Arie Biever op Schiphol terug Oranjeboom BRYLCREEM Medal of Freedom uitgereikt aan vijftien Nederlanders PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws J Vlekken 7 CETREX! Foetsie f Vcch ió het zo Coureur Von Brauchitsch gearresteerd De radio geeft Zaterdag Von Manstein door Britten vrijgelaten Boerenbonden in V.S. willen geen protectie VRIJDAG 8 MEI 195S .2 Ex-krijgsgevangene deed zijn verhaal Dr. Vroom benoemd tot directeur Rijksacademie voor beeldende kunst „Oranje" en „Ruys" gaan Napels aandoen Post voor terugkerende Koreavrijwilligers voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Verdacht van hoogverraad ABR. MEYER NYLON BLOUSES Malenkof was als kind „een bijna ideale jongen" Procedurekwestie over Grondwetswijziging Brits transportvliegtuig met tien militairen vermist De toredo Arie Biever, de enige Nederlandse vrij williger van het Nederlands U.N.O.-deta- chement op Korea, die door de Noord- Koreanen gevangen was genomen en thans is uitgewisseld, is gisteravond om kwart voor acht met het lijntoestel van de K.L.M. uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd. Hij werd op het platform begroet door zijn vrouw en zijn twee dochtertjes. Hij is 31 maanden in Korea geweest waarvan 27 als gevangene. Over de behandeling in de krijgsgevan genenkampen zei hij: „In het begin was het afschuwelijk. We kregen niets te eten en wat we dronken was zo slecht, dat we er ziek van werden. Ik heb tweemaal op ster ven gelegen en veel dysenterie gehad. In die eerste kampen, waar we met 1500 jon gens zaten, stierven er zeven per dag. Maar later werd het veel en veel beter. Mis schien was dat het gevolg van de vredes onderhandelingen, die toen begonnen". Verder vertelde hij aan verslaggevers: „Ze namen mij op een dag mee en vroe gen mij of ik vrouw en kinderen had en of ik van ze hield. Toen ik dat bevestigd had, stak een officier me zijn geweer in de rug en zei me, dat ik alles van mijn land vertellen moest, anders zou ik mijn familie niet meer terugzien. Ik heb ze toen het een en ander verteld. Ze wisten namen van vliegvelden en van kazernes. Ik heb onder andere een vliegveld bij Woerden ADVERTENTIE pat Vorstelijk glas blepl Donderdagavond is sergeant Arie Biever, de door de Noordelijken uitgeleverde Nederlandse krijgsgevangene in Korea, op Schiphol gearriveerd. De verwelkoming van zijn gezin was uiteraard allerhartelijkst neergelegd en boerderijen in de buurt van Scheveningen aangewezen als kazernes. Maar laat ik eerlijk zijn: Later ben ik van mijn kant wat gaan strooplikken. Als ge vangene moest je met de bewaking van het kamp goede vrienden blijven. Het leven werd toen heel wat prettiger. Daar kwam nog bij, dat de Chinezen Nederlanders, Bel gen en Engelsen veel meer mochten dan Amerikanen. Op een dag werden zes an dere gevangenen en ik opgeroepen, om ter keuring te verschijnen. We vertrouwden de zaak niet erg, ook niet toen ze ons zei den, dat we naar huis zouden worden ge stuurd. Maar het bleek toch waar te zijn. Twee dagen voor de uitwisseling kreeg ik flesjes levertraan te slikken om wat op te knappen en dat heeft goed geholpen ook." Gewerkt is er in de kampen niet, wel werd er veel gedoceerd. „Ik heb heel veel van de politiek ge leerd," vertelde Biever voorts, „uiteraard veel van het communisme. Een enkeling onder de gevangenen is er wel bekeerd, maar op de overgrote meerderheid kregen de Chinezen met hun leerstellingen geen vat." Bij Koninklijk Besluit is aan prof. W. H. van den Berg, hoogleraar-directeur dei- Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 September 1953 op zijn verzoek eer vol ontslag uit zijn betrekking verleend, onder dankbetuiging van de door hem aan den lande bewezen diensten. Met ingang van dezelfde datum is tot zijn opvolger be noemd dr. N. A. A. Vroom, thans hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voorts is benoemd tot hoogleraar, belast met het geven van onderwijs in de vrije schilderkunst aan genoemde akademie, de heer Jan Wiegers, kunstschilder te Am sterdam. Het directoraat van de Rijks- akademie en de functie van hoogleraar in de vrije schilderkunst zijn tot dusver door één persoon vervuld. Gebleken is evenwel, dat de vervulling van het directoraat en het geven van onderwijs de betrokken functionaris zo zwaar belasten, dat het noodzakelijk werd geacht tot splitsing der beide functies over te gaan. Vóór de oorlog was het gebruikelijk, dat de passagiersschepen van de stoomvaart maatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zowel op de uit- als op de thuisreis respectievelijk Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre wor den hersteld, dat de „Oranje" en de „Wil lem Ruys" op de thuisreis dus van In donesië naar Nederland varend Napels zullen aandoen. De regeling zal ingaan met de reizen van de „Oranje" op 21 Augustus en van de „Willem Ruys" op 16 September uit Tand jong Priok. De reis DjakartaNapels zal 15 dagen duren. Post voor de naar Nederland terugkeren de Korea-vrijwilligers, die op 3 Mei uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 17 en 21 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet vermelden rang, naam, voorletters, legernummer, N.D.V.N. op thuisreis naar Nederland, Amsterdam, Schiphol, Militair. ADVERTENTIE BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag; BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. BRYLCREEM bevat geen gom, geen zeep, geen alcohol Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Manfred von Brauchitsoh, die vain 1934 tot 1939 als autocoureur tot de Mercedes- „stal" behoorde, is in zijn woning aan de Staraberger See bij Mtinchen door de poli tie gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. Het arrestatiebevel is geba seerd op artikel negen van de grondwet, dat handelt over het lidmaatschap vam verboden verenigingen. De vroegere'coureur was voorzitter van het „Comité voor eenheid en vrijheid in de Duitse sport". Deze organisatie heeft haar hoofdkwar tier in Berlijn en wordt van Oost-Duits- laind uit gefinancierd. In 1951 werd het be kend, dat Von Brauchitsch sympathiseerde met de communisten. Volgens bepaalde be richten werden in zijn woning vele be scheiden geccnfiskeerd, waaronder direc tieven van de „Socialistische Eenheidspar tij Duitsland". Tezamen met Von Brauchitsch werden vier personen aangehouden, 9 ADVERTENTIE VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Platen. 9.40 Platen. 10.0 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwar- tet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor zang. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Zang en cither. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corresponden ties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parle mentair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Concert gebouw-orkest. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Weekjour- naal. 14.15 Orgel en Hammond-orgeL 14.35 Streekuitzending. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 Filmprogramma. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concertgebouw-orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Het vraagstuk van de Volkshuisvesting en de werkgelegenheid, causerie. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Tes tament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Sym- phonie-orkest en solist. 15.40 Platen. 15.50 Engelse les. 16.05 Symphonie-orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.45 Gevarieerd programma. 21.00 Platen. 21.15 Accordeonspel. 21.30 Platen. 21.45 Accordeon. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.) De Amerikaanse ambassadeur iin Neder land heeft gisteren namens zijn regering vijftien Nederlanders, van wie zeven posthuum, onderscheiden met de Medial of Freedom. Posthuum werd de onderscheiding uitge reikt aan familieleden van Gerrit Jan van der Veen, geëxecuteerd op 11 Juni 1944; J. E. von Hemert, dodelijk gewand op 3 Maart 1945; H. Dienske, gestorven in een concentratiekamp op 16 Februari 1945; H. A. Hoekstra, door de Duitsers doodgescho ten op 10 Februari 1945; Joh. B. Versohure, gestorven in een concentratiekamp op 29 April 1945; prof. J. Oranje, gestorven na de oorlog en Joh. R. E. Wuthrich, geëxecu teerd op 26 October 1944. Persoonlijk namen de medaille in ont vangst; dr. C. J. F. Caljé te Amsterdam; J. Buis te Zaandam; H. F. Dudok van Heel te Naarden; H. M. van Randwijk te Am sterdam en dr. W. J. Schuijt te Amstel veen. De onderscheiding zal nog worden uit gereikt aan: J. Meijer te Den Haag; dr. B. A. van Schaik te Amsterdam, en aan re serve-majoor-vlieger Gerben Sonderman te Amsterdam. De Medal of Freedom wordt verleend voor bijzondere daden, verricht door per sonen „die de V.S. hebben bijgestaan in de oorlogvoering tegen een gewapende vijand of op gelijke wijze enig land terzijde heb- ADVERTENTIE BEKENDMAKING Wij verkopen tijdens de Braderie in de Gen. Cronjéstraat voor EXTRA LAGE PRIJZEN Grote sortering Tuin- en Ligstoelen, Huishoudelijke en aanverwante artikelen. Bij aankoop van een WRINGER, een WRINGERBOK voor 10.—. Mooie sortering cadeaux voor Moederdag DE KLOMPENCENTRALE IS VOORDELIGER Dr. Leydsstraat 10 - Haarlem Tel. 11784 ben gestaan, dat tezamen met de V.S. in een oorlog Was gewikkeld tegen eén ge meenschappelijkevijand of vijanden". ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Amerikaans en Engels Import Een lerares die Malenkov, de eerste minister der Sovjet-Unie, het eerste onder richt in het Frans heeft gegeven en die thans in het Rijnland woont, heeft enige bijzonderheden medegedeeld over de jeugd van de premier. De lerares, mevrouw Emmy Giesen, een Belgische van geboorte, vestigde zich in 1908 met haar echtgenoot te Riga. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog werden zij en haar man geïnterneerd en naar Orenburg gebracht. Hier gaf zij Franse les. Volgens mevrouw Giesen was Malenkov haar beste leerling: hij was een zeer intel ligente jongen met een opmerkelijk ge heugen. Mevrouw Giesen zeide dat hij heel veel belangstelling had voor alle kennis en wetenschap. Hij speelde slechts zelden op straat, hij was altijd aan het studeren. Mevrouw Giesen zei dat de jongen rond 1916 een heel goed karakter had. „Het was bijna een ideale jongen." Hij was natuur lijk soms wel ondeugend, zoals iedere nor male jongen, zo voegde mevrouw Giesen er aan toe, maar ook zeer beleefd en welop gevoed. Wat haar trof, was dat Georgi nooit lachte. De minister-president en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Buiten landse Zaken en minister Luns hebben de Eerste Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot verandering in de Grond wet, strekkende tot wijziging van de be palingen betreffende de buitenlandse be trekkingen. De vraag of bij de toepassing van artikel 60c, bepalende dat indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vor dert, in een overeenkomst kan worden af geweken van de bepalingen der Grondwet, ook van de inhoud van dat artikel zelf kan worden afgeweken, kan naar het oordeel van de ministers niet anders dan ontken nend worden beantwoord. Het vastgestelde nieuwe Grondwetsarti kel 60e houdt onder meer in, dat een over eenkomst met een buitenlandse mogend heid geen goedkeuring van de Staten-Ge- neraal behoeft, wanneer zij slechts betreft de uitvoering van een reeds goedgekeurde overeenkomst, tenzij de Staten-Generaal bij de goedkeuring van laatstbedoelde over eenkomst een voorbehoud hebben gemaakt. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer is naar aanleiding daarvan gevraagd, welke procedure moet worden gevolgd als de Tweede Kamer dit voorbehoud niet wil maken en de Eerste Kamer, die het recht van amendement mist, een tegengestelde mening is toegedaan. In hun Memorie van Antwoord hebben de ministers daarop ge antwoord, dat de Eerste Kamer in dat ge- De voormalige Duitse veldmaarschalk val Let wetsontwerp tot het aangaan van Von Manstein is door Britse autoriteiten ervan in kennis gesteld, dat hem de rest Van zijn gevangenisstraf van twaalf jaar voor oorlogsmisdaden is kwijtgescholden, aldus is in Duitse kringen te Allmendingen in Zuid-West-Duitsland meegedeeld. Von Manstein zou Donderdagochtend een telegram ontvangen hebben van de onder Britse leiding staande gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl, waarin werd meegedeeld, dat hij van Donderdag af een vrij man is. Von Manstein woont sedert verscheidene weken in een kasteel in de omgeving van Allmendingen. Hem werd op medische gronden toegestaan de gevangenis te ver laten. Een afvaardiging van de plaatselijke be volking van Allmendingen, waarvan on der meer de burgemeester, owdërwijzers,, katholieke geestelijken en de darpsfanfare deel uitmaakten, heeft Von Manstein giste ren „hulde" gebracht. De vroegere veldmaarschalk zeide in een dankwoord, dat hij hoopte op uiteindelijke verzoening tussen de volken en eenwor ding van Europa. Toen Von Manstein uitgesproken was hief de menigte spontaan het „Deutsch- land, Deutsehland über alles" aan. Twee van de grootste boerenorganisaties in de V. S., de National Grange en de American Farm Bureau Federation, heb ben het Congres gewaarschuwd, dat nieu we beperkingen op de invoer de Europese en andere geallieerden er toe zouden bren gen nauwere handelsbetrekkingen met de communistische landen aan te knopen. De National Grange bepleitte lagere in plaats van hogere Amerikaanse tarieven tot sti mulering van de wereldhandel. De woordvoerders der organisaties drin gen aan op verwerping van de voorgestel de wet-Simpson, die tariefverhogingen mogelijk zou maken en ten doel heeft de Amerikaanse industrieën grotere bescher ming te verlenen tegen de buitenlandse concurrentie. 37. „Schiet toch op, Pat!", riep Panda, „de gestolen handvis Is in die kinderwa gen!" Als om de waarheid van zijn woor den te bewijzen, wapperde even een vis- senstaart uit de kinderwagen. De dame in de verte stopte haastig de staart weer onder de dekentjes, keek om en versnelde haar pas. „Zag je dat?", riep Panda, de achtervolging inzettend, nu is het toch goede detective analyseert, deduceert en combineert, alvorens tot handelen over te gaan!" Meteen begon de grote dectective vlijmscherp na te denken. „Baby's hebben geen vissenstaartens", redeneerde hij, ,,dus een baby met een vissenstaart is geen baby, maar een vis. Dat is feit éénHier uit valt weer af te leiden, dat de dame met de kinderwagen geen dame is. Dat zeker, datWachtriep Pat, „een is feit tweeCombineer ik feit één en feit twee, dan kom ik tot de conclusie, dat de dame en haar baby niemand anders zijn dan Joris en de gestolen handvis". Na dit opmerkelijk staaltje van scherpzinnig nadenken sprong de grote detective op. „Vooruit Panda", riep hij, grijp haar eh.... HEM! Ik heb juist gededuceerd, dat het Joris is met de gestolen handvis!" Moet je MIJ vertellen!", riep Panda ver ontwaardigd. een overeenkomst zal moeten verwerpen. Het staat dan aan de Kroon te overwegen of een nieuw wetsontwerp, dat wel het desbetreffende voorbehoud bevat, zal wor den ingediend. Terugzending naar de Tweede Kamer, gelijk het voorlopig ver slag der Eerste Kamer oppert, is naar het oordeel der ministers staatsrechtelijk on mogelijk. Naar aanleiding van dit antwoord van de ministers is in het eindverslag der Eer ste Kamer opgemérkt dat de Eerste Kamer van haar gevoelen blijk zou kunnen geven in een motie en dat de regering hierin grond zou kunnen vinden te bevorderen, dat het wetsontwerp wordt ingetrokken en door een nieuw vervangen. Thans zeggen de ministers in hun nota, dat het voor hen aan gerechte twijfel on derhevig is of' deze gang van zaken zich wel verdraagt met de Grondwet. De rege ring wil echter met haar antwoord niet een beslissend oordeel uitspreken omtrent de bevoegdheden der Kamer. Meent de Kamer bij motie van haar gevoelen te moe ten doen blijken, dan zou de regering daar in grond kunnen vinden te bevorderen, dat het wetsontwerp wordt ingetrokken en een nieuw ontwerp wordt ingediend, waarin met het gevoelen van de Kamer wordt rekening genouden. Een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht met tien personen aan boord wordt in de buurt vam het Kamaal vam Bristol sinds Donderdagmorgen vermist. Het toestel moet als verloren worden be schouwd, aldus het Britse ministerie vam Luchtvaart. Men neemt aan diat het toestel is neer gestort in het Kanaal van Bristol. Niet vergeten. 29 jaar heeft do Amerikaan se FBI (federale politie) gezocht naar de thans 66-jarige Israel Blankonstein, één der oprichters van de Amerikaanse communistische partij. Blankenstein werd in 1922 volgens de bepalingen van de amti-opruiïngswet van Pennsylvanië tot een gevangenisstraf van twee a vier jaar veroordeeld. Hij verdween echter en wist 29 jaar uit handen der politie te blijven. Doch thans is de in Rusland geboren Blankenstein te New York ge arresteerd. Hij is op Ellis-eilaind gevan gen gezet en zal thans alsnog worden uitgewezen. Olie. De „Anglo Iranian Oil Company'' heeft het districtsgerechtshof van Tokio verzocht het lossen van het Japanse tankschip „Nissjoe Maroe", dat over enkele dagen in Japan verwacht wordt met een iading van 18.000 ton Perzische olie, te verhinderen. Mau Mau. In het gebied van Fort Hall (Kenya) hebben Donderdag ongeveer 250 leden van de Mau Mam een aanval gedaan op een groep van tien Afrikaan se soldaten onder leiding van een blan ke sergeant. De soldaten leden geen ver. liezen doch sloegen de aanvallers af, die 20 man aan doden en gewonden verlo ren. Drank. De Noorse politie heeft Donderdag 14.000 liier sterke drank te Toensberg aan de Oslofjord in beslag genomen. De smokkelaars, drie Duitsers en een Noor, kwamen met een oude Duitse vis sersboot, de „Edith" uit Nederland. Vol gens de politie kwam de „Edith" uit Scheveningen. De wacht van 69 vaten werd juist op het eiland Noetteroey in de baai van Oslo, gelost, toen de douane ingreep. Maarschalksstaf. De hertog van Edinburgh heeft uit handen van zijn echtgenote, Koningin Elizabeth, de veldmaar schalksstaf ontvangen. Hij is reeds „ad miral of the fleet" en maarschalk van de RAF. Cycloon. De kust van New South Wales (Australië) is getroffen door stormen. Een vliegtuig werd in de lucht door de bliksem getroffen doch landde veilig. Er is voor duizenden ponden schade aangericht. Velen moesten hun huizen verlaten. Het verkeer werd ontwricht. Sprinkhanen. Grote zwermen sprinkhanen trekken door Anatolië in de riohting van Noord-West-Turkije. Zij vernielen op hun weg de oogst, aldus radio-An kara. Malaria. India heeft een aanvang gemaakt met een grote campagne tegen de ma laria om meer dan 125.000.000 mensen tegen deze ziekte te beschermen. De campagne, waarschijnlijk de grootste die ooit op touw is gezet zal 150.000.000 ropijen (120.000.000 gulden) kosten. Zij zal worden uitgevoerd door de regering van India, de Verenigde Staten en bu reaux van de U.N.O. De malaria is een van de grootste belemmeringen voor de ontwikkeling van de natuurlijke rijkdommen van het land. Uitgestrekte gebieden ontginbaar land bleven gro tendeels wegens deze ziekte braak liggen. Jaarlijks sterven 800,000 inwo ners van India aan malaria. Aan de ge volgen van de ziekte sterven misschien evenveel personen. Tuberculose. De Wereldgezondheidsorgani satie heeft verklaard dat de „buitenge wone daling" in de sterfte aan tuber culose aan de ademhalingsorganen" een van de sensationeelste ontwikkelingen is die ooit op het terrein van de open bare gezondheid zijn vermeld". Van 1936—'38 tot 1949—'50 is de sterfte in vier landen met meer dan vijftig pro cent gedaald, in acht landen werd een daling geregistreerd tussen veertig en vijftig procent en in vier landen een daling van dertig tot veertig procent. In Nederland daalde het aantal sterf gevallen onder mannc met 36 procent en onder vrouwen met 54 procent. Sabotage. Onbekenden hebben Zondag nacht de grootste hangar van het vlieg veld Drewitz bij Cottbus, dat door da Russische luchtmacht wordt gebruikt, opgeblazen, aldus hebben ooggetuigen, die naar West-Berlijn zijn uitgeweken, meegedeeld. Leden van het personeel en de bewakingsdienst zouden wegens „be gunstiging van sabotagedaden" zijn aangehouden. Bezuiniging. Als gevolg van de verminde ring van de regeringssubsidie is beslo ten de uitzendingen van de Belgische wereldomroep te beperken. In het bij zonder zullen de uitzendingen voor mis sionarissen en schippers worden afge schaft. Thuisvaart. De woegere secretaris-gene raal van de U.N.O., Trygve Lie, is gis teren met de „Oslofjord" uit New York naar huis vertrokken. Hij gaf tegenover de pers als zijn mening te kennen, dat de organisatie na deze zeven jaar veel sterker is dan velen denken. HOEWEL u door het gebruik van een doeltreffend huismiddel er wèllicht in geslaagd bent de houtworm uit uw meu belen te verdrijven, zo zult u zich toch nog wel kunnen herinneren dat, wanneer verschillende generaties van deze kever tjes aan het werk zijn geweest, de welbe kende gangen min of meer inéénvloeien en tezamen een onontwarbaar labyrint vormen. Zeer zeker willen we op deze plaats het werk van een boor mossel niet goedpraten, maar het werkstuk dat gelverd wordt door een bepaalde soort, die in vroeger tijden als scheepsworm bekend stond, ziet er toch heel wat netter uit dan het doolhof van de houtworm. De soort die we op het oog hebben de toredo boort zich als larve in het houtwerk dat door zeewater wordt omspoeld. Voor dit doel is de kop van het dier voorzien van een schelpachtige rasp, die het mogelijk maakt reeds na twee uren een gaatje in het hout te maken, waarin het gehele lichaam kan wor den ondergebracht. Eerst dan is de toredo pas goed in staat zijn gevaarlijk werk te beginnen. Want de tere schelp verdwijnt en wordt door een steviger boorapparaat vervangen. Tegelijkertijd ontwikkelt zich het zenuwstelsel, de maag, darm, hart, enz. Het contact met de buitenwereld het zeewater wordt onderhouden door lange draden die de ademhaling en de aan- en afvoer van stoffen mogelijk maakt. Aldus toegenist boort de toredo zich door het hout. Maar, dit zij nog eens tot haar voordeel gezegd, zij doet dit systematisch en netjes: Z&duldt geen vuil of afval in de tunnel; dit wordt via het lichaam en de zoeven genoemde draden naar buiten ge werkt. En, zoals wij gesteld zijn op be hoorlijk gekalkte muren, zo is de toredo dat óók. De wanden van de tunnel worden dus netjes met kalk afgezet. Wellicht boezemt dit alles u weinig be lang in. Maar nu het merkwaardige: nooit zullen de gangen van de toredo's elkaar kruisen. Op gevaarlijke plaatsen, waar een ontmoeting met een andere gang dreigt, wordt de wand extra met kalk versterkt, zodat er voor de concur rent geen doorkomen aan is. Een in het laboratorium on derzochte steigerpaal bleek tienduizenden van deze gan- gen te bevatten waarvan enkele meer dan 2 m. lang waren doch nergens kon een kruising worden vastge steld. Op vele plaatsen was de scheiding tussen de tunnels weliswaar niet méér dan een uiterst dunne houtmembraan, doch het principe van strikte afzondering bleef door alle toredo's zorgvuldig gehandhaafd. Het door de toredo's aangetaste hout waaraan uiterlijk weinig te zien is. doch waarvan het binnenwerk veel gelijkenis vertoont met een honingraat, mist uiter aard iedere weerstand, zodat in sommige zeehavens plotseling de werkzaamheden moeten worden gestaakt omdat een dok of steiger op instorten staat. Laten we dan morgen eens zien hoe die plotselinge aanvallen van toredo's op zee havens in hun werk gaan. (NadrvJc verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2