„Burgerzin-wijk" in Oost vóór bouwvakvacantie onder de kap ZE VEN DA GEN HAARLEM Voorbeeldige schoolavond van Christelijk Lyceum Brandweer oefende in Haarlem-Oost Gladde ringen De H.O.V. speelde in de Sionskerk Complex van ruim 400 woningen waarschijnlijk in December klaar Winkelcomplex wordt in Juli opgeleverd Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 8 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Anti-Revolutionnaire verkiezingsvergadering Inbrekers brachten bezoek aan kantoor bij slachthuis 1 Bescherming Burgerbevolking Jubileum Th. v. d. Landen De Jonge Kerk vergaderde boorden Frans Vester solist in Mozarts Fluitconcert Intrede ds. J. Heidinga Burgerlijke Stand van Haarlem De uitbreiding van Amsterdam in de richting van Haarlem moge indrukwekkender zijn, Haarlem is toch in tegenovergestelde richting ook flink in de groei. Want beneden de Amsterdamse Vaart tot ter hoogte van het Marie van Zeggelenplein begint een nieuwe woonwijk gestalte te krijgen, zodat straks bestaande straten moeten worden doorgetrokken en nieuwe straten moeten worden aangelegd. Er verrijst een complex van 378 woningen, voor de helft voor de Woningstichting „Het Oosten" en voor de andere helft voor de Woningstichting „Ons Huis", kort geleden nog aangevuld met een blok van 24 huizen (op de tekening als blok „nul" aangeduid), zodat de 400 wordt overschreden. En wanneer men daar op het werk temidden van het gehamer, de „ups en downs" van de materiaalliften en het gebonk van zware voetstappen over de steigers naar het Zuiden kijkt, ziet men daar, in de buurt van de Zomervaart, terrein bouwrijp maken voor 200 woningen, een aantal dat voor uitbreiding tot eveneens 400 vatbaar is. Ondanks de vertragende invloed van het winterweer en van het vaak nijpende te kort aan stucadoors is de bouw al ver ge vorderd. De winkelgalerij aan het Marie van Zeggelenplein, die de Zuidelijke flank van het complex vormt, zal waarschijnlijk half Juli opgeleverd kunnen worden. Het betreft hier twaalf winkels met twee woonlagen er boven (samen 24 wonin gen). In het verlengde ervan staat nog een blok van zes woningen op de begane grond, zó gebouwd dat zij zonder veel moeiten en kosten in winkels kunnen wor den getransformeerd, met daarboven, op de eerste en tweede étages nog eens twee keer zes woningen. Ook dit blok is al on der de kap. Wanneer deze étappe is af gesloten volgen weldra twee rijen hoog bouw, die de Oostelijke grens van het complex vormen en waarvan de voorste rij van 22 keer 3 woningen aan de Prins Bernhardlaan staat, die van hier af wordt verbonden met het reeds bestaande stuk Prins Bernhardlaan bij de Zomervaart. Tussen deze rij hoogbouw, die ook al on der de kap is, en die er achter (21 keer 3 woningen), welke deze weck zover komt, is een gemeenschappelijke tuin geprojec teerd, welke gazons, zandbakken en dertig cm. diepe „piasvijvers" voor de prillebe- v/oners zal bevatten. Deze twee blokken van 66 en 63 woningen worden aan de Noordkant met een dwarsstuk van drie maal 6 woningen afgesloten. Die Zuide lijke en Oostelijke flanken zijn de pro jecten voor de woningvereniging „Ons Huis". 9 eengezinswoningen Aan de Noordkant, evenwijdig aan de Amsterdamse Vaart, waar de Dr. Schaep- manstraat wox'dt doorgetrokken, beginnen de rijen van „Het Oosten" met 54 wonin gen, verdeeld over drie woonlagen van 18, en parallel daarmee drie blokken van 12 woningen over twee woonlagen. En bin nen de zich aftekenende vierhoek staan 69 eengezinswoningen, verdeeld over zes blokken, in de steigex-s. De claax'tussen komende straten, dwai-s op de Dr. Schaep- r.ianstraat, zijn de Kraandijkstraat, de Oostelijkste, en vervolgens de Oltman- straat en de A. C. Krusemanstraat. Aan het begin van de vexdenging van de Dr. Schaepmanstraat komen de 24 extra wo ningen van „blok nul", verdeeld over drie woonlagen van 8. Aan de Zuidzijde, tegen de achterkant van de winkelgalerij, komt, dwars op de drie laatstgenoemde straten, de Geertx-uida Cax-elsenstraat. In de vier hoek van dit complex blijft daar aan de Zuidkant nog wat ruimte over, waar nu de^bouwketen staan. Het is mogelijk, dat daar een plantsoen zal komen, maar men overweegt thans ook, deze ruimte te doen gebruiken voor kleine bedrijven of werk plaatsen. Tussen de winkelgalerij en de bestaande bebouwing van het Marie van Zeggelenplein, zal waarschijnlijk later nog een hulppostkantoor worden gebouwd. Daar dichtbij verrijst een blok voor acht eengezinswoningen met twee étages. Dit is speciaal voor grote gezinnen, eventueel met inwonende kinderen. De architecten van het hele px-oject zijn de heren B. J. J. M. Stevens en C. Brakel en de aannemer is de firma van de ei'ven J. F. P. Jansen. De hoofduitvoei'der is de heer P. Jansen uit Nieuw Vennep en de twee onderuitvoerders zijn de hex-en C. Vex-boom uit Alphen aan cle Rijn en K. Krikke uit Eindhoven. Men hoopt het project nog voor het be gin van (le bouwvakvacantie in eind Juli geheel onder de kap te hebben. Zonder te genslag zal het gehele complex December van dit jaar kunnen worden opgeleverd. De eengezinswoningen hebben allen woon kamers en drie slaapkamers en bij de hoog bouw variëren die aantallen enigszins naar gelang de indelingen. Het silhouet van alle woningen van dit complex komt, wat het dak betx~eft over een, het is een tamelijk vlakke kap, ge vormd door een vijf centimeter dikke, zeer goed isolex-ende dakbedekking. Naar ons de hoofdopzichter, de heer A. J. Haak mededeelde, heeft men hier ge broken met het systeem van houten schuurtjes, die op de duur door het vele onderhoud nogal kostbaar zijn en zoals de ervaring leert veelal de achtex-zijde van de woningen misvormen. In dit complex komen stenen schuur tjes, óf ingebouwd, zoals in de eengezins woningen, of achter de huizen, hetgeen bij de hoogbouw het geval is. Elke woning krijgt een douchecel met een lavet, die zich tevens uitstekend leent voor de was van de huisvrouw. Vex-der hebben alle raamkozijnen van deze in aanbouw zijnde huizen een bijzondex'e voorziening. Zij zijn zo samengesteld, dat plaatsing van de ramen zowel voor naar binnen dx-aaien als naar buiten draaiend mogelijk is. Bij de hoogbouw zijn de bal- cons voorzien van kolenkasten, die de be- wonex-s het gesjouw met kolen langs de trappen bespax-en. De gevarieex-de samenstelling van dit grote complex wat de indeling betreft, maakt de bewoning door gezinnen van verscheidene grootten mogelijk. Op 15 Mei houdt de Centrale Anti-Revo lutionnaire Kiesvereniging in het wijkge- bouw Gedempte Oudegracht 104 een ver kiezingsvergadering waar, over het onder werp „Gemeentebeleid naar Anli-Revolu- tionnair inzicht", als sprekers zullen op treden de heren W. C. Bakker, wethouder van Financiën Volksgezondheid en Perso neelszaken en de raadsleden D. A. J. Spek en G. Silvis. Vannacht hebben een of meer personen ingebroken in het kantoor van de firma wed. F. Kossen. Dit kantoor is gelegen op het terrein van het Openbaar Slachthuis aan de Slachthuisstraat in Haarlem. De man(nen) forceerden een deur en doorzochten de kamers. Zij vonden echter niets van hun gading en moesten onver lichter zake weer vertrekken. ADVERTENTIE 3. FORTGENS ZOON Alléén Koningstraat - Hl De facade van de winkelgalerij in hel complex van 402 woningen, dat in Haarlem-Oost verrijst. Dit gedeelte van het werk wordt in Juli voltooid. Een schoolavond, zoals die gisteren door leraren en leerlingen van het Tweede Christelijk Lyceum in de aula van het Eer ste Christelijk Lyceum aan de Emmakade gehouden werd, mag zonder voorbehoud als een lichtend vooi'beeld voor het mid delbaar onderwijs in ons land worden be-, schouwd. Deze avond bewees dat het be stuur van de school zich niet uitsluitend richt naar het door de levenspractijk op gedrongen ideaal van „kennis is macht", maar dat het ook het contact met de schoonheid als een onmisbai-e levensfactor wil beschouwen. Aangemoedigd door deze vex'heugende gezindheid van het schoolbestuur hadden zich voor deze avond tal van leerlingen en ook een paar leei-krachten aangemeld. Voor een talrijk auditorium werd er gemu siceerd en gedeclameex-d, eenvoudig en on gekunsteld, door ieder naar zijn beste ver mogen. Zeker muntten niet alle voordrach ten uit door technische volmaaktheid of door een vereiste ai'tistieke spanning. Maar wel kon men uit de toewijding en de over gave vaststellen, dat voor al deze jongens en meisjes de muziek en de dichtkunst al tot een kostbaar levensbezit gewox-den is. Dit laatste kon ook gezegd worden van de leerkrachten die aan de avond mede werkten. De leraar dr. W. J. Cloos gaf zijn krachten aan de vertolking van een aria uit „De Messias" van Handel. De lerares mejuffrouw M. J. E. Sandels zong met warme stem een aria xiit de Pinkstercan tate van J. S. Bach, begeleid door de lera- x-es voor muziek Didi Sanders. Een andere leraar, de heer G. van Zoest, leidde het schoolkoor bij de uitvoering van „Nun komm der Heiden Heiland" van Joh. Ongeveer de helft van de honderdendertig brandweerlieden van de Haarlemse brand weer zijn Donderdagavond voor een oefening in de kazerne aan de Gedempte Oude Gracht en later in een gedeelte van Haarlem-Oost bijeen gekomen. Een oefening, die de bedoeling had om de brandweerlieden, waarvan straks velen de instructie op zich zullen nemen voor de opleiding der vrijwillige noodwachten in het kader van de Bescherming Burgerbevolking nu reeds vertrouwd te doen geraken met de B.B. en de bevelvoering. Het college van de zes hoofdbrandmeesters had de oefening samexx- gesteld. Op het terrein van de voorgestelde ramp liet burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zich voorlichten door de commandant van de brandweer, de heer H. C. Vernout. In de in de Schalkwijkerstraat ingerichte commandopost waren verder nog aanwezig het hoofd van de Haarlemse Bescherming Burgerbevolking de heer H. J. de Vries, zijn plaatsvervanger de heer M. List, alsmede de heer M. K. Fehres, rijks inspecteur van het brandwecrwezen. ADVERTENTIE De veronderstelling luidde Dondei'dag- avond, dat een in nood verkerend over komend vliegtuig zijn bommenlast moest laten vallen en getracht had dit aan de rand van de stad te doen geschieden. Dit v/as de piloot echter net niet gelukt, zodat het blok, begrensd door de Schalkwijker straat, de Karolingenstraat, de Slachthuis- straat en de Graafschapsti-aat door de bemmen was getroffen en in brand stond. De- te hulpsnellende vijf eenheden van vak III waren evenwel niet voldoende zodat de hulp van de brandweereenheden van de vakken I, II en IV eveneens wei'd ingeroe pen. Zo kwamen achttien eenheden te zamen, die het blussingswei-k ter hand namen en daar de waterleiding buiten wer king was geraakt (de inwoners van blok 72 in vak III zullen dit ongetwijfeld niet heb ben gemei'kt!) moest het blussingswater van het Spaarne uit worden opgepompt. Dit oppompen dient te geschieden door de voor de B.B. aangekochte regeringsdieselpom pen. Deze kunnen het water tot op een af stand van driehonderd meter brengen. Moet een grotere afstand worden bereikt dan is de inschakeling van een „aanjager" noodzakelijk en dit geschiedde gisteren avond toen twee spuiten van de B-gemeen te Hoofddorp uit de kring 6 naar Haai'lem waren geroepen. De heer Biesheuvel, hoofd van de B.B. in kring 6, weet daar niets van, want de bi'andspuit van Hoofddorp werd vertolkt door één man plus kar. Elke bluseenheid kan met drie stralen spuiten. De achttien brandweereenheden hebben het vuur in blok 72 dus met 54 stralen aangetast. Hetgeen ook wel nodig was bij een oppervlakte van enige honder den vierkante metei's. Indelini der vakken Er werd gespi'oken van het hulp inroepen van andere vakken. Zoals bekend veron dersteld mag wox-den, is de gemeente Haar lem in vijf vakken verdeeld, namelijk vak I: Centrum; vak II: West; vak III: Oost; vak IV en vak V: Haarlem-Noord. De vak ken zijn ondex-verdeeld in wijken, die op hun beurt weer uit een aantal blokken be staan. Met de leiding van de hulpverlening in een vak, wijk of blok is belast de vak commandant. Hij roept zo nodig de hulp der andere vakken in. Iedere bluseenheid be staat uit acht man plus de leider sectie commandant). Eccai'd, het slotkoor uit de Matthaus-Pas- sion van Heinrich Schütz en van de Missa bi-evis van D. Buxtehude, muziek van hoog gehalte en van wonderschone polyphone structuur. De 5-stemmige mis. van Buxte hude plaatste het koor, dat gevormd werd door niet-geselecteerde stemmen, voor niet geringe eisen. Het sloeg zich echter kranig door de uitvoering heen. De werken van Eccard en Schütz klonken zelfs bijzonder goed. Vermeld moet woi'den, dat ook het orgel op deze avond een goede beurt kreeg. De rector van het lyceum, dr. A. la Fleur, besloot de bijeenkomst met een zinrijke toespraak. P. ZWAANSWIJK Zodra de melding van een brand (want uiteraard gold de oefening alleen de brand weer en over gewonden en andere hulpver lening werd maar niet gesproken; binnen komt rukt er dadelijk na het einde van het luchtalarm een zogenaamde vooruitge- schoven post uit, die meteen die plaats op zoekt, waar het aanpakken van de bx'and het eerst dient te geschieden. De rest komt dan vooral aan op het vlug melding maken van de toestand in het getroffen blok of de getroffen wijk en het snel ter plaatse zijn van de aangevraagde eenheden uit andere vakken. Er zal bij die melding toch ook het eigen initiatief van de com mandanten niet mogen ontbreken. Men zal bij de dienst van de brandweer in tegenstelling met de hoofdletters HBB (waarmede de heer De Vi-ies, hoofd van de Bescherming Burgerbevolking wordt be doeld) ook de hbb met kleine letters leren kennen. Deze letters duiden op drie motor spuiten, de haler, de brenger en de blusser, die er voor zorgen, dat het uit open water opgepompte bluswater niet over een af stand van driehonderd, maar drie maal driehonderd meter kan worden voortge stuwd, zodat men normaal gerekend elke brand op minder dan negenhondex'd meter afstand van open water met voldoende druk zal kunnen trachten te blussen. Het was jammer, en daax-van waren de autoriteiten ook wel overtuigd, dat de gis terenavond nabij de Schalkwijkerstraat ge houden oefening „droog" moest vexTopen. Bij gebruik van slangen zou men zeker ook andere ervaringen hebben opgedaan, zodat een „natte" herhaling van de oefening zeker baat zal hebben. Zijn wij goed inge licht, dan ligt dit ook wel in het voornemen. Donderdag herdacht de heer Th. v. d. Lan den het feit .dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het P.T.T.-bedrijf. De directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer J. W. v. Schaik. noemde de jubilaris, tijdens een hul diging, een goede kracht, die steeds tot volle tevredenheid van de directie zijn werk heeft gedaan. Spreker bood een geschenk in enve loppe aan. De heer P. Lalleman. chef van het stations postkantoor. sprak namens die afdeling en herinnerde aan de plichtsbetrachting van de heer v. d. Landen in die 25 jaren. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen. overhandigde een geschenk in enveloppe en aan mevrouw v. d. Landen bloemen. Voor de afdeling Lisse van de Jonge Kerk sprak Donderdagavond de secretaris van het Christelijk? Nationaal vakverPonü. de heer G. J. van Mastrigt, over het onderwerp: „Christelijke roeping en maatschappij". Hij besprak de roeping van de Christen, het die nen van God en de verantwoordelijkheid om ook de naasten ten dienste en ten nutte te zijn. We hebben ons als enkeling in de orga nisatie te laten leiden door de wil van God. Tenslotte besprak de heer Van Mastrigt de taak op sociaal terrein voor de Christelijke wprknemer. Oud goud In de donkere winkel achter de Grote Kerk, op de Oude Gi-oenmarkt, staat een bejaar de dame. Het is mevrouw H. E. GeerdinkBlumers en zij overstelpt ons met jaartallen, wanneer wij haar komen vra gen hoe lang zij nu eigenlijk al getrouwd is en hoe lang zij met haar man de grote anti quiteitenwinkel drijft. Wat het eerste betreft, kan men kort zijn. Aanstaande Zondag 10 Mei is het vijftig jaar geleden, dat zij als zes entwintig jax-ig meisje met haar man in FiTesland in het huwelijksbootje stapte. Van Dokkum verhuisde men naar Leeuwarden en hier werd de antiquiteitenwinkel gesticht. Op 10 November 1927 ver huisde het echtpaar naar Haarlem en de zaak is dus al ruim .vijfentwintig jaar in de Spaax-nestad gevestigd. Omdat één maal feest al genoeg was, hebben mijnheer en mevrouw Geerdink de data maar samen laten vallen, 't Is voor de familie, die immers helemaal in Friesland woont gemakke lijker en wanneer je een dagje ouder wordt, is één keer „drukte" al meer dan genoeg. Vijfentwintig jaar staat het echtpaar dus al in de winkel aan de Oude Groenmarkt en nog steeds mag de zaak zich in een uitgebreide klanten kring verheugen. Natuurlijk zijn er veel vaste klanten, maar ook de buitenlandse toeristen weten de zaak te vinden. En dat is niet zo bar moeilijk, want wanneer men argeloos voorbijwandelt, dan wordt men direct getroffen door het gele of rode koper en het zachte blauw van het aar dewerk en porcelein. Want de winkel is er een van de oude stempel: In vex'borgen hoekjes ontdekt men de meest vreem de voorwei'pen en een lief hebber van antiquiteiten zou eixkele jaren nodig hebben om alles grondig te bekijken. Nederlanders, Belgen, Fx-ansen en zelfs Brazilianen duwen het vrolijk klingelend deurtje open om binnen eens een kijkje te nemen en niet zelden vertrekt de bezoeker, die eigenlijk geheel niet van plan was iets te kopen, met een of ander min of meer waai-devol voorwerp. Van één ding kan hij echter zeker zijn: 't Is in ieder geval echt-antiek en geen „namaak-oud". Want mevrouw Geerdink verzekert ons met klem, dat er niets in de zaak jonger is dan hondex-d jaar. En wanneer men het nog energieke echtpaar hoort vertellen, dat mevrouw op het ogenblik 76 jaar is en mijnheer i-uim 73 dan telt men onwillekeurig de getallen op en dan moet men toegeven, dat ook zij, die zo langzamer hand in gedachte en woord één geheel geworden zijn voor hun antiquiteiten in leeftijd niet onderdoen. Vijftig jaar geti-ouwd, vijfen twintig jaar in de zaak, het is zo gauw uitgesproken, maar wanneer men in gedachte de tijd eens teruggaat, dan wordt men even stil en men kan alleen maar bewondering hebben voor deze oude men sen, die het dan nog maar presteren om tezamen een flinke zaak te drijven Temidden van sierlijk beeldhouwwerk, koperen potten, pannen en ketels staan de heer G. Geerdink en mevrouw H. E. Geerdink-Blumer, die aanstaande Zondag vijftig jaar getrouwd zijn en dan tevens het feit zullen herdenken, dat zij tezamen de Friese Antiekwinkel aan de Oude Groenmarkt vijfentwintig jaar drijven. Kleding Op 1 Febx-uari van dit jaar bestond het kledingbedrijf van M. Douwma en Zoon in de Generaal Cronjésti-aat 40-42- 44 precies dertig jaar. De leiders van de zaak hebben dit jubileum echter verscho ven tot 7 Mei en gisteren waren dan ook tientallen ken nissen, zakenx-elaties en cliën ten in de zaak aanwezig om de verbouwingen met eigen ogen te bekijken. Verbouwin gen, index-daad, want gedu- x-ende die dertig jaar is er op het gebied van de jongens- en herenkleding nog al het een dragen en nu zijn er duizen den, die een dergelijk kleding stuk als een onmisbaar deel en ander veranderd. In de twintiger jax'en dacht geen enkele man er over om bij voorbeeld een sweater te van hun garderobe beschou wen. Met dit al is de inven taris van een kledingmagazijn op schrikbarende wijze uitge breid en de zaak in de Cron- jéstraat had dan ook dringen de behoefte aan een ruimte, waar de ovei-hemden, sokken, jasjes en pantalons iets ruimer kunnen hangen en liggen. Woensdag hingen de costuums nog drie rijen boven elkaar, maar gisteren zag alles er keurig uit en een ieder was het er over eens, dat het maar een gelukkige omstandigheid was, dat de buurman van de heer Douwma, de heer Van Rigteren zich uit de zaken had teruggetrokken en zijn pand te koop aanbood. Gedurende twee maanden hebben de timmerlieden aan de winkel gedokterd, maar het resultaat mag er dan ook zijn. Alle uitstalkasten en toonban ken zijn vernieuwd en ook voor het personeel is het met deze ruimtevei-meerdering prettiger werken. Iedereen is dus op deze ma nier tevreden: de directie leden, de klanten en het be dienend personeel en alle fac toren voor de bloei der zaak zijn dan ook zeker aanwezig. Ingewikkeld Zolang de aarde draait en de mensen erop wonen, zal de zucht naar mooier, nieuwer, beter en anders het leven prettig en vol verrassingen liouden. Het gemak wordt in het alge- nxe.en met ijver nagestreefd. Een voorbeeld ervan zien we sedert enkele dagen in de Grote Houtstraat op nummer 173. Er is de nieuwste, beste en mooiste chocolade-auto maat geplaatst die men van daag in Nederland kan vinden. Maakte men tot nu toe van een dergelijk apparaat ge bruik, dan bleek de keuze be perkt, want men had natuur lijk juist tx-ek in „Cöte d'Or" ais er alleen maar „Droste" in zat. Thans wordt men na de inworp der vex-plichte munt stukken, vele soorten in even zovele dikten rijker. Boven dien krijgt men nog geld terug. Als de koers van de reep van twintig tot achttien cent terugloopt, behoeft u niet ver bolgen te zijn over die twee cent, want de automaat geeft alles eex-lijk terug. Hoe het mechaniek werkt is jammer genoeg niet ta zien. En al was het wel 20, het is zo ingewik keld, dat u het toch niet zou begx-ijpen. Wij tenminste xxiet. Wat zie je er keurig uit vandaag! 'n Nieuw overhemd Ja,...enmet'n „Trubenijs" boord Voortaan wil ik geen andere meer hebben. „Trubenjjs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf ig- Let op het nierk in elke boord. WETTIG GEC£P. Overhemden met Truben'ósboorden worden door de vooraansta inde Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Dc Commissie voor bijzonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde gemeente Spaarndam kwam op het originele idéé de H.O.V. uit te nodigen een concert in de Sionskerk te Haarlem te geven. Donder dagavond kwam het plan tot uitvoering. De fluitist Frans Vester werkte mee als solist hij speelde het Mozart-concei't in G en dirigent Toon Verhey maakte voor deze geelgenheid een pi-ogramma dat uit stekend in verhouding bleef met. deze be langwekkende middenmoot en zich tevens zo goed mogelijk aanpaste bij de sterk resonerende acoustiek van het gebouw. Orkestmuziek met volledige koperbezet ting zou in deze ruimte kwalijk te ver werken zijn geweest. De ouverture voor de opera „Iphigénie en Aulide" van Gluck (met slot van Richard Wagner), waaimee de avond geopend werd, klonk echter heel goed. Het bleek dat Verhey er op bedacht was de klank zo bescheiden mogelijk te houden en aldus te profiteren van de goede eigenschappen der klankverruiming. Wat er dan verder volgde: het Fluitcon cert in G en de Symphonie nr. 27 van Mo zart, alsmede de Derde" Symphonie van Schubert, zou samen te vatten zijn onder de titel „prille kunst van onbewuste ge nieën". Eigenlijk is de bepaling „onbewust" hier nog overbodig, want alle genialiteit werkt immers onbewust. Zowel Schubert als Mozart waren nog knapen van 1718 jaar, toen zij de thans ten gehore gebrachte symphonieën schreven en er iets van hun blije levensgevoel in vertolkten, iets van de lentestemming van hun jeugd. Zij wis ten zich zo uit te dxnxkken, dat wij die zonnige sfeer kunnen naproeven en mee aangestoken worden door hun haast nog kinderlijke opgewektheid. De lichte toets, waarmee Verhey deze beide jeugdwerken wist te interpreteren, droeg er niet weinig toe bij, dat wij ze naar „hun ware geest konden opnemen. Toen Mozart zijn Fluitconcert in G schreef was hij 21 en dat betekent voor hem reeds de rijpheid van zijn technisch kunnen. Maar zijn jeugdige frisheid is hem bijgebleven: hij zou die trouwens nooit ge heel verliezen. Hët componeren van dit werk geschiedde in opdracht van een ama teur: het moest kort zijn en niet moeilijk. Kort is het niet geworden en naar toen malige begrippen gemakkelijk ook niet. Maar het werd een volmaakt prachtig stuk, niettegenstaande het feit dat Mozart er met tegenzin aan begon, want hij hield niet van de fluit, waarschijnlijk omdat er in zijn tijd nog al eens erg vals op gespeeld wei-d. Wellicht heeft de opdrachtgever met het stuk geen raad geweten en bereikte Mo zart door het niet nakomen van de bepa lingen, dat zijn meesterlijke compositie door zijn amateur niet verknoeid werd. Maar wat een zegen het geweest is, dat uit deze tegenstrijdige wisselwerking het Con cert ontstond, konden wij deze avond er varen, nu een meester-fluitist als Frans Vester er zich voor inzette en het vertolkte met de viriele kracht en de fijne distinctie, die deze frisse en eeuwig jonge Mozart- muziek van de uitvoerder vei-gt. Stel u voor, Mozart die een meesterwerk schreef tegen zijn zin! Daar hebben we weer zo iets van de „onbewuste" drijfkracht van het genie. Vester speelde voorts hoge troe ven uit met zijn cadenzen, waarbij men zijn toon en zijn virtuositeit kon bewonde ren. En Toon Vex-hey zox-gde er voor dat zijn orkest zich volkomen aanpaste bij de solistische interpretatie. Een dergelijke'voorname en toch onbe zorgd blije muziek moest wel inspirerend werken op ds. G. van der Woord, die na het Fluitconcert een toespraak hield over de vraag ,Is het alleen maar toekomstmu ziek wat de kerk verkondigt?" waarbij hij tot de conclusie kwam dat geloof en levensblijheid vooral geen tegenstrijdige begi-ippen zijn. JOS. DE KLERK. In de avonddienst zal ds. J. Heidinga, voorganger der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Zondag in de Grote Kerk be vestigd worden tot predikant van de Ne derlands Hervormde Gemeexxte te Haar lem. HAARLEM, 7 Mei 1953 ONDERTROUWD: 7 Mei, H. Drogtrop en J. M. C. van Oei. GEHUWD: 7 Mei: G. Houtkamp en G. Cop; E. J. Boerrigter en S. H. Schreuder; F. J. H. Pennarts en M. M. de Groot; J. P. Sijpestijn en C. Potjer; C. Agricola en A. Valcnteijn; F. de Haan en E. A. Gx-eeuw; B. W. Wieringa en H. W. Reusink; A. J. C. van der Tol en C. I. Westerhoff; D. Vrugt en E. H. Nijman; J. W. Aarsen en A. de Graaff. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei, Th. W. HeemskerkGloerich. BEVALLEN van een dochter: 6 Mei, Th. J. KaestnerMelchior; M. J. JacquesPauw; C. M. de KruifSwart; 7 Mei, H. Kaspers Baard. OVERLEDEN: 4 Mei, F. Busweiler, 71 j., ten Katcstx-aat: 5 Mei. A. C. van der Heijde Gerres, 78 j.. Esschildersti-aat; A. Roozen Nagelhout. 72 j.. Kenaupark; 6 Mei. C. Hoek Logtenberg, 86 j., Jan de Braijstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13