ge dachten zou brengen En toch moest zij meer weten. En Maria zat daar maar, binnensmonds allerlei onbegrijpelijke woorden uitend, haar gezicht rood van opwinding, terwijl haar grijze lok heen en weer zwaaide. Maar wat heeft men in 's hemels naam gedaan?De enige die kon.... en ik verwachtte. Lysou duwde haar stoel achteruit en kwam bij haar staan. Vertel het eens, Maria, vroeg zij zachtjes. De oude dienstmaagd pakte de krant weer op, die op de grond was gegleden. Mijnheer Dorsel.... men heeft hem vermoord. Vermoord? Ja, gewurgd, zoals men in de krant zegt. Maar misschien heeft men zich wel vergist en is het toch niet waar Zij pakte het opengevouwen blad, zette haar bril weer op zijn goede plaats, juist in het midden van haar neus. Het staat hier, zie je wel.... Zij las het weer, hardop, als om er ze ker van te zijn, dat ze zich niet vergiste. „Vannacht, tegen half drie, hebben po- Uüe-agenten op hun ronde bij de brug van N«ullly het lijk van een man van middel bare leeftijd gevonden. Het schijnt dat het slachtoffer juist overleden was. Op zijn hals heeft men duidelijke tekenen gevon den van wurging. Het slachtoffer kon snel geïdentificeerd worden dank zij diverse papieren, die men in zijn portefeuille vond. Het betreft een zekere Anselme Dorsel, oud-inspecteur van de Süreté, die de lei ding had van een particulier informatie bureau. De motieven voor de misdaad zijn onbekend; maar de veronderstelling van roof moet worden uitgesloten, daar ver scheidene duizenden francs in zijn porte feuille zijn gevonden. Gaat het om een wraakneming? Dat is mogelijk, gezien de figuur van de heer Dorsel. Op dit ogen blik kunnen wij slechts het ruwe feit van de moord signaleren. De politie, die onmid dellijk gewaarschuwd werd. stelt een on derzoek in!" Maria hakkelde wat bij het voorlezen. En Lysou had moeite haar te volgen. Zij begreep niet alles Dus, vroeg zij nog eens, hij is dood? Natuurlijk is hij dood. Lysou wist, dat men de doden niet te rugzag. En dat alleen was voor haar van belang. Zij zou mijnheer Dorsel met zijn wat harde stem en zijn prikkende snor niet meer terugzien. Zij zou hem nooit de brief van oom kunnen geven. De brief van oom. Lysou bleef daar, onbeweeglijk, voor de tafel staan. Dat alles ging haar boven haar verstand, nam de vormen aan van een nachtmerrie. Het was te veel voor haar... Maria gaf haar echter een standje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6