Fel, hard en „zakelijk" is de jacht op een echtgenoot Blijven mee-regeren of breken met de Gasperi? mé t i Onderwijskwesties in Haarlemse raad U komt... en koopt AMOR IN AMERIKA „Vrijblijvende" vrijages zijn er heel gewoon Dilemma van Italië's leken-partijtjes: Nieuwe kieswet der christen-democraten is meer christelijk dan democratisch Grotere herbouw- woningen toegestaan VRIJDAG 8 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 De Hollandsche Sociëteit anno 1807 in 1952 Zes doden door aanvaring van „Duke of York" First Sea Lord in Nederland Indonesische schrijfster bezoekt ons land Amerikaanse militaire hulp moet versneld worden Tennis De Italiaanse ploeg voor Scheveningen De Nederlandse tennissers voor tournooi in Wimbledon Hockey BMHC tegen Racing Club de Bruxelles Belgisch hockeyelftal samengesteld Indonesisch leger overviel bende van Darul Islam Twintigduizend h.a. bos in Japan verbrand Werk op Zwitsers schip „besmet" verklaard Dammen H. Willemse (St. Bavo) kampioen hoofdklasse Postduivensport Wedvlucht „Columbia" Waterpolo Kikvorsen tegen de Rest van Nederland Golf in Zandvoort Velleman koopt! spreek- en wachtkamer flinke winkelbediende WINKELPAND bij keurcollecties voor ELKE beurs Grote Houtstraat 112 (Van onze correspondent in Washington) Buitenlanders zijn zo gauw critisch, wanneer ze in Amerika rondkijken, Neder landers zeker niet uitgezonderd. Over het wat oudere, ongetrouwde Amerikaanse meisje zeggen ze: ..Dat gaat maar uit, soms met twee of drie mannen in één week, een vrijgevochten boel, zo te zien. Ik wou niet graag dat het mijn dochter was". Och, dat wilde ik ook niet, zij het dan misschien om andere redenen en onder meer omdat niemand ziin dochter een le ven toewenst met al te veel nerveuze span ning. Want gespannen en soms bewogen is het leven van veel van deze meisjes. Ik generaliseer natuurlijk en denk nu vooral aan het leven van duizenden zelfstandige werkende meisjes in de grote steden van Amerika's Oostkust. Een hard leven is dat vaak, al lijkt het vrolijk en soms frivooL Ze zien er uit om ieder Nederlands meisje jaloers te maken. Vrijwel van alle haar weten de kappers en de schoonheid specialisten hier iets aardigs of moois te maken en wat voor het haar geldt, geldt voor het hele meisje. En niet alleen zij zelf maar ook haar kleren zien eruit om door een ringetje te halen. Anders dan in Europa In Europa zijn heel wat trieste boeken geschreven ever het ietwat zielige meisje, dat ongetrouwd bleef en ofwel wegkwijnde, ofwel dapper zich schrap zette. Het wordt tijd dat er eens een goede roman over het ongetrouwde meisje in Amerika geschre ven wordt. Zulk een roman zou wellicht meer wrang dan triest worden. Want dit Amerikaanse meisje, dat trouwen wil, maar de jaren voorbij ziet gaan, zit niet bij de pakken neer. Zij maakt zich zo mooi als ze kan, ze huurt, al of niet samen met een vriendin, een aardig flatje en in dat flatje is de telefoon een van de belang rijkste uitrustingsstukken. De telefoon die dient om „dates" te maken afspraakjes met mannen die haar een avond mee uit nemen. Uit om te eten, om naar een bios coop te gaan, om te dansen. En na dat uit zijn, volgt het vaste ritueel, van thuis ko men: met een nieuw vriendje een kus bij de deur, met een bekender geworden man een wat hartelijker of zeer hartelijk af scheid niét bij de deur. „Een vrijgevoch ten boel", zegt menig Nederlander. Sociaal probleem Men moet als buitenlander en buiten staander echter niet te snel oordelen. Juist over de omgang tussen jongens en meisjes, tussen mannen en vrouwen, ontstaat licht misverstand tussen Europa en Amerika. Wanneer een oningewijd Europeaan bv. hoort over het vele uitgaan van een jeug dig studente met diverse vriendjes, dan trekt hij daaruit doorgaans onjuiste con clusies. Wat bij die afspraakjes van het meisje op het eerste gezicht namelijk uitingen schijnen van liefde, dat heeft hier in Amerika toch niet dezelfde gevoels waarde als bij ons. Dat uitgaan, dat flirten en zelfs dat vrijen, is meer spel dan ernst. Het is een spel, waarbij het meisje of de jongen toont als uitgaanspartner „de moei te waard" te zijn. Dat een uitgaanspartner ook een partner voor het leven wordt, komt gelukkig herhaaldelijk voor, maar het uitgaan en ook het bij tussenpozen herhaal de uitgaan van een paar jonge mensen, wordt zeker niet als een mislukking be schouwd, indien er geen verloving uit voorkomt. Maar beklemmend wordt het wel, in- In het boekjaar 1952 van de Holland sche Sociëteit van Levensverzekeringen anno 1807 is de toevloed van nieuwe ver zekeringen groter geweest dan in enig voorafgegaan jaar en bedroeg f 149.696.378 door de netto-vooruitgang, ten bedrage van f 101.686.530, werd het totale verze kerde bedrag op f 936.037.085 gebracht. De gemiddelde rente der beleggingen steeg van 3.41 percent tot 3.57 percent, zodat een ruime rentemarge de premie reserve staat op een tentevoet van 3 per cent aanwezig is. De verlies- en winstrekening wijst een winst aan van f 2.629.664, (vorig jaar f 2.009.126), waarvan f 2.160.000 of ruim 80 percent aan de extra reserves werd toegevoegd. In de aandeelhoudersvergade ring werd na goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening het dividend op 9 percent vastgesteld. Mr. D. A. Delprat werd als commissaris herkozen. HARWICH, (Reuter). De politie heeft Vrijdag te Harwich bekend gemaakt, dat nog een passagier van de „Duke of York" een officier van de Amerikaanse luchtmacht, wordt vermist. Men neemt aan, dat hij is verdronken na de botsing van de „Duke of York" met het Ameri kaanse vrachtschip „Haiti Victory" twee dagen geleden. Het totaal aantal slachtoffers van het ongeval is daardoor gestegen tot zes. In het wrak van de „Duke of York" zijn de lijken van drie Amerikaanse vrouwen en een Duitser aangetroffen en in een zie kenhuis is later een zwaar gewonde Britse vrouwelijke passagier overleden. Te Rotterdam is de Engelse onderzee bootjager „Diamond" aangekomen met aan boord de First Sea Lord, admiraal Sir Rho- derick McGrigor. Sir Rhoderick had in de oorlog bij de landing op Sicilië onder meer de „Soemba" en de „Flores" onder zijn bevel. In Korea bracht hij een bezoek aan boord van de „Piet Hein". Hij zal in Den Haag bespre kingen voeren met de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de staatssecre taris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, en vice-admiraal A. de Booy. Zondag staat een bezichtiging van „Keu kenhof" en de „Flora" op het programma, alsmede een bezoek aan Amsterdam, dien, zelfs na jaren, geen der vriendjes aan meer denkt dan aan gezellig uitgaan. Dan ontstaat de nerveuze situatie, waarin veel ouder wordende meisjes verkeren, meisjes die boven de 25 komen, boven de leeftijd waarop men in dit land veelal trouwt of reeds getrouwd is. Die meisjes gaan door met hun „dates", met hun af spraakjes, maar het speelse karakter gaat daar wat af. Langzamerhand dringt de ge dachte aan trouwen zich meer en meer op. De pogingen om een man aan zich te bin den worden serieuzer, feller, wanhopiger soms. De vrijage verliest aan speelsheid en nadert of overschrijdt de grenzen van de „verhouding". Dat het meisje niettemin ook intieme re laties vaak snel weer verbreekt en doet volgen door nieuwe relaties van gelijke aard, doet velen het hoofd schudden. Maar de tijd gaat voorbijal te lang omgaan met een man, die toch niet trouwen wil, is zinloos. Nuchtere woorden over tedere gevoelens Wanneer men die meisjes hoort praten over hun „dates" dan klinkt het vaak za kelijk en bar berekenend. Washington waar een aanzienlijk vrouwenoverschot is heet een slechte stad wat „echtgenoot- materiaal" (husband material) betreft. Maar ik schreef het reeds: het oudere Amerikaanse meisje zit niet bij de pakken neer. Ze is in staat 3000 kilometer te ver huizen om beter jachtterrein te vinden. Dat klinkt cru en het is soms cru. Maar wie het Amerikaanse meisje verachten zou om haar energie op dit gebied, die toont wel een grote kortzichtigheid, een groot gebrek aan mensenkennis. Wat „een vrij gevochten boel" lijken kan, is in vele ge vallen niet anders dan een verbeten ge vecht om duurzame tederheid en liefde. Toch zijn sommige uitingen van deze strijd wrang genoeg om van een sociaal probleem te spreken. Een probleem vooral, omdat het te lang voortduren van de normale Amerikaanse afspraakjes-periode, tot al lerlei ethische en vaak morele conflicten kan leiden. Welke romanschrijver zal dit onderwerp aandurven? Het is prachtig materiaal voor een aangrijpend boek. Uit Schagen is een geschenk van de gemeente Schagen, Barsingerhorn, Wieringer- waard en Wieringermeer, bestemd voor Noord-Beveland, vertrokken. Het geschenk bestond uit een collectie van 46 stuks rundvee, 4 fokzeugen, 50 biggen, K éénjarige fokooien en 1 shetlandse pony ter waarde van ongeveer 30.000. Hier ziet u de aan koopcommissie en de burgemeesters der vier gemeenten bij de pony, bestemd voor een melkboer. Deze man bezat voor de ramp een melkzaak en 12 koeien, doch alles ging verloren. Zijn wens was een klein paardje, zodat hij de melk zou kunnen blijven rondbrengen bij zijn klanten. Op de achtergrond een deel van het op het vertrek wachtende vee. De Indonesische schrijfster mevrouw S. Djojopuspito uit Djakarta is enkele maan den de gast van de Stichting voor Culturele Samenwerking. Woensdagmiddag werd zij ten huize van de stichting te Amsterdam door een groot aantal van haar vrienden en door vele Nederlandse collega's, onder wie dr. Elisabeth du Perronde Roos, prof. Romein en Annie Romein-Verschoor, de weduwe van de dichter H. Marsman en Mies Bouhuys begroet. Dr. P. J. Koets schetste de betekenis van de schrijfster in het Indonesië van voor de oorlog en van nu. Hij bracht in herinnering dat de schrijfster voortkwam uit het zo genaamde „wilde onderwijs", dat niet gesub sidieerd werd door het gouvernement, om dat het niet de steun en daarmee de af hankelijkheid van de overheid wenste. Daarvan getuigt haar in het Nederlands ge schreven en in ons land bekend geworden roman „Buiten het gareel". Van onze correspondent in Rome) Wij voelen weinig voor het beroep van profeet, maar toch durven wij, twee maan den vóór de Italianen ter stembus zullen trekken, reeds één voorspelling te doen: de drie lekenpartijen (liberalen, sociaal democraten en republikeinen) die zich met de christen-democraten hebben verbonden, worden het kind van de rekening. Het lijkt wel of er een noodlot op de katholieke partij in Italië drukt: bezield met de beste gevoelens in haar hoogste leiders, gisteren Don Sturzo, vandaag De Gasperi, verzwakt zij, thans evengoed als in 1922, de demo cratie, waarvoor zij wenst te strijden. Er is natuurlijk wel een verklaring voor de \'er- schrompelde invloed die de christelijk- democratische partij heeft op alle andere democratische groeperingen, die met haar willen samenwerken. Die verklaring is deze: zij stelt de godsdienst boven de staat, de leer die door de Kerk van Rome als de enige geopenbaarde waarheid wordt be schouwd, boven de burgerlijke vrijheden. De kleine partijen die willen samenwerken met deze mastodontische massa-partij moe ten, of zij willen of niet, een deel van hun eigen partijprogramma verloochenen. Maar al zijn de partijbesturen daar wellicht voor te vinden, omdat samenwerking met de oppermachtige meerderheidspartij neer komt op aandeel in het bestuur en in de voordelen die daarmee samengaan, velen hunner partijleden denken er anders over. De kieswet-manoeuvre Kenmerkend is het oordeel van de repu blikeinse partij, wier leden voor een groot deel gekant zijn tegen alle invloed der kerk op de politiek. In die partij vindt men tal van vrijmetselaars, veel Israëlieten, veel anti-clericalen. Veel van dezen nemen met bezorgdheid het steeds toenemende clericalisme waar en zijn het allerminst eens met de nieuwe kieswet, die elke mogelijkheid, dat een maal de verzwakkende katholieke partij plaats zal moeten maken voor een demo cratische lekenregering uitsluit. Bijna de helft van alle republikeinse Senatoren en Kamerleden zijn uit de partij getreden. De liberale partij heeft met soortgelijke moei lijkheden te kampen en verloor haar beste mensen, links-liberalen als Corbino, Molé, Paratori (tot voor kort president van de Senaat) en een vooraanstaand koningsge zind rechts-liberaal als Bergamini. In min dere mate, maar toch steeds nog voldoende om te kunnen zeggen, dat de partij ernstig verzwakt wordt, gebeurt hetzelfde bij de sociaal-democraten. Steeds weer zijn het de beste, de eerlijk ste, de krachtigste figuren, die weigeren de leiding hunner partij verder te volgen in een politiek die neerkomt op zwichten voor de verleiding om mee te doen aan het langzame maar gestadige uitgroeien van de meerderheidspartij tot een regime, dat aan het volk veeleer wordt opgelegd dan dat het door het volk gekozen is. Er is geen twu'fel aan, dat wanneer de verkiezingen zouden plaats vinden volgens de wet van 1948, de christen-democraten met een veel geringer aantal afgevaardigden in de Ka mer zouden terugkeren. De door hen verloren stemmen zouden voor een groot deel ten goede zijn gekomen aan de neo-fascistische partijen, voor een ander deel aan de liberalen en de sociaal democraten. Om deze verzwakking van hun positie te voorkomen hebben Gonella en Scelba de nieuwe kieswet bedacht en na lang aarzelen werden de drie overige zui- ver-democratische partijen bereid gevon den tot medewerking. Buitengewoon veelzeggend is wel wat drie dagen geleden is gebeurd. De meest zuivere figuur van de Italiaanse verzets beweging, Senator Ferruccio Parri, hoofd der eerste Italiaanse regering na de be vrijding van het land, is uit de republi keinse partij getreden. Hij heeft het geduld, dat hem in de Senaat de mogelijkheid werd ontnomen, zijn mening over de kieswet te zeggen, hij heeft bij de beruchte zitting van Palmzondag zich onthouden van voor of tegen stemmen. Maar nu de Senaat ont bonden is, één jaar voor zijn tijd, liep de maat voor hem over. Defensie minister Wilson: De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft Donderdag het Con gres medegedeeld, dat de regering-Eisen- howér verwacht, dat het tempo van ver zending van militaire uitrusting naar niet- communistische landen, in het jaar dat 1 Juli a.s. begint, scherp zal worden opge voerd. De bedoeling was, militaire goederen ter waarde van 5 milliard dollar aan de bondgenoten der V.S. over de gehele we reld te zenden. Aan het eind van het lopen de belastingjaar, dat 30 Juni afloopt, zou den naar verwachting goederen voor een waarde van 3,8 milliard dollar verzonden zijn. Wilson en generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, hebben Donderdag bij het Congres aangedrongen op goedkeuring van presi dent Eisenhowers verzoek om 5,818 mil liard dollar voor de buitenlandse hulp in het volgende belastingjaar. Wilson sprak tot de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, generaal Bradley tot de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden. Bradley zeide, dat het door Eisenhower gevraagde bedrag voor militaire hulp aan het buitenland „belangrijk minder" was dan hetgeen de militaire leiders hadden gewenst. Bradley betoogde, dat niets in de internationale situatie bespeurd kon wor den, dat enige verslapping van de huidige inspanning zou kunnen rechtvaardigen. „Het vermogen van de Sovjet-Unie op het gebied van de kernenergie neemt snel toe en de kans op oorlog is er nog steeds" Wilson en Bradley hebben achter gesloten deuren met de commissies beraadslaagd. Aan oorlogsslachtoffers konden tot dus verre voor de bouw of aankoop van een woning slechts aanvullende bijdragen wor den verleend, indien de nieuwe woning niet groter was dan hun vernielde woning. Nu volgens de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 woningen tot 500 kubieke meter met rijksfinanciering kun nen worden gebouwd, is toegestaan, dat bij herbouw de woning ook maximaal 500 ku bieke meter mag zijn. De belanghebbende dient echter de kosten, die het gevolg zijn van het aantal kubieke meters, dat de ver vangende woning groter is dan de verloren gegane, respectievelijk de kosten van de inhoud boven 325 kubieke meter, geheel voor eigen rekening te nemen. Indien de inhoud van de verwoeste wo ning groter was dan 500 kubieke meter, mag uiteraard tot de oude inhoud worden 1 gegaan. Het Italiaanse Daviscupteam, dat 14, 15 en 16 Mei in de tweede ronde van de Euro pese zóne op de Mets-banen te Schevenin gen tegen Nederland uitkomt, bestaat uit de gebroeders Rolando en Marcello del Bcllo, Guiseppe Merlo en Orlando Sirola. Niet- spelend aanvoerder is Giorgio Neri. De KNLTB heeft Fenny ten Bosch, Van Meegeren, Van Dalsum en Dehnert inge schreven voor het tournooi te Wimbledon van 24 Juni4 Juli. Alhoewel Van Swol en Ivor Rinkel, die sinds de oorlog regelmatig in Wimbledon zfjn uitgekomen, niet officieel zjjn ingeschreven is de mogelijkheid niet uitgesloten dat dit alsnog gebeurt. Het spel van Rinkel wordt nog steeds na delig beïnvloed door zijn geblesseerde knie. Mocht die beter worden dan zal hij alsnog worden ingeschreven en in dit geval Van Swol eveneens. De Nederlandse kampioen Wilton is, even als verleden jaar, door particuliere omstan digheden verhinderd naar Wimbledon te gaan. Morgen in Bloemendanl Morgenmiddag om vier uur speelt het eerste elftal van BMHC op eigen terrein tegen de Royal Racing Club de Bruxelles, een wedstrijd om de „Den Tex"-beker, uit geloofd door de burgemeester van Bloemen- daal. De beker is thans in het bezit van BMHC. Het Belgisch hockey-elftal (heren), dat Zondag 10 Mei in het Wagenerstadion in Amstelveen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Leer (Wellington): achter: Dubois (Leopold) en Enderle (Rasante): midden: Carbonnelle (Rasante), Goossens (Leopold) en Decrop (Rasante); voor: Bous- manne (Racing), Moucq (Racing), Delaval (Daring), Mechelynck (Gantoise) en Kiel- baeye (Rasante). Reserves zijn: Frère (Baudouin), Van Weydeveld (Daring) en Lorette (Daring). De wedstrijd zal worden geleid door de scheidsrechters Kwist (Ned.) en Van der Heyden (België). DJAKARTA (Aneta). In een gevecht met de „Bantengraiders" zijn van een ben de van de Darul Islam in Midden-Java 40 man gedood. Toen de aanval begon waren de leden van de bende in vergadering met kopstukken van de Darul Islam. Het leger legde beslag op belangrijke documenten en maakte tevens een hoeveelheid wapens buit. Het leed geen verliezen. In het Tjiandjurse werd een leider van de Darul Islam, Mihardja, doodgeschoten. Een grote brand heeft in de afgelopen elf dagen reeds 22.000 hectaren bos op het Noordelijkste Japanse eiland, Hokkaido, verwoest. Vrijdag zijn militairen ingescha keld bij de bestrijding van de brand. De Unie van Metaalbedrijfsbonden heeft het werk op het 8000 ton metende Zwit serse vrachtschip „Calanda" dat op 5 Mei voor reparatie in de Rotterdamse haven is gearriveerd, „besmet" verklaard. De unie wenst zich solidair te verklaren met de ongeveer 15000 havenarbeiders in Bremen, die reeds enige tijd staken om hun loon eisen kracht bij te zetten. De „Calanda" lag, evenals verscheidene andere schepen, in Bremen voor reparatie. Verschillende ,van deze schepen hebben Bremen vorige week verlaten.De Unie van Metaalbedrijfs bonden heeft haar leden verboden op de „Calanda" werkzaamheden te verrichten. Vanmorgen hebben de ongeveer 70 arbei ders, die met de reparatiewerkzaamheden waren belast, aan dit parool gehoor ge geven. De staking in de haven van Bremen is op 25 April begonnen. Vier dagen later verliet de „Calanda" de haven. De reder heeft eerst gepoogd bij een grote Rotter damse werf het schip onder te brengen, maar deze poging mislukte nadat de orga nisaties van werknemers voor eventuele moeilijkheden hadden gewaarschuwd. Het schip is daarna vertrokken naar Londen en Antwerpen en arriveerde op 5 Mei weer in Rotterdam. In de vergadering van de Haarlemse ge meenteraad, die op Woensdag 13 Mei ge houden wordt, zullen wederom verschillen de vraagstukken, die betrekking hebbpn op het onderwijs ter sprake komen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het op' 19 November 1952 beschik- baarg estelde bedrag ad 5.025,voor eer ste aanschaffing van boeken en leermidde len voor de mr. J. H. Thielschool te verhogen tot ƒ9.310,—. Voor het aanschaffen van nieuw leerlin- genmeubelair voor twee klassen van de Dagopenluchtschool (Middenweg 220) dient een bedrag van ten hoogste 3500, beschikbaar gesteld te worden. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur van de Doopsgezinde school aan de Ripperdastraat 13 A in Haarlem mede werking te verlenen voor het aanschaffen van nieuwe meubelen en leer- en hulp middelen ten behoeve van deze school. B. en W. willen dit doen door een bedrag van ten hoogste ƒ2110,beschikbaar te stellen. Het reeds eerder gegeven crediet van 3140,voor de school aan het Groot Heiligland 10 vervalt hierdoor echter. Voor het aanschaffen van de delen van de Realenzyklopadie der Klassischen Alter - tumswissenschaft van Pauly-Dinowa en van een verzameling klassieke teksten ten behoeve van het stedelijk gymnasium wen sen B. en W. een bedrag van 3750,be schikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor door het ter beschikking stellen van een bedrag van ten hoogste 2100,aan het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Joannes Den Dooper in Haarlem medewerking te ver lenen tot het aanschaffen van meubelen en leermiddelen met het oog op de vorming van een parallel-tweede leerjaar aan de St. Franciscus-Xaveriusschool. Benoemingen B. en W. stellen de raad voor met ingang van 1 September 1953 de heer B. van Soldt uit Den Helder te benoemen tot leraar in de wiskunde aan het Lorentzlyceum in Haarlem. Voor de persoonlijke damkampioenschap pen van Kennemerland werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: T. PostmaJ. Kroon 20; L. C. Vooijs—Nico Blom 11; A. de Zeeuw H. Willemse 0—2. De eindstand luidt nu: 1. H. Willemse 10 pnt.: 2 B. Dukel 9 pnt.; 3. en 4. Nico Blom en T. Postma elk 8 pnt.; 5. J. Kroon 3 pnt.; 6. L. C. Vooijs 3 pnt.; 7. A. de Zeeuw 1 pnt. H. Willemse bleef ongeslagen en behaalde het kampioenschap hoofdklasse; Nico Blom en T. Postma spelen een herkamp om de derde plaats. Eerste klasse: P. de Ruiter—W. Roest 0—2; W. DijkhoffJ. ter Haak 11; afgebroken partij P. de Ruiter—W. Dijkhoff 1—1. Bij het ingaan der laatste ronde luidt de stand; 1. en 2. W. Roest en W. Dijkhoff elk 4 pnt. (3); 3. P. de Ruiter 4 pnt. (4); 4. J. ter Haak 3 pnt (3); 5. G. Hekelaar 1 pnt. (3). Tweede klasse: Chr. StaalJ. Waal 02; W. J. van Hattum—J. Muusse 20. De eindstand luidt: 1. W. J. van Hattum 6 pnt.; 2. en 3. J. Waal en Chr. Staal elk 4 pnt.; 4 en 5. J. Muusse en R. Stet elk 3 pnt. W. J. van Hattem (Beverwijkse Damclub) behaalde dus het kampioenschap tweede klasse. Op 11 Mei a.s. start de Haarlemse Dam club met de wedstrijden om het zilveren HDC-dambord. B. en W. hebben ter benoeming van een onderwijzeres aan de Prof. Dr. Gunning- school (Hoofmanstraat 17) de volgende voordracht opgemaakt: 1 mej. A. Kaptein te Amsterdam; 2. mej. H. W. van Wagten- donk te Schiedam; 3 mevr. H. J. Souwer- van Eskert te Haarlem. De volgende heren worden door B. en W. voorgedragen ter benoeming van twee onderwijzers aan de Klaas de Vriesschool (Junoplantsoen 58): (eerste voordracht) P. J. Daan te Sneek; 2 J. L. de Bel te Zie- rikzee; 3 A. J. Dekker te Spijkenisse. (Tweede voordracht): 1 G. A. de Boekte Haarlem; 2. G. L. de Rother te Oud-Beijer- land en 3 H. M. van Reek te Beilen. Ter benoeming van een tekenleraar aan de vijfjarige hbs-b bevelen B. en w. l g. J. Beks te 's-Gravenhage en 2 P. J. van Dokkum te Arnhem aan. De Haarlemse postduivenvereniging „Co. lumbia" hield met haar duiven een wed vlucht. De duiven werden in Roozendaal om 8.15 uur los gelaten. De afstand was 97 km. De eerste duif bereikte haar hok om 9 uur 55 min. 14 sec. en de laatste prijswinnende duif om 10 uur 7 min. 34 sec. De uitslag was: 1. K. Ebbing; 2. en 3. Ku- perus; 4. E. Vlug; 5. D. v. Gend. In het con cours waren 305 duiven. Tot slot van de zwemwedstrijden om de J. P. Hausebeker, die Zaterdag 9 Mei in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam worden gehouden, zal een waterpolowed- strijd worden gespeeld tussen het officieus Nederlands zevental, „De Kikvorsen", en de Rest van Nederland. De opstellingen zijn: Kikvorsen: doel: Van Gelder (HZPC); achter: Braasem (Haarlem), Korevaar (Mer- wede) en Bijlsma (Haarlem); voor: Smol (HZPC), Van Feggelen (Meeuwen) en Ca- bout (GZC). Rest van Nederland: doel: Fienee (Dol fijn); achter: Luchs (Robben), Keetelaar (Robben) en Sievers (HZC); voor: Van der Toorn (GZC), Lamme (Robben) en Waale wijn (HZPC). Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club in Zandvoort werd de onder linge maandelijkse golfwedstrijd, 18 holes handicap bogey, gespeeld. Winnaar werd Peter Dodd (28) met 2 up, als tweede ein digde mr. E. A. M. Hüffer (29) met a.s. De uitslag van de wedstrijd in de Handi cap-Competitie Kennemer II—Den Haag II luidde 7^—1 M-. De gedétailleerde uitslag was als volgt: Foursomes: 1. Lefebvre (14) en G. H. Kaars Sijpesteijn (19) a.s. met mr. M. Sanders (10) en R. Viale (19); jhr. J. Th. van Spengler (15) en J. Nielsen (18) winnen van K. van Wijngaarden (18) en mr. A. van Manen (22); mr. H. J. Hüffer (15) en mr. W. Aberson (20) winnen van mr. P. N. Noordhoff (21) en mr. dr. E. Tekenbroek (23). Singles: E. Lefebvre (14) wint van mr. M. Sanders (10); mr. H. J. Tlüffer (15) verliest van K. van Wijngaarden (18); jhr. J. Th. van Spengler (15) wint van R. Viale (19); J. Nielsen (18) wint van mr. P. H. Noord hoff (21); G. H. Kaars Sijpesteijn (19) wint van mr. A. van Manen (22): mr. W. Aberson (20) wint van mr. dr. E. Tekenbroek (23). Gedipl. verpleegster uit be schaafd milieu, HBS-B, 3 jr. univ. st., vlot typen, chauf feren etc. zoekt in Haarlem of omg. VERANDERING VAN WERKKRING Brieven no. 2485. Uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. ZIJLSTRAAT 62, HAARLEM Tel. 14637. Overal te ontbieden Maatschappelijk werkster zoekt: eventueel slechts voor enkele uren per week w.o. een avond. Brieven no. 2480 of tel. 20725. Nummerbrteven. die volgens ans oordeel oiet bona fide reageren op de Inhoud vaD advertenties worden niet doorgezonden Niet-afgehaalde nummer, orieven worden na 14 dagen vernietigd Bij ons is plaats voor een Goed loon en prettig werk. Vonck, Jan van Goyenstraat 21, Heemstede. TE KOOP: m. w. Haarl.-O. gesch. voor Warenhuis of zelfbediening zaak oppervl. pl.m. 210 M2. Brieven no. 2489. Prima Kamgaren Mantelcosluum* in alle kleuren r- gr en malen v.a. J Vlotte Japon mei boolhals in div. linten r a 7c malen 36-44 J Blouses v.a. 4.95 Kamgaren rokken v.a. J3.9* Japonnen v.a. J9,7' Mantels, div. dessins v.a. 59." Mantelcostuums v.a. 69.75 Jeugdige Modellen, -r Ook In grote maten. Enorme Collecties tegen uiterst lage prFjaert ROTTERDAM - DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM. UTRECHT.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10