Chauffeurs vulden rijtijdenboekjes niet volledig in Vereniging van Huisvrouwen hield in Haarlem een streekdag Kort en bondig <^Brieven aan de redactie Locomotief en Rudge Weer kolenvoorschot voor gesteunden Twee maanden zitten en twee jaar lopen Ir. R. G. Veenebos gehuldigd Heemsteedse verlichting alleen tijdens Flora Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging Bloemendaal BAKKER5 BEHANG Heemstede Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HAARLEMSE RECHTBANK Officier van Justitie acht chef vervoermaatschappij niet aansprakelijk Nico van Schagen Zonen Bloemendaalse koopman vrijgesproken Branddeur uit bezetting deed goede diensten Dame slipte in tramrails Chauffeur had gedronken: Bejaarde fietser door vrachtauto „geschept" Stoeiende meisjes vielen uit „Lochem-expresse" Uitvoering van „De Glasblazers" ROOM IJST A ART Directeur Bouw- en Woning toezicht in het zilver Biljarten Vandaag begint tournooi Met rasse schreden naar 600.000ste bezoeker Succes voor Nederlandse violist in Parijs Bloemen en planten staan bij de vrouw in middelpunt der belangstelling „COVELUX" H.S. Plasticlak VERFIND. „COVELINE" Opnieuw stijging Trophy Cork Brand op een zeilboot in Hillegom Jaarvergadering in restaurant Brinkmann Mgr. Huibers op de Flora Sanatoria-col lecte „De vier Müllers" voor Puttershoek DONDERDAG 7 MEI 195 3 Volgens de Rijtijdenwet van 1936 moeten alle chauffeurs van vrachtwagens en auto bussen een rijtijdenboekje bijhouden. Hier in moeten zij de begintijd en de eindtijd van hun dienst invullen, zodat bij een eventuele controle de ambtenaren direct kunnen nagaan hoelang de betrokken chauffeur met zijn wagen heeft gereden. Ook de bestuurders van de N.Z.H.V.M. moeten zulks doen en aangezien enkelen van hen dit hadden nagelaten, stond van morgen de chef van de vervoerdienst voor de Haarlemse rechtbank terecht. Enige tijd geleden had de Haarlemse kanton rechter de chef aansprakelijk gesteld voor het naleven van de verordeningen en hem veroordeeld tot vier geldboetes van tien gulden, omdat bij vier chauffeurs de boek jes niet volledig waren ingevuld. Hij was van dit vonnis in hoger beroep gegaan en vanmorgen ging de rechtbank diep in op de vraag of de chef of de chauf feurs nu aansprakelijk gesteld dienden te worden. De chauffeurs hebben door middel van een dienstorder opdracht gekregen de rij tijden nauwkeurig in te vullen en de con troleurs hebben de taak de tweehonderd vijftig a driehonderd bestuurders te con troleren. Ook de garagechef moet deze tijden nakijken, maar hij heeft het vooral bij het uitrukken van de wagens zo druk, dat hij niet voldoende aandacht aan deze verordening kan schenken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dat de chef van het vervoer hier niet strafbaar gesteld kan worden en hij eiste dan ook ontslag van rechtsvervolging. De verdediger mr. H. J. Pot, toonde aan de hand van verscheidene rapporten van controleurs aan, dat de betrokken vier chauffeurs regelmatig gecontroleerd wer den, maar niettegenstaande deze maatrege len toch nagelaten hadden de boekjes naar behoren in te vullen. Mr. Pot was voorts van mening, dat het invullen van de rij- ADVERTENT1E GROOTSTE KEUZE BIJ GIERSTRAAT 40—42 TELEFOON 17768 Evenals verleden jaar hebben Burge meester en Wethouders van Haarlem be sloten de door de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken gesteunden een voorschot te verstrekken, dat bedoeld is voor de aan koop van brandstoffen. In de maanden Mei en Juni zal men dan kunnen profiteren van de in die periode geldende lagere prijzen. Het voorschot bedraagt zeventig gulden voor gezinnen en 35 gulden voor alleen- wonenden eri alleenstaanden. De terugbetaling gaat direct in door mid del van inhoudingen van vijftig cent tot een gulden op de wekelijkse steun tot de winterbijslag wordt verstrekt, dat is per 1 October. Dan wordt de gehele winter bijslag (drie gulden per week voor gezin nen) ingehouden, zodat het voorschot dan snel wordt afgelost. De zesenzestigjarige koopman H. v. d. M. uit Bloemendaal, die wegens het hulp verlenen aan de Duitsers in 1949 door het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van vier jaar en tevens voor het leven ontzet was om een leidende functie in het grafi sche handelsbedrijf uit' te oefenen, stond veertien dagen -geleden terecht omdat hij dit vonnis zou hebben overtreden en toch een, overigens klein, bedrijfje zou hebben opgericht. Hij werd vanmorgen vrijgespro ken. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had een gevange nisstraf van een maand geëist. Vorige week is het pand Spaarnwouder- straat 5 van de heren J. B. Wijnants en Co. fabrikanten van springveren en matrassen, door brand verwoest en het naast gelegen pand, waarin de springverenfabriek is ge vestigd, is behouden gebleven. Men deelt ons mee, dat dit te danken was aan een brandvrije deur. Tijdens de sta king der Nederlandse .Spoorwegen in September 1944 vroeg de chef van de Centrale Werkplaats aan de heer Wijnants of deze een veilige plaats had voor kost bare instrumenten, aangezien de Duitsers alles wilden wegslepen. De heer Wijnants stelde een verdieping boven de spring verenfabriek ter beschikking. De eerste verdieping van het pand nummer 5 had een open doorgang naar de verdieping boven de springverenfabriek in perceel nummer 7. Daar het hier om kostbare instrumenten ging moest er een brancjvrije deur gemaakt worden, hetgeen geschiedde. Langs de wand tot aan de zolder werden goederen opgestapeld, waardoor de deur onzichtbaar werd. De deur is na de bevrijding niet gesloopt en daardoor is pand Spaarnwou- derstraat 7 en de springverenfabriek ge spaard gebleven. Gistermiddag had op de Lieve Vrouwe gracht een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een 39-jarige Haarlemse wielrijdster C. A. van B. De bestelauto rijdende in de richting Anthoniestraat pas seerde op de Lieve Vrouwegracht twee wielrijdsters op het moment dat een van hen met het voorwiel in een tramrail raak te. De dame viel tegen de vrachtauto. Met een hersenschudding moest zij naar het <0x-wie Gasthuis worden vervoerd. tijdenboekjes bij de N.Z.H. louter een for maliteit was omdat men toch altijd aan de hand van het dienstrooster kon nagaan hoe lang de bestuurders hadden gereden. Ook hij was ervan overtuigd, dat de chauffeurs aansprakelijk gesteld dienen te worden, indien zij de Rijtijdenwet overtreden en hij sloot zich dan ook bij de eis van de officier van Justitie aan. De rechtbank bepaalde de uitspraak ten slotte op 21 Mei. Op de avond van de zestiende Februari reed de automobilist H. Th. F. P. uit de Haarlemmermeer met zijn auto op de Cruquiusweg plotseling naar het linker ge deelte van de weghelft en ramde een te genligger, die bestuurd werd door me vrouw W. D. M. uit Heemstede. Veertien dagen geleden hield de Haarlemse recht bank zich bezig met de vraag of de be stuurder P. al of niet te veel had gedron ken om de auto te besturen. De officier van justitie meende toen, dat P. zeer ze ker te veel geestrijk vocht tot zich geno men had en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden, de ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar en de verbeurdverklaring van de personenauto. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de autobestuurder tot een gevangenisstraf van twee maanden en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf had een aanrijding plaats op de hoek van de Schoterweg en de Dr. Leijdsstraat tus sen een vrachtauto en een 71-jarige fietser. De wielrijder reed in Zuidelijke richting op de Schoterweg voor de vrachtauto uit. Bij de Dr. Leijdsstraat week hij plotseling naar links uit. De vrachtautobestuurder kon niet tijdig remmen en schepte de be- jaarde met het linker spatbord. Het slacht offer werd tegen de grond gesmakt en kreeg een linkerdijbeen- en linker arm breuk. De man is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Gisteravond om half zeven zijn in de Jansstraat bij de Grote Markt twee meis jes van zeven jaar al stoeiende uit het miniatuurtreintje de „Lochem Expresse" gevallen. Een van de meisjes kreeg enkele schaaf wonden en schrammen aan het gezicht. Per ziekenauto is zij naar haar woning ge bracht. Op Zondagmidag 10 Mei geeft de ope retteclub van de speeltuinvereniging ,,De Glasblazers" in het Haarlemse Concertge bouw een uitvoering. Gespeeld worden de operettes „Lente bloemen" van C. M. van Hille-Gaerthe en Catharina van Rennes en „Goudmuiltje" van M. A. Brandts-Buys jr. ADVERTENTIE Volop voor 6 pers. f 3.10 Volop voor 9 pers. f 3.95 Bestel voor Zaterdag 5 uur telefoon 11 503 of 22396 en de taart wordt op Moederdag zelf op elk gewenst uur thuisbezorgd U kunt ook bestellen bij: J. M. Heyligers, Zandvoortselaan 355, Aerdenhout, Tel. 27529 R. K. F. Snel, Bloemendaalseweg 279, Haarlem. Tel. 12712 T. Janknegt, Zandvoortselaan 107, Heemstede, Tel. 26088 Hedenmorgen werd op het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht aan de Kruis straat de directeur van dit bureau en van het gemeentelijk woningbedrijf, ir. R. G. Veenebos, gehuldigd, die op deze dag 25 jaar in dienst is van de gemeente Haarlem. Hij werkte aanvankelijk als ingenieur bij Openbare Werken en kwam op 1 Januari 1931 als adjunct-directeur in dienst bij Bouw- en Woningtoezicht. Op 1 Februari 1949 werd hij directeur van dit bureau. Daarnaast was hij jarenlang directeur van het Prijzenbureau van Onroerende Zaken, tot dit op 1 Januari 1951 werd opgeheven. Nadat de jubilaris, die in gezelschap was van zijn echtgenote, een dochter en een zoon, reeds in de burgemeesterskamer op het Stadhuis door mr. Cremers was gecom plimenteerd, werd hij verwelkomd op het bureau aan de Kruisstraat. In tegenwoor digheid van het personeel werd ir. Veene bos toegesproken door wethouder Ange- nent, die zijn waardering uitte voor de be kwaamheden van de jubilaris, die juist in de moeilijke tijd, die de woningbouw thans doormaakt, van zulk een groot belang zijn. Hij overhandigde hem een geschenk onder couvert. Daarna werd namens het personeel het woord gevoerd door de ad junct-directeur van het bureau, ir. H. W. Steffelaar, die hem een schrijfgarnituur overhandigde. De heer J. H. Steinkamp, een der direc teuren van het gemeentelijk energiebedrijf, sprak namens de directeuren der bedrijven en de hoofden van diensten en tenslotte werd het woord gevoerd door de oud-direc teur van het bureau, ir. D. Kruyf, die vroe ger met de jubilaris heeft samengewerkt. Er waren verscheidene bloemstukken binnengekomen, waaronder een van de Schoonheidscommissie, waarvan ir. Veene bos ambtshalve ook lid is. Zijn echtgenote viel een bloemenhulde ten deel. Vandaag zal beginnen in café Doves in Haarlem het laatste tournooi in het district Haarlem van de Nederlandse Bil jart, Bond. Dat is het tournooi om het kam pioenschap eerste klasse kader 38/2, waar van de wedstrijden onder leiding van de biljartvereniging „Vriendenkring" op Don derdag 7, Vrijdag 8, Zaterdag 9, Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei worden ge speeld. De deelnemers zijn A. Agema (b.c. Hof van Holland), J. Lamers (b.c. Excelsior), J. van Rongen (b.c. Hof van Holland) en J. Steffërs (b.c. DES). De lengte van de par tijen bedraagt 350 caramboles. Er wordt een dubbel rooster gespeeld. Wij vernemen, dat de zeshonderdduizend- ste bezoeker in het komende weekeinde op de Flora wordt verwacht. Er zijn berichten gelanceerd, dat over wogen wordt de Flora tot en met Pinkste ren te laten voortduren. Dit is ten enemale onjuist. Wanneer de stand der gewassen daartoe aanleiding geeft, kan de tentoon stelling ten hoogste enkele dagen worden verlengd, dus niet langer dan tot en met Zondag 17 Mei. Een beslissing hierover zal morgen in principe worden genomen. Wel zal, zoals wij reeds gisteren meldden, Haarlem-Lichtstad worden geprolongeerd tot en met 26 Mei. Gisteren hebben Gedeputeerde Staten reeds besloten hun aandeel in de verlich ting die van het gouvernementsgebouw aan Paviljoenslaan en Dreef eveneens tot die datum voort te zetten. Uit Heemstede vernamen wij evenwel, dat het niet in de bedoeling ligt de ver lichting van Raadhuis, Nederlands Her vormde kerk en Molentje te continuëren, nadat de Flora gesloten is. De Nederlandse concertviolist Jaap Em- ner heeft (met medewerking van de pia nist Max van Doorn) een recital in de sa lon van de Franse dirigent Maurice Hewitt ADVERTENTIE Een wonder van Dekking en Glans is in pasteltinten. Vlakglans - zeep- en sodavast. Per kg-bus groot volume 4.25 GED. OUDE GRACHT 95 - HAARLEM Huiselijk, aan lange gedekte tafels, zaten vanmorgen ruim zeshonderd dames, leden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in de grote zaal van het Concert gebouw, waar de streekdag van het gewest Noordholland werd gehouden. De afdeling Haarlem fungeerde als gast- vrouwe en de presidente, mevrouw A. Ha- makerWillink zeide, dat het feestelijk 'is als zodanig op te treden. Het bestuur heeft daarom gaarne de streekdag voorbereid. Zij heette in haar openingswooi'd vertegen- wooi-digsters van het hoofdbestuur welkom en het erelid der Haarlemse afdeling, me vrouw J. L. VisserBrutel de la Rivière. De ere-presidente, mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn was verhindei'd de bijeenkomst bij te wonen. Mevrouw Ha maker vervolgde, dat er in het bondslied staat „Eendracht maakt macht". Het is goed dat te weten. Zij hoopte, dat de huis vrouwen een prettige dag zullen beleven in Haarlem en Heemstede. Nadat het bondslied gezongen was trad mejuffrouw Cor Igesz met haar Haarlems Huisvrouwenkoor op. Zij had een geva rieerd progi'amma samengesteld, dat bij zonder in de smaak viel. Als soliste wei'kte fVerkort weergegeven) Jonge Duitsers. Het spijt ons dat de heer J. E. v. d. B. ons door zijn ingezonden brief aan de redactie van dit dagblad heeft genoodzaakt daarop in het openbaar van repliek te dienen. Het is nu onze plicht een en ander toe te voegen aan zijn mede delingen waardoor o.i. een ander licht wordt geworpen op de door hem gewraak te „mars", terwijl wij tegelijk onze houding t.o.v. de door ons ontvangen groep Duitse jongeren willen bepalen. De heer v. d. B. suggereert dat de „mars" een demonstratief karakter droeg. Dit is te enen male onjuist. Er werd in één groep van de Jeugdherberg J. G. gewandeld rechtstreeks naar de voetgangerstunnel te Bloemendaal (dus geheel langs de rand van de stad), waarbij ter opluistering en om het tempo te regelen het T. en P.-corps vooraf ging. De autoriteiten van Haarlem gaven hun toestemming hiervoor. De groep bestond voor een deel uit Nederlandse jeugd en niet alleen, zoals de schrijver doet voorkomen, uit Duitse jeugd. De autoritei ten van Bloemendaal hadden medegedeeld dat vanwege een herdenkingsdienst in de Herv. Kerk aldaar, door het corps niet mocht worden gespeeld. Niet begrijpelijk is het ons dat de heer v. d. B. een groep Duitse jeugd van ge middeld 17—18 jaar, die in de oorlogsjaren nog kinderen waren en alleen maar het leed en de naweeën van de oorlog hebben ervaren, als „marcherende Germanen" be titelt. Als we zulke gedachten blijven koes teren is elk streven naar vereniging van de Europese volken nutteloos. Wij geloven, heer v. d. B., de ware geest van het verzet niet is voortgekomen uit haatgevoelens t.o.v. de Duitsers, maar uit liefde tot de vrijheid en om het geluk van de mensheid te bevorderen. Uiteindelijk heeft het verzet ook gediend om de Duitse jeugd te bevrijden van een slavenjuk en op te voeden tot zelfstandige en vrijheid lievende mensen. En nu is het uw en onze taak om daarmee verder te gaan. Deze groep Duitse jeugd heeft zich er van kun nen overtuigen wat een zelfstandig en vrijheidlievend volk geheel uit vrije wil tot stand kan brengen. Bereidheid om ook de Duitseri te zien als volwaardige deelgenoten in een Euro pese gemeenschap kost moeite en zelfover winning, dat behoeft geen betoog. Zonder die zelfoverwinning gaat het niet en onze gevoelens zullen daarom menigmaal in het gedrang komen. Tenslotte, heer v. d. B., u wilt het motief voor onze handelwijze weten. Mogen wij u vragen, als u werkelijk verbroedering zoekt met hen die u leed hebben berokkend, neemt u dan alle reserves in acht of han delt u gelijk de vader in de gelijkenis van de verloren zoon en richt een feestmaal aan? Bestuur C.J.M.V. Haarlem-Noord". Haarlem, 5 Mei 1953. Scheurende huizen. In uw blad van 30 April j.l. werd medegedeeld, dat de be woners van de Zandvoortselaan zich met een adres tot de Heemsteedse Raad hebben gericht om invoering van een maximum- snelheidsbepaling te verkrijgen. Zij wijzen erop, dat het verkeer door hun laan de laatste jaren zo is toegenomen, dat de ge-- volgen daarvan in hun huizen merkbaar worden in de vorm van scheurende muren en dei-gelijke. Deze ernstige klacht over het ontstaan van scheurende muren en dergelijke is mijns inziens niet alleen een gevolg van het toegenomen verkeer, doch zal voor een groot deel haar oorzaak vinden in de min der solide bouw der huizen. In dit verband merk ik op, dat in vele nieuw gebouwde huizen op plaatsen in Heemstede, waar geen druk zwaar verkeer bestaat, niettemin na een jaar reeds scheu rende muren en dergelijke zich voordoen. Ik meen, dat het scheuren van muren en dergelijke in de nieuwbouw, een gevolg is van het feit, dat de minimum eisen aan grondwerk, materialen enzovoorts te laag worden gesteld en dat waarschijnlijk geen voldoende toezicht wordt uitgeoefend op het nakomen der bouwvoorschriften. Dat hierdoor vele huiseigenaars de dupe zijn, zal wel geen nader betoog behoeven. Het is daarom een dringende eis. dat een grondig onderzoek wordt ingesteld naar" de werkelijke oorzaken van de vele klachten over hulzen met scheurende muren. EEN HUISEIGENAAR mee mevrouw MondriaanLigthart, die Standchen van Fr. Schubert ten gehore bracht. IJbel van Gelderen verzorgde de begeleiding. De presidente van de Haar lemse afdeling had in haar openingswoord opgemerkt, dat de leden trots op het koor zijn. De deelneemsters aan de streekdag zullen die mededeling na het optreden be grepen hebben. De presidente van het gewest, mevrouw Swanenburg de Veye uit Alkmaar, richtte zich eerst tot het bestuur der afdeling Haarlem en dankte het voor de wijze van voorbereiding van de bijeenkomst. Zij zeide, dat de bezoeksters reeds in een goe de stemming zijn gebracht door de zang van het Huisvrouwenkoor. De presidente deed mededelingen over de werkzaam heden van het gewestelijk bestuur. Het is van groot belang streekdagen te houden. Het saamhorigheidsgevoel wordt bevorderd doordat uit alle afdelingen van het gewest leden aanwezig zijn. Het onderling contact wordt bevorderd en men krijgt het be wustzijn dat men lid is van een vereniging. Noordholland is een mooie provincie om een streekdag te houden. In veie streken zijn mens, natuur, techniek en cultuur ver enigd. Dat bleek in Bergen, Amsterdam, Hoorn en Wieringermeerpolder, waar de vroegere Streekdagen gehouden zijn. Thans is Haarlem aan de beurt, in welks om geving de Flora wordt gehouden. De plan ten en bloemen staan op de tentoonstelling in het middelpunt der belangstelling. Dat was reeds in de loop der eeuwen. Bloemen hebben een belangrijke rol vervuld in het leven der mensen, speciaal van de vrou wen. Bij bijzondere gebeurtenissen wox-den de bloemen gebruikt, zoals bij verwelko ming, bij het brengen van hulde en dank en bij het brengen van een afscheidsgroet. Bloemen vertroosten en vertederen hen, die ze ontvangen; ze maken het leven blijder en rijker. Over de Flora wilde mevrouw Swanenburg niet uitweiden, omdat hier over een lezing gehouden zal worden. Wel kon zij de dames voorspellen, dat haar in de middaguren een verrukkelijk schouw spel wacht. Nadat mevrouw Groenier namens het hoofdbestuur een begroetingswoord had gesproken, sprak de heer R. H. van der Hart over de Flora 1953. In zijn inleiding herinnerde hij aan de belangstelling van de huisvrouwen voor bloemen en planten in de huiskamer en in de tuinen. Vervol gens deed hij mededelingen over bloemen, die verband houden met de Flora en over de organisatie van de tentoonstelling. De leden verenigden zich aan een ge meenschappelijke lunch. Voor de middag uren stond een bezoek aan de Flora op het programma. ADVERTENTIE Naar verluidt bedroeg de omzet van Trophy Cork in April 743.800 stuks tegen 545900 in Maart. Een stijging dus van 36.4 Insiders verwondert dit niet. gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. Dinsdagavond werd een begin van brand ontdekt op een aan de Wilhelminalaan lig gende zeilboot. Aandrijvend brandend pa pier kwam met de boot in aanraking, die vlam vatte. Door het brandende papier onder water te duwen en snel blussen van de vlammen aan de boot, kon erger wor den voorkomen. De schade wordt op 109 geraamd. De politie stelt een onderzoek in. Jaap Emrr er te Parijs gegeven. Zoals gebruikelijk be speelde hij een zelfgebouwd instrument. Op grond van het behaalde succes werd Jaap Emner uitgenodigd zitting te nemen in de jury voor het concours, dat begin Juni in het Parijse conservatorium wordt gehouden. Een maand later zal hij een grote tournée door Afrika ondernemen. In restaurant Brinkmann is vanmorgen de jaarvergadering begonnen van de Ne derlandse Vrouwen Electriciteits Vereni ging. De presidente van de afdeling Haar lem, mevrouw R. van de Noord-Magré, begroette de afgevaardigden namens de ontvangende afdeling. De algemene waarnemende presidente, mevrouw A. van Bienema-Prop uit Amers foort, herdacht in haar openingswoord de presidente, mevrouw A. J. Otte-Arnolli, die op 21 Juli van het vorig jaar is over leden. Zij bracht in herinnering hetgeen mevrouw Otte voor de vereniging heeft ge daan. Mevrouw Van Bienema zeide. dat de ver eniging moeilijke jaren heeft doorge maakt. In de oorlog werd de stroom afge sneden en na de bevrijding was er aan al les een tekort. Piekuren werden ingesteld en het was moeilijk apparaten te kopen. Het was niet mogelijk in die periode pro paganda voor de vereniging te voeren. Nu is alles te koop, maar de toestellen zijn duur. Daarbij komt, dat de electriciteits- tarieven steeds hoger worden; het gevolg is, dat de huisvrouwen zo min moge lijk stroom willen gebruiken. Spreekster achtte het noodzakelijk propaganda te ma ken om de stroom doelmatig te gebruiken. Goede voorlichting is van groot belang. Mevrouw Van Bienema merkte op, dat een Amerikaan uitgerekend heeft, dat een huisvrouw een afstand aflegt, die twee keer te lang is. Dat komt o.a. doordat de huizen niet. efficiënt genoeg ingericht zijn. Gelukkig komt hierin verbetering. De huishoudraad houdt zich met het vraag stuk bezig. Ook is men bezig het terrein van de huisvrouw wetenschappelijk te ver kennen. De secretaresse, mejuffrouw dr. B. J. Bellaar-Spruyt, herdacht in haar jaax*ver- slag mevrouw Otte-Ai-noldi. Haar naam zal onverbrekelijk aan de historie van de vereniging verbonden blijven. De tariefs verhoging in het afgelopen jaar heeft het bestuur met bezorgdheid vernomen. Ge lukkig zijn de piekuren afgeschaft, waar de huisvrouwen zich vroeger goed door heen geslagen hebben. Het aantal leden is gedaald, maar de toetreding van jonge le den geeft het bestuur vertrouwen voor de toekomst. De penningmeesteresse, mevrouw C. van Loon-Stenstra bracht het financieel ver slag uit, waarin zij mededeelde, dat de schulden betaald zijn en dat er een saldo in kas was. Afgevaai'digden deden mededelingen over de activiteiten in haar gemeenten, waarvoor de bezoeksters der vereniging gx-ote belangstelling hadden. Zij kregen 'n indruk op welke wijzen er in versehei- dene delen van ons land gewerkt worden. De R.K. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft vanmorgen in gezelschap van zijn broeder, ir. P. Huibers, uit Was senaar, een bezoek gebracht aan de Flora. In de gemeente Bloemendaal zal van 11 tot 17 Mei een collecte worden gehouden ten bate van de sanatoria voor tbc-patiënten Sonnevanck en Zonnegloren. BINNENLAND In Amsterdam-West zijn een gemee: te- autobus en een bestelauto tegen elkaar ge botst. De chauffeurs en vier bus passagiers werden licht gewond. D bus botste tegen de gevel van een ijssalon, die ontzet werd. —Tot burgemeester van Nieuwenhagen is benoemd mr. F. M. L. G. M. Custers, te Utrecht, algemeen secretaris van de Kath. Jeugdraad voor Nederland. Aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele en Van Eesteren te 's Gravenhage (laagste inschrijfster) is opgedragen de bouw van de hoofdgebouwen van de Maas centrale van de Provinciale Limburgse Electriteits Maatschappij te Buggenum voor een bedrag van f 1.619.000. Ook Nederlandse onderdanen kunnen thans aangifte doen van in Duitsland gele den materiële oorlogsschade, ten einde te zijner tijd in aanmerking te komen voor schadevergoeding krachtens een West- Duitse wet van 14 Augustus 1952. De aan gifteregeling is gepubliceerd in de Neder landse Staatscourant van 6 Mei. B. en W. van Amsterdam hebben op aanbeveling van het college van curatoren der Universiteit van Amsterdam aan de gemeenteraad voorgesteld prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers tot gewoon hoogleraar in de muziekwetenschap te benoemen. Twintig jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Almelose recht bank geëist tegen de 45-jarige vrouw J. K.G. uit Hengelo, die bekende dat zij haar man door het toedienen van vergif van het leven had beroofd. Jachtopzieners van een landgoed bij Ede constateerden dezer dagen dat enkele bomen ernstig beschadigd waren doordat zij blijkbaar als schietschijf hadden gefungeerd. Het vinden van enkele patroonhulzen en indrukken van de banden van een motor fiets bracht de politie op het spoor van de dader, een inwoner van Arnhem. Bij huis zoeking vond men een stengun en een partij trotyl, voldoende om tientallen huizen in de lucht te laten vliegen. De man bekende bij Ede de stengun geprobeerd te hebben. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 54-jarige Amsterdamse koopman J. A. Ch. M.. ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek Efa-Pro- duka te Amsterdam, wegens bedriegelijke bankbreuk, meermalen gepleegd, veroor deeld tot een jaar en drie maanden gevan- nisstraf met aftrek van het voorarrest van 12 Februari af. Half Juni za! onder ausnïciën van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, weer een door de Technische Hogeschool te Delft uitgeruste expeditie naar Nieuw Guinea verti'ekken om onderzoekingen te verrich ten op het gebied van de geologie. De Rotterdamse rechtbank heeft een 22-jarige Poolse scheepstelegrafist, wie ten laste was gelegd dat hij op 28 Januari op Katendrecht een vrouw van het leven had beroofd, veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. Er was 8 jaar tegen hem geëist. HAARLEM EN OMGEVING Vanavond wordt in de Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann een bijeenkomst gehouden van de werkgroep Haarlem van de Vredesbeweging „De derde weg", waarop dr. Boris Raptschinsky zal spreken „Wat mag de wereld verwachten van de gewijzigde houding van Sovjet-Rusland". De aankondiging van een ouderavond van de Voorwegschool in Heemstede in ons blad van gisteren betreft uitsluitend de ouders van de kleuterschool en niet die van de lagere school. In de Zuiderkapel, Zuiderstraat, spreekt hedenavond 8 uur de heer J. Kits, uit Doorn. ADVERTENTIE geeft de meeste service Prima behang reeds v.a. 55 ct. p. rol Lichtecht behang v.a. ƒ2.95 p. rol Onder garantie. Onze behangers zijn specialisten en staan voor U gereed I Gen. Cronjéstr. 135 - Tel. 11756 Over de verrichtingen van het adoptie comité HeemstedePuttershoek kunnen nog steeds alleen maar goede berichten worden gegeven, want ook de speciale voorstelling van „De vier Müllers", welke het toneelgezelschap Johan Kaart Woens dagavond in het Minervatheater voor dit doel gegeven heeft, is weer in alle opzich ten met een groot succes bekroond. De zaal was bijna geheel gevuld, zodat de heer N. de Lange als voorzitter van het Comité, aan het begin van de avond een opbrengst van 750.15 kon vermelden. Óver de opvoering van „De vier Mül lers" werd in ons blad na de voorstelling in de Stadsschouwburg te Haarlem reeds uitvoerig geschreven, zodat ditmaal kan worden volstaan met de vermelding, dat het succes in Heemstede niet minder groot is geweest. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd over de wijze, waarop dit ver makelijke zakendi-ame werd voortgezet, waarbij Johan Kaart zich uiteraard in de meeste bijval mocht verheugen. Na de ovatie aan het slot, betrad de heer De Lange opnieuw de planken, thans om Johan Kaart zijn dank te betuigen voor de spon taan verleende medewerking, welke woor den met een bloemenhulde voor hem en de actrices werden vergezeld. Tijdens de pauze ontvingen de bezoekers nog gelegenheid zich van lepeltjes, bonbon schaaltjes en tegels met de emblemen van Heemstede en Puttershoek te voorzien, welke fi'aaie voorwerpen reeds direct een gretige aftrek vonden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 96 »/i. 9615/ie A.K.U 164 163 188% 190 Philips Gloeil. 159% 159 Kon. Petroleum 313 312 A'dam Rubber 90% 90 Holl. Amer. Lijn 144% 144% N. Scheepv. Unie 129 129% H.V.A 98% 99% Deli Mij 88% 89 Amsterd. Bank 162 162 Ned. Handel Mij. 157% 157 Rotterd. Bank 160% 160% Twentsche Bank 158% 168% Anaconda Copper 371'/,o 37% Bethlehem Steel 52% 52% Republic Steel 48% 48% Shell Union 65% 66 23u/i« 23% 39% 49

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9